Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. εχει προσπαθησει καποιος να αντιγραψει καποιες φωτογραφίες απο την εσωτερικη μνημη στην καρτα? εμενα μερικες φορες μου καταστρέφει καποιες φωτογραφιες δεν τισ ανοιγει η τις ανοιγει μισες. ξερει κανενας γιατι?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, έχω τα εξής:

 

AP: N7100XXALJ3

CP: N7100XXALJ2

CSC: N7100OXXALJ4

 

1) Είμαι με ελληνικό firmware?

2) Με root με την stock μέθοδο και με triangle away δέχομαι ενημερώσεις από Kies ή OTA?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια!μολις πηρα την 4.1.2 και μου φαινεται πως πεφτει η μπαταρια πιο γρηγορα και το κινητο οχι τοσο δυνατο!βλεπω παλια μηνυματα μου και το κινητο δεν ρεει smooth !εχω ακουσει και απο αλλου παραπονα μηπως γνωριζετε κατι ρε τσακαλια?

Έχω τη stock γαλλική 4.1.2 εδώ και κάτι μέρες. Μάλιστα τη πέρασα χωρίς factory reset από πάνω από ελληνική 4 1.1

Δεν βλέπω το παραμικρό πρόβλημα ούτε σε smooth ούτε σε battery usage.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, έχω τα εξής:

 

AP: N7100XXALJ3

CP: N7100XXALJ2

CSC: N7100OXXALJ4

 

1) Είμαι με ελληνικό firmware?

2) Με root με την stock μέθοδο και με triangle away δέχομαι ενημερώσεις από Kies ή OTA?

 

Είσαι με Ελληνικό firmware.Για το άλλο.Με stock root αφού το κάνεις και χρησιμοποιήσεις το Triange Away, μετά πρέπει να κάνεις και ένα factory reset πάλι ώστε να μπορείς να κάνεις τα updates που λές και μέσω ΟΤΑ και Kies διαφορετικά σου γράφει ότι η συσκευή σου είναι τροποποιημένη.

 

Επειδη το νημα για θηκες,αφορουσε το S3,το βαζω εδω.

Να μια θηκη,που την αγορασα απο το extreme mobile 17€,αλλα δεν την ειχα βρει πιο πριν στο Ιντερνετ.Ειναι η Samsung protective+ case,και ειναι παρα πολυ καλη,αλλα και ομορφη.Σα να μην εχεις θηκη.

Να και ενα λινκ με φωτογραφιες. http://forums.androidcentral.com/verizon-galaxy-note-2/236678-samsung-protective-cover-mini-review-vid-added.html

Η πλακα ειναι οτι επειδη ειναι λεπτη,αγορασα και μια αλλη θηκη,απο νεοπρενιο,τυπου σακουλας,για μεγαλυτερη ασφαλεια.Τσαμπα ηταν,καπου 4€,μαζι με ενα ομορφο στυλό για οθονες αφης.

 

Φίλε κι εγώ αυτήν την θήκη έχω.Είναι άψογη και πολύ προστατευτική για την συσκευή αλλά για να λέμε την αλήθεια μεγαλώνει αρκετά το μέγεθος του ήδη μεγάλου μας Note II ;) Παρ'όλα αυτά.Την προτιμώ από όλες τις άλλες

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν την αφαιρεί. Απλά δεν φαίνεται σε κάποια μενού. Τελοσπάντων σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου.

 

Στο play λέει πότε χρησιμοποίησες την συσκευή τελευταία φορά. 9 μήνες μετά θα διαγραφεί αυτόματα, δε χρειάζεται να τη διαγράψεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Στο sammobile νομίζω ότι έχει την ελληνική αλλά όχι branded.

 

Στο Sammobile έχει και τις 3 Ελληνικές stock ROMs σε 4.1.1, γιατί το 4.1.2 δεν έχει βγει ακόμα για Ελλάδα.

 

EUR - Unbranded Ελληνική

COS - Cosmote

VGR - Vodafone.

 

Με την ευκαιρία, μια ερώτηση και από εμένα.

Έχει κανένας την VGR ;

 

Κατέβασα την EUR και unzipped είναι περίπου 1,5GB, όσο δηλαδή και η XEF - η Unbranded Γαλλική. Λογικό.

