Jump to content

Οδηγός Κινητής Τηλεφωνίας στην Ιταλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειαζεσαι να αλλαξεις το λογισμικο. Βαλε APN ibox.tim.it και εισαι ετοιμος.Αν μετα το περας των 30 ημερων απο την ημερα ενεργοποιησης εχεις υπολοιπο χρονου ομιλιας ανω των 19 ευρω, θα ενεργοποιηθει αυτοματα για δευτερη φορα.

 

Υπάρχει τρόπος να αποτραπεί η αυτόματη ανανέωση μετά τις 30 μέρες; Την είχε πατήσει έτσι ένας φίλος μου στη Γερμανία με ένα καρτοκινητό, και συνέχισαν να τον χρεώνουν με αρνητικό υπόλοιπο. Από την εξυπηρέτηση πελατών του είχαν πει ότι έπρεπε να στείλει γράμμα/φαξ ή μαιλ για να σταματήσει να ανανεώνεται (δεν υπήρχε άλλος τρόπος). Ελπίζω να μην είναι έτσι γιατί μου είχε κάτσει και εύκολο νουμεράκι και θέλω να το κρατήσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος να αποτραπεί η αυτόματη ανανέωση μετά τις 30 μέρες; Την είχε πατήσει έτσι ένας φίλος μου στη Γερμανία με ένα καρτοκινητό, και συνέχισαν να τον χρεώνουν με αρνητικό υπόλοιπο. Από την εξυπηρέτηση πελατών του είχαν πει ότι έπρεπε να στείλει γράμμα/φαξ ή μαιλ για να σταματήσει να ανανεώνεται (δεν υπήρχε άλλος τρόπος). Ελπίζω να μην είναι έτσι γιατί μου είχε κάτσει και εύκολο νουμεράκι και θέλω να το κρατήσω.

 

Η αυτοματη ανανεωση μπορει να απενεργοποιηθει καλωντας την εξυπηρετηση πελατων στο 40916 η' στελνοντας το μηνυμα INTERNET100 OFF (η' INTERNET40 OFF για το πακετο των 40 ωρων) στο 40916. Μην ανησυχεις παντως, δεν προκειται να ενεργοποιηθει αν δεν επαρκει το υπολοιπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοματη ανανεωση μπορει να απενεργοποιηθει καλωντας την εξυπηρετηση πελατων στο 40916 η' στελνοντας το μηνυμα INTERNET100 OFF (η' INTERNET40 OFF για το πακετο των 40 ωρων) στο 40916. Μην ανησυχεις παντως, δεν προκειται να ενεργοποιηθει αν δεν επαρκει το υπολοιπο σου.

 

Thx :) Θα κάνω το δεύτερο. Είχα καλέσει μία φορά στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά κανένας δεν μιλούσε άλλη γλώσσα εκτός από ιταλικά... Το αστείο είναι ότι 10 λεπτά περίπου αφού έκλεισει η γραμμή μετά τον ολιγόλεπτο διάλογο (τύπου pronto/ do you speak english?/ no/ is anyone there who speaks english?/ no sorry/ ok then, bye/ bye) χτύπησε το τηλέφωνο και από σκόρπιες λέξεις κατάλαβα ότι μου ζητούσε (αυτόματος τηλεφωνητής) να αξιολογήσω την υπηρεσία από το 1 ως το 5 για διάφορες παραμέτρους. Και φυσικά έβαλα σε όλα το 1 (δηλ. το χειρότερο). Εκεί έπαθα πλάκα, όταν μετά από 2 λεπτά ακριβώς με πήρε τηλέφωνο εκπρόσωπος της εταιρείας (προφανώς για να με ρωτήσει τί είχε πάει στραβά), αλλά φυσικά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (αφού ούτε εκείνη ήξερε αγγλικά...).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Prima di effettuare una connessione ad Internet, verifica l’avvenuta attivazione dell’offerta che è prevista al massimo entro 48 ore dalla richiesta chiamando il numero gratuito 40916 o il 119 oppure visitando l’Area Clienti 119.

 

Αυτό με τις 48 ώρες ισχύει? η γίνεται άμεσα η ενεργοποίηση?

