Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υπάρχει βοήθεια για τους υπότιτλους θα ήθελα κι εγώ γιατί πολλές φορές μου το κάνει το cinema κι εμένα...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για το cinema δοκίμασε να σβήσεις από το folder τους συσσωρευμένος υπότιτλους και κάνε και ένα clear cache. Λογικά θα σου λύσει το πρόβλημα. Στο UnlockmyTV το κάνει πάντα οπότε εκεί είναι κάτι διαφορετικό. Μάλλον ο embedded player δεν παίζει σωστά με το opensubtitles

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Χμμμ με έβαλες σε σκέψεις.

Να πάω σε ένα S905X3 λες; Μόνο χρήση kodi, ναι

Ρίξε μια πρόταση σε X3 αν θες...

Ευχαριστώ

 

Και αυτο που εγραψες δεν φαινεται κακο...

Και νομιζω οτι ειναι και πρωτο ξαδερφακι του Magicsee N5 Max S905X3 !

Τεσπα....

Λοιπον σε S905X3 μποξακια κατα την ταπεινη μου αποψη που να εχουν πανω κατω μπαρες , τιμια υποστιριξη και λιγα λεφτα ειναι το

Magicsee N5 Max S905X3 και το TANIX TX3 Amlogic S905X3 και με πιο καλυτερη υποστιριξη , με πιο ολοκληρωμενο λογισμικο και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης αλλα σαφως και πιο ακριβο το Ugoos X3 pro

Απο εκει και υστερα ο ''μπαχτσες'' εχει πολυ πραγμα ...

Πολλες επιλογες που δυστυχως ολο και κατι θα τους λειπει ...

Προσεξε ... δεν ειναι ''κακα'' !

Απλα καποια δεν ειναι το ιδιο χρηστικα με καποια αλλα απο θεμα λογισμικου (γιατι πανω κατω σε hardware ειναι λιγο πολυ ολα το ιδιο) !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

@gatos το Ugoos X3 pro είναι ρουταρισμένο και αν ναι γίνεται ευκολα unroot ?

edit

από ότι βλέπω έρχεται με διακόπτη root, το θέμα είναι αν κρύβεται με το off το ρουτ ώστε να παίζει cosmote και Nova ( για να βλέπω μπάλα :) :) )

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

@gatos το Ugoos X3 pro είναι ρουταρισμένο και αν ναι γίνεται ευκολα unroot ?

edit

από ότι βλέπω έρχεται με διακόπτη root, το θέμα είναι αν κρύβεται με το off το ρουτ ώστε να παίζει cosmote και Nova ( για να βλέπω μπάλα :) :) )

Θυμίζω ότι υπάρχει πάντα και η λύση του το H96 max X3 (που είναι πιο φθηνό) και που το έχουμε με ρομ έτοιμη με Magisk & ViperFX & notification & navigation bars.

Άρα δεν θα έχεις κανένα θέμα με cosmote & Nova. Ρώτα και τον φίλο μας @olympiakos που ήδη το χρησιμοποιεί. Εκτός και εάν έχεις θέμα με το όνομά του :lol::lol::lol

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι υπάρχει πάντα και η λύση του το H96 max X3 (που είναι πιο φθηνό) και που το έχουμε με ρομ έτοιμη με Magisk & ViperFX & notification & navigation bars.

Άρα δεν θα έχεις κανένα θέμα με cosmote & Nova. Ρώτα και τον φίλο μας @olympiakos που ήδη το χρησιμοποιεί. Εκτός και εάν έχεις θέμα με το όνομά του :lol::lol::lol

 

Ξέρουμε αν η ρομ αυτή κάνει για το a95x f3;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν η ρομ αυτή κάνει για το a95x f3;

Δεν το ξέρω. Πιθανόν να κάνει, αλλά υπάρχει πιθανότητα να έχει θέμα είτε με με WiFi (συνηθισμένο θέμα με τις custom roms), το αυθεντικό remote κλπ.

Σίγουρα κάνει και για το HK1X3 , Bqeel Y8max, Vontar X3, Transpeed X3 κλπ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι υπάρχει πάντα και η λύση του το H96 max X3 (που είναι πιο φθηνό) και που το έχουμε με ρομ έτοιμη με Magisk & ViperFX & notification & navigation bars.

Άρα δεν θα έχεις κανένα θέμα με cosmote & Nova. Ρώτα και τον φίλο μας @olympiakos που ήδη το χρησιμοποιεί. Εκτός και εάν έχεις θέμα με το όνομά του :lol::lol::lol

 

Εχω ήδη ενα ms8pro 3/32 με 912 που παίζει τα πάντα και netflix 540. Αν θα πάω σε άλλο θα πάω για πιο καινούργιο αλλά με 1000αρι lan μιας και έχω 200/200 γραμμή για αυτό ψιλοσκέφτομαι το ugos.

