Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

3 minutes ago, nik187 said:

Αυτό είναι το δικό μου

 

A912  - wifi 6255

S912 (mine) - wifi 9377     Ας πει λοιπόν ο φίλος το SN (για την ακρίβεια τα 4 πρώτα ψηφία)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ath156 said:

@electricalgian

Η ρομ που σου ανέφερε ο φίλος @nik187 είναι Android9 και φυσικά είναι μία πολύ καλή λύση. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν αρκετές εκδόσεις και έχει πάντοτε σχέση με το wifi module που έχει το δικό σου κουτί. Για αυτό κοίταξε από κάτω το serial number και πες το για να βρούμε την κατάλληλη. Παράλληλα εάν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω και αυτήν του Superceleron (Android6 - ταυτόχρονα κατάλληλη και για τους 2 τύπους wifi) με πάρα πολλά addons/features και κοντά όμως στην στοκ ρομ.

Σε κάθε περίπτωση όμως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ είναι ένα ΚΟΝΤΟ καλώδιο που είτε μπορείς να αγοράσεις είτε πολύ εύκολα να φτιάξεις μόνος σου από 2 παλιά άχρηστα καλώδια όπως λέω εδώ:

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7070217

 

 

20220903_090139.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, electricalgian said:

 

Ουσιαστικά ένα γράμμα χρειαζόμαστε (πριν το 912 π.χ. Α ή S κλπ). Μήπως μπορείς να το δεις από πολύ κοντά?

Έτσι και αλλιώς πριν από οτιδήποτε άλλο χρειάζεσαι το καλώδιο !!!! Πάντοτε δε (επειδή υπάρχει και η πιθανότητα μπρικαρίσματος) είσαι έτοιμος και να το ανοίξεις για να ενώσουμε 2 πινς.....ακόμα καλύτερα το ανοίγεις εκ προοιμίου και βλέπεις το τσιπάκι wifi που έχει.

Update: Εγώ έγραφα και εσύ το είχες κάνει ήδη...😂

Έχεις το ίδιο τσιπάκι με εμένα και διαφορετικό από του φίλου @nik187. Θα ψάξω να βρω ρομς που έχω κρατήσει του σλιμμποξ και εσύ κάνε το καλώδιο. Χωρίς αυτό τίποτα....

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, electricalgian said:

Μήπως βοηθάει αυτο

Σου ανεβάζω μία που έχω για S912 (9377 wifi) θα σου ανεβάσω και άλλη (ες)....υπάρχουν και πατσάκια βέβαια για το wifi αλλά καλύτρα έτοιμη από την αρχή!!.........κάνε το καλώδιο

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/file/gwskwIiD#ojau6eF7aJH4Ab6S-FbJ09mHmsjmaZk7vPHQxyomKtU

Slimbox_Ugoos_Am3 for GT1 with 9377 wifi chip Δοκίμασε αυτή και ανεβάζω και άλλη!!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://mega.nz/file/d0VRGR4L#7PLzfRH31Bx6LjZbGZmlGIQpGmDuCL6FEdHY2Glt_Cw

Slimbox AOSP(Pie) for Tanix TX92 for wifi 9377

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://mega.nz/file/E0MHyaDa#n5BHOVwobmWxLmfgnD9Bn8BWjjfH4RLgesKTiiuwFzY

USB Burning Tool version 2.2.0

καλά "καψίματα"......🙂

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

https://disk.yandex.ru/d/cvmiOgdBvggFOg/sbx_beelink_gt1u_qca9377_aosp_15_4.7z

Πάρε και αυτήν που είναι για G912 που έχεις , για WiFi chip qca9377. Που είναι Slimbox και είναι η τελευταία.

Και αυτή που είναι πάλι του Slimbox αλλά η minislimtv, επίσης η τελευταία.

https://disk.yandex.ru/d/VbJv-ffdgC8n-A/minisbx_beelink_gt1u_qca9377_pie_028_2.7z

Και εδώ οι οδηγίες του @gatos814

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ AMLOGIC TV BOXES ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ
(ΑΡΣΕΝΙΚΟ USB ΣΕ ΑΡΣΕΝΙΚΟ USB) ΣΕ WINDOWS....

