Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ερωτήσεις

1) Πώς δουλεύουμε dlna? Στο κινητό έχω το beam. Στο tv box τι πρέπει να κάνω για να δέχεται τα τραγούδια από το κινητό;

2) ξέρουμε τι καίει το CS968;

Σκέφτομαι να το αφήνω πάντα ανοιχτό, οπότε αναρωτιέμαι με την κατανάλωση τι γίνεται

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1282

  • makis1024

    555

  • ath156

    1798

Μπήκε και η δική μου παραγγελία...

 

Θέλω να το βάλω πάνω στην lcd για δύο λόγους:

- Αν το δει ο ταλιμπάν χαμηλά, φαντάζεστε τι θα μπορεί να του κάνει...

- Η τηλεόραση είναι σε περιστρεφόμενη βάση τοίχου και τα καλώδια μαζεμένα σε κανάλι...

Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

Ironwolf[/member]... Ετοιμάσου για support!!xaxaaxxa

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω ενα για πρωτο λογο του οτι βρίσκομαι Γερμανία κ θέλω να βλέπω ελληνικά κανάλια καθαρά κ χωρίς λαγκ. Απο την εμπειρία σας το xbmc δουλεύει απροβληματιστα στη συσκευή;

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο για να μπορω να βλέπω ελληνικά κανάλια;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το external keyboard pro, αλλά δεν μου γράφει Ελληνικά, ενώ τα έχω επιλέξει μέσα από τις ρυθμίσεις.

Επίσης, το Ελληνικό keyboard εμφανίζεται από κάτω κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω ενα για πρωτο λογο του οτι βρίσκομαι Γερμανία κ θέλω να βλέπω ελληνικά κανάλια καθαρά κ χωρίς λαγκ. Απο την εμπειρία σας το xbmc δουλεύει απροβληματιστα στη συσκευή;

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο για να μπορω να βλέπω ελληνικά κανάλια;

Ευχαριστώ

Τα Ελληνικά κανάλια παίζουν για την ώρα μια χαρά. Νομίζω το xbmc είναι από τις καλύτερες λύσεις για προβολή Ελληνικών καναλιών. Επίσης με το πρόσθετο για τα Ελληνικά κανάλια υπάρχει και το Hellenic player που μπορείς σε μαγνητοσκόπηση να παρακολουθήσεις εκπομπές, σειρές και αθλητικά.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το external keyboard pro, αλλά δεν μου γράφει Ελληνικά, ενώ τα έχω επιλέξει μέσα από τις ρυθμίσεις.

Επίσης, το Ελληνικό keyboard εμφανίζεται από κάτω κανονικά.

Για να γράφει το εξωτερικό πληκτρολόγιο πρέπει την ώρα που έχεις επιλεγμένο το external keyboard helper,να μην εμφανίζεται κάποιο soft πληκτρολόγιο στο πεδίο γραφής

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το external keyboard pro, αλλά δεν μου γράφει Ελληνικά, ενώ τα έχω επιλέξει μέσα από τις ρυθμίσεις.

Επίσης, το Ελληνικό keyboard εμφανίζεται από κάτω κανονικά.

Όταν λες εμφανίζεται το Ελληνικό πληκτρολόγιο ως αναδυόμενο παράθυρο; Αν ναι τότε δεν ολοκληρώθηκε σωστά η ρύθμιση. Πήγαινε Ρυθμίσεις>Γλώσσα και εισαγωγή>Πληκτρολόγιο και μέθοδοι εισόδου, πάτησε στο πρώτο πεδίο εκεί που λέει "Προεπιλογή" και επέλεξε το external keyboard helper.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Για να γράφει το εξωτερικό πληκτρολόγιο πρέπει την ώρα που έχεις επιλεγμένο το external keyboard helper,να μην εμφανίζεται κάποιο soft πληκτρολόγιο στο πεδίο γραφής

 

 

 

 

 

Όταν λες εμφανίζεται το Ελληνικό πληκτρολόγιο ως αναδυόμενο παράθυρο; Αν ναι τότε δεν ολοκληρώθηκε σωστά η ρύθμιση. Πήγαινε Ρυθμίσεις>Γλώσσα και εισαγωγή>Πληκτρολόγιο και μέθοδοι εισόδου, πάτησε στο πρώτο πεδίο εκεί που λέει "Προεπιλογή" και επέλεξε το external keyboard helper.

