Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικα με την θερμοκρασια στο ΗΚ1 box σε coreelec δεν χρειαζεται ανεμιστηρας (αυτη την εποχη). Ισως να πιανει παλι υψηλες θερμοκρασιες αλλα εφοσον δεν εχει κολληματα δεν το κοιταω ουτε απο περιεργεια. Απο την αλλη σε android σιγουρα αν θες να δεις cosmote tv ειτε καλοκαιρι ειτε χειμωνα θα χρειαστεις ανεμιστηρακι αλλιως θα λαγκαρει σαν τρελο και θα νομιζεις οτι φταιει το ιντερνετ. Δεν γνωριζω τι συμβαινει με αλλες εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1270

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Όπως έχω πολλές φορές πει έχοντας ένα από τα πρώτα GT1 2/16 (όχι ultimate) και ως τότε πρωτοεμφανιζόμενο, δοκίμασα τότε πολλές ρομς (εργοστασιακές + custom) κατέληξα δε στην εξαιρετική τελευταία ρομ του SuperCeleron που είναι με Android 6. Μέχρι και σήμερα αυτή έχω με το σκεπτικό ότι όταν κάτι δουλεύει άψογα δεν το πειράζουμε. Δεν έκανα καν τον κόπο να δοκιμάσω οποιαδήποτε έκδοση Android 7. Από ότι θυμάμαι αυτή του SC κάνει και για ultimate (βέβαια Android 6).

Εάν σε ενδιαφέρει η έκδοση ATV υπάρχει πρόσφατη σε Android 9 . Δεν την έχω δοκιμάσει ούτε αυτή (λόγω του ότι γενικά προτιμώ AOSP και όχι ATV), σύμφωνα όμως με το feedback κάνει και για το απλό και το ultimate.Εάν θέλεις βάζω λινκ.

 

edit: Ίσως ο πιο γρήγορος και καλός τρόπος να τσεκάρεις τις πραγματικές δυνατότητες του wifi στο σημείο που το έχεις είναι να βάλεις σε 1 καρτούλα sd (ή ακόμα και σε στικάκι γιατί το GT1 το υποστηρίζει και αυτό !!!!) το coreelec που συνήθως έχει εξαιρετική διαχείριση (drivers) του hardware. Μάλιστα για το ultimate έχει έτοιμη και την επιλογή του τι να κατεβάσεις.

Ναι με ενδιαφέρει αυτή η ρομ,βάλε ένα λινκ σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ενδιαφέρει αυτή η ρομ,βάλε ένα λινκ σε παρακαλώ.

Στα παρακάτω λινκς θα βρεις ότι χρειάζεται και τις σχετικές αναφορές στο GT1 :

https://forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/android-pie-para-s912-t4129963

https://forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/rom-atv9-android-9-0-cho-amlogic-s912-t4131629

 

Λινκ στο site του βασικού developer (Βιετναμέζου) δεν νομίζω ότι θα σε ωφελήσει. Το έχω εάν τυχόν το θελήσεις/χρειαστείς.

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία :)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

αγορασα το X96 MAX Plus 4GB/64GB Amlogic S905x3

και μου ειπαν να βαλω slimbox ;

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός ; Αξιζει να το περασω ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

αγορασα το X96 MAX Plus 4GB/64GB Amlogic S905x3

και μου ειπαν να βαλω slimbox ;

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός ; Αξιζει να το περασω ;

 

 

Μερα με την νυχτα η διαφορα!

Αν θελεις δουλεψε το λιγο με το μαμα λογισμικο να εχεις και μια συγκριση!

Επισης καλο ειναι να το κανεις με καλωδιο (USB αρσενικο σε USB αρσενικο) !

