Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

\

Άκου να σ πω , ο Νίκος είπε πως το backup έγινε σε χρόνο dt ,πες του να δει τι μέγεθος έχει το αρχείο κ θα καταλάβεις τι λέω.

 

Κοντά στα 3 giga σε λιγοτερο απο 1 λέπτό sthn sd...

Στην εχτερναλ πανω απο 10 λεπτά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισης να ενημερωσω για οποιους δεν το ειδαν ηδη οτι : 15 toggles, 4way reboot, no incremental ring tone, call rec παιζουν αψογα ηδη στο note2 Και λογικα τα περιμενουμε στη νεα omega :)
Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα 3 giga σε λιγοτερο απο 1 λέπτό sthn sd...

Στην εχτερναλ πανω απο 10 λεπτά...

Κάτσε ρε Νίκο να ξανακάνω τότε κ θα σ πω σε λίγο.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούριος στο Android. Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα με το νοτέλι.

Έκανα 2 ώρες να βρω πως να περάσω Ελληνικη γραφή!

Εχω πάθει πλάκα με την απόκριση στο ίντερνετ,απολαμβάνω να βλέπω YouTube και να παίζω με τις εφαρμογές.

ΑΛΛΑ όταν παω βόλτα είμαι συνεχώς στην τσίτα μη πέσει ή μη το γρατσουνισω,δεν χωράει πουθενά!

Περιμένω θήκη μπας και ηρεμήσω.

 

Κατά τα άλλα μου λείπουν οι χάρτες της νόκια.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα 3 giga σε λιγοτερο απο 1 λέπτό sthn sd...

Στην εχτερναλ πανω απο 10 λεπτά...

Τα 3 giga που τα είδες ? πιγες στον φακελο (clockworkmod / backup) και το αρχειο που εχει μεσα με δεξι κλικ στο mouse κ properties σου εδειξε οτι ειναι 3 giga?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα 3 giga που τα είδες ? πιγες στον φακελο (clockworkmod / backup) και το αρχειο που εχει μεσα με δεξι κλικ στο mouse κ properties σου εδειξε οτι ειναι 3 giga?

 

ναι 2.7 gia την ακριβεια...

 

Πήγαινε κατευθείαν ¨¨ χώρος αποθηκεύσεις και δες το...

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

ναι 2.7 gia την ακριβεια...

Νικο εγω οταν κανω backup μου βγαζει 20mb αρχειο γιατι?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Νικο εγω οταν κανω backup μου βγαζει 20mb αρχειο γιατι?

 

Πήγαινε κατευθείαν ¨¨ χώρος αποθηκεύσεις και δες το...

μενου/ρθθμήσεις/χωρος αποθ/διαφορα αρχεία...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε κατευθείαν ¨¨ χώρος αποθηκεύσεις και δες το...

μενου/ρθθμήσεις/χωρος αποθ/διαφορα αρχεία...

Το clockworkmod γραφει 1,57gb

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Το clockworkmod γραφει 1,57gb

Επειδή μάλλον εχεις λιγοτερα αρχεία απο εμενα στην sd

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Thanks Νικόλα :)

 

Eπισης προσεξε αυτό το cloudagend θα το βρείς στα διαφορα αρχείαμετα το cmw...

Εκει λοιπόν οποιος εχει ενεργοποίηση το drodboox για να κάνει αυτόματο ανέβασμα φώτο στέλνει όλες τις φώτο στην sd...

το αρχείο αυτό αν ακολουθήσεις την διαδρομή μενού/ρυθμίσεις/χώρος αποθηκεύσεις/διάφορα αρχεία/cloudagend θα το βρεις αναλογα με το τι φωτο εχεις αρκετα gb...

εγω το είχα βρει 2.4gb...

