Jump to content

[CAR] Mazda MX5


sailorman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα ενα ΜΧ-5 προσφατα μεταχειρισμενο (2000' / 59000χλμ) και ηθελα να ακουσω εντυπωσεις απο αλλους που εχουν καιρο ενα και ξερουν τα καλα και τα κακα του (προβληματα, κρατηματα κτλ κτλ)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ixe to EVO ena poli kalo afieroma pantos to thema : metaxirismeno MX5 ........ den exo scanner opote gia na boithisoume to filo mas opios exi as to scannari please.......

apo ekei kai meta sailroman me dio leksis to amaksi sou : i xara tou pediou

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αυτοκίνητο...παντός καιρού....

Ειδικά αν σου αρέσουν τα παιχνιδάκια και η μούρι...είναι ότι το καλύτερο...

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,πηρες το αυτοκινητο τη καλυτερη εποχη!!Εγω εχω το 1.6 μοντελο 2001.Οπως ειπαν το αυτοκινητο ειναι η χαρα του οδηγου :D .Μπορει να μην εχει τις κορυφαιες επιδοσεις,αλλα μολις αρχισεις τα αναποδα θα καταλαβεις τι παει να πει fun to drive :D .Απο προβληματα που μπορει να σου βγαλει εξαρταται απο τη κατασταση του οταν το αγορασες μιας και μιλαμε για μεταχειρισμενο.Αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν τυπικος και ακολουθουσε το service book δε θα εχεις προβλημα.Για περισσοτερες πληροφοριες για το αυτοκινητο ,μπορεις να περασεις απο το site του club http://www.mx5.gr

Καλοριζικο και ΚΑΛΕΣ ΠΑΝΤΕΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται οτι το mx5 ειναι από τις καλύτερες επιλογές σαν μεταχειρισμένο ;) ελάχιστα προβλήματα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (25 Μάι. 2004 , 21:30)

 

υποτίθεται οτι το mx5 ειναι από τις καλύτερες επιλογές σαν μεταχειρισμένο ;) ελάχιστα προβλήματα.

 

 

Πανω σε αυτο θα μπορουσα να πω οτι εχει να κανει με το οτι ειναι απο japan δεν σπαει δεν χαλαει... :cool:

Ηθελα παρα πολυ να παρω ενα αλλα δεν εχω βρει κατι καλο (πρωτη σειρα 90-96) σε νορμαλ τιμη.... :wacko:

Instead of feeling alone in a group it is better to be alone in your solitude....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε παιδια για το ενδιαφερον. Το μονο που εχω να πω μεχρι τωρα ειναι οτι στι λακουβες αυτη η κουκουλα κανει πολλους θορυβους.Λογικο βεβαια αλλα λιγο σπαστικο.Οσο για το οτι ειναι η χαρα του παιδιου, ε, για αυτο δεν χωραει κουβεντα!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sailorman (26 Μάι. 2004 , 10:17)

 

Το μονο που εχω να πω μεχρι τωρα ειναι οτι στι λακουβες αυτη η κουκουλα κανει πολλους θορυβους.Λογικο βεβαια αλλα λιγο σπαστικο.

 

 

Ο θορυβος που λες προερχεται απο τα πανια της κουκουλας οπως τρανταζονται απο τη λακουβα?Αν οχι,κοιταξε μηπως εχει χαλαρωσει καποιο απο τα clips της κουκουλας και δε κουμπωνει σωστα.Αποτι θυμαμαι εχουν μια βιδα που αναλογα τα σφιγγεις ή χαλαρωνεις.

Παρε και μερικες photos απο το miata μουhttp://www.cardomain.com/id/george_uk

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούνιο του '92 είχα πάρει αυτό.

 

http://www.strikebc.gr/images/mk1red.jpg

 

1600@115άλογα

 

Το είχα για 11χρόνια και πέρα από τα προβλεπόμενα δεν μου είχε βγάλει ούτε μία ζημιά. Το πούλησα πέρσι τον Μάρτη (2003) με 160.000χλμ πάνω αληθινά στα 9.500 Ευρώ.