Οκ.

Και πώς αλλάζω γλώσσα γραφής μετά;

Στο external keyboard έχει να επιλέξεις 1 γλώσσα μόνο. Εγώ θέλω να παίζω μεταξύ Ελληνικών και Αγγλικών.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του στο advanced settings-->other settings-->language switch key για το πλήκτρο αλλαγής και από κάτω έχει να επιλέξεις τη δεύτερη γλώσσα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το παρέλαβα και το σύνδεσα στην TV-HDMI. Ολα ΟΚ. Μετά το μετακίνησα σε μια παλιότερη LCD TV 32 και το σύνδεσα και δεν μπορούσε να συνδεθεί στην HDMI !!! Το σύνδεσα με RCA video ..όλα ΟΚ. Δοκίμασα το HDMI της TV με την sony videocam και το HDMI port δουλεύει μια χαρά!!. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει. ? Η Tv είναι σχετικά παλιά και είναι HDready οχι FULLHD. Λέτε να φταίει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το παρέλαβα και το σύνδεσα στην TV-HDMI. Ολα ΟΚ. Μετά το μετακίνησα σε μια παλιότερη LCD TV 32 και το σύνδεσα και δεν μπορούσε να συνδεθεί στην HDMI !!! Το σύνδεσα με RCA video ..όλα ΟΚ. Δοκίμασα το HDMI της TV με την sony videocam και το HDMI port δουλεύει μια χαρά!!. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει. ? Η Tv είναι σχετικά παλιά και είναι HDready οχι FULLHD. Λέτε να φταίει αυτό?

ξανα συνδεσε το στην fullhd , αλλαξε τις ρυθμησεις απο 1080p σε 720p και ξαναδοκιμασε στην παλια HDready

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον η τηλεόρασή σου δεν ειναι συμβατή με το hdmi πρότυπο που χρησιμοποιεί το tv box.Ισως με κάποια άλλη ρομ να λυθεί το πρόβλημα.Προσωπικά δες τι πρόβλημα είχα με το stick mk908 και λύθηκε με αναβάθμιση ρομ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4939737#post4939737 σε μένα λειτουργούσε οκ με την παλιά τηλεόραση και δε λειτουργούσε με την καινούρια :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

Ας κανω κι εγω τις ερωτησεις μου μπας και δω ασπρη μερα με ενα TV Box που εχω παρει εδω κι ενα χρονο και με τυρανναει, οχι τιποτε αλλο, αλλα να πω οτι προσπαθησα αρκετα, πριν αγορασω κατι καινουριο, καλυτερο και πιο συγχρονο.

Δεν θυμαμαι ακριβως το μαγαζι που το αγορασα, η συσκευη παντως ειναι αυτη:

http://mindhk.en.ec21.com/Google_TV_Box_Android_4.0--6138180_6411452.html

Τα στοιχεια που βλεπω ειναι αυτα:

Model number: VissonTech ATV-108 c03ref V.play media player (rev 1)

Android Version: 4.0.4

Kernel Version: 2.6.34 - vplay

Build number: VPLAY.ICS.V1.20120825

Η stock rom ηταν μαυρα χαλια οταν το αγορασα οποτε περασα αυτην απο εδω, post #1337

http://androidforums.com/android-tv/530964-android-2-3-4-0-wifi-internet-hd-1080p-hdmi-google-tv-box-arm-cortex-a9-firmware-27.html

Διορθωθηκαν πολλα προβληματα, ομως παρουσιαζει κι αλλα, οπως:

1) Ξαφνικα κρασαρει ο browser και επιστρεφει στην αρχικη σελιδα η βγαζει παραθυρο "browser not responding".

