Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο μόνος λόγος που έχω κρατήσει ένα παλιό pc με Windows Xp είναι για να αποφύγω τέτοια θέματα.

Ο,τι χρειάζεται φλασαρισμα (κινητό, tv box, ταμπλετ) πάντα γίνεται μια χαρά με αυτό το pc.

Αντίθετα πάντα υπήρχε ταλαιπωρεί όταν δοκίμασα με τα άλλα 2 pc που έχω με Windows 7 και 8.1

 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω xp...:wacko:

Έχω κολλήσει χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα προς το παρόν. Ότι και να δοκίμασα δεν κατάφερα τίποτα. Είναι η πρώτη φορά

που συναντάω θέμα με drivers. Σε tablet και κινητό με πολλα φλασαρισματα και οδηγους ποτε κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

Προσπαθώ απο εχθές να περάσω καταρχάς τους drivers για το cs968 (tv01) με σκοπό να φλασαρω τη"GEASS" ver. 1ν.

Μετα απο αρκετο ψάξιμο βρηκα τον τροπο αλλα το πρόβλημα ειναι οτι ενω φαίνεται στην διαχείριση συσκευών σαν RK31sd

στην ενημέρωση προγράμματος οδήγησης δεν περνάει με τίποτα τους drivers από τον σχετικό φάκελο.

Τις οδηγίες τις βρήκα απο εδω http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410 ΄΄How to install a rom'' και εχω windows 7 x64

 

Αν εχει καποις καποια λυση η του έτυχε κατι παρομοιο, θα εκτιμούσα την βοηθεια του:)

 

edit: άνοιξα το BatchTool και βλέπει ως συνδεδεμένη την συσκευή στο πρωτο κουτακι αλλα το χρώμα του είναι μοβ αντί πρασινο...

Εγώ πριν μερικές μέρες είχα περάσει rom στο cs968, από laptop με Windows 7 x 64 χωρίς πρόβλημα .

Εσένα τί σού κάνει ακριβώς όταν πάς να κάνεις εγκατάσταση τούς drivers ; Σού βγάζει κάποιο μήνυμα;

Πάντως δεν είναι θέμα των 7ριων ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν μερικές μέρες είχα περάσει rom στο cs968, από laptop με Windows 7 x 64 χωρίς πρόβλημα .

Εσένα τί σού κάνει ακριβώς όταν πάς να κάνεις εγκατάσταση τούς drivers ; Σού βγάζει κάποιο μήνυμα;

Πάντως δεν είναι θέμα των 7ριων ...

Εν ολιγης μου λέει οτι δεν μπoρεσαν τα windows να εγκαταστησουν τους drivers. Μετα την πρώτη σύνδεση που ψάχνουν μονα τους τα windows, πήγα να τους περάσω απο την διαχείριση συσκευών. Εκει του ειχε δώσει όνομα ''rk31sdk'' και απο την ''ενημέρωση προγράμματος οδήγησης'' του έδειχνα που είναι. Εκεί κολαει το ολο θεμα και δεν παει παραπέρα...

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης μου λέει οτι δεν μπoρεσαν τα windows να εγκαταστησουν τους drivers. Μετα την πρώτη σύνδεση που ψάχνουν μονα τους τα windows, πήγα να τους περάσω απο την διαχείριση συσκευών. Εκει του ειχε δώσει όνομα ''rk31sdk'' και απο την ''ενημέρωση προγράμματος οδήγησης'' του έδειχνα που είναι. Εκεί κολαει το ολο θεμα και δεν παει παραπέρα...

 

https://www.dropbox.com/s/sn2tp5mljcm0k4v/Rockchip_Batch_Tool_v1.7.rar

Εγώ αυτό χρησιμοποίησα. Κατέβασε το και δες άν σού δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν μερικές μέρες είχα περάσει rom στο cs968, από laptop με Windows 7 x 64 χωρίς πρόβλημα .

Εσένα τί σού κάνει ακριβώς όταν πάς να κάνεις εγκατάσταση τούς drivers ; Σού βγάζει κάποιο μήνυμα;

Πάντως δεν είναι θέμα των 7ριων ...

 

Εγώ τους πέρασα μ' αυτό: http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/11/08/have-problem-in-install-the-rockchip-drivers-no-worry-rockchip-release-the-drivers-auto-installation-tool-download-here/#.Us5SMXlhX5g

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθώ απο εχθές να περάσω καταρχάς τους drivers για το cs968 (tv01) με σκοπό να φλασαρω τη"GEASS" ver. 1ν.