Εδω τα λογισμικα :

https://yadi.sk/d/8QdLZWcOdfYQRQ/X96Max%20Plus%204GB?w=1

Εδω οι οδηγιες :

https://telegra.ph/Instructions-for-installing-firmware-via-UBT-09-12

Καλες ... τηλεθεασεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

αγορασα το X96 MAX Plus 4GB/64GB Amlogic S905x3

και μου ειπαν να βαλω slimbox ;

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός ; Αξιζει να το περασω ;

 

Χωρίς να θέλω να αναιρεσω αυτά που σου είπε ο gatos814 που είναι όλα σωστά, επειδή διέκρινα από τα λεγόμενά σου ότι δεν πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρία στο να κάνεις αλλαγή λογισμικού εκτός αν την επιλογή που σου είπε ο φίλος που χρειάζεται σύνδεση με τον υπολογιστή μας για να κάνουμε αλλαγή του λογισμικού υπάρχει η επιλογή τουburn card maker που και αυτό χρειάζεται έναν υπολογιστή απλά για να κάψεις την καρτούλα με το λογισμικό και μετά απλά βάζεις την κάρτα μέσα στο TV Box και με συνδυασμό to reset και του power plug ξεκινά η εγκατάσταση του καινούργιου λογισμικού για τη δική μου περίπτωση και πιστεύω αρκετών πιο εύκολη απο το usb burning tool που χρειάζεται και το καλώδιο που σου είπε παραπάνω ο φίλος και οι δύο μέθοδοι κι είναι το ίδιο αξιόπιστες είναι στην κρίση σου το ποια θα επιλέξεις απλά εγώ σου έδωσα και τη δεύτερη επιλογή που χρησιμοποιώ και εγώ.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αναιρεσω αυτά που σου είπε ο gatos814 που είναι όλα σωστά, επειδή διέκρινα από τα λεγόμενά σου ότι δεν πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρία στο να κάνεις αλλαγή λογισμικού εκτός αν την επιλογή που σου είπε ο φίλος που χρειάζεται σύνδεση με τον υπολογιστή μας για να κάνουμε αλλαγή του λογισμικού υπάρχει η επιλογή τουburn card maker που και αυτό χρειάζεται έναν υπολογιστή απλά για να κάψεις την καρτούλα με το λογισμικό και μετά απλά βάζεις την κάρτα μέσα στο TV Box και με συνδυασμό to reset και του power plug ξεκινά η εγκατάσταση του καινούργιου λογισμικού για τη δική μου περίπτωση και πιστεύω αρκετών πιο εύκολη απο το usb burning tool που χρειάζεται και το καλώδιο που σου είπε παραπάνω ο φίλος και οι δύο μέθοδοι κι είναι το ίδιο αξιόπιστες είναι στην κρίση σου το ποια θα επιλέξεις απλά εγώ σου έδωσα και τη δεύτερη επιλογή που χρησιμοποιώ και εγώ.

Είναι σίγουρο ότι για πολλούς η χρήση καρτούλας sd και του σχετικού "SD Burn Card Maker" είναι πιο εύκολη.

Όμως με την άλλη μέθοδο έχεις καλύτερη εποπτικότητα του εάν κάτι πηγαίνει ή δεν πηγαίνει σωστά και το κυριότερο μπορεί να χρειαστείς το καλώδιο έτσι και αλλιώς για να το ξεμπρικάρεις εάν συμβεί αυτό (είτε επειδή έβαλες λάθος firmware, είτε επειδή κόπηκε το ρεύμα / κουνήθηκε κατά λάθος το τρφοδοτικό κλπ). Σε συνδυασμό βέβαια με τα κατάλληλα pins.

Επειδή δε συνήθως όλοι έχουμε άχρηστα καλώδια στην άκρη, μπορεί να κάνει και αυτό:

18495647-new.jpg

 

Νομίζω ότι είναι ένα "αξεσουάρ" που όλοι όσοι ασχολούνται με το σπορ των custom roms πρέπει να το έχουν στην άκρη έτοιμο.Και μακάρι να είναι αχρείαστο.;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο εχω απο το προηγούμενο tvbox οπότε θα το ρισκάρω , οχι αμεσως, σε λιγο... :lol::lol:

Τότε είσαι άρχοντας:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει κανεις την αναλυση της εξοδου του Hdmi με αλλον τροπο πλην του μενου;

Στην τηλεοραση μου που εχει αναλυση 1366*768 το μενου μου εμφανιζει μονο 3 επιλογες. Την 1920*1080p, 1280*720p και μια χαμηλοτερη αναλυση που δεν με απασχολει ετσι και αλλιως. Σε 1080p δεν λειτουργουν σωστα οι χρωματισμοι ενω στα 720 ειναι σωστα.

