Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανεις λαθος....

Υπαρχουν πολυ καλα λογισμικα σε ολα αυτα τα (S905X3 και οχι μονο) μποξακια απο ρωσια μερια και δεν υπαρχει κανενα θεμα τυχης η ρισκου....

Απλα οπως ειπα θελει αναγνωριση του hardware για το σωστο λογισμικο...

Και τη λαθος βερσιον παντως αν βαλεις λογω κακης αναγνωρισης δεν θα παθει τιποτα το μοξακι απλα δεν θα σου δουλευουν καποια πραγματα οπως το wifi , BT κτλ ....

Σε αυτην την περιπτωση θα φλασαρεις την επομενη και την επομενη (παντα απο το ιδιο μποξακι) μεχρι να σου δουλεψουν ολα !

;)

 

Δεν το γνωριζα..

 

Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να μην μπρικαρω το μποξακι..γιατι αντε με κινητα εχω μπρικαρει ξεμπρικαρει απειρες συσκευες,με αυτα ομως δεν εχω ασχοληθει ποτε και κριμα ειναι να το παρω στο χερι απο νωρις.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα γνωμες για το TANIX TX3 Amlogic S905x3 .

 

Έχει αναφερθεί στο παρελθόν , πρόβλημα στο wifi , συγκεκριμένα αδύναμο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί στο παρελθόν , πρόβλημα στο wifi , συγκεκριμένα αδύναμο σήμα.

 

Κατι αντιστοιχο χωρις προβλημα εχεις να προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον φίλο @nikos965 για μία απλή αλλά μάλλον πρακτική ιδέα περί της υπογραφής:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο X88 king με vrx ported rom δε καταλαβαίνω πως λειτουργει το power off.Πολλες φορές απλά κάνει επανεκινηση και το βρισκω ανοιχτό το πρωί. .Καμια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα ήρθε η απομυθοποίηση της ugoos και της "προστασίας" του λογισμικού της. Από ποιον? Από τον Vortex φυσικά.

Εάν δε δεν με απατά η μνήμη μου, από αυτόν που κάποιος τον είχε χαρακτηρίσει εδώ ως "αντιγραφέα του Slimbox". Sorry αλλά από την 1η στιγμή είχα διαφωνήσει με αυτόν τον χαρακτηρισμό. Μπορεί ο slimbox να ήταν πιο εμπορικός στην προώθηση (και μέσω διαφημίσεων/tv εκμετάλευση της δουλειάς του-με συνεχείς έως υπερβολής εκδόσεις-που πολλές φορές δημιουργούσαν παραπάνω προβλήματα από όσα έλυναν), ο Vortex όμως ήταν πιο "δημιουργικός" και "πρωτοποριακός".

Οπότε μάλλον ετοιμαστείτε για ports της 0.4.0 !!!!:):):)

 

Και "proof of evidence"..........https://telegra.ph/El-Camino-02-28

Και για να σας διευκολύνω ορίστε η ανάρτηση μεταφρασμένη στα Αγγλικά !!!https://mega.nz/file/thcjyCjQ#Si9RMqE7st1zh7iU7UgCdrix_Csl3HX4NyycfmoAd_c

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα ήρθε η απομυθοποίηση της ugoos και της "προστασίας" του λογισμικού της. Από ποιον? Από τον Vortex φυσικά.

Εάν δε δεν με απατά η μνήμη μου, από αυτόν που κάποιος τον είχε χαρακτηρίσει εδώ ως "αντιγραφέα του Slimbox". Sorry αλλά από την 1η στιγμή είχα διαφωνήσει με αυτόν τον χαρακτηρισμό. Μπορεί ο slimbox να ήταν πιο εμπορικός στην προώθηση (και μέσω διαφημίσεων/tv εκμετάλευση της δουλειάς του-με συνεχείς έως υπερβολής εκδόσεις-που πολλές φορές δημιουργούσαν παραπάνω προβλήματα από όσα έλυναν), ο Vortex όμως ήταν πιο "δημιουργικός" και "πρωτοποριακός".

