Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μόλις παρέλαβα το X88 King απο τον ηλεκτρονικό,λέει δε βρίσκει κάποιο κάψιμο chip κλπ από το HDMI.'Μπορεί κάποιος να μου στείλει το stock firmware να ξαναφάω πάλι κάνα 25ωρο ακόμα μπας και στρώσει;Μήπως θέλει κάποιο ειδικό firmware για το ξεμπρικάρισμα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Λοιπόν μόλις παρέλαβα το X88 King απο τον ηλεκτρονικό,λέει δε βρίσκει κάποιο κάψιμο chip κλπ από το HDMI.'Μπορεί κάποιος να μου στείλει το stock firmware να ξαναφάω πάλι κάνα 25ωρο ακόμα μπας και στρώσει;Μήπως θέλει κάποιο ειδικό firmware για το ξεμπρικάρισμα;

https://mega.nz/folder/QihgHR6I#zbdkd5EF5BnOg7g9h03yNA/folder/szIEhQiS

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@Anth156 είσαι άρχοντας,μόνο το 2019 έβρισκα.Τωρα υπάρχει άλλο θέμα.Όποτε συνδεω το USB απλα μπουταρει ενώ επρεπε να μείνει κλειστο.Γράφει στην οθόνη load.Πως θα το αναγνωρίσει το UBT?Ουτε με τη μέθοδο pin δε το βλέπει..
Link to comment
Share on other sites

Σε κλειστό δηλαδή με πατημένο το reset button όταν το συνδέεις , στο usb του υπολογιστή στην θύρα Usb 2 του box μέσω usb male το male, δεν το αναγνωρίζει το ubt; Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκυρο το γνώρισε πρέπει να έχει θέμα η motherboard του PC δεν εξηγείται.Ελπίζω κάποια στιγμή να επιστρεψω με καλά νέα...
Link to comment
Share on other sites

Μπα,τίποτα..Ανοίγει αλλα no signal στην tv.Θα το παω σε άλλο μάστορα πιο τσακάλι.Εντωμεταξύ για να μη την πάθει και άλλος,θα πω πως ξεκίνησε όλο αυτό.Το μπρικάρισμα έγινε όταν απο 0.3.8.1 vortex (καθαρό φλασάρισμα από stock μέσω burn card maker) δοκίμασα να αναβαθμισω σε 0.4 vortex πάλι μέσω burn card maker,αλλα με "βρώμικη" εγκατάσταση.Έκτοτε μπρίκαρε αλλά τελικά το επανέφερα.Το HDMI λογικά κάηκε στο βάλε/βγάλε σε αυτή την προσπάθεια που μου πήρε μέρες.Τα επόμενα μου νέα θα είναι μετά από τον 2ο μάστορα.Στο διάστημα αυτό,φυσικά ιδέες είναι καλοδεχούμενες,εγώ δε θα σας ξαναενοχλήσω..
Link to comment
Share on other sites

Μπα,τίποτα..Ανοίγει αλλα no signal στην tv.Θα το παω σε άλλο μάστορα πιο τσακάλι.Εντωμεταξύ για να μη την πάθει και άλλος,θα πω πως ξεκίνησε όλο αυτό.Το μπρικάρισμα έγινε όταν απο 0.3.8.1 vortex (καθαρό φλασάρισμα από stock μέσω burn card maker) δοκίμασα να αναβαθμισω σε 0.4 vortex πάλι μέσω burn card maker,αλλα με "βρώμικη" εγκατάσταση.Έκτοτε μπρίκαρε αλλά τελικά το επανέφερα.Το HDMI λογικά κάηκε στο βάλε/βγάλε σε αυτή την προσπάθεια που μου πήρε μέρες.Τα επόμενα μου νέα θα είναι μετά από τον 2ο μάστορα.Στο διάστημα αυτό,φυσικά ιδέες είναι καλοδεχούμενες,εγώ δε θα σας ξαναενοχλήσω..

Κάνε την εξής δοκιμή:

Βάλε το καρφάκι στην θύρα AV. Μην θεωρήσεις ότι το κίτρινο είναι για το βίντεο. Βάλε το κόκκινο βύσμα στην τηλεόρασή σου και στην θέση όπου πρέπει να μπαίνει το βύσμα του βίντεο (κανονικά το κίτρινο έπρεπε-όμως εσύ θα βάλεις το κόκκινο). Διάλεξε στη τηλεόραση ως πηγή το AV.

Ξεκίνα το Χ88 και άστο να μπουτάρει. Έχεις εικόνα?

Σε περίπτωση που δεν έχεις δοκίμασε και το άσπρο στην θέση του βίντεο στην τηλεόραση. Πες μου τι γίνεται.