Κατεβάζω και την VGR - από περιέργεια γιατί είμαι στην Vodafone - και μου βγαίνει Unzipped 1,8GB.

 

300MB παραπάνω τι έχουν βάλει μέσα ;

Δεν μπορεί να είναι μόνο οι εφαρμογές τύπου My Vodafone, Vodafone Explorer κτλ. Δεν φτάνουν να γεμίσουν 300MB.

 

Και μια πιο ουσιαστική ερώτηση:

Το Modem version ή αλλιώς baseband ή radio ή phone είναι ίδιο μεταξύ των δύο Unbranded ROMs αλλά και της Cosmote, δηλαδή Ελληνικής EUR, Γαλλικής XEF και Branded COS.

Phone = XXALIH

Στην ROM της Vodafone όμως το Phone είναι BUALI8.

 

Έκανα την σκέψη λοιπόν, μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που η Vodafone έχει άλλο version στο Modem;

Αν περάσω την ROM της Vodafone με την διαφορετική version του modem, θα έχω καλύτερη ταχύτητα στο mobile Internet και καλύτερο σήμα στην συσκευή απ' ότι με την Unbranded XEF που είμαι τώρα ;

 

Έχει πειραματιστεί κανένας ;

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα.

γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

1) Έχει δοκιμάσει κάποιος την Wifi σύνδεση στο 802.11n ;

 

Προσωπικά σε όσους router 802.11n στα 2.4GHz έχω συνδεθεί (τον δικό μου αλλά και σε διάφορα καταστήματα) δεν έχω καταφέρει να πιάσω πάνω από 65Mbps σύνδεση.

Θεωρητικά θα έπρεπε να συνδέεται στα 72Mbps.

Ακόμα και δίπλα στον router να πάω, με 98% σήμα δεν έχω πιάσει πάνω από 65Mbps.

 

Εσείς σε ποια ταχύτητα συνδέεστε με 802.11n router ;

 

Αν κάποιος έχει παίξει με 802.11n στα 5GHz, θα έχει ενδιαφέρον να μας πει αν έπιασε 150Mbps.

 

 

Είχα κάνει πριν μερικές σελίδες την παραπάνω ερώτηση γιατί έχω υπ' όψιν μου κάποια θέματα για τα οποία παραπονούνται χρήστες στο XDA σχετικά με το Wifi, αλλά κυρίως τις παρατηρήσεις από ένα από τα πιο γνωστά και αξιόπιστα τεχνικά sites που παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια, το anandtech.

 

Θα έχετε δει φαντάζομαι το παρακάτω review του GN2:

http://www.anandtech.com/show/6386/samsung-galaxy-note-2-review-t-mobile-

 

Εκεί λοιπόν υπάρχει και αυτό:

[ATTACH]28940[/ATTACH]

 

Όπως βλέπετε ξεκάθαρα, το GN2 δεν τα πάει καλά γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί καθόλου στα 5GHz και να πιάσει 150Mbps, συνδέεται στα 2.4GHz και πάλι είναι πιο αργό από το iPhone 5 στα 2.4GHz που έχει το ίδιο τσιπάκι για τα ασυρματικά, αλλά και από αρκετά άλλα κινητά.

 

Αυτός που κάνει το review δεν έβγαλε άκρη γιατί γίνεται αυτό, ούτε κι εγώ έχω βγάλει ακόμα.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις δυο καρτες με ιδιο νουμερο, το εκανα και στην wind αλλα και στην cosmote απο 10 ευρω το ζευγαρι καρτες του καθε παροχου που ειμαι και δεν χρειαζεται ρε παιδια να πληρωνετε συνδρομη που λενε. Τιποτα απολυτος. Και αρκει βεβαια μια να ειναι ανοικτη , οχι και οι δυο μαζι. Απλα φτηνα και χωρις παγιο. 2 καρτες με ενα νουμερο και χωρις παγιο , απο 10 ευρω.

 

Εγώ πάντως για twin κάρτες πληρώνω στη wind 2,5 ευρώ πάγιο το μήνα. Με συμβόλαιο εννοείται. Μάλλον αυτό που λες αφορά καρτοτηλέφωνα.

