Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δικό μου έφυγε μετά το factory reset. Τώρα γράφει official.

 

Προς το παρών θα το αφήσω έτσι γιατί δεν έχω κουράγιο να το στήσω ξανά από την αρχή περνώντας με Odin το firmware πάλι, και αν γίνει κάτι και χρειαστώ το service θα το πατάω τότε.

 

Ελπίζω να μην το σκέφτομαι λάθος :)

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Αν μηδένισες τους μετρητές και ενώ δείχνουν 0 παραμένει το custom status, θα επανέλθει με factory reset.

Αν βαριέσαι μη το κάνεις και βάλε τη ρομ με kies.

Problem solved.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν μηδένισες τους μετρητές και ενώ δείχνουν 0 παραμένει το custom status, θα επανέλθει με factory reset.

Αν βαριέσαι μη το κάνεις και βάλε τη ρομ με kies.

Problem solved.

 

Τι εννοείς; Ποια ρομ να βάλω με το KIES;. Την 4.3 την έβαλα μέσω KIES και ανακάλυψα το γράφει αυτό το custom.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Ποια ρομ να βάλω με το KIES;. Την 4.3 την έβαλα μέσω KIES και ανακάλυψα το γράφει αυτό το custom.

 

Νόμιζα ότι ήθελες να βάλεις την τελευταία με ΟΤΑ.

Τότε μη δίνεις σημασία.Συμβαίνει.

Είναι κάποια χαζομάρα της Samsung και δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, εκτός από το ότι δε θα σε αφήνει να πάρεις με ΟΤΑ updates.

Θα τα παίρνεις μέσω KIES.

Πάντως με factory reset θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήθελες να βάλεις την τελευταία με ΟΤΑ.

Τότε μη δίνεις σημασία.Συμβαίνει.

Είναι κάποια χαζομάρα της Samsung και δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, εκτός από το ότι δε θα σε αφήνει να πάρεις με ΟΤΑ updates.

Θα τα παίρνεις μέσω KIES.

Πάντως με factory reset θα φύγει.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Τώρα πλέον είναι ξεκάθαρο και κατανοητό με την βοήθεια του SuperUser και την δική σου. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Κάτι τελευταίο... Υπάρχει εφαρμογή για backup, η οποία να επαναφέρει ακόμα και τις συντομεύσεις των οθονών μετά την επαναφορά;

Χρησιμοποιώ το My Backup Pro αλλά δεν ξέρω αν το κάνει.

 

Αν υπάρχει τέτοια εφαρμογή τότε το factory reset είναι παιχνιδάκι.

 

Το ΒΒ Ζ10 που έχω, το κάνει μέσω του BlackBerry Link (κάτι σαν το KIES) και βολεύει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Τώρα πλέον είναι ξεκάθαρο και κατανοητό με την βοήθεια του SuperUser και την δική σου. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Κάτι τελευταίο... Υπάρχει εφαρμογή για backup, η οποία να επαναφέρει ακόμα και τις συντομεύσεις των οθονών μετά την επαναφορά;

Χρησιμοποιώ το My Backup Pro αλλά δεν ξέρω αν το κάνει.

 

Αν υπάρχει τέτοια εφαρμογή τότε το factory reset είναι παιχνιδάκι.

 

Το ΒΒ Ζ10 που έχω, το κάνει μέσω του BlackBerry Link (κάτι σαν το KIES) και βολεύει πάρα πολύ.

 

Θέλεις root γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησουλα... παω να κανω app backup με το helium και η μονη σε εμενα διαθεσιμη επιλογη ειναι μεσω internal storage αφου δεν εχω external η premium helium για cloud ... και ολα καλα... και ρωτω... θα κανω εγω factory reset τωρα και μετα θα υπαρχει backup στη μνημη του λεφωνου για να τραβηξω? με ποια λογικη? καπου το εχασα...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι νέος στο Android θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πρόγραμμα πλοήγησης να βάλω στο note 2 και που μπορώ να το βρω;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι νέος στο Android θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πρόγραμμα πλοήγησης να βάλω στο note 2 και που μπορώ να το βρω;

Καλύτερα να ρωτήσεις στο κατάλληλο θέμα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να καταλάβω...

 

δυο ερωτήσεις:

1. εχω 4.1.2 official με Root απλό που έκανα και τώρα δεν κάνει ΟΤΑ.

Αν θέλω 4.3 με Root πρέπει να βάλω custom 4.3?

Πως το κάνω unroot αν ειναι να προχωρήσω σε Official 4.3 μέσω Kies ?

