Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης όποιος τυχόν θέλει την custom rom μου σε μορφή ATV για την "οικογένεια" του H96 max X3 (δηλαδή και για HK1 Box, Vontar X3, Bqeel Y8 plus κλπ) άς μου στείλει ένα PM:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Πως βρισκω τον τυπο της μνημης που εχει το κουτι? (ddr η lpddr) ?

 

Γενικα η ειδικα σε καποιο συγκεκριμενο μποξακι ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η ειδικα σε καποιο συγκεκριμενο μποξακι ;

 

Υπαρχει διαφορα μεταξυ τους. Σε συγκεκριμένο κουτι .(vorke z6 plus)

Link to comment
Share on other sites

 

Το βλεπω αυτο αλλα προβληματιζομαι γιατι δεν δεχεται custom ρομ για ddr3:(:(

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαφορα μεταξυ τους. Σε συγκεκριμένο κουτι .(vorke z6 plus)

 

Για να καταλαβω...

Ρωτας για το αν υπαρχει γενικα τροπος....

Σωστα ;

ΟΧΙ ...!

Με κανενα γνωστο app δεν μπορουμε να παρουμε αυτες τις πληροφοριες...!

Εκτος αν εχω χασει κατι....

Ο μονος τροπος ειναι να ανοιξουμε το μποξακι μας και να ψαξουμε το τι ακριβως ειναι βαση του κωδικου που λογικα θα βρισκεται πανω στις μνημες...

Παντως η αληθεια ειναι οτι οι διαφορες σε ddr3 kai ddr4 σε αυτα τα μποξακια ειναι μηδαμινες...

Ολα ειναι σχετικα και με το λογισμικο εδω ... !

Αυτο ομως που κανει την διαφορα ειναι σαφως το αν ειναι lpddr η ''κανονικες'' ddr...

Απο εκει συνηθως καθοριζεται και το λογισμικο που ...ψαχνουμε!

Ιδιως σε αυτα τα μποξακια που αναφερεσαι !

Edit : Δηλαδη εσυ πας για lp λογισμικα!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην πανικοβάλλεστε με την έκδοση KODI 19.0 που έγινε από μόνη της update.

Κατεβάστε από εδώ το αρχείο που έχει μέσα "...v7a". Βάλτε το σε ένα USB stick και κάντε αναβάθμιση/ενημέρωση σε 18.9 :)

Όλα θα είναι όπως πριν (αρκεί βέβαια να μην προλάβατε να σβήσετε την προηγούμενη εγκατάσταση:rolleyes:);)

https://apkpure.com/kodi/org.xbmc.kodi/variant/18.9-APK

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε τουλάχιστον 10 λεπτά την 1η φορά για να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές σίγουρα (και 4-6 λεπτά φτάνουν, αλλά για σιγουριά;)).

Αμέσως άλλαξε launcher σε Square Home 3. Δες και για TASKBAR & POWER SHADE. Για τις μπάρες δες προηγούμενο ποστ στον φίλο @miltos74.

 

Εαν κατάλαβα καλά το magisk μας δινει επιλογή αν ειμαστε root η οχι;Εαν ναι πως γίνεται δεν κατάλαβα.

Στην πάνω μπαρα μπορουμε να εμφανίσουμε αλλα στοιχεία;Το κλειδάκι για ενεργο vpn π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατάλαβα καλά το magisk μας δινει επιλογή αν ειμαστε root η οχι;Εαν ναι πως γίνεται δεν κατάλαβα.

Στην πάνω μπαρα μπορουμε να εμφανίσουμε αλλα στοιχεία;Το κλειδάκι για ενεργο vpn π.χ.

Ναι με το magisk έχεις root και ταυτόχρονα με κατάλληλες ενέργειες (θέλει λίγο διάβασμα αυτό) μπορείς να το κάνεις "αόρατο" το ρουτάρισμα και έτσι να έχεις και υπηρεσίες που απαιτούν unroot;) Μπορείς να βάλεις modules στο magisk, να δώσεις ή να μην δώσεις δικαιώματα root σε ορισμένες εφαρμογές, να κάνεις Hide κλπ.Όπως είπα πρέπει λίγο να "διαβάσεις" για αυτό.