Οπότε μάλλον ετοιμαστείτε για ports της 0.4.0 !!!!:):):)

 

Και "proof of evidence"..........https://telegra.ph/El-Camino-02-28

Και για να σας διευκολύνω ορίστε η ανάρτηση μεταφρασμένη στα Αγγλικά !!!https://mega.nz/file/thcjyCjQ#Si9RMqE7st1zh7iU7UgCdrix_Csl3HX4NyycfmoAd_c

 

Και τι ακριβως μας αποδεικνυει αυτο αγαπητε συμφορουμιτη ;

Οτι οπως λεει ο ιδιος ξεκινησε πριν ενα χρονο τυχαια με ενα απροδιοριστο Amlogic μποξακι με την επιθυμια να κατανοησει με περισσοτερες λεπτομερειες τις συσκευες Android ; !

Η οτι και ο ιδιος ασχολειται και αυτος με ποια αλλη εταιρια .... την ugoos !

Tυχαιο ;

Χμμ...

Πρωτοποριακος ο Vortex.... ;

Ναι...

Τα παει περιφημα που αλλου...

Στις ports ugoos !!!!!!!!

Tυχαιο (δις) ; !

Και απ'οτι βλεπω εχει βαλει σκοπο της ζωης του να τους ...

Αληθεια ... τι προσπαθει να κανει ο ''ποιητης'' ;

Στην τελικη ομως για να μην τα ισοπεδωνουμε και ολα οτι και να θελει να κανει μονο σε καλο θα βγει για ολους εμας !

Κριμα παντως γιατι αν καποιος γνωριζε/γνωριζει τα ...''βασικα'' θα ηταν σε θεση να κατανοησει πολυ καλα ποιος αντιγραφει ποιον !!!

Οταν ''ανοιχτει'' ενα λογισμικο προδιδει ολες τις αληθειες !!!

Απορω πως καποιοι ''ειδεικοι'' δεν το βλεπουν !!!

Η μονη αληθεια ειναι οτι πρωτος ο slimhouse παντρεψε το source code της ugoos στα s905x3 !

Οπως αληθεια ειναι οτι τα περισσοτερα λογισμικα του πλεον η εχουν πολυ μικρη σχεση με το μαμα η δεν εχουν καθολου μα καθολου σχεση !

Ειναι βασισμενα στην ugoos και σε δικες του ''πινελιες'' !

Και στην τελικη ολο αυτο εμενα μου αποδεικνυει για ακομα μια φορα ΜΟΝΟ ενα πραγμα....

Οτι ΝΑΙ η ugoos ειναι οντως ... ''μυθος'' !!!!!

Και πως αν δεν ηταν αυτη η εταιρια ολα τα port/custom λογισμικα ΓΙΑ ΑΥΤΑ τα μποξακια θα ηταν για τα ... ΜΠΑΖΑ !

Και θα ηταν για τα μπαζα γιατι λιγο πολυ ολα βραζανε/βραζουνε στο ιδιο ακριβως καζανι !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και "πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρις" άρχισαν να βγαίνουν οι εκδόσεις για version 0.4.0 ;):)

Δυστυχώς όμως για το X88 King, που βασικά με ενδιαφέρει, από ότι φαίνεται θα αργήσει να έρθει. Όχι βέβαια ότι το χρειάζεται, αλλά να κάτι έτσι να ασχολούμαστε/δοκιμάζουμε.:lol:

 

***Σημείωση: Και μία σημαντική παρατήρηση. Ήδη εκφράζονται κάποιες απόψεις (ακόμα και από τον ίδιο τον Vortex) ότι η έκδοση 0.3.7 ήταν ουσιαστικά η πιο καλή και απροβλημάτιστη. Προς το παρόν και έχοντας δοκιμάσει ήδη την 0.3.7 & 0.3.8 δεν έχω διαμορφώσει προσωπική άποψη (περιμένω την 0.4.0). Είναι όμως αυτό που έχω πει πολλές φορές, ότι νεότερη έκδοση/με μεγαλύτερο version nr. δεν σημαίνει κατ' ανάγκην και καλύτερη ρομ !!!!! Ή αλλιώς εάν είσαστε ικανοποιημένοι από την ρομ που ήδη έχετε, ακολουθήστε τον χρυσό κανόνα "if it works don't touch it".

