Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια τελευταία ερώτηση προς όλους για να προχωρήσω στην αγορά:

Ποιος από τους 2 επεξεργαστές είναι καλύτερος

1. RK 3188

2. AMLOGIC S805

Κατέληξα σε αυτούς καθώς υπάρχει πληθώρα επιλογών σε tv box με αυτούς τους επεξεργαστές

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

Μια τελευταία ερώτηση προς όλους για να προχωρήσω στην αγορά:

Ποιος από τους 2 επεξεργαστές είναι καλύτερος

1. RK 3188

2. AMLOGIC S805

Κατέληξα σε αυτούς καθώς υπάρχει πληθώρα επιλογών σε tv box με αυτούς τους επεξεργαστές

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

κι εγώ αυτής της λογικής είμουν μέχρι να το αγοράσω .Παίζει , το kodi μια χαρά στο popcorn τα ίδια το μόνο να υπάρχει καλό internet .Χθες τα μεσημέρι υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην περιοχή μου με το internet νόμιζα ότι τα έπαιξε το μηχάνημα .. Αυτό που είναι πολύ καλό είναι το wifi!!! να το δείς και αυτό. Στην πράξη το καλύτερο κατά με είναι αυτό. http://www.aliexpress.com/store/product/XBMC-Fully-Loaded-Original-Q7-MK888-CS918-Quad-core-1G-8G-RK3188-Android-TV-BOX-smart/603688_1956743437.html . Το ίδιο .Υπάρχει και με μνήμη στα 2g στα 8 ευρώ ποιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτής της λογικής είμουν μέχρι να το αγοράσω .Παίζει , το kodi μια χαρά στο popcorn τα ίδια το μόνο να υπάρχει καλό internet .Χθες τα μεσημέρι υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην περιοχή μου με το internet νόμιζα ότι τα έπαιξε το μηχάνημα .. Αυτό που είναι πολύ καλό είναι το wifi!!! να το δείς και αυτό. Στην πράξη το καλύτερο κατά με είναι αυτό. http://www.aliexpress.com/store/product/XBMC-Fully-Loaded-Original-Q7-MK888-CS918-Quad-core-1G-8G-RK3188-Android-TV-BOX-smart/603688_1956743437.html . Το ίδιο .Υπάρχει και με μνήμη στα 2g στα 8 ευρώ ποιο πάνω

Οπότε προτείνεις το 1?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να περιμένεις να πει τη γνώμη του ο Ironwolf που έχει πολλές γνώσεις στο αντικέιμενο και κάνει πολλά review σε tv box.

Σε αντίστοιχο ερώτημα πριν κάνα μήνα είχε πει ότι για χρήση xbmc είναι καλύτερα κάτι σε amlogic παρά rk1388:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6121051#post6121051

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να περιμένεις να πει τη γνώμη του ο Ironwolf που έχει πολλές γνώσεις στο αντικέιμενο και κάνει πολλά review σε tv box.

Σε αντίστοιχο ερώτημα πριν κάνα μήνα είχε πει ότι για χρήση xbmc είναι καλύτερα κάτι σε amlogic παρά rk1388:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6121051#post6121051

πρέπει να προσέχετε και την gpu ! (κάρτα γραφικών ) ..o amlogic περιέχει Mali-450 ....πολύ καλύτερος από Mali 400 του 3188!! + που ο amlogic υποστηρίζει H.265 HEVC (το μέλλον είναι το H.265 HEVC !! )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να προσέχετε και την gpu ! (κάρτα γραφικών ) ..o amlogic περιέχει Mali-450 ....πολύ καλύτερος από Mali 400 του 3188!! + που ο amlogic υποστηρίζει H.265 HEVC (το μέλλον είναι το H.265 HEVC !! )
όποτε ποιο περνουμε φιλε προτινε κατι
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλήγω εδώ:

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_80703.html

εσείς τι λέτε?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στο δικό μου στις τελευταίες version του kodi δεν παίζει σωστά όλες οι online πηγές. Μόνο η έκδοση spmc 13.4.0 παίζει Οκ. [ATTACH]62362[/ATTACH]

 

Όπως βλέπετε δείχνει η μισή εικόνα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στο δικό μου στις τελευταίες version του kodi δεν παίζει σωστά όλες οι online πηγές. Μόνο η έκδοση spmc 13.4.0 παίζει Οκ. [ATTACH]62362[/ATTACH]

 

Όπως βλέπετε δείχνει η μισή εικόνα.

