Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Χρόνια Πολλά και καλή λευτεριά εύχομαι.

 

Μια που μιλάμε για πληκτρολόγια και SMS, έχει κάποιος να προτείνει κατάλληλο συνδυασμό πληκτρολογίου και SMS προγράμματος που να μπορείς να στέλνεις 160 χαρακτήρες με μικρά Ελληνικά σε ένα μήνυμα ;

 

Σε κάποια προγράμματα SMS δείχνει ότι στέλνει μικρά Ελληνικά με 160 χαρακτήρες, αλλά στην πράξη ο παραλήπτης λαμβάνει κεφαλαία Ελληνικά, απλά το πρόγραμμα τα μετατρέπει αυτόματα σε κεφαλαία χωρίς να στο δείχνει.

 

Δεν το έχω καταφέρει ακόμα, αλλά διαβάζω ότι γίνεται.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα σας.εχω ενα note 2 και οταν βαζω καρτα μνημης ενω την διαωαζει δε μπορω να μεταφερω apps εκει.μου βγαζει μηνυμα η συσκευη δε διαθετει εξωτερικη καρτα μνημης ή η εξωτερικη μνημη ειναι προσομειωμενη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σας.εχω ενα note 2 και οταν βαζω καρτα μνημης ενω την διαωαζει δε μπορω να μεταφερω apps εκει.μου βγαζει μηνυμα η συσκευη δε διαθετει εξωτερικη καρτα μνημης ή η εξωτερικη μνημη ειναι προσομειωμενη.

 

Αυτό που ήξερες απο προηγούμενες εκδόσεις του android όπως app2SD δεν υφίσταται πλέον. Όλα τα προγράμματα μπαίνουν στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου, (στα 16GB αν έχεις την έκδοση 16GB του Note, τα 32GB αν έχεις το 32άρι κτλ...). Με λίγα λόγια ξεχνάς το παλιό σύστημα να τσεκάρεις ποιες μπορείς να περάσεις στην SD....δεν ασχολείσαι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους μας. Εχω γερμανική ρομ 4.1.1 και το Csc μου γράφει KOR. Ποία επιλογή βάζω; δεν έχει EUR.

 

Τα Γερμανικά έχουν csc DBT

Εκτός και αν είναι branded .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήξερες απο προηγούμενες εκδόσεις του android όπως app2SD δεν υφίσταται πλέον. Όλα τα προγράμματα μπαίνουν στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου, (στα 16GB αν έχεις την έκδοση 16GB του Note, τα 32GB αν έχεις το 32άρι κτλ...). Με λίγα λόγια ξεχνάς το παλιό σύστημα να τσεκάρεις ποιες μπορείς να περάσεις στην SD....δεν ασχολείσαι απλά.

 

Δεν υπάρχει 32αρι Note 2, ούτε φυσικά 64αρι.

Υπάρχει τρόπος να δει την εξωτερική SD ως εσωτερική ώστε να "ξεγελιέται" ότι εγκαθιστά στην εσωτερική.

Οι οδηγίες για το πως γίνεται βρίσκονται φυσικά στο XDA και αλλού, αλλά έχουν απαιτήσεις που ξεπερνάνε την απλή εγκατάσταση εφαρμογής.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα με διόρθωσες ή γράφεις κάτι για να γράψεις?

 

Όταν και αν γεμίσει ποτέ τα 10.46GB (16GB) θα ψάξει να βρεί τα διάφορα mods.

Και n7100 32αρι kai 64αρι υπάρχουν......φυσικά, αλλά δεν ήταν εκεί το θέμα εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω καταφέρει ακόμα, αλλά διαβάζω ότι γίνεται.

Δεν ισχύει αυτό φίλε Νίκο. Είναι περιορισμός του πρωτοκόλλου GSM. Δεν μπορείς να στείλεις μικρά ελληνικά με 160 χαρακτήρες/μήνυμα. Μόνο ανάμεικτα (μικρά και κεφαλαία) λατινικά ή κεφαλαία ελληνικά ή μίξη των δύο. Μόλις εισάγεις έστω και έναν χαρακτήρα μικρών ελληνικών θα σε γυρίσει σε 70 χαρακτήρες/μήνυμα.