Mε το nick του φίλου δεν έχω θέμα, με την ομάδα του έχω :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη ενα ms8pro 3/32 με 912 που παίζει τα πάντα και netflix 540. Αν θα πάω σε άλλο θα πάω για πιο καινούργιο αλλά με 1000αρι lan μιας και έχω 200/200 γραμμή για αυτό ψιλοσκέφτομαι το ugos.

Mε το nick του φίλου δεν έχω θέμα, με την ομάδα του έχω :)

Μα το H96 max X3 έχει 1000άρι lan :):) και άλλο 40 ευρώ και άλλο 80 ευρώ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@gatos το Ugoos X3 pro είναι ρουταρισμένο και αν ναι γίνεται ευκολα unroot ?

edit

από ότι βλέπω έρχεται με διακόπτη root, το θέμα είναι αν κρύβεται με το off το ρουτ ώστε να παίζει cosmote και Nova ( για να βλέπω μπάλα :) :) )

 

Δυστυχως μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο ugoos s905x2 η x3 !

Το ugoos που ειχα στα χερια μου για ενα φεγγαρι ηταν το AM3 με τον s912 που επειδη ηταν και Android 7 ηταν και πολυ ευκολο στο ξερουταρισμα του !

Ο διακοπτης του εκανε ας πουμε κατι σαν εγκατασταση απεγκατασταση του root ...

Τετοια φαση ηταν...

Νομιζω παντως οτι της ιδιας λογικης ειναι και στο Android 9 αλλα επειδη δεν το εχω δει απο κοντα δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου!

Θεωρω ομως οτι αν χρειαστει θα ξερουταριστει ευκολα !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και για να δώσω ένα μικρό δείγμα με screenshots από το H96 max X3 με το 1000άρι lan και την ρομ που προτείνω (που έχει και πάνω και κάτω μπάρα και magisk και viper4X και ...)

https://mega.nz/file/oxkkkKhL#J2erGiBXWgYZDFewySwkReScwG9Ikv1bSMshrk4m8N8

https://mega.nz/file/E08FFAzJ#IPvYqaOMImd5KERwI8-kDfsdGYcTC8mTOCxfcpoqzFU

https://mega.nz/file/k5kh3S6C#ScxO1cXNs1nM8vXtiF7-TQORgqbzdliU1WqMBwgi18E

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Χμμμ με έβαλες σε σκέψεις.

 

Να πάω σε ένα S905X3 λες; Μόνο χρήση kodi, ναι

 

Ρίξε μια πρόταση σε X3 αν θες...

 

Ευχαριστώ

Καλά αν είναι μόνο για Kodi (αν και κάνει τέλεια και άλλα πράγματα) κοιτάς και το Amazon Fire stick.

Γύρω στα 50€, σταθεροτατο και παίζει αεροπορία.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τι μπορω να παρω για να βλεπω νετφλιχ σε μια τηλεωραση που δεν ειναι σμαρτ ? εχω ιντερνετ μονο στο κινητο
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τι μπορω να παρω για να βλεπω νετφλιχ σε μια τηλεωραση που δεν ειναι σμαρτ ? εχω ιντερνετ μονο στο κινητο

Τι εννοείς ? Να βλέπεις το νετφλιξ από το κινητό σου στη TV?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ? Να βλέπεις το νετφλιξ από το κινητό σου στη TV?
ακριβως δεν ειναι σμαρτ και εχω ιντερνετ μονο στο κινητο
Link to comment
Share on other sites

ακριβως δεν ειναι σμαρτ και εχω ιντερνετ μονο στο κινητο

Το ότι δεν είναι σμαρτ το κατάλαβα. Δεν έχεις όμως ούτε και internet (ρούτερ) στο σπίτι (για να δώσεις στο tvbox που ενδεχομένως θα πάρεις)?

Και άρα θέλεις να δώσεις από το κινητό στην TV? Διευκρίνισέ το για να μην συζητάμε άδικα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν Netflix μπορούν να δοκιμάσουν το app που έχω λινκ, επειδή υπάρχει πιθανότητα να τους δίνει HD.

https://............ (ζητήστε το με PM)

Εάν έχουν άλλη έκδοση πρέπει πρώτα να την απεγκαταστήσουν και μετά να εγκαταστήσουν αυτή (καθαρή εγκατάσταση-όχι ενημέρωση).

