Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

FACTORY RESET: Συχνά ακούω "ελαφρά τη καρδία" κάνε factory reset. Αυτό όμως, για κάποιον που έχει το Note 2 για να το χρησιμοποιεί πραγματικά με δεκάδες ή εκατοντάδες εφαρμογές, συνεπάγεται 1-3 ημέρες στησίματα και είναι πιθανό το πρόβλημα να επανεμφανιστεί (μετά από τόσο κόπο!) διότι συνήθως οφείλεται σε κάποια ρύθμιση ή εφαρμογή που εμείς επιλέξαμε. Συνεπώς η πρόταση μου είναι: Χρησιμοποιήστε διαγνωστικά εργαλεία (πχ cool tools) για να βρείτε ποιο app ή service δημιουργεί το πρόβλημα και Google-it να βρείτε λύση!!! ...το factory reset είναι το τελευταίο καταφύγιο απόγνωσης, όχι η πρώτη επιλογή (και θα πρέπει να συνοδεύεται από σταδιακό στήσιμο της συσκευής για να εντοπιστεί τι το δημιούργησε προτού επανεμφανιστεί)!

 

Εγω παλι πιστευω πως στον καθενα ειναι διαφορετικο.για μενα ας πουμε το να επαναφερω απο εργοστασιακες ρυθμισεις και να σεταρω το κινητο οπως το ειχα μου παιρνει 2 ωριτσες και απο αυτον τον χρονο το μεγαλυτερο μερος ειναι πραγματα που κανει το κινητο μονο του,(μπακαπ,εγκαταστασεις και τετοια)

Οποτε καθομαι στον καναπε βαζω και καμια ταινια και καθε τοσο παταω και κανα κουμπι να συνεχιστει η διαδικασια.

Γενικοτερα. Απο τοτε που ξεκινησα να ασχολουμαι με αναβαθμισεις καστομιες και τετοια ημουν υπερ των εργοστασιακων ρυθμισεων πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kopoylos από ότι βλέπω είσαι custom.. Μην τον μπερδεύεις τον άνθρωπο. Είναι στα ίδια επίπεδα η ram με πριν (και λίγο πιο κάτω), αλλά κάνει καλύτερη διαχείριση. Πάνω από 1GB ελεύθερο, μόνο μετά το reset.

 

δεν ξερω γιατι μπερδευεσαι...ειμαι stock rooted

Δεν μπερδεύομαι. Όταν μια συσκευή είναι rooted μπορείς να παγώσεις εφαρμογές, να απεγκαταστήσεις bloatware που δεν μπορείς σε μια full stock συσκευή, να χρησιμοποιήσεις greenify και πάει λέγοντας ώστε να δεις τη ραμ.. εκεί που θέλεις. Αυτό εννοώ. Είδα την αλλαγή χρωμάτων στη status bar σου και απλώς ήμουν σίγουρη ότι δεν είσαι full stock. Το παίρνω πίσω το custom λοιπόν, γιατί όντως δεν μπορούσα να το ξέρω.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Α

Τελικά πώς το κάνουμε απεγκατάσταση;

 

Ανοίγεις την εφαρμογή knox και πατάς το κουμπί κάτω αριστερά από το home button. Στο μενού που σου βγάζει κάτω κάτω έχει την επιλογή "πληροφορίες knox". To πατάς και εκεί υπάρχει η επιλογή "απεγκατάσταση".

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν περάσει την 4.3 και πριν είχαν το πρόβλημα με τις κλήσεις( ακουγεσαι αλλά δεν ακούς) αν με την official τους λύθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδεύομαι. Όταν μια συσκευή είναι rooted μπορείς να παγώσεις εφαρμογές, να απεγκαταστήσεις bloatware που δεν μπορείς σε μια full stock συσκευή, να χρησιμοποιήσεις greenify και πάει λέγοντας ώστε να δεις τη ραμ.. εκεί που θέλεις. Αυτό εννοώ. Είδα την αλλαγή χρωμάτων στη status bar σου και απλώς ήμουν σίγουρη ότι δεν είσαι full stock. Το παίρνω πίσω το custom λοιπόν, γιατί όντως δεν μπορούσα να το ξέρω.

