Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mini 8s ii δε περιπτωση που χαλασει το τηλεχειριστήριο, πως το θετουμε σε λειτουργια? Δεν είδα κάποιο κουμπί

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Το βγάζεις - βάζεις στην πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Γιατι δεν δοκιμαζεις την μεθοδο sd card που ειναι πιο γρηγορη και ευκολη?
Έτσι το δοκίμασα αρχικά, το μπρίκαρα και μετά δεν ξαναδούλεψε η μέθοδος αυτή. Έβαζα την sd, οδοντογλυφίδα, μπρίζα και τίποτα, η οθόνη ήταν μαύρη.
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό tv box που να μην είναι root;;; Θέλω να παίρνει την εφαρμογή του Netflix και να ενημερώνεται η εφαρμογή κανονικά μέσω playstore.

 

Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ.

Από εδώ μπορείς να βάλεις το Netflix και σε root συσκευή, το εγκατέστησα κανονικά σε τηλέφωνο με Cyanogenmod.

http://www.apkmirror.com/?post_type=app_release&searchtype=apk&s=NETFLIX

Στο mecool bb2 pro που μου ήρθε προχτές όμως δε δούλεψε το apk, ευτυχώς είχε το netflix προεγκατεστημένο, θα μείνω με αυτό το version ομως για πάντα...

Όπως και να έχει μια μη root συσκευή είναι προτιμότερη για Netflix, οπότε αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάτι με 2-3gb ram...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ.

Από εδώ μπορείς να βάλεις το Netflix και σε root συσκευή, το εγκατέστησα κανονικά σε τηλέφωνο με Cyanogenmod.

http://www.apkmirror.com/?post_type=app_release&searchtype=apk&s=NETFLIX

Στο mecool bb2 pro που μου ήρθε προχτές όμως δε δούλεψε το apk, ευτυχώς είχε το netflix προεγκατεστημένο, θα μείνω με αυτό το version ομως για πάντα...

Όπως και να έχει μια μη root συσκευή είναι προτιμότερη για Netflix, οπότε αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάτι με 2-3gb ram...

Πάντως το mini m8s ii που πήρα, αν και ήρθε ρουταρισμενο με supersu, μέσα από τις επιλογές του supersu το απεγκατεστησα και τώρα είναι μια χαρά...

 

Βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει με Netflix, αλλά με Cosmote TV go

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το κολπο με το build.prop , γινεται

Ναι αυτο λεω να ξερεις παντως το acemax δεν ειναι ρουτ να το δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο λεω να ξερεις παντως το acemax δεν ειναι ρουτ να το δοκιμασω?

 

Πρεπει να ειναι ρουτ.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε OTA (version 113) σημερα για το MXIII-G II. Αν και είχα κάνει την επέμβαση στο build.prop δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με το update, πήρε κανονικά το νέο firmware αλλά μου επανέφερε το build.prop στην αρχική μορφή (service boot video = 0).

 

Screenshot_20170603-213845.png

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε OTA (version 113) σημερα για το MXIII-G II. Αν και είχα κάνει την επέμβαση στο build.prop δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με το update, πήρε κανονικά το νέο firmware αλλά μου επανέφερε το build.prop στην αρχική μορφή (service boot video = 0).

 

Screenshot_20170603-213845.png

Έχω ένα θέμα με το συγκεκριμένο κουτί που ήλπιζα να λυθεί με το update αλλά δεν λύθηκε. Κρασσαρει το wifi. Δηλαδή πατάς να άνοιξει και κολλάει στην αναζήτηση δικτύων και δεν βρίσκει τίποτα αλλά ούτε ανταποκρίνεται το κουμπί ον οφφ αλλά και κατά την λειτουργία κάνει συνεχείς διακοπες-επανασυνδεσεις.

Αναγκαστικα το δουλεύω με ethernet.

Έκανα μια διαδικασία που βρήκα στο νετ για αφαίρεση κάποιου αρχείου από τον φάκελο wifi στα data το "wpa.suplicant.conf" αλλά το σβήνω με το file manager και όταν κάνω επανεκκίνηση το κουτί το αρχείο ξανά εμφανίζεται. Υπάρχει καποια αλλη λύση σε αυτό ή έστω η μόνιμη διαγραφη του αρχείου?

Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το συγκεκριμένο κουτί που ήλπιζα να λυθεί με το update αλλά δεν λύθηκε. Κρασσαρει το wifi. Δηλαδή πατάς να άνοιξει και κολλάει στην αναζήτηση δικτύων και δεν βρίσκει τίποτα αλλά ούτε ανταποκρίνεται το κουμπί ον οφφ αλλά και κατά την λειτουργία κάνει συνεχείς διακοπες-επανασυνδεσεις.

Αναγκαστικα το δουλεύω με ethernet.

Έκανα μια διαδικασία που βρήκα στο νετ για αφαίρεση κάποιου αρχείου από τον φάκελο wifi στα data το "wpa.suplicant.conf" αλλά το σβήνω με το file manager και όταν κάνω επανεκκίνηση το κουτί το αρχείο ξανά εμφανίζεται. Υπάρχει καποια αλλη λύση σε αυτό ή έστω η μόνιμη διαγραφη του αρχείου?

 

Κάνε ενα reset και στο router σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το mini m8s ii που πήρα, αν και ήρθε ρουταρισμενο με supersu, μέσα από τις επιλογές του supersu το απεγκατεστησα και τώρα είναι μια χαρά...

 

Βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει με Netflix, αλλά με Cosmote TV go

 

Και εγώ το πάλεψα κάπως και τώρα το μηχανημα μου δείχνει unroot.

Cosmote tv go βρίσκει στο google play netflix όχι.

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή να δεις αν σου βγάζει και αν μπορείς να κατεβάσεις το Netflix?

Link to comment
Share on other sites

Αλάνια μου το πήρα μαζί στις διακοπές (Amlogic H96 pro) και ξέχασα το τηλεκοντρόλ, καμιά ιδέα; Αν αγοράσω απλό ποντικάκι είμαι οκ;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πάλεψα κάπως και τώρα το μηχανημα μου δείχνει unroot.

Cosmote tv go βρίσκει στο google play netflix όχι.

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή να δεις αν σου βγάζει και αν μπορείς να κατεβάσεις το Netflix?

Ναι, το δοκίμασα, αλλά το Netflix δε μου το βγάζει στο playstore :(

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλάνια μου το πήρα μαζί στις διακοπές (Amlogic H96 pro) και ξέχασα το τηλεκοντρόλ, καμιά ιδέα; Αν αγοράσω απλό ποντικάκι είμαι οκ;

 

Εννοειται πως εισαι οκ.

Καλα μπανια...Ελπιζω μην ειναι η θαλασσα πολυ κρυα..:cry:

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος μέχρι στιγμής. Δοκίμασα και force erase all και με καλώδιο mini USB m- USB m (μικρό, 10 εκατοστά). Και με οδοντογλυφίδα και χωρίς. Η διαδικασία κολλάει συνεχώς στο ίδιο σημείο (7% formatting) και βγάζει το ίδιο error όπως και πριν. Δοκίμασα και να συνδέσω στο ρεύμα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να ήταν αυτό το πρόβλημα γιατί το low power μου το είχε εμφανίσει μόνο μια φορά. Ο αγώνας συνεχίζεται.

 

Εάν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s812-aa/eny-acemax-ott-aa/532987-bricked-ott-tv-box-m8s. Πρόκειται βέβαια για άλλο κουτί όμως πρόσεξε την λύση στο ποστ #7 και ιδίως αυτό με τον αντάπτορα ρεύματος και το σωστό firmware.

Επίσης νομίζω ότι για το κουτί σου υπάρχει και ρομ του superceleron. Την δοκίμασες?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s812-aa/eny-acemax-ott-aa/532987-bricked-ott-tv-box-m8s. Πρόκειται βέβαια για άλλο κουτί όμως πρόσεξε την λύση στο ποστ #7 και ιδίως αυτό με τον αντάπτορα ρεύματος και το σωστό firmware.

Επίσης νομίζω ότι για το κουτί σου υπάρχει και ρομ του superceleron. Την δοκίμασες?