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια ερωτηση γιατι ειμαι ασχετος εχω τηλεοραση στο δωματιο οχι σμαρτ και θελω να βλεπω νετφλιχ τι να παρω κατι φτηνο γιατι ειναι για μικρο χρονικο διαστημα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια ερωτηση γιατι ειμαι ασχετος εχω τηλεοραση στο δωματιο οχι σμαρτ και θελω να βλεπω νετφλιχ τι να παρω κατι φτηνο γιατι ειναι για μικρο χρονικο διαστημα

Καλημέρα. Έτσι όπως το θέτεις (μόνο νετφλιξ) και προφανώς μη έχοντας εμπειρία ή μη θέλοντας να ασχοληθείς με ρομς κλπ, νομίζω ότι το Mi Box s είναι μονόδρομος. Τώρα τα εάν 60+ ευρώ είναι λίγα ή πολλά αυτό είναι δικό σου θέμα να αποφασίσεις. Είναι όμως και από Ελλάδα οπότε .......

Σίγουρα όμως δεν θα είναι για λίγο χρόνο, επειδή και το πιο απλό TVbox είναι καλύτερο/συμπληρωματικό της καλύτερης smart TV;)

https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB-με-Google-Assistant.html

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έτσι όπως το θέτεις (μόνο νετφλιξ) και προφανώς μη έχοντας εμπειρία ή μη θέλοντας να ασχοληθείς με ρομς κλπ, νομίζω ότι το Mi Box s είναι μονόδρομος. Τώρα τα εάν 60+ ευρώ είναι λίγα ή πολλά αυτό είναι δικό σου θέμα να αποφασίσεις. Είναι όμως και από Ελλάδα οπότε .......

Σίγουρα όμως δεν θα είναι για λίγο χρόνο, επειδή και το πιο απλό TVbox είναι καλύτερο/συμπληρωματικό της καλύτερης smart TV;)

https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB-με-Google-Assistant.html

ευχαρηστω .Μου δινουν αυτο ειναι καλο ηηη οχι για 40 ευρω ?
Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω .Μου δινουν αυτο ειναι καλο ηηη οχι για 40 ευρω ?

Τι εννοείς αυτό? το mi box s για μεταχειρισμένο TVbox? Εάν είναι σε καλή/άψογη κατάσταση τότε γιατί όχι?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια ερωτηση γιατι ειμαι ασχετος εχω τηλεοραση στο δωματιο οχι σμαρτ και θελω να βλεπω νετφλιχ τι να παρω κατι φτηνο γιατι ειναι για μικρο χρονικο διαστημα

 

Αν το θες για Netflix πάρε το amazon fire TV stick, εγγύηση. Για πιο φθηνά δες και το xiaomi TV stick αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία για το πόσο δουλεύει σωστά.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν το θες για Netflix πάρε το amazon fire TV stick, εγγύηση. Για πιο φθηνά δες και το xiaomi TV stick αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία για το πόσο δουλεύει σωστά.

Ναι σωστά και αυτό είναι μία από τις επιλογές σου. Τώρα μάλιστα επειδή πρόσεξα ότι λες ότι είναι για το δωμάτιο/υπνοδωμάτιο/κρεμαστή TV? ίσως αυτό να σε βολέψει και παραπάνω επειδή δεν χρειάζεται χώρο για να "κάτσει" κάπου.

Βέβαια επειδή πιστεύω ότι όταν μπεις στο "τριπάκι" των TVboxes θα το θέλεις και μετά για ενδεχόμενη smart TV εξακολουθώ να πιστεύω και για το mi box s. Δικά σου τα κριτήρια/απαιτήσεις/μελλοντική χρήση του-δική σου και η απόφαση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλό το Xiaomi tv stick απλά όταν το πήρα κ γω έριξα διάβασμα και θα πρέπει να το έχεις σε πρίζα και όχι τροφοδοσία από την usb της tv σου. Μια χαρά Netflix cosmote Kodi ( με build φορτωμένο) και κανένα πρόβλημα!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό το Xiaomi tv stick απλά όταν το πήρα κ γω έριξα διάβασμα και θα πρέπει να το έχεις σε πρίζα και όχι τροφοδοσία από την usb της tv σου. Μια χαρά Netflix cosmote Kodi ( με build φορτωμένο) και κανένα πρόβλημα!

