Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόβλημα

Αφού μου ήρθε το mxiii 4k 2gb ram 8gb rom που είχα αγοράσει απο το everbuying πριν απο ένα μήνα, διαπιστώνω πως σέρνεται μέχρι αηδίας...με τα χίλια ζόρια ανοίγει σελίδες και το θέμα streaming μη το ανοίξω καλύτερα...

Τι μπορώ να κάνω πριν να αρχίσω να κλαίω με μαύρο δάκρυ για τα 55 ευρώ που έδωσα;

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Παιδια εγω αγορασα ενα m8s πως μπορω να καταλαβω αν ειναι της acemax ή enny ή αν ειναι καποια αλλη εταιρια??και ποια ειναι καλυτερη ξερετε??

 

Tι διαφορα εχει απο το Μ8?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αγορασα ενα m8s πως μπορω να καταλαβω αν ειναι της acemax ή enny ή αν ειναι καποια αλλη εταιρια??και ποια ειναι καλυτερη ξερετε??

Αν είναι οποιαδήποτε από τις 2 δεν σε νοιάζει, το ζήτημα είναι να είναι original, και τα προϊόντα από αυτές είναι original. Το M8s ξέρω ότι το βγάζει η acemax, δεν έχω δει καπου αν το βγάζει και η enny. Στο M8 που έχω εβαζα ρομ και απο τις 2 χωρίς πρόβλημα. Τώρα αν υπάρχει και άλλη που βγάζει M8s δεν γνωρίζω, εξαρτάται και από που το πήρες. Για παράδειγμα, ένα mk808bpus που πήρα από banggood ήταν απο διαφορετικό κατασκευαστή από αυτά που πουλάει το geekbuying και το gearbest, με δαιαφορές στο hardware.

 

Μια ερώτηση: έχει πάρει κάποιος το mxii-G από banggood? Έρχεται με ρουταρισμενη Ρομ? Είναι εντάξει γενικά για χρήση kodi? Γιατί ενδιαφέρεται φίλος ο οποίος δεν γνωρίζει και πολλα., οπότε θα ήθελα να ξέρω αν είναι οκ.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προχθές που το άνοιξα όλα καλά και οι σελίδες άνοιγαν γρήγορα, το άφησα ανοιχτό και πήγα να δω μια σειρά χθες και σερνόταν.

Η αλήθεια είναι πως είναι 2,5 δωμάτια μακριά απο το ρούτερ αλλα προχθές πήγαινε μια χαρά.Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να μπει πιο κοντά στο ρούτερ

Link to comment
Share on other sites

Προχθές που το άνοιξα όλα καλά και οι σελίδες άνοιγαν γρήγορα, το άφησα ανοιχτό και πήγα να δω μια σειρά χθες και σερνόταν.

Η αλήθεια είναι πως είναι 2,5 δωμάτια μακριά απο το ρούτερ αλλα προχθές πήγαινε μια χαρά.Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να μπει πιο κοντά στο ρούτερ

ψάξε για κάτι τέτοιο.. http://www.skroutz.gr/c/913/network-plc.html?from=catspan&keyphrase=powerline

Link to comment
Share on other sites

Προχθές που το άνοιξα όλα καλά και οι σελίδες άνοιγαν γρήγορα, το άφησα ανοιχτό και πήγα να δω μια σειρά χθες και σερνόταν.

Η αλήθεια είναι πως είναι 2,5 δωμάτια μακριά απο το ρούτερ αλλα προχθές πήγαινε μια χαρά.Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να μπει πιο κοντά στο ρούτερ

 

 

Καλυτερα παρε ενα καλο ρουτερ πρωτα και καλυτερη συνδεση θα εχεις και μεγαλυτερη εμβελεια. Εγω εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/2996114/TP-LINK-TD-W8980.html και καλυπτω 3 οροφους το εχω στο δευτερο οροφο.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε νομίζω να είναι θέμα ενίσχυσης σήματος...Τη πρώτη μέρα που το χρησιμοποίησα πήγαινε μια χαρά και βρισκόταν στο ίδιο σημείο...
Link to comment
Share on other sites

Απο την Banggood το πηρα το m8s και εγω αυτες τις μερες...Μου εκανε εναν θορυβο οταν το εκλεινα ενα σαν να σφυριζε ζζζζ απο μεσα (και αυτο επρεπε να ακουμπησω το αυτι μου για να το καταλαβω) κ υποθετω οτι ειναι ο μετασχηματιστης διοτι το κλεινω απο το τηλεχειριστηριο κ αυτο εκανε παλι...μολις κλεινω τον διακοπτη του ρευματος τοτε σταματαει...

Σημερα ομως τωρα που το ανοιξα κ το λειτουργησα κ τωρα το εχω κλειστο δεν ακουγεται ηχος καθολου λες και ξαφνικα σταματησε να ακουγεται...