 

Θελω επίσης να ξέρω αν το σβήσω τελείως αυτο το cloudagend απο το titanium θα εχω κανενα θέμα???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τελικά πού έχουμε καταλήξει σχετικά με την υποστήριξη ελληνικής γραφής στο πληκτρολόγιο και στο S-Pen από το Note II με ξενόγλωσσες ROMs; Διαβάζω ότι κάποιοι έχετε πρόβλημα με τη γερμανική ROM και ότι δεν σας βγάζει τα ελληνικά στη λίστα με τις γλώσσες. Ισχύει αυτό και στη γαλλική ROM; Μήπως είναι απλά θέμα ρυθμίσεων και όλες οι ROMs υποστηρίζουν ελληνικά κανονικά;

 

Επίσης, αν αγοράσω συσκευή με γαλλική/γερμανική ROM, θα μπορώ να αλλάζω ελεύθερα και όποτε θέλω τη γλώσσα του interface (UI, menus κτλ.) στα αγγλικά και στα ελληνικά, ή θα είμαι αναγκασμένος να το έχω μόνο στα αγγλικά; Μιλάω πάντα για συσκευή που θα είναι μόνιμα με official ROM και χωρίς root.

 

Θυμάμαι την εποχή των Windows Mobile που η κάθε ROM περιείχε μόνο μία γλώσσα, π.χ. η WWE ROM ήταν μόνο στα αγγλικά και έπρεπε να κάνουμε πατέντες με το πληκτρολόγιο για να έχουμε ελληνική γραφή. Μετά πέρασα στο iOS με το iPhone 4, όπου ξαφνικά όλα αυτά τα θέματα λύθηκαν και η συσκευή μου περιείχε τα πάντα (αγγλικά/ελληνικά κτλ.) χωρίς να έχω περιορισμούς στη γλώσσα. Τώρα που αποφάσισα να πάω στο Android με το Note II και μόλις ετοιμάστηκα να το παραγγείλω από eXpansys ή απ' τον Νίκο, σκάνε μύτη τα σημερινά posts που αναφέρουν για έλλειψη υποστήριξης των ελληνικών... Εύχομαι και ελπίζω να μη συμβαίνει αυτό και να είναι απλά κάποια ρύθμιση που μας διαφεύγει, γιατί αν συμβαίνει το θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα να "κλειδώνει" η συσκευή σε ένα σετ από γλώσσες χωρίς να μπορεί να τις υποστηρίξει όλες...

 

Αν μπορεί και ξέρει κάποιος να μας πει τι ακριβώς παίζεται και αν αγοράζοντας συσκευή του εξωτερικού θα έχουμε πλήρη και στο 100% υποστήριξη ελληνικών παντού (ανάγνωση, πληκτρολόγιο, S-Pen). Έχω έτοιμα τα 700 € και περιμένω το OK για να παραγγείλω! Sorry για το άγχος μου, αλλά πραγματικά δεν θέλω να το αγοράσω και μετά να κάνω πατέντες για την πλήρη υποστήριξη των ελληνικών.

 

Ευχαριστώ όλους για την όποια πληροφορία! :)

 

Είμαι καινούριος στο Android. Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα με το νοτέλι.

Έκανα 2 ώρες να βρω πως να περάσω Ελληνικη γραφή!

Αν μπορείς πες μας από πού πήρες τη συσκευή (τι γλώσσα ROM φοράει) και τι ακριβώς έκανες για να ενεργοποιήσεις την ελληνική γραφή; Τέλος, όταν λες "ελληνική γραφή" τι εννοείς; Πληκτρολόγιο ή S-Pen; Το S-Pen καταλαβαίνει όταν γράφεις μ' αυτό ελληνικά; Εννοώ χειρόγραφα, όχι μέσω πληκτρολογίου.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εγω να υπενθυμίσω πως η Αγκελα Μερκελ στη σημερινή συνάντησή της με τον Πρωθυπουργό εξέφρασε την ΠΛΗΡΗ ΣΤΗΡΙΞΗ της στην Ελληνική προσπάθεια custom rom για το Νοte2 (βλέπε Omega rom), επισήμανε όμως πως περιμένει από την Ελληνική πλευρά ακόμα περισσότερα MODS και TWEAKS τα οποία θα εξασφαλίσουν στους Έλληνες κατόχους Note2 μια αξέχαστη εμπειρία χρήσης :lol:

Γιάννη πιάσε δουλειά, το Εθνος περιμένει :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τελικά πού έχουμε καταλήξει σχετικά με την υποστήριξη ελληνικής γραφής στο πληκτρολόγιο και στο S-Pen από το Note II με ξενόγλωσσες ROMs; Διαβάζω ότι κάποιοι έχετε πρόβλημα με τη γερμανική ROM και ότι δεν σας βγάζει τα ελληνικά στη λίστα με τις γλώσσες. Ισχύει αυτό και στη γαλλική ROM; Μήπως είναι απλά θέμα ρυθμίσεων και όλες οι ROMs υποστηρίζουν ελληνικά κανονικά;

 

Επίσης, αν αγοράσω συσκευή με γαλλική/γερμανική ROM, θα μπορώ να αλλάζω ελεύθερα και όποτε θέλω τη γλώσσα του interface (UI, menus κτλ.) στα αγγλικά και στα ελληνικά, ή θα είμαι αναγκασμένος να το έχω μόνο στα αγγλικά; Μιλάω πάντα για συσκευή που θα είναι μόνιμα με official ROM και χωρίς root.

 

Θυμάμαι την εποχή των Windows Mobile που η κάθε ROM περιείχε μόνο μία γλώσσα, π.χ. η WWE ROM ήταν μόνο στα αγγλικά και έπρεπε να κάνουμε πατέντες με το πληκτρολόγιο για να έχουμε ελληνική γραφή. Μετά πέρασα στο iOS με το iPhone 4, όπου ξαφνικά όλα αυτά τα θέματα λύθηκαν και η συσκευή μου περιείχε τα πάντα (αγγλικά/ελληνικά κτλ.) χωρίς να έχω περιορισμούς στη γλώσσα. Τώρα που αποφάσισα να πάω στο Android με το Note II και μόλις ετοιμάστηκα να το παραγγείλω από eXpansys ή απ' τον Νίκο, σκάνε μύτη τα χτεσινά posts που αναφέρουν για έλλειψη υποστήριξης των ελληνικών... Εύχομαι και ελπίζω να μη συμβαίνει αυτό και να είναι απλά κάποια ρύθμιση που μας διαφεύγει, γιατί αν συμβαίνει το θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα να "κλειδώνει" η συσκευή σε ένα σετ από γλώσσες χωρίς να μπορεί να τις υποστηρίξει όλες...

 

Αν μπορεί και ξέρει κάποιος να μας πει τι ακριβώς παίζεται και αν αγοράζοντας συσκευή του εξωτερικού θα έχουμε πλήρη και στο 100% υποστήριξη ελληνικών παντού (ανάγνωση, πληκτρολόγιο, S-Pen). Έχω έτοιμα τα 700 € και περιμένω το OK για να παραγγείλω! Sorry για το άγχος μου, αλλά πραγματικά δεν θέλω να το αγοράσω και μετά να κάνω πατέντες για την πλήρη υποστήριξη των ελληνικών.

 

Ευχαριστώ όλους για την όποια πληροφορία! :)

 

 

Αν μπορείς πες μας από πού πήρες τη συσκευή (τι γλώσσα ROM φοράει) και τι ακριβώς έκανες για να ενεργοποιήσεις την ελληνική γραφή; Τέλος, όταν λες "ελληνική γραφή" τι εννοείς; Πληκτρολόγιο ή S-Pen; Το S-Pen καταλαβαίνει όταν γράφεις μ' αυτό ελληνικά; Εννοώ χειρόγραφα, όχι μέσω πληκτρολογίου.