Αυτό που λες (ότι χρειάζεται τροφοδοσία εξωτερική και δεν φθάνει αυτή από την θύρα της τηλεόρασης) είναι εξαιρετικά σημαντικό, διότι κατά την άποψή μου ένα από τα πλεονεκτήματα για τα οποία κάποιος θα έπαιρνε TVstick και όχι TVBox θα ήταν η φορητότητα χωρίς πολλά εξαρτήματα κλπ. Αυτό και η πιστοποίηση. Αλλιώς μόνο μειονεκτήματα θα έβρισκα.

 

Βέβαια για να είμαστε ακριβείς ίσως να παίζει μεγάλο ρόλο και η τηλεόραση που θα το βάλεις και τα Amperes που βγάζει η κάθε μία στις USB θύρες. Όταν πρόσφατα έφτιαξα ένα καλώδιο μόνος μου, προσπάθησα να συνδέσω το HK1 Box χωρίς το τροφοδοτικό του σε θύρα USB τηλεόρασης (που κάποιοι ανέφεραν ότι το χρησιμοποιούσαν έτσι).

- Στην 24άρα Samsung TV/monitor προσπαθούσε να μπουτάρει, αλλά μετά από λίγο απλώς έκανε reboot.

- Στην παλιά μου 37άρα Philips Smart TV μοντ.2012 (ο θεός να την κάνει Smart:lol:) μπούταρε πλήρως, αλλά μετά από κάποια απαιτητική εφαρμογή έκανε reboot.

- Δεν το δοκίμασα στην πιο καινούργια μου LG 49άρα smart TV, γιατί δεν ήθελα να το ταλαιπωρήσω επιπλέον.

edit : Το όφελος για μία τέτοια σύνδεση του TVbox θα ήταν ότι τόσο αυτό όσο και ο ανεμιστήρας που πολλοί έχουμε θα άνοιγε και θα έκλεινε ταυτόχρονα με την TV!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αφού οι τβ συνήθως έχουν 1amp μέγιστη ενώ τα τροφοδοτικά είναι 2, έτσι σε μια δυσκολη εργασία θα ζορισει και θα κλείσει ,πάλι καλά, αλλιώς πουφ!!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αφού οι τβ συνήθως έχουν 1amp μέγιστη ενώ τα τροφοδοτικά είναι 2, έτσι σε μια δυσκολη εργασία θα ζορισει και θα κλείσει ,πάλι καλά, αλλιώς πουφ!!

Δυστυχώς πολλές TV πρέπει να έχουν και αρκετά κάτω από 1Α !!

Και δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις με "πουφ". Αυτό θα συμβεί εάν βάλεις παραπάνω Volt από τα 5V. Εάν δεν είναι επαρκή τα Ampere πιστεύω ότι απλώς θα έχεις προβλήματα λειτουργίας (reboots, καθόλου boot κλπ).

Σίγουρα τα πιο πολλά τροφοδοτικά είναι 2Α με σκοπό όμως να καλύψουν (με άνεση) ακόμα και χρήση εξωτερικού HDD.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα usb 2.0 βγαζουν ...500ma στιν εξοδο...

Το ιδιο ισχυει και για τις tv ...

Εκτος βεβαια αν εχουν και μια ενισχυμενη θυρα (900ma) και για αλλες ''εργασιες'' οπως ενας HDD !!!

Βεβαια τα πραγματα αλλαζουν με τις θυρες usb 3.0 ...

Εκει εχουμε ...900ma !

;)

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/USB#2.0

https://en.wikipedia.org/wiki/USB_3.0

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω δημόσια τον ath156 για τη βοήθειά του σχετικά με την εγκατάσταση custom rom του στο H96maxX3.
S.P.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το GT King ακόμα η καλύτερη Android TV Rom είναι η Spartan; Έβαλα slimbox ATV στο Α95Χ F3 και παίζει πολύ καλύτερα απ το μαμά λογισμικό (ειδικά το iptv smarters pro) χωρίς καθόλου σπασίματα, οπότε θέλω να δοκιμασω και στο GT King καθώς το smarters κάποιες φορές μου κάνει αδικαιολογητα σπασίματα στην εικόνα.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...