Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ειναι πιο καινουργια η .54 και εχει διαφορες διορθωσεις σε bugs, οπως για παραδειγμα υπαρχει μια σχετικη βελτιωση στην ταχυτητα της καμερας στην εστιαση με οχι ιδανικες συνθηκες φωτισμου. Εμενα μεσω SEUS μου Ειχε βγαλει απευθειας την .54. Αν θες δες αν το βαλεις τωρα αν σου βγαζει Update για την .54.

 

θα το κανω το απογευμα στο σπιτι και θα σου πω,γιατι εδω στη δουλεια δεν εχω ασυρματο δικτυο.

 

Ναι ειναι πιο καινουργια η .54 και εχει διαφορες διορθωσεις σε bugs, οπως για παραδειγμα υπαρχει μια σχετικη βελτιωση στην ταχυτητα της καμερας στην εστιαση με οχι ιδανικες συνθηκες φωτισμου. Εμενα μεσω SEUS μου Ειχε βγαλει απευθειας την .54. Αν θες δες αν το βαλεις τωρα αν σου βγαζει Update για την .54.

 

το εκανα,αλλα μου βγαζει οτι εχω την τελευταια .

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανώς κάτι κάνετε λάθος εμένα κρατάει απο 6 μέχρι 9 μερες η μπαταρία.

τοσες μερες δεν παιζει με τπτ, μηπως 6-9 ωρες?

ακομα και να μην το ακουμπουσες τοσες μερες δε βγαζει με τπτ,συγνωμη φιλε εισαι υπερβολικος,

η εκτος και εαν το δικο σου εκανε λαθος η σονυ και σου εβαλε μπαταρια με παραπανω (mah)

με το ζορι η δευτερη μερα σημερα,και το βλεπω το βραδακι να θελει φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

χα το θεμα ειναι ποιες να απενεργοποιησω ..εδω γινεται χαμος ..ασε που οταν πατας απενεργοποιηση σε καποια σου λεει οτι αν την απενεργοποιησεις μπορει να μην δουλευει καλα και καποια αλλη ..σκετος λαβυρινθος ειναι χαχα..καλα το αφηνω ως εχεις αλλα συνεχιζω το διαβασμα στα ποστ μπας και ξεστραβωθω..και μια - δυο αποριες

1) λεγοντας φλασαρουμε με SEUS τι ακριβως εννοειται? πατωντας στο λινκ μου βγαζει την σελιδα της sony σουηδιας..

2) επισης τα kernel kai flastool τα εκαθιστουμε στον υπολογιστη σωστα ???

3) επειδη ακομα ψαχνω τις εφαρμογες οταν βαζεις και βγαζεις εφαρμογες απο το τηλεφωνο μετα θελει κατι σαν καθαριασμο μνημης registry edit που κανουμε στα win ή ανασυγκροτηση μνημης ? και αν ναι με ποιες εφαρμογες ? σας ευχαριστω

 

μαλλον εχω πολλες αποριες και δυστυχως θελουν ξεμπερδεμα και πολυ διαβασμα (αλλα και πολυ βοηθεια ..):)

 

μαζι με ολα τα παραπανω που τα ξαναποσταρισα γιατι θαφτηκαν και μια και μιλαμε για μπαταριες εμενα μου βγαζει καταναλωση οθονης 74% ,αλλα καταναλωνει το βραδυ ανοιχτο μονο 3% της μπαταριας..επισης μεσα στις εφαρμογες --->xperia δεν μου βγαζει επιλογη my xperia ενω διαβασα οτι θα επρεπε ..ειναι σωστο αυτο και αν ναι ποως θα το προσθεσω και εγω σαν επιλογη?

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Το SEUS αν θυμάμαι καλά σημαίνει Sony Ericsson update service οπότε από τα αρχικά προκύπτει το SEUS. Από κάποιο site της Sony το κατεβάζεις. Το flashtool είναι πρόγραμμα για τον υπολογιστή. Ο kernel είναι κομμάτι ενός λογισμικού. Στην προκειμένη είναι του android. Και τα win έχουν αντίστοιχα δικό τους kernel. Είναι ο πυρήνας ουσιαστικά.