 

Το θεμα μου ειναι οτι θελω να εξαναγκασω το μποξ οπως εκανα σε coreelec να λειτουργει στα 1920*1080i αντι για p καθως θεωρω οτι η εικονα ειναι πιο καθαρη και ας κανει upscale (ετσι και αλλιως και στα 720 κανει downscale οποτε την επεξεργασια της εικονας δεν την γλυτωνω).

 

Εννοειται πως δεν με ενδιαφερει το να αλλαξω τα pixels με καποια εφαρμογη καθως δεν θα μου προσφερει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Επειδη επανεφερα το tv box μου,εχω το εργοστασιακό root (ακόμα δεν έβαλα magisk) Απλά θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω κάποια συμβατή SuperSU εφαρμογή,η οποία να μου ζητάει κάθε φορά για root δικαιώματα και γενικά να βλέπω τι μου γίνεται με τις εφαρμογές,γιατι τώρα δίνει δικ. από μόνο του απροειδοποίητα!!!

(Επίσης αν είναι εύκολο κάποιο λινκ παρακαλώ για παραγγελία X88 King ψιλοσυντομο χωρίς τελωνείο αυτό με τα κύματα!!)

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Επειδη επανεφερα το tv box μου,εχω το εργοστασιακό root (ακόμα δεν έβαλα magisk) Απλά θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω κάποια συμβατή SuperSU εφαρμογή,η οποία να μου ζητάει κάθε φορά για root δικαιώματα και γενικά να βλέπω τι μου γίνεται με τις εφαρμογές,γιατι τώρα δίνει δικ. από μόνο του απροειδοποίητα!!!

(Επίσης αν είναι εύκολο κάποιο λινκ παρακαλώ για παραγγελία X88 King ψιλοσυντομο χωρίς τελωνείο αυτό με τα κύματα!!)

 

Από Κίνα από ποιο μαγαζί το βρεις το x88 king με eu priority line, pdm, κλπ. Αλλά από Ευρωπαϊκές αποθήκες επειδή κοιτούσα για να κάνω δώρο και εγώ σε ένα φιλαράκι μου ένα κουτί δεν έχει μείνει ψίχουλο με το κορονοϊό πλάκωσαν όλοι και τα μαζέψανε.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

(Επίσης αν είναι εύκολο κάποιο λινκ παρακαλώ για παραγγελία X88 King ψιλοσυντομο χωρίς τελωνείο αυτό με τα κύματα!!)

https://www.banggood.com/X88-King-Amlogic-S922X-4GB-DDR4-RAM-128GB-ROM-1000M-LAN-5G-WIFI-bluetooth-5_0-Android-9_0-4K-VP9-H_265-TV-Box-p-1588801.html?cur_warehouse=CN&ID=533601&rmmds=search

 

το δικό μου HK1 Box στάλθηκε στις 5/11/20 και πρωί-πρωί 18/11/20 ήταν στην πόρτα μου με κούριερ (μεσολάβησε και ΣΚ & 17 Νοέμβρη).

Κόστος του king 88,38 + 3,85 PDM

Ρίξε μια ματιά και στις 3-4 τελευταίες σελίδες εδώ για να καταλάβεις τι λέω για τον καινούργιο τρόπο αποστολής με 8ψήφιο κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316&page=2747

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

https://www.banggood.com/X88-King-Amlogic-S922X-4GB-DDR4-RAM-128GB-ROM-1000M-LAN-5G-WIFI-bluetooth-5_0-Android-9_0-4K-VP9-H_265-TV-Box-p-1588801.html?cur_warehouse=CN&ID=533601&rmmds=search

 

το δικό μου HK1 Box στάλθηκε στις 5/11/20 και πρωί-πρωί 18/11/20 ήταν στην πόρτα μου με κούριερ (μεσολάβησε και ΣΚ & 17 Νοέμβρη).

