Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το είχα ρωτήσει και θα το ξανά ρωτήσω (δεν απάντησε κανείς ) γιατί ξάπλωσα με το κινητό και δεν μπορώ να διαβάσω μια σελίδα σωστά. Το κινητό όταν κλείνει ή οθόνη εκεί που διαβάζω κάτι πως μπορώ να την επαναφέρω χωρίς να μου πηγαίνει στην αρχική οθόνη; πχ τόσο καιρό με το προηγούμενο κινητό, διαβάζω κάτι και περνάνε 30 δευτερόλεπτα κλείνει ή οθόνη πατάω το κεντρικό κουμπί και γιατί να με πάει σε αυτό που διάβαζα με πάει στην αρχική οθόνη οπότε ή πάω ανοίγω τον φάκελο και πατάω την εφαρμογή να ανοίξει και να με πάει εκεί που ήμουν ή πατάω από πλάγια το κουμπί και ανοίγει η σε κλειδωμένη οθόνη ή στην σελίδα που ήμουν!

Για πείτε έχει κάπου επιλογή να βάλω το κεντρικό κουμπί να ανοίγει μόνο την οθόνη και όχι να με στέλνει κεντρική

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από την καρτέλα εμφάνιση, θα επιλέξεις την έξυπνη περιστροφή και έξυπνη διαμονή. Και έλυσες το πρόβλημα σου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω καταλάβει απόλυτα το ερώτημα.

Εμένα όταν διαβάζω μες στο σκοτάδι κ δεν λειτουργεί το smart stay κ κλείνει η οθόνη,πατάω το power button κ με βγάζει ακριβώς στο σημείο που ήμουνα.Χωρίς να χρειαστεί να κάνω καν το swype για να ξεκλειδώσει!

me > you
Link to comment
Share on other sites

Από την καρτέλα εμφάνιση, θα επιλέξεις την έξυπνη περιστροφή και έξυπνη διαμονή. Και έλυσες το πρόβλημα σου.

 

Το έκανα αυτό που λες όταν κλείνει και πατάω το κεντρικό κουμπί με πάει αρχική οθόνη φεύγει από εκείνο που διάβαζα μόνο με το power button δεν με πάει με εκείνο με πάει συνήθως οθόνη κλειδώματος κάνω Swype ξεκλειδώνει και τσακ στο άρθρο που διάβαζα.

 

Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω καταλάβει απόλυτα το ερώτημα.

Εμένα όταν διαβάζω μες στο σκοτάδι κ δεν λειτουργεί το smart stay κ κλείνει η οθόνη,πατάω το power button κ με βγάζει ακριβώς στο σημείο που ήμουνα.Χωρίς να χρειαστεί να κάνω καν το swype για να ξεκλειδώσει!

 

Πάτα το κεντρικό κουμπί και πες μου που σε πάει ;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν κάνω πλάκα..πρώτη φορά με smartphone....

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια..

 

Ρώτα ότι θες. Α, και με το Note για πρώτο smartphone έπεσες στα βαθιά αλλά παράλληλα έκανες και την καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που υποτίθεται ότι πρέπει να με πάει.Στην αρχική σελίδα με το ρολόι :confused:

 

Όχι πρέπει απλά να σε ανοίξει την φωτεινότητα :confused:

Το προηγούμενο μου κινητό αυτό έκανε τουλάχιστον

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Όχι πρέπει απλά να σε ανοίξει την φωτεινότητα :confused:

Το προηγούμενο μου κινητό αυτό έκανε τουλάχιστον

 

Αντί να πατάς το home button πάτα το power button όταν σβήνει η οθόνη.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αντί να πατάς το home button πάτα το power button όταν σβήνει η οθόνη.

 

Αυτό το κατάλαβα αλλά κράτα με το δεξί σου το χέρι όπως διαβάζεις με το κινητό και όχι να το έχεις όλο στην παλάμη και δοκίμασε με το δάχτυλο να πατήσεις το power button μπορεί να σε φύγει το κινητό και από τα χέρια και δοκίμασε με το home button με το δάχτυλο...η όπως διαβάζω τώρα το έχω αφήσει το κινητό στο κρεβάτι και έσβησε η οθόνη και με τον δείκτη πάω να πατήσω το power button απλά σπρώχνω το κινητό δεν πατιέται εύκολα:eek:

τέλος πάντων απλά θέλω να πω ότι είχα συνηθίσει και μου φαινόταν πιο πρακτικό. :mad:

