Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To δοκίμασα, με sd card δεν δείχνει να κάνει τίποτα. Το βάζω στο ρεύμα, πατάω για να μπει ρε recovery, τίποτα μαύρη οθόνη. Γίνεται να παίρνει ρεύμα και να έχει χαλάσει κάτι άλλο;

 

Καλό είναι να δοκιμάζεις όλους τους τρόπους, όμως κατά την γνώμη μου (και άλλων στο διαδίκτυο) ο καλύτερος τρόπος είναι το USB burning Tool.Η μέθοδος με sd card είναι πολύ καλή εάν δεν διαθέτεις το κατάλληλο καλώδιο (USB M-M) θέλει όμως προσοχή εφόσον εάν δεν γίνει σωστή χρήση μπορεί να οδηγήσει σε soft bricked μηχανήματα. Βέβαια όπως έχω αναφέρει και προηγούμενα οποιοδήποτε soft bricked μηχάνημα μπορεί να επαναφερθεί με κάποιο άλλο τρόπο.

Υπάρχει και η τελευταία λύση να βρεις ποια pin στην NAND μπορούν να γίνουν "shorted" για επαναφόρτωση firmware, όμως εκτός του ότι αυτά εξαρτώνται από κάθε BOX θα το άφηνα ως τελευταία μέθοδο και ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΩΡΑ. Πιστεύω ότι εφόσον παίρνει ρεύμα είναι πολύ πιθανόν να το επαναφέρεις με κάποιο άλλο τρόπο και με επιμονή & μεθοδικότητα. Μερικές σκόρπιες υποδείξεις:

- άλλος υπολογιστής / διάφορες θύρες USB

- εάν το BOX έχει παραπάνω από 1 USB θύρα δοκιμή και των άλλων (παρόλο που συνήθως είναι αυτή διπλα στην sd card).

- windows 7 και όχι 10.

- πλήρη απεγκατάσταση (και drivers) & επανεγκατάσταση προγράμματος

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να δοκιμάζεις όλους τους τρόπους, όμως κατά την γνώμη μου (και άλλων στο διαδίκτυο) ο καλύτερος τρόπος είναι το USB burning Tool.Η μέθοδος με sd card είναι πολύ καλή εάν δεν διαθέτεις το κατάλληλο καλώδιο (USB M-M) θέλει όμως προσοχή εφόσον εάν δεν γίνει σωστή χρήση μπορεί να οδηγήσει σε soft bricked μηχανήματα. Βέβαια όπως έχω αναφέρει και προηγούμενα οποιοδήποτε soft bricked μηχάνημα μπορεί να επαναφερθεί με κάποιο άλλο τρόπο.

Υπάρχει και η τελευταία λύση να βρεις ποια pin στην NAND μπορούν να γίνουν "shorted" για επαναφόρτωση firmware, όμως εκτός του ότι αυτά εξαρτώνται από κάθε BOX θα το άφηνα ως τελευταία μέθοδο και ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΩΡΑ. Πιστεύω ότι εφόσον παίρνει ρεύμα είναι πολύ πιθανόν να το επαναφέρεις με κάποιο άλλο τρόπο και με επιμονή & μεθοδικότητα. Μερικές σκόρπιες υποδείξεις:

- άλλος υπολογιστής / διάφορες θύρες USB

- εάν το BOX έχει παραπάνω από 1 USB θύρα δοκιμή και των άλλων (παρόλο που συνήθως είναι αυτή διπλα στην sd card).

- windows 7 και όχι 10.

- πλήρη απεγκατάσταση (και drivers) & επανεγκατάσταση προγράμματος

 

 

To θέμα με nand και shorted δεν το έχω τόσο.

Έχω δοκιμάσει 2 υπολογιστές. Θα δοκιμάσω και έναν τρίτο με windows 7 το μόνο λειτουργικό που δεν δοκίμασα. Χρησιμοποίησα και τις 2 θήρες usb και φυσικά γνωρίζω ότι το καλύτερο είναι αυτή δίπλα στην sd card. Αλλά δεν βοήθησε ούτε και αυτό. Για windows 7 ποια έκδοση usb burning tool προτείνεις;

Όπως και να χει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έχω κολλήσει τόσο που δεν θα σταματήσω μέχρι να τα καταφέρω.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με nand και shorted δεν το έχω τόσο.

Έχω δοκιμάσει 2 υπολογιστές. Θα δοκιμάσω και έναν τρίτο με windows 7 το μόνο λειτουργικό που δεν δοκίμασα. Χρησιμοποίησα και τις 2 θήρες usb και φυσικά γνωρίζω ότι το καλύτερο είναι αυτή δίπλα στην sd card. Αλλά δεν βοήθησε ούτε και αυτό. Για windows 7 ποια έκδοση usb burning tool προτείνεις;

Όπως και να χει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έχω κολλήσει τόσο που δεν θα σταματήσω μέχρι να τα καταφέρω.

 

Ήδη στο έχω γράψει ότι δεν το συνιστώ από τώρα, ειδικά εάν δεν έχεις παρόμοια εμπειρία. Απλώς το ανέφερα εάν δεν πετύχει κανένας άλλος τρόπος μην τυχόν απογοητευτείς και πετάξεις το κουτί. Να είναι η τελευταία σου λύση διότι μπορεί να το "αναστήσει" και πάντα με προσοχή και αργά βήματα/κινήσεις/ενημέρωση.

Όσον αφορά την έκδοση USB BURNING TOOL υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για το πιο είναι προτιμότερο. Εγώ τώρα χρησιμοποιώ την 2.0.8 (νομίζω τελευταία) χωρίς πρόβλημα για το GT1. Όπως έχεις γράψει και εσύ έχεις το GT1 και δεν αντιμετώπισες πρόβλημα με το εργαλείο. Άρα είναι μια προσπάθεια "δοκιμάζω και βλέπω". Απλώς κάποια στιγμή ορισμένοι είχαν ισχυρισθεί ότι με προηγούμενη έκδοση (νομίζω την 2.0.5.15) είχαν αποτέλεσμα και όχι με επόμενες. Δεν έχω ιδία αντίληψη περί αυτού.

Θα επιμείνω μόνο στο τελικά να ξαναδοκιμάσεις με τον τρόπο που σου πρότεινα από την αρχή και με πολλές επαναλήψεις, που ούτως ή άλλως είναι πολύ εύκολο να κάνεις γρήγορα (σύνδεση-αναμονή 10-15δευτερολέπτων και σε μη έναρξη % - αποσύνδεση- αναμονή 5-10δευτ. και επανασύνδεση και ούτω καθεξής)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το Amlogic H96 pro που έχω,σηκώνει 2tb χωρίς τροφοδοσία κανονικά.

 

Ωραία, σε ευχαριστώ, θα το έχω υπόψη μου το συγκεκριμένο μηχανάκι, γιατί έχω πολύ υλικό σε εξωτερικούς δίσκους (ταινίες, στιγμιότυπα από κάμερα κλπ) το οποίο το βλέπω κυρίως σε ένα himedia player πενταετίας χωρίς όμως τις δυνατότητες ενός σημερινού TV box.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το mecool bb2 pro. Μόλις το παραλάβω θα σας γράψω εντυπώσεις.

 

και εγώ μόλις το πήρα από Gear για λογαριασμό φίλου , αγορά από Gear, για να δούμε τι θα δούμε :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και τα φωτα/προτασεις σας παρακαλω.

 

Ψαχνω για ενα android box, το οποιο θα ηθελα να μπορει να κανει τα εξης:

 

HD Passthrough απο το kodi

Netflix DRM content (και με υποστηριξη 5.1 audio σε αυτο)

4k playback

να μην ειναι το nVidia shield (καθοτι πανακριβο)

 

Ευχαριστω πολυ!

 

ΥΓ. Σκεφτομαι μηπως ενα miniPC με windows 10 κανει ολα τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να παίξει 4κ βίντεο στο YouTube; του δίνει ανάλυση τέτοια;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να παίξει 4κ βίντεο στο YouTube; του δίνει ανάλυση τέτοια;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα κινέζικα δεν έχουν τις απαιτούμενες άδειες για αυτό !! Ούτε netflix ,Amazon σε 4k !! Μόνο όσα κουτιά έχουν Android tv os έχουν όλες τις άδειες από την Google (nvidia shield tv , Fire TV Stick ,Xiaomi Mi Box Android TV και κάνα 2 αλλα)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αλλα απο οσα διαβασα το play 2 στελνει μονο 2.0 ηχο απο netflix

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει καστομ ρομ που στο επιτρέπει χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και τα φωτα/προτασεις σας παρακαλω.

 

Ψαχνω για ενα android box, το οποιο θα ηθελα να μπορει να κανει τα εξης:

 

HD Passthrough απο το kodi

Netflix DRM content (και με υποστηριξη 5.1 audio σε αυτο)

4k playback

να μην ειναι το nVidia shield (καθοτι πανακριβο)

 

Ευχαριστω πολυ!

 

ΥΓ. Σκεφτομαι μηπως ενα miniPC με windows 10 κανει ολα τα παραπανω.

 

Έχω το παρακάτω,το οποίο κανει hdmi passthrought dolby digital και dts στον ενισχυτή κανονικά, παίζει και 4Κ ,δεν ξερω για netflix DRM content.

Δεν παίζει ομως DTS MA και κάποια άλλα καλύτερα format ηχου.

Πάντως απλα dts dolby digital κλπ περνάνε κανονικοτατα και απροβλημάτιστα.Επισης και σε streaming kodi ο ενισχυτής παίρνει απευθείας 5.1 dd κλπ.

http://m.ebay.com/itm/282360429009?_mwBanner=1

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα δεν έχουν τις απαιτούμενες άδειες για αυτό !! Ούτε netflix ,Amazon σε 4k !! Μόνο όσα κουτιά έχουν Android tv os έχουν όλες τις άδειες από την Google (nvidia shield tv , Fire TV Stick ,Xiaomi Mi Box Android TV και κάνα 2 αλλα)

Βρήκα λύση, γίνεται.περισσότερα σε Π.μ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Έχω Μ8 android tv box και LG τηλεόραση. Τις τελευταίες μέρες τρεμοπαίζει συνεχώς η οθόνη. Άλλαξα το screen resolution αλλά δεν βελτιώθηκε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει to mini m8sii με 2gb και 8gb αποθηκευτικό χώρο και να το έκανε αναβάθμιση από 5.1 σε 6.0? Μου είπαν ότι κάποιοι την πήραν ΟΤΑ αλλά δεν έρχεται. Αν μπορεί κανείς να μου πει από που την κατεβάζω και δυο λέξεις πως την εγκαθιστώ θα του ήμουν υπόχρεος πραγματικά.

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο με 16 gb.

Μπες εδώ https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=70661847&postcount=398 κατέβασε το BETA4 .zip το ξεζιπάρεις σε μία κάρτα sd , τη βάζεις μέσα στο μηχάνημα και πατάς update μέσα απο το μενού.

Θα σου βάλει άλλη rom η οποία είναι πολύ καλυτερη απο τη μαμα.

Νομίζω ειναι και 6.0

Τώρα να ξέρεις οτι αν τη βάλεις δεν θα έχεις auto update αλλά τα update θα τα βάζεις με τον ίδιο τρόπο εσύ αν και όποτε θές.

Απλα αν κάνεις αυτό κάνε και wipe τα δεδομένα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω απόψε. Απλά κάπου διάβασα ότι αν βάλεις λάθος firmware έγινε μπρίκι για αυτό σκάλωσα

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο με 16 gb.

Μπες εδώ https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=70661847&postcount=398 κατέβασε το BETA4 .zip το ξεζιπάρεις σε μία κάρτα sd , τη βάζεις μέσα στο μηχάνημα και πατάς update μέσα απο το μενού.

Θα σου βάλει άλλη rom η οποία είναι πολύ καλυτερη απο τη μαμα.

Νομίζω ειναι και 6.0

Τώρα να ξέρεις οτι αν τη βάλεις δεν θα έχεις auto update αλλά τα update θα τα βάζεις με τον ίδιο τρόπο εσύ αν και όποτε θές.

Απλα αν κάνεις αυτό κάνε και wipe τα δεδομένα σου.

 

κα εγω το 16αρι εχω.αξιζει ο κοπος δηλαδη να την περασω και εγω αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα... τπτ... υπαρχει τροπος να το κανω reset? Χθες ενω η συσκευη φαινοταν αναμμένη η τηλεοραση εγραφε no signal

 

Με αναμμένο το box γύρνα την TV στην κεραία για λίγο και μετά γύρνα την πάλι στο hbmi, θα σου παίζει κανονικά το box. Δεν ξέρω τον λόγο όμως εγώ έτσι το "ελυσα" ......

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε σήμερα έκατσα κ το δούλεψα λίγο και αυτό που διαπίστωσα είναι ότι όλα οκ σε θέμα γρήγοραδας αλλά δεν μου δούλευε σωστά το kodi. Κολλαγε και έκανε αρκετή ώρα. Οπότε πέρασα την 109 έκδοση η οποία μου δουλεύει κομπλέ + περιλαμβάνει όλα τα add ons εξ αρχής στο kodi. Αν θέλετε url ενημερώστε με να το ποσταρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση, γίνεται.περισσότερα σε Π.μ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μηπως διαβασες το πμ μου για την λυση που βρηκες?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...