Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Πάντα κράτημα backup ναι. Για 1080p content εφόσον παίζει άνετα τα 720p με bitrate 5-6mb δεν υπάρχει θέμα. Vdsl έχω οπότε αν κάνει νερά θα οφείλεται 100% στο μηχάνημα.

 

Εχω κι εγω το mxv 1 gb ram

Σε μενα εξαρτατε αν παιζει καλα απο την πηγη του kodi πχ

Α) Στο genesis κολαει κι στις sd πηγες και αργει ( μαλλον θα το χει μονο με πληρωμη για τις hd πηγες το genesis )

Β) Στο phoenix παιζει ομαλα κι στα 1080 p.

(με 12mbs συνδεση:-) :rolleyes:

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1280

  • makis1024

    553

  • ath156

    1784

Και εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα kodi και όχι μηχανήματος.δοκίμασε την ίδια ταινία να την τρέξεις σε ένα ταμπλετ και θα δεις ότι θα ψιλοκολλαει πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Πάντα κράτημα backup ναι. Για 1080p content εφόσον παίζει άνετα τα 720p με bitrate 5-6mb δεν υπάρχει θέμα. Vdsl έχω οπότε αν κάνει νερά θα οφείλεται 100% στο μηχάνημα.

Εγω με ταχύτητα γυρω στα 8-9 δεν ειχα θεμα με το ιντερνετ. Τις πιο πολλεε φορες ειναι θεμα προσθετου του kodi. Γιατι με το popcorn η το showbox επαιζε αριστα το μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγουμε ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων φταινε τα streams. Το Genesis με έκανε νερά και στο NOTE 3 ενώ με phoenix παίζει τα πάντα άψογα.

 

Στο Phoenix δεν βρήκα να μπαίνουν αυτόματα υπότιτλοι όπως στο GO movies η Genesis. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το kodi δε βγαζω ακρη. Επαιξε μονο στην αρχη. Η εκπληξη για μενα ηταν οταν δοκιμασα να παιξω ταινια με τον MX player που οχι απλα επαιξε νερακι αλλα ειχα και 5καναλο ηχο στον ενισχυτη απο οπτικη. Τουλαχιστον το μηχανημα μπορει για το kodi δυστυχως που το βλεπω να ξηλωνεται
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

μου ρθε το mxIII-g απο gearbest. Το στησα παιζει κανονικα αλλα το kodi μου χει βγαλει το λαδι. Δουλεψε μια 2 φορες στηναρχη καλα αλλα αφου εφτιαξε βιβλιοθηκη απο τις ταινιες στο δισκο κολλαει συνεχεια. Ο δισκος ειναι δικτυακος και με παιδεψε λιγο αφου δε τον εβλεπε μεχρι που εβαλα τα path χειροκινητα.

Τι μπορει να φταει ? το kodi η το μηχανημα? Μηπως επειδη του εβαλα ρυθμισεις για 5.1 ηχο?

Υπαρχει τροπος να παιζει πολυκαναλο ηχο? (πχ να κανει passsthrough τον ηχο στην τηλεοραση μεσω HDMI και ο ενισχυτης να παρει ηχο με optical απο την τηλεοραση?)

Ποια εκδοση novago χρειαζεται για να παιζει και Live tv? Αυτη που εγκατασταθηκε απο το google play παιζει μονο VoD.

Για πολυκάναλο 5.1 το συζητούσανε εδώ πριν μερικές μέρες, αν ανατρέξεις προς τα πίσω τα μηνύματα θα το βρεις. Θυμάμαι που η λύση για να παίζει 5.1 ήταν να επιλέξεις ήχο 2.0 (και όχι 5.1) συν άλλη μία ρύθμιση που δεν θυμάμαι δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Το mx player παίζει τα πάντα και σε 512mb Ram. Το θέμα είναι αυτά τα μηχανήματα βγήκαν για streaming γιατι έχω το wd live και κάθεται ως players.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγουμε ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων φταινε τα streams. Το Genesis με έκανε νερά και στο NOTE 3 ενώ με phoenix παίζει τα πάντα άψογα.

 

Στο Phoenix δεν βρήκα να μπαίνουν αυτόματα υπότιτλοι όπως στο GO movies η Genesis. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Εχεις ορισει στις ρυθμισης του kodi τους υποτιτλους και απο που θα τους βρισκει? Οχι στα πρόσθετα μεσα αλλα στις γενικες ρυθμισεις του kodi θα το τσεκαρω μετα κα θα το δω κ εγω για το phoenix

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ορισει στις ρυθμισης του kodi τους υποτιτλους και απο που θα τους βρισκει? Οχι στα πρόσθετα μεσα αλλα στις γενικες ρυθμισεις του kodi θα το τσεκαρω μετα κα θα το δω κ εγω για το phoenix

Ναι εννοείται αυτό. Βρίσκει ελληνικούς κανονικά απλά πρέπει να τους επιλέξω εγώ μέσω του Phoenix. Ένα λεπτό δουλειά είναι αλλά επειδή είναι για γονείς προσπαθώ να τα κάνω όλα όσο πιο εύκολα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1.Εναλλακτικο του kodi υπαρχει?

2. Πως μπορω να αλλαξω τον launcher? Να γυρισω στον default? υπαρχει κανενας με tiles πιο παραμετροποιήσιμος?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

1.Εναλλακτικο του kodi υπαρχει?

2. Πως μπορω να αλλαξω τον launcher? Να γυρισω στον default? υπαρχει κανενας με tiles πιο παραμετροποιήσιμος?

Pop corn και show time ειναι εφαρμογες τις κατεβαζεις κ εισαι κομπλε.