επειδή έχουμε κάνει ορισμένα παραπλήσια βήματα (και εγώ συχτήρντισα τα μηλα και περα στα νοτελια πλεων:D)επέτρεψε μου να σου πω τα εξής so far .... Ελληνικά έχω στο νοτελι και έγω Γερμανικη ρομ. Δεν έχω υποστήριξη γραφής ακόμα αλλά έχω μεινη χαζός με το πόσο καλά μου αναγνωρίζει τα Αγγλικά μου. Το ακόμα το λέω για 2 λόγους. 1 δεν ειμαι ακόμα γνωστής αντικειμένου οπώτε αν δε βρεθώ με κανένα απο τα παιδιά απο εδώ... δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω custom rom etc... 2 σε αναβάθμιση που θα ακολουθήσει πολύ πιθανό να υποστηρίξει και τα Ελληνικά στην γραφή. 3 (είπα 2 ε?οκ λάθος:D) εγώ δεν έχω κανένα πρώβλημα να περιμένω. θυμήσου μόνο τι τραβήξαμε απο τα ios τόσα χρόνια... μεχρι να γινόταν jb έχανα...τον κόσμο με την λαλακια...δεν μπορώ να αρχίσω καν να σου απαριθμώ πόσα πράγματα έχω βρει πάνω στο νοτελι που με κανουν και χαμογελο σαν χαζο παιδι. πίστεψε με...αν το μέγεθος δεν σε πειράζει(που λόγο δεν έχει αλλά λέμε τώρα) απλά τα σπάει...κερνά πολύ πόνο πόλους....και όχι 700...κατέβα ο Νίκος το φέρνει με 645 έτσι για να γουστάρεις/με και να πάρεις και μια sd 32gb, ένα καλώδιο να του κοπανάς ότι δίσκους γουστάρεις, ένα καλώδιο να το συνδέεις με hdmi, θήκη και...κανένα καφέ τα ρέστα... ρίχνωντας κλεφτές ματιές στο απέναντι τραπέζι που θα παίζει στανταράκι ένα μήλο...και... δίχως να το θες...θα χαμογελάς απλά!!!!:D
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Dr mobile,το πρόβλημα υπάρχει μόνο για την γραφή με το spen.Σε όλα τα υπόλοιπα υπάρχει κανονική υποστήριξη ελληνικών ανεξαρτήτου rom.Και γω γι αυτό το λόγο έχω καθυστερήσει την αγορά του.

edit με πρόλαβε ο o theoneab.Το έχω ξαναγράψει,αλλά το επιβεβαιώνω μέρα με τη μέρα και περισσότερο.Το Note 2 έχει μεγάλο σουξέ σε χρήστες iphone.:)

Edited by thakost
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα κάποια στιγμούλα μέχρι το τέλος του μήνα θα σκάσει μύτη στην Ελλάδα. πας στην samsung και ζήτα τους να σου περάσουν την Ελληνική:happy: rom(τέσπα αυτή που θα υποστιρίζει και Ελλήνικη γραφή αν δεν το κάνει ήδη η επόμενη μαμίσια Γερμανική ρομ). Ρε παιδιά τι λαλα είναι τούτο οεο????????:p Edited by TheOneAB
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ με Γαλλικό απ το expansys μια χαρά μ αναγνωρίζει Ελληνικά κ με πρόβλεψη στο πενάκι ,πολλές φορές γράφω μήνυμα με το πενακι κ γράφεις αρκετά γρήγορα.
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ας γραψω και εγω το review μου με μια μονο λεξη τωρα που το ξεπακετάρισα και του εβαλα της εφαρμογες μου.

Με μια μονο λεξη για να μην κουραζω.

Ξεκιναω : OYAAAAAAAAOYYYYY !!!! Τελος review.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ με Γαλλικό απ το expansys μια χαρά μ αναγνωρίζει Ελληνικά κ με πρόβλεψη στο πενάκι ,πολλές φορές γράφω μήνυμα με το πενακι κ γράφεις αρκετά γρήγορα.

Το θέμα είναι να πέσεις στη γαλλική,γιατί κι άλλος φίλος που το πήρε από expansys έχει την γερμανική.