 

εγω τα ξερω ολα αυτα...το custom ηταν η διαφορα ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν περάσει την 4.3 και πριν είχαν το πρόβλημα με τις κλήσεις( ακουγεσαι αλλά δεν ακούς) αν με την official τους λύθηκε.

 

Όχι φίλε μου δεν λύνεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν λύνεται τίποτα...

 

Γιατί κάποιος φίλος πριν νομίζω είπε ότι λύθηκε. Μου έχει σπάσει τα νεύρα πάντως, δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Αφού σκέφτομαι να το πουλήσω αν δε βρω λύση άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα έντονο το πρόβλημα κλήσεων πριν μισό μήνα, πλέον αραιά και που ... μάλλον η Wind έκανε αναβάθμιση στην κεραία της γειτονιάς μου. Για να γελάσουμε λίγο, αν πιστεύεις ότι είναι πρόβλημα της συσκευής σου, μιας που είναι "χαλασμένη", άφησε την μας φθηνότερα (πλάκα κάνω, δεν θέλω συσκευή) :D
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, μπορεί να είναι φοβερό κινητό, πάνω από όλα όμως είναι τηλέφωνο και αν δε μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν τέτοιο τι να τα κάνω τα υπόλοιπα
Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί δεν το πας στην smartec να το φτιάξεις αλλά θες να το πουλήσεις δηλ να μεταθέσεις το πρόωλημα σε άλλον;;;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, μπορεί να είναι φοβερό κινητό, πάνω από όλα όμως είναι τηλέφωνο και αν δε μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν τέτοιο τι να τα κάνω τα υπόλοιπα

 

Εγώ το είχα πει και πέσανε όλοι πάνω μου να με φάνε επειδή προσέβαλα την συσκευή. Παιδιά όπως είχα πει και πριν κάτι μέρες είναι το μόνο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου που κάνει τέτοια κόλπα. Όλος ο κύκλος μου, όποιος με παίρνει τηλέφωνο πλέον, όταν απαντώ και μιλάω με τη μία, μου λέει: Α! πώς και με ακούς; Πείτε ότι θέλετε για τα δίκτυα. Οι πιο πολλοί δεν είμαστε χθεσινοί εδώ μέσα. Σε πολλούς από μας όπως βλέπετε το τηλέφωνο έχει βγει ελλατωματικό...Και αυτό που με στενοχωρεί είναι πως πριν το αγοράσω όταν είχα ρωτήσει εδώ, μου είχαν πει όλοι πως δεν έχει κανένα πρόβλημα και ότι είναι το πιο απροβλημάτιστο τηλέφωνο της Samsung.Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πει και πέσανε όλοι πάνω μου να με φάνε επειδή προσέβαλα την συσκευή. Παιδιά όπως είχα πει και πριν κάτι μέρες είναι το μόνο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου που κάνει τέτοια κόλπα. Όλος ο κύκλος μου, όποιος με παίρνει τηλέφωνο πλέον, όταν απαντώ και μιλάω με τη μία, μου λέει: Α! πώς και με ακούς; Πείτε ότι θέλετε για τα δίκτυα. Οι πιο πολλοί δεν είμαστε χθεσινοί εδώ μέσα. Σε πολλούς από μας όπως βλέπετε το τηλέφωνο έχει βγει ελλατωματικό...Και αυτό που με στενοχωρεί είναι πως πριν το αγοράσω όταν είχα ρωτήσει εδώ, μου είχαν πει όλοι πως δεν έχει κανένα πρόβλημα και ότι είναι το πιο απροβλημάτιστο τηλέφωνο της Samsung.Τι να πω...

