Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1281

  • makis1024

    553

  • ath156

    1789

Ποια η διαφορα;και απο που;

απο το ιδιο site.... την διάφορα σου την έγραψα H.265 Hardware Decoding ...4k decoding ...http://www.geekbuying.com/item/MINIX-NEO-X8-H-Plus-Amlogic-S812-Quad-Core-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-16G-H-265-4K-802-11AC-2-4G-5-0G-WIFI-1000M-LAN-BT---Black-337454.html

,λιγο ποιο καινούργιο επεξεργαστή ...Gigabit Ethernet

Link to comment
Share on other sites

Έχω σβήσει από το mk808b plus τα προεγκατεστημένα skype, netflix και xbmc (έβαλα spmc). Έκανα reboot το box και εμφανίστηκαν ξανά οι εφαρμογές αυτές. Tα ξανάσβησα, το επανεκκίνησα και πάλι το ίδιο. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Έχω σβήσει από το mk808b plus τα προεγκατεστημένα skype, netflix και xbmc (έβαλα spmc). Έκανα reboot το box και εμφανίστηκαν ξανά οι εφαρμογές αυτές. Tα ξανάσβησα, το επανεκκίνησα και πάλι το ίδιο. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Πας με εναν file manager στη διαδρομη > /συσκευη > system >priv-app και τα διαγραφεις απο εκει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το κάνω έτσι.

Από περιέργεια σε περίπτωση που κάνω factory reset τι γίνεται? Σε ποια εργοστασιακή κατάσταση θα επανέλθει? Ρωτάω επειδή η συσκευή είναι root, πράγμα με το οποίο είμαι άσχετος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το κάνω έτσι.

Από περιέργεια σε περίπτωση που κάνω factory reset τι γίνεται? Σε ποια εργοστασιακή κατάσταση θα επανέλθει? Ρωτάω επειδή η συσκευή είναι root, πράγμα με το οποίο είμαι άσχετος.

Θα ''καθαρισει'' το tv box και θα παραμεινει στη rom που εχεις τι στιγμη που θα το κανεις.

Οτι εχει διαγραψει (skype, netflix.....) πχ απο τη διαδρομη > system >priv-app δεν θα επανελθει, ειναι μονιμη διαγραφη.

 

Αν δες σου κανει κοπο διαβασε δυο θεματα

1) Ορολογία του Android

2) Android: Μύθοι και πραγματικότητα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει αυτά! ;)

Απλώς δεν έχω κάνει ρουτ οπότε δεν έχω εμπειρία στην πράξη και επειδή το box ήρθε ρουταρισμένο από το κατάστημα δεν έχω ιδεά πως είναι η rom του. Ας πούμε το es file explorer που κατέβασα εγώ σίγουρα θα σβηστεί μετά το reset. Τι γίνεται όμως με εφαρμογές όπως το play store που δεν ξέρω αν το έχει κανονικά η rom ή αν το εγκατέστησε το κατάστημα manually εκ των υστέρων? Αυτά με μπερδεύουν.

 

ΥΓ: Για τη διαγραφή που λες από priv-app εννοείς πρώτα uninstall κανονικά από app manager και μετά σβήσιμο των data από το φάκελο priv-app ή κατευθείαν σβήσιμο από το φάκελο? Να υποθέσω το πρώτο ε?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει αυτά! ;)

Απλώς δεν έχω κάνει ρουτ οπότε δεν έχω εμπειρία στην πράξη και επειδή το box ήρθε ρουταρισμένο από το κατάστημα δεν έχω ιδεά πως είναι η rom του. Ας πούμε το es file explorer που κατέβασα εγώ σίγουρα θα σβηστεί μετά το reset. Τι γίνεται όμως με εφαρμογές όπως το play store που δεν ξέρω αν το έχει κανονικά η rom ή αν το εγκατέστησε το κατάστημα manually εκ των υστέρων? Αυτά με μπερδεύουν.