Ειδα το SuperSU εχει στα option να στο κάνει full-unroot..

 

2. Αν μετα δεν μου αρέσει η Custom 4.3 μπορώ να περάσω την Official 4.3 χωρίς να μου γράψει το κνοξ?

 

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν υπάρχει κάποιος οδηγός που δεν τον είδα παρακαλώ να μου πειτε που ειναι να ξεστραβωθώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να καταλάβω...

 

δυο ερωτήσεις:

1. εχω 4.1.2 official με Root απλό που έκανα και τώρα δεν κάνει ΟΤΑ.

Αν θέλω 4.3 με Root πρέπει να βάλω custom 4.3?

Πως το κάνω unroot αν ειναι να προχωρήσω σε Official 4.3 μέσω Kies ?

Ειδα το SuperSU εχει στα option να στο κάνει full-unroot..

 

2. Αν μετα δεν μου αρέσει η Custom 4.3 μπορώ να περάσω την Official 4.3 χωρίς να μου γράψει το κνοξ?

 

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν υπάρχει κάποιος οδηγός που δεν τον είδα παρακαλώ να μου πειτε που ειναι να ξεστραβωθώ.

 

ο οδηγος ειναι στην 1η σελιδα του θεματος " βελτιωσεις τροποιποιησεις"

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να καταλάβω...

 

δυο ερωτήσεις:

1. εχω 4.1.2 official με Root απλό που έκανα και τώρα δεν κάνει ΟΤΑ.

Αν θέλω 4.3 με Root πρέπει να βάλω custom 4.3?

Πως το κάνω unroot αν ειναι να προχωρήσω σε Official 4.3 μέσω Kies ?

Ειδα το SuperSU εχει στα option να στο κάνει full-unroot..

 

2. Αν μετα δεν μου αρέσει η Custom 4.3 μπορώ να περάσω την Official 4.3 χωρίς να μου γράψει το κνοξ?

 

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν υπάρχει κάποιος οδηγός που δεν τον είδα παρακαλώ να μου πειτε που ειναι να ξεστραβωθώ.

 

Πάμε άλλη μία για να το καταλάβουν όλοι όσοι μπερδεύονται.

 

Από 4.1.2 αν πάτε σε επίσημη 4.3 τότε θα πάρετε τον Bootloader με τον Knox και από εκεί και πέρα δεν θα μπορέσετε να κάνετε Root χωρίς να γράψει ή αν τα καταφέρετε με οποιαδήποτε λάθος κίνηση θα γράψει. Επίσης δεν θα μπορέσετε να επιστρέψετε σε 4.1.2 γιατί δεν επιτρέπει ο Bootloader να γίνει Downgrade.

Για να γίνει σωστό UnRoot εγώ προτείνω να περάσετε και πάλι το Firmware που έχετε αφού έχει γίνει ο απαραίτητος μηδενισμός του Counter. Υπάρχουν οδηγοί για όλα αυτά.

 

Αν περάσετε Custom 4.3 και μετά θέλετε να περάσετε την επίσημη 4.3 τότε ο πιο απλός και σίγουρος τρόπος για τους μη έμπειρους χρήστες είναι να περάσετε την επίσημη 4.1.2 και να κάνετε την αναβάθμιση OTA ώστε να σιγουρευτείτε πως όλα είναι Official.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορετική λειτουργία του smart stay μετά την αναβάθμιση; Μου φαίνεται πως κάνει πολύ ώρα να σβήσει η οθόνη σε σχέση με πριν
Link to comment
Share on other sites

Δε πρόκειται να βγει τίποτα που να επαναφέρει το knox.

Όταν λέμε γράφει για πάντα, σημαίνει για πάντα.

 

Είναι δεδομένο αυτό;

Και τι γίνεται με τις νέες γενιές τηλεφώνων;

Θα περιμένουν όλοι να τελειώσει η εγγύηση τους;

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορετική λειτουργία του smart stay μετά την αναβάθμιση; Μου φαίνεται πως κάνει πολύ ώρα να σβήσει η οθόνη σε σχέση με πριν

 

Δεν το έχω παρατηρήσει αυτό.

 

Είναι δεδομένο αυτό;

Και τι γίνεται με τις νέες γενιές τηλεφώνων;

Θα περιμένουν όλοι να τελειώσει η εγγύηση τους;

 

Όπως δείχνουν τα πράγματα δεν μπορεί να βρεθεί κάτι για το Knox. Αν γράψει τελείωσε η υπόθεση. Η μόνη λύση είναι να βρεθούν τρόποι ώστε να μην γράψει.

