Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει τσεκαρει κανεις την θερμοκρασία στο Hk1 box χωρίς ανεμιστηρακι αυτη την εποχη; Ή εστω και το Η96max που ειχε αναλογη θερμοκρασία.

Εβαλα λιγο χαλκινο καλωδιο στην ψυκτρα και είδα οτι μετα απο αναπαραγωγη ταινιας στα 1080 φτανει μέχρι 62 βαθμούς αλλά δεν νομίζω να κανει ουσιαστική διαφορά λογω και της εποχης

Link to comment
Share on other sites

Και μία δυσάρεστη είδηση. Φαίνεται ότι για το Freaktab υπάρχει σοβαρή πιθανότητα οριστικού shutdown και δεν πρόκειται για ένα απλό συνηθισμένο πρόβλημα πτώσης του server ή επίθεσης malware.:(:(:(:confused:

Κρίμα γιατί θεωρώ ότι ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο:(

https://www.facebook.com/Freaktab/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και μία δυσάρεστη είδηση. Φαίνεται ότι για το Freaktab υπάρχει σοβαρή πιθανότητα οριστικού shutdown και δεν πρόκειται για ένα απλό συνηθισμένο πρόβλημα πτώσης του server ή επίθεσης malware.:(:(:(:confused:

Κρίμα γιατί θεωρώ ότι ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο:(

https://www.facebook.com/Freaktab/

Προσωπικη αποψη φιλε δεν με πειραζει θα δεις οι ιδιοι θα ανοιξουν αλλο μαγαζι ειναι πολλα τα χρηματα που παιζονται και πιο παλια το ειχε πουλησει (αποσυρθει) ο finless bob αν θυμαμαι καλα το ονομα του

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

H96 max x3 4/32 δεν το βλέπει το λάπτοπ (win 10) όταν το συνδέω στη usb.

Δοκίμασα με male-male καλώδιο που χρησιμοποιούσα παλιότερα σε άλλα κουτιά ...τίποτα.

Έφτιαξα καλώδιο 15 εκατοστών με φισάκια usb που είχα ...τίποτα.

Δοκίμασα όλες τις θύρες usb ...τίποτα.

Στη διαχείριση συσκευών δεν εμφανίζεται τίποτα και δεν ακούγεται κανένας ήχος (όπως όταν συνδέεται κάποια συσκευή) ούτε εμφανίζεται κάποιο μήνυμα για drivers, συσκευή κλπ.

Για να το δει με το UBT ούτε λόγος, είτε με οδοντογλυφίδα είτε χωρίς.

Με λίγα λόγια ..."έμπαινε κι έβγαινε και (το λαπτοπ )δεν καταλάβαινε τίποτα ! "

Το μόνο που γίνεται είναι ότι ανάβει το led κάτω από το καπάκι .Κόκκινο και μετά μπλε. Αυτό μόνο.

Κατά τα λοιπά λειτουργεί κανονικότατα με τη μαμά rom .

 

Καμία ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

H96 max x3 4/32 δεν το βλέπει το λάπτοπ (win 10) όταν το συνδέω στη usb.

Δοκίμασα με male-male καλώδιο που χρησιμοποιούσα παλιότερα σε άλλα κουτιά ...τίποτα.

Έφτιαξα καλώδιο 15 εκατοστών με φισάκια usb που είχα ...τίποτα.

Δοκίμασα όλες τις θύρες usb ...τίποτα.

Στη διαχείριση συσκευών δεν εμφανίζεται τίποτα και δεν ακούγεται κανένας ήχος (όπως όταν συνδέεται κάποια συσκευή) ούτε εμφανίζεται κάποιο μήνυμα για drivers, συσκευή κλπ.

Για να το δει με το UBT ούτε λόγος, είτε με οδοντογλυφίδα είτε χωρίς.

Με λίγα λόγια ..."έμπαινε κι έβγαινε και (το λαπτοπ )δεν καταλάβαινε τίποτα ! "

Το μόνο που γίνεται είναι ότι ανάβει το led κάτω από το καπάκι .Κόκκινο και μετά μπλε. Αυτό μόνο.

Κατά τα λοιπά λειτουργεί κανονικότατα με τη μαμά rom .

Καμία ιδέα ;

Για να το "δει" το UBT πρέπει να έχουν εγκατασταθεί οι World Cup Drivers.