 

Πριν απο σχεδον ενα μηνα ειχα δωσει ενα ''how to'' για να φορτωσει το νεο λογισμικο στο μποξακι του ο @kos26k...

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7018871

Θα γενικευσω λοιπον τις οδηγιες για ολα τα Amlogic μποξακια...

 

Παμε....

Εγκαταστηστε σωστα το εργαλειο φλασαρισματος (κατα προτιμηση to UBT v2.2.3.3 ) προσεχωντας αναλογως ποια βερσιον windows εχετε να εχουν εγκατασταθει σωστα οι drivers...
https://mega.nz/file/Z4MmhRSJ#jwHSKpDhxq1Wmg4CW5DMxhoajuHobue-RmbdK4xcp44
Κατεβαζετε το λογισμικο που ειναι για το μποξακι σας και αν χρειαστει το ξεζιπαρετε ...
Στο UBT θα πρεπει παντα να φορτωνετε ενα αρχειο που ειναι σε μορφη   .img
Λοιπον...
Ανοιγετε το ubt φορτωνετε το λογισμικο και πατατε ''start''...
Βαζετε το καλωδιο πρωτα στον υπολογιστη και μετα στο μποξακι
στην θυρα USB 2.0 (εκτος απο καποια συγκεκριμενα μποξακια που η διαδικασια για να γινει χρειαζεται την θυρα USB 3.0)
Αν χρησιμοποιειτε σταθερο υπολογιστη χρησιμοποιηστε παντα μια θυρα usb 2.0 απο τις πισω...
Αν χρησιμοποιειτε λαπτοπ ... μολις βαλετε το καλωδιο στο μποξακι βαλτε και το καλωδιο ρευματος (ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ) και περιμενετε να τελειωσει η διαδικασια!
Μολις πρασινισει η μπαρα φορτωματος και φτασει στο 100% ...απλα βγαλτε το καλωδιο USB και συνδεστε το μποξακι σας στην οθονη σας για να δειτε το αποτελεσμα...!
Προσοχη ....!
Δεν ξεχναμε...!
!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΟΞΑΚΙ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ...
ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ HDMI TOY !!!

Καλη επιτυχια!

 

EDIT :

Αν χρειαστει και δεν φορτωνει το λογισμικο (συνηθως σε custom λογισμικα) δοκιμαστε να πατησετε πρωτα το reset κουμπακι και μετα να ξεκινησετε ολη την διαδικασια!

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Για το πως εγκαθιστούμε μία custom rom σε amlogic επεξεργαστή το έχουμε πει από τον 08/2020 και εδώ και στο (How to Install😞

https://forum.freaktab.com/node/812507#post826286      (θέλει να έχεις λογαριασμό εκεί !)

ή από εδώ (ίδιο είναι):https://forum.xda-developers.com/t/rom-mod-hk1-x3-h96-max-x3-vontar-x3-transpeed-x3-air-bqeel-y8-max-amlogic.4157515/

Επίσης με ανάρτησή μου εδώ στις 26/3/2021 είχα πει ποιοι είναι οι τρόποι και τι και γιατί να το προτιμήσετε:

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=6943537

Ίσως να φανούν και σήμερα χρήσιμα σε κάποιους...........

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makis1024 said:

https://disk.yandex.ru/d/cvmiOgdBvggFOg/sbx_beelink_gt1u_qca9377_aosp_15_4.7z

Πάρε και αυτήν που είναι για G912 που έχεις , για WiFi chip qca9377. Που είναι Slimbox και είναι η τελευταία.

Και αυτή που είναι πάλι του Slimbox αλλά η minislimtv, επίσης η τελευταία.

https://disk.yandex.ru/d/VbJv-ffdgC8n-A/minisbx_beelink_gt1u_qca9377_pie_028_2.7z

Και εδώ οι οδηγίες του @gatos814

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ AMLOGIC TV BOXES ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ
(ΑΡΣΕΝΙΚΟ USB ΣΕ ΑΡΣΕΝΙΚΟ USB) ΣΕ WINDOWS....