Στην κάρτα της ΤΙΜ μπορώ να έχω και χρόνο ομιλίας?

Link to comment
Share on other sites

Prima di effettuare una connessione ad Internet, verifica l’avvenuta attivazione dell’offerta che è prevista al massimo entro 48 ore dalla richiesta chiamando il numero gratuito 40916 o il 119 oppure visitando l’Area Clienti 119.

 

Αυτό με τις 48 ώρες ισχύει? η γίνεται άμεσα η ενεργοποίηση?

Στην κάρτα της ΤΙΜ μπορώ να έχω και χρόνο ομιλίας?

 

Συνήθως γίνεται άμεσα. Ναι, μπορείς να έχεις και χρόνο ομιλίας.

Edited by mythos_bt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απαράδεκτοι οι Ιταλοί. Δεν υπάρχει ψυχή να μιλάει αγγλικά στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών (ΤΙΜ). Τους έστειλα mail στα αγγλικά και μου απάντησαν ιταλικά! Ξαναέστειλα στα αγγλικά, μου ξαναπαντάνε ιταλικά!

 

Μήπως έπρεπε να τους στέλνω ελληνικά; :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι οι Ιταλοί. Δεν υπάρχει ψυχή να μιλάει αγγλικά στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών (ΤΙΜ). Τους έστειλα mail στα αγγλικά και μου απάντησαν ιταλικά! Ξαναέστειλα στα αγγλικά, μου ξαναπαντάνε ιταλικά!

 

Μήπως έπρεπε να τους στέλνω ελληνικά; :rolleyes:

 

Πιστεψε με καλυτερα να μην μιλανε καθολου παρα να μιλανε ετσι οπως μιλανε οι ιταλοι..:lol::lol: , εχω ριξει κατι γελια με τους ιταλους και την προφορα τους!!!

 

Δεν εχουν αναγκη οι ιταλοι να μαθουν αγγλικα , τα παντα τους ειναι στα Ιταλικα οποτε ....:cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις/κάνεις, μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε;

 

Την τελευταία φορά που πήγα Ιταλία (Δεκέμβριος 10) διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να κάνω κλήσεις (είχε μπει φραγή), αν και φεύγοντας από το προτελευταίο ταξίδι (Αύγουστος 10) είχα κάποιο υπόλοιπο (2 ευρώ).

Τελικά μου απάντησαν (πάλι καλά που υπάρχει η μετάφραση google) ότι είχε ενεργοποιηθεί στη γραμμή μου ενώ εγώ ήμουν στην Ελλάδα η υπηρεσία premium sms "curiosite_TI" (Άρα δεν συμβαίνουν μόνο εδώ αυτά). Φυσικά ποτέ δεν είχα ενεργοποιήσει τέτοια υπηρεσία (ούτε ήξερα, η κάρτα σιμ άλλωστε την περίοδο που λένε ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία ήταν στο συρτάρι)

Η δεύτερη απάντηση που μου έστειλαν ήταν ότι δεν μπορουν να κάνουν κάτι αυτοί, ότι αν έχω παράπονα πρέπει να επικοινωνήσω με την ανεξάρτητη εταιρεία που παρέχει τα ενημερωτικά σμσ και αν θέλω να καταργηθεί η αποστολή σμσ για το μέλλον πρέπει να επικοινωνήσω με το 119, πράγμα που με τα λίγα περσικά που ξέρω είναι μάλλον αδύνατο.

 

Ο μόνος λόγος που θέλω να κρατήσω το νουμεράκι είναι ότι είναι εύκολο (λήγει σε 99999) ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Συντομα προκειται να παω στην Ιταλια και θα μεινω για ενα μηνα. Ζητω να μου προτεινετε καποια εταιρεια, στην οποια οι εισερχομενες κλησεις απο Ελλαδα δεν χερωνονται ακριβα (στο μετρο που αυτο ειναι δυνατο). Υπαρχει επισης καποιο πακετο/ καποια προσφορα για διεθνεις κλησεις; (Για να καλω εγω στην Ελλαδα). Ποσο περιπου ειναι η χρεωση μιας διεθνους κλησης και ενος sms;

 

ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που πήγα Ιταλία (Δεκέμβριος 10) διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να κάνω κλήσεις (είχε μπει φραγή), αν και φεύγοντας από το προτελευταίο ταξίδι (Αύγουστος 10) είχα κάποιο υπόλοιπο (2 ευρώ).