δοκίμασε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974&page=15 ...στο post #213

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974&page=15 ...στο post #213

 

Ευχαριστώ φίλε μου όλα αυτά τα έχω κάνει άλλα πάλι τα ίδια.

Όταν παίζει ταινία από usb-δικτιο μια χαρά δουλεύει, το πρόβλημα είναι σταonline (Hellenic TV ,Genesis κλπ) το μηχανάκι είναι ένα cs818ii dvb-t2.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλήγω εδώ:

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_80703.html

εσείς τι λέτε?

 

Μάλλον αυτό θα προτιμήσω και εγώ,κυκλοφορεί πιο πολύ καιρό ,έχει και κουμπί on-off

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα προτιμήσω και εγώ,κυκλοφορεί πιο πολύ καιρό ,έχει και κουμπί on-off

Φιλε μου,με το ποσο που θα δαπανησεις για την αγορα του,ε μια χαρα θα ειναι.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλήγω εδώ:

http://www.gearbest.com.com/tv-box/pp_80703.html

εσείς τι λέτε?

 

κι αν πιάσεις σήμα internet με δύο γραμμές στα τρία μέτραέλα να μας πεις .Για να πεις ότι είναι καλό πρέπει να το δοκιμάσεις άκου κι εμένα εγώ ρίσκαρα και όλα καλά , εδώ στο φορουμ δεν πείρα καμιά βοήθεια γιατί δεν ψωνίζω gearbest.com μέτρησε η διαίσθηση μου

Link to comment
Share on other sites

κι αν πιάσεις σήμα internet με δύο γραμμές στα τρία μέτραέλα να μας πεις .Για να πεις ότι είναι καλό πρέπει να το δοκιμάσεις άκου κι εμένα εγώ ρίσκαρα και όλα καλά , εδώ στο φορουμ δεν πείρα καμιά βοήθεια γιατί δεν ψωνίζω gearbest.com μέτρησε η διαίσθηση μου

Το εχεις δοκιμασει? Γιατι το σκεφτομουνα και εγω για δωρο. Εχει καλα reviews ενω απ οτι ειδα παιρνει και τις ρομ του mk808b plus.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμασει? Γιατι το σκεφτομουνα και εγω για δωρο. Εχει καλα reviews ενω απ οτι ειδα παιρνει και τις ρομ του mk808b plus.

 

ναι το έχω 15 ημέρες σε χρίση που δεν το αφήνω και ήσυχο είμαι τις λογικής να το ξεζουμίσω είδα σήμερα το hobbit 2.20 ώρες με 1080p χωρίς κανένα ψεγάδι, το μόνο να έχεις ιντερνετ που να πιανει μέχρι 7000kbps για ρομ δεν ξέρω αφού το μηχανάκι λειτουργεί μια χαρά γιατί να μπω σε περιπέτειες .

Κάποια μέρα θα στείλω video για του λόγου το αληθές , το μόνο θέλω οδηγίες πως να το ανεβάσω στο φορουμ

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου όλα αυτά τα έχω κάνει άλλα πάλι τα ίδια.

Όταν παίζει ταινία από usb-δικτιο μια χαρά δουλεύει, το πρόβλημα είναι σταonline (Hellenic TV ,Genesis κλπ) το μηχανάκι είναι ένα cs818ii dvb-t2.

 

Μετά από πειράματα βρήκα που οφείλεται, στις εκδόσεις kodi 14.2 - 15 κάτι δεν πάει καλά με τη επιτάχυνση υλικού όταν κλείσω την amlogic η εικόνα στα online ναι μεν είναι full screen αλλά δεν έχει καλή ροή κάνει σπασίματα, έχει κάποιος καμιά ιδέα;; όχι ότι έχω πρόβλημα να μείνω σε παλιά έκδοση του kodi ; την δουλειά μου την κάνω μια χαρά είναι το γιατί που με τρελαίνει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πειράματα βρήκα που οφείλεται, στις εκδόσεις kodi 14.2 - 15 κάτι δεν πάει καλά με τη επιτάχυνση υλικού όταν κλείσω την amlogic η εικόνα στα online ναι μεν είναι full screen αλλά δεν έχει καλή ροή κάνει σπασίματα, έχει κάποιος καμιά ιδέα;; όχι ότι έχω πρόβλημα να μείνω σε παλιά έκδοση του kodi ; την δουλειά μου την κάνω μια χαρά είναι το γιατί που με τρελαίνει.

