Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια διορθωση τωρα στον @kte...

To Magicsee N5Max δεν εχει 3 θυρες usb αλλα οπως ολα 2

 

 

gatos814 Στα χαρακτηριστικά που γράφει στο σάιτ δίνει στο To Magicsee N5Max 4gb ram 32gb rom 1 x USB2.0 OTG + 2 x USB3.0 γιαυτό το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1265

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

 

Οπως ειπε και ο @makis1024 ....

Λαθος του Bangg !

Και παρεμπιπτοντως το magicsee εχει απο τις πιο χαμηλες θερμοκρασιες στα S905X3 ενω το Tox1 ειναι ενα rebrand της Ugoos με οτι αυτο συνεπαγεται ...

Δηλαδη ποιοτητα κατασκευης και λογισμικο! ;)

https://trustonx.com/

Καλη συνεχεια!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις στους ειδημωνες εδω για αυτα που διαβασα κατα καιρους :

1) Αν η συνδεση ειναι με wifi εχουμε μεγαλυτερη θερμοκρασια στη μοναδα ιδιος αν το σημα δεν ειναι καλο ,σε σχεση με συνδεση με ethernet ?

2) Το firmware( λογισμικο) παιζει ρολο στη θερμοκρασια του μηχανηματος ?

 

Οντος το tox1 εχει θετικες κριτικες ,(αν κι καποιοι παραπονιουνται για 80αργια στη μιση ωρα παιξιματος 4κ κι παιχνιδιων).

- Εχει εξωτερικη κεραια (καλυτερο σημα wifi)

- Εχει τον καλυτερο εξαερισμο απο ολα τα μποξακια (τρυπες πανω κατω κι στο πλαι)

- Παιζει κι αρχεια που δεν παιζουν τα αλα μποξακια s905x3 (dts hd..)

- Εχει 1000 lan

-Ειναι rebrand του uggoos

- Περνει την sleembox

 

Η τιμη του 40.5 € + μεταφορικα 4€ pdm banggood

Σε σχεση με το h96 max x3 που ειναι 32.8 € + μεταφορικα .εχει διαφορα 8€ Αξιζει ?

 

Αγαπητε ath σε εκτιμω ιδιαιτερα γιατι πραγματικα προσπαθεις ιδιαιτερα να βοηθας οσους ζητουν τη βοηθεια σου.

Τωρα οσο αφορα αυτα που εγραψα τα εγραψα ως αποψεις αυτων που πηραν το μηχανημα (στο forum 4pda ) και στα σχολια του youtuber "tvboxstop" (κι γραφουν αρκετοι που πηραν το μηχανημα) .Δεν εγραψα την αποψη μου αφου δεν το εχω.

Ενωεις οτι δεν πρεπει να γραφω για ενα μηχανημα αν δεν το εχω στην κατοχη μου ? Ή πιστευεις οτι εχω οφελως απο την αναφορα των χαρακτηριστικων του με βαση αποψεις χρηστων?

Τωρα το οτι εχει εξωτερικη κεραια κι στα τεστ που του καναν (οι χρηστες )εχει υψηλη ταχυτητα κι 1000 lan δεν ειναι αξιπιστο ?

Το οτι ειναι το μοναδικο κουτι που ειναι διατριτο πανω κατω κι πλαι ειναι παραπλανιτικο ? Στα τεστ θερμοκρασιας οι περισσοτεροι χρηστες(πανω απο 10 )μιλησαν για οχι υψηλες θερμοκρασιες μεχρι 65-69 με βαρια χρηση εκτος 1 που ανεφεραν οτι ειναι μεχρι 80 σε παιχνιδια (που μπορει να οφειλετε σε κατασκευαστικο λαθος λογο μη τοποθετησης σωστα της ψυκτρας ,λογο χρησης wifi κι κακου σηματος η προβληματικου λογισμικου )

Το οτι παιζει μορφες ηχου που δεν παιζουν τα αλλα ειναι λαθος ?

Για το ddr4 κι τη 3 θυρα usb ναι ειναι λαθος κι σωστα το επισημανατε κι τα διορθωσα.