Επίσης το reset button είναι μέσα στη θύρα AV στο κέντρο. Καλύτερα χρησιμοποίησε έναν συνδετήρα που θα τον ανοίξεις τελείως και θα πιέσεις σταθερά (αλλά απαλά και χωρίς υπερβολική δύναμη) ακριβώς στο κέντρο έως ότου ακούσεις ένα ελαφρό κλικ. Η διαδικασία:

- αφήνεις τελείως γυμνό το κουτί.

- Ξεκινάς το UBT, φορτώνεις το αρχείο .img και πατάς START. Συνδέεις τη 1 άκρη του καλώδίου στο PC/laptop.

- Ενώ πατάς σταθερά το reset button συνδέεις και την άλλη πλευρά του καλωδίου.

- Δοκιμάζεις διαφορετικές θύρες (ειδικά σε PC και αυτές που είναι πίσω στο motherboard)

Ελπίζω το καλώδιο που έφτιαξες να είναι με 4 εσωτερικά καλώδια, διότι έχουμε δει εδώ να προσπαθεί κάποιος και με 2;)

**Σε περίπτωση που έχεις θέμα με την εγκατάσταση των ντράιβερς στα win10 δες και εδώ https://www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Έχω μια εξοικείωση με τα κουτάκια (αν και δε είχα ασχοληθεί 1-2 χρόνια) οπότε δε νομίζω ότι κάνω κάποιο παιδαριωδες σφάλμα (πχ το έτοιμο καλώδιο έκανε μια χαρά σε s905 το δε άλλο το κόλλησα εγώ 1-1 και τις 4 επαφές). Το κουμπί μέσα στο 3.5 socket το βλέπω και το ακούω να κάνει κλικ όταν το πατάω απαλά με μια κομμένη οδοντογλυφιδα. Οι drivers πέραστηκαν (νομίζω κανονικα) όταν εγκατέστησα το - τελευταίο - ubt.

Αυτό που θα περίμενα είναι ακόμα και χωρίς drivers να βλέπουν τα Windows το κουτί κάνοντας χαρακτηριστικό ήχο με την είσοδο του usb και να φαίνεται έστω ως άγνωστη συσκευή στη διαχείριση. Ισχύει αυτό; επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα hardware του λάπτοπ ή θέμα των win 10; δεν έχω κοντά άλλο υπολογιστή να τεστάρω.

 

Επίσης τι παίζει με το led κάτω από το καπάκι που είναι αρχικά κόκκινο και μετά μπλε; Έχει να κάνει με το πότε αφήνω το reset;

Edited by NIKOS1973
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Έχω μια εξοικείωση με τα κουτάκια (αν και δε είχα ασχοληθεί 1-2 χρόνια) οπότε δε νομίζω ότι κάνω κάποιο παιδαριωδες σφάλμα (πχ το έτοιμο καλώδιο έκανε μια χαρά σε s905 το δε άλλο το κόλλησα εγώ 1-1 και τις 4 επαφές). Το κουμπί μέσα στο 3.5 socket το βλέπω και το ακούω να κάνει κλικ όταν το πατάω απαλά με μια κομμένη οδοντογλυφιδα. Οι drivers πέραστηκαν (νομίζω κανονικα) όταν εγκατέστησα το - τελευταίο - ubt.

Αυτό που θα περίμενα είναι ακόμα και χωρίς drivers να βλέπουν τα Windows το κουτί κάνοντας χαρακτηριστικό ήχο με την είσοδο του usb και να φαίνεται έστω ως άγνωστη συσκευή στη διαχείριση. Ισχύει αυτό; επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα hardware του λάπτοπ ή θέμα των win 10; δεν έχω κοντά άλλο υπολογιστή να τεστάρω.

Επίσης τι παίζει με το led κάτω από το καπάκι που είναι αρχικά κόκκινο και μετά μπλε; Έχει να κάνει με το πότε αφήνω το reset;

Όχι. Εάν το συνδέσεις στην USB θύρα του laptop (χωρίς να πατάς το reset) το πιο πιθανόν είναι ότι απλώς θα πάρει "ρεύμα" από εκεί και θα μπουτάρει μετά από λίγο κανονικά, σαν να το είχες στο φορτιστή του. Για αυτό πατάμε και το reset για να συνδεθεί με το UBT και να μπει σε φάση εγκατάστασης της ρομ.

