Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, ath156 said:

Θα έλεγα γιατί όχι (τουλάχιστον από άποψη μνήμης)? Όχι βέβαια ότι και το έχω δοκιμάσει. Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να το τεστάρεις εσύ.

 

30 minutes ago, minast said:

Το Pi 4 υποστηρίζει hardware decoding για HEVC/h.265. Εάν το λογισμικό που θέλεις να τρέξεις το υποστηρίζει, θα πρέπει να είσαι οκ.

Στο Pi 4, 8GB που έχω δουλεύει άψογα. Το 2GB δεν το έχω να το δοκιμάσω. Δηλαδή από άποψη μνήμης και μόνο ρωτάω.

 

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Εάν δεν θέλεις να κάνεις και άλλες εργασίες από πίσω, στο βίντεο δεν θα σου λείψει μνήμη. Εγώ έχω παίξει HEVC χωρίς πρόβλημα και σε Pi 4 1GB.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, minast said:

Εάν δεν θέλεις να κάνεις και άλλες εργασίες από πίσω, στο βίντεο δεν θα σου λείψει μνήμη. Εγώ έχω παίξει HEVC χωρίς πρόβλημα και σε Pi 4 1GB.

Ωραία, ευχαριστώ. Οχι δεν θα κάνει κάτι άλλο. Libreelec θα βάλω.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα

να σας κανω μια ερώτηση

ειχα αυτο το μποξάκι που απο κεραυνο πέθανε

 H96 Max 4K UHD

https://www.skroutz.gr/s/31155504/TV-Box-H96-Max-4K-UHD-με-WiFi-CPU-RK3318-USB-2-0-USB-3-0-4GB-RAM-και-32GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-11-0.html#reviews

και τωρα ψάχνομαι

με χαλουσε που δεν μπορουσα να βάλω Ertflix αλλα δεν αρρώστησα και όλας όμως ηταν 4gb ram και 32gb χωριτηκότητα....

το είχα σε ενα καρφομενο δίσκο 1,5 τερα και έπαιζε τα παντα.

τωρα ψάχνομαι ποιο θα παρω αλλα εχω μπερδευτεί.

βασικο πρόβλημα είναι πως πρεπει να εχω οπωσδήποτε συνδεση ethernet γιατι το ιντερνετ που εχω είναι με πολυ χαμηλη ταχυτητα εξαιτίας του δικτιου.

και πρεπει να έχει AV out για να το συνδέω σε μια παλια, πολυ παλια τηλεόραση στο εξοχικό.

 

εχω βρει αυτο : Mecool TV Box KM2 4K , το οποίο έχει τις συνδέσεις που θελω αλλα δεν ξερω αν θα ανταποκρίνεται σε ταχυτητα και λειτουργία.

η αλλη λύση είναι να παρω το ίδιο που είχα.

ότι πρόταση έχετε ευπρόσδεκτη.

έλεγα να δωσω μεχρι 100άρικο.

 

σορι δεν έγραψα πως η χρήση του ηταν για Youtube, stremio και player απο τον εξωτερικο σκληρο, τίποτα αλλο.

 

να είστε καλα όλοι σας

 

 

Edited by axetos
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να δώσεις ρεύμα στο H96 max 4K UHD μέσω θύρας USB με ένα απλό τροφοδοτικό 5v 2amp κινητού , μπας και η ζημιά σταμάτησε μόνο στο τροφοδοτικό πριν αποφασίσεις αν και με τι box θα το αντικαταστήσεις. 

Εάν τελικά η ζημιά προχώρησε στην μητρική πλακέτα του h96 max 4k θα σου πρότεινα να δεις ποιά μποξάκια υποστηρίζει ο slimhouse ή ο Vortex με λογισμικά και να πάρεις ένα με επεξεργαστή Amlogic s905x3. Σχετικά καλές τιμές στο skroutz θα βρείς το tanix tx3 και το x96air , πάντα σε 4gb ram 32gb ή 64gb Rom.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, axetos said:

καλησπερα στην παρεα

να σας κανω μια ερώτηση

ειχα αυτο το μποξάκι που απο κεραυνο πέθανε

 H96 Max 4K UHD

https://www.skroutz.gr/s/31155504/TV-Box-H96-Max-4K-UHD-με-WiFi-CPU-RK3318-USB-2-0-USB-3-0-4GB-RAM-και-32GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-11-0.html#reviews

και τωρα ψάχνομαι

με χαλουσε που δεν μπορουσα να βάλω Ertflix αλλα δεν αρρώστησα και όλας όμως ηταν 4gb ram και 32gb χωριτηκότητα....