Πιστευω οτι σκοπος ολων μας ειναι να ενημερωνουν κι να βοηθουν τουν συνφορουμητες

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν το χρειάζομαι, αλλά επειδή με τρώει η τσέπη μου και ξαφνικά μπορεί να μου έρθει η έμπνευση και για να μην το ψάχνω (επειδή κάνω και άλλα ταυτόχρονα;)) μήπως όσοι έχουν το GT King μπορούν να μου πουν τι διαφορά έχει αυτό με τα 95,88 με το 118,37?

Άσε που από ότι είδα στα γρήγορα το 95,88 έχει λίγα κομmάτια από Αμερική μόνο (US plug:worry:)?

https://www.banggood.com/search/gt-king.html?from=nav

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν το χρειάζομαι, αλλά επειδή με τρώει η τσέπη μου και ξαφνικά μπορεί να μου έρθει η έμπνευση και για να μην το ψάχνω (επειδή κάνω και άλλα ταυτόχρονα;)) μήπως όσοι έχουν το GT King μπορούν να μου πουν τι διαφορά έχει αυτό με τα 95,88 με το 118,37?

Άσε που από ότι είδα στα γρήγορα το 95,88 έχει λίγα κομmάτια από Αμερική μόνο (US plug:worry:)?

https://www.banggood.com/search/gt-king.html?from=nav

 

Καμία διαφορά εάν το αποφασίσεις προχώρησε το εγώ για παράδειγμα να σου δώσω να καταλάβεις όταν πήρα και το x88 king πάλι από το ίδιο μαγαζί που λες και εσύ υπήρχε έλλειψη σε eu plug και μου το στείλανε us plug.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε ath σε εκτιμω ιδιαιτερα γιατι πραγματικα προσπαθεις ιδιαιτερα να βοηθας οσους ζητουν τη βοηθεια σου.

Τωρα οσο αφορα αυτα που εγραψα τα εγραψα ως αποψεις αυτων που πηραν το μηχανημα (στο forum 4pda ) και στα σχολια του youtuber "tvboxstop" (κι γραφουν αρκετοι που πηραν το μηχανημα) .Δεν εγραψα την αποψη μου αφου δεν το εχω.

Ενωεις οτι δεν πρεπει να γραφω για ενα μηχανημα αν δεν το εχω στην κατοχη μου ? Ή πιστευεις οτι εχω οφελως απο την αναφορα των χαρακτηριστικων του με βαση αποψεις χρηστων?

Τωρα το οτι εχει εξωτερικη κεραια κι στα τεστ που του καναν (οι χρηστες )εχει υψηλη ταχυτητα κι 1000 lan δεν ειναι αξιπιστο ?

Το οτι ειναι το μοναδικο κουτι που ειναι διατριτο πανω κατω κι πλαι ειναι παραπλανιτικο ? Στα τεστ θερμοκρασιας οι περισσοτεροι χρηστες(πανω απο 10 )μιλησαν για οχι υψηλες θερμοκρασιες μεχρι 65-69 με βαρια χρηση εκτος 1 που ανεφεραν οτι ειναι μεχρι 80 σε παιχνιδια (που μπορει να οφειλετε σε κατασκευαστικο λαθος λογο μη τοποθετησης σωστα της ψυκτρας ,λογο χρησης wifi κι κακου σηματος η προβληματικου λογισμικου )

Το οτι παιζει μορφες ηχου που δεν παιζουν τα αλλα ειναι λαθος ?

Για το ddr4 κι τη 3 θυρα usb ναι ειναι λαθος κι σωστα το επισημανατε κι τα διορθωσα.

Πιστευω οτι σκοπος ολων μας ειναι να ενημερωνουν κι να βοηθουν τουν συνφορουμητες

Αρχικά έκανες μία ανάρτηση ακριβώς ταυτόχρονα με την προηγούμενη δική μου. Τέλειος συγχρονισμός:lol: (18:59 !!!!!)