 

Πριν απο σχεδον ενα μηνα ειχα δωσει ενα ''how to'' για να φορτωσει το νεο λογισμικο στο μποξακι του ο @kos26k...

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7018871

Θα γενικευσω λοιπον τις οδηγιες για ολα τα Amlogic μποξακια...

 

Παμε....

Εγκαταστηστε σωστα το εργαλειο φλασαρισματος (κατα προτιμηση to UBT v2.2.3.3 ) προσεχωντας αναλογως ποια βερσιον windows εχετε να εχουν εγκατασταθει σωστα οι drivers...
https://mega.nz/file/Z4MmhRSJ#jwHSKpDhxq1Wmg4CW5DMxhoajuHobue-RmbdK4xcp44
Κατεβαζετε το λογισμικο που ειναι για το μποξακι σας και αν χρειαστει το ξεζιπαρετε ...
Στο UBT θα πρεπει παντα να φορτωνετε ενα αρχειο που ειναι σε μορφη   .img
Λοιπον...
Ανοιγετε το ubt φορτωνετε το λογισμικο και πατατε ''start''...
Βαζετε το καλωδιο πρωτα στον υπολογιστη και μετα στο μποξακι
στην θυρα USB 2.0 (εκτος απο καποια συγκεκριμενα μποξακια που η διαδικασια για να γινει χρειαζεται την θυρα USB 3.0)
Αν χρησιμοποιειτε σταθερο υπολογιστη χρησιμοποιηστε παντα μια θυρα usb 2.0 απο τις πισω...
Αν χρησιμοποιειτε λαπτοπ ... μολις βαλετε το καλωδιο στο μποξακι βαλτε και το καλωδιο ρευματος (ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ) και περιμενετε να τελειωσει η διαδικασια!
Μολις πρασινισει η μπαρα φορτωματος και φτασει στο 100% ...απλα βγαλτε το καλωδιο USB και συνδεστε το μποξακι σας στην οθονη σας για να δειτε το αποτελεσμα...!
Προσοχη ....!
Δεν ξεχναμε...!
!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΟΞΑΚΙ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ...
ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ HDMI TOY !!!

Καλη επιτυχια!

 

EDIT :

Αν χρειαστει και δεν φορτωνει το λογισμικο (συνηθως σε custom λογισμικα) δοκιμαστε να πατησετε πρωτα το reset κουμπακι και μετα να ξεκινησετε ολη την διαδικασια!

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια.

Θα ασχοληθώ κατά το βραδάκι.

Οσο  για το καλώδιο τελικά είναι usb σε usb;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.
Λοιπόν κάποιο καλό και γρήγορο box όχι από κίνα πού να υποστηρίζει τα πάντα και φυσικά να έχει υποστήριξή.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Καλησπέρα παιδιά.
Λοιπόν κάποιο καλό και γρήγορο box όχι από κίνα πού να υποστηρίζει τα πάντα και φυσικά να έχει υποστήριξή.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Προσπαθησε να γινεις πιο συγκεκριμενος (να υποστηρίζει τα πάντα και φυσικά να έχει υποστήριξή) στο τι ζητας ακριβως!
Τι χρηση θα το κανεις ;
Kαι ποια εινα τα ... παντα δηλαδη και τι εννοεις με την υποστηριξη...
Υποστηριξη απο την μαμα η γενικως σε custom ... ''καταστασεις'' ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να γινεις πιο συγκεκριμενος (να υποστηρίζει τα πάντα και φυσικά να έχει υποστήριξή) στο τι ζητας ακριβως!
Τι χρηση θα το κανεις ;
Kαι ποια εινα τα ... παντα δηλαδη και τι εννοεις με την υποστηριξη...
Υποστηριξη απο την μαμα η γενικως σε custom ... ''καταστασεις'' ;
Εχεις δίκιο.
Λοιπόν.πλατφόρμες με 4k ποιότητα.νομίζω ότι δεν υποστηρίζουν όλα τα tv box μεγάλες αναλύσεις σε κάποιες πλατφόρμες.
Υποστήριξή από την εταιρεία.updates κτλ.
Και κυρίως χρήση kodi με ότι αυτό συνεπάγεται όσον αφορά τις επιδόσεις της συσκευής πού σαφώς θέλω να είναι γρήγορη.
Τωρινό box-xiaomi mi box s.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κοντινό σε ίδιο περιβάλλον android tv με το υπάρχον mi box s, με αναβαθμίσεις , 4K Netflix , γρήγορο επεξεργαστή είναι το Nvidia shield.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και το mecool km2 πιστοποίηση σε Netflix κ Disney.

