Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1264

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλημέρα σας, έχω εδώ και 5 χρόνια σχεδόν το cs968. Τελευταία μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει αρκετό χώρο αποθήκευσης, κάνει και κάτι κολληματακια και έτσι σκέφτομαι μήπως να του φλασαρω καμία άλλη ρομ. Από εφαρμογές δεν το έχω φορτωμένο και η χρήση του είναι κυρίως YouTube και kodi.

Ξέρουμε καμιά δοκιμασμένη καλή ρομ που να το ανανεώσει και να το κάνει να πετάει το μηχανάκι;

Ή μήπως προτείνετε να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να δω πως θα πάει;

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω εδώ και 5 χρόνια σχεδόν το cs968. Τελευταία μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει αρκετό χώρο αποθήκευσης, κάνει και κάτι κολληματακια και έτσι σκέφτομαι μήπως να του φλασαρω καμία άλλη ρομ. Από εφαρμογές δεν το έχω φορτωμένο και η χρήση του είναι κυρίως YouTube και kodi.

Ξέρουμε καμιά δοκιμασμένη καλή ρομ που να το ανανεώσει και να το κάνει να πετάει το μηχανάκι;

Ή μήπως προτείνετε να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να δω πως θα πάει;

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω ότι σημαντικό ρόλο σε αυτό που αναφέρεις, ειδικά εάν δεν έχεις πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες, είναι το KODI (και ειδικά εάν δεν το έχεις "καθαρίσει' πρόσφατα ή δεν το έχεις εγκαταστήσει εδώ και πολύ καιρό από την αρχή. Θα έλεγα να κάνεις τα εξής:

 

1. Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-KODI-Εκκαθάριση Δεδομένων και "Εκκαθάριση Προσωρινής Μνήμης".

2. Εγκατάσταση εφαρμογής Cleaner (αυτή με το εικονίδιο της σκούπας) και εκκαθάριση άχρηστων αρχείων.

3. Απεγκατάσταση "βαριών" εφαρμογών που μπορεί να επιβραδύνουν τέτοια μηχανήματα όπως π.χ. facebook.

Νομίζω εάν κάνεις τα παραπάνω ότι δεν θα χρειάζεται πλέον επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Τέλος θα πρότεινα να εγκαταστήσεις το FTMC αντί του KODI (ή και μαζί με αυτό εφόσον μπορούν να εγκατασταθούν ταυτόχρονα). Εγώ σε ένα παλιό CS918 που τα έχω τρέχουν παράλληλα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω ένα x96 αλλά κατά λάθος έκανα wipe τα δεδομένα στο kodi. Ποιο είναι το build με το οποίο έρχετε; Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, είδα ένα τέτοιο κουτάκι σε σπίτι γνωστού και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!! Μπήκα στα Κινέζικα (Gearbest, Aliepress κτλ.) αλλά μου έχουν βγει τα μάτια και δε μπορώ να βγάλω άκρη από τις άπειρες επιλογές.

Έχετε κάποιο να προτείνετε; Και αν ναι γιατί; Θα με ενδιέφερε να είναι value for money. Βέβαια αν κοστίζει και παραπάνω από τον μέσο όρο αρκεί να είναι αξιόπιστο πάλι δε με ενοχλεί. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, είδα ένα τέτοιο κουτάκι σε σπίτι γνωστού και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!! Μπήκα στα Κινέζικα (Gearbest, Aliepress κτλ.) αλλά μου έχουν βγει τα μάτια και δε μπορώ να βγάλω άκρη από τις άπειρες επιλογές.

Έχετε κάποιο να προτείνετε; Και αν ναι γιατί; Θα με ενδιέφερε να είναι value for money. Βέβαια αν κοστίζει και παραπάνω από τον μέσο όρο αρκεί να είναι αξιόπιστο πάλι δε με ενοχλεί. :)

 

Alfawise H96 Pro+

Beelink GT1

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεις να κοιταξεις το mini 8s ii απ την ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest, κοντα στο 40αρι(γρήγορη αποστολη, αποφυγη τελωνείου)

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεις να κοιταξεις το mini 8s ii απ την ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest, κοντα στο 40αρι(γρήγορη αποστολη, αποφυγη τελωνείου)

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Και πολύ κακό WiFi να τα λέμε αυτά γιατί μπορεί να τραβάει τα μάλια του ο άνθρωπος μετα

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλι???

