Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα...

 

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα μου το γράφω στο σωστό topic.

Παρακαλώ επειδή είναι λίγο μπερδεμένο το γράφω και εδώ (μόλις το έγραψα και στο topic της Q μιας και έχει σχέση και με τα 2).

Έχω το Samsung Galaxy Note 2 και μόλις ενεργοποιήθηκε η φορητότητά μου από συμβόλαιο Cosmote σε Q.

Από την ώρα που έβαλα την καινούρια SIM στο κινητό με ενημερώνει ότι βρίσκομαι σε περιαγωγή. Έχει βγάλει και τη σχετική καρτέλα περιαγωγής κι όλα δείχνουν ότι αντιλαμβάνεται πως βρίσκομαι στο εξωτερικό. Ακόμη και στο screensaver μου βγάζει 2 ρολόγια, με την ίδια όμως ώρα.

Εννοείται πως έκανα πολλές επεννεκινήσεις, άνοιξα κι έκλεισα την περιαγωγή από τις ρυθμίσεις κλπ κλπ

Πήρα και τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι η γραμμή μου φαίνεται πως λειτουργεί κανονικά στο δίκτυο. Εξυπακούεται πως βρίσκομαι στην Ελλάδα. Αμπελόκηπους συγκεκριμένα. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει ?

 

To δίκτυο της Q λειτουργεί σε περιαγωγή δεδομένων. Αν βγάλεις την περιαγωγή δεν θα έχεις internet.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου μην ανησυχείς καθόλου. Είναι μια ιδιαιτεροτητα της Q. Το ξέρω γιατί πριν λίγες μέρες έκανε ακριβώς το ίδιο ή κοπέλα μου από Cosmote συμβόλαιο σε Q κάρτα σε κινητό Galaxy Nexus και συνέβη ακριβώς το ίδιο! Δοκιμάσαμε τα ΠΑΝΤΑ! Έπειτα από μέρες μας είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών στην Q να μην ανησυχούμε και ότι έτσι πρέπει να δουλεύει στο δίκτυο της Q. Ελπίζω να βοήθησα. Τώρα αν εσύ καταφέρεις-ανακαλύψεις κάτι καλύτερο, καλοδεχουμενο! :-)

 

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

Είχα σκάσει. Δεν ήξερα τι μου φταιγε και νόμιζα πως θα με χρέωνε κιόλας με τιμές περιαγωγής εξωτερικού...

 

Άρα προφανώς όλα καλά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην καταπληκτική παρέα! Εδώ και αρκετές μέρες προσπαθώ να καταλάβω από που είναι το κινητό μου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη, έχω διαβάσει οοοολες τις σελίδες του forum, βρήκα και ένα link με κωδικούς προέλευσης που είχε γραφτεί πολλές μέρες πριν αλλά και πάλι δεν μπόρεσα να βρω, ετσι το εγκατέλειψα... Τώρα όμως με το ερχόμενο update θα ήθελα πολύ αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω από που είναι η συσκευή μου. Παραθέτω από κάτω 2 Screen shots που λογικά θα έχουν τις πληροφορίες που απαιτούνται. Edited by geoopc
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπαθώ εδώ και 3 ώρες να κάνω το update και μου λέει συνέχεια ότι "δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά μου.." :lol::lol:

Πόσοι "κατεβάζετε" τέλος πάντων? χεχε...

Όσοι την πήρατε κάνατε και factory reset μετά την εγκατάσταση ή λέτε δεν χρειάζετε?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο app χρησιμοποιείτε για πλοήγηση; γιατί όταν βάζω Google maps, η οθόνη δεν παραμένει ενεργοποιημένη και κλειδώνει το τηλ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας θέλω να ρωτήσω κάτι θέλω να μάθω ποια είναι η χωρά προέλευσης πως μπορώ ? έκανα και εγώ αναβάθμιση σήμερα και το κουτή της συσκευής έχει και ελληνικό εγχειρίδιο και αγγλικό .... κ έχει κ ένα χοντρό μικρο βιβλιαράκι με ελληνικά για τις λειτουργίες πες τε μου αν μπορείτε :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργη η απορία σου ομολογώ, σου λέει κάτι η "κοπέλα" από το Plaisio κι εσύ ρωτάς να ενημερωθείς από μέλη του forum....