προφανώς δεν υποστηρίζουν το κουτί καλά ... δοκίμασε ρυθμίσεις.. video... acceleration ...(ανάλογα την έκδοση που θα βαλεις έχει και διαφορετικες ρυθμίσεις .."παίξε" με τις ρυθμίσεις εκεί..)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

 

ψαχνω να αγορασω καποιο android tv box αλλα εχω χαθεί και θελω τη βοηθεια σας

το θελω μόνο για το kodi για να βλεπω σειρές online για τπτ άλλο , το θέλω ομως να τρέχει απροβληματητα χωρίς κωλύματα γιατι συνηθως βλεπω σε αναλυση 1080 P (φτανει 1 gb ram? Μηπως να κοιτάξω για 2? ) (φυσικά στο κώλυμα βγάζω εκτος το παράγοντα ταχύτητα internet )

θα το τοποθετησω στη πλατη της TV Οπου δεν εχει πριζα για καλωδιο ethernet (οποτε μόνο wifi)

 

βλέπω τιμές απο 50 ευρώ μέχρι 150ευρω , δεν έχω πρόβλημα να πάρω στα 150 κατι αν αξίζει αλλά σκευτομαι μήπως ειναι πετάμενα λευτα για τόσο απλη χρήση

 

ζητάω τα φωτα σας να μου προτείνετε 1 2 μοντελα για να μη πεταξω αδικα λευτα?

ειδα τα minix οκ , διαβασα οτι καποιοι ειχατε προβλημα ομως , μετα ειδα το CS918 που ανεφερε ενας φιλος πιο πριν και λεω αξιζει σε τοσα λιγα χρήματα θα κανω την δουλειά μου ?

 

 

επεισης αν κάποιος θελει να πουλήσει το δικο του επειδή σκευτετε να κάνει αλλαγή και πιστεύει οτι θα με καλύψει στις αναγκες που εχω για να μη μπλεξω με κινεζους ας μου στείλει pm

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

 

ψαχνω να αγορασω καποιο android tv box αλλα εχω χαθεί και θελω τη βοηθεια σας

το θελω μόνο για το kodi για να βλεπω σειρές online για τπτ άλλο , το θέλω ομως να τρέχει απροβληματητα χωρίς κωλύματα γιατι συνηθως βλεπω σε αναλυση 1080 P (φτανει 1 gb ram? Μηπως να κοιτάξω για 2? ) (φυσικά στο κώλυμα βγάζω εκτος το παράγοντα ταχύτητα internet )

θα το τοποθετησω στη πλατη της TV Οπου δεν εχει πριζα για καλωδιο ethernet (οποτε μόνο wifi)

 

βλέπω τιμές απο 50 ευρώ μέχρι 150ευρω , δεν έχω πρόβλημα να πάρω στα 150 κατι αν αξίζει αλλά σκευτομαι μήπως ειναι πετάμενα λευτα για τόσο απλη χρήση

 

ζητάω τα φωτα σας να μου προτείνετε 1 2 μοντελα για να μη πεταξω αδικα λευτα?

ειδα τα minix οκ , διαβασα οτι καποιοι ειχατε προβλημα ομως , μετα ειδα το CS918 που ανεφερε ενας φιλος πιο πριν και λεω αξιζει σε τοσα λιγα χρήματα θα κανω την δουλειά μου ?

 

 

επεισης αν κάποιος θελει να πουλήσει το δικο του επειδή σκευτετε να κάνει αλλαγή και πιστεύει οτι θα με καλύψει στις αναγκες που εχω για να μη μπλεξω με κινεζους ας μου στείλει pm

 

ευχαριστω πολυ

 

Το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι. Σκεψου και πραξε.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

 

ψαχνω να αγορασω καποιο android tv box αλλα εχω χαθεί και θελω τη βοηθεια σας

το θελω μόνο για το kodi για να βλεπω σειρές online για τπτ άλλο , το θέλω ομως να τρέχει απροβληματητα χωρίς κωλύματα γιατι συνηθως βλεπω σε αναλυση 1080 P (φτανει 1 gb ram? Μηπως να κοιτάξω για 2? ) (φυσικά στο κώλυμα βγάζω εκτος το παράγοντα ταχύτητα internet )

θα το τοποθετησω στη πλατη της TV Οπου δεν εχει πριζα για καλωδιο ethernet (οποτε μόνο wifi)

 

βλέπω τιμές απο 50 ευρώ μέχρι 150ευρω , δεν έχω πρόβλημα να πάρω στα 150 κατι αν αξίζει αλλά σκευτομαι μήπως ειναι πετάμενα λευτα για τόσο απλη χρήση

 

ζητάω τα φωτα σας να μου προτείνετε 1 2 μοντελα για να μη πεταξω αδικα λευτα?