Αν θες να κάνεις Root δεν είναι ανάγκη να περιμένεις να τελειώσει η εγγύηση, απλά παίρνεις το ρίσκο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με την λογική αυτή τότε δεν συμφέρει update σε official.

custom 4.3 και knox free συμφέρει.

Ποιος ο λόγος να ρισκάρω αφού και θα χάσω εγγύηση και δεν θα έχω όλα τα καλούδια που έχουν γίνει port από το 3.

Έχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω "μαμά" Custom 4.3 (N7100XXUEMK9) και την έχω στήσει όπως θέλω εγώ. Δεν έχει καμία διαφορά από την Official. Επίσης η Custom είναι και Deodexed το οποίο σημαίνει πως μπορείτε να την παραμετροποιήσετε και να βάλετε θέματα πολύ εύκολα.

Ο καθένας πράττει ό,τι νομίζει.

 

Για Custom ROMs θα συνεχίσουμε στο αντίστοιχο θέμα φυσικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω "μαμά" Custom 4.3 (N7100XXUEMK9) και την έχω στήσει όπως θέλω εγώ. Δεν έχει καμία διαφορά από την Official. Επίσης η Custom είναι και Deodexed το οποίο σημαίνει πως μπορείτε να την παραμετροποιήσετε και να βάλετε θέματα πολύ εύκολα.

Ο καθένας πράττει ό,τι νομίζει.

 

Για Custom ROMs θα συνεχίσουμε στο αντίστοιχο θέμα φυσικά.

 

Kι εγώ custom 4.3 του Στράτου είχα βάλει με 2 factory reset πριν και άλλα 2 μετά, αλλά μου κάνει πολλές φορές reboot μόνο του, κολλάει και ξεκολλάει με επανεκίνηση και άλλα πολλά, γι αυτό αποφάσισα να το κάνω εντελώς στοκ καθώς δεν έχουν αναφέρει άλλοι που είναι στοκ, παρόμοια συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μετά τo Factory Reset δεν την ξαναπέρασες; Μπορεί να μην είχε κάτσει καλά την πρώτη φορά.

 

Ξεφύγαμε πάλι... συνέχεια στις Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορετική λειτουργία του smart stay μετά την αναβάθμιση; Μου φαίνεται πως κάνει πολύ ώρα να σβήσει η οθόνη σε σχέση με πριν

 

Στο δικό μου με την 4.3 τώρα δεν σβήνει καθόλου το smart stay είναι μονίμως το εικονίδιο δίπλα στο wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις πως αν πας Ρυθμίσεις> Η συσκευή μου> Έξυπνη οθόνη και επενεργοποιήσεις την "Έξυπνη αναμονή" συνεχίζει να εμφανίζεται στην μπάρα;:confused:

Αν το έχεις ενεργοποιημένο μένει συνέχεια στην μπάρα απλά για να ξέρεις ότι είναι ενεργοποιημένο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με την 4.3 τώρα δεν σβήνει καθόλου το smart stay είναι μονίμως το εικονίδιο δίπλα στο wi-fi.

 

Φεύγει κανονικά φίλε μου με ένα απλό ξετικαρισμα του smart stay στις ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις πως αν πας Ρυθμίσεις> Η συσκευή μου> Έξυπνη οθόνη και επενεργοποιήσεις την "Έξυπνη αναμονή" συνεχίζει να εμφανίζεται στην μπάρα;:confused:

 

Σε μένα τουλάχιστον αυτό συμβαίνει. Το απενεργοποιώ και δεν φεύγει από την μπάρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι στο καλό; Πριν λίγο το απενεργοποίησα για δοκιμή και έφυγε. Έκανα μόλις τώρα το ίδιο και έφυγε πάλι!:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι στο καλό; Πριν λίγο το απενεργοποίησα για δοκιμή και έφυγε. Έκανα μόλις τώρα το ίδιο και έφυγε πάλι!:worry:

 

Χμ Πριν δοκίμαζα να ξετικαρω το smart stay και δεν έφευγε. Τώρα ξετικαρα και το smart rotation και έφυγε το εικονίδιο. Άρα θέλει ξετικαρισμα και στις δύο επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα... την "Έξυπνη περιστροφή" δεν την είχα ενεργοποιημένη οπότε βρέθηκε η λύση. Το εικονίδιο απευθύνεται γενικά στην "Έξυπνη οθόνη".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...