Φυσικά και δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά. Και φυσικά οι ενημερώσεις εδώ για καινούργια κουτιά όχι μόνο είναι χρήσιμες και ευπρόσδεκτες, αλλά ουσιαστικά αποτελούν και την πεμπτουσία της ύπαρξης αυτού εδώ του τόπικ.

Η μόνη ένστασή μου είναι να μην προωθούμε/συστήνουμε/γνωματεύουμε για κάποιο μποξάκι μόνο και μόνο επειδή κάπου υπήρξαν κάποιες καλές κριτικές κλπ (που καθόλου απίθανο να αποδειχθούν και σωστές στο μέλλον). Καλό είναι λοιπόν κάποιος/κάποιοι και από εδώ να το έχουν δοκιμάσει πριν το συστήσουν ανεπιφύλακτα και σε άλλους που ρωτούν τι να πάρουν (και ίσως να έχουν και λιγότερες γνώσεις).

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει σωστό.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμία διαφορά εάν το αποφασίσεις προχώρησε το εγώ για παράδειγμα να σου δώσω να καταλάβεις όταν πήρα και το x88 king πάλι από το ίδιο μαγαζί που λες και εσύ υπήρχε έλλειψη σε eu plug και μου το στείλανε us plug.

Το ίδιο ισχύει και τώρα. Μόνο που το φθηνότερο φαίνεται ότι είναι με US plug και έχει ελάχιστα κομμάτια. Άσε που 1/2 ημέρες πριν μου το δείχνανε και με εξαργύρωση πόντων ακόμα φθηνότερα. όχι πλέον:worry:

Υποθέτω ότι στο X88 King έβαλες ένα απλό ανταπτοράκι? (εφόσον πρέπει να είναι 110/220 Volt ταυτόχρονα?)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν το χρειάζομαι, αλλά επειδή με τρώει η τσέπη μου και ξαφνικά μπορεί να μου έρθει η έμπνευση και για να μην το ψάχνω (επειδή κάνω και άλλα ταυτόχρονα;)) μήπως όσοι έχουν το GT King μπορούν να μου πουν τι διαφορά έχει αυτό με τα 95,88 με το 118,37?

Άσε που από ότι είδα στα γρήγορα το 95,88 έχει λίγα κομmάτια από Αμερική μόνο (US plug:worry:)?

https://www.banggood.com/search/gt-king.html?from=nav

Εχει WiFi 6 λιγο που κοίταξα

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εχει WiFi 6 λιγο που κοίταξα

Μάλλον έχεις δίκιο για το wifi και ίσως αυτό να εξηγεί και την διαφορά στην τιμή.

Νομίζω όμως ότι και το wifi6 χρειάζεται ειδικό ρούτερ (που μάλλον οι περισσότεροι δεν το έχουμε ????/τουλάχιστον αυτά των παρόχων)

Έτσι γενικά διότι έτσι και αλλιώς εγώ μάλλον θα το βάλω σε powerline (αλλά καλό είναι να ξέρεις υπέρ/κατά αυτού που παίρνεις και εάν αξίζει η διαφορά;)).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θυμόμαστε πιστεύω που είχα ρωτήσει για ένα boxaki και τελικά μου προτείνατε το Mi Box S (και πολύ καλά κάνατε).

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοσή του για αυτά που ζητάω.

Μία ερώτηση αν γίνεται : Θέλω να βάλω το VRadio και δεν μου το βγάζει στο play store! Μήπως δεν το υποστηρίζει? Το έχω πληρώσει και με έχει βολέψει, αν δεν γίνεται μήπως ξέρετε κάποιο ραδιόφωνο με Ελληνικούς σταθμούς?

 

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Θυμόμαστε πιστεύω που είχα ρωτήσει για ένα boxaki και τελικά μου προτείνατε το Mi Box S (και πολύ καλά κάνατε).

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοσή του για αυτά που ζητάω.

Μία ερώτηση αν γίνεται : Θέλω να βάλω το VRadio και δεν μου το βγάζει στο play store! Μήπως δεν το υποστηρίζει? Το έχω πληρώσει και με έχει βολέψει, αν δεν γίνεται μήπως ξέρετε κάποιο ραδιόφωνο με Ελληνικούς σταθμούς?