Για αυτό εάν θέλεις να βάλεις άλλη ρομ κάνε ακριβώς ότι είπα πιο πάνω;) Μόνο ΠΡΟΣΟΧΗ ποια ρομ θα βάλεις ανάλογα με το εάν έχεις πράσινο ή μπλε board:rolleyes:

To led έτσι είναι, όταν ξεκινάει ή είναι κλειστό ή σε sleep είναι κόκκινο και μετά το μπουτάρισμα γίνεται μπλε.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ : https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8005349#post8005349

Απλώς πλέον υπάρχουν και άλλα προσωρινά TWRP που βλέπουν και άλλα partitions (που για το σκοπό που το θες δεν τα χρειάζεσαι τώρα).

π.χ. https://mega.nz/file/FpVhjarS#a10sIf8RzChco-I6n-BHfy_S1MX5Nh-CpPpsxF2Y2H8

************Με μόνη διαφορά καλύτερα φορμάρισέ το σε Fat32 !!!

Για Beelink GT-King με S922X (S/N SA9X) τι έχουμε για twrp recovery;

Link to comment
Share on other sites

Για Beelink GT-King με S922X (S/N SA9X) τι έχουμε για twrp recovery;

 

Τι να την κανεις? Ποτε δεν καταλαβα τι σκοπο εχει η twrp.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εάν το συνδέσεις στην USB θύρα του laptop (χωρίς να πατάς το reset) το πιο πιθανόν είναι ότι απλώς θα πάρει "ρεύμα" από εκεί και θα μπουτάρει μετά από λίγο κανονικά, σαν να το είχες στο φορτιστή του. Για αυτό πατάμε και το reset για να συνδεθεί με το UBT και να μπει σε φάση εγκατάστασης της ρομ.

Για αυτό εάν θέλεις να βάλεις άλλη ρομ κάνε ακριβώς ότι είπα πιο πάνω;) Μόνο ΠΡΟΣΟΧΗ ποια ρομ θα βάλεις ανάλογα με το εάν έχεις πράσινο ή μπλε board:rolleyes:

To led έτσι είναι, όταν ξεκινάει ή είναι κλειστό ή σε sleep είναι κόκκινο και μετά το μπουτάρισμα γίνεται μπλε.

 

Όλα καλά . Τελικά παρά την εγκατάσταση του ubt 3 φορές ( 2.1.7 - 2.2.0 - 2.2.0 ) οι drivers δεν περνούσαν σωστά. Τους εγκατέστησα ξεχωριστά και έγινε η αναγνώριση με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Για Beelink GT-King με S922X (S/N SA9X) τι έχουμε για twrp recovery;

Ειναι προσωρινο κανει για ολα τα s922x αν σε περιπτωση δεν γνωριζεις την διαδικασια θα διαβασεις το ποστ που εκανες παραθεση απο ath

 

 

https://www.mediafire.com/file/juk575fc9sntw65/TWRP_AML_SlimHouse_3.4.0.zip/file

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Τι να την κανεις? Ποτε δεν καταλαβα τι σκοπο εχει η twrp.

 

Σοβαρα μιλας τωρα?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

@xloupas και λοιποί με X88 King τι κάνατε με την νέα vortex 0.4; Εδώ βλέπω τρελό changelog μεταξύ του οποίου και υποστήριξη aptX! Έτυχε κανείς να αναβαθμίσει με card maker από την προηγούμενη 0.3.7 κλπ; Φοβάμαι μη μου σβηστουν πάλι όλα!

 

Предлагаю Вашему вниманию модификации прошивки на базе порта прошивки UGOOOS версии 0.4, сделанной xVortex

 

Отличительные особенности модификации:

- Версия AOSP и ATV максимально синхронизированы между собой и имеют одинаковое "разрешение экрана", что облегчает переход между версиями.

- Recovery заменён на TWRP

- Добавлена поддержка AptX и AptXHiRes (проверяйте, вроде, говорят, что работает)

- В прошивку внедрён лончер Square Home, предусмотрен механизм быстрой предварительной настройки (загрузите конфигурацию со встроенной памяти).

- В прошивку внедрён Key Mapper, предусмотрен механизм одновременного использования Square Home и ATV лаунчера (загрузите конфигурацию Key Mapper со встроенной памяти)

После настройки Key Mapper, одинарное нажатие на кнопку Home запускает Square Home, длительное нажатие на Home запускает ATV лончер. F7 запускает настройки.