Παρ' όλα αυτά.... αν μπεις στο κόπο και διαβάσεις εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=347426&page=34 τις τελευταίες 10-15 σελίδες μάλλον θα λυθεί η απορία σου, άσε που θα έχεις θέσει το ερώτημα σου και σε σωστή ενότητα.... :oops:

 

 

Πραγματικά δε ξέρω τι να πω ρε παιδιά, το myphone είναι ένα από τα πιο συγκροτημένα forum που έχω δει και "μάλλον" αυτή η τακτοποίηση του είναι που σας κάνει να φαίνονται όλα τόσο εύκολα, ώστε να μη κάνετε μια δεύτερη σκέψη.

Έχει αναρωτηθεί ποτέ κανένας πόσο κόπος χρειάζεται για να είναι ένα forum σε τέτοια τάξη; Δε το παίζω συντονιστής -δεν είναι και ο ρόλος μου άλλωστε- αλλά στη τελική η ζωή ΟΛΩΝ μας θα ήταν πιο εύκολη αν γινόταν μια έρευνα των τελευταίων τουλάχιστον 10 σελίδων σε κάθε θέμα και κυρίως αν διαβάζουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τις επικεφαλίδες των θεμάτων ώστε να θέτουμε ερωτήματα εκεί που πρέπει. Θεωρώ υποχρέωση μου τέτοιου είδους παρεμβάσεις, ως απλό μέλος που έχει όμως το δικαίωμα στη πληροφόρηση.

Μπαίνω για να αντλήσω μια πληροφόρηση και διαβάζω τις ίδιες και τις ίδιες απορίες και μάλιστα απαντημένες πάλι δεκάδες φορές, δε τους αξίζει, τουλάχιστον οι μισές σελίδες αυτού εδώ του θέματος θα λείπανε αν διαβάζαμε προσεκτικότερα.

Προσωπικά έχω μερικές δεκάδες απορίες και δε τολμώ να τις εκφράσω γιατί ξέρω οτι κάπου εδώ μέσα έχουν απαντηθεί και σέβομαι τον κόπο του εκάστοτε συγγραφέα που έχει απαντήσει στην απορία του συναδέλφου του. Τολμώ όμως να διαμαρτυρηθώ απέναντι στη μασημένη τροφή που απαιτούν πολλοί. Με έχουν "διορθώσει" κι εμένα και δεν ήξερα που να κρυφτώ, γιατί είχαν δίκιο!

ΕΓΩ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ και να διαβάσω για να καλυφθεί η απορία μου.

Με την κατανόηση όλων σας ζητώ συγνώμη για το ύφος του γραπτού αλλά κάποιοι από εμάς δε καταλαβαίνουν αλλιώς. Φίλε nikoleon δε μου φταις σε τίποτα αλλά πήρα την αφορμή γιατί υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια μηνύματα.

 

Τέλος αν το σχόλιο μου θεωρηθεί προσβλητικό ή ακόμη και άσκοπο παρακαλώ να διαγραφτεί από τους υπεύθυνους του forum.

Εγώ πάντως δεν το θεωρώ ούτε προσβλητικό ούτε άσκοπο.

Απλά πόσταρα την απορία σε λάθος θέμα.

Το σωστό είναι αυτό που παραθέτεις, το οποίο και έχω διαβάσει.

 

Στο θέμα μας λοιπόν: Η συσκευή που δοκίμασα δεν είχε πενάκι, άρα είχα τη "μισή εμπειρία", με βλέπω όμως τελικά να το έχω στα χέρια μου αύριο για ολοκληρωμένες εντυπώσεις.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω να δω αν υπαρχει αναβαθμιση παιρνω ενα μηνυμα που λεει

 

" Η συσκευη σας εχει τροποποιηθει. Οι ενημερωσεις λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμες " .

 

Αυτο σημαινει οτι εχω το τελευταιο λογισμικο η οτι δεν θα εχω ενημερωσεις επειδη εχει τροποποιηθει η συσκευη , οπως λεει ?

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο νομιζω.Εχεις κανει root;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην καταπληκτική παρέα! Εδώ και αρκετές μέρες προσπαθώ να καταλάβω από που είναι το κινητό μου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη, έχω διαβάσει οοοολες τις σελίδες του forum, βρήκα και ένα link με κωδικούς προέλευσης που είχε γραφτεί πολλές μέρες πριν αλλά και πάλι δεν μπόρεσα να βρω, ετσι το εγκατέλειψα... Τώρα όμως με το ερχόμενο update θα ήθελα πολύ αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω από που είναι η συσκευή μου. Παραθέτω από κάτω 2 Screen shots που λογικά θα έχουν τις πληροφορίες που απαιτούνται.

 

Τσεχία είναι φίλε.Τουλάχιστον το firmware που φοράει είναι από εκεί άρα πιθανόν να προοριζόταν για εκεί.Δεν έχεις πρόβλημα με τα updates όμως.Είσαι κομπλέ.Τσέκαρε για να σιγουρευτείς και εσύ εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=ETL&os=1&type=1#firmware τις πληροφορίες PDA και CSC για να δείς ότι είναι οι ίδιες με αυτές που υπάρχουν στις φωτογραφίες που πόσταρες.Κυρίως στην 2η φαίνεται ξεκάθαρα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο ειναι το τηλεφωνο, μιας μερας. Δεν το εχω κανει root.

 

Τσεχία είναι φίλε.Τουλάχιστον το firmware που φοράει είναι από εκεί άρα πιθανόν να προοριζόταν για εκεί.Δεν έχεις πρόβλημα με τα updates όμως.Είσαι κομπλέ.Τσέκαρε για να σιγουρευτείς και εσύ εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=ETL&os=1&type=1#firmware τις πληροφορίες PDA και CSC για να δείς ότι είναι οι ίδιες με αυτές που υπάρχουν στις φωτογραφίες που πόσταρες.Κυρίως στην 2η φαίνεται ξεκάθαρα

 

Και εμενα τα ιδια δειχνει αλλα μου ειπαν οτι ειναι ελληνικο. Με τον πινακα που βλεπω καταλαβαινω οτι εειναι τσεχικο, σωστα? Πως γινετε τοτε μεσα στο κουτι να υπαρχουν ελληνικα εγχειριδια και οι υπαλληλοι να λενε κατηγορηματικα οτι ειναι ελληνικο?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που βάλατε την 4.1.2, μπορείτε να αλλάξετε το χρώμα του notification light ανάλογα την εφαρμογή;

Η αλλαγή γίνεται μόνο στις stock εφαρμογές μηνυμάτων, mail ή τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

Τσεχία είναι φίλε.Τουλάχιστον το firmware που φοράει είναι από εκεί άρα πιθανόν να προοριζόταν για εκεί.Δεν έχεις πρόβλημα με τα updates όμως.Είσαι κομπλέ.Τσέκαρε για να σιγουρευτείς και εσύ εδώ*http://www.sammobile.com/f...ype=1#firmware*τις πληροφορίες PDA και CSC για να δείς ότι είναι οι ίδιες με αυτές που υπάρχουν στις φωτογραφίες που πόσταρες.Κυρίως στην 2η φαίνεται ξεκάθαρα

 

Αγαπητέ gaster ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κοίταξα το link που μου έδωσες και πάλι μπερδεύτηκα! Πράγματι δείχνει Τσεχία αλλά κοίταξα και το ελληνικό και έχει ακριβώς τα ίδια στοιχεία με το δικό μου. Επίσης μέσα στο info γράφει region την Γαλλία και κάποιες ακόμα χώρες. Να γιατί μπερδεύομαι :-( Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς, άρα είναι και Τσεχία και Γαλλικό και Ελληνικό;

Edited by geoopc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Πώς προσθέτουμε εφαρμογές στο sidebar σε stock Note2;

 

Πιο πριν ειχε πει καποιος με root μονο.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πριν ειχε πει καποιος με root μονο.