Χαίρομαι που σε βόλεψε γιατί στο πρότεινα σύμφωνα με τις "προδιαγραφές" σου :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8099078#post8099078

Επειδή τώρα τελευταία πολλά μποξάκια έχουν πρόβλημα με την σωστή ενημέρωση/update του Play Store Θέλεις να δεις στα Settings του Play Store ποια version έχεις?

Επίσης σε διάφορα έτοιμα builds του KODI υπάρχουν ελληνικοί σταθμοί (δεν ακούω βέβαια ποτέ από εκεί-αλλά για όποιον ενδιαφέρεται πιστεύω θα αξίζουν). Εγκατέστησες κανένα build?

edit: Δοκίμασε να το κατεβάσεις και να το εγκατααστήσεις από εδώ https://apkpure.com/vradio-online-radio-player-radio-recorder/com.ilv.vradio

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση λέει 22,7,26-21

Έβαλα το kodi και το πρόσθετο Alive. Gr

Μήπως είναι από αυτό?

 

 

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Το ίδιο ισχύει και τώρα. Μόνο που το φθηνότερο φαίνεται ότι είναι με US plug και έχει ελάχιστα κομμάτια. Άσε που 1/2 ημέρες πριν μου το δείχνανε και με εξαργύρωση πόντων ακόμα φθηνότερα. όχι πλέον:worry:

Υποθέτω ότι στο X88 King έβαλες ένα απλό ανταπτοράκι? (εφόσον πρέπει να είναι 110/220 Volt ταυτόχρονα?)

Πήρα από ένα κατάστημα με ηλεκτρικά από την περιοχή μου πριν έρθει X88 King ένα aio adaptor αν θυμάμαι καλά 1,5 ευρώ μου στοίχισε κανένα πρόβλημα με τα ρεύματα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση λέει 22,7,26-21

Έβαλα το kodi και το πρόσθετο Alive. Gr

Μήπως είναι από αυτό?

Το alive.gr είναι από τα πιο καλά πρόσθετα και υπάρχει σχεδόν σε όλα τα builds.

Παρόλα αυτά δοκίμασε να εγκαταστήσεις σαν ξεχωριστό apk αυτό που έβαλα (θα είναι εκτός KODI _ με δικό του εικονίδιο):)

Το Play Store είναι μια χαρά. Κάνε και το "κολπο" που έχω πει - 7-8 κλικ επάνω στο version number - γίνεσαι "developer" και μετά με ένα απλό κλικ μπορείς να πάρεις νεότερες εκδόσεις π.χ. 22.8.??

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το Mecool Km1 τι λέει? Τ αξίζει τα λεφτά του? Για Cosmote, nova, και κανά Kodi το θέλω.

Τα συγκεκριμένα είναι από τα πιο "ποιοτικά" κινεζικά και Google Certified, συνήθως δε παίζουν και HD Netflix. Όμως έχουν και ανάλογη τιμή από 55-75 ευρώ. Επίσης δεν συνίσταται να παίζεις με τις ρομς του διότι ακριβώς υπάρχει κίνδυνος να χάσεις το Google Certification.

Νομίζω ότι και στην περίπτωσή σου με τις "προδιαγραφές" που βάζεις το ιδανικό θα ήταν από Ελλάδα το Xiaomi Mibox S.

Όπως έχω πει είναι ένα κουτί που προσωπικά ποτέ δεν θα έπαιρνα, αλλά ίσως είναι το ιδανικό για συγκεκριμένες περιπτώσεις.

https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB-με-Google-Assistant.html?from=autocomplete&o=mi+box+s

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγα τεσταρισματα μπορω να πω με σιγουρια οτι αυτο το A95X F3 Air που εχω στα χερια μου ειναι πιο ζεστο απο το A95X F3 που ειχα ξεμπλοκαρει και σεταρει πριν απο λιγο καιρο !

Και μαλλον πρεπει να εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης του συγκεκριμενου κουτιου!

Με το smart ytbe beta παιζει τα 1080 γυρω στους 63 βαθμους και τα 4κ και μαλιστα σε 60fps στους 72 !