Αφού δεν έχουμε πρόβλημα τι θέλεις να σου πούμε, ότι έχουμε; :blink: :confused: Αυτό με τις κλήσεις που περιγράφεις δεν το είχα ξανακούσει παλιότερα. Το έχω 1+ χρόνο και δεν έχω χάσει κλήση! Ίσως έπεσες στην περίπτωση, ίσως οι τελευταίες παρτίδες βγήκαν ελαττωματικές. Όχι όμως ότι είναι γενικό το πρόβλημα... Η συσκευή είναι διαμάντι!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχουμε πρόβλημα τι θέλεις να σου πούμε, ότι έχουμε; :blink: :confused: Αυτό με τις κλήσεις που περιγράφεις δεν το είχα ξανακούσει παλιότερα. Το έχω 1+ χρόνο και δεν έχω χάσει κλήση! Ίσως έπεσες στην περίπτωση, ίσως οι τελευταίες παρτίδες βγήκαν ελαττωματικές. Όχι όμως ότι είναι γενικό το πρόβλημα... Η συσκευή είναι διαμάντι!

 

Τελευταία παρτίδα έχω και δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τι να φτιάξουν ρε συ? θα το κάνουν 2-3 κλήσεις μπορεί να μην τους το παρουσιάσει καν και θα το στείλουν πίσω. Τσάμπα χρόνο θα χάσω.

Επίσης μιλάμε ότι πολλά παιδιά πλέον έχουν το ίδιο πρόβλημα δεν είμαστε δηλαδή 1-2.

και δεν είναι θέμα δικτύου γιατι με το άλλο μου κινητό δεν έχω το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχουμε πρόβλημα τι θέλεις να σου πούμε, ότι έχουμε; :blink: :confused: Αυτό με τις κλήσεις που περιγράφεις δεν το είχα ξανακούσει παλιότερα. Το έχω 1+ χρόνο και δεν έχω χάσει κλήση! Ίσως έπεσες στην περίπτωση, ίσως οι τελευταίες παρτίδες βγήκαν ελαττωματικές. Όχι όμως ότι είναι γενικό το πρόβλημα... Η συσκευή είναι διαμάντι!

 

Αν δεις τις τελευταίες 10-20 σελίδες θα δεις τουλάχιστον 8-10 άτομα που αναφέρουν το πρόβλημα και όλοι το ρίχνουν στο δίκτυο...Αυτό εννοώ...Δεν έχω τελευταία παρτίδα πίστεψε με. Νοέμβριο του 2012 κατασκευάστηκε το δικό μου στο Βιετνάμ όπως και του φίλου Haki...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τις τελευταίες 10-20 σελίδες θα δεις τουλάχιστον 8-10 άτομα που αναφέρουν το πρόβλημα και όλοι το ρίχνουν στο δίκτυο...Αυτό εννοώ...Δεν έχω τελευταία παρτίδα πίστεψε με. Νοέμβριο του 2012 κατασκευάστηκε το δικό μου στο Βιετνάμ όπως και του φίλου Haki...

Εμένα 11/2012 στην Κορέα. Και μου το έκανε 1-2 φορές πριν κάνω αναβάθμιση σε 4.3. Λες κ μου έκανε παράπονα για να μη το αναβαθμίσω. :-P

Ποτέ άλλοτε 13 μήνες που το έχω τώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι να φτιάξουν ρε συ? θα το κάνουν 2-3 κλήσεις μπορεί να μην τους το παρουσιάσει καν και θα το στείλουν πίσω. Τσάμπα χρόνο θα χάσω.

Επίσης μιλάμε ότι πολλά παιδιά πλέον έχουν το ίδιο πρόβλημα δεν είμαστε δηλαδή 1-2.