Οι επιλογές που μπορείς να τσεκάρεις και να φαίνονται στην Status Bar είναι αυτές που υπάρχουν στο "Ρυθμίσεις-Status Bar Settings". Όχι για VPN.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα mi box και τον τελευταίο καιρό όταν πάω να παίξω κάποιο βίντεο σε youtube, cosmote tv, kodi κλπ μου βγάζει το πρώτο καρέ και κολλάει εκεί. Αν κάνω επανεκκίνηση στρώνει, μετά από κλείσιμο του box χωρίς επανεκκίνηση και άνοιγμα το ξαναπαθαίνει. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

 

και μένα το κάνει, στο γραφω για να μην νομιζεις οτι το έχεις μονο εσυ το προβλημα, γιατι εδω δυσκολα να παρεις απαντηση, ολοι ασχολουνται με μποξακια που είναι μονιμα στην μανουρα, βγαλε-βαλε ρομ, κατεβασε το ενα κατεβασε το άλλο, φλασαρε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην πανικοβάλλεστε με την έκδοση KODI 19.0 που έγινε από μόνη της update.

Κατεβάστε από εδώ το αρχείο που έχει μέσα "...v7a". Βάλτε το σε ένα USB stick και κάντε αναβάθμιση/ενημέρωση σε 18.9 :)

Όλα θα είναι όπως πριν (αρκεί βέβαια να μην προλάβατε να σβήσετε την προηγούμενη εγκατάσταση:rolleyes:);)

https://apkpure.com/kodi/org.xbmc.kodi/variant/18.9-APK

 

Αν εχει γινει αναβαθμηση στην εκδοση 19 ......δεν γινεται να κατεβει στην 18.9

Θελει απεγκατασταση και εκ νεου εγκατασταση που σημαινει τιποτα δεν θα εχει μεινει οπως πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει γινει αναβαθμηση στην εκδοση 19 ......δεν γινεται να κατεβει στην 18.9

Θελει απεγκατασταση και εκ νεου εγκατασταση που σημαινει τιποτα δεν θα εχει μεινει οπως πρωτα.

Εγώ πάντως το έκανα μια χαρά.:)

Στο X88 King επίτηδες άφησα να πάει το KODI στην 19.0, μετά δεν άνοιγε καθόλου το KODI (κράσαρε), όπως είπα εγκατέστησα ξανά την 18.9 και επανεμφανίσθηκε μια χαρά το build που ήδη είχα:):):)

Εάν σε εσένα ξεκίνησε και πρόλαβε το 19.0 να κάνει αλλαγές τότε πιθανότατα ισχύει αυτό που λες.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ αρχίζουν τα "ηθικά διδάγματα":

1. Η χρησιμότητα των backups. Και εγώ και ο @gatos814 είπαμε κάποια στιγμή (μάλιστα με διαφορά 1 λεπτού:lol:) πως μπορείς πολύ εύκολα να έχεις ένα backup της εγκατάστασής σου. Μάλιστα εάν έχεις κάνει δικό σου build ακόμα παραπάνω. Εάν χρησιμοποιείς έτοιμο μικρό το κακό.

2. Η χρησιμότητα των forks του KODI;) Προσωπικά έχω ένα fork και έναν κλώνο αυτού.

3. Η χρησιμότητα του να έχεις πολύ μνήμη (και όχι π.χ. μόνο 8GB:rolleyes::(:mad:) εφόσον μπορείς να βάλεις πολλαπλά KODI είτε με το ίδιο είτε με διαφορετικά builds.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

και μένα το κάνει, στο γραφω για να μην νομιζεις οτι το έχεις μονο εσυ το προβλημα, γιατι εδω δυσκολα να παρεις απαντηση, ολοι ασχολουνται με μποξακια που είναι μονιμα στην μανουρα, βγαλε-βαλε ρομ, κατεβασε το ενα κατεβασε το άλλο, φλασαρε κτλ.

 

Λαθος κανεις...!

Ασχολουμαστε με μποξακια που εχουν κατι να ... δωσουν και εμεις απλα τα ''οδηγουμε'' σε ... καλυτερη εμπειρια χρησης!

Τωρα για το προβλημα σας ... απο την στιγμη που δεν εχω τετοιο μποξακι θα απαντησω υποθετικα...

Καποια εφαρμογη η καποιο update φαινεται να εχει μπερδεψει μαλλον την κατασταση...!

Τα εχουμε πει και πιο πριν αυτα...!

Επειδη ειναι Xiami και εχει και ATV δεν παυει να ειναι και .... Android με ολα τα ... κακα του...!

Η μονη λυση για να μην ψαχνετε μια μια τις εφαρμογες ειναι για αρχη η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων , η ενημερωση ξανα ολων των εφαρμογων και του

Google Play services και φυσικα ο ελεγχος αν κανει παλι τα ιδια ''χαζα'' !

Αν και μετα απο ολα αυτα συνεχιζεται το ιδιο ''τροπαριο'' ισως να ειναι και θεμα hardware ...