Μετα απο αρκετο ψάξιμο βρηκα τον τροπο αλλα το πρόβλημα ειναι οτι ενω φαίνεται στην διαχείριση συσκευών σαν RK31sd

στην ενημέρωση προγράμματος οδήγησης δεν περνάει με τίποτα τους drivers από τον σχετικό φάκελο.

Τις οδηγίες τις βρήκα απο εδω http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410 ΄΄How to install a rom'' και εχω windows 7 x64

 

Αν εχει καποις καποια λυση η του έτυχε κατι παρομοιο, θα εκτιμούσα την βοηθεια του:)

 

edit: άνοιξα το BatchTool και βλέπει ως συνδεδεμένη την συσκευή στο πρωτο κουτακι αλλα το χρώμα του είναι μοβ αντί πρασινο...

 

Δες κι αυτό: http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/11/08/have-problem-in-install-the-rockchip-drivers-no-worry-rockchip-release-the-drivers-auto-installation-tool-download-here/#.Us5SMXlhX5g

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτυχε σε κανένα από όσους αγόρασαν το CS968 να μην του βγάζει καθόλου εικόνα? Δοκιμάσαμε με διαφορετικά hdmi καλώδια, διαφορετικά hdmi ports στην τηλεόραση, διαφορετική τηλεόραση, ακόμη και με το rca δοκιμάσαμε αλλά εικόνα μηδέν.

 

Ανάβει το μπλε φωτάκι άρα τροφοδοσία παίρνει, εικόνα όμως μηδέν. Αν κάποιος/α μπορεί να εισηγηθεί κάτι είναι καλοδεχούμενος/η.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για android box ειδικα για το ΧΒΜC ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ minix x7 neo TO EXEI KANEIS?ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΟΥΠΟΝΙ ΕΚΠΤΩΣΗΣ?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτυχε σε κανένα από όσους αγόρασαν το CS968 να μην του βγάζει καθόλου εικόνα? Δοκιμάσαμε με διαφορετικά hdmi καλώδια, διαφορετικά hdmi ports στην τηλεόραση, διαφορετική τηλεόραση, ακόμη και με το rca δοκιμάσαμε αλλά εικόνα μηδέν.

 

Ανάβει το μπλε φωτάκι άρα τροφοδοσία παίρνει, εικόνα όμως μηδέν. Αν κάποιος/α μπορεί να εισηγηθεί κάτι είναι καλοδεχούμενος/η.

Προφανώς τα δοκιμάσατε όλα και άρα μάλλον δείχνει να είναι προβληματικό.

Στέιλτο πίσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικό αντάπτορα ρεύματος δοκίμασες? Μάλλον αυτό φταίει

 

Θα δοκιμάσω το απόγευμα και θα ενημερώσω ανάλογα. Ευχαριστώ για την ιδέα.

 

Νεότερες πληροφορίες :)

 

Δοκίμασα με διαφορετικό αντάπτορα από δεύτερο cs968 το οποίο δουλεύει κανονικά και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Ίσως δεν περάστηκε σωστά η rom από το εργοστάσιο, ίσως μας έτυχε ελαττωματικό κομμάτι. Περιμένω ενημέρωση από την dealprime από την οποία το αγόρασα, δεν σκίζονται πάντως για να με εξυπηρετήσουν. Ήταν οκ με τα θέματα αποστολής αλλά πολύ αργοί σε θέματα επικοινωνίας και υποστήριξης.

Edited by mmarx_72
Ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για android box ειδικα για το ΧΒΜC ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ minix x7 neo TO EXEI KANEIS?ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΟΥΠΟΝΙ ΕΚΠΤΩΣΗΣ?

 

Νομίζω ότι το MINIX X7 είναι λίγο προβληματικό και κοστίζει κοντά στα 100 ευρώ.

Ήθελα κι εγώ να το πάρω αλλά κατέληξα στα CS968 από geekbuying στα 60 ευρώ (πέτυχα ολιγοήμερη προσφορά).

Είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος γαι την επιλογή μου. Το μηχανάκι είναι μια χαρά.

Τα τυχόν προβλήματα κατά τη χρήση του xbmc τα αποδίδω (και πιστεύω έτσι είναι) σε προβλήματα της σύνδεσης του ίντερνετ και όχι στο μηχανάκι ούτε στο xbmc.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, στο cs968 πως επιλέγεις, πατάς τις επιλογές, γράφεις;

 

ουσιαστικά είναι android άλλα απο ότι βλέπω στις εικόνες στα διάφορα καταστήματα πώλησης είναι μόνο η συσκευή. Τον χειρισμό (επιλογή, εισαγωγή κειμένου) πως τον κάνεις;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, στο cs968 πως επιλέγεις, πατάς τις επιλογές, γράφεις;

 