ΟΚ, θα τα δω κι αυτά. Την Superceleron δεν τη δοκίμασα. Υπάρχει περίπτωση να αποτυγχάνει το φλασάρισμα της στοκ και να πετύχει μιας custom? Θα τη δοκιμάσω, δεν χάνω τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα τα δω κι αυτά. Την Superceleron δεν τη δοκίμασα. Υπάρχει περίπτωση να αποτυγχάνει το φλασάρισμα της στοκ και να πετύχει μιας custom? Θα τη δοκιμάσω, δεν χάνω τίποτα.

 

Όπως είπες μπρίκαρες το κουτί όταν κατά λάθος διέκοψες την ενημέρωση με την μέθοδο sd card bootmaker, άρα πολύ πιθανόν να "χάλασαν" και τα partitions και να χρειάζεται με κάποιο τρόπο να δημιουργηθούν από την αρχή και όχι απλώς να ενημερωθούν. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει με :

 

- Short pins of NAND. Όμως από μια πρόχειρη έρευνα δεν βρήκα για το κουτί σου κάποια σχετική ανάρτηση (ποια πινς και πως).

- Φόρτωση κάποιου βασικού aml_upgrade_package και μετά το στοκ ή κάποιο άλλο.

- Με force erase all και μετά δημιουργία του συστήματος εξ αρχής.

 

Γενικά όπως είπαμε πολλές φορές σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται επιμονή/υπομονή και πολλές προσπάθειες/έρευνα για αντίστοιχα προβλήματα στο διαδίκτυο και σχετικές λύσεις/υποδείξεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε z28 ξέρει κανείς πως βγαίνει το καταραμένο rkmc γιατί η συσκευή δεν είναι root και δε βρήκα πως γίνεται και η εφαρμογή αυτή είναι συστήματος και δεν αναβαθμίζεται και ουτε ξηλώνεται. Οπότε για να μη μείνω για πάντα στο 16.1 έχει κάποιος λύση ή δε παιρνει γιατρειά και να δω για άλλη κλώνο εφαρμογή kodi

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε z28 ξέρει κανείς πως βγαίνει το καταραμένο rkmc γιατί η συσκευή δεν είναι root και δε βρήκα πως γίνεται και η εφαρμογή αυτή είναι συστήματος και δεν αναβαθμίζεται και ουτε ξηλώνεται. Οπότε για να μη μείνω για πάντα στο 16.1 έχει κάποιος λύση ή δε παιρνει γιατρειά και να δω για άλλη κλώνο εφαρμογή kodi

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πως λες ότι είναι εφαρμογή συστήματος? Που το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τη καταργήσω, τη διαγράφω μετά την απενεργοποίηση και αυτή παραμένει μέσα. Με μια αναζήτηση είδα ότι είναι φτιαγμένο για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή rockchip νομίζω λέγεται και δεν αφαιρείται ούτε γίνεται update...

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τη καταργήσω, τη διαγράφω μετά την απενεργοποίηση και αυτή παραμένει μέσα. Με μια αναζήτηση είδα ότι είναι φτιαγμένο για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή rockchip νομίζω λέγεται και δεν αφαιρείται ούτε γίνεται update...

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και γιατι δεν κανεις εγκατασταση το kodi απο playstore η το spmc/ftmc?

Μπορεις να εχεις και τα τρια forks συγχρονως!

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα παιδιά το Amlogic s912 αν αλλάξω το αρχειακι για το darkbug απο buildprop,μου χαλάει το playstore.. Οπότε μια στο τόσο το ξανακανω όπως ήταν, κάνω αναβαθμίσεις οτι θελω και το ξαναφτιαχνω!
Link to comment
Share on other sites

- Φόρτωση κάποιου βασικού aml_upgrade_package και μετά το στοκ ή κάποιο άλλο.

Τι είναι το aml_upgrade_package? Στο freaktab που διάβασα κατάλαβα (?) ότι είναι μέρος της ρομ και το παίρνουμε αν την κάνουμε unpack με το customization tool. Το κατέβασα, το έτρεξα αλλά δεν καταλαβαίνω τι να επιλέξω να μου κάνει unpack.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...