Κόστος του king 88,38 + 3,85 PDM

Ρίξε μια ματιά και στις 3-4 τελευταίες σελίδες εδώ για να καταλάβεις τι λέω για τον καινούργιο τρόπο αποστολής με 8ψήφιο κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316&page=2747

Banggood, priority direct mail στέλνει ακόμα με NL post? Κάτι άκουσα πως έχει συνεργασία με κούριερ από Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Banggood, priority direct mail στέλνει ακόμα με NL post? Κάτι άκουσα πως έχει συνεργασία με κούριερ από Ελλάδα

Πρέπει να στέλνει ακόμα με διάφορους τρόπους. Πρακτικά δεν ξέρεις (ούτε δεσμεύεται) πως ακριβώς θα στο στείλει με PDM;)

Όμως τώρα τελευταία φαίνεται ότι εχει καθιερώσει ένα νέο τρόπο με 8ψήφιο/16ψηφιο κλπ κωδικούς που έρχονται "σφαίρα" και με κούριερ (comet,speedex,ACS κλπ). Κοίταξε από εδώ και πέρα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8094770#post8094770

edit:Προφανώς και δεν είδες και αυτό το ποστ μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8100077#post8100077

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφτιαξα μία έκδοση της custom rom μου ειδικά για το H96 max X3 με ΜΠΛΕ board και wifi chip IT6334, που ήταν το μοναδικό που ήταν ασύμβατο με ΟΛΕΣ τις custom roms και σχεδόν όλες τις μαμίσιες !!! (ήθελε μόνο την δική του !!!)

 

Όπως με ενημέρωσε Ρώσος χρήστης πριν από λίγο, αυτή λειτουργεί άψογα και έχει πλήρη πρόσβαση τόσο στο wifi όσο και στο BT :):dance:

https://mega.nz/file/ko9xyQTJ#uDxXlPzWf0n6sT7s0MvYTpGszBpTpB3izoxPAq3bQak

(ξεκινάει από default στα ρωσικά, αλλά μπορείτε εύκολα να αλλάξετε την γλώσσα στα Settings;))

 

Άρα αγοράζετε άφοβα το H96 max X3 είτε πράσινο είτε μπλε (δεν μας νοιάζει πλέον):D:):rolleyes::cool:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Gatos και ath δεν εχετε να μας πειτε τιποτα για τα νεα μποξακια σας ?

 

Λιγο πολυ την γνωμη μου την ειπα....!

Απλα το συγκεκριμενο μποξακι δεν θα ηταν στις πρωτες μου προτεραιοτητες !

Εγω βεβαια το πηρα για αλλους λογους αλλα υπαρχουν στην πιατσα πολυ καλυτερες υλοποιησεις του S905X3 !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πολυ την γνωμη μου την ειπα....!

Απλα το συγκεκριμενο μποξακι δεν θα ηταν στις πρωτες μου προτεραιοτητες !

Εγω βεβαια το πηρα για αλλους λογους αλλα υπαρχουν στην πιατσα πολυ καλυτερες υλοποιησεις του S905X3 !

 

Περιμενες κι ενα A95x f3 απο ευρωπαικη αποθηκη ....δεν εχεις νεα απο αυτο.?

 

Γενικα ειμαι αναμεσα ( τελικα) στο h96 max x3 κι το Α95x f3(ή slim .

Για το 1ο γραφτηκαν αρκετα εδω για το 2ο αν τοχει καποιος να πει την αποψη του ?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν παίρνεις ένα x96 Air από Ευρωπαϊκή αποθήκη του Aliexpress;

Και τίμια τιμή και σκυλί και slimbox παίζει απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν παίρνεις ένα x96 Air από Ευρωπαϊκή αποθήκη του Aliexpress;

Και τίμια τιμή και σκυλί και slimbox παίζει απροβλημάτιστα.