Στο δικό μου έδωσε εικόνα με το κόκκινο στη θέση του βίντεο (συνήθως κίτρινη υποδοχή στην τηλεόραση).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπα,τίποτα..Ανοίγει αλλα no signal στην tv.Θα το παω σε άλλο μάστορα πιο τσακάλι.Εντωμεταξύ για να μη την πάθει και άλλος,θα πω πως ξεκίνησε όλο αυτό.Το μπρικάρισμα έγινε όταν απο 0.3.8.1 vortex (καθαρό φλασάρισμα από stock μέσω burn card maker) δοκίμασα να αναβαθμισω σε 0.4 vortex πάλι μέσω burn card maker,αλλα με "βρώμικη" εγκατάσταση.Έκτοτε μπρίκαρε αλλά τελικά το επανέφερα.Το HDMI λογικά κάηκε στο βάλε/βγάλε σε αυτή την προσπάθεια που μου πήρε μέρες.Τα επόμενα μου νέα θα είναι μετά από τον 2ο μάστορα.Στο διάστημα αυτό,φυσικά ιδέες είναι καλοδεχούμενες,εγώ δε θα σας ξαναενοχλήσω..
Τι έγινε βλέπω εκαψε και άλλος ΤΧ92 μετά από μένα;

Τι έχουν τα αμοιρα και πεθαίνουν;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@Anth156 κουφαθηκα τωρα.Δειχνει εικονα με την εξης μονο συνδεσμολογια,αλλα δε παλευεται η αναλυση.Δε ξερω αν φαινεται καλα...50335eff96b173404cb2e0a722fc2e12.jpgc89b44a5eafe16c17e782494e86b50ab.jpg
Link to comment
Share on other sites

@Anth156 κουφαθηκα τωρα.Δειχνει εικονα με την εξης μονο συνδεσμολογια,αλλα δε παλευεται η αναλυση.Δε ξερω αν φαινεται καλα..

Για αυτό σου είπα ότι είναι λίγο μπερδεμένα τα χρώματα στα RCA (το κίτρινο που έπρεπε να δίνει το βίντεο-δεν το δίνει,αλλά το κόκκινο ή το άσπρο:rolleyes:).

Βέβαια η ανάλυση της θύρας AV δεν είναι για πολλά, όμως είναι εξαιρετικά χρήσιμη για διαγνωστικούς σκοπούς;)

- Φαίνεται ότι ξεκινάει σωστά το Χ88 και μάλιστα εάν κρίνω από τα εικονίδια έχεις την στοκ.

- Εάν τώρα εξακολουθεί και δεν σου δίνει εικόνα με HDMI (δοκιμάζοντας διάφορα καλώδια, άλλες θύρες HDMI ίσως και μία άλλη TV, κλείνοντας και ανοίγοντας την TV μήπως και σου δείξει σήμα-ενώ το κουτί έχει ήδη μπουτάρει-σε μερικές tv χρειάζεται και αυτό) τότε κατά πάσα πιθανότητα πράγματι έχεις "κάψει" την HDMI. Παίδεψέ το όμως πρώτα.

- Λογικά θα μπορείς να πάρεις και ήχο με τα άλλα 2 καλώδια.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μέγιστη ανάλυση της θύρας AV;Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή;Μήπως με κάποιον ανταπτορα σε hdmi ισως πιάσω 1080p;Δηλαδη να δίνει το μποξακι 1080p αλλα η τηλεόραση να το δέχεται μονο μεσω hdmi θύρας. f92d02475ae72a3b1a0196006fa6ec89.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μέγιστη ανάλυση της θύρας AV;Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή;Μήπως με κάποιον ανταπτορα σε hdmi ισως πιάσω 1080p;Δηλαδη να δίνει το μποξακι 1080p αλλα η τηλεόραση να το δέχεται μονο μεσω hdmi θύρας.

ΟΧΙ. Από Composite καλώδιο ΔΕΝ μπορείς να πάρεις ανάλυση 1080p,αλλά μόνο 480i ή 576i (https://en.wikipedia.org/wiki/Composite_video).

Ακόμα και Component έξοδο να είχε πάλι δεν συγκρίνεται με HDMI;) (https://en.wikipedia.org/wiki/Component_video).

 

Υπάρχουν αντάπτορες που σου μετατρέπουν τις composite εξόδους σε HDMI ή και σε Scart,αλλά αυτοί είναι μόνο σε περίπτωση που η τηλεόρασή σου δεν έχει είσοδο AV και αντίθετα έχει κάποια από τις παραπάνω. Άρα δεν έχει νόημα στην περίπτωσή σου που έχεις AV στην τηλεόρασή σου (δεν θα δεις βελτίωση στην ποιότητα εικόνας).