Τελικά μου απάντησαν (πάλι καλά που υπάρχει η μετάφραση google) ότι είχε ενεργοποιηθεί στη γραμμή μου ενώ εγώ ήμουν στην Ελλάδα η υπηρεσία premium sms "curiosite_TI" (Άρα δεν συμβαίνουν μόνο εδώ αυτά). Φυσικά ποτέ δεν είχα ενεργοποιήσει τέτοια υπηρεσία (ούτε ήξερα, η κάρτα σιμ άλλωστε την περίοδο που λένε ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία ήταν στο συρτάρι)

Η δεύτερη απάντηση που μου έστειλαν ήταν ότι δεν μπορουν να κάνουν κάτι αυτοί, ότι αν έχω παράπονα πρέπει να επικοινωνήσω με την ανεξάρτητη εταιρεία που παρέχει τα ενημερωτικά σμσ και αν θέλω να καταργηθεί η αποστολή σμσ για το μέλλον πρέπει να επικοινωνήσω με το 119, πράγμα που με τα λίγα περσικά που ξέρω είναι μάλλον αδύνατο.

 

Ο μόνος λόγος που θέλω να κρατήσω το νουμεράκι είναι ότι είναι εύκολο (λήγει σε 99999) ;)

 

Πολλές φορές, όταν σου ενεργοποιούν μία νέα SIM στην Ιταλία τρέχουν κάποιες προσφορές που είναι στην αρχή δωρεάν και μετά χρεώσιμες, έτσι ίσως να συνέχισε να σε χρεώνει ακόμα και όταν ήσουν στην Ελλάδα!

 

Φεύγοντας από την Ιταλία πριν κάποια χρόνια είχα ξεχάσει να απενεργοποιήσω κάποιες προσφορές και έτσι όταν γύρισα μετά από ένα χρόνο με το που έβαλα κάρτα μου αφαίρεσε τα χρήματα ως πληρωμή για την προσφορά!

Καλημερα σε ολους!

 

Συντομα προκειται να παω στην Ιταλια και θα μεινω για ενα μηνα. Ζητω να μου προτεινετε καποια εταιρεια, στην οποια οι εισερχομενες κλησεις απο Ελλαδα δεν χερωνονται ακριβα (στο μετρο που αυτο ειναι δυνατο). Υπαρχει επισης καποιο πακετο/ καποια προσφορα για διεθνεις κλησεις; (Για να καλω εγω στην Ελλαδα). Ποσο περιπου ειναι η χρεωση μιας διεθνους κλησης και ενος sms;

 

ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Κατά τη γνώμη μου, να επιλέξεις Wind & Call Your Country! Οι περισσότεροι Έλληνες αυτό χρησιμοποιούσαμε!

 

Ρίξε μια ματιά στα site των εταιριών:

http://www.wind.it

http://www.vodafone.it

http://www.tim.it

http://www.tre.it

 

Το καλύτερο σήμα, αλλά και τις υψηλότερες χρεώσεις το είχε η ΤΙΜ...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, να επιλέξεις Wind & Call Your Country! Οι περισσότεροι Έλληνες αυτό χρησιμοποιούσαμε!

 

Ρίξε μια ματιά στα site των εταιριών:

http://www.wind.it

http://www.vodafone.it

http://www.tim.it

http://www.tre.it

 

Το καλύτερο σήμα, αλλά και τις υψηλότερες χρεώσεις το είχε η ΤΙΜ...