2) Καποιες φορες ανοιγω τον browser κι εμφανιζει στις διαφορες σελιδες του διαδικτυου μονο εικονες και ΚΑΘΟΛΟΥ γραμματα, οποτε χρειαζεται επανεκκινηση.

3) Το κυριοτερο που με ενοχλει και ειναι και ο λογος που εγραψα αυτο το ποστ ειναι το οτι δεν μου παιζει τα streaming video σε web TV απο ελληνικους σταθμους, πχ Alpha, Mega, Ant1 κλπ. Αξιοσημειωτο ειναι πως σπανιωτατα καποιες φορες τα παιζει, αλλα με συχνοτητα λιγωτερο απο μια φορα στις δεκα.

Αν εχει αναφερθει κατι για την συγκεκριμενη συσκευη στο forum (οσο διαβασα δεν ειδα κατι) η εχει καποιος να προτεινει κατι, ειμαι ολος αυτια.

Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εβαλα την OYUA XBMC εκδοση αλλα τρωει ζορια το προγραμμα που και που. Κολλαει καποιες φορες ολο το προγραμμα ενω εχει τυχει και να με πεταξει στην Homescreen. Δεν νομιζω να μην του φτανουν 2gb Ram.

Υπαρχει αλλη εκδοση βελτιστοποιημενη για tv box να δοκιμασω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εβαλα την OYUA XBMC εκδοση αλλα τρωει ζορια το προγραμμα που και που. Κολλαει καποιες φορες ολο το προγραμμα ενω εχει τυχει και να με πεταξει στην Homescreen. Δεν νομιζω να μην του φτανουν 2gb Ram.

Υπαρχει αλλη εκδοση βελτιστοποιημενη για tv box να δοκιμασω;

Ποια έβαλες; H έκδοση justXBMC που πρότεινε ο mpalakis1 δουλεύει άψογα στο CX-919.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το DLNA παίζει άνετα με το Nexus 4 και την εφαρμογή Twonky Beam.

Ό,τι δοκίμασα παίζει μια χαρά στο tv box μέσω του κινητού.

 

Με προβληματίζουν τα κολλήματα του XBMC και επίσης ότι την μια μέρα έχω φτιάξει τα favourites σε κάποιο Addon πχ Simply player και μπαίνοντας την άλλη μέρα έχουν χαθεί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα tv box με κύρια χρήση , την παρακολούθηση ταινιών από XBMC.

Αλλά να μην κολλάει και σε όποια άλλη χρήση . Το CS968 μου έχει τραβήξει την προσοχή , αλλά αν έχετε και κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά , ευπρόσδεκτη .

Απ’ ότι είδα πως στο dealsprime έχει την καλύτερη τιμή . Θεωρείται αξιόπιστο μαγαζί ;

Και μια λεπτομέρεια . Οσοι παραγγείλατε από κει , το τηλεχειριστήριο που σας έστειλαν είναι αυτό της φωτογραφίας .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεσει εξωτερικο δισκο και εχει βγαλει κατω δεξια μια ενδειξη που γραφει select to open files from usbstorage.

Το παταω ομως και δεν κανει τιποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα εγκαταστήσεις το xbmc, σου προτείνω την έκδοση που έχει βγει για το ouya (μέχρι να βγει η stable 13) http://www.sendspace.com/file/e0xnff και μετά θα εγκαταστήσεις το*superrepo και μέσα από το superrepo θα εγκαταστήσεις το addon 1channel το οποίο έχει τα πάντα από σειρές και ταινίες. Άλλα προτεινόμενα addons μέσα από το superrepo είναι τα mash up, icefilms, sportsdevil και υπάρχουν και πολλά άλλα καλά addons

Οδηγός για να περάσεις το superrepo http://www.youtube.com/watch?v=5joVjnaupFo&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3D5joVjnaupFo&app=desktop