Με πρωτο υποψηφιο το ... τροφοδοτικο !

Αυτα για να μην νομιζεις οτι απαξιωνουμε μποξακια και συμφορουμιτες!

Απλα λογικα και θεωριτικα η αναλογη βοηθεια επρεπε να ερθει απο αλλα παιδια με το ιδιο μποξακι και τα ιδια ...προβληματα!

 

 

Και εδώ αρχίζουν τα "ηθικά διδάγματα":

1. Η χρησιμότητα των backups. Και εγώ και ο @gatos814 είπαμε κάποια στιγμή (μάλιστα με διαφορά 1 λεπτού:lol:) πως μπορείς πολύ εύκολα να έχεις ένα backup της εγκατάστασής σου. Μάλιστα εάν έχεις κάνει δικό σου build ακόμα παραπάνω. Εάν χρησιμοποιείς έτοιμο μικρό το κακό.

2. Η χρησιμότητα των forks του KODI;) Προσωπικά έχω ένα fork και έναν κλώνο αυτού.

3. Η χρησιμότητα του να έχεις πολύ μνήμη (και όχι π.χ. μόνο 8GB:rolleyes::(:mad:) εφόσον μπορείς να βάλεις πολλαπλά KODI είτε με το ίδιο είτε με διαφορετικά builds.

 

:up::up::up:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στρώσει το mi box s , το δοκίμασε το παλικάρι; Μεροληπτική προσέγγιση σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει σε αντίθεση με άλλα φόρουμ όπου οτιδήποτε μη Xiaomi mi box s ίσων βάρβαρο. Το ότι αργούν λύσεις και απαντήσεις σε ότι αφορά mi box s. δεν σημαίνει ότι τα σνομπάρουμε κιόλας απλά οι περισσότεροι δουλεύουν αλλά μποξ. Απαντήσεις σε πρόβλημα box , τώρα θα μάθεις να εκτιμάς mi box s , εδώ δεν θα βρεις.... Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έκανα μια χαρά.:)

Στο X88 King επίτηδες άφησα να πάει το KODI στην 19.0, μετά δεν άνοιγε καθόλου το KODI (κράσαρε), όπως είπα εγκατέστησα ξανά την 18.9 και επανεμφανίσθηκε μια χαρά το build που ήδη είχα:):):)

Εάν σε εσένα ξεκίνησε και πρόλαβε το 19.0 να κάνει αλλαγές τότε πιθανότατα ισχύει αυτό που λες.

 

Σε μενα δεν εκανε τιποτα γιατι απλα δεν το αφηνω.;)

Link to comment
Share on other sites

και μένα το κάνει, στο γραφω για να μην νομιζεις οτι το έχεις μονο εσυ το προβλημα, γιατι εδω δυσκολα να παρεις απαντηση, ολοι ασχολουνται με μποξακια που είναι μονιμα στην μανουρα, βγαλε-βαλε ρομ, κατεβασε το ενα κατεβασε το άλλο, φλασαρε κτλ.

 

Το θεμα ειναι πως χωρις μανουρα δεν γινεται δουλεια αν θες να παρεις απο την καθε συσκευη το 100% και να μπορεις να λυσεις ευκολα τα οποια προβληματα οπως αυτο που σας εμφανιστηκε. Με ενα twrp ακομα και αν χρειαστει να καταφυγει καποιος στην επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπορει πολυ ευκολα μεσω του migrate να επαναφερει χωρις να κανει ο ιδιος σχεδον τιποτα ολες τις εφαρμογες με τις ρυθμισεις του, μπορει να παγωσει εφαρμογες που δημιουργουν τετοια προβλημα μια προς μια μεχρι να βρει ποια ευθυνεται, να παγωσει ή να σβησει εφαρμογες συστηματος ωστε να ελαφρυνει την συσκευη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

και μένα το κάνει, στο γραφω για να μην νομιζεις οτι το έχεις μονο εσυ το προβλημα, γιατι εδω δυσκολα να παρεις απαντηση, ολοι ασχολουνται με μποξακια που είναι μονιμα στην μανουρα, βγαλε-βαλε ρομ, κατεβασε το ενα κατεβασε το άλλο, φλασαρε κτλ.
Καλά τώρα τι συμβουλή είναι αυτή;

Αυτό το πρόβλημα που έχει μπορεί να συμβεί και σε στοκ αλλά και σε πειραγμενα μποξακια.

 

Και στο παρών θέμα θα βρεις από όλες τις απόψεις.