 

Αγαπητέ gaster ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κοίταξα το link που μου έδωσες και πάλι μπερδεύτηκα! Πράγματι δείχνει Τσεχία αλλά κοίταξα και το ελληνικό και έχει ακριβώς τα ίδια στοιχεία με το δικό μου. Επίσης μέσα στο info γράφει region την Γαλλία και κάποιες ακόμα χώρες. Να γιατί μπερδεύομαι :-( Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς, άρα είναι και Τσεχία και Γαλλικό και Ελληνικό;

 

Φιλε μου εχουμε τα ιδια στοιχεια στο τηλεφωνο. Κοιταξα κι εγω την λιστα και οτνως για τσεχια δειχνει οτι ειναι. Κοιτα τα ...J3 J4 ειναι για ελλαδα, εμεις εχουμε το ...J2 . Ομως προσωπικα το πλαισιο μου ειπε οτι ειναι ελληνικο. Επεισης μεσα εχει χαρτι εγγυησεις στα ελληνικα οπως και σε αλλες γλωσσες . Τωρα το πιο σιγουρο αν ειναι ελληνικο και εχουμε και cashback μπορει να μας το πει μονο η samsung πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Με 4.1.2 και εγώ εδώ και 3-4 ωρες με OTA μια χαρά είναι δεν είδα καποιες διάφορες στην απόδοση του τηλεφώνου η της μπαταρίας ως ώρας το γαλλικο csc άλλαξε σε N7100OXADLL4
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Πιο πριν ειχε πει καποιος με root μονο.

 

Δηλαδη μπορώ μόνο rootαρωντας το κινητό να το κάνω? Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά...εύκολος?:)

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορώ μόνο rootαρωντας το κινητό να το κάνω? Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά...εύκολος?:)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345784

 

Kαλό διάβασμα :)

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην καταπληκτική παρέα! Εδώ και αρκετές μέρες προσπαθώ να καταλάβω από που είναι το κινητό μου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη, έχω διαβάσει οοοολες τις σελίδες του forum, βρήκα και ένα link με κωδικούς προέλευσης που είχε γραφτεί πολλές μέρες πριν αλλά και πάλι δεν μπόρεσα να βρω, ετσι το εγκατέλειψα... Τώρα όμως με το ερχόμενο update θα ήθελα πολύ αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω από που είναι η συσκευή μου. Παραθέτω από κάτω 2 Screen shots που λογικά θα έχουν τις πληροφορίες που απαιτούνται.

 

Τσεχία είναι φίλε.Τουλάχιστον το firmware που φοράει είναι από εκεί άρα πιθανόν να προοριζόταν για εκεί.Δεν έχεις πρόβλημα με τα updates όμως.Είσαι κομπλέ.Τσέκαρε για να σιγουρευτείς και εσύ εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=ETL&os=1&type=1#firmware τις πληροφορίες PDA και CSC για να δείς ότι είναι οι ίδιες με αυτές που υπάρχουν στις φωτογραφίες που πόσταρες.Κυρίως στην 2η φαίνεται ξεκάθαρα

 

Και εμενα τα ιδια δειχνει αλλα μου ειπαν οτι ειναι ελληνικο. Με τον πινακα που βλεπω καταλαβαινω οτι εειναι τσεχικο, σωστα? Πως γινετε τοτε μεσα στο κουτι να υπαρχουν ελληνικα εγχειριδια και οι υπαλληλοι να λενε κατηγορηματικα οτι ειναι ελληνικο?

