Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπενθυμίζω ότι το thread αφορά στα Android TV Box κι όχι στα διάφορα sites και τις υπηρεσίες τους.

Συνεχίζουμε on topic.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

και εγώ το ίδιο ... παρόλο που δεν είμαι ΑΕΚάρα :) ...

Το έχω κάνα μήνα και αν εξαιρέσω κάτι στιγμιαία θεματάκια με το kodi (τρεμουλιάσματα στην εικόνα) όλα τα άλλα μια χαρα

πες μερικά στοιχεία.....Ήταν ρουτ, το ρουταρες ; Και αν ναι Πώς; με τι ταχύτητα internet είσαι; Και γενικά ότι θεωρείς απαραίτητο να μας πεις

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδες , μια ερωτηση αν ξερει κανεις.

Ειμαι κατοχος ενος Μ8S VENSMILE με S812 http://www.ebay.com/itm/131626220273 , εδω και 10 ημερες και ξαφνικα σταματησε να λειτουργει . Εμφανιζει μονο την οθονη στην επισυναπτομενη photo για κανενα λεπτο , και μετα σβηνει. Το τροφοδοτικο το μετρησα και δειχνει σταθερα 5 volt (σωστα).

 

Καμια ιδεα?

Edited by chriskan22
προσθεση στοιχειων

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχει καποιος ιδεα πως αφαιρουμε ransomware virus απο μολυσμενο TV BOX? Συγκεκριμενα ενα CS968 αρπαξε ιο "interpol association national security agency" :lol: και εχει κλειδωσει. Σε λιγα δευτερολεπτα μετα την εμφανιση της home screen κλειδωνει και εμφανιζει την σελιδα της.. Interpol..ζητωντας λεφτα για ξεκλειδωμα..(απο χθες που εγινε γελαω :lol::lol:). Κανενας τροπος να το καθαρισω χωρις να αναγκαστω να φλασαρω την ΡΟΜ?

Thanks

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχει καποιος ιδεα πως αφαιρουμε ransomware virus απο μολυσμενο TV BOX? Συγκεκριμενα ενα CS968 αρπαξε ιο "interpol association national security agency" :lol: και εχει κλειδωσει. Σε λιγα δευτερολεπτα μετα την εμφανιση της home screen κλειδωνει και εμφανιζει την σελιδα της.. Interpol..ζητωντας λεφτα για ξεκλειδωμα..(απο χθες που εγινε γελαω :lol::lol:). Κανενας τροπος να το καθαρισω χωρις να αναγκαστω να φλασαρω την ΡΟΜ?

Thanks

Πρέπει να μπεις σε safe mode (από συσκευή σε συσκευή διαφέρει ) και μετά να σβησεις κάποια αρχεία .Δες αυτό να πάρεις μια ιδέα https://youtu.be/TQHwY91fRMk

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Την λυση μπαινοντας σε safe mode την ξερω αλλα στο TV Box δεν βλεπω τετοια δυνατοτητα. Θα ηθελα να μπω σε recovery mode αλλα δεν ξερω πως.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στα tv box μπαίνεις σε recovery όταν πατάς το reset κατά την εκκίνηση. Δλδ όταν συνδέεις το ρεύμα να έχεις πατημένο το reset.

Τουλάχιστον έτσι μπαίνει στο δικό μου.

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στα tv box μπαίνεις σε recovery όταν πατάς το reset κατά την εκκίνηση. Δλδ όταν συνδέεις το ρεύμα να έχεις πατημένο το reset.

Τουλάχιστον έτσι μπαίνει στο δικό μου.

Όχι σε recovery αλλά σε safe mode (είναι 2 διαφορετικά πράγματα ...)

Link to comment
Share on other sites

Μπα παιδια, δεν βρισκω πως να μπω σε safe mode, αλλα ουτε και στο recovery μπαινει κρατωντας το reset πατημενο και συνδεοντας το ρευμα. Σας ευχαριστω.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μπα παιδια, δεν βρισκω πως να μπω σε safe mode, αλλα ουτε και στο recovery μπαινει κρατωντας το reset πατημενο και συνδεοντας το ρευμα. Σας ευχαριστω.