 

Λογο της υψηλης θερμοκρασιας που αναπτυσει το κουτι κατα την χρηση (ειναι τελειος κλειστο)

https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το Α95Χ F3 από τον Μάρτιο. Το έχω για το υπνοδωμάτιο(στο σαλόνι έβαλα το GT King). Μπορώ να πω ότι για το μισό του κόστους είναι μια χαρά μποξακι. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής με θερμοκρασιες(δεν παρακολουθώ τους βαθμούς που ανεβάζει, αλλά δεν έχει εμφανιστεί κανενα θέμα με throttle κτλ) σε χρήση Kodi με ένα βαρύ build όπως είναι το Manalab, CinemaHD Stremio και εφαρμογές Iptv. Απροβλημάτιστο όλους τους μήνες. Μόνο ο launcher δεν είναι καλός, αλλά έβαλα τον ugoos και ησύχασα...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμενες κι ενα A95x f3 απο ευρωπαικη αποθηκη ....δεν εχεις νεα απο αυτο.?

Γενικα ειμαι αναμεσα ( τελικα) στο h96 max x3 κι το Α95x f3(ή slim .

Για το 1ο γραφτηκαν αρκετα εδω για το 2ο αν τοχει καποιος να πει την αποψη του ?

Λοιπόν φίλε @pow είναι η τελευταία φορά που θα αναφερθώ στα H96 max X3 & ΗΚ1 Box. Για το 1ο ειδικά έχω γράψει και κάνει τόσα πολλά που είναι σχεδόν σαν διατριβή:lol: Από ένα σημείο και μετά θα γίνω κουραστικός. Πλέον και τα 2 τα έχουν αρκετοί χρήστες.

1. H96 max X3 Για εμένα είναι το απόλυτο Vfm σε S905X3 με εξαιρετικό για εμένα πλεονέκτημα ότι πάντοτε είχε εξ'ορισμού 1.000άρι LAN. Το έχω με προεγκατεστημένο magisk & TWRP κλπ από τον Μάρτιο. Μέχρι στιγμής κανένα άλλο δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.Πλέον δεν υπάρχει θέμα ακόμα και με οποιαδήποτε έκδοση Blue Board, εφόσον μόλις εχθές έφτιαξα μία επιτυχημένη έκδοση της custom rom μου για το "ιδιαίτερο" wifi chip IT6334 (που μάλλον πηγαίνει κυρίως Ρωσία μεριά με Aliexpress). Ήδη μάλιστα έφτιαξα και μία δοκιμαστική των ugoos 0.3.7 για το IT6334 και εάν χρειασθεί θα φτιάξω και για slimbox & Vortex. Άρα από software έχει παραπάνω από οποιοδήποτε άλλο.

2. HK1 Box Είναι ένας από τους κλωνους του H96 max X3 άρα κινείται στα ίδια πλαίσια και προδιαγραφές. Σε firmware απόλυτα τα ίδια με το H96 max X3. Μάλιστα μέχρις στιγμής έχει 1 μόνο έκδοση για το wifi chip (ίδια με το πράσινo Η96 MaxX3). Έχω γράψει για την τρύπα που φαίνεται να έχει στις καινούργιες παραλαβές. Το wifi το δοκίμασα (όμως πολύ κοντά στο ρούτερ) και φυσικά έπιασε την μέγιστη ταχύτητα που έχω. Πιθανόν ρόλο να παίζει και η διαφορετική θέση που πρέπει να έχει η κεραία του λόγω της τρύπας (εν σχέσει με προηγούμενες εκδόσεις που σύμφωνα με το feedback έπρεπε να της αλλάξεις θέση). Ένα πλεονέκτημα (?) είναι ότι η οθόνη του είναι πιο φωτεινή (μάλλον στο Η96 ξεχάσαν να βγάλουν την προστατευτική μεμβράνη).

 

Όποιο από τα 2 παραπάνω και να πάρεις ή κάποιο από τα υπόλοιπα δοκιμασμένα που σου έχουν προτείνει εδώ, δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα.

Βλέπεις διαθεσιμότητες στιγμής, τρέχουσα τιμή/προσφορές, χρόνο/τρόπο παράδοσης και αποφασίζεις.

Καλές αγορές:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...