 

Αγαπητέ gaster ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κοίταξα το link που μου έδωσες και πάλι μπερδεύτηκα! Πράγματι δείχνει Τσεχία αλλά κοίταξα και το ελληνικό και έχει ακριβώς τα ίδια στοιχεία με το δικό μου. Επίσης μέσα στο info γράφει region την Γαλλία και κάποιες ακόμα χώρες. Να γιατί μπερδεύομαι :-( Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς, άρα είναι και Τσεχία και Γαλλικό και Ελληνικό;

 

Φιλε μου εχουμε τα ιδια στοιχεια στο τηλεφωνο. Κοιταξα κι εγω την λιστα και οτνως για τσεχια δειχνει οτι ειναι. Κοιτα τα ...J3 J4 ειναι για ελλαδα, εμεις εχουμε το ...J2 . Ομως προσωπικα το πλαισιο μου ειπε οτι ειναι ελληνικο. Επεισης μεσα εχει χαρτι εγγυησεις στα ελληνικα οπως και σε αλλες γλωσσες . Τωρα το πιο σιγουρο αν ειναι ελληνικο και εχουμε και cashback μπορει να μας το πει μονο η samsung πιστευω.

 

Μπερδευεστε και μπερδευετε.Θα σας μαλωσω :)

Τα στοιχεια που ειδα (pda modem και csc) το εχουν διαφορες χωρες (Ελλαδα,Αγγλια κτλ).Δηλαδη ειναι rom με multicsc και οχι με μοναδικο csc οπως η γερμανικη.

Κατεβασετε λοιπον απο το play (ποσες φορες εχει ποσταριστει αυτη η εφαρμογη αραγε?)αυτη την εφαρμογη που δεν χρειαζεται root και κοιτατε τί csc εχετε by default (ποιο csc εχει την πρασινη βουλιτσα) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tYW5uaWFray5jc2NzZWxlY3RvciJd

Αν εχετε EUR η ρομ ειναι ελληνικη.Αν εχετε BTU ειναι αγγλικη και παει λεγοντας.

 

 

Σημ.(αν και εχει ξαναγραφτει) Μην κανετε το πειραμα και πατησετε install γιατι το κινητο χωρις προειδοποιηση θα κανει factory reset

Edited by Superuser

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το csc δεν φαινεται και απο το kies ? Μου γραφει οντως EUR στο KIES. To τσεκαρα και με το προγραμμα που ειπες οκ ελληνικο.

Ομως αυτο δεν σημανει οτι δεν ειναι παραεισαγωγης αρα θα εχω και την εκπρωση των 100 ευρω απο samsung ?

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Οταν παω να δω αν υπαρχει αναβαθμιση παιρνω ενα μηνυμα που λεει

 

" Η συσκευη σας εχει τροποποιηθει. Οι ενημερωσεις λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμες " .

 

Αυτο σημαινει οτι εχω το τελευταιο λογισμικο η οτι δεν θα εχω ενημερωσεις επειδη εχει τροποποιηθει η συσκευη , οπως λεει ?

 

Κι εμένα το ίδιο μου βγάζει. Εγώ βέβαια έχω κάνει root οπότε προφανώς ορθώς το βγάζει.

 

Κι από τα συμφραζόμενα να υποθέσω ότι όσοι έχουμε κάνει root να ξεχάσουμε την οποιαδήποτε αναβάθμιση από δω και στο εξής ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Το csc δεν φαινεται και απο το kies ? Μου γραφει οντως EUR στο KIES. To τσεκαρα και με το προγραμμα που ειπες οκ ελληνικο.

Ομως αυτο δεν σημανει οτι δεν ειναι παραεισαγωγης αρα θα εχω και την εκπρωση των 100 ευρω απο samsung ?

 

Δεν ξερω με τις εκπτωσεις φιλε τί γινεται.Δεν το εχω πολυπαρακολουθησει.Επισης αποφευγω το kies οπως ο διαολος το λιβανι (ναι στο δειχνει και το kies).Αλλα αν το πηρες απο πλαισιο-γερμανο η πιθανοτητα παραεισαγωγης ειναι 0.000000000001%

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με τις εκπτωσεις φιλε τί γινεται.Δεν το εχω πολυπαρακολουθησει.Επισης αποφευγω το kies οπως ο διαολος το λιβανι (ναι στο δειχνει και το kies).Αλλα αν το πηρες απο πλαισιο-γερμανο η πιθανοτητα παραεισαγωγης ειναι 0.000000000001%

 

 

δεν υπάρχει λίστα? που μπορούμε να το δούμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...