Η διαφορα του με το αλλο μου μποξακι το HK1 ειναι οτι αυτο παει πιο ''ομαλα'' τις θερμοκρασιες ενω το αλλο οχι!

Μαλλον αυτο εχει να κανει με την ψυκτρα που εχει το ενα και το αλλο και ποσο καλα εφαπτεται πανω στο τσιπακι!

Με την πρωτη ευκαιρια ισως ανοιχτουν για περεταιρω μελετη και διορθωσεις...

Μια διορθωση τωρα στον @kte...

To Magicsee N5Max δεν εχει 3 θυρες usb αλλα οπως ολα 2

Το X96 Air εχει 3!

Και κατι για τον @pow...

Αφου εχει την υποστηριξη official της ugoos το tox1 γιατι να πας σε κατι αλλο που το 90-95% των custom λογισμικων του (οπως ολων αλλωστε) βασιζονται και αυτα σε ugoos ; ! ;)

 

Τωρα το ειδα στο νετ οτι η διαφορα του Α95x f3 με το A95x f3 air ειναι ο χρονισμος στη cpu στο f3 ειναι 1.7 στο air ειναι 1.9 γιαυτο κι οι διαφορες στη θερμοκρασια . Αρα προτιμηστε το f3 apo to air για πιο " δροσερο " μποξακι .

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ειδα στο νετ οτι η διαφορα του Α95x f3 με το A95x f3 air ειναι ο χρονισμος στη cpu στο f3 ειναι 1.7 στο air ειναι 1.9 γιαυτο κι οι διαφορες στη θερμοκρασια . Αρα προτιμηστε το f3 apo to air για πιο " δροσερο " μποξακι .

Ο χρονισμός του επεξεργαστή είναι θέμα software (εφόσον μιλάμε βέβαια για τον ίδιο επεξεργαστή S905X3);)

Αυτός μπορεί να αλλάξει με τουλάχιστον 3 τρόπους από τον χρήστη:

1. Με δωρεάν εφαρμογή από το Play Store (σε οποιαδήποτε συχνότητα επιθυμεί ο χρήστης και εφόσον υπάρχει root)

2. Με μόνιμες τιμές στο αρχείο build.prop

3. Με τρέξιμο σε ένα αρχειάκι σε custom roms (slimbox, vortex κλπ που έχουν αυτή την δυνατότητα).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ειδα στο νετ οτι η διαφορα του Α95x f3 με το A95x f3 air ειναι ο χρονισμος στη cpu στο f3 ειναι 1.7 στο air ειναι 1.9 γιαυτο κι οι διαφορες στη θερμοκρασια . Αρα προτιμηστε το f3 apo to air για πιο " δροσερο " μποξακι .

 

Μπορει ναι μπορει και οχι ομως...

Η αληθεια ειναι οτι δεν κοιταξα με την τοτε βερσιον slimbox τις επιμερους λειτουργιες και λεπτομερειες για να εχω ενα μετρο συγκρισης...!

Εν μερει ειναι και θεμα λογισμικου οπως ειπε και ο @ath156 και επειδη μιλαμε για custom και slimbox δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ειναι μονο θεμα χρονισμου!

Δεν το εχω παρατηρησει αλλα θεωρω οτι ολες oi βερσιον τρεχουν με τα ιδια ... χαρακτηριστικα σε ολες τις δικιες του custom roms

Μπορει λοιπον να ειναι και αυτο που ειπα πιο πανω με τις ψυκτρες !

Who knows ?

Οπως και να εχει παντως το A95X το εδωσα (οποτε περαιτερω τεστ ... γιοκ !) και παμε γι'αλλα (μαλλον για το tox)...!

:)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναι μπορει και οχι ομως...

Η αληθεια ειναι οτι δεν κοιταξα με την τοτε βερσιον slimbox τις επιμερους λειτουργιες και λεπτομερειες για να εχω ενα μετρο συγκρισης...!

Εν μερει ειναι και θεμα λογισμικου οπως ειπε και ο @ath156 και επειδη μιλαμε για custom και slimbox δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ειναι μονο θεμα χρονισμου!