Ξερει κανεις που μπορει να οφειλετε αυτο?? Να αρχισω να ανησυχω μηπως μου καει τπτ??

Και επισης θελω αν μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτο με τις ROM αν χρειαζετε να κανω κατι τωρα που ειμαι αρχαριος ακομα...

 

Μπα τελικα ο ηχος σαν να ξανα συνεχιζει και κανει οποτε θυμαται απο λιγο

Edited by bob1990
Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι ότι αν κάτι λειτουργεί σωστά δεν το πειράζουμε. Αν το μηχάνημα λειτουργεί καλά γιατί να αλλάξεις ρομ? Για το άλλο που ρωτάς, όταν το κλείνεις από το τηλεκοντρόλ μπαίνει σε sleep mode. Κανονικά δεν θα έπρεπε να ακούγεται κάποιος θόρυβος, απλώς παρακολούθησε το και πράττεις αναλόγως.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα υπαρχει περιπτωση να καει ή να τους το στειλω πισω να κανω παραπονα?? Σαν ελλατωματικο δλδ...

Ειχε μεσα κ αυτο εδω και δν ξερω τι κανει...

Θα ανεβασω φωτογραφια τωρα...

 

12241510_1047798161937688_6115923822047168586_n.jpg?oh=d1a5257929b04c4b927f94aab493a660&oe=56497586

 

12250011_1047798178604353_4379865086352584203_n.jpg?oh=d1d4c28014342a84e915f74a15f66728&oe=56495A16

Edited by bob1990
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση.. οτι το πρόβλημα είναι αυτο που είπαν τα παιδιά.

Δοκίμασε να ααλλάξεις και κανάλια στο wifi μήπως στρώση.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να παρω ενα android tv box (http://www.everbuying.net/product933857.html ) και επειδη δεν εχω ιδεα,θα ηθελα μια βοηθεια !

1 - Μπορω να συνδεσω usb hub ,για να συνδεσω ποντικι ή πληκτρολογιο ,πχ ?

2 -Για συνδεση στο ιντερνετ,εκτος απο το καλωδιο,μπορω να βαλω και στικακι wifi ?

3 -Μολις το παραλαβω,απλα το συνδεω με το καλωδιο hdmi και μπορω να το χειριστω απο το τηλεκοντρολ ?

 

Με κατι ποντους που ειχα,το πηρα στα 23 ευρω. Μετα βεβαια διαβασα οτι ισως εχει καποια προβληματα στο firmware και ισως χρειαστει αναβαθμιση.

Προσωπικα το θελω για κανα online video streaming, youtube και λιγο σερφαρισμα στο ιντερνετ.

 

Αυτα τα λιγα για αρχη ! Αν καποιος το εχει ας μου πει εντυπωσεις ή προβληματα,εδω ή και με πμ. Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ το TSM έχω, αλλά γουστα είναι αυτά. Εμένα δεν με βολευει γιατι δεν έχει λειτουργία να κλειδώνει όταν χρησιμοποιώ τα κουμπιά με τα βελάκια για να ψαξω πχ ταινίες στο kodi, θελω να κατεβαινω προς τα κατω και δεν γινεται γιατι οταν το κουνας κουνιεται και το βελος, είναι πολύ σημαντικό αυτό για εμένα και αναγκάζομαι και χρησιμοποιω αυτό του tv box. Αν το χρησιμοποιεις μονο σαν ποντικι την κανει μιαμχαρα τη δουλεια του. 2 έχω φέρει, το ένα ήταν ελαττωματικό, έπρεπε να ανοιξω την πλακέτα για να το φτιαξω, ώστε να συμπεριφέρεται σωστά ο κερσορας. Στα 17$ που κοστίζει κανονικα, εγω προσωπικα δεν πρόκειται να το ξαναπαρω. Στα 10 που το πήρες εσύ ήταν πολύ φθηνό, δεν το συζητώ, βασικά δεν βρίσκεις κάτι πιο φθηνό. Εγω αν ξαναπαρω air mouse θα παρω ενα mele. Έχω φέρει για γνωστούς μου πρόσφατα αυτά

http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_66719.html

http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_152934.html

 

και σαν ποιότητα κατασκευής μου φάνηκαν καλύτερα από το TSM. Τώρα αν κρατήσουν στο χρόνο, θα δείξει.

Ευχαριστώ, τα σημείωσα και αυτά τα 2 να τα έχω υπόψη.

Το TSM01 όντως το χρησιμοποιώ σαν ποντίκι οπότε δεν με απασχόλησε ποτέ το ότι δεν κλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε νομίζω να είναι θέμα ενίσχυσης σήματος...Τη πρώτη μέρα που το χρησιμοποίησα πήγαινε μια χαρά και βρισκόταν στο ίδιο σημείο...

Δεν έχει να κάνει, η απόδοση του wifi δεν είναι κάτι σταθερό..