- Модифицирован SystemUI, добавлен выход в Recovery в меню выключение. Убрана тень с информации о изображении.

- Модифицирован FrameWork. Исправлена проблема с пропаданием верхней строки меню в ряде программ, изменён курсор, ряд других модификаций.

- Разрешена отладка по WiFi по умолчанию.

- Приложение TV-Setting перименованно, заменена иконка приложения, чтобы не возникало путаницы со стандартными настройками Android

- В приложении TV-Setting и Settings изменено количество шагов анимации. По умолчанию установлена анимация 0.25

- Включен Dolby Vision не зависимо от поддержкой его процессором. Включен Dolby Vision Prority (даже при отсутствии поддержки DV на устройстве включение этих настроек существенно улучшает качество изображения)

- Удалён Velvet, как абсолютно бесполезное приложение дублирующее Katnis

- Применены патчи "Проверка подписи всегда верна", "Отключить проверку целостности APK", "Отключить проверку подписи в Package manager".

- Установлен модифицированный Google Play. Теперь Google всегда подтверждает проверку лицензии, даже при отсутствии сети.

- Удалены стартовые диалоги настроек

- В ATV версию добавлен модифицированный Dashboard (кнопка "Приложения"), На последнем экране настроек нажмите клавишу Назад, не давайте программе доступ к Специальным возможностям.

- Предустановлен стартовый набор приложений, преимущетвенно отдано бесплатным и не широко известным приложениям.

- Предустановлены 3 альтернативных "магазина" приложений. Technozon Instaler, 4PDA App&Game, Aptoide TV

- Инсталятор Lacky Patcher, файловый менеджер MixPlorer, менеджер ShortCuts - MoreShortcuts

- Бесплатный и очень удобный IPTV плеер, Lazy IPT Deluxe, NUM, TorrServe Matrix для просмотра торрентов.

- VLC, Nova video player в качестве видео плейеров и каталогизаторов видео. VLC, кстати, можно использовать и как музыкальный плейер.

- AirScreen в замену ChromeCast

- Добавлен скрипт для бэкапа данных в формате TWRP, и "Патч" для их восстановления.

 

Многие изменения и модификации не включены в список.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΟΚ για dirty flash;351d92ef1481eaefb1fb8c1546e3c3b3.jpg

 

Στο δικό μου 88 όταν είχα περάσει τη slimbox που και ακόμα έχω εάν δεν είχα τσεκαρισμένο το erase bootloader δεν ξεκινούσε η διαδικασία με την microSD τώρα εσύ άμα θέλεις δοκίμασε το μία φορά έτσι όπως το έχεις και αν δεις ότι δες την περνάει τότε πρέπει να τσεκάρεις και το erase bootloader σου γράφω ότι συνέβη σε μένα δεν είναι απαραίτητο να συμβεί και σε σένα το ίδιο ασχέτως αν είναι το ίδιο μηχάνημα

Καλή επιτυχία

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

@xloupas θέλει να μπω σε recovery?πως ξεκιναω τη διαδικασία;!Επισης οταν τελικά είχες επιλέξει bootloader...στα εσβησε όλα τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά . Τελικά παρά την εγκατάσταση του ubt 3 φορές ( 2.1.7 - 2.2.0 - 2.2.0 ) οι drivers δεν περνούσαν σωστά. Τους εγκατέστησα ξεχωριστά και έγινε η αναγνώριση με την πρώτη.

Μπράβο:)

Δεν είπες όμως ποιο board έχεις? Πράσινο ή Μπλε?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Με ubt 2.2.0 και Usb male to male δοκίμασες; Εάν δεν το αναγνωρίζει με reset button , θέλει short pin.

Firmware instructions - Firmware via USB_Burning_Tool

 

 

Requires a Windows computer, installed USB_Burning_Tool, firmware file in xxx.img format and USB daddy cable.

Important! USB_Burning_Tool must be at least version 2.1.6.5!

 

1. Install USB_Burning_Tool_ххх.ехе (UBT) on your computer. During installation, you must have the drivers installed. If you have an old version of UBT, uninstall it and install the new one. When installing, it is recommended to specify the path shorter and without Cyrillic, for example, to the root of the disk.

2. Download the image (file) of the firmware you need.

3. It is advisable to plug the firmware cable into the motherboard of the computer. You can make the cable yourself from old USB charging cables. Preferably shorter, no more than a meter. Twist the wires according to the colors, solder, insulate and the cable is ready.