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Swype υπάρχει για note 2 stock rom? Δοκίμασα και την λειτουργία στο stock Samsung keyboard και το SwiftKey (συνεπώς μην τα προτείνεται) αλλά κανένα δεν έχει την ικανότητα του swype στα ελληνικά!!! Κλασικό swype πως μπορώ να βάλω;;;
Link to comment
Share on other sites

To factory reset σβήνει τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους (επαφές, ρυθμίσεις κλτ.), δηλαδή ότι βρίσκεται στην κατάτμηση /data. Δε είμαι βεβαιος αν σβήνει άλλα αρχεία που έχεις αποθηκεύσει στον ελέυθερο χώρο της εσωτερικής μνήμης, δηλαδή στην κατάτμηση /sdcard, που όμως μπορείς έυκολα να διαγράψεις με ένα διαχειριστή αρχείων.

Η cache είναι μια κατάτμηση της εσωτερικής μνήμης που λειτουργεί ως προσωρινή μνήμη για την βελτιστοποίηση του συστήματος.

Η dalvic-cache είναι κάτι αντίστοιχο, αφορά όμως αποκλειστικά την dalvik VM (μια εικονική μηχανή που χρησιμοποιείται για την εκτέλεση μεταφρασμένων εφαρμογών java). Βρίσκεται στην διαδρομή /data/dalvik-cache

 

Thanks.

Αυτές τις διαδρομές που περιγράφεις με ένα file manager - αν δεν είμαι root - φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να τις τροποποιήσω, ούτε καν να τις δω.

Σωστά ;

 

Ο λόγος που ρώτησα - εκτός από το να μάθω λίγο πως λειτουργεί το Android - είναι βασικά για να δω τι απαιτείται να σβήσω για ένα καθαρό και πλήρες wipe των εφαρμογών, ρυθμίσεων, customizations, user data κτλ που μπορεί να έχω περάσει ως user στο κινητό μου και όχι ως root.

Έχω κάνει πολλές εγκαταστάσεις και απεγκαταστάσεις εφαρμογών και σίγουρα έχουν μείνει "σκουπίδια" και από αυτά.

 

Επειδή είμαι σε original 4.1.2 με stock recovery και χωρίς root, αν θέλω απλά να "καθαρίσω" το κινητό και να έχω μια "καινούργια" 4.1.2, θα πρέπει να την φλασάρω από πάνω με Odin ή αρκεί ένα "wipe data/ factory reset" και "wipe cache" που έχω δει ότι δίνει ως επιλογές το recovery mode με stock recovery ;

 

Thanks

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα.

γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο;

GPS daemon: http://en.wikipedia.org/wiki/Gpsd

 

Είναι η μηχανή που διαχειρίζεται το GPS και παρέχει δεδομένα θέσης στο λειτουργικό και στις εφαρμογές. Προφανώς έχεις επιλέξει να γίνονται ενημερώσεις που ζητάνε την τρέχουσα θέση σου και έτσι χρησιμοποιείται το gpsd. Είναι φυσιολογικό, μην αγχώνεσαι.

 

Είχα κάνει πριν μερικές σελίδες την παραπάνω ερώτηση γιατί έχω υπ' όψιν μου κάποια θέματα για τα οποία παραπονούνται χρήστες στο XDA σχετικά με το Wifi, αλλά κυρίως τις παρατηρήσεις από ένα από τα πιο γνωστά και αξιόπιστα τεχνικά sites που παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια, το anandtech.

 

Θα έχετε δει φαντάζομαι το παρακάτω review του GN2:

http://www.anandtech.com/show/6386/samsung-galaxy-note-2-review-t-mobile-

 

Εκεί λοιπόν υπάρχει και αυτό:

[ATTACH]28940[/ATTACH]

 

Όπως βλέπετε ξεκάθαρα, το GN2 δεν τα πάει καλά γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί καθόλου στα 5GHz και να πιάσει 150Mbps, συνδέεται στα 2.4GHz και πάλι είναι πιο αργό από το iPhone 5 στα 2.4GHz που έχει το ίδιο τσιπάκι για τα ασυρματικά, αλλά και από αρκετά άλλα κινητά.

 

Αυτός που κάνει το review δεν έβγαλε άκρη γιατί γίνεται αυτό, ούτε κι εγώ έχω βγάλει ακόμα.