 

Θα το κοιταξω! Ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Συντομα προκειται να παω στην Ιταλια και θα μεινω για ενα μηνα. Ζητω να μου προτεινετε καποια εταιρεια, στην οποια οι εισερχομενες κλησεις απο Ελλαδα δεν χερωνονται ακριβα (στο μετρο που αυτο ειναι δυνατο). Υπαρχει επισης καποιο πακετο/ καποια προσφορα για διεθνεις κλησεις; (Για να καλω εγω στην Ελλαδα). Ποσο περιπου ειναι η χρεωση μιας διεθνους κλησης και ενος sms;

 

ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Οταν ημουν Ιταλια χρησιμοποιουσα καρτοκινητο της εταιρειας Tre και πληρωνα για να καλω Ελλαδα 0,25€/1' με χρεωση ανα 1".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μια ερωτηση μονο αυτες οι εταιριες ειναι για την ιταλια π αναφερει κ το πρωτο ποστ....?? δηλαδη με cosmote....δεν ετσι???
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οταν ημουν Ιταλια χρησιμοποιουσα καρτοκινητο της εταιρειας Tre και πληρωνα για να καλω Ελλαδα 0,25€/1' με χρεωση ανα 1".

 

Χρεώνει και ένα πάγιο τέλος σε κάθε κλήση νομίζω 16 (ή 15) λεπτά του ευρώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Το Σάββατο πετάω για Ιταλία και θα μείνω για 10 μέρες. Υπάρχει κάποιο πακέτο καρτοκινητής που να μου προσφέρει δωρεάν Internet ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ τις διάφορες υπηρεσίες απ' το iPhone μου για το διάστημα που θα μείνω στην Ιταλία; Από που το αγοράζει κανείς και πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ένας Ιταλός φίλος μου χρησιμοποιεί μια κάρτα Wind όταν πάμε διακοπές Ιταλία.

Θα τον ρωτήσω πιο πακέτο χρησιμοποιεί και θα σου πω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επειδή θα πάω Ιταλία για 5 ημέρες την άλλη εβδομάδα ξέρει κανείς που μπορώ να πάω να πάρω μια κάρτα για Ίντερνετ όσο είμαι εκεί? και πόσο θα μου κοστησει?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πάω Ιταλία για 5 ημέρες την άλλη εβδομάδα ξέρει κανείς που μπορώ να πάω να πάρω μια κάρτα για Ίντερνετ όσο είμαι εκεί? και πόσο θα μου κοστησει?

Internet σε smartphone ή σε laptop;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους

Για ένα ταξίδι στην Ιταλία για 15 μέρες θα είχε κάποιος να προτείνει κατι συγκεκριμένο;

Από την πλευρά της Ελλάδας σκέφτηκα την Q telecom με το πακέτο των 50min για Ιταλια με 5€ για να μιλάω με τους δικούς μου

Από την πλευρά της Ιταλίας τι θα προτείνατε;

 

Επίσης για mobile internet είναι καλές οι τιμές; Γιατί το καλοκαίρι στην Κύπρο που είχα πάει έτσουζαν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Για ένα ταξίδι στην Ιταλία για 15 μέρες θα είχε κάποιος να προτείνει κατι συγκεκριμένο;

Από την πλευρά της Ελλάδας σκέφτηκα την Q telecom με το πακέτο των 50min για Ιταλια με 5€ για να μιλάω με τους δικούς μου

Από την πλευρά της Ιταλίας τι θα προτείνατε;

 

Επίσης για mobile internet είναι καλές οι τιμές; Γιατί το καλοκαίρι στην Κύπρο που είχα πάει έτσουζαν!

 

ποιος θα ειναι στην ιταλια και ποιος θα ειναι ελλαδα; Το πακετο 50min που λες ειναι για καποιον που καλει απο ελλαδα σε ιταλικο νουμερο

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει και πολύ σημασία ποιος θα πάει που.:lol:

 

στην Ελλάδα στους δικούς μου θα μείνει το q

στην Ιταλία τι να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Για ένα ταξίδι στην Ιταλία για 15 μέρες θα είχε κάποιος να προτείνει κατι συγκεκριμένο;

Από την πλευρά της Ελλάδας σκέφτηκα την Q telecom με το πακέτο των 50min για Ιταλια με 5€ για να μιλάω με τους δικούς μου

Από την πλευρά της Ιταλίας τι θα προτείνατε;

 

Επίσης για mobile internet είναι καλές οι τιμές; Γιατί το καλοκαίρι στην Κύπρο που είχα πάει έτσουζαν!

Το πακέτο των 50min για Ιταλια με 5€ ισχύει για κλήσεις προς ιταλικούς αριθμούς και όχι πρός ελληνικούς που βρίσκονται στη Ιταλία.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...