Link to comment
Share on other sites

SOSS!!!! καλησπερα.. στο odin μου βγαζει εσφαλμενη παραμετρος και δεν προχωραει η αναβαθμιση της ρομ απο γερμανικη σε ελληνικη .. Τι μπορω να κανω??? Edited by Pajeras
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα έρθει σίγουρα θα γίνουν όλα. εκείνο που με κολάζει για custom roms εκτός απο όλα τα άλλα είναι αυτό που αναφέρθηκε απο τα παιδιά σχετικά με το να είμαστε σε θέση να κάνουμε εγκαταστάσεις εφαρμογές στην sd!!!!!
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. στο odin μου βγαζει εσφαλμενη παραμετρος και δεν προχωραει η αναβαθμιση της ρομ απο γερμανικη σε ελληνικη .. Τι μπορω να κανω???

Να σου θυμίσω στο Odin θα έχεις τσεκαρισμένο μόνο τα (Auto reboot και F.Reset Time) μετά τικαρις το (PDA) Το Πατάς κ βρίσκεις το αρχείο tar που εμφανίζετε μετά το unrar του αρχείου που κατέβασες... καλά ως εδώ?

Μπαίνεις σε DOWNLOAD MODE (VOLUME DOWN+HOME BUTTON+POWER) Σε βγάζει σε μια οθόνη και εκει πατάς (VOLUME UP) Κ σε βάζει σε download , συνδεεις το τηλ με το usb και βλέπεις οτι στο odin εκεί που λέει (ID:COM) είναι ένα παραλληλόγραμμο κουτάκι έχει γίνει σιελ.

Αν είσαι ωσ εδώ καλά είσαι έτοιμος τότε ,πατάς start κ απλα περιμένεις να τελείωση η διαδικασία κ να μπουταρι η συσκευή στον νέο firmware .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ας γραψω και εγω το review μου με μια μονο λεξη τωρα που το ξεπακετάρισα και του εβαλα της εφαρμογες μου.

Με μια μονο λεξη για να μην κουραζω.

Ξεκιναω : OYAAAAAAAAOYYYYY !!!! Τελος review.

Εσένα σε περίμενα εντός της εβδομάδας :p Καλώς ήρθες και ευχαριστούμε για το review Lololol!!

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με γλώσσα σε μενού, πληκτρολόγιο, κτλ. Οι γλώσσες αλλάζουν on the fly σε 2 δευτερόλεπτα και φυσικά το πληκτρολόγιο έχει όλες τις γνωστές διαθέσιμες γλώσσες. Αυτό που αναφέρθηκε από κάποιους σήμερα είναι η αναγνώριση γραφής με το spen. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ πότε. Λογικά με τις επόμενες αναβαθμίσεις θα γίνει κι αυτό αν και με διαδικασία 10 λεπτών περνάτε μέσω odin οποία επίσημη θέλετε.. Να, έτυχε και μόλις το περιέγραψε ο φίλος Ampelift!

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω στο Odin θα έχεις τσεκαρισμένο μόνο τα (Auto reboot και F.Reset Time) μετά τικαρις το (PDA) Το Πατάς κ βρίσκεις το αρχείο tar που εμφανίζετε μετά το unrar του αρχείου που κατέβασες... καλά ως εδώ?

Μπαίνεις σε DOWNLOAD MODE (VOLUME DOWN+HOME BUTTON+POWER) Σε βγάζει σε μια οθόνη και εκει πατάς (VOLUME UP) Κ σε βάζει σε download , συνδεεις το τηλ με το usb και βλέπεις οτι στο odin εκεί που λέει (ID:COM) είναι ένα παραλληλόγραμμο κουτάκι έχει γίνει σιελ.

Αν είσαι ωσ εδώ καλά είσαι έτοιμος τότε ,πατάς start κ απλα περιμένεις να τελείωση η διαδικασία κ να μπουταρι η συσκευή στον νέο firmware .

 

HELP !!!!!!!!καλα εως εδω.. Τωρα μου βγαζει ενα μηνυμα ''η παραμετρος ειναι εσφαλμενη ''. και δεν ρισκαρω να αποσυνδεσω το τηλεφωνο.., Τι κανω ??

Edited by Pajeras
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...