Ακόμη δε το εχω δοκιμάσει... συνδεμενο με τιβι, ομως χωρις dsl στο σπιτι δε μπορώ να κανω και πολλα :p

 

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλι???

Ακόμη δε το εχω δοκιμάσει... συνδεμενο με τιβι, ομως χωρις dsl στο σπιτι δε μπορώ να κανω και πολλα :p

 

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Φίλε μου είχα πάρει 2 τα έδωσα αμέσως για το WiFi κατά τα άλλα μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δυνατη κεραια ή κανει αποσυνδεσεις συνέχεια???

 

Για το πρώτο δε με απαχολει και τοσο

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δυνατη κεραια ή κανει αποσυνδεσεις συνέχεια???

 

Για το πρώτο δε με απαχολει και τοσο

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Βασικά θέλει το ρούτερ κοντά. Στα 5 μέτρα με τοίχο ανάμεσα δεν μου έπαιζε καλά. Του έβαλα Ethernet με power plug και είναι μια χαρά.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ετσι δε θα εχω θεμα. Στον ιδιο χωρο θα ναι box και ρουτερ.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλει το ρούτερ κοντά. Στα 5 μέτρα με τοίχο ανάμεσα δεν μου έπαιζε καλά. Του έβαλα Ethernet με power plug και είναι μια χαρά.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Καλ και εσυ φιλε.........πολλα εαν τα βαλεις ετσι χαλια πανε.:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Alfawise H96 Pro+

Beelink GT1

Με λίγο ακόμα ψάξιμο σε αυτά τα 2 είχα καταλήξει κι εγώ. Με ένα κλικ καλύτερο το Beelink λόγω specs.

Το Alfawise παίζει ~55€ από έξω και στα ~75€ το GT1 Ultimate.

Αυτά τα δύο έχουν κάποια θετικά/αρνητικά που πρέπει να προσέξω;

Θα προτιμούσα να κάνω την αγορά από Ελλάδα έστω και με ένα μικρό καπέλο για να κόψω τιμολόγιο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ακόμα ψάξιμο σε αυτά τα 2 είχα καταλήξει κι εγώ. Με ένα κλικ καλύτερο το Beelink λόγω specs.

Το Alfawise παίζει ~55€ από έξω και στα ~75€ το GT1 Ultimate.

Αυτά τα δύο έχουν κάποια θετικά/αρνητικά που πρέπει να προσέξω;

Θα προτιμούσα να κάνω την αγορά από Ελλάδα έστω και με ένα μικρό καπέλο για να κόψω τιμολόγιο.

Διαβασε και καμια σελιδα πιο πισω,η κανε μια αναζητηση στο νημα.........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλ και εσυ φιλε.........πολλα εαν τα βαλεις ετσι χαλια πανε.:lol:

Το κινητό ή το laptop πάντως δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το WiFi στις ίδιες θέσεις. Άρα το Android box έχει αδύνατη κεραία.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, είδα ένα τέτοιο κουτάκι σε σπίτι γνωστού και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!! Μπήκα στα Κινέζικα (Gearbest, Aliepress κτλ.) αλλά μου έχουν βγει τα μάτια και δε μπορώ να βγάλω άκρη από τις άπειρες επιλογές.

Έχετε κάποιο να προτείνετε; Και αν ναι γιατί; Θα με ενδιέφερε να είναι value for money. Βέβαια αν κοστίζει και παραπάνω από τον μέσο όρο αρκεί να είναι αξιόπιστο πάλι δε με ενοχλεί. :)

Εχεις παρα πολλες επιλογες. Δες τις αναγκες σου, για ποιο πραγμα το χρειαζεσαι περισσοτερο (kodi, games, e.t.c), αν θες εσωτερικη/εξωτερικη κεραια, αποθηκευτικο χωρο, συνδεσεις κ.λ.π και παραγγειλε. Vfm, θα σου ελεγα μηχανακι με s912, 2/16 ram/rom, γυρω στα πενηντα ευρω και πιο φτηνα ισως. Αν θες κατι πιο "πολυ" και οχι πολυ πιο ακριβο, πηγαινε σε ddr4 μνημη και 32gb rom.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ή το laptop πάντως δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το WiFi στις ίδιες θέσεις. Άρα το Android box έχει αδύνατη κεραία.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Σαφως και εχουν θεματακια.Δεν μπαινουν σε ολα 1ης διαλογης υλικα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ κακό WiFi να τα λέμε αυτά γιατί μπορεί να τραβάει τα μάλια του ο άνθρωπος μετα