Edited by sakisdani

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατάλαβα αλλά κράτα με το δεξί σου το χέρι όπως διαβάζεις με το κινητό και όχι να το έχεις όλο στην παλάμη και δοκίμασε με το δάχτυλο να πατήσεις το power button μπορεί να σε φύγει το κινητό και από τα χέρια και δοκίμασε με το home button με το δάχτυλο...η όπως διαβάζω τώρα το έχω αφήσει το κινητό στο κρεβάτι και έσβησε η οθόνη και με τον δείκτη πάω να πατήσω το power button απλά σπρώχνω το :eek:

τέλος πάντων απλά θέλω να πω ότι είχα συνηθίσει και μου φαινόταν πιο πρακτικό. :mad:

 

Και εγώ στο προηγούμενο όπως το περιγράφεις το είχα συνηθίσει αλλά νομίζω και πάλι θέμα χρόνου είναι.

Εκτός αν υπάρχει κάποια επιλογή που δεν έχω δει ή κάποιο mod. :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για events αλλά για tasks. Τα events παιζουν καλά. Επίσης tasks της ίδιας μέρας δουλέυουν οκ. Και αναφέρομαι σε tasks που βάζω due date (πχ σε 2-3 μέρες) και reminder (on due date)

Λοιπόν, έκανα τη δοκιμή με τα tasks. Περιγράφω παρακάτω αυτό που έκανα, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς αυτό που ζητάς:

 

[Ημερομηνία όταν πρόσθεσα το task: 2/1/2013 (χτες)]

Προσθήκη νέου task.

Due date: 3/1/2013 (μία μέρα μετά).

Reminder: On due date (ώρα 01:05).

 

Χτύπησε κανονικά πριν από 8 λεπτά (ακριβώς στις 01:05, όπως είχα ορίσει)...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατάλαβα αλλά κράτα με το δεξί σου το χέρι όπως διαβάζεις με το κινητό και όχι να το έχεις όλο στην παλάμη και δοκίμασε με το δάχτυλο να πατήσεις το power button μπορεί να σε φύγει το κινητό και από τα χέρια και δοκίμασε με το home button με το δάχτυλο...η όπως διαβάζω τώρα το έχω αφήσει το κινητό στο κρεβάτι και έσβησε η οθόνη και με τον δείκτη πάω να πατήσω το power button απλά σπρώχνω το κινητό δεν πατιέται εύκολα:eek:

τέλος πάντων απλά θέλω να πω ότι είχα συνηθίσει και μου φαινόταν πιο πρακτικό. :mad:

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα ισως αυτο που θελεις να κανεις να γινεται με καποιον αλλον launcher οπως ο apex ο οποιος εχει την δυνατοτητα να καθορισεις την λειτουργια του home button..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα τη δοκιμή με τα tasks. Περιγράφω παρακάτω αυτό που έκανα, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς αυτό που ζητάς:

 

[Ημερομηνία όταν πρόσθεσα το task: 2/1/2013 (χτες)]

Προσθήκη νέου task.

Due date: 3/1/2013 (μια μέρα μετά).

Reminder: On due date (ώρα 01:05).

 

Χτύπησε κανονικά πριν από 8 λεπτά (ακριβώς στις 01:05, όπως είχα ορίσει)...

 

Thanks για το τεστ. Εμένα για κάποιο λόγο δεν μου χτυπάει (όχι πάντα δηλαδή). Δε ξέρω γιατί. Εβαλα το any.do πάντως και ξεμπερδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν σβηνει η οθονη και παταω το home απλα ανοιγει παλι η οθονη (αν το κανω γρηγορα). Δεν με παει πουθενα. Αν δεν το κανω γρηγορα πρεπει να ξεκλειδωσω παλι την οθονη. Αυτο μονο!

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν σβηνει η οθονη και παταω το home απλα ανοιγει παλι η οθονη (αν το κανω γρηγορα). Δεν με παει πουθενα. Αν δεν το κανω γρηγορα πρεπει να ξεκλειδωσω παλι την οθονη. Αυτο μονο!

 

Έτσι κι εμένα, το επιβεβαιώνω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν υπάρχει καλό σήμα δεν έχεις πρόβλημα με το κινητό. Η ακτινοβολία αυξάνεται δε όταν το σήμα είναι κακής ποιότητας. Πάντα φιλικά.:)

Ακριβώς. Όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να παρακεινουμε τον κόσμο να μην χρησιμοποιεί Bluetooth/Hands-free ακόμα και όταν τι σήμα δείχνει καλό.