ουσιαστικά είναι android άλλα απο ότι βλέπω στις εικόνες στα διάφορα καταστήματα πώλησης είναι μόνο η συσκευή. Τον χειρισμό (επιλογή, εισαγωγή κειμένου) πως τον κάνεις;

 

Βάζεις Ενσύρματο η ασύρματο keyboard.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, στο cs968 πως επιλέγεις, πατάς τις επιλογές, γράφεις;

 

ουσιαστικά είναι android άλλα απο ότι βλέπω στις εικόνες στα διάφορα καταστήματα πώλησης είναι μόνο η συσκευή. Τον χειρισμό (επιλογή, εισαγωγή κειμένου) πως τον κάνεις;

 

Με το τηλεκοντρόλ που το συνοδεύει ή κάποιο άλλο πού θα αγοράσεις, με mouse , με πληκτρολόγιο , με πρόγραμμα χειρισμού από άλλη android συσκευής...

Τί εννοείς μόνο η συσκευή; Είναι μία συσκευή android πού συνδέεται με την τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites

Με το τηλεκοντρόλ που το συνοδεύει ή κάποιο άλλο πού θα αγοράσεις, με mouse , με πληκτρολόγιο , με πρόγραμμα χειρισμού από άλλη android συσκευής...

Τί εννοείς μόνο η συσκευή; Είναι μία συσκευή android πού συνδέεται με την τηλεόραση...

 

στο geekbuying βλέπω ότι δεν υπάρχει κάποιο τηλεκοντρόλ ή mouse ή πληκτρολόγιο....απλά μόνο η συσκευή.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,για screen mirorring απο τι εχω καταλαβει υπαρχει αλλα υπαρχει κατι που να στελενει το τηλεοπτικο σημα της τηλεορασης στο κινητο ? να το κανει να λειτουργει δηλαδη το κιητο σαν δευτερη τηλεοραση ?
Link to comment
Share on other sites

στο geekbuying βλέπω ότι δεν υπάρχει κάποιο τηλεκοντρόλ ή mouse ή πληκτρολόγιο....απλά μόνο η συσκευή.

 

Τηλεκοντρόλ έχει .Άν δεν σε βολέψει μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε mouse ή πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Τηλεκοντρόλ έχει .Άν δεν σε βολέψει μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε mouse ή πληκτρολόγιο...

 

ναι, τώρα είδα ότι στην τελευταία εικόνα υπάρχει και τηλεκοντρόλ.......:wacko::wacko::wacko: sorry!

 

να κάνω μια ακόμη ερώτηση για το cs968. Έστω ότι είναι συνδεμένο στο router με ενσύρματη σύνδεση και φυσικά είναι μέρος του δικτύου (στο ίδιο router είναι συνδεμένο και το pc ή mac). Επάνω στο cs968 έχω συνδέσει (με usb) έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Θα μπορώ να βλέπω τον δίσκο μέσα απο το pc (να μπορώ να μεταφέρω αρχεία μέσω του δικτύου);

Ρωτάω γιατί με το wd live tv media player που έχω τώρα αυτό είναι δυνατό και με βολεύει πολύ...

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/sn2tp5mljcm0k4v/Rockchip_Batch_Tool_v1.7.rar

Εγώ αυτό χρησιμοποίησα. Κατέβασε το και δες άν σού δουλεύει.

 

 

Λοιπόν.....

Καταρχάς οτι προσπάθεια εκανα την έκανα με το Rockchip Batch Tool v1.7, το οποίο έβλεπε μεν το cs698 αλλα το χρώμα που έβγαζε για την συσκευή ήταν μοβ και όχι πράσινο...

Δοκίμασα και αυτό που πρότεινε ο φίλος (Release DriverAssitant) και το αποτέλεσμα ηταν το ιδιο.

Κατά τύχη έπεσα πάνω σε ενα post μέσα στα 100δες που διάβασα και δίνει λύση στο πρόβλημα. Μεσα απο το Rockchip Batch Tool v1.7 και ενω ειναι μοβ χρώμα, πατάμε το Switch και γίνετε πράσινο ενώ ταυτόχρονα μαυρίζει και η οθόνη. Υποθέτω ότι η μαύρη οθόνη δηλώνει οτι μπήκαμε σε flash mode (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Αυτό για οποίον συναντήσει παρόμοιο θέμα με τους &^%@##$ drivers.....