το είχα σε ενα καρφομενο δίσκο 1,5 τερα και έπαιζε τα παντα.

τωρα ψάχνομαι ποιο θα παρω αλλα εχω μπερδευτεί.

βασικο πρόβλημα είναι πως πρεπει να εχω οπωσδήποτε συνδεση ethernet γιατι το ιντερνετ που εχω είναι με πολυ χαμηλη ταχυτητα εξαιτίας του δικτιου.

και πρεπει να έχει AV out για να το συνδέω σε μια παλια, πολυ παλια τηλεόραση στο εξοχικό.

 

εχω βρει αυτο : Mecool TV Box KM2 4K , το οποίο έχει τις συνδέσεις που θελω αλλα δεν ξερω αν θα ανταποκρίνεται σε ταχυτητα και λειτουργία.

η αλλη λύση είναι να παρω το ίδιο που είχα.

ότι πρόταση έχετε ευπρόσδεκτη.

έλεγα να δωσω μεχρι 100άρικο.

 

σορι δεν έγραψα πως η χρήση του ηταν για Youtube, stremio και player απο τον εξωτερικο σκληρο, τίποτα αλλο.

 

να είστε καλα όλοι σας

Να ξεκινησουμε με το ηδη υπαρχον μποξακι σου και να σου πω οτι ειναι ενα απο αυτα με τον χειροτερο επεξεργαστη στην πιατσα !
Ομως ισως μια δοκιμη αν μπορει να γινει με ενα αλλο αντιστοιχο τροφοδοτικο (αν υπαρχει) να το ... ξαναναστησει !
Η δοκιμη παντως μπορει να γινει και με αυτον τον τροπο που σου προτεινει ο @makis1024 ...!
Τωρα για το μποξακι που εχεις βρει ...
Αυτο το μποξακι ειναι ενα μποξακι τυπου Android TV ... δηλαδη ειναι ενα μποξακι εντελως μα εντελως διαφορετικο στο μενου και τον χειρισμο του απο το προηγουμενο σου !
Ολα αυτα τα μποξακια με Android TV λογισμικο εχουν ενα σωρο δικλειδες ασφαλειας με αποτελεσμα μιας και εχουν ενα εντελως διαφορετικο playstore να μην εχεις προσβαση σε αρκετες εφαρμογες...
Αν ομως οι βασικες σου απαιτησεις ειναι οι ιδιες με το προηγουμενο (Youtube, stremio και player απο τον εξωτερικο σκληρο) τοτε μπορει και να εισαι ενταξει και εδω !
Ομως προσωπικα δεν θα πηγαινα ουτε σε Android TV μποξακι ...ουτε και σε Mecool !
Δυστυχως ειμαστε και σε μια περιοδο που τα καλα μποξακια με απλο Android ειναι ''εξαφανισμενα'' απο την πιατσα και αν θελεις να παρεις ενα αξιοπιστο σε hardware μποξακι θα πρεπει να του περασεις αναγκαστικα ενα custom λογισμικο για καλυτερη εμπειρια χρησης μιας και τα περισσοτερα απο τα μαμα λογισμικα απο ολα αυτα τα μποξακια ειναι για τα ''σκουπιδια''  (η αληθεια ειναι οτι και τα προηγουμενα ηθελαν αλλο λογισμικο αλλα οκ ... γινοταν η δουλεια σου και με τα μαμα) !
Δυστυχως λοιπον η ευτυχως αυτα ειναι λιγο πολυ τα δεδομενα στην πιατσα αυτον τον καιρο !