και δεν είναι θέμα δικτύου γιατι με το άλλο μου κινητό δεν έχω το πρόβλημα

Πες μου κατι,1)μηπως τις κλησεις τις κανεις μεσω bluetooth? 2) το εχεις βαλει σε απλο gsm? αν ναι,οταν σου παρουσιαζει το προβλημα μηπως εχεις ενεργα data? 3) στις ρυθμισεις κλησεων,την μειωση θορυβου την εχεις τικαρισμενη?
Link to comment
Share on other sites

Πες μου κατι,1)μηπως τις κλησεις τις κανεις μεσω bluetooth? 2) το εχεις βαλει σε απλο gsm? αν ναι,οταν σου παρουσιαζει το προβλημα μηπως εχεις ενεργα data? 3) στις ρυθμισεις κλησεων,την μειωση θορυβου την εχεις τικαρισμενη?

 

Να απαντήσω κι εγώ μιας και αντιμετωπίζω τα ίδια... 1) και με bluetooth αλλά και κανονικά σκέτο το τηλέφωνο. 2) Μονίμως σε gsm με κλειστά data. 3) ναι την έχω τικαρισμένη...

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω κι εγώ μιας και αντιμετωπίζω τα ίδια... 1) και με bluetooth αλλά και κανονικά σκέτο το τηλέφωνο. 2) Μονίμως σε gsm με κλειστά data. 3) ναι την έχω τικαρισμένη...

Και το παρατηρεις δηλαδη και με σκετο τηλεφωνο να μην σε ακουει ο συνομιλητης?τακτικο αυτο?μηπως εχεις περασει καποια εφαρμογη τριτων που εμπλεκεται στο κομματι του τηλεφωνου,οπως πχ exdialer,skype,viber κλπ η μηπως εχεις καποια εξτρα εφαρμογη για μετρησεις data κλπ?Και να υποθεσω φυσικα οτι ειστε καραστοκ,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πες μου κατι,1)μηπως τις κλησεις τις κανεις μεσω bluetooth? 2) το εχεις βαλει σε απλο gsm? αν ναι,οταν σου παρουσιαζει το προβλημα μηπως εχεις ενεργα data? 3) στις ρυθμισεις κλησεων,την μειωση θορυβου την εχεις τικαρισμενη?

 

1) και ναι και οχι

2) μονιμα σε gsm

3)έχω όλη μέρα ενεργά data οπτε λογικα ναι

4) ναι

Link to comment
Share on other sites

παντως η γυναικα μου με LG L9 II δεν εχει χασει κληση.Εμενα με εχει σκισει στα μυνηματα απο vodafone για της κλησης που χανω ασε που ερχονται και καθυστερημενα μετα απο 20 με 30 λεπτα.
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Και το παρατηρεις δηλαδη και με σκετο τηλεφωνο να μην σε ακουει ο συνομιλητης?τακτικο αυτο?μηπως εχεις περασει καποια εφαρμογη τριτων που εμπλεκεται στο κομματι του τηλεφωνου,οπως πχ exdialer,skype,viber κλπ η μηπως εχεις καποια εξτρα εφαρμογη για μετρησεις data κλπ?Και να υποθεσω φυσικα οτι ειστε καραστοκ,σωστα?

 

το τηλεφωνο ρε φιλε δεν το πηραμε για να ειμαστε καραστοκ.sorry δηλαδη αλλα ποιος ειναι?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

παντως η γυναικα μου με LG L9 II δεν εχει χασει κληση.Εμενα με εχει σκισει στα μυνηματα απο vodafone για της κλησης που χανω ασε που ερχονται και καθυστερημενα μετα απο 20 με 30 λεπτα.

 

νομίζω οτι το πρόβλημα που έχουμε δεν είνα αυτό που λες. το πρόβλημα είναι να σε ακούν και να μην ακούς

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι το πρόβλημα που έχουμε δεν είνα αυτό που λες. το πρόβλημα είναι να σε ακούν και να μην ακούς

 

μερικες φορες και αυτο γινετε αλλα μιλαμε στα 50 το 1.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...