Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω πρόβλημα! Έχω περάσει 2-3 φορές τη slim και δε λέει πλέον να μου αναγνωρίσει τη sim! Δοκίμασα και με δεύτερη sim και πάλι τα ίδια! Τι με συμβουλεύεται να κάνω;;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχω κανει πολλες φορες και ποτε δεν εχει πεσει σε bootloop.

Τι να πω :rolleyes:

 

Ακριβως, ποτε δεν εχω πεσει σε bootloop και εγω. Μηπως το περασμα του Base κανει πολυ γρηγορα και ουσιαστικα δεν περναει σωστα ?

Το επισημαινει και στις οδηγιες αυτο.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Eννοείτε ότι το επισήμανα αυτό. Δε μου αναγνωρίζει καθόλου κάρτα sim και το ξαναφλάσαρα και με cm9 και με slim!!! Έχω ξενερώσει τώρα απίστευτα.... Καμιά ιδέα;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Eννοείτε ότι το επισήμανα αυτό. Δε μου αναγνωρίζει καθόλου κάρτα sim και το ξαναφλάσαρα και με cm9 και με slim!!! Έχω ξενερώσει τώρα απίστευτα.... Καμιά ιδέα;;;;;;;

 

Πέρνα slim+essentials+ενα άλλο μοντεμ (όλα μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Eννοείτε ότι το επισήμανα αυτό. Δε μου αναγνωρίζει καθόλου κάρτα sim και το ξαναφλάσαρα και με cm9 και με slim!!! Έχω ξενερώσει τώρα απίστευτα.... Καμιά ιδέα;;;;;;;

 

Ποιο modem εχεις περασει ή εχεις αφησει το Default της SLIM ? Το EFS καταλογο το κρατησες Backup για να το βαλεις πισω και να αντικαταστησεις αυτο που εχει βαλει η SLIM ?

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εξυπνάδα wipe cache και wipe dalvik cache στην 3.9 και έχει πέσει σε ατελείωτο bootloop...... Το θέμα είναι όμως ότι δε μπαίνω ούτε σε recovery cwm! Τι να κάνω;;;;

 

αν βγαλεις την μπαταρια, την καρτα μνημης και ξανανοιξεις το κινητο παλι δε μπαινεις σε recovery;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους πειραγματα..;

Εχε στο νου σου οτι την slim αν την πειραξεις τοτε σε πειραζει κι αυτη!!

Δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο.

εγω την κακομοιρα τη slim της εχω βγαλει τα ματια για να την φερω στα μετρα μου, εβαλα εβγαλα εφαρμογες, αλλαξα κερνελ και ολα αυτα στο zip της ρομ, και το τηλεφωνο ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

εγω την κακομοιρα τη slim της εχω βγαλει τα ματια για να την φερω στα μετρα μου, εβαλα εβγαλα εφαρμογες, αλλαξα κερνελ και ολα αυτα στο zip της ρομ, και το τηλεφωνο ειναι μια χαρα

 

Μια απ τα ίδια κι εγώ ;) ακόμα και θέμα έβαλα που λέει ότι δεν υποστηρίζεται, και αφού δεν άνοιγε καν το έφτιαξα μέσω recovery του devil kernel που έχει βάλει έναν filemanager.

 

Αν δε σας αναγνωρίζει ΣΙΜ δοκιμάστε να αλλάξετε modem αρχικά, και μετά αν δε γίνει τίποτα, τσεκάρετε αν έχετε το ΙΜΕΙ σας. (μπορεί το ΙΜΕΙ να εμφανιστεί αφού φλασάρετε modem)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το default μόντεμ της slim πέρναγα. Επειδή ποτέ δεν έχω ασχοληθεί να περάσω διαφορετικό μόντεμ μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται η διαδικασία; Με την επίσημη ρομ που του πέρασα άνοιξε κανονικά η κάρτα sim!!! Εφόσον άνοιξε κανονικά με το official υποθέτω πως δε θα έχει πρόβλημα και ο efs. Σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το default μόντεμ της slim πέρναγα. Επειδή ποτέ δεν έχω ασχοληθεί να περάσω διαφορετικό μόντεμ μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται η διαδικασία; Με την επίσημη ρομ που του πέρασα άνοιξε κανονικά η κάρτα sim!!! Εφόσον άνοιξε κανονικά με το official υποθέτω πως δε θα έχει πρόβλημα και ο efs. Σωστα;

 

μηπως ειναι θεμα κερνελ;

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1158783 κατέβασε κάποιο modem και κάντο install μέσω cwm. Πιστεύω θα φτιαχτεί το πρόβλημα με την sim.