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, axetos said:

καλησπερα στην παρεα

να σας κανω μια ερώτηση

ειχα αυτο το μποξάκι που απο κεραυνο πέθανε

 H96 Max 4K UHD

https://www.skroutz.gr/s/31155504/TV-Box-H96-Max-4K-UHD-με-WiFi-CPU-RK3318-USB-2-0-USB-3-0-4GB-RAM-και-32GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-11-0.html#reviews

και τωρα ψάχνομαι

με χαλουσε που δεν μπορουσα να βάλω Ertflix αλλα δεν αρρώστησα και όλας όμως ηταν 4gb ram και 32gb χωριτηκότητα....

το είχα σε ενα καρφομενο δίσκο 1,5 τερα και έπαιζε τα παντα.

τωρα ψάχνομαι ποιο θα παρω αλλα εχω μπερδευτεί.

βασικο πρόβλημα είναι πως πρεπει να εχω οπωσδήποτε συνδεση ethernet γιατι το ιντερνετ που εχω είναι με πολυ χαμηλη ταχυτητα εξαιτίας του δικτιου.

και πρεπει να έχει AV out για να το συνδέω σε μια παλια, πολυ παλια τηλεόραση στο εξοχικό.

 

εχω βρει αυτο : Mecool TV Box KM2 4K , το οποίο έχει τις συνδέσεις που θελω αλλα δεν ξερω αν θα ανταποκρίνεται σε ταχυτητα και λειτουργία.

η αλλη λύση είναι να παρω το ίδιο που είχα.

ότι πρόταση έχετε ευπρόσδεκτη.

έλεγα να δωσω μεχρι 100άρικο.

 

σορι δεν έγραψα πως η χρήση του ηταν για Youtube, stremio και player απο τον εξωτερικο σκληρο, τίποτα αλλο.

 

να είστε καλα όλοι σας

 

Αρχικά πράγματι δοκίμασε να δώσεις ρεύμα σε αυτό που έχεις μέσω της θύρας  usb. Για αυτό χρειάζεσαι το ειδικό καλώδιο που εάν δεν το έχεις μπορείς να το φτιάξεις και μόνο σου από 2 παλιά καλώδια. Το πώς δες δίπλα στις ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ (1η).

https://myphone.gr/forum/topic/73324/page/753/?tab=comments#comment-7070217

Εάν πορολα αυτά θα ήθελες κάποιο καινούργιο θα έλεγα να δεις στο geekbuing x96 max plus s905x3  από γερμανική αποθήκη και πολύ πιο φθηνό. Με το καλώδιο θα βάλουμε και άλλη ρομ (θα έχεις και Ερτφλιξ κλπ). Εάν δεν βρεις 4/32 παίρνεις το 4/64.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το τροφοδοτικό είναι μια χαρά, δουλεύει κανονικά, το μετρησα με πολυμετρο.

Το μποξακι δεν ανοιγει με την καμια, πρέπει να εφαγε φορτιο απο την εθερνετ....αυτο το ανακαλυψα εκ τον υστερον απο τους γειτονες που καήκανε σε όλους κάποιες συσκευές που ηταν συνδεμενες στο τηλεφωνικο δικτυο.

Ομως θα δοκιμάσω και την λυση που δίνετε μεσω θυρας usb και θα επανέλθω....

σας ευχαρηστω και παλι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, axetos said:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το τροφοδοτικό είναι μια χαρά, δουλεύει κανονικά, το μετρησα με πολυμετρο.

Το μποξακι δεν ανοιγει με την καμια, πρέπει να εφαγε φορτιο απο την εθερνετ....αυτο το ανακαλυψα εκ τον υστερον απο τους γειτονες που καήκανε σε όλους κάποιες συσκευές που ηταν συνδεμενες στο τηλεφωνικο δικτυο.

Ομως θα δοκιμάσω και την λυση που δίνετε μεσω θυρας usb και θα επανέλθω....

σας ευχαρηστω και παλι...