 

Αγαπητέ φίλε αν η συσκευή είχε την ίδια ακτινοβολία με την κεραία δεν θα είμασταν εδώ να γράφουμε τώρα....η επικοινωνία μπορεί να είναι αμφίδρομη αλλά η ακτινοβολία ευτυχώς δεν είναι ίδια.

Η κεραία επικοινωνεί ταυτόχρονα με πολλά κινητά. Αθροιστικά η ακτινοβολία είναι υψηλότερη.

Όμως η ανά κινητό σύνδεση απαιτεί ιδία ισχύ από την πλευρά του κινητού και από την πλευρά της κεραίας, διότι, επαναλαμβάνω η επικοινωνία είναι αμφίδρομη, με απλοικα λόγια αν η κεραία είχε εμβέλεια Χ μετά και το κινητό Χ/2 δεν θα μπορούσες να μιλήσεις.

Και επίσης η ισχύς της ακτινοβολίας μειώνεται αντιστρόφως του τετραγώνου της απόστασης. Αν σε ενδιαφέρει μελέτησε το θέμα.

Συνεπώς επειδή η κεραία επικοινωνεί με πολλά κινητά, αλλά επίσης βρίσκεται πολλά μέτρα μακριά από το αυτί σου (και η ισχύς είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης), και επειδή δεν υπάρχουν μελέτες με δεδομένα δεκαετιών, καλό είναι να παρακεινουμε, όσους δεν θα ήθελαν έπαιρναν αγκαλιά κεραία κινητής τηλεφωνίας να χρησιμοποιούν Bluetooth (του οποίου η ακτινοβολία είναι μηδαμινή μπροστά σε κινητό) ή hands-free.

...Και φυσικά οι φούρνοι μικροκυμάτων (που κυριολεκτικά ψήνουν) ας αποφεύγονται, ειδικά οι φούρνοι με ανεπαρκή μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι εμένα, το επιβεβαιώνω.

Και σ' εμένα το ίδιο κάνει. Έστω ότι διαβάζω ένα PDF ή οτιδήποτε άλλο και σβήνει η οθόνη. Αν πατήσω Home αμέσως μετά το σβήσιμο, τότε ανάβει και με πάει εκεί που ήμουν χωρίς swipe to unlock. Αν δεν προλάβω και κλειδώσει, με βγάζει στη lock screen όπου κάνω swipe to unlock και με γυρίζει ακριβώς εκεί που ήμουν. Δεν με πάει στο ρολόι. Για να με πάει στο ρολόι πρέπει να ξαναπατήσω το Home (αναμενόμενο και φυσιολογικό).

 

Μάλλον κάτι λάθος κάνει ο φίλος που ρώτησε αρχικά...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που έχω το κινητό δίπλα στο κεφάλι μου ενώ κοιμάμαι, πειράζει? Δέχομαι ακτινοβολία?
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που έχω το κινητό δίπλα στο κεφάλι μου ενώ κοιμάμαι, πειράζει? Δέχομαι ακτινοβολία?

Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Αν το είχες κολλημένο στο αφτί σου 24/7 τότε ίσως, αλλά στο κομοδίνο δίπλα στο κρεβάτι δεν νομίζω να τίθεται θέμα...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Αν το είχες κολλημένο στο αφτί σου 24/7 τότε ίσως, αλλά στο κομοδίνο δίπλα στο κρεβάτι δεν νομίζω να τίθεται θέμα...

 

Αυτό πιστεύω κι εγώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που έχω το κινητό δίπλα στο κεφάλι μου ενώ κοιμάμαι, πειράζει? Δέχομαι ακτινοβολία?

Όχι δεν πειράζει. Ακτινοβολία δέχεσαι μόνο όταν κάνει σύνδεση με την κεραία, δηλ όσο κανείς κλήση ή δεδομένα. Όταν είναι ανενεργό κάνει στιγμιαία σύνδεση που και που, όμως η ακτινοβολία είναι ασήμαντη. Όχι μόνο το note, όλα τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που υποτίθεται ότι πρέπει να με πάει.Στην αρχική σελίδα με το ρολόι :confused:

Κι εμένα. Μόνο αν πατήσω το power button με πάει εκεί που ήμουν.

