Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την εβαλα τν slimbox στο H96max3 και εβαλα και το αναλογο patch αλλα βαραει σκαλωματα του τυπου αναμονη-κλεισιμο εφαρμογης ολα αυτα οταν παω να κανω ρυθμισεις και ετσι την εβγαλα το ιδιο εκανε οταν εβαλα και το patch HK1..Οποτε την εβγαλα.

Ακολούθησες τις οδηγίες στις 25 Απριλίου στα ελληνικά που έχω βάλει στο 3ο λινκ του Πόστ 15253 (σελ.1017)?

Κυρίως έκανες το 9ο βήμα "καθαρισμός Dalvik κλπ"?

Επίσης γιατί να βάλεις το patch HK1 ενώ σου έχει ξεχωριστό για H96maxX3?::D

Επίσης αφού έχεις έτοιμη πλέον ρομ για Usb Burning Tool γιατί να μην την χρησιμοποιήσεις?

Τέλος εφόσον έχουμε το ίδιο κουτί γιατί δεν δοκιμάζεις την ρομ που έχω φτιάξει και που ουσιαστικά την ξέρεις (Magisk, Viper4A κλπ) με επιπλέον notification/navigation bars έτοιμες και άλλες διορθώσεις και όλα στα ελληνικά εξ αρχής?:happy::happy:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1270

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Κάπου χάνεις με το ένα κάπου κερδίζεις με το άλλο. Το X96 Air έχει 2 usb 2,0 και 1 usb 3,0 αλλά έχει Ethernet 10/100.

Το x96 max plus έχει 1 usb 2,0 1 usb 3,0. Αλλά έχει gigabit Ethernet.

Προσωπικά θα επέλεγα το Air , την έκδοση όμως 4gb ram /64 gb rom.

Άν και το Air δεν έχει τρύπες από κάτω για ψύξη δεν είδα προβλήματα θερμοκρασίας σε ένα που δοκίμασα. Το max plus έχει τρύπες.

Και τα δύο δεν έχουν notification και status bar.

Παράγγειλα χτες το X96 Air διαβάζοντας κι εγώ το παραπάνω μήνυμα του pmakridis και συγκεκριμένα την έκδοση με 4GB RAM/64GB ROM.

Αν διαβάσετε προσεκτικά κάπου γράφει το εξής :

 

There are 3 Options for X96Air:

A: 2GB+16GB+2.4G Wifi+100M

B: 4GB+32GB+2.4G&5GHz Dual Wifi+BT4.1+1000M

C: 4GB+64GB+2.4G&5GHz Dual Wifi+BT4.1+1000M

Άρα οι εκδόσεις των 4GB είναι με gigabit lan.

To κρατάω βέβαια σαν screenshot γιατί με τους κινέζους δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.Ελπίζω να μου φτάσει σύντομα στα χέρια για δοκιμή.Το παράγγειλα κι εγώ από Ισπανία.

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο , η εταιρεία και καλά το βγάζει και με 10/100 και με gigabit Ethernet. Τις εκδόσεις 4/32 και 4/64.

Ανάλογα τι θα σου κάτσει. Και το magicsee N5 max βγαίνει και με τις δύο εκδόσεις αλλά το δικό μου ήρθε με 10/100.

https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο , η εταιρεία και καλά το βγάζει και με 10/100 και με gigabit Ethernet. Τις εκδόσεις 4/32 και 4/64.

Ανάλογα τι θα σου κάτσει. Και το magicsee N5 max βγαίνει και με τις δύο εκδόσεις αλλά το δικό μου ήρθε με 10/100.

https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/

Τι πάει να πει δεν είναι απόλυτο αφού το γράφει ξεκάθαρα ποιες εκδόσεις έρχονται με gigabit.Άμα ήταν λοταρία δεν θα το ανέφεραν καθόλου.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι όπως το λένε , στο link που σου έδωσα όμως λέει το ότι το να έχει 4 ram 32/64 gb rom δεν είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να έχει gigabit Ethernet.

Εφόσον βγαίνει η ίδια Version και με τις δύο εκδόσεις Ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Στο link που έβαλες πωλητής είναι το κατάστημα geekbuying.Εγώ το έκανα όμως παραγγελία από συγκεκριμένο πωλητή/κατάστημα του aliexpress το οποίο το διευκρινίζει ποιες εκδόσεις έρχονται με gigabit.Προφανώς για να το διευκρινίζουν , πουλάνε τις gigabit εκδόσεις στα κουτάκια με 4GB RAM.Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που το στείλουν με 100άρα αντί για gigabit , θα ανοίξω φυσικά despute και σαν αποδεικτικά θα βάλω όσα γράφει το site τους.Αλλά στο ξαναλέω οτι εαν ήταν όπως τα λες δεν θα έμπαιναν στον κόπο να γράψουν τη διευκρίνηση και θα το άφηναν στο φλού. Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Εχω το x96 max και προσπάθησα να το κάνω unroot λόγω cosmote tv go. Ξεκίνησα με το impactor , μου έκανε restart ,όπου θεωρητικά επανήλθε unroot(αυτή την ένδειξη έβγαλε το impactor) αλλά η εφαρμογή της cosmote δεν δούλεψε θεωρώντας την συσκευή root. Μετά προσπάθησα με το busybox, αλλά δεν δούλευε όπως και το magisk μετά , γράφοντας ότι η συσκευή είναι unproperly root! Το θέμα είναι ότι , δεν είναι root για να δοκιμάσω με άλλη εφαρμογή αλλά δεν είναι και unroot για να δουλέψει το tv go. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω τελικά unroot ?...Γενικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όλα τα κινεζομποξακια έρχονται rootαρισμενα...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το x96 max και προσπάθησα να το κάνω unroot λόγω cosmote tv go. Ξεκίνησα με το impactor , μου έκανε restart ,όπου θεωρητικά επανήλθε unroot(αυτή την ένδειξη έβγαλε το impactor) αλλά η εφαρμογή της cosmote δεν δούλεψε θεωρώντας την συσκευή root. Μετά προσπάθησα με το busybox, αλλά δεν δούλευε όπως και το magisk μετά , γράφοντας ότι η συσκευή είναι unproperly root! Το θέμα είναι ότι , δεν είναι root για να δοκιμάσω με άλλη εφαρμογή αλλά δεν είναι και unroot για να δουλέψει το tv go. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω τελικά unroot ?...Γενικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όλα τα κινεζομποξακια έρχονται rootαρισμενα...

 

Ερχονται ρουταρισμενα γιατι εκει ειναι ολη η χαρα ... ;):lol:;)

Για πες μου λιγο πιο μποξακι εχεις αυτο με τον S905X2 ;

Και φυσικα τι Android φοραει....;

Και αν νομιζετε οτι η δυσκολια ειναι στα Go που να δειτε τι γινεται και στο OTT !!! :dash:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται ρουταρισμενα γιατι εκει ειναι ολη η χαρα ... ;):lol:;)

Για πες μου λιγο πιο μποξακι εχεις αυτο με τον S905X2 ;

Και φυσικα τι Android φοραει....;

Και αν νομιζετε οτι η δυσκολια ειναι στα Go που να δειτε τι γινεται και στο OTT !!! :dash:

 

Την καταλαβαίνω την χαρά!!! Απλά εγώ δεν ασχολούμαι τόσο πολύ!!! Με τον S905X2 είναι και android 8.1

Link to comment
Share on other sites

Την καταλαβαίνω την χαρά!!! Απλά εγώ δεν ασχολούμαι τόσο πολύ!!! Με τον S905X2 είναι και android 8.1

 

Στειλε μου σε π.μ τι ακριβως εκανες !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες τις οδηγίες στις 25 Απριλίου στα ελληνικά που έχω βάλει στο 3ο λινκ του Πόστ 15253 (σελ.1017)?

Κυρίως έκανες το 9ο βήμα "καθαρισμός Dalvik κλπ"?

Επίσης γιατί να βάλεις το patch HK1 ενώ σου έχει ξεχωριστό για H96maxX3?::D

Επίσης αφού έχεις έτοιμη πλέον ρομ για Usb Burning Tool γιατί να μην την χρησιμοποιήσεις?

Τέλος εφόσον έχουμε το ίδιο κουτί γιατί δεν δοκιμάζεις την ρομ που έχω φτιάξει και που ουσιαστικά την ξέρεις (Magisk, Viper4A κλπ) με επιπλέον notification/navigation bars έτοιμες και άλλες διορθώσεις και όλα στα ελληνικά εξ αρχής?:happy::happy:

ναι κανονικα εκανα τις οδηγιες dalvic κ.τ.λ εβαλα και το patch h96 max3 και μετα ξανα αφου ειδα οτι δεν .....ξανα εγκατασταση απο την αρχη με το αλλο patchHK1 αλλα το ιδιο προβλημα,,,και μαλιστα με το patch h96max3 δεν ειχε ουτε wifi-bluetooth,,,ενω με το patch HK1 ειχε,,,αλλα παλι κρασσαρε με τις ρυθμισεις...οποτε ξαναεβαλα την δικια σου..και θα δοκιμασω και αυτη που ανεβασες προχθες το λινκ..
Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα εκανα τις οδηγιες dalvic κ.τ.λ εβαλα και το patch h96 max3 και μετα ξανα αφου ειδα οτι δεν .....ξανα εγκατασταση απο την αρχη με το αλλο patchHK1 αλλα το ιδιο προβλημα,,,και μαλιστα με το patch h96max3 δεν ειχε ουτε wifi-bluetooth,,,ενω με το patch HK1 ειχε,,,αλλα παλι κρασσαρε με τις ρυθμισεις...οποτε ξαναεβαλα την δικια σου..και θα δοκιμασω και αυτη που ανεβασες προχθες το λινκ..

Έχω κάνει αρκετές παραλλαγές και δεν ξέρω ποια έχεις κατεβάσει:lol:

Εάν έχεις αυτή με ημερομηνία 28/02/2020 έχω μία τελευταία με ημερομηνία 20/04/2020. Σε αυτήν έχω αφαιρέσει τις εφαρμογές Wink & HDVideoBox καθώς και το Adaway (που τουλάχιστον σε εμένα δημιουργούσε προβλήματα σε ορισμένα sites που καταλάβαιναν ότι ήταν εγκατεστημένο και χρειαζόταν προσπάθεια για απεγκατάσταση).Επίσης στην τελευταία έκδοση εξ' ορισμού ξεκινάει στα Ελληνικά (σε προηγούμενη έκδοση λόγω μίας τεχνικής λεπτομέρειας ξεκινάνε στα Αγγλικά -μικρό το κακό:rolleyes:). Εάν θέλεις την τελευταία στείλε μου PM για να σου δώσω λινκ.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές παραλλαγές και δεν ξέρω ποια έχεις κατεβάσει:lol:

Εάν έχεις αυτή με ημερομηνία 28/02/2020 έχω μία τελευταία με ημερομηνία 20/04/2020. Σε αυτήν έχω αφαιρέσει τις εφαρμογές Wink & HDVideoBox καθώς και το Adaway (που τουλάχιστον σε εμένα δημιουργούσε προβλήματα σε ορισμένα sites που καταλάβαιναν ότι ήταν εγκατεστημένο και χρειαζόταν προσπάθεια για απεγκατάσταση).Επίσης στην τελευταία έκδοση εξ' ορισμού ξεκινάει στα Ελληνικά (σε προηγούμενη έκδοση λόγω μίας τεχνικής λεπτομέρειας ξεκινάνε στα Αγγλικά -μικρό το κακό:rolleyes:). Εάν θέλεις την τελευταία στείλε μου PM για να σου δώσω λινκ.:)

 

28/02/2020 αυτη εχω..αν ειναι στειλε μου το λινκ σε πμ...να την περασω καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

28/02/2020 αυτη εχω..αν ειναι στειλε μου το λινκ σε πμ...να την περασω καποια στιγμη

Έχεις PM. Καλή επιτυχία.:):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Dns αλλάζετε παιδες;

Μόνο στο μόντεμ, στο μποξ η και στα 2?

Εάν βάλεις στο μόντεμ(ρούτερ) θα ισχύει για όλες τις συσκευές, αλλιώς στο καθένα ξεχωριστά (όχι και στα 2).

Εγώ πάντως βάζω μόνο σε όσες συσκευές θέλω (3 TVbox, 3 laptop). Με αυτό τον τρόπο μπορείς να έχεις και διαφορετικό dns σε κάθε συσκευή.;)

Απλά πρέπει να το κάνεις και στο ethernet και στο wifi εάν χρησιμοποιείς σε 1 συσκευή και τα 2.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

έψαχνα μήπως πάρω το tanix apo banggod

alla αφού πήρες εσύ και σου δουλεψε ας πάρω το ίδιο ...

εσύ πήρες το x96 air ή το x96 max

έχουν κάποια διαφορά αυτά?

 

To air πήρα, δεν ξέρω τι διαφορά έχουν....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερχονται ρουταρισμενα γιατι εκει ειναι ολη η χαρα ... ;):lol:;)

Για πες μου λιγο πιο μποξακι εχεις αυτο με τον S905X2 ;

Και φυσικα τι Android φοραει....;

Και αν νομιζετε οτι η δυσκολια ειναι στα Go που να δειτε τι γινεται και στο OTT !!! :dash:

 

 

Πάντως στο Air που πήρα εγώ, έβαλα nova go και μια χαρά έπαιξε χωρίς να κάνω κάτι.... :)

Link to comment
Share on other sites

To air πήρα, δεν ξέρω τι διαφορά έχουν....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Πάντως στο Air που πήρα εγώ, έβαλα nova go και μια χαρά έπαιξε χωρίς να κάνω κάτι.... :)

 

Μου κάνει εντύπωση το air να είναι unroot και το max root...Τσεκαρεε με κάποια εφαρμογή root checker να δεις τι θα σου δείξει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/ Εδώ γράφει ότι είναι root...Πως παίζει nova go??? Παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το x96max 4/64

το air τελείωσε τουλάχιστον

έχει τρύπες που το καλοκαίρι μπορεί να πάρει και κάποιο ανεμιστιρι από κατω

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση το air να είναι unroot και το max root...Τσεκαρεε με κάποια εφαρμογή root checker να δεις τι θα σου δείξει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/ Εδώ γράφει ότι είναι root...Πως παίζει nova go??? Παράξενο...

 

Τι να σου πω... Εγώ το έβαλα για να το δοκιμάσω, και δούλεψε χωρίς προβλήματα και χωρίς να κάνω κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο που παρατήρησα χθες στο HK1 Box ενώ στις ρυθμίσεις του Android κλειδώνει σε ανάλυση 4Κ μέσα στο kodi στο system information στο resolution δείχνει ανάλυση 1920x1080 όταν κάνεις αναπαραγωγή ένα αρχείο 4Κ η τηλεόραση κλειδώνει κανονικά στα 2160p & και αν είναι hdr ενεργοποιείται και το hdr μπορεί κάποιος να ελέγξει το δικό του να μου πει αν συμβαίνει το ίδιο ή το πρόβλημα είναι δικό μου.
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο που παρατήρησα χθες στο HK1 Box ενώ στις ρυθμίσεις του Android κλειδώνει σε ανάλυση 4Κ μέσα στο kodi στο system information στο resolution δείχνει ανάλυση 1920x1080 όταν κάνεις αναπαραγωγή ένα αρχείο 4Κ η τηλεόραση κλειδώνει κανονικά στα 2160p & και αν είναι hdr ενεργοποιείται και το hdr μπορεί κάποιος να ελέγξει το δικό του να μου πει αν συμβαίνει το ίδιο ή το πρόβλημα είναι δικό μου.

Κοίταξε επειδή μόλις πρόσφατα απέκτησα 4Κ τηλεόραση δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα οπότε ότι σου απαντήσω δεν ξέρω εάν πράγματι ισχύει ή όχι. Ήδη έχω δοκιμάσει 2 ταινίες 4Κ αλλά απευθείας στην τηλεόραση και όχι στο KODI. Άσε που με μία ταπεινή (ονομαστικά μόνο) 24άρα σύνδεση που με το ζόρι κλειδώνει στα 11 τι 4Κ ταινία/video να δεις online (χωρίς buffering εννοώ).

Tώρα επειδή προσπάθησα να δω αυτό που γράφεις μήπως εννοείς στο "Σύστημα-Απεικόνιση" που λέει 1920Χ1080? Διότι εάν λες αυτό μάλλον αναφέρεται στο περιβάλλον εργασίας του KODI και όχι με τι ανάλυση θα παίξει η ταινία,stream κλπ. Αυτό εννοείς?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχε ακουστεί ότι την Παρασκευή που μας πέρασε υπήρχε πιθανότητα η Xiaomi να ανακοινώσει καινούργιο Android TV box. Τελικά υπήρξε κάτι;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tώρα επειδή προσπάθησα να δω αυτό που γράφεις μήπως εννοείς στο "Σύστημα-Απεικόνιση" που λέει 1920Χ1080? Διότι εάν λες αυτό μάλλον αναφέρεται στο περιβάλλον εργασίας του KODI και όχι με τι ανάλυση θα παίξει η ταινία,stream κλπ. Αυτό εννοείς?

ακριβώς σε αυτό αναφέρομαι οπότε αφού το είδες και εσύ αυτό το πράγμα μάλλον έχεις δίκιο αναφέρεται στο περιβάλλον εργασίας στο user interface του TV Box.

Για το streaming που αναφέρεσαι πιο πάνω εγώ με 50αρα το ανώτερο που μπορώ να κάνω streaming μέσω realdebrid είναι γύρο στα 35 GB τώρα σκέφτεται ένας φίλος να πάρει και αυτός TV Box ο οποίος έχει 100αρα γραμμή λογικά αυτός με real debrid θα πρέπει να στριμαρει ακόμα πιο μεγάλα αρχεία.

Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση και την επιβεβαίωση στο ερώτημα μου.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...