Με το τροφοδοτικο μετραμε ταση και οχι ενταση...
Και η ενταση εδω κανει την διαφορα!
Μπορει ενα τροφοδοτικο να δειχνει σχεδον τα ιδια volt (λιγο πιο κατω) αλλα να μην εχει το 1Α περιπου που χρειαζεται να ξεκινησει...!
Παντως σε ενα παλιο μποξακι που ειχα με Amlogic S905 επεξεργαστη και το εδωσα σε φιλο για iptv ...επαθε το ιδιο πραγμα που λες απο την ethernet και πλεον μας αφησε χρονους !
Οποτε ολα ειναι ... ανοικτα!
Μια δοκιμη θα σου δειξει την αληθεια!
Και αν το παρεις αποφαση για νεο μποξακι και πιανουν λιγο τα χερια σου θα κανεις την δουλεια σου πολυ γρηγοροτερα και καλυτερα!
Αν παλι βρεις και κατι αλλο που σου κανει κλικ (παντα με Amlogic επεξεργαστη) εδω θα ειμαστε ... και το συζηταμε !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρησιμοποιώ ugoos ports από τον Slimhouse/Slimbox.

Και επειδή γυρίζοντας από το τριήμερο βρήκα μήνυμα από τον Slimhouse για να ενεργοποιήσει μόνιμα την θερμοκρασία μπροστά (όπως έχω κάνει εγώ) και σύμφωνα με παλαιότερη ιδιωτική συνομιλία μας, βλέπω δε καινούργια έκδοση 54.9.1 με μοναδική αλλάγή τα leds !!

Την εγκατέστησε κάποιος? έχει επιλογή για μόνιμη ένδειξη θερμοκρασίας?

Patch Slimbox 54.9.1 (for Leds)

UPDATE : Μόλις μου απάντησε ότι προστέθηκε στην 54.9.  Εάν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ότι πράγματι λειτουργεί εκεί?????😁

 

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος αυτό το χειριστήριο?
Στο πρώτο μου κάηκε το USB receiver και το πέταξα ήταν αγορασμένο από Κίνα
Το δεύτερο το χω πάρει από skroutz δούλεψε κάνα μήνα και τώρα έχει αρχίσει και στα 2 2,5 μέτρα δεν πιάνει καλά πρέπει να πάω κοντά στην τηλεόραση στο box.....
Μάλλον έχει χαλάσει και αυτουνού ο δέκτης έχουμε κάποιο άλλο που να πηγαίνει καλύτερα.....29b4b7444e0cf4141c29e40e677f3c30.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πριν, costasibiza84 said:

Έχει κάποιος αυτό το χειριστήριο?
Στο πρώτο μου κάηκε το USB receiver και το πέταξα ήταν αγορασμένο από Κίνα
Το δεύτερο το χω πάρει από skroutz δούλεψε κάνα μήνα και τώρα έχει αρχίσει και στα 2 2,5 μέτρα δεν πιάνει καλά πρέπει να πάω κοντά στην τηλεόραση στο box.....
Μάλλον έχει χαλάσει και αυτουνού ο δέκτης έχουμε κάποιο άλλο που να πηγαίνει καλύτερα.....

Αντίθετα με την εμπειρία σου, εμένα το g10s είναι άψογο και δουλεύει από τον Αύγουστο του 2021 κάθε μέρα...το μόνο που δεν το πήρα με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο (ίσως να βοηθούσε το βράδυ έτσι). Σου βάζω και από που το πήρα στο Αλι...

Μπαταρία του άλλαξες?😁  έχει και re-calibration mode νομίζω...ελπίζω να μην έπεσες σε κάτι μαιμού (παρεπιπτόντως το φωτάκι είναι κόκκινο όπως στα "αυθεντικά" ή πράσινο?).

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρησιμοποιώ ugoos ports από τον Slimhouse/Slimbox.
Και επειδή γυρίζοντας από το τριήμερο βρήκα μήνυμα από τον Slimhouse για να ενεργοποιήσει μόνιμα την θερμοκρασία μπροστά (όπως έχω κάνει εγώ) και σύμφωνα με παλαιότερη ιδιωτική συνομιλία μας, βλέπω δε καινούργια έκδοση 54.9.1 με μοναδική αλλάγή τα leds !!
Την εγκατέστησε κάποιος? έχει επιλογή για μόνιμη ένδειξη θερμοκρασίας?
Patch Slimbox 54.9.1 (for Leds)
UPDATE : Μόλις μου απάντησε ότι προστέθηκε στην 54.9.  Εάν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ότι πράγματι λειτουργεί εκεί?????
 