αν το συνδέσεις με rca λογικά από τις ρυθμίσεις θα πρέπει να επιλέξεις 480p

 

ironwolf SOS προβλημα με wifi αν και το εχς διπλα το στα 3 μετρα το ρουτερ εχει μονο 2 με 3 γραμμες σημα και αν παω να κανς 2 πραγματα ταυτοχρονα μου λεει connection times out .....ενω την πρωτη μερα που το εβαλα ειδα κ στο xbmc 720p ταινια και ηταν στο αλλο δωματιο το ρουτερ..εκανα reset 2 φορες αλλα παλι τα ιδια...εχει την 4,2,2 εκδοση απο τη μανα του..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω ανοιξει να δω αν εχει κατι τετοιο ακομα.αλλα ουτε κωδικο εχω στο ρουτερ.τ μια πιανει μια χαρα κ την αλλη δεν το βρισκει καν.δεν εχω παρατηρησει να ζεσταινεται πολυ.το αλλο περιεργο ειναι οτι μολις το συνδεω με uthermet καλωδιο απο τ router κολαει κ το router κ δε μπαινει ιντερνετ με καλωδιο παρα μονο ασυρματα.θα αλλαξω καναλι και θα δω
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τότε μπαίνουν πολλοί στην σύνδεση σου εφόσον δεν έχεις κωδικό και σου τραβάνε την σύνδεση?

 

οχι ουτε αυτο γιατι μπαινω στο ρουτερ κ βλεπω ποιοι εχουν συνδεθει κ κανω κ δοκιμη με το speed test και ειναι ολα καλα...κ εξαλου βλεπω και το φωτακι στο ρουτερ για το ασυρματο οταν δεν ειμαι μεσα δεν αναβοσβηνει...το εχω τσεκαρει πολλεσ φορες....μαλλον θα φταιει το ρουτερ και λιγο το μηχανημα γιατι την πρωτη μερα ειδα ταινια στο xbmc 720p και το ρουτερ ηταν στο δωματιο και τωρα μπορει να μην το βρησκει κ καθολου...ακομα αυτο με το δικτυο μου το κανει με το που το ανοιγω δηλαδη δεν το κανει μετα απο 2 ωρες λειτουργειας.....τρωει φλασιες....

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει πολλές φορές από το dealsprime.com και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Το τηλεχειριστήριο που μου έστειλαν δεν ήταν αυτό της φωτογραφίας αλλά ένα μικρό άσπρο

 

Κατά τα άλλα για την χρήση του θέλω είναι εντάξει φίλε μού;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και σύνδεσα το Tronsmart Prometheus και δοκίμασα το XBMC το οποίο είναι προεγκατεστημένο.. Είναι το απόλυτο TV Box για αυτή την δουλειά. Και το λέω αυτό συγκρίνοντας με το CX-919 που έχω. Τρέχει τα πάντα νεράκι χωρίς χαμένα frames και χωρίς σπασίματα όσο φορτωμένη και αν είναι η σκηνή. Πήρα την έκδοση με την 4.2 και τα 8GB. Όσοι θέλουν TV Box αποκλειστικά για XBMC το προτείνω ανεπιφύλακτα χωρίς να υστερεί και πολύ φυσικά στις υπόλοιπες λειτουργίες. Δυστυχώς δεν μου ήρθε rooted όπως μου είχαν πει σε σχετική ερώτηση πριν το παραγγείλω. Επίσης δεν έχει τη δυνατότητα απόκρυψης της κάτω μπάρας (Home, Back κλπ) που ενοχλεί όταν τρέχει το XBMC και δεν είναι σε πλήρη οθόνη και απουσιάζει και το πλήκτρο για Shutdown. Υπάρχει λύση για όλα αυτά αλλά πρέπει πρώτα να το κανω Root.

 

Edit: Είναι root τελικά. Δεν είχε το SU στις εφαρμογές και έβγαλα λάθος συμπέρασμα. Μόλις το τσέκαρα με το Root checker.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεσει εξωτερικο δισκο και εχει βγαλει κατω δεξια μια ενδειξη που γραφει select to open files from usbstorage.

Το παταω ομως και δεν κανει τιποτα.

 

Σχετικα με αυτο, εχει καταφερει κανεις να συνδεσει στο cs968 εξωτ δισκο με αρχεια που να εχουν μεγεθος ανω των 5gb ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...