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να παρω ενα android tv box (http://www.everbuying.net/product933857.html ) και επειδη δεν εχω ιδεα,θα ηθελα μια βοηθεια !

1 - Μπορω να συνδεσω usb hub ,για να συνδεσω ποντικι ή πληκτρολογιο ,πχ ?

2 -Για συνδεση στο ιντερνετ,εκτος απο το καλωδιο,μπορω να βαλω και στικακι wifi ?

3 -Μολις το παραλαβω,απλα το συνδεω με το καλωδιο hdmi και μπορω να το χειριστω απο το τηλεκοντρολ ?

 

Με κατι ποντους που ειχα,το πηρα στα 23 ευρω. Μετα βεβαια διαβασα οτι ισως εχει καποια προβληματα στο firmware και ισως χρειαστει αναβαθμιση.

Προσωπικα το θελω για κανα online video streaming, youtube και λιγο σερφαρισμα στο ιντερνετ.

 

Αυτα τα λιγα για αρχη ! Αν καποιος το εχει ας μου πει εντυπωσεις ή προβληματα,εδω ή και με πμ. Ευχαριστω !

 

Εγω καποια σχολια που ειδα στο everbuying ολοι ηταν ευχαριστημενοι. Ειναι πειρασμος παντως σε αυτη την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

και γω γι αυτο το επελεξα,λογω των σχολιων. Τωρα αν καταλαβα καλα,σε ξενα forum,το προβλημα το εχει ο επεξεργαστης μαζι με το λογισμικο,το οποιο δεν μπορει να παιξει ομαλα τα βιντεο υψηλης αναλυσης 1080p και πανω στο kodi.

Με mx player παιζουν ολα μια χαρα. Αλλα εχει βγει αναβαθμιση απο καποιον χρηστη,που να παιζει και τα βιντεο 4Κ μια χαρα με το kodi.

Εμενα δεν μ ενδιαφερει το kodi .

Τωρα για τις ερωτησεις που εκανα πιο πανω...ειδα οτι εχει ενσωματωμενο wifi .Μετα το προσεξα.!

Usb hub μπορω να συδεσω ? Αν γνωριζει καποιος ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση;

Υπάρχει κάποια εφαρμογή να χειρίζομαι το tvbox από το κινητό μου; κάτι που που να είναι σαν airmouse μέχρι να παραγγείλω κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι στην παρεα. :-)

Τελικα εχω καταλληξει να παρω το ΜΧΙΙΙ - G http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_202596.html. Βλεπω οτι ειναι απο τις πιο συμφερουσες συσκευες σε λογικη τιμη και με πολυ καλα χαρακτηριστικα.

Δηλαδη :

1. Επεξεργαστη Quad-core 2 GHz S812 A9 Cortex

2. 2 GB Ram

3. GPU Mali-450 MP Octa-core

4. Android 5.1

5. SD card up to 32 GB

6. Ethernet 10/1000 M

7. Wifi 5G

8. Video decoder Multi-format 4K2K H.264 UHD & H.265 UHD

Μαλιστα μαζι με ενα ποντικακι που θελω να παρω μου κανει μια επιπλεον εκπτωση ολα μαζι. Υπαρχει περιπτωση να πετυχω απο καπου και κανενα κουπονακι εξτρα και να εχω περισσοτερη εκπτωση?

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Έχω το mxiii s802 2gb ram εδώ και ένα χρόνο και ενώ λειτουργεί σχεδόν τέλεια, ωστόσο όταν βάζω ταινία από το phoenix ή επεισόδιο από το genesis ανάλυσης 1080p μου κάνει σπασίματα. Τι μπορεί να φταίει; kodi 15.2 και addons στα τελευταία τους updates.
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση;

Υπάρχει κάποια εφαρμογή να χειρίζομαι το tvbox από το κινητό μου; κάτι που που να είναι σαν airmouse μέχρι να παραγγείλω κάποιο;

 

κοιτα εδω https://www.google.gr/#q=xbmc+remote

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το yatse από play store. Εγώ ψάχνω εφαρμογή remote γενικά για android box όχι μόνο για kodi, έχετε κάτι υποψιν;
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια τελευταια πληροφορια πριν το παραγγειλω. Γνωριζει κανεις γιατι το ΜΧΙΙ-G στο gearbest http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_202596.html αναφερει μονο αυτα στα φορματ ηχου : "Audio Format: FLAC, RM, MP3, WMA, AAC, OGG" και δεν αναφερει για DTS, Dolby Digital, TrueHD κτλ ??
Link to comment
Share on other sites

αναφερει μονο αυτα στα φορματ ηχου : "Audio Format: FLAC, RM, MP3, WMA, AAC, OGG" και δεν αναφερει για DTS, Dolby Digital, TrueHD κτλ ??
Δεν είναι το ίδιο. Τα πρώτα είναι file extensions. Τα άλλα είναι σαν να λέμε Mono, Stereo κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...