 

ΥΓ: Για τη διαγραφή που λες από priv-app εννοείς πρώτα uninstall κανονικά από app manager και μετά σβήσιμο των data από το φάκελο priv-app ή κατευθείαν σβήσιμο από το φάκελο? Να υποθέσω το πρώτο ε?

οτι πρόγραμμα ειναι μέρος του συστήματος δεν διαγραφεται μετα απο reset (οτι είναι στο φάκελο system !! )

Link to comment
Share on other sites

Got it! Άρα θα τσεκάρω ποια είναι system apps στη συσκευή.

Εγώ πάντως που έχω το συγκεκριμένο box έχω σβήσει πάρα πολλές εφαρμογές (μεταξύ αυτών ακόμα και επαφές, κάμερα κλπ αλλά και πολλές άχρηστες προεγκατεστημένες για μένα) με ένα πρόγραμμα όπως το root uninstaller από το store και δεν εμφανίστηκαν ποτέ ξανά. Ούτε μετά από reset....

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, το σημειώνω και αυτό! ;)

επειδή σε κόβω ψαρακα :lol: μην σβησεις τιποτα απο system (εαν δεν εισαι σίγουρος ....θα προκαλέσεις bootloop)

Link to comment
Share on other sites

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_184150.html Όλα σε ένα..νοικοκυρεμένα:lol:

 

πολύ ενδιαφέρον και σε συμπαθητική τιμή !!!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

επειδή σε κόβω ψαρακα :lol: μην σβησεις τιποτα απο system (εαν δεν εισαι σίγουρος ....θα προκαλέσεις bootloop)

Ψαράς ως προς το rout αλλά αρκετά έμπειρος από υπολογιστές ώστε να ξέρω καλά πως δεν πειράζω system files αν δεν είναι διπλοτριπλοτσεκαρισμένο ότι δεν θα προκύψει πρόβλημα. Απλώς τώρα με το box που είναι φθηνή συσκευή, αν την χαλάσω δεν τρέχει και τίποτα, είναι ευκαιρία να πειραματιστώ και να γνωρίσω τα του root επειδή τόσα χρόνια στα κινητά μου δίσταζα να το κάνω.;)

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του είναι πάντα ενεργή ή επιλέγεις εσύ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να προτείνω http://androidtvbox.eu/dv7810-t2-quad-core-tv-box-dvb-t2-android-receiver/

 

Καλησπεριζω την παρέα,θέλω την βοήθεια σας.

Εχω μια τηλεόραση sony Bravia που όμως δεν ειναι smart tv,υπαρχει κάποιο tv box που να ειναι δοκιμασμένο και να εχει και MPEG 4.

Βασικά θέλω να το χρησιμοποιώ αντί του λάπτοπ,δηλαδή να βλέπω ταινίες με υπό τίτλους,να κατεβαζω απο το Ίντερνετ,να μπορω να παίζω παιχνίδια,να συνδέω το κινητο,να βλέπω digea (mpeg4), και ολα αυτα χωρις καλώδια,και χωρις να κολλάει συνεχεια.

Α και να παίζει 4k

Αν μπορείτε και αν υπαρχει αυτό που ζητάω στείλτε μου ενα link απο που να το αγοράσω.θελω να ειναι κάτι καλο και δοκιμασμένο.

Sorry αν κούρασα.

Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

http://androidtvbox.eu/dv7810-t2-quad-core-tv-box-dvb-t2-android-receiver/

Αυτό

Edited by zxr
X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα του ειναι οτι θελει να εχει και αποκωδικοποιητη .....να βλέπω digea (mpeg4)

αυτο που προτείνεις δεν εχει! (ειναι απλο media player)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ψάξιμο κατάλαβα οτι να ειναι και αποκοδικοποιητης ειναι λιγο δύσκολο.

Αυτό που που μου κανει εντύπωση ειναι γιατι TV box με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά να έχουν τόσο διαφορα στην τιμή.