4. Prepare the TV box - disconnect it from the power supply, take out dongles, flash drives, cards, etc. Boxing should be "nothing".

5. Run UBT (as administrator), select the firmware image (file), and press the "start" button.

6. And only now! insert the other end of the USB cable into the USB 2.0 box (black). In other boxes, X96Max, for example, USB3.0 works for firmware. The computer detects the USB connection, "gurgles" and the firmware process begins. If an error suddenly falls out - do not panic, remove the cable from the box for 2-5 seconds and insert it again, the process will start again. At the end - the "stop" button and your box is stitched! And also, keep the reset button at least 7%.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Πωω κατααγχωθηκα..Ποια θυρα usb είναι η σωστη;Σκατα...

Το γνώρισε, ξεκίνησε αλλα κόλλησε στο 9%

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Μαμά Ρομ δοκιμάζεις , σωστά ;
Οχι την vortex!7f3911d2f49cc5514b792cbbb4d2cb71.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα δοκιμασα με το 2.1.6 UBT πηρε πιο πολυ φόρα στο 14% και μετά έβγαλε αυτό! d5ec9e347a110a904f47d7ba56383d4b.jpg

Link to comment
Share on other sites

φίλε @xloupas για εμένα προσωπικά είναι σοβαρή απώλεια το Freaktab. Εκτός του εξαιρετικά χρήσιμου thread μου (με πάρα πολλές αναρτήσεις, σχόλια, feedback και 21.500+ views) που είχα για την custom rom μου για H96 max X3,HK1 box κλπ., είχα και ένα σωρό άλλα σημαντικά posts για άλλα κουτιά, τρόπους unbricking, short pins, custom roms κλπ. Δυστυχώς όλα αυτά δεν είναι προσβάσιμα τώρα. Ήταν δε από πολύ παλιά πηγή χρήσιμων πληροφοριών:(

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οχι την vortex!7f3911d2f49cc5514b792cbbb4d2cb71.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα δοκιμασα με το 2.1.6 UBT πηρε πιο πολυ φόρα στο 14% και μετά έβγαλε αυτό! d5ec9e347a110a904f47d7ba56383d4b.jpg

 

Το ubt 2.2.0 μόνο θα σου κάνει δουλειά , δοκίμασε την μαμά Ρομ , αφού με Vortex Port Ugoos τρως πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε @xloupas για εμένα προσωπικά είναι σοβαρή απώλεια το Freaktab. Εκτός του εξαιρετικά χρήσιμου thread μου (με πάρα πολλές αναρτήσεις, σχόλια, feedback και 21.500+ views) που είχα για την custom rom μου για H96 max X3,HK1 box κλπ., είχα και ένα σωρό άλλα σημαντικά posts για άλλα κουτιά, τρόπους unbricking, short pins, custom roms κλπ. Δυστυχώς όλα αυτά δεν είναι προσβάσιμα τώρα. Ήταν δε από πολύ παλιά πηγή χρήσιμων πληροφοριών:(

Φίλε το database υπάρχει κάπου και θα πουληθεί τώρα πόσο θα πουληθεί Και ποιος θα το πάρει δεν το γνωρίζω και με τι ονομασία θα ξανανοίξει αλλά είμαι 98% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να σβήσει έτσι απλά.

Βοήθεια παιδιά!Ενω δε ξεκινησε καν τη διαδικασία,απλα έκλεινε. .τωρα δε μου ανοίγει καν!!!Τι παίχτηκε! !

Ξεκίνησες τη διαδικασία και κόλλησε έκανες πρώτα με τσεκ το bootloader reset ή όχι δοκίμασες και τις δύο περιπτώσεις δοκίμασες με την ίδια κάρτα που είχες περάσει το προηγούμενο λογισμικό ή μήπως άλλαξες κάρτα όλα αυτά παίζουν ρόλο, με ubt δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί πολύ παλιά είχα ασχοληθεί δεν μου άρεσε και δεν το ξανά χρησιμοποίησα θα σε βοηθήσουν τα υπόλοιπα παιδιά σε αυτό τον τομέα.

Το erase flash γιατί δεν το έχεις τσεκάρει στη φωτό που δείχνεις κανονικά πρέπει να είναι τσεκαρισμένο erase flash και erase in normal

Edited by xloupas
Προσθήκη λεπτομερειών
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...