Μόλις τώρα το έλεγξα και σ' εμένα συνδέεται στα 72 Mbps (screenshot παρακάτω).

 

http://i47.tinypic.com/2s8sr9g.jpg

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το έλεγξα και σ' εμένα συνδέεται στα 72 Mbps (screenshot παρακάτω).

 

ΟΚ εγώ αυτό το νούμερο δεν το έχω δει ακόμα, είμαι Max στα 65Mbps, θα πρέπει να ξανακοιτάξω το router μου, αλλά και έξω που συνδέομαι ποτέ δεν έχω πάει στα 72Mbps

 

Η σύνδεση σου στα 72Mbps είναι με Router στα 2.4GHz ή στα 5GHz ;

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Αυτές τις διαδρομές που περιγράφεις με ένα file manager - αν δεν είμαι root - φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να τις τροποποιήσω, ούτε καν να τις δω.

Σωστά ;

 

Ο λόγος που ρώτησα - εκτός από το να μάθω λίγο πως λειτουργεί το Android - είναι βασικά για να δω τι απαιτείται να σβήσω για ένα καθαρό και πλήρες wipe των εφαρμογών, ρυθμίσεων, customizations, user data κτλ που μπορεί να έχω περάσει ως user στο κινητό μου και όχι ως root.

Έχω κάνει πολλές εγκαταστάσεις και απεγκαταστάσεις εφαρμογών και σίγουρα έχουν μείνει "σκουπίδια" και από αυτά.

 

Επειδή είμαι σε original 4.1.2 με stock recovery και χωρίς root, αν θέλω απλά να "καθαρίσω" το κινητό και να έχω μια "καινούργια" 4.1.2, θα πρέπει να την φλασάρω από πάνω με Odin ή αρκεί ένα "wipe data/ factory reset" και "wipe cache" που έχω δει ότι δίνει ως επιλογές το recovery mode με stock recovery ;

 

Thanks

Όταν αφαιρείς μια εφαρμογή το μόνο "σκουπίδι" που μπορεί να μείνει είναι τα δεδομένα και οι ρυθμίσεις που βρίσκονται στο /data ή κάποιος κρυφός ή φανερός φάκελος στην /sdcard. Για να μην μένουν δεδομένα από τις εφαρμογές θα τις καταργείς από την διαχείριση εφαρμογών αφού πρώτα κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

Edited by syd77
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ εγώ αυτό το νούμερο δεν το έχω δει ακόμα, είμαι Max στα 65Mbps, θα πρέπει να ξανακοιτάξω το router μου, αλλά και έξω που συνδέομαι ποτέ δεν έχω πάει στα 72Mbps

 

Η σύνδεση σου στα 72Mbps είναι με Router στα 2.4GHz ή στα 5GHz ;

Πώς μπορώ να το δω αυτό; Ο router μου είναι ένας απλός ZTE ZXV10 W300, που δίνει δωρεάν ο ΟΤΕ στους συνδρομητές ADSL. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δουλεύει στα 2,4 GHz. Στη σχετική σελίδα του router βλέπω τα παρακάτω:

 

http://i48.tinypic.com/2n3qc2.jpg

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Όταν αφαιρείς μια εφαρμογή το μόνο "σκουπίδι" που μπορεί να μείνει είναι τα δεδομένα και οι ρυθμίσεις που βρίσκονται στο /data ή κάποιος κρυφός ή φανερός φάκελος στην /sdcard. Για να μην μένουν δεδομένα από τις εφαρμογές θα τις καταργείς από την διαχείριση εφαρμογών αφού πρώτα κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

 

ΟΚ εγώ πήγαινα κατ' ευθείαν στο 3, οπότε πιθανόν να έμεναν σκουπίδια που δεν αφαιρούσα από το 2.

Αλλά ακόμα και από Windows Explorer ή από το recovery, μπορώ να σβήσω την cache και την sdcard ολόκληρη.

 

Με την dalvik cache τι γίνεται ; Πως την σβήνω - με ή χωρίς root - και αν χρειάζεται να την σβήσω κι αυτή για πλήρες wipe της χρήσης του κινητού, ως απλός χρήστης - όχι root.