Δεν το εχω παρατηρησει αλλα θεωρω οτι ολες oi βερσιον τρεχουν με τα ιδια ... χαρακτηριστικα σε ολες τις δικιες του custom roms

Μπορει λοιπον να ειναι και αυτο που ειπα πιο πανω με τις ψυκτρες !

Who knows ?

Οπως και να εχει παντως το A95X το εδωσα (οποτε περαιτερω τεστ ... γιοκ !) και παμε γι'αλλα (μαλλον για το tox)...!

:)

Φιλε gatos814 να μην σε επιρεασω

Εκατσα κι διαβασα τουλαχιστον 25 σελιδες απο το 4pda για το tox1, το βασικο προβλημα του ειναι τελικα οι θερμοκρασιες που αναπτυσει εως 75 και σε καποιους 80-85 κι 90.Θεωρουν οτι αιτια αυτης της θερμοκρασιας ειναι η οχι καλη παστα που κολουν την ψυκτρα κι οτι δεν την πλονουν σε ολο το πλατος του επεξεργαστη κι 2ον η μικρη ψυκτρα .Καποιοι οι πιο γενεει προεβησαν στην αλλαγη τ ης με μεγαλυτερη κι αλλη παστα κι μειωθηκαν οι θερμοκρασιες.Οι περισσοτερτοι εβαλαν ενεργητικη ψυξη.Γενικα θεωρουν οτι οι κινεζοι για να μειωσουν το κοστος δεν βαζουν καλη παστα δεν την απλωνουν σωστα οι τεχνητες γιατι διαζονται κι τοποθετουν μικρες ψυκτρες με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gatos814 να μην σε επιρεασω

Εκατσα κι διαβασα τουλαχιστον 25 σελιδες απο το 4pda για το tox1, το βασικο προβλημα του ειναι τελικα οι θερμοκρασιες που αναπτυσει εως 75 και σε καποιους 80-85 κι 90.Θεωρουν οτι αιτια αυτης της θερμοκρασιας ειναι η οχι καλη παστα που κολουν την ψυκτρα κι οτι δεν την πλονουν σε ολο το πλατος του επεξεργαστη κι 2ον η μικρη ψυκτρα .Καποιοι οι πιο γενεει προεβησαν στην αλλαγη τ ης με μεγαλυτερη κι αλλη παστα κι μειωθηκαν οι θερμοκρασιες.Οι περισσοτερτοι εβαλαν ενεργητικη ψυξη.Γενικα θεωρουν οτι οι κινεζοι για να μειωσουν το κοστος δεν βαζουν καλη παστα δεν την απλωνουν σωστα οι τεχνητες γιατι διαζονται κι τοποθετουν μικρες ψυκτρες με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Γι'αυτο και φιλε @pow εχει και αρκετα πιο κατω την τιμη του απο το X3 της Ugoos!

Σε ολα αυτα τα μποξακια οι κινεζοι βαζουν θερμικα αγωγιμo pad...

Κατι σαν και αυτο δηλαδη και μαλλον λογο κοστους! :

http://greek.thermalconductivepad.com/photo/pl23230498-heat_sink_insulation_silicon_sheet_thermal_conductive_pad_thermal_gap_pad.jpg

Ειναι συνηθες παντως αυτου του ειδους οι αστοχιες σε ολα τα μποξακια και ειναι ενα απο τα βασικα θεματα ποιοτητας !

Και αφου οπως ειπαμε το ενα ζητημα με τις υψηλες θερμοκρασιες μπορει να οφειλεται στο λογισμικο το αλλο σαφως οφειλεται στο hardware και στην εκαστοτε ποιοτητα υλικων ακομα και στα φαινομενικα ιδιας μαρκας μποξακια!

Αβυσσος λοιπον ολο αυτο και θελει και λιγη τυχη στο τι θα παρεις και τι θα σου ... βγει!

Τεσπα...

Αν χρειαστει παντως θα επεμβω οποτε δεν με απασχολει και ιδιαιτερα!

Σ'ευχαριστω πολυ!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...