 

Μάλιστα, τα κεφαλαία ελληνικά πρέπει να είναι μόνο όσα δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο. Π.χ. η λέξη "ΝΙΚΟΣ" για να μπορέσει να μεταφερθεί με 160 χαρακτήρες πρέπει να αποτελείται από τα παρακάτω:

 

Λατινικό "N", λατινικό "I", λατινικό "K", λατινικό "O", ελληνικό "Σ".

 

Δηλαδή όσα γράμματα είναι κοινά μεταξύ κεφαλαίων λατινικών και κεφαλαίων ελληνικών στέλνονται λατινικά ("NIKO") και όσα υπάρχουν μόνο ως κεφαλαία ελληνικά στέλνονται ελληνικά ("Σ"). Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται η μεταφορά κειμένου στα κεφαλαία ελληνικά κάνοντας χρήση 7 bits/χαρακτήρα (και όχι 8 όπως λανθασμένα είπα πριν). Αυτή η "μετάφραση" που περιγράφω παραπάνω γίνεται αυτόματα από τη συσκευή, εσύ απλά γράφεις το ελληνικό κείμενο και προσέχεις να είναι όλα κεφαλαία. Αν παρατηρήσεις, το πληκτρολόγιο σε οδηγεί σε αυτό ενεργοποιώντας αυτόματα το CAPS LOCK.

 

Είμαι ο προγραμματιστής ενός απ' τα πιο δημοφιλή πληκτρολόγια για το HTC HD2 και ξέρω ακριβώς τι παίζεται με τα SMS των 160 χαρακτήρων.

 

Edit: Δείτε εδώ τον πίνακα του GSM αλφάβητου:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_03.38

 

Όπως βλέπετε είναι 7-bit και περιέχει αυτά που περιέγραψα παραπάνω, δηλαδή τα λατινικά (κεφαλαία και μικρά) και τα ελληνικά (μόνο τα κεφαλαία και μόνο όσα δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο). Συνεπώς, αν δεχτούμε ότι τα SMS των 160 χαρακτήρων/μήνυμα χρησιμοποιούν τον πίνακα του παραπάνω wiki, τότε είναι εξ' ορισμού αδύνατο να μεταφερθεί κείμενο με μικρά ελληνικά γράμματα κάνοντας χρήση 160 χαρακτήρων/μήνυμα.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα με διόρθωσες ή γράφεις κάτι για να γράψεις?

 

Όταν και αν γεμίσει ποτέ τα 10.46GB (16GB) θα ψάξει να βρεί τα διάφορα mods.

Και n7100 32αρι kai 64αρι υπάρχουν......φυσικά, αλλά δεν ήταν εκεί το θέμα εξ αρχής.

 

Εσύ τώρα μας βγήκες πολύ εύθικτος ή μου φαίνεται ?

 

Τα μόνα Ν7100 32αρια και 64αρια που υπάρχουν, είναι στα όνειρα μας...

Κάποια στιγμή μπορεί η Samsung να τα κυκλοφορήσει κι αυτά.

Προς το παρόν έχουν περάσει 3 μήνες από την πρώτη κυκλοφορία του Ν7100 και δεν υπάρχει τίποτα.

 

Όσο για την μνήμη που γράφεις, είναι πολλοί αυτοί που εγκαθιστούν μεγάλα παιχνίδια κτλ και την γεμίσανε γρήγορα την εσωτερική SD.

Για αυτό προέκυψε και η ανάγκη για αυτό το mod.

 

Δεν γράφω για να γράφω, απλά διαβάζουν πολλοί το thread και καλό είναι ότι γράφουμε να είναι κατά το δυνατόν τσεκαρισμένο και σωστό.

Αν κάνουμε και κανένα λάθος δεν είναι κακό να μας διορθώνουν.

 

Coolαρε λίγο γιατί είναι και Πρωτοχρονιά ;)

 

Δηλαδή όσα γράμματα είναι κοινά μεταξύ κεφαλαίων λατινικών και κεφαλαίων ελληνικών στέλνονται λατινικά ("NIKO") και όσα υπάρχουν μόνο ως κεφαλαία ελληνικά στέλνονται ελληνικά ("Σ"). Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται η μεταφορά κειμένου στα κεφαλαία ελληνικά κάνοντας χρήση 8 bits/χαρακτήρα.