Εγώ μία φορά δεν είχα καν ΙΜΕΙ (ούτε δούλευε η sim) και πάλευα με τον efs, αλλά τελικά φλασάροντας άλλο modem πάνω στην slim επανήλθαν όλα κανονικά.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Από κέρνελ δοκίμασα και semaphore και devil! Αλλά και με τους default της slim και της cm9 πάλι τα ίδια! Φίλε επειδή ρώτησες πριν σε rεcovery mode μπαίνω κανονικά πλέον. Η official ρομ βλέπει τη sim κανονικάτατα! Και μου βγάζει κανονικά και το imei της συσκευής. Με το μόντεμ πρέπει να βρω λύση...
Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι θεμα κερνελ;

 

Μπες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1158783

και κατεβασε ή το radio-cm-7-GalaxyS-JVT-signed.zip ή το radio-cm-7-GalaxyS-JVU-signed, βαλτο στην μνημη του τηλεφωνου, μπες στο recovery και επελεξε install from zip, επελεξε το αρχειο να το κανει εγκ/η και μολις τελειωσει (τελειωνει γρηγορα) κανε reboοt και εισαι ετοιμος

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

καλως ρε πατριωτη (καλαματιανος ειμαι κι εγω!). αν βλεπει το ΙΜΕΙ τοτε μαλλον με το μοντεμ ξεμπλεξες
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε καλαματιανέ!! Μόνο που τώρα του πέρασα την ics value pack και έιναι κάτι μεταξυ gb και ics και δεν ξέρω τι semaphore για το cwm κάνει. Θα περάσω μια gb ορίτζιναλ το πολύ πολύ και μετά semaphore και ελπίζω να πιάσει...
Link to comment
Share on other sites

θα δεις μολις κανεις την εγκατασταση τι εκδοση λογισμικου ειναι και βαζεις τον καταλληλο κερνελ
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το default μόντεμ της slim πέρναγα. Επειδή ποτέ δεν έχω ασχοληθεί να περάσω διαφορετικό μόντεμ μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται η διαδικασία; Με την επίσημη ρομ που του πέρασα άνοιξε κανονικά η κάρτα sim!!! Εφόσον άνοιξε κανονικά με το official υποθέτω πως δε θα έχει πρόβλημα και ο efs. Σωστα;

 

Το modem ειναι κι αυτο σε μορφη .zip και το περνας με install zip απο cwm recovery. Οπως και την ρομ δηλαδη :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είδα σήμα μετά από ώρες! Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την υποστήριξη! Τώρα φοβάμαι να του περάσω άλλο κέρνελ αλλά και πάλι νομίζω θα το κάνω...
Link to comment
Share on other sites

once you start there is no way back

Μεγάλη κουβέντα...

Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι όταν το πειράζω μετά από κανά reboot μου χάνει το μόντεμ και δε βλέπει τη sim. Και μερικές φορές και bootloop.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα μαλλον θα βαρεθεις να ανανεωνεις τον οδηγο μου φαινεται :D

Ετοιμη και η 4.0 ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Νικολα μαλλον θα βαρεθεις να ανανεωνεις τον οδηγο μου φαινεται :D

Ετοιμη και η 4.0 ;)

 

Τώρα με το με το SIII θα μας βαρέθηκε ήδη:lol::lol: Καλορίζικο Νικο:luck:

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειμαι ακόμα στην 3.8 που μου βγήκε ο πατος να φτιάξω τα framework και settings οπως τα θελω. Οποτε ταλαιπωρία αφου δεν εχει κατι ουσιαστικό να ξαναφτιαχνω τα εικονίδια του framework.res
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για δώστε λίγο το φώτα σας γιατί θα το πετάξω από το παράθυρο! :p

 

Στον οδηγό στο βήμα 1 λέει ο φίλτατος και συνονόματος "nikos523" να κάνουνε κάποια wipes και format το system. Το θέμα είναι ότι άπαξ και κάνω wipe data/factory reset μετά δεν αναγνωρίζεται η SD Card και δεν μπορώ να κάνω install τίποτα από εκεί γιατί μου βγάζει "No files found" :confused:

 

Η ειρωνεία είναι ότι είναι η δεύτερη φορά που πάω να περάσω από GB σε Slim ICS και ο λόγος είναι αυτός εδώ, αλλά παρότι είχα και τότε το ίδιο πρόβλημα, δεν θυμάμαι πως το αντιμετώπισα! :p

 

Καμιά ιδέα; Μήπως να παραβλέψω το Wipe Data?

 

---edit---

 

Τελικά μάλλον βρήκα ένα workaround. Άμα μετά το wipe data κάνω restart και ξαναμπώ σε CWM βλέπει κανονικά την SD και μπορώ να κάνω τα υπόλοιπα wipes χωρίς, και να προχωρήσω στα installs! :happy:

 

Άμα είχε δουλέψει το ρημαδο nandroid backup δεν θα είχα φάει τόσο χρόνο, αλλά έλα που μετά την επαναφορά κόλλησε στο μπλε android boot animation! Τέλος καλό, μάθαμε ότι δεν μετακινούμε τα data από το datadata λόγω lag, και προχωράμε! :p

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω εχεις semaphore με το μπλε cwm recovery. Αν ναι βαλε εναν παλαιοτερο, τον 2.4 για παραδειγμα που εχει το παλιο cwm.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...