Επιβεβαίωσα ότι πράγματι η έξοδος του Χ88 είναι composite και όχι component, ενώ εάν συνδέσεις και τα άλλα 2 RCA καλώδια στις εισόδους ήχου της τηλεόρασης (συνήθως κόκκινο+άσπρο) θα έχεις και ήχο. Η λύση βέβαια αυτή με τα σημερινά δεδομένα δεν είναι καθόλου ικανοποιητική (όσον αφορά την ανάλυση)όμως όπως είπα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για διαγνωστικούς λόγους ή ως η έσχατη λύση σε περίπτωση που πράγματι έχεις κάψει την HDMI θύρα και δεν μπορέσεις να την επισκευάσεις.

Δοκίμασε και κάτι άλλο όταν είσαι σε AV. "Settings-Device Preferences-Picture" και δες μήπως εκεί έχει καμία ρύθμιση εικόνας σε 12bit ή 10bit και άλλαξέ το σε 8bit.

Αυτά και καλή επιτυχία:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φίλος για την αναλυτική ενημέρωση! Ομως σήμερα το πήγα σε άλλον μάστορα οπότε αναμονή..Μου ειπε αυτός οτι του μυρίζει λογισμικό θέμα αλλά τα αξαντλησα όλα τι να πω άλλο!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο καλό radio για android TV παίζει;

Το tune in δεν έχει όλους τους σταθμούς

Vradio οτι καλύτερο παγκοσμίως και ελληνικό..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας παιδευομαι απο χθες το πρωι ελεγα μηπως το σωσω μονος μου αλλα δεν τα καταφερα πηγα να περασω EmuELEC εκαψα την microsd κανονικα με Win32 Disk Imager οπως κανω παντα, εκανα και μετονομασια το αρχειακι dtb με αυτο που ηταν για το x88 king κανω με την εφαρμογη reboot to libreelec reboot και ενω κανονικα επρεπε να αρχισει να κανει την διαδικασια και σε 2 λεπτα να μου εμφανισει το λογοτυπο EmuELEC τιποτα μουλαρωσε για 20 λεπτα λεω δεν γινετε το σβηνω βγαζω την microsd και παπαλα

με πεταει εικονα 1 και οταν δηλωνω reboot system now με παει μονο στο λογοτυπο του x88 king και μενει εκει κολημενο καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

εικονα 1

https://ibb.co/m46h4yp

εικονα 2

https://ibb.co/Snvb06N

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας παιδευομαι απο χθες το πρωι ελεγα μηπως το σωσω μονος μου αλλα δεν τα καταφερα πηγα να περασω EmuELEC εκαψα την microsd κανονικα με Win32 Disk Imager οπως κανω παντα, εκανα και μετονομασια το αρχειακι dtb με αυτο που ηταν για το x88 king κανω με την εφαρμογη reboot to libreelec reboot και ενω κανονικα επρεπε να αρχισει να κανει την διαδικασια και σε 2 λεπτα να μου εμφανισει το λογοτυπο EmuELEC τιποτα μουλαρωσε για 20 λεπτα λεω δεν γινετε το σβηνω βγαζω την microsd και παπαλα

με πεταει εικονα 1 και οταν δηλωνω reboot system now με παει μονο στο λογοτυπο του x88 king και μενει εκει κολημενο καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

εικονα 1

https://ibb.co/m46h4yp

εικονα 2

https://ibb.co/Snvb06N

 

Κλασικη περιπτωση ''αλανιαρας'' καρτας!

Καλωδιακι , stock ... και ολα καλα !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Κλασικη περιπτωση ''αλανιαρας'' καρτας!

Καλωδιακι , stock ... και ολα καλα !

 

Άντε παιδιά και του χρόνου με υγεία χρόνια πολλά και καλά σε όλους καλή πρωταπριλιά. :)

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Άντε παιδιά και του χρόνου με υγεία χρόνια πολλά και καλά σε όλους καλή πρωταπριλιά. :)

 

Και του χρονου...

Χα χα χα χα χα !

:oops:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:)

Ελπίζω να έβαλες κατευθείαν ως Launcher τον Square Home και επίσης να ρύθμισες TASKBAR & POWER SHADE.

Βάλε και τον Samsung Browser που ήθελες. Εάν σου βγάλει κανένα μήνυμα ότι δεν είναι συμβατός με την συσκευή σου, απλώς κατέβασέ τον από εδώ https://apkpure.com/samsung-internet-browser/com.sec.android.app.sbrowser και εγκατέστησέ τον ως ένα ακόμα app;).

***Μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις και τις αυτόματες ενημερώσεις του Play Store γιατί θα σου πάει το KODI στην έκδοση 19.0 που είναι ασύμβατη με πολλά addons. Όμως και να το κάνει, κανένα πρόβλημα, βάζεις από πάνω την 18.9.

****Επίσης άσε τον Magisk να αναβαθμισθεί στην τελευταία έκδοση 22.0 και για τις 2 εφαρμογές του (που ουσιαστικά ενοποιήθηκαν σε 1). ΜΗΝ διαλέξεις την επιλογή "recovery" που υπάρχει κάπου εκεί (σε κάθε αλλαγή περίμενε να κάνει το αναγκαίο reboot).

 

Όλα καλά! Μία απλή απορία που μου ξεφεύγει:βρίσκω μία σελίδα στο Google, κάνω κλικ στο Προσθήκη Στην Αρχική Οθόνη, λέει ότι έγινε αλλά δεν την εμφανίζει πουθενά! Square home launcher

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:)

Ελπίζω να έβαλες κατευθείαν ως Launcher τον Square Home και επίσης να ρύθμισες TASKBAR & POWER SHADE.

Βάλε και τον Samsung Browser που ήθελες. Εάν σου βγάλει κανένα μήνυμα ότι δεν είναι συμβατός με την συσκευή σου, απλώς κατέβασέ τον από εδώ https://apkpure.com/samsung-internet-browser/com.sec.android.app.sbrowser και εγκατέστησέ τον ως ένα ακόμα app;).

***Μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις και τις αυτόματες ενημερώσεις του Play Store γιατί θα σου πάει το KODI στην έκδοση 19.0 που είναι ασύμβατη με πολλά addons. Όμως και να το κάνει, κανένα πρόβλημα, βάζεις από πάνω την 18.9.

****Επίσης άσε τον Magisk να αναβαθμισθεί στην τελευταία έκδοση 22.0 και για τις 2 εφαρμογές του (που ουσιαστικά ενοποιήθηκαν σε 1). ΜΗΝ διαλέξεις την επιλογή "recovery" που υπάρχει κάπου εκεί (σε κάθε αλλαγή περίμενε να κάνει το αναγκαίο reboot).

 

Κάνω αναβάθμιση το magisk και οταν το ανοίγω γράφει πως αυτή η έκδοση δεν είναι συμβατή...

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! Μία απλή απορία που μου ξεφεύγει:βρίσκω μία σελίδα στο Google, κάνω κλικ στο Προσθήκη Στην Αρχική Οθόνη, λέει ότι έγινε αλλά δεν την εμφανίζει πουθενά! Square home launcher

Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά τι θέλεις να κάνεις, αλλά εάν εννοείς να έχεις έτοιμες κάποια(ες) σελίδα(ες) που χρησιμοποιείς πολύ συχνά αυτό γίνεται καλύτερα μέσω των Browsers. Για αυτό και προσωπικά χρησιμοποιώ διάφορους browsers (ο καθένας έχει τα + και -). Ειδικά εκτιμώ τον Opera διότι εκεί μπορώ να έχω στην αρχική του οθόνη όσα έτοιμα links θέλω (πάω στην σελίδα που θέλω- μετά 3 τελίτσες επάνω δεξιά -και στο μενού που βγαίνει πατάω "Ταχεία Κλήση"- Μετά από αυτό η συγκεκριμένη σελίδα/λινκ εμφανίζεται ως εικονίδιο στην αρχική οθόνη του Opera και μάλιστα μπορώ να αλλάξω "σέρνοντας" την σειρά εμφάνισης).

Εάν δεν είναι αυτό που θέλεις μου λες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνω αναβάθμιση το magisk και οταν το ανοίγω γράφει πως αυτή η έκδοση δεν είναι συμβατή...

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες διότι εγώ τον αναβάθμισα χωρίς πρόβλημα και παρόλο που είχα κάνει πολλά "κόλπα" (νέο όνομα κλπ).

Μήπως κατά λάθος και κατά την διαδικασία αναβάθμισης άφησες τσεκαρισμένο το "recovery" που βγάζει ως default?

Έκανες "ενημέρωση-update" και στις 2 εφαρμογές που είχε (πλέον ενοποιήθηκαν σε 1).

Έκανες reboot μετά από κάθε τέτοια ενέργεια?

Εάν θέλεις βάλε και ένα screenshot της εφαρμογής όπως είναι τώρα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...