Edited by NikosDi

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ εγώ αυτό το νούμερο δεν το έχω δει ακόμα, είμαι Max στα 65Mbps, θα πρέπει να ξανακοιτάξω το router μου, αλλά και έξω που συνδέομαι ποτέ δεν έχω πάει στα 72Mbps

 

Η σύνδεση σου στα 72Mbps είναι με Router στα 2.4GHz ή στα 5GHz ;

 

Και εγω μια απο τα ιδια. 65Mbit στα 2.4GHz αλλα τωρα που το εβαλα στα 5GHz πηγε 150Mbps :D

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να το δω αυτό; Ο router μου είναι ένας απλός ZTE ZXV10 W300, που δίνει δωρεάν ο ΟΤΕ στους συνδρομητές ADSL. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δουλεύει στα 2,4 GHz. Στη σχετική σελίδα του router βλέπω τα παρακάτω:

 

Από το Manual της συσκευής σου στην σελίδα 58, βλέπω ότι υποστηρίζει μόνο την συχνότητα 2.4GHz που είναι και το πιο συνηθισμένο, άρα δεν μπορείς να παίξεις στα 5GHz.

 

Από το Screenshot που ανέβασες έχει ενδιαφέρον να μου πεις αν μπορείς να πειράξεις το Channel Bandwidth προς τα πάνω - αντί για 20MHz να το πας στα 40MHz.

Αν αυτό γίνεται τότε μπορεί και να δεις 150Mbps σύνδεση αντί για 72Mbps ! :)

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια απο τα ιδια. 65Mbit στα 2.4GHz αλλα τωρα που το εβαλα στα 5GHz πηγε 150Mbps :D

Πώς μπορώ να το βάλω στα 5 GHz; Έχω τον router που φαίνεται στο screenshot που έχω ανεβάσει παραπάνω. Υποπτεύομαι πως ο router αυτός δεν μου επιτρέπει κάτι τέτοιο. Ο δικός σου έχει ειδική ρύθμιση που επιλέγεις 2,4 ή 5 GHz;

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια απο τα ιδια. 65Mbit στα 2.4GHz αλλα τωρα που το εβαλα στα 5GHz πηγε 150Mbps :D

 

Πολύ καλό αυτό γιατί σημαίνει ότι το φτιάξανε ή ότι η anandtech δεν τα έλεγε καλά, ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στα 5GHz και να δει ταχύτητα 150Mbps.

 

Μπορείς να μου πεις με ποια ROM είσαι και αν γίνεται να ανεβάσεις και ένα screenshot με την ταχύτητα 150Mbps να φιγουράρει όμορφα ; :)

 

Πώς μπορώ να το βάλω στα 5 GHz; Έχω τον router που φαίνεται στο screenshot που έχω ανεβάσει παραπάνω. Υποπτεύομαι πως ο router αυτός δεν μου επιτρέπει κάτι τέτοιο. Ο δικός σου έχει ειδική ρύθμιση που επιλέγεις 2,4 ή 5 GHz;

 

Κώστα σου απάντησα πιο πάνω, το είδες ;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σου απάντησα πιο πάνω, το είδες ;

Ναι, το είδα Νίκο. Έκανα αυτό που μου είπες. Έχει 2 επιλογές: 20 MHz και 20/40 MHz. Το έβαλα στα 20/40 MHz και τώρα συνδέεται στα 65 Mbps! Θα το γυρίσω στα 20 MHz και θα σου πω αν γύρισε στα 72 Mbps.

 

Edit: Άκυρο το παραπάνω. Τώρα που το ξαναείδα είναι στα 72 Mbps. Απ' ό,τι καταλαβαίνω η ταχύτητα αλλάζει δυναμικά και δεν κλειδώνει σε μία μόνο τιμή κατά τη σύνδεση. Δηλαδή αν το κοιτάξεις πολλές φορές στο Note II ίσως πάρεις διαφορετικές τιμές. Τώρα που το ξαναείδα (για τρίτη φορά) φαίνεται να είναι σταθερό στα 72 Mbps.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα Νίκο. Έκανα αυτό που μου είπες. Έχει 2 επιλογές: 20 MHz και 20/40 MHz. Το έβαλα στα 20/40 MHz και τώρα συνδέεται στα 65 Mbps! Θα το γυρίσω στα 20 MHz και θα σου πω αν γύρισε στα 72 Mbps.