για δοκίμασε... κρατας reset και power button μαζι για 10 έως 20 δεύτερα ..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..το δοκιμασα, το κρατησα αρκετη ωρα αλλα τιποτα..

Τελικα, μολις φλασαρα ξανα την ρομ και ολα καλα, καθαρισε η..Interpole..:lol:

Θα το κρατησω με αυτη την ρομ που ειναι δοκιμασμενη και root για λιγες μερες μεχρι να βρω να εγκαταστησω ΚΙΤ-ΚΑΤ που ειδα οτι υπαρχει διαθεσιμη.

Να βρω και κανα antivirus για ransomware γιατι δεν γινεται αυτη η δουλεια ξανα. Εχει πλακωσει Interpole, FBI, KGB, USB, LNB..και δεν συμμαζευεται..:lol::lol:

Ευχαριστω για την βοηθεια.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

πες μερικά στοιχεία.....Ήταν ρουτ, το ρουταρες ; Και αν ναι Πώς; με τι ταχύτητα internet είσαι; Και γενικά ότι θεωρείς απαραίτητο να μας πεις

 

στοιχεία να σου πω ,,, αλλά ,,, δεν ... (είμαι σκράπας :lol:) ... δεν ξέρω αν ήταν ρουτ και φυσικά εγώ δεν το ρούταρα ...

Η ταχύτητά μου είναι τραγική 2 και απο σήμερα μετά απο πολλές φωνές μου το έκαναν 4 ... Sorry αλλά μάλλον σε απογοήτευσα ...

Το μόνο που ξέρω ότι το μηχανάκι είναι πολύ καλό (για τα δικά μου δεδομένα βέβαια)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μία προσωρινή λύση για 720p

 

Κάνε απεγκατάσταση όλα τα youtube που έχεις και βάλε αυτό που σου δίνω στο λινκ: https://mega.nz/#!5Y1FibAa!3_Uk1qYkVRhiWYvjDSzbKloNroQcTTpvhxwWD8mVlfI

Πες μου αν δουλεύει

 

Μην το αναβαθμίσεις ποτέ

 

Φίλε μου το αφαιρεσες? Τώρα είδα το μήνυμα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει το λινκ;

 

Βασικά δοκίμασα από κινητό και με πετάει στο play store και στην εφαρμογή mega.

Το ίδιο δεν θα συμβεί και αν δοκιμάσω από το minix box?

Android το ένα android kai το άλλο.

Η δεν πάει έτσι? Σε λίγο θα δοκιμάσω και από το minix box.

Ευχαριστώ

 

 

ΥΓ :είσαι ωραίος φίλε μου. Αυτό για μένα δεν είναι προσωρινή λύση είναι μόνιμη.

Λειτουργεί πολύ καλά 720p ανάλυση.

Χίλια ευχαριστώ.

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δοκίμασα από κινητό και με πετάει στο play store και στην εφαρμογή mega.

Το ίδιο δεν θα συμβεί και αν δοκιμάσω από το minix box?

Android το ένα android kai το άλλο.

Η δεν πάει έτσι? Σε λίγο θα δοκιμάσω και από το minix box.

Ευχαριστώ

 

 

ΥΓ :είσαι ωραίος φίλε μου. Αυτό για μένα δεν είναι προσωρινή λύση είναι μόνιμη.

Λειτουργεί πολύ καλά 720p ανάλυση.

Χίλια ευχαριστώ.