Σε τυχόν περίπτωση επιτυχίας καλό θα ήταν να το γνωστοποιήσουν αναφέροντας ταυτόχρονα την σύνθεση του tvbox για να βοηθηθούν και άλλοι με το ίδιο κουτί.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είναι σμαρτ το κατάλαβα. Δεν έχεις όμως ούτε και internet (ρούτερ) στο σπίτι (για να δώσεις στο tvbox που ενδεχομένως θα πάρεις)?

Και άρα θέλεις να δώσεις από το κινητό στην TV? Διευκρίνισέ το για να μην συζητάμε άδικα.

τα λες οπως ειναι ακριβως εχω βρει αυhttps://tvshare-max.online/?cep=HuuSViOhOYzrIqzgwwPrvPd4VwjEshOO3ZuWnokSoXTnwqZKnoAVlK4X_V6Af_h1E33acR_tCwyMvaps5mMuGm3ZmO8-01jX-d4C6zcvwRU8bj7cPFxS_69Ysi89YzpgGONXAw3UYV428ezRpk92lw950NdEqoUUwiX3XjVkR1fXUGAt1FODycGz_2wcduHiIKQaOhjkbbI6tJCvRXcNYJQ0v2lpkkqPY2AxcAQfKN1ALc9mE7m-ApZevn-YTJhmGFTusvXJkCHDwU5aZDz4plE1t-GvHVFB08HVOZtenrQoh986o46zv2qUCi0PoXVgnkTDbzvwfyXaAbRDhVcfDCzoRyXIlp1B9dodwn-EMwIJXVTrb1YdkJgQXJhXZSpfd7tkS_AN_QeI5dwQiv8cfCFYE0IVUoC0DB3wrKwpbt-ceN1dfhcSZC9a1HI8G9ajY4dlvaKF2-pzGNAxotOxPsopOMPfgNzo49-hz82pXSGFhNOAG66zRNMHljLe_PCQCUAFPR5zWL5HLIt1jANEDl5Nau2GTRMldQg_0yecwue9-tTD51YLEX5KMML2xSJsTnl4DaE7_8rczaJ-CMXJvLCw9OsymHzsHNhlMM4NEbUERGk_KCD0aV_slsQoW3Zms4xMmpSQ9odBk_ZL1v6vpxsBbS130hxDizw-gu3qI8hY2oLgtS2vqrVLMvtBg6XBSDqMMZtbKj-X36OlAetXkQ&lptoken=158d87ab18ad74e418db&site=msn-greece-home&site_id=1033128&title=%CE%9A%CE%AC%CE%BD%CE%B5%20%CE%A4%CE%B7%CE%BD%20%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AE%20%CE%A3%CE%BF%CF%85%20Smart%20TV,%20%CE%9C%CE%B5%20%CE%91%CF%85%CF%84%CF%8C%20%CE%A4%CE%BF%20%CE%9A%CF%8C%CE%BB%CF%80%CE%BF!&platform=Desktop&campaign_id=3688550&campaign_item_id=2876454882&thumbnail=http://cdn.taboola.com/libtrc/static/thumbnails/ecafa089d6dde56da4a00fb15f27aa73.jpg&click_id=CiAyNTk2MUUxNjFFMEU2RUQ1MjRDNjEwOTIxRjYxNkY2NxIcdGRnLWRpZ2l0YWxrbm93bGVkZ2UwMTEwYWR2Mg&utm_source=taboola&utm_medium=referralτο αλλα δεν ξερω αν κανει
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς βέβαια και να κάνεις το κινητό σου hotspot και να δώσεις σε οποιοδήποτε tv box ασύρματο internet να δουλέψεις οποιαδήποτε εφαρμογή θέλεις που χρειάζεται internet π.χ netflix....

Με 50€-60€ βρίσκεις ένα "τίμιο" μηχανάκι με amlogic s905x3 , που σου κάνει όλα όσα θες.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτή είναι η λύση.

edit:Προς αποφυγή παρεξηγήσεων εννοώ ως καλή λύση την ανάρτηση του φίλου @makis1024 και όχι βέβαια το λινκ που έβαλες !!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνεχώς έρχεται η ερώτηση "ποιο tvbox να πάρω?" νομίζω ότι με τα σημερινά δεδομένα υπάρχουν 6 λόγοι για τους οποίους ένας μέσος χρήστης ΔΕΝ πρέπει να πάρει κουτί με amlogic S905X2 η ακόμα καλύτερα με S905X3, ήτοι:

1. Υπάρχουν πολλές εξαιρετικά οικονομικές υλοποιήσεις που πολλές φορές μπορούν να χαρακτηρισθούν και vfm.:)

2. Μπορεί εξίσου οικονομικά να πάρεις συνθέσεις με 4/32, 4/64 ή 4/128. Ακόμα και 1.000άρι Lan σε κάποιες περιπτώσεις.:rolleyes:

3. Έχουν συνήθως ΜΟΝΟΝ 2 USB θύρες (2.0+3.0), Ethernet, WiFi, Bluetooth, optical & AV.:lol:

4. Ασχολούνται με αυτούς του επεξεργαστές αρκετοί developers και άρα μπορεί εκτός από τις εργοστασιακές roms να έχεις και αρκετές custom roms για όλα τα γούστα (ATV ή Pure Android).:blink:

5. Με 1 ταπεινή sd και το coreelec μπορείς να έχεις έως FullHD στο Netflix.:cool:

6. Δεν θα μπορείς να λες στους φίλους σου ότι έχεις το τάδε "επώνυμο" TVbox.:worry:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πέρα από την πλάκα όμως πράγματι ίσως υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν πρέπει να πάρουν τέτοια, άρα:

6.1 - Όσοι θέλουν μόνον/κυρίως Netflix σε FullHD/4K και δεν θέλουν/μπορούν να ασχοληθούν καθόλου με roms κλπ. άρα μία λύση τύπου Amazon Fire Stick ή MiBox είναι ιδανική.

- 'Οσοι είναι power χρήστες και κυρίως power gamers οπότε θέλουν το καλύτερο μηχάνημα ανεξαρτήτως κόστους, άρα NVidia Shield.

- Όσοι θέλουν καλύτερο επεξεργαστή (άρα S922X) που σίγουρα έχει καλύτερες επιδόσεις (τώρα εάν η σημαντική διαφορά τιμής του έχει και ανάλογη διαφορά για τον τελικό χρήστη είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση) και άρα Beelink GT King ή Ugoos AM6 pro κλπ.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

********* Είναι προφανές ότι τα παραπάνω εκφράζουν την υποκειμενική άποψη του γράφοντος. Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του, τις γνώσεις του, την έρευνα που θα κάνει και με την τσέπη του είναι απολύτως υπεύθυνος για την τελική απόφαση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για χάρη σου σύνδεσα μία αρχαία μικρή USB camera που είχα από παλιά για PC (Labtec όχι HD)στο H96maxX3 και έβαλα Skype. Την αναγνώρισε αμέσως, αυτό όμως που κατάλαβα είναι ότι ήθελε Wifi και με ethernet δεν με άφηνε να συνδεθώ.

Βέβαια και αυτό ξεπερνιέται εύκολα εφόσον υπάρχει τρόπος να το ξεγελάσεις και ενώ έχεις καλώδιο να νομίζει ότι έχεις WiFi:lol::lol:

Άρα τελικό συμπέρασμα χρειάζεσαι για όλα αυτά τα κουτιά μία εξωτερική camera.

Τώρα όσον αφορά τον φίλο @varajohn τι σχέση έχει το Netflix HD την στιγμή που σου δήλωσε ότι δεν τον ενδιαφέρει εφόσον το έχει έτοιμο η τηλεόρασή του και (άσε που και να το ήθελε μπορούσε να το έχει με coreelec-μην λέμε συνεχώς τα ίδια).

edit: Το να μην έχει ενσωματωμένη κάμερα ένα κουτί είναι και πλεονέκτημα εάν το σκεφτείς διαφορετικά. Εδώ μας λένε να κλείνουμε με ταινία την κάμερα του λάπτοπ και εσύ θέλεις να βάλεις μόνιμα κάμερα/μικρόφωνο στο σαλόνι σου ???i:lol::lol:

 

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά (και σε όλους). Εννοείτε ότι θέλει έξτρα κάμερα (δεν έχει το κουτί από μόνο του). Εχω 2-3 κάμερες, εκ των οποίων η μία έχει και ενσωματωμένο μικρόφωνο και μία samsung που είχα αγοράσει για την τηλεόραση για το SKYPE πριν το καταργήσουν στις SAMSUNG TV. Οπότε αφού λειτουργεί πάω για αγορά H96maxX3 αφού όπως είπες είναι γενικως χωρίς προβλήματα! Να' σαι καλά. Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ertflix παίζει κάπως σε κουτί;

 

Σε κινητό που δοκίμασα δουλεύει αν θέλεις δοκίμασε το στο tvbox που έχεις και πες μας

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.ert.app

 

Εάν δουλέψει και σου βγάζει την εικόνα σαν κινητό τότε θα ψάξεις στο play store για την εφαρμογή set orientation και θα τη ρύθμιση στην εφαρμογή always to landscape

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...