 

Είμαι ο προγραμματιστής ενός απ' τα πιο δημοφιλή πληκτρολόγια για το HTC HD2 και ξέρω ακριβώς τι παίζεται με τα SMS των 160 χαρακτήρων.

 

Ωραίος! Δεν το ήξερα το τελευταίο.

 

Απλά Κώστα εγώ διαβάζω ότι υπάρχουν κάποια πληκτρολόγια που δουλεύουν - δεν ξέρω με ποιο τρόπο - στα 7bits/ χαρακτήρα με αποτέλεσμα λέει να μπορούν να στείλουν μικρά Ελληνικά σε SMS 160 χαρακτήρων.

Το ίδιο κόλπο γινόταν και παλιότερα - πριν τα smartphones - και γίνεται και τώρα.

 

Αν και όταν το βρω θα ποστάρω εδώ.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Δεν το ήξερα το τελευταίο.

 

Απλά Κώστα εγώ διαβάζω ότι υπάρχουν κάποια πληκτρολόγια που δουλεύουν - δεν ξέρω με ποιο τρόπο - στα 7bits/ χαρακτήρα με αποτέλεσμα λέει να μπορούν να στείλουν μικρά Ελληνικά σε SMS 160 χαρακτήρων.

Το ίδιο κόλπο γινόταν και παλιότερα - πριν τα smartphones - και γίνεται και τώρα.

 

Αν και όταν το βρω θα ποστάρω εδώ.

Μακάρι Νίκο, αν γίνεται αυτό που λες θα είναι πολύ καλό, αρκεί να είναι συμβατό με όλα τα κινητά (smart/dumb και όχι ως εφαρμογή τύπου WhatsApp). Αν βρεις κάτι ενημέρωσε στο thread.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να γραψω 160 χαρακτηρες στο note 2 , τι πρεπει να κανω? Απλα μπορειτε να το μεταφρασεται? Δεν γνωριζω τα 7bit και 8bit που γραφεται. Εγω θελω να γραφω 160 χαρακτηρες στα ελληνικα. Γινετε ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά παιδιά.Καλή Χρονιά με υγεία κυρίως και φώτιση.Μπορεί να με πεί κάποιος γιατί όταν πάω να θέσω σε αναμονή μια ενεργή κλήση όταν με καλεί κι άλλος αριθμός, μου εμφανίζει το μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η εναλλαγή κλήσεων"; :/

 

Καμιά βοήθεια παίδες;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να γραψω 160 χαρακτηρες στο note 2 , τι πρεπει να κανω? Απλα μπορειτε να το μεταφρασεται? Δεν γνωριζω τα 7bit και 8bit που γραφεται. Εγω θελω να γραφω 160 χαρακτηρες στα ελληνικα. Γινετε ?

Settings --> Input mode --> GSM alphabet. Σε κάθε μήνυμα που γράφεις θα αφήνεις το CAPS LOCK ενεργό (κάτι ξέρει η Samsung που στο ενεργοποιεί αυτόματα) και θα γράφεις κεφαλαία ελληνικά. Για επιβεβαίωση θα παρατηρείς τον μετρητή στα δεξιά. Έτσι δεν θα σου βγάζει κανένα pop-up και θα τα μηνύματα θα διαβάζονται κανονικά από τον παραλήπτη. Έστειλα δεκάδες σήμερα χωρίς πρόβλημα (και όλα 160 χαρακτήρες/μήνυμα).

 

Επίσης μπορείς να βάλεις το Input mode στο Automatic, αλλά τότε νομίζω πως οι πιθανότητες να σταλεί με 70 χαρακτήρες/μήνυμα αυξάνονται. Γενικά να παρατηρείς τον μετρητή χαρακτήρων για επιβεβαίωση.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να γραψω 160 χαρακτηρες στο note 2 , τι πρεπει να κανω? Απλα μπορειτε να το μεταφρασεται? Δεν γνωριζω τα 7bit και 8bit που γραφεται. Εγω θελω να γραφω 160 χαρακτηρες στα ελληνικα. Γινετε ?