Και σ' εμένα το ίδιο κάνει. Έστω ότι διαβάζω ένα PDF ή οτιδήποτε άλλο και σβήνει η οθόνη. Αν πατήσω Home αμέσως μετά το σβήσιμο, τότε ανάβει και με πάει εκεί που ήμουν χωρίς swipe to unlock. Αν δεν προλάβω και κλειδώσει, με βγάζει στη lock screen όπου κάνω swipe to unlock και με γυρίζει ακριβώς εκεί που ήμουν. Δεν με πάει στο ρολόι. Για να με πάει στο ρολόι πρέπει να ξαναπατήσω το Home (αναμενόμενο και φυσιολογικό).

 

Μάλλον κάτι λάθος κάνει ο φίλος που ρώτησε αρχικά...

Κώστα κι εμένα όπως λέει το άλλο παιδί μου δουλεύει. Αν είμαι σε μια οθόνη και διαβάζω κάτι και σβήσει με πετάει στην αρχική. Με Nova Launcher και ρύθμιση να μην λειτουργεί το S-Voice σε διπλό πάτημα. Δεν θυμάμαι τι έκανε όταν το είχα να δουλεύει στο διπλό πάτημα γιατί το άλλαξα πολύ γρήγορα. Πάντως κι εμένα με πετάει στην αρχική με το Home. Με το Power μου ξανανοίγει την οθόνη αν δεν έχει κλειδώσει.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φορές όταν πατάω να κλειδώσει (από εφαρμογή στην οθόνη) μπορεί να κάνει το lock και να να ξανανοίξει ο φωτισμός της οθόνης για λίγο σαν κάτι να την ξυπνάει.. Συμβαίνει σε κανέναν?

 

Edit: Απαντάω μετά από αρκετές μέρες μιας και κάθισα να το δω λίγο τώρα που βρήκα χρόνο για το ξύπνημα της lockscreen: Δεν το κάνει όντως με το power button αλλά με την εφαρμογή. Χρησιμοποιούσα το lock screen του Power Toggles. Εγκαθιστώντας μια εφαρμογή που χρησιμοποιούσα και παλαιότερα δεν μου το έχει κάνει. Πρέπει να έχουν θεματάκι κάποιες εφαρμογές σαν αυτή με το νεότερο android γιατί είδα ότι αυτή έχει κάνει update με τέτοια fixes και με force lock αν σου ξυπνάει.

Edited by eltsele
Λύση θέματος lockscreen

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους.ρε παιδια πειτε μ λιγο για να βαλω ενα φοντο στο νοτε2 σε τι μεγεθος πρπει να ειναι για να εμφανιζει ολη την φωτο?γτ κατεβασα μια φωτο εβγαλα και μια και τα αποτελεσματα δεν μ αρεσουν στο φοντο.τι πρεπει να κανω και σε τι μεγεθος?
note 2
Link to comment
Share on other sites

 

Η κεραία επικοινωνεί ταυτόχρονα με πολλά κινητά. Αθροιστικά η ακτινοβολία είναι υψηλότερη.

Όμως η ανά κινητό σύνδεση απαιτεί ιδία ισχύ από την πλευρά του κινητού και από την πλευρά της κεραίας, διότι, επαναλαμβάνω η επικοινωνία είναι αμφίδρομη, με απλοικα λόγια αν η κεραία είχε εμβέλεια Χ μετά και το κινητό Χ/2 δεν θα μπορούσες να μιλήσεις.

Και επίσης η ισχύς της ακτινοβολίας μειώνεται αντιστρόφως του τετραγώνου της απόστασης.

 

Ναι,αλλά μας ενδιαφέρει η συνολική ακτινοβολία,η οποία ,όπως σωστά σημείωσες,δεν είναι ίση στην πλευρα της κεραίας και σε αυτήν της συσκευής.Επίσης,επειδη το uplink έχει διαφορετική (πάντα χαμηλότερη) συχνότητα από το downlink,η απόσβεση της συχνότητας του uplink είναι ελαφρώς μικρότερη (άλλωστε αυτός ακριβως είναι ο λόγος που η χαμηλότερη συχνότητα ανατίθεται στο uplink,όπως ακριβως συμβαίνει και στις Δορυφορικές Επικοινωνίες).Αυτό συμβαίνει επειδή η απόσβεση παρουσιαζει συχνοτική εξάρτηση.

 

Φυσικά ,είναι πάντα καλό να αποφευγουμε την ακτινοβολία ,όσο μικρή και αν είναι.Προσωπικά,προτείνω και χρησιμοποιώ ενσύρματα hands free :) .

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...