 

Πχ και εγώ έχω αλλάξει πολλές ΡΟΜ σε 2 μηχανάκια, αλλά πλέον εδω και χρόνια έχω και ένα στοκ μηχανάκι που επειδή δεν κολλάει δεν το σκαλιζω καθόλου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,πηρα το X96 MAX Plus Amlogic S905x3,διαβασα παραπανω για την ρομ που κυκλοφορει ,η ερωτηση μου ειναι,κανει και για την συσκευη μου η θα προκαλεσει καποιο brick αν την φλασαρω? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,πηρα το X96 MAX Plus Amlogic S905x3,διαβασα παραπανω για την ρομ που κυκλοφορει ,η ερωτηση μου ειναι,κανει και για την συσκευη μου η θα προκαλεσει καποιο brick αν την φλασαρω? Ευχαριστω!

 

Και γιατι δεν βαζεις αυτες που κανουν για το μποξακι σου ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν βαζεις αυτες που κανουν για το μποξακι σου ;

 

Γιατι απο οσο εψαξα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο box..επειδη ειμαι τελειως ασχετος οσο αναφορα τα box δεν εχω βρει και πολλες πληροφοριες για να με κατατοπισουν..

 

Αν υπαρχει καποιο ευκολο λινκ με αντιστοιχες rom για το δικο μου,θα με βοηθουσες πολυ..! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απο οσο εψαξα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο box..επειδη ειμαι τελειως ασχετος οσο αναφορα τα box δεν εχω βρει και πολλες πληροφοριες για να με κατατοπισουν..

 

Αν υπαρχει καποιο ευκολο λινκ με αντιστοιχες rom για το δικο μου,θα με βοηθουσες πολυ..! :)

 

Επειδη πλεον εχουν βγει παραπανω της μιας βερσιον απο αυτα τα κουτακια κανε πρωτα απ'ολα μια αναγνωριση του hardware...

Κοιταξε μεσα στις πληροφοριες του λογισμικου σου αν λεει κατι που μπορει να μας βοηθησει να αναγνωρισουμε το ... ποιον του !

Αν οχι εγκατεστησε αυτην την εφαρμογη :

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.andr7e.deviceinfohw

και ανεβασε φωτο με τις 3 πρωτες κατηγοριες πληροφοριων (γενικα,επεξεργαστης,συστημα) ...

Και ελπιζω να βρουμε ... γρηγορα την ακρη !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πλεον εχουν βγει παραπανω της μιας βερσιον απο αυτα τα κουτακια κανε πρωτα απ'ολα μια αναγνωριση του hardware...

Κοιταξε μεσα στις πληροφοριες του λογισμικου σου αν λεει κατι που μπορει να μας βοηθησει να αναγνωρισουμε το ... ποιον του !

Αν οχι εγκατεστησε αυτην την εφαρμογη :

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.andr7e.deviceinfohw

και ανεβασε φωτο με τις 3 πρωτες κατηγοριες πληροφοριων (γενικα,επεξεργαστης,συστημα) ...

Και ελπιζω να βρουμε ... γρηγορα την ακρη !

 

Ωραια επειδη το περιμενω δεν μου εχει φτασει ακομα,μολις ερθει,θα επανελθω!

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!

(αν και εψαξα στο freaktab λιγα πραγματα,γινετε χαμος εκει και απο οτι καταλαβα ειναι και λιγο θεμα τυχης να δουλεψει μια costum rom εφοσον δεν υπαρχουν testers για καθε συσκευη :D )

Link to comment
Share on other sites

Ωραια επειδη το περιμενω δεν μου εχει φτασει ακομα,μολις ερθει,θα επανελθω!

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!

(αν και εψαξα στο freaktab λιγα πραγματα,γινετε χαμος εκει και απο οτι καταλαβα ειναι και λιγο θεμα τυχης να δουλεψει μια costum rom εφοσον δεν υπαρχουν testers για καθε συσκευη :D )

 

Κανεις λαθος....

Υπαρχουν πολυ καλα λογισμικα σε ολα αυτα τα (S905X3 και οχι μονο) μποξακια απο ρωσια μερια και δεν υπαρχει κανενα θεμα τυχης η ρισκου....

Απλα οπως ειπα θελει αναγνωριση του hardware για το σωστο λογισμικο...

Και τη λαθος βερσιον παντως αν βαλεις λογω κακης αναγνωρισης δεν θα παθει τιποτα το μοξακι απλα δεν θα σου δουλευουν καποια πραγματα οπως το wifi , BT κτλ ....

Σε αυτην την περιπτωση θα φλασαρεις την επομενη και την επομενη (παντα απο το ιδιο μποξακι) μεχρι να σου δουλεψουν ολα !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...