 

εμένα μου ήρθε πριν 1 εβδομάδα. Μέτριο μηχανάκι μου πετάει συνέχεια "android process media has stopped" o Διαχειριστής αρχείων ΕS κατεβασμένος απο play store μου κρασάρει συνέχεια και δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ακόμα και με ethernet στο speed test μου δίχνει 11-12 mbps, όντως το WiFi πολύ μέτριο, το πήρα 40 ευρώ με τα μεταφορικά απο Ευρωπαϊκη αγορά αλλά ευτυχώς όμως που δεν πήρα κάτι πιο ακριβό με αυτά που έγιναν τις τελευταίες ημέρες με τα addons στο kodi.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε πριν 1 εβδομάδα. Μέτριο μηχανάκι μου πετάει συνέχεια "android process media has stopped" o Διαχειριστής αρχείων ΕS κατεβασμένος απο play store μου κρασάρει συνέχεια και δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ακόμα και με ethernet στο speed test μου δίχνει 11-12 mbps, όντως το WiFi πολύ μέτριο, το πήρα 40 ευρώ με τα μεταφορικά απο Ευρωπαϊκη αγορά αλλά ευτυχώς όμως που δεν πήρα κάτι πιο ακριβό με αυτά που έγιναν τις τελευταίες ημέρες με τα addons στο kodi.

 

Κακως που δεν εδωσες κανα δεκαευερω ακομα να παρεις κατι καλυτερο. Αυτο πρεπει να σκεφτεις διοτι το kodi λειτουργει κανονικα αν ξερεις να του περασεις 3-4 video addons, τα οποια λειτουργουν πολυ καλα (blackhat, elysium, skynet κ.λ.π). Αλλα και το kodi να μην χρησιμοποιεις , μια χαρα δουλευουν εφαρμογες οπως terrarium, showbox, κ.λ.π. Για live games δεν μπορω να σου πω αλλα το mobdro π.χ , εχει πολλα απο αυτα! :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κακως που δεν εδωσες κανα δεκαευερω ακομα να παρεις κατι καλυτερο. Αυτο πρεπει να σκεφτεις διοτι το kodi λειτουργει κανονικα αν ξερεις να του περασεις 3-4 video addons, τα οποια λειτουργουν πολυ καλα (blackhat, elysium, skynet κ.λ.π). Αλλα και το kodi να μην χρησιμοποιεις , μια χαρα δουλευουν εφαρμογες οπως terrarium, showbox, κ.λ.π. Για live games δεν μπορω να σου πω αλλα το mobdro π.χ , εχει πολλα απο αυτα! :)

 

Ηθελα να πάρω το zidoox9s αλλά φοβήθηκα το τελωνείο και βρήκα στο gearbest απο Ευρωπαϊκη αγορά το συγκεκριμένο και το πήρα για δοκιμή. εχω βάλει spinz tv, έχω συνδέσει τον λογαριασμό μου στο real debrid, αλλά μετά απο κάτι δοκιμές και ένα update που έκανε το spinz tv έχασα το subtitles.gr. Ευτυχώς το έχω και στο Pc. Bέβαια εγώ για το ZEM το ήθελα κυρίως. Αν τα πράγματα στρώσουν θα πάρω το nvidia shield που το έχω βάλει στο μάτι απο το πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να πάρω το zidoox9s αλλά φοβήθηκα το τελωνείο και βρήκα στο gearbest απο Ευρωπαϊκη αγορά το συγκεκριμένο και το πήρα για δοκιμή. εχω βάλει spinz tv, έχω συνδέσει τον λογαριασμό μου στο real debrid, αλλά μετά απο κάτι δοκιμές και ένα update που έκανε το spinz tv έχασα το subtitles.gr. Ευτυχώς το έχω και στο Pc. Bέβαια εγώ για το ZEM το ήθελα κυρίως. Αν τα πράγματα στρώσουν θα πάρω το nvidia shield που το έχω βάλει στο μάτι απο το πάσχα.

 

Zem η ZEN? Και τα δυο ειναι addon αλλα τωρα το zen λεγεται elysium kαι δουλευει μια χαρα.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το infinite που δεν παίζει μας έκοψε τα πόδια. Ελπίζω από Σεπτέμβρη να δουλέψει

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...