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κοντινό σε ίδιο περιβάλλον android tv με το υπάρχον mi box s, με αναβαθμίσεις , 4K Netflix , γρήγορο επεξεργαστή είναι το Nvidia shield.
Όχι, το Amazon Firestick 4k είναι το αντίπαλο δέος.

Το Shield έχει 4,5 φορές μεγαλύτερη τιμή και προφέρει πολλά παραπάνω πράγματα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Εχεις δίκιο.
Λοιπόν.πλατφόρμες με 4k ποιότητα.νομίζω ότι δεν υποστηρίζουν όλα τα tv box μεγάλες αναλύσεις σε κάποιες πλατφόρμες.
Υποστήριξή από την εταιρεία.updates κτλ.
Και κυρίως χρήση kodi με ότι αυτό συνεπάγεται όσον αφορά τις επιδόσεις της συσκευής πού σαφώς θέλω να είναι γρήγορη.
Τωρινό box-xiaomi mi box s.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν θελεις πιστοποιημενα ATV μποξακια δυσκολα θα βρεις κατι ... επιδοσεων!
Παντα καπου θα υστερουν...
Ολα τα πιστοποιημενα ATV μποξακια λοιπον υστερουν σε hardware αλλα αυτο εξισορροπειται κατα καποιον τροπο συνηθως με το αναλογο software τους...
Το Nvidia shield που σου προτεινε ο @makis1024 ειναι το πιο δυνατο ATV πιστοποιημενο μηχανημα αλλα οντως ειναι λιγο αλμυρο  στην τιμη του...
Το FireStick 4K απο την αλλη ειναι μια ''ζυγησμενη'' κατασταση μεταξυ hardware και software (οπως ειπα και πιο πανω για τα ATV) αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και αυτο ''φονιας'' στις επιδοσεις!
Απλα επειδη δεν εχει τις google εφαρμογες ειναι ''ελαφρυ''... σαν αισθηση!
Απο εκει και υστερα υπαρχουν στην πιατσα μποξακια με ''απλο'' Αndroid χωρις πιστωποιησεις που ομως με τα σωστα custom λογισμικα βαζουν ... φωτια στην γενικη αισθηση χρησης τους!
Οπως βλεπεις λοιπον καπου κατι θα χανεις...και καπου κατι θα κερδιζεις...!
Αν παντως διαλεξεις κατι σε μη πιστοποιημενο πες μου να σου στειλω μερικες προτασεις σε π.μ!
Αλλιως διαλεγεις κατι απο ολα τα πιστωποιημενα που αναφερθηκαν ...Nvidia shield , mecool km2 plus και γιατι οχι και το Firestick 4k (και οχι μονο αυτα) ...
Η αποφαση που ...πραγματικα θα καλυψει τις αναγκες σου ειναι μονο δικια σου...!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις πιστοποιημενα ATV μποξακια δυσκολα θα βρεις κατι ... επιδοσεων!
Παντα καπου θα υστερουν...
Ολα τα πιστοποιημενα ATV μποξακια λοιπον υστερουν σε hardware αλλα αυτο εξισορροπειται κατα καποιον τροπο συνηθως με το αναλογο software τους...
Το Nvidia shield που σου προτεινε ο@makis1024 ειναι το πιο δυνατο ATV πιστοποιημενο μηχανημα αλλα οντως ειναι λιγο αλμυρο  στην τιμη του...
Το FireStick 4K απο την αλλη ειναι μια ''ζυγησμενη'' κατασταση μεταξυ hardware και software (οπως ειπα και πιο πανω για τα ATV) αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και αυτο ''φονιας'' στις επιδοσεις!
Απλα επειδη δεν εχει τις google εφαρμογες ειναι ''ελαφρυ''... σαν αισθηση!
Απο εκει και υστερα υπαρχουν στην πιατσα μποξακια με ''απλο'' Αndroid χωρις πιστωποιησεις που ομως με τα σωστα custom λογισμικα βαζουν ... φωτια στην γενικη αισθηση χρησης τους!
Οπως βλεπεις λοιπον καπου κατι θα χανεις...και καπου κατι θα κερδιζεις...!
Αν παντως διαλεξεις κατι σε μη πιστοποιημενο πες μου να σου στειλω μερικες προτασεις σε π.μ!
Αλλιως διαλεγεις κατι απο ολα τα πιστωποιημενα που αναφερθηκαν ...Nvidia shield , mecool km2 plus και γιατι οχι και το Firestick 4k (και οχι μονο αυτα) ...
Η αποφαση που ...πραγματικα θα καλυψει τις αναγκες σου ειναι μονο δικια σου...!
Μα το 80% των χρηστών δεν χρειάζεται υψηλές επιδόσεις!
Έχει μάθει την καραμέλα για πολλά gb στη Ραμ και οκτώ πυρήνες για CPU, που είναι άχρηστα για streaming σε μεγάλο βαθμό όλα αυτά.
Αρκεί ένα βελτιστοποιημένο OS και βλέπεις 4κ με πολύ πιο χαλαρό hardware.

