Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει τα καταφερα.

ευχαριστώ.

τωρα δεν εχω βεβαια προγραμμα πλοηγησης (εχω χασει τους κωδικους don't panic) και θα τους παρω τηλ αυριο να δω τι γινεται

τελικα μαλλον βελτιωνεται η κατασταση αλλα θελω να το δω και στο δρομο...

για καποιο λογο εμενα μου αλλαζε τα permission στο owner (πρεπει owner + group να εχουν 0 - root)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι αλλο...το kernel τι ειναι?

 

Επειδή είσαι στο θέμα της Slim.

Επίσημα το ICS δεν έχει δοθεί στη συσκευή μας και ούτε πρόκειται. Υπάρχουν πολλές custom ICS βέβαια που μπορείς να περάσεις. Οι πιο διάσημες είναι η Slim και η CM9 για τις οποίες υπάρχουν και οι αντίστοιχοι οδηγοί.

τι προτείνεις από τα δυο?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο...το kernel τι ειναι?

 

Ο πυρήνας του λειτουργικού.

Διαχειρίζεται το hardware.

 

Για περισσότερα αρκεί ένα googlαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

τι προτείνεις από τα δυο?

 

Είναι και οι δύο παρόμοιες με την Slim να είναι πιο λιτή και ίσως λίγο πιο γρήγορη σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων που έχουν δοκιμάσει και τις δύο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε την 4,1 κι από ότι βλέπω τα έκανε ολίγον μπάχαλο ο βλάκας. Αντί να έχει slim base έχει ένα common των 20ΜΒ, και μετά αντί για essentials έχει κάτι zip των 60ΜΒ ανά κάθε συσκευή. Τι έκανε ο τύπος? Στόκος είναι?
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε την 4,1 κι από ότι βλέπω τα έκανε ολίγον μπάχαλο ο βλάκας. Αντί να έχει slim base έχει ένα common των 20ΜΒ, και μετά αντί για essentials έχει κάτι zip των 60ΜΒ ανά κάθε συσκευή. Τι έκανε ο τύπος? Στόκος είναι?

 

αν και δεν καταλαβαινω ολα τα τεχνικα - αυτα ειναι απο το σαιτ του

NOTE 1: No I haven't stopped working on slim, been focussing on HOX/SGS3. Trying to bring them to somewhat stable level and making some whole sale changes on over all stuff. Plus i have a young family :). Haven't touched linaro yet, not seeing drastic improvements. Stay tuned for more. 4.1 not even ready for betas yet.

 

 

NOTE 2: Overall change in how i am structuring Slim. No more Base + essentials + gapps. Device ROM + SLim Common ( which inclues slim gapps among other common non compiled stuff). Just flash Device ROM version AND Slim Common. you should be set.

 

From a Froyo/GB ROM

 

Download device_x.x.zip and Slim_Common.zip

Enter CWM Recovery, Wipe data, Format System ( In Mounts and Storage)

Flash Device_x.x.zip***, then Slim_Common.zip.

Reboot to system, Enjoy.

 

*** - If the flash is too quick ( < 5 seconds or so), reflash base before flashing essentials.

 

στους αστερισκους εχει προβλημα σιγουρα

παρολα αυτα σημερα εχει αλλαξει τις οδηγιες εγκαταστασης

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαβασα κι εγώ. Πλέον βάζεις πρώτα το αρχείο του κινητού σου και μετά το common.zip. Δεν έχει base και essentials... Δε μπορώ να καταλάβω το γιατί και δε μου αρέσει αυτό που έκανε, γιατί παλιά αν ήθελες να γυρίσεις σε στοκ κέρνελ, πέρναγες το essentials και τέλος. Τώρα θα πρέπει να περάσεις όλη την ρομ :mad:

Πρέπει να ανανεώσει τον οδηγό ο Νίκος για να μην υπάρξουν μπερδέματα :)

Link to comment
Share on other sites

παντως και με την 