1422261933__2023-06-05_135853928.thumb.png.b2a7707000dd6f74241edbd0788a8000.png
Slimhouse_my.apk_answer_05062023.thumb.png.b8f2ed6fb3bc470961b438c6ecda0127.png
Ναι την έβαλα εγώ μόλις και το ενεργοποίησα

Αλλά όπως και να έχει δεν βλέπω την οθόνη και έτσι πάλι με την μπάρα θα ελενχω d27aaa774b28236b28b85f0bdcb35455.jpg
Έχει κάποιος αυτό το χειριστήριο?
Στο πρώτο μου κάηκε το USB receiver και το πέταξα ήταν αγορασμένο από Κίνα
Το δεύτερο το χω πάρει από skroutz δούλεψε κάνα μήνα και τώρα έχει αρχίσει και στα 2 2,5 μέτρα δεν πιάνει καλά πρέπει να πάω κοντά στην τηλεόραση στο box.....
Μάλλον έχει χαλάσει και αυτουνού ο δέκτης έχουμε κάποιο άλλο που να πηγαίνει καλύτερα.....29b4b7444e0cf4141c29e40e677f3c30.jpg
Αντίθετα με την εμπειρία σου, εμένα το g10s είναι άψογο και δουλεύει από τον Αύγουστο του 2021 κάθε μέρα...το μόνο που δεν το πήρα με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο (ίσως να βοηθούσε το βράδυ έτσι). Σου βάζω και από που το πήρα στο Αλι...
Μπαταρία του άλλαξες?  έχει και re-calibration mode νομίζω...ελπίζω να μην έπεσες σε κάτι μαιμού (παρεπιπτόντως το φωτάκι είναι κόκκινο όπως στα "αυθεντικά" ή πράσινο?).
g10s_2.thumb.jpg.4ab395e795ab41cb15abeb3d6f0c4b6f.jpg
Τελικά το βρήκα το πρόβλημα που δεν έπαιζε το ποντίκι από τότε που έφτιαξα αυτήν την βάση επειδή έχει λαμαρίνα πάνω από τα usb του κόβει την εμβέλεια......έλεος δηλαδή

Πάλι έκοψα 2 καλώδια για να βγάλω τον δέκτη πιο έξω να πιάνει σωστά

Μέσα στην πατέντα είμαι...0b43b786dad3e38fc2de583031609425.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν βάζεις ένα Ραφάκι στον τοίχο με δύο γωνίες να βάλεις tv box πάνω με τον ανεμιστήρα; για να μην είστε τσακωμένοι όπως τώρα που σου έχει γυρίσει την πλάτη; Είκοσι πλάτος και τριάντα μήκος; Θα σου λύσει όλα τα προβλήματά σου. Αφού τα χέρια σου πιάνουν.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από αρκετά χρόνια με το mi box και mi box s αφού είδα και και πάλεψα αλλά δεν έβγαλα πολυκάναλο ήχο απο την ψηφιακή θύρα του box στο Disney plus... Ενώ στα άλλα όλα καλά..άλλαξα και πήρα το mecool km2 plus...το σεταρα έδωσα ήχο από την οπτική ..μόνο stereo.. πάλεψα και τελικά έδωσα ήχο από την hdmi και πήρα πολυκάναλο ήχο,το θέμα είναι ότι ο ενισχυτής βγάζει μόνο 1080 στην έξοδο οπότε έπεσε η ανάλυση στα 1080/60..έχει καταφέρει κανείς με κάποιο τρόπο να πάρει πολυκάναλο ήχο από την οπτική;;γιατί τώρα φεύγει hdmi από τα μηχανήματα,πάει σε spliter από εκεί πάει στον ενισχυτή,από εκεί πάει σε ένα hdmi box που αναπαράγει το ambilight και από εκεί πάει στην tv

Στάλθηκε από το CPH2173 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimgeo said:

Καλησπέρα μετά από αρκετά χρόνια με το mi box και mi box s αφού είδα και και πάλεψα αλλά δεν έβγαλα πολυκάναλο ήχο απο την ψηφιακή θύρα του box στο Disney plus... Ενώ στα άλλα όλα καλά..άλλαξα και πήρα το mecool km2 plus...το σεταρα έδωσα ήχο από την οπτική ..μόνο stereo.. πάλεψα και τελικά έδωσα ήχο από την hdmi και πήρα πολυκάναλο ήχο,το θέμα είναι ότι ο ενισχυτής βγάζει μόνο 1080 στην έξοδο οπότε έπεσε η ανάλυση στα 1080/60..έχει καταφέρει κανείς με κάποιο τρόπο να πάρει πολυκάναλο ήχο από την οπτική;;γιατί τώρα φεύγει hdmi από τα μηχανήματα,πάει σε spliter από εκεί πάει στον ενισχυτή,από εκεί πάει σε ένα hdmi box που αναπαράγει το ambilight και από εκεί πάει στην tv

Στάλθηκε από το CPH2173 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εισαι σιγουρος οτι το splitter και τα καλωδια hdmi που χρησιμοποιεις ειναι βερσιον 2.0 (4k) και οχι 1.4 (1080p) ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από καθυστέρηση προχώρησα σε εγκατάσταση fan στα boxakia X96MAX+ και X96MAX+Ultra αφού άρχισα να βλέπω θερμοκρασίες 83 plus. Τώρα λειτουργούν με 60 βαθ. το πρώτο και 68 το δεύτερο μάλλον λόγω μεγαλύτερου επεξεργαστή. Εννοείται ότι και τα δύο είναι με Slimbox λογισμικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε X96Max Plus με Slimbox, ενώ έχω κλειστές τις επιλογές HDMI CEC από box και TV, σε κάποιες ενέργειες από το controller της ΤV, όπως π.χ. όταν ανοίγω την εφαρμογή Netflix, παίρνει μπροστά το tv box. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, bebius said:

Σε X96Max Plus με Slimbox, ενώ έχω κλειστές τις επιλογές HDMI CEC από box και TV, σε κάποιες ενέργειες από το controller της ΤV, όπως π.χ. όταν ανοίγω την εφαρμογή Netflix, παίρνει μπροστά το tv box. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Καλημέρα.

Το έχεις σε "power off" or "sleep/hibernation"? Εάν στο κάνει πάντα μόνο στο ίδιο κουμπί (Νετφλιξ) δεν αποκλείεται να έχει τον ίδιο IR code. Εκείνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις και τις 2 τελευταίες επιλογές (κυρίως για το ΒΤ) μπας και ενεργοποιείται "κάπως" από εκεί (Settings-Device Preferences-Power).

***Επί τη ευκαιρία πες μας και τι μέγιστη θερμοκρασία βλέπεις εκεί, παρόλο που από ότι ξέρω έχεις και τον ανεμιστήρα από κάτω😉

Screenshot_20230618-105157.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ath156 said:

Καλημέρα.

Το έχεις σε "power off" or "sleep/hibernation"? Εάν στο κάνει πάντα μόνο στο ίδιο κουμπί (Νετφλιξ) δεν αποκλείεται να έχει τον ίδιο IR code. Εκείνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις και τις 2 τελευταίες επιλογές (κυρίως για το ΒΤ) μπας και ενεργοποιείται "κάπως" από εκεί (Settings-Device Preferences-Power).

***Επί τη ευκαιρία πες μας και τι μέγιστη θερμοκρασία βλέπεις εκεί, παρόλο που από ότι ξέρω έχεις και τον ανεμιστήρα από κάτω😉

Screenshot_20230618-105157.png

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες αγαπητέ.

Θερμοκρασίες σε Stremio που παρατηρώ κάποιες φορές σε αρχεία 3-4GB είναι 55-60C.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bebius said:

Σε X96Max Plus με Slimbox, ενώ έχω κλειστές τις επιλογές HDMI CEC από box και TV, σε κάποιες ενέργειες από το controller της ΤV, όπως π.χ. όταν ανοίγω την εφαρμογή Netflix, παίρνει μπροστά το tv box. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Μηπως η ΤV σου ειναι LG ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι.
Επειδή εχω κ γω lg, από τις ρυθμίσεις, θα ρυθμίσεις να μην δίνει ρεύμα σε εξωτερικές συνδεδεμένες συσκευες οταν ανοίγει.
Δεν ειμαι μπροστά για να σου πω. Πρεπει να είναι στην "εξοικονόμηση ενέργειας".
Θα σου πω μολις επιστρέψω


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...