Αλλά οι πιο πολλοί παίρνουν μποξακια επειδή τα προτείνει η μάζα χωρίς να χρειάζονται όλα τα παραπάνω.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Λέγοντάς ότι θέλω κάτι δυνατό,εννοώ πως θέλω ένα μηχάνημα πού να με κρατήσει καμία τετραετία άνετα.
Οπως και να το κάνουμε ένα καλό hardware μετράει οταν το 80% της χρήσης θα είναι kodi.
Το mi box από το 17 και μέχρι πριν λίγο καιρό την πάλευε μία χαρά.
Τώρα πλέον το νιώθεις πιο βαρύ στη χρήση.πού και πού κλείνει εφαρμογές και γενικά αρχίζει και δυσανασχετεί.
Format έχουν γίνει.
Από εφαρμογές δεν έχει κάτι τρελό πλην του kodi,ertflix,downloader,send files.
Ισως με κάποια αλλη rom να έπαιρνε ανάσα.

Μάλλον πως θα πάω για mecool.
Είδα το συγκεκριμένο και θέλω κάποια γνώμη.

https://www.angroid.gr/prosfores/minipc/mecool-km7-androidtv-box-gia-cosmote-tv-novaflix-kai-alles-streaming-platformes-kai-epiteloys-poly-kalo-hardware

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Λέγοντάς ότι θέλω κάτι δυνατό,εννοώ πως θέλω ένα μηχάνημα πού να με κρατήσει καμία τετραετία άνετα.
Οπως και να το κάνουμε ένα καλό hardware μετράει οταν το 80% της χρήσης θα είναι kodi.
Το mi box από το 17 και μέχρι πριν λίγο καιρό την πάλευε μία χαρά.
Τώρα πλέον το νιώθεις πιο βαρύ στη χρήση.πού και πού κλείνει εφαρμογές και γενικά αρχίζει και δυσανασχετεί.
Format έχουν γίνει.
Από εφαρμογές δεν έχει κάτι τρελό πλην του kodi,ertflix,downloader,send files.
Ισως με κάποια αλλη rom να έπαιρνε ανάσα.

Μάλλον πως θα πάω για mecool.
Είδα το συγκεκριμένο και θέλω κάποια γνώμη.

https://www.angroid.gr/prosfores/minipc/mecool-km7-androidtv-box-gia-cosmote-tv-novaflix-kai-alles-streaming-platformes-kai-epiteloys-poly-kalo-hardware

 

Στο λέει και στο λινκ που έβαλες. Εάν θέλεις Netflix 4K πας στο KM2, αλλιώς μπορεί να πάρεις αυτό που λες (εάν είχα αντίστοιχες απαιτήσεις με εσένα πιθανότατα θα πήγαινα στο KM2). Επίσης εάν έχεις υπομονή, το BG βγάζει κατά καιρούς κάποιες προσφορές...εάν δεν το βιάζεσαι βέβαια.