 

Και μια τελευταία ερώτηση, οταν flasharete rom έχετε το connect to pc απενεργοποιημενο? Γιατι ενω το γραφει στον οδηγο φλασαρισματος εδω http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410, στην δικια μου περιπτωση αν ειναι απενεργοποιημενο δεν βλέπει το tv box

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειμαι κατοχος του MINIX NEO X7, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για την αποδοση του minix και αναβαθμιζει συνεχως (εφτασε τη εκδοση 008) που διορθωνει τα bugs μεσω OTA η χειροκινητη αναβαθμιση απο την εταιρεια MINIX. Ενω το cs968 γιατι δεν αναβαθμιζεται απο τη εταιρεια του?
Link to comment
Share on other sites

Τηλεκοντρόλ έχει .Άν δεν σε βολέψει μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε mouse ή πληκτρολόγιο...

 

Υπάρχει κανείς που έχει βολευτεί με το remote που έρχεται στην αρχή η συσκευή;

Μόνο για να το βάζει σε standby αξίζει :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παλιά LCD και θέλω να τις δώσω κάποιες smart δυνατότητες.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι

- πλοήγηση στο ιντερνετ

- αναπαραγωγή αρχείων 1080p

- wifi

- και κανα παιχνιδάκι

 

έχετε να προτείνετε κανένα καλό και δοκιμασμένο

Απορία αυτά συνδέονται μεσω hdmi με την tv .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που έχει βολευτεί με το remote που έρχεται στην αρχή η συσκευή;

Μόνο για να το βάζει σε standby αξίζει :-)

 

Μα γιατί να το βάλεις σε stand by? 'Αστο always on λέμε! :)

Life, like poker has an element of risk. It shouldn't be avoided. It should be faced.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κοίτα από το usellisell με κωδικό κουπονιού από το freektab.δεν θα το μετανιώσεις.το μηχανάκι έχει τρελό support με δικιά του έκδοση xbmc.απευθύνεται στο παλικάρι με το minix x7. Edited by mv_b
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,για screen mirorring απο τι εχω καταλαβει υπαρχει αλλα υπαρχει κατι που να στελενει το τηλεοπτικο σημα της τηλεορασης στο κινητο ? να το κανει να λειτουργει δηλαδη το κιητο σαν δευτερη τηλεοραση ?

 

αν εχεις κινητο με android 4.2 και πανω κατα πασα πιθανοτητα υποστηριζει screen mirroring.

 

Η οθονη της τηλεορασης προβαλει οτι το κινητο σου με αυτη τη λειτουργια.

 

Το εχω δοκιμασει με το cs968 και το jiayu g4 μου.

 

Η συμπιεση γινεται αισθητη αν πας πολυ κοντα, γενικα δεν κανει artifacs ομως. Καρε ομως νομιζω πως χανει. Οχι πολλα η ενοχλητικ αλλα το εμπιρο ματι τα πιανει. Υπαρχει κι ενα μικρο delay σε σχεση με αυτο που δειχνει το κινητο και η οθονη, περιπου 0.2-0.3 δευτερολεπτα το υπολογιζω.

 

για να δεις καμια φωτογραφια η βιντεο απ το κινητο καλο ειναι. φανταζομαι γι αυτο προοριζεται αυτη η λειτουργια περισσοτερο, να μη χρειαζεται να συνδεσεις το κινητο σου με ενα καρο καλωδια για να δεις κατι στη μεγαλη οθονη.

 

καλησπερα παιδια ,για screen mirorring απο τι εχω καταλαβει υπαρχει αλλα υπαρχει κατι που να στελενει το τηλεοπτικο σημα της τηλεορασης στο κινητο ? να το κανει να λειτουργει δηλαδη το κιητο σαν δευτερη τηλεοραση ?

 

αν εχεις κινητο με android 4.2 και πανω κατα πασα πιθανοτητα υποστηριζει screen mirroring.

 

Η οθονη της τηλεορασης προβαλει οτι το κινητο σου με αυτη τη λειτουργια.

 

Το εχω δοκιμασει με το cs968 και το jiayu g4 μου.

 

Η συμπιεση γινεται αισθητη αν πας πολυ κοντα, γενικα δεν κανει artifacs ομως. Καρε ομως νομιζω πως χανει. Οχι πολλα η ενοχλητικ αλλα το εμπιρο ματι τα πιανει. Υπαρχει κι ενα μικρο delay σε σχεση με αυτο που δειχνει το κινητο και η οθονη, περιπου 0.2-0.3 δευτερολεπτα το υπολογιζω.

 

για να δεις καμια φωτογραφια η βιντεο απ το κινητο καλο ειναι. φανταζομαι γι αυτο προοριζεται αυτη η λειτουργια περισσοτερο, να μη χρειαζεται να συνδεσεις το κινητο σου με ενα καρο καλωδια για να δεις κατι στη μεγαλη οθονη. Για παιχνιδια ου απαιτουν γρηγρες αντιδρασεις δε νομιζω πως κανει, λογω της καθυστερησης.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...