 

Edit: Άκυρο το παραπάνω. Τώρα που το ξαναείδα είναι στα 72 Mbps. Απ' ό,τι καταλαβαίνω η ταχύτητα αλλάζει δυναμικά και δεν κλειδώνει σε μία μόνο τιμή κατά τη σύνδεση. Δηλαδή αν το κοιτάξεις πολλές φορές στο Note II ίσως πάρεις διαφορετικές τιμές. Τώρα που το ξαναείδα (για τρίτη φορά) φαίνεται να είναι σταθερό στα 72 Mbps.

 

Λίγη θεωρία πριν τους πειραματισμούς:

 

Όλα τα κινητά που γνωρίζω έχουν μία κεραία για το WiFi, αυτό σημαίνει απ' ευθείας max. ταχύτητα σύνδεσης στα 150Mbps για το 802.11n.

Για να πιάσει το κινητό αυτή την ταχύτητα 150Mbps, θα πρέπει να δουλεύει με 40MHz channel bandwidth.

Αν δουλεύει με 20MHz, θα πάει max. στα 72Mbps.

 

Δυστυχώς, οι περισσότερες εταιρείες αν όχι όλες - και η Samsung μέσα σε αυτές απ' ότι φαίνεται - δεν ενεργοποιούν τα 40MHz channel bandwidth στα 2.4GHz συχνότητα λειτουργίας, αλλά μόνο στα 5GHz, περιορίζοντας έτσι την maximum ταχύτητα σύνδεσης στα 72Mbps για 802.11n στα 2.4GHz και 150Mbps για 802.11n στα 5GHz.

 

Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση του τεχνικού κομματιού.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Λίγη θεωρία πριν τους πειραματισμούς:

 

Όλα τα κινητά που γνωρίζω έχουν μία κεραία για το WiFi, αυτό σημαίνει απ' ευθείας max. ταχύτητα σύνδεσης στα 150Mbps για το 802.11n.

Για να πιάσει το κινητό αυτή την ταχύτητα 150Mbps, θα πρέπει να δουλεύει με 40MHz channel bandwidth.

Αν δουλεύει με 20MHz, θα πάει max. στα 72Mbps.

 

Δυστυχώς, οι περισσότερες εταιρείες αν όχι όλες - και η Samsung μέσα σε αυτές απ' ότι φαίνεται - δεν ενεργοποιούν τα 40MHz channel bandwidth στα 2.4GHz συχνότητα λειτουργίας, αλλά μόνο στα 5GHz, περιορίζοντας έτσι την maximum ταχύτητα σύνδεσης στα 72Mbps για 802.11n στα 2.4GHz και 150Mbps για 802.11n στα 5GHz.

 

Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση του τεχνικού κομματιού.

Βοήθησες πολύ. Μου αρέσει να γνωρίζω το τεχνικό μέρος. Μάλλον είναι όπως τα λες στην τελευταία παράγραφο, δεδομένου του ότι δεν είδα αύξηση της ταχύτητας διπλασιάζοντας το εύρος ζώνης (παραμένοντας όμως στα 2,4 GHz). Βέβαια δεν ξέρω αν η ρύθμιση "20/40 MHz" στον router μου δουλεύει όπως πρέπει (μιλάμε για έναν φτηνό ZTE router της σειράς...).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ εγώ πήγαινα κατ' ευθείαν στο 3, οπότε πιθανόν να έμεναν σκουπίδια που δεν αφαιρούσα από το 2.

Αλλά ακόμα και από Windows Explorer ή από το recovery, μπορώ να σβήσω την cache και την sdcard ολόκληρη.

 

Με την dalvik cache τι γίνεται ; Πως την σβήνω - με ή χωρίς root - και αν χρειάζεται να την σβήσω κι αυτή για πλήρες wipe της χρήσης του κινητού, ως απλός χρήστης - όχι root.

 

Η dalvik cache σβήνεται με όλο το /data όταν κάνεις wipe data/factory reset. Επίσης νομίζω ότι σβήνεται και επαναδημιουργείται κατά την αναβάθμιση. Αν έχεις εγκαταστήσει cwm recovery μπορείς να σβήσεις μόνο την dalvik cache

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...