Με 74% οθόνη μάλλον ασχολείσαι αρκετά με το κινητό σου. Αλλά εφόσον το βράδυ χάνεις 3% νομίζω μια χαρά είσαι..:thumbup:

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οτι και να κάνω κατά την διάρκεια της νύχτας η μπαταρία χάνει 20-25%. Δοκίμασα αρκετά πραγματα και πειραματίστικα αρκετά αλλα τιποτα... Ειναι τραγικό.
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε ένα calibration τη μπαταρία. Ξεφόρτισε το κινητό μέχρι το 1%, φόρτισε το αν μπορείς και κλειστό. Από το αντίστοιχο app από market, που θα έχεις ήδη κατεβάσει, πάτα το calibrate και μην φορτίσεις ξανά τη συσκευή μέχρι να φτάσει περίπου στο 10%. Επίσης μην κανείς επανεκκίνηση το κινητό σου κατά τη διάρκεια της μπαταρίας. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι για αρχή η ένδειξη είναι σωστή. Μετά δες τι καταναλώνει τη μπαταρία σου. Έχεις κάποια εφαρμογή να τρέχει από πίσω; Το καιρό να κάνει συνέχεια update; Μόνο του δεν καταναλώνει τόση μπαταρία από τη στιγμή που είναι σε idle κατάσταση..

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Στις 6-9 μερες ποσες ωρες εχει γραψει ενεργη η οθονη σου στα στατιστικα της μπαταριας; Δεν μπορω να πιστεψω οτι το κινητο μπορει να βγαλει τοσες μερες με οσο ελαχιστη και να ειναι η χρηση του. Μεταξυ μας απο τη δικια μου εμπειρια το κινητο αντεχει 4-6 ωρες ενεργης οθονης. Ποσες ωρες σου βγαζει εσενα;

 

Αν εννοείς το νούμερο που γράφει στις της λεπτομέρειες χρήσης είναι 4ω 26λ 11δ. Η οθόνη καταναλώνει 30% συνήθως

Η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποιώ ελάχιστα εβδομαδιαία: 4-5 κλήσεις, 3-4 ώρες wifi, 1 ωρα max game , 1 μυνημα, 8 ώρες/ημέρα flight mode και άλλες 8 ώρες σε profile που είναι τα πάντα χαμηλωμένα ή κλειστά.

 

Τις πρώτες μέρες και χωρίς παραμετροποίηση και μένα 3-4 μέρες άντεχε τώρα πλέον κρατάει μια εβδομάδα χαλαρά και νομίζω ότι μπορεί και 10 μέρες

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

χα το θεμα ειναι ποιες να απενεργοποιησω ..εδω γινεται χαμος ..ασε που οταν πατας απενεργοποιηση σε καποια σου λεει οτι αν την απενεργοποιησεις μπορει να μην δουλευει καλα και καποια αλλη ..σκετος λαβυρινθος ειναι χαχα..καλα το αφηνω ως εχεις αλλα συνεχιζω το διαβασμα στα ποστ μπας και ξεστραβωθω..και μια - δυο αποριες

μαλλον εχω πολλες αποριες και δυστυχως θελουν ξεμπερδεμα και πολυ διαβασμα (αλλα και πολυ βοηθεια ..):)

 

Λοιπόν ποιες εφαρμογές να απενεργοποιήσεις. Εννοείται εφόσον δεν τις χρησιμοποιείς

Facebook(Είναι 7), timescape(3), twitter, talk, talkback, google+, miCoach, Mono, Sakura, Woody, Recommender, Retail Demo, οδηγός ρύθμισης, προβολή infinite.

Και επιπλέον ότι έχεις αντικαταστήσει εσυ με άλλη εφαρμογή π.χ Εγω αντικατέστησα τα Walkman(2), ταινίες, φωτογραφίες, email, ειδήσεις και καιρός με κάποιες άλλες οπότε δεν μου χρειάζονται.

 

Θα δεις βελτίωση και στην ελεύθερη μνήμη αλλά και στην μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις οδηγιες προχωρω και ενημερωνω για τα αποτελεσματα ........:)

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλα τωρα που το ειπες θα το επιχειρησω :P

 

Οκ περιμένω εντυπώσεις...

Απλά ρώτησα επειδή είδα ότι δεν έχει πλαϊνο κουμπί και ενώ μέσα στο νερό δεν λειτουργει η αφή και προβληματίστηκα. :p

Link to comment
Share on other sites

Οκ περιμένω εντυπώσεις...

Απλά ρώτησα επειδή είδα ότι δεν έχει πλαϊνο κουμπί και ενώ μέσα στο νερό δεν λειτουργει η αφή και προβληματίστηκα. :p

 

Δεν θα κταφερετε να βλγαλετε φωτο εκτος και αν ορισετε καποιο απο τα volume κουμπια για calture φωτογραφιας. Αλλα καπου εδω θα πεταχτει ο zxr και θα πει οτι δεν ειναι καλο ναπαταμε κουμπια μεσα στο νερο.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άδικο έχω; Από τη στιγμή που με τον timer μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου γιατί να ρισκάρεις;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

πάντως το κινητο τα λεφτα του τα χει βγαλει. Τοσες φορες εχει πεσει με τοση δυναμη κατω και δεν εχει γρατζουνια :p

 