Και κάτι άλλο ρε παιδιά,αν η τηλεωραση ειναι απλή hd μπορεί να παίξει full hd η 4k η bloueray ταινίες;

Μπορεί οι ερωτήσεις μου να ειναι λιγο άκυρες.

Ας πούμε στην κατηγορία του minix δεν υπαρχει κάτι ποιο φθηνό με τα ίδια χαρακτηριστικά ,και φυσικά δοκιμασμένο;

Ευχαριστω για τις απαντήσεις και τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ψάξιμο κατάλαβα οτι να ειναι και αποκοδικοποιητης ειναι λιγο δύσκολο.

Αυτό που που μου κανει εντύπωση ειναι γιατι TV box με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά να έχουν τόσο διαφορα στην τιμή.

Και κάτι άλλο ρε παιδιά,αν η τηλεωραση ειναι απλή hd μπορεί να παίξει full hd η 4k η bloueray ταινίες;

Μπορεί οι ερωτήσεις μου να ειναι λιγο άκυρες.

Ας πούμε στην κατηγορία του minix δεν υπαρχει κάτι ποιο φθηνό με τα ίδια χαρακτηριστικά ,και φυσικά δοκιμασμένο;

Ευχαριστω για τις απαντήσεις και τον χρονο σας.

φυσικα και θα παιξει !!!απλα δεν θα βλέπεις διαφορα απο καποιο ποιότητα και μετα !!

Link to comment
Share on other sites

Για οποιους ενδιαφεροντε το MK808B plus με την finless rom 1.1 κυριολεκτικα πεταει. Αλλη συσκευη λεμε... Η εγκατασταση ειναι ευκολη , η συσκευη παραμενει ρουτ και το αποτελεσμα γενικα δικαιωνει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο απο τα 4 λετε να παρω??Θελω να εχει win για αυτο και ρωταω.

eGreat i6 + Pipo X7 + Voyo Mini PC + Minix Z64w

http://www.geekbuying.com/category/Windows-Mini-PCs-1655

Ολα τα εχω βρει στο geek,και ολα εχουν πανω κατω τα ιδια specs,αλλα και αρκετη διαφορα στην τιμη καποια απο αυτα.

Ποιο να διαλεξω και για ποιον λογο?Η καποιο αλλο με παραπλησια specs?Οποιος εχει ορεξη απαντα.

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το Minix. Καλύτερη ποιότητα, άριστη υποστήριξη

Ok φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση καταρχην,στο παρακατω vs ομως το minix χανει σε ολα σχεδον τα σημεια απο το pipo.

Εχεις καποια αποψη σχετικα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

παρέλαβα το minix x8

και είμαι σε αναμονή για το MK808B plus. Για αυτό έχει βρει κανένας τρόπο να σβήνει ανοίγει τελικά; Το έχετε με air mouse (και αν ναι με ποιο) ή με κάποιο ασύρματο ποντίκι (έχετε κάποιο να προτείνετε); Επίσης λογικά θα χρειαστώ ένα usb to ethernet adapter έχετε κάποιος να προτείνει κάποιο που έχει πάρει.

Γενικά το μηχανάκι χρειάζεται κάποια παραπάνω ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

USB to ethernet εγώ πήρα από το gearbest μαζί με το box. Γύρω στα 3 δολάρια είχε, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα από όπου και να πάρεις. Για κλείσιμο γίνεται μέσω xbmc αν επιλέξεις turn off. Επίσης γίνεται και με εφαρμογές όπως anreboot (κάπως έτσι λεγεται). Με τους παραπάνω 2 τρόπους γίνεται και reboot εκτός από κλείσιμο. Για άνοιγμα δεν έχει βρεθεί τίποτα ακόμα εκτός αν έχεις τηλεκοντρόλ αλλά δεν ξέρω τι και πως γιατί δεν έχω. Αλλες ρυθμίσεις δεν χρειάζεται, μέχρι και το xbmc το έχει έτοιμο μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...