 

Με τη μάμα εφαρμογή (ρυθμίσεις--> Αλφάβητο GSM) και το μαμά πληκτρολόγιο της Samsung γράφεις κανονικά μηνύματα με 160 χαρακτήρες καθώς το πληκτρολόγιο γυρνάει μόνο του στα κεφάλαια.

 

Διαφορετικά κατεβαζεις μια εφαρμογή για μηνύματα (go sms, handsent sms) που κάνουν αυτόματα την δουλειά με τους 160 χαρακτήρες καθώς όπως και να γράψεις καθώς και με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο γυρνάνε στα κεφάλαια το κείμενο σου.

 

Edit: Με πρόλαβε ο Κώστας παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, αυτα θα ακολουθησω που μου λετε .

 

Κανοντας αυτες τις ρυθμισεις ομως, μου λεει πως το μηνυμα μπορει να ειναι κατεστραμενο.

Τελος παντον, το αφηνω οπως μου λετε.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και χρονια πολλά.

Σημερα εγινε το εξης.Χτυπησε το τηλεφωνο,και πηγαινοντας να το πιασω,ειδα οτι η οθονη δεν ειχε ανοιξει,αλλα ηταν μαυρη.Για να μπορεσω δε να απαντησω,ακολουθησα τη διαδικασια ανοιγματος της οθονης,με το πατημα του κατω κουμπιου.Τοτε,εμφανιστηκε η οθονη και φαινοταν οτι το τηλεφωνο χτυπουσε και καταφερα να απαντησω.

Τι μπορει να εγινε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα με υγεια φιλοι μου!!!!

 

σας εχω χασει αλλα με αυτο το κινητο ακομα δεν χρειαστηκε καν γραψω στο τοπικο...

αποτυχια τετεια το κινητο...ουτε ενα ψεγαδι και ετσι γινεσαι αντικοινωνικος...τι απογοητευση...

 

:D

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος για να βλεπει την sd φορμαρισμενη σε NTFS?

Κανεις δεν ξερει τιποτα?

Δεν το ξέρω αυτό, αλλά γιατί να μην τη φορμάρεις σε exFAT που τη βλέπει σίγουρα και δέχεται και μεγάλα αρχεία;

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα μας βγήκες πολύ εύθικτος ή μου φαίνεται ?

 

Τα μόνα Ν7100 32αρια και 64αρια που υπάρχουν, είναι στα όνειρα μας...

Κάποια στιγμή μπορεί η Samsung να τα κυκλοφορήσει κι αυτά.

Προς το παρόν έχουν περάσει 3 μήνες από την πρώτη κυκλοφορία του Ν7100 και δεν υπάρχει τίποτα.

 

Coolαρε λίγο γιατί είναι και Πρωτοχρονιά

 

Θα μου βάλεις τα έξοδα να παραγγείλω ένα που θέλω, και θα σε αφήσω να τσεκάρεις μετά όποτε θέλεις την εσωτερική μνήμη.

 

Δεν coolaρω ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε σχετικά με 32αρι note

http://m.expansys.com/mp.aspx?i=236324

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος για να βλεπει την sd φορμαρισμενη σε NTFS?

Κανεις δεν ξερει τιποτα?

 

Μάλλον δεν γίνεται. Δεν έχω υπόψη κάποιον πυρήνα που να υποστηρίζει ανάγνωση ntfs.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε σχετικά με 32αρι note

http://m.expansys.com/mp.aspx?i=236324

Μωρέ υπάρχει και σε 64 GB:

 

http://www.expansys.com.gr/samsung-galaxy-note-ii-eu-64gb-titanium-gray-236330/

 

To θέμα είναι πότε θα είναι διαθέσιμο...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης αναμένεται σε καφε (Amber Brown ) και κόκκινο ( Ruby Wine ) χρώμα, τουλάχιστον ετσι ισχυρίζεται Κορεατικο περιοδικό που leak-αρε σχετική φωτογραφία.

* http://news.cnet.com/8301-1035_3-57561453-94/red-and-brown-samsung-galaxy-note-2-discovered-in-korea/

* http://www.unwiredview.com/2012/12/31/samsung-galaxy-note-ii-spotted-in-new-colors-red-and-brown/

 

Καλη χρονιά παιδιά:cool:

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...