και εδω να πω εγω οτι ειχα το τηλεφωνο στο τσαντακι μου στη μεση μαζι με αλλο ενα κινητο και απεκτησα δυο μεγαλοπρεπεις γρατζουνιες......και το πηρα ακριβως για αυτο το λογο επειδη ειναι σκληρο (υποτιθεται), γιατι λογω δουλειας οσα τηλεφωνα και αν εχω παρει γεμιζαν απο γρατζουνιες....:angry:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Ξερει κανεις αν υπαρχη προβλημα με το gps στο Xperia Go;

Eγω πηγαινω: Υπηρεσιες τοποθεσιας/Δορυφοροι GPS και παταω το κουτακι για ενεργοποιηση, εχω και την χρηση δεδομενων ενεργη. Στη συνεχεια ανοιγω τους χαρτες και κανω αναζητηση για καποιο προορισμο, ομως φορτωνει αρκετη ωρα αλλα δεν τον βρισκει για να με καθοδηγηση. Μηπως ειναι κατι που πρεπει να κανω ακομη; Aν τελικα δεν υπαρχη καποιο προβλημα με το xperia go και gps, μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα τι πρεπει να κανω;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηταν κλειδια που σου εκαναν τη δουλεια και οχι αλλο κινητο; Τι συσκευη ηταν η αλλη και εκανε 2 γρατζουνιες κιολας στο xperia?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα είναι καλύτερα να αναφέρεις το πρόβλημα σου στο θέμα για τα gps.

Αν και το ότι δεν σου βρίσκει τον προορισμό δεν έχει σχέση με το αν κλειδωνει δορυφορους ή όχι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Ξερει κανεις αν υπαρχη προβλημα με το gps στο Xperia Go;

Eγω πηγαινω: Υπηρεσιες τοποθεσιας/Δορυφοροι GPS και παταω το κουτακι για ενεργοποιηση, εχω και την χρηση δεδομενων ενεργη. Στη συνεχεια ανοιγω τους χαρτες και κανω αναζητηση για καποιο προορισμο, ομως φορτωνει αρκετη ωρα αλλα δεν τον βρισκει για να με καθοδηγηση. Μηπως ειναι κατι που πρεπει να κανω ακομη; Aν τελικα δεν υπαρχη καποιο προβλημα με το xperia go και gps, μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα τι πρεπει να κανω;

Ευχαριστω!

ποια εκδοση android εχεις; γιατι ΝΟΜΙΖΩ στην gingerbread ειχε προβλημα το gps...

 

καποιος ειπε για γρατζουνιες. Η οθονη του να πουμε οτι δεν ειναι καμμια Gorilla Glass (πολυ θα θελαμε) αλλα Mineral. Ειναι το ιδιο υλικο που βάζουν στα ρολογια (καταδυσεων νομιζω). Οπως και να χει κι εμενα εχει μερικες γρατζουνιες αλλα πρεπει να κατσει καποιος να τις κοιταξει με πολυ προσοχη για να τις δει. :p

Link to comment
Share on other sites

τοσες μερες δεν παιζει με τπτ, μηπως 6-9 ωρες?

ακομα και να μην το ακουμπουσες τοσες μερες δε βγαζει με τπτ,συγνωμη φιλε εισαι υπερβολικος,

η εκτος και εαν το δικο σου εκανε λαθος η σονυ και σου εβαλε μπαταρια με παραπανω (mah)

με το ζορι η δευτερη μερα σημερα,και το βλεπω το βραδακι να θελει φορτιση.

 

Αυτη την στιγμή είμαι στις 6 μέρες και με 40% μπαταρία περίμενε άλλες 3-4 μέρες και θα βάλω φώτο για τους δύσπιστους.

Αν απενεγοποιήσεις και κάνεις ότι έκανα θα δείς ότι και η δικιά σου θα κρατάει τουλάχιστον 5 μέρες με κάποια χρήση.

Το να ρίξω την μπαταρία είναι πολύ εύκολο. Μια ταινία να βάλω με τη bravia ενεργοποιημένη και θα θέλει φόρτιση.

Το να την κρατήσω πολλές μέρες είναι πιο δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει πάρει κανείς ακουστικά "ψείρες" που να δουλεύουν με το κινητό? είχα πάρει ένα ζευγάρι πριν κανένα μήνα και δεν δούλευε
Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση android εχεις; γιατι ΝΟΜΙΖΩ στην gingerbread ειχε προβλημα το gps...

H εκδοση Android ειναι: 4.0.4

Κινητο: Sony Xperia Go ST27i.

Εκτος απο τους χαρτες που εχει το xperia go για πλοηγηση, κατεβασα και μια εφαρμογη NDrive ονομαζετε, αλλα παλι δεν μπορω να καταφερω κατι. Αν υπαρχη ρε παιδια καποια λυση για gps με καθοδηγηση στον προορισμο γραψτε εδω κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...