Τέλος αυτά τα πιστοποιημένα κουτιά ΔΕΝ τα πειράζουμε εύκολα με άλλες ρομς !!!!! Υπάρχει σημαντικός κίνδυνος να χάσουν την πιστοποίησή τους.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στα 75€ παίρνεις το mecool km2 plus με τον s905x4 , ίδιες πιστοποιήσεις με το mecool km2 s905x2 στα 70€ , με ελαφρύ προβάδισμα σε πιστοποιήσεις του km2 plus , αλλά πολύ πιο ισχυρό επεξεργαστή. AnTuTu 105000 στο mecool km2 plus , έναντι 85000 του mecool km2. Android 11στο plus , android 10 στο σκέτο km2. Με το κουπόνι BGMCJ307 στο Banggood.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, junglist said:

Μα το 80% των χρηστών δεν χρειάζεται υψηλές επιδόσεις!
Έχει μάθει την καραμέλα για πολλά gb στη Ραμ και οκτώ πυρήνες για CPU, που είναι άχρηστα για streaming σε μεγάλο βαθμό όλα αυτά.
Αρκεί ένα βελτιστοποιημένο OS και βλέπεις 4κ με πολύ πιο χαλαρό hardware.

Αλλά οι πιο πολλοί παίρνουν μποξακια επειδή τα προτείνει η μάζα χωρίς να χρειάζονται όλα τα παραπάνω.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα!
Η καλη CPU σε συνδυασμό με την καλη GPU ΠΑΝΤΑ θα κανουν την διαφορα...
Η RAM απο την αλλη εχει να κανει καθαρα με το λογισμικο !!!
Οταν λοιπον ενα καλο και βελτιστοποιημενο λογισμικο συνδιαζεται με ενα επισης καλο hardware φαντασου τι ωραια πραγματα ...γινονται !!!!
Και το οτι τα προιντα Amazon βασιζονται σε Android αλλα δεν εχουν google playservices δεν τα κανουν και ... superman !!!
To Firestick 4k π.χ που πρoτεινες οτι και να το κανεις ειναι πολυ υποδεεστερο απο ενα μποξακι με τον Amlogic S905X3 που με την αλλαγη λογισμικου θα δουλευει ΑΨΟΓΑ και αβιαστα για πολλα πολλα χρονια...!

https://gadgetversus.com/processor/mediatek-mt8695-vs-amlogic-s905x3/

 

 

 

 

1 ώρα πριν, ταξιδιωτης22 said:

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Λέγοντάς ότι θέλω κάτι δυνατό,εννοώ πως θέλω ένα μηχάνημα πού να με κρατήσει καμία τετραετία άνετα.
Οπως και να το κάνουμε ένα καλό hardware μετράει οταν το 80% της χρήσης θα είναι kodi.
Το mi box από το 17 και μέχρι πριν λίγο καιρό την πάλευε μία χαρά.
Τώρα πλέον το νιώθεις πιο βαρύ στη χρήση.πού και πού κλείνει εφαρμογές και γενικά αρχίζει και δυσανασχετεί.
Format έχουν γίνει.
Από εφαρμογές δεν έχει κάτι τρελό πλην του kodi,ertflix,downloader,send files.
Ισως με κάποια αλλη rom να έπαιρνε ανάσα.

Μάλλον πως θα πάω για mecool.
Είδα το συγκεκριμένο και θέλω κάποια γνώμη.

https://www.angroid.gr/prosfores/minipc/mecool-km7-androidtv-box-gia-cosmote-tv-novaflix-kai-alles-streaming-platformes-kai-epiteloys-poly-kalo-hardware

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Καλυτερα να πας σε αυτο που σου προτεινει ο @makis1024 που εχει καλυτερο hardware!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...