ειδα τα minix οκ , διαβασα οτι καποιοι ειχατε προβλημα ομως , μετα ειδα το CS918 που ανεφερε ενας φιλος πιο πριν και λεω αξιζει σε τοσα λιγα χρήματα θα κανω την δουλειά μου ?

 

 

επεισης αν κάποιος θελει να πουλήσει το δικο του επειδή σκευτετε να κάνει αλλαγή και πιστεύει οτι θα με καλύψει στις αναγκες που εχω για να μη μπλεξω με κινεζους ας μου στείλει pm

 

ευχαριστω πολυ

. Θα την κανεις και με το kodi χωρις προβλημα μονο ποντηκι αλλαγη θελει
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα πάντως με το κρέας, το φθηνότερο tv box της αγοράς δουλεύει σαν σκυλί.;)

εάν χρειάζεσαι το κουτί για μικρό χρονικό διάστημα (και οι απαιτήσεις σου είναι πολύ μικρές ) και θέλεις κάθε χρόνο και καινούργιο ναι πας για κάτι φθηνό ..εάν θέλεις μια συσκευή που να σου παίζει ΤΑ πάντα (4k x265 στα 60 fps!!) και για κάποια χρόνια θα χρειαστείς να δώσεις κάποια χρήματα .

φθηνό και καλό είναι" σύνθημα" για τις μάζες .... μια ψευδαίσθηση ..δυστυχώς ..(στις μάζες είμαι και εγώ ...μη με φάτε..:lol:) ..ότι πληρώνεις παίρνεις...όποιος θέλει κάτι καλό ας πάει για NVIDIA SHIELD Android TV !! ... ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο σας

 

το φθηνό και καλό ναι συμφωνώ είναι ψευδαίσθηση. στη προκειμένη ομως απλά το θελω για streaming σειρών αποκλειστικό τίποτα άλλο..

εξ ου και το δίλημμα μου αν αξίζει να δώσω 150 200 ευρώ μονο για αυτή τη δουλειά

 

αυτή τη στιγμή απλά συνδέω το λαπτοπ στη tv και έχω εκεί το kodi.

Απο αυτην τη διαδικασία θέλω να ξεφύγω αν είναι εφικτο με ενα νορμαλ κόστος.

Αν η συγκεκρκιμενη δουλεια γίνετε με 50 -80 -100 ευρω το θεωρω unfair να δώσω 200 ευρω για δυνατότητες που δε θα εκμεταλλευτώ ποτέ.

 

Εκεί είναι ο προβληματισμος μου καθώς είμαι άσχετος με το αθλημα του tv box.

επίσης 50 και 80 και 100 και 150 ευρώ να θέλω να δώσω δε ξέρω που να προσανατολιστω ώστε άπλα να γίνει η δουλειά που αναζητώ.. γιαυτο ζήτησα τη γνώμη σας αν μπορείτε όσοι είστε πιο έμπειροι από εμένα να μου προτείνετε 1-2-3 μοντέλα τα οποία να ειναι value for money καθαρά για streaming σειρων απο το Kodi :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να χτυπήσεις κάτι φθηνό μέχρι 40-50 ευρώ για να μπεις στο νόημα και από εκεί και μετά αργότερα αν θελήσεις κάτι καλύτερο και ακριβότερο θα έχεις τη βασική εμπειρία και θα ξέρεις προς τα που να κινηθείς. Έτσι κι αλλιώς και σε ένα χρόνο να το αλλάξεις, τα 40-50 θα τα έχεις κάνει απόσβεση ήδη. Εγώ σαν πρώτο βημα πήρα το φθηνότερο με 28 ευρώ αλλά το έχω με ethernet αλλιώς θα σου το πρότεινα. Εδώ και μήνες παίζει τα πάντα χωρίς πρόβλημα, το έχω λιώσει. Τα λεφτά του τα έχει πιάσει από τον πρώτο μήνα χαχα. Εσύ αφού θα είσαι με WiFi κοίτα κάτι με κεραία για να έχεις καλό σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...