Κατέβασε το από υπολογιστή, αλλά υποθέτω το βρηκες ήδη. Προσοχή μην αναβαθμίσεις ποτέ το youtube.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από ένα Android box μπορώ να αποθηκευσω την rom και μετά να την ξαναφλασαρω εαν κολλήσει? Υπόψιν εχω το mk908ii με kitkat και δεν εχω καταφέρει να δουλέψει σε recovery mode. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε guys. Σε tvbox φίλου συγκεκριμένα το Mk808b του βγάζει τις παρακάτω εικόνες και κάνει bootloop συνέχεια. Το θέμα είναι ότι δεν έκανε κάτι απλά το έβγαλε από την Tv του σπιτιού και το πήγε στο εξοχικό. Το σύνδεσε στην Tv εκεί και βγάζει αυτά. Επειδή η Tv είναι μια παλιά Crt Sony με Hdmi όμως το έβαλε και σε μια Sony Smart ενός γείτονα και κάνει και εκεί το ίδιο. Παίζει να έφαγε κανένα soft brick? Και πως το επαναφέρουμε?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/823d1f17fb67eb38dfad013641135c8c.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/be6f6b04a3416859f250d263cf71daf1.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

εχω αποκτήσει το mx3-g tv box με 2gb, το οποιο ειχε προεγκατεστημενο lollilop και εχω καποιες ερωτησεις μιας και τελειως αρχαριος

 

- με το mini neo a2, δε λειτουργουν αρκετα κουμπιά, όπως power, λιστα με ανοιχτα apps κλπ.

- δε μπορώ να ανοιξω το μενου στην αρχικη ωστε να αλλαξω τα widgets

- δε μπορώ να βρω ρυθμιση για ταχυτητα του air mouse

- δε λειτουργεί το ethernet και δε μπορώ να βρω πως να το ρυθμίσω

 

κατα τ'αλλα ειναι πολύ γρηγορο και σε browsing(με chrome) και στο kodi και παιζει απροβληματιστα οτι ταινια εχω δοκιμάσει και σε 1080p

 

οποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπανω

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πέρνα την τελευταία έκδοση

 

http://www.tronsmart.com/?p=4778 λογικα θα σου λυθουν τα προβληματα σου ιδικα του ethernet

 

για τα υπολοιπα δεν ειναι καποιο προβλημα του mxiii .. το ethernet ομως ειναι θεμα.

Link to comment
Share on other sites

θα την περάσω αργότερα

 

τα υπόλοιπα ειναι φυσιολογικό να μη λειτουργούν; δηλαδή η αρχική δεν αλλάζει και το air mouse ειναι πρακτικά άχρηστο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα, πριν από μερικές ημέρες παρέλαβα και εγώ το MXIII-G TV Box Android 5.1 από Gearbest.

Το σύνδεσα στο wifi του σπιτιού και όλα καλά.

- ο αρχικός launcher δεν μου αρέσει, έχετε να προτείνεται κάποιον τις προκοπής ?

- τι κάνει το supersu που βλέπω εκεί? (είμαι λίγο αρχάριος) :)

- υπάρχει κάποιος οδηγός για το kodi στα Ελληνικά κάπου?

- υπάρχει κάπου εδώ στο νήμα ένας γενικός οδηγός ρυθμίσεων των android tv box (είναι πολλές οι 350 σελίδες για διάβασμα,,,:))

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα, πριν από μερικές ημέρες παρέλαβα και εγώ το MXIII-G TV Box Android 5.1 από Gearbest.

Το σύνδεσα στο wifi του σπιτιού και όλα καλά.

- ο αρχικός launcher δεν μου αρέσει, έχετε να προτείνεται κάποιον τις προκοπής ?

- τι κάνει το supersu που βλέπω εκεί? (είμαι λίγο αρχάριος) :)

- υπάρχει κάποιος οδηγός για το kodi στα Ελληνικά κάπου?

- υπάρχει κάπου εδώ στο νήμα ένας γενικός οδηγός ρυθμίσεων των android tv box (είναι πολλές οι 350 σελίδες για διάβασμα,,,:))

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974 (κάποια addon μπορεί να μην δουλεύουν πλέον..)

http://osarena.net/sygkentrotikos-odigos-gia-ola-osa-hreiazosaste-gia-kodi-media-center (κάποια addon μπορεί να μην δουλεύουν πλέον..)

http://www.doctorandroid.gr/2012/11/android-basics-superuser-supersu-su.html

για kodi/xbmc υπάρχουν άπειρα video στο youtube στα ελληνικά

λίγο διάβασμα δεν βλάπτει ......

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...