 

Τον Μάρτιο του 2003 αγόρασα το MX5 Special Edition (βγήκε σε 1500 κομμάτια παγκοσμίως) 1800, 150άλογα, full extra , (δερμάτινο σαλόνι, silver rings - silver dressing - A/C - 16άρες αλουμινίου 205-50-16 - υφασμάτινη κουκούλα - ραδιο-cd κ.λ.π.) χρώμα μπλε-μωβ εν ολίγεις αυτό εδώ.

 

http://www.strikebc.gr/images/zoom_zoom2s.jpg

 

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο , το mx5 δλδ, είναι τέρας αξιοπιστίας και μην το φοβάσαι. Αμα του κάνεις κανονικά τα σέρβις του στα χιλιόμετρα που πρέπει δεν θα έχεις προβλήματα. Για το τρίξιμο της κουκούλας, πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο να την κοιτάξουν μήπως θέλει κάπου σφίξιμο γιατί είναι λίγο παράξενο αυτό που γράφεις. Δεν το έχω ξανακούσει.

 

 

 

 

Sailorman και george_uk , να συνενοηθούμε να πάμε μια Τετάρτη απόγευμα στο Miata Club of Greece (http://www.mx5.gr) να γνωρίσετε άλλους τρελλούς miatόβιους και να μάθετε πόσα φράγκα μπορείτε να "χάσετε" σε after sale αξεσουάρ :p :lol:

 

PS - Edit

george-uk , μπας και γωνριζόμαστε? Βλέπω το Miata Club το γνωρίζεις... ;)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

@vampyre

 

Και το παλιο και το καινουριο μωρο σου ειναι πανεμορφα.Το miata club το γνωρισα μολις φετος και αυτο προσ το παρων μονο απο το site.Σπουδαζω αγγλια και φετος κατεβηκα μονο 20 μερες τα Χριστουγεννα και λογω γιορτων,φιλων .....υποχρεωσεων δεν καταφερα να παω απο τα γραφεια.10 Ιουνιου ερχεται και γυρναω Ελλαδα :cool: !!!Οσο για τα after sale αξεσουαρ εχω ηδη ετοιμασει μια λιστα :D

Για εξωτερικα θελω να αλλαξω τα reflectors και τα φλασακια και να βαλω τα ασπρα.Ακομα σκεφτομουν να παρω και κατι ασημι καπακια για τους καθρεφτες,αλλα δε ξερω αν θα του πηγαινει.......

ΑΑΑ....Θελω και ενα ωραιο style bar.Απο μηχανικα προς το παρων σκεφτομαι ενα βαρελακι BMC- MiataProject.Αποτι εχω διαβασει πολλα μελη το εχουν και εχουν μεινει ευχαριστνμενοι.

Αυτα....Το μονο που μενει ειναι να βρω και τα λεφτα για να τα παρω :o

Οταν γυρισω θα ενημερωσω για να βρεθουμε μια μερα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος george_uk (28 Μάι. 2004 , 12:02)

 

@vampyre

 

Και το παλιο και το καινουριο μωρο σου ειναι πανεμορφα.Το miata club το γνωρισα μολις φετος και αυτο προσ το παρων μονο απο το site.Σπουδαζω αγγλια και φετος κατεβηκα μονο 20 μερες τα Χριστουγεννα και λογω γιορτων,φιλων .....υποχρεωσεων δεν καταφερα να παω απο τα γραφεια.10 Ιουνιου ερχεται και γυρναω Ελλαδα :cool: !!!Οσο για τα after sale αξεσουαρ εχω ηδη ετοιμασει μια λιστα :D

Για εξωτερικα θελω να αλλαξω τα reflectors και τα φλασακια και να βαλω τα ασπρα.Ακομα σκεφτομουν να παρω και κατι ασημι καπακια για τους καθρεφτες,αλλα δε ξερω αν θα του πηγαινει.......

ΑΑΑ....Θελω και ενα ωραιο style bar.Απο μηχανικα προς το παρων σκεφτομαι ενα βαρελακι BMC- MiataProject.Αποτι εχω διαβασει πολλα μελη το εχουν και εχουν μεινει ευχαριστνμενοι.

Αυτα....Το μονο που μενει ειναι να βρω και τα λεφτα για να τα παρω :o

Οταν γυρισω θα ενημερωσω για να βρεθουμε μια μερα :D

 

 

Τα άσπρα reflectors και τα φλασάκια , να τα βάλεις . Λένε πολύ. Εσύ που είσαι Αγγλία κοίτα αυτό το site για αξεσουάρ http://www.miataparts.gr .Tο συτήνω ανεπιφύλακτα, Πολύ καλές τιμές.

 

Για τους καθρέπτες να σε αποθαρρύνω γιατί δεν λένε πολύ. Είναι πολύ "μπούγιο" όλο αυτό το νίκελ. Εχουν μεγάλο καθρέπτη τα μωρά μας. ;)

 

Στο κανούριο έχω βάλει (φαίνεται στη φωτό) chrome door handles και τάπα βενζίνης chrome.

 

Οσο για style bar , όταν έρθεις με το καλό και πάμε στο club θα δεις χαμός γίνεται , που και πως και τιμές. Επίσης καλή ιδέα το βαρελακι Simota- AutoMotion αλλά να το συνυδάσεις και με μιά καλή εξάτμιση πιο ελέυθερη . ;) :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Λοιπον για το club οποτε θες κανονιζουμε να παμε.Οσον αφορα τους θορυβους μαλλον 8α παω σε κανα τυπο που φτιαχνει κουκουλες (αν ξερετε καποιον πεστε μου)

Ερωτηση.

Ποσο παει σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο service για 60000 χλμ??Εννοω αν το αυτοκινητο ειναι οκ γενικος.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Διαβασα σε μια εφημεριδα που επεσε στα χερια μου οτι βγαινει καινουριο mx5.Ειχε και καποιες φωτο στις οποιες το αμαξι ηταν πραγματικα πανεμορφο.Ψαχνω στο διαδυκτιο και δε βρισκω τιποτα!Εχετε κατι υποψη σας??
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε μια εφημεριδα που επεσε στα χερια μου οτι βγαινει καινουριο mx5.Ειχε και καποιες φωτο στις οποιες το αμαξι ηταν πραγματικα πανεμορφο.Ψαχνω στο διαδυκτιο και δε βρισκω τιποτα!Εχετε κατι υποψη σας??

 

Φαντάζομαι ότι όλο και κάπου στο myphone θα έχει αναφερθεί το νέο mx5, ίσως στα autonea. Όπως και να'χει, πάρε ένα link

http://dutchbyte.xs4all.nl/gallery/mx5_2005?page=1

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο τεχνικα χαρακτιριστικα αλλα το αμαξι ειναι πανεμορφο. Το μονο προβλημα πανω του περα απο τα μηχανικα ειναι οτι δεν εχει μεταλικι οροφη. Με αυτην την οροφη μπορει να σου την σκησουνε η να στην καψει ο ηλιος ενω αυτοκινιτα οπως τα καμπριο της peugeot ειναι πιο καλα απο οροφη επιδι προστατευετε πιο καλα
Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος που λες προερχεται απο τα πανια της κουκουλας οπως τρανταζονται απο τη λακουβα?Αν οχι,κοιταξε μηπως εχει χαλαρωσει καποιο απο τα clips της κουκουλας και δε κουμπωνει σωστα.Αποτι θυμαμαι εχουν μια βιδα που αναλογα τα σφιγγεις ή χαλαρωνεις.

Παρε και μερικες photos απο το miata μουhttp://www.cardomain.com/id/george_uk

 

 

Εχω ακριβως το ιδιο, με την μονη διαφορα οτι εμενα εχει κοκκινα δερματινα καθισματα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για το λινκ!Και απο τιμουλα??

 

Τιμούλες δεν υπάρχουν,

 

θα βγει από όσο ξέρουμε 1800 και 2000 κυβικά με 126 και 160 άλογα αντίστοιχα.

 

Αναμένεται μετά το καλοκαίρι ίσως και προς το τέλος του έτους. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο τεχνικα χαρακτιριστικα αλλα το αμαξι ειναι πανεμορφο. Το μονο προβλημα πανω του περα απο τα μηχανικα ειναι οτι δεν εχει μεταλικι οροφη. Με αυτην την οροφη μπορει να σου την σκησουνε η να στην καψει ο ηλιος ενω αυτοκινιτα οπως τα καμπριο της peugeot ειναι πιο καλα απο οροφη επιδι προστατευετε πιο καλα

 

To Miata είναι roadster και όχι cabrio. Σημαντική διαφορά.

 

Οσο για την κουκούλα 12 χρόνια είχα MX-5 ποτέ δεν είχα ούτε πρόβλημα να μου τη σκίσουν , ούτε να την κάψει ο ήλιος, ούτε τίποτα. :)

 

Τα ΜΧ-5 φημίζονται για την καλή ποιότητα κατασκευής και τα ελάχιστα μηχανικά προβλήματα.

 

PS

Ξαναθυμηθήκατε αγαπημένο μου θέμα. Τα ΜΧ-5. :w00t: :D

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Τιμούλες δεν υπάρχουν,

 

θα βγει από όσο ξέρουμε 1800 και 2000 κυβικά με 126 και 160 άλογα αντίστοιχα.

 

Αναμένεται μετά το καλοκαίρι ίσως και προς το τέλος του έτους. :)

Το ξερω οτι δεν υπαρχουν τιμουλες!Αναρωτηθηκα αν φανταζεστε που θα κυμαινονται!:)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο αμαξακι φιλε μου να το χαιρεσαι και καλοταξιδο οντως ειναι απο τα πιο απροβληματιστα αυτοκινητα που κυκλοφορουν και πολυ μουρικο φυσικα ριξε και κανενα αναποδο αλλα με προσοχη και για μενα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

paidia ayto to amaxi einai to oneiro mou... tha ithela poly na paro ena metaxeirismeno alla den to kovo... oi peristaseis apaitoun kainourio...

osoi apo sas exoun parei metaxirismena mx5(2hs genias) mporeite na kanete mia protasi value for money? diladi an tha ithela na paro ena,ti montelo na koitousa(2000?)

guro sta 13xiliarika tha evriska kati kalo? apo mantra h apo idioth?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia ayto to amaxi einai to oneiro mou... tha ithela poly na paro ena metaxeirismeno alla den to kovo... oi peristaseis apaitoun kainourio...

osoi apo sas exoun parei metaxirismena mx5(2hs genias) mporeite na kanete mia protasi value for money? diladi an tha ithela na paro ena,ti montelo na koitousa(2000?)

guro sta 13xiliarika tha evriska kati kalo? apo mantra h apo idioth?

με λιγο καλο ψαξιμο βρισκεις φιλε μου εγω θα κοιταζα καλυτερα απο ιδιωτη,αλλα πριν το παρεις να το πας για ελεγχο και να ψαξεις και την παραμικρη βιδουλα του,την εχω παθει απο μεταχειρησμενο δυστυχως και ξερω πλεον :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καταρχην καλως σας βρηκα!:)

 

σκεφτομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο mx 5 και ηθελα να ρωτησω ποιας χρονιας μοντελο μου προτεινετε να ψαξω..

 

και αυτο γιατι δεν ξερω τις σημαντικες διαφορες(εκτος απο τις εξωτερικες που δεν με ενδιαφερουν και πολυ),μηχανικα,εσωτερικα,σε θεματα ασφαλειας κτλ,που εχουν τα μοντελα της..προηγουμενης γενιας απο την τωρινη...

 

αξιζει να ψαξω πχ ενα μοντελο 2005-2006;θα χασω κατι που εχει το τωρινο αν εξαιρεσεις το εξωτερικο look?εχει κατι παραπανω το νεο mx5?

 

ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

υ.γ.ενα αλλο που σκεφτομαι αλλα θα ηθελα να μαθω τις αποψεις απο αυτους που το εχουν ζησει,ειναι αν ειναι πολυ κουραστικο για ατομα με υψους 1.88 οσο ειμαι εγω δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...