 

Για τον launcer πηγαινε ρυθμισεις κ αρχικη οθονη λογικα εκει θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Pop corn και show time ειναι εφαρμογες τις κατεβαζεις κ εισαι κομπλε.

 

Για τον launcer πηγαινε ρυθμισεις κ αρχικη οθονη λογικα εκει θα ειναι.

Το show time ειναι εφαρμογη δωρεαν για 30 ημερες μετα με συνδρομη.

To Popcorn time ειχε καποιες περιπετειες σχετικα με τη νομιμοτητα του πριν λιγο καιρο ειναι torrent client.

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει κατι πιο ελαφρυ,αντι του Kodi,ας βαλει το SPMC

Στο playstore εχει την παλια εκδοση.Την δινω για να διαβασετε τα σχολια.

Κατεβαστε την νεα εκδοση απο την επισημη σελιδα στο λινκ που εδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το tv box; ρωτάω γιατί μπορεί να υπάρχουν tools ή prerooted roms για κάποια.

Απο φωτογραφιες που εχω δει πρεπει να ειναι το Q7 εκτος αν υπαρχουν και αλλα με την ιδια εμφανιση.

Link to comment
Share on other sites

Το show time ειναι εφαρμογη δωρεαν για 30 ημερες μετα με συνδρομη.

To Popcorn time ειχε καποιες περιπετειες σχετικα με τη νομιμοτητα του πριν λιγο καιρο ειναι torrent client.

Ουπς sorry ηθελα να γραψω show box ειναι free κ οσον αφορα το popcorn time παντοτε υπηρχαν δυο popcorn το ενα εκλεισε κ το αλλο δουλευει κανονικοτατα.

 

Κ οσον αφορα τις νομιμοτηες τπτ απο αυτα δεν ειναι ουτε οι εφαρμογες στο kodi ουτε τπτ ολα μεσω torrent ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς sorry ηθελα να γραψω show box ειναι free κ οσον αφορα το popcorn time παντοτε υπηρχαν δυο popcorn το ενα εκλεισε κ το αλλο δουλευει κανονικοτατα.

 

Κ οσον αφορα τις νομιμοτηες τπτ απο αυτα δεν ειναι ουτε οι εφαρμογες στο kodi ουτε τπτ ολα μεσω torrent ειναι.

Δεν είναι Όλα p2p !! (torrent)

Στο kodi η πλειοψηφία των addon δεν είναι !! (κάνεις streaming από hosting σελίδες ...είναι ποιο ασφαλές ...!!)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει κατι πιο ελαφρυ,αντι του Kodi,ας βαλει το SPMC

Στο playstore εχει την παλια εκδοση.Την δινω για να διαβασετε τα σχολια.

Κατεβαστε την νεα εκδοση απο την επισημη σελιδα στο λινκ που εδωσα.

 

Για ποκυκαναλο ηχο θελει και αυτο περιεργες ρυθμισεις? Παντως ειναι πιο ελαφρυ. Δε βλεπω λογο να ασχολουμαι ακομα με το kodi. Θα το παλεψω με τουτο

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Για ποκυκαναλο ηχο θελει και αυτο περιεργες ρυθμισεις? Παντως ειναι πιο ελαφρυ. Δε βλεπω λογο να ασχολουμαι ακομα με το kodi. Θα το παλεψω με τουτο

https://youtu.be/6qwGPjZu7T0

https://youtu.be/GKQ95pDyT8U

Link to comment
Share on other sites

Με τις ρυθμισεις που δινει το 3ο βιντεο μου κολαει το kodi.
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει κατι πιο ελαφρυ,αντι του Kodi,ας βαλει το SPMC

Στο playstore εχει την παλια εκδοση.Την δινω για να διαβασετε τα σχολια.

Κατεβαστε την νεα εκδοση απο την επισημη σελιδα στο λινκ που εδωσα.

Κάποιος να βοηθήσει λίγο με την εγκατάσταση αν είναι εύκολο παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσει λίγο με την εγκατάσταση αν είναι εύκολο παρακαλώ

παραλλαγή του kodi είναι ,τις ίδιες ρυθμίσεις εχει..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εγκατασταθεί και σε κινητό Android; είναι ολόιδιο με το kodi απ'ότι είδα.ποιά είναι η διαφορά των.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα αλλά δεν μπόρεσα να βάλω τον fusion για να περάσω τον genesis.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το apk το αποθηκευεις καπου στη συσκευη και με εναν file explorer (πχ es explorer) το τρεχεις και κανει την εγκατασταση.
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εγκατασταθεί και σε κινητό Android; είναι ολόιδιο με το kodi απ'ότι είδα.ποιά είναι η διαφορά των.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα αλλά δεν μπόρεσα να βάλω τον fusion για να περάσω τον genesis.

Κατέβασε την εφαρμογή configurator for Kodi . Κατεβάζεις από εκεί κάτι σαν σκιν, το κάνει εγκατάσταση, και μετά ανοίγεις το Kodi και τα έχει όλα μέσα στημένα.

Link to comment
Share on other sites

Mxiii-g η σε κάτι πιο καινούργιο.

Βeelink m18 http://m.geekbuying.com/item/Beelink-M18-Amlogic-S905-4K-2G-16G-TV-BOX-2-4G-5G-Dual-Band-WIFI-1000M-LAN-Bluetooth4-0-HDMI2-0-H-265-Miracast-DLNA-361657.html

Η αυτό beelink mx64 http://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_282317.html

Γιατί να περιμένουμε για 908/905m η 912 θα αργήσουν.

 

 

Τα mele τι διαφορές έχουν,αυτό http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_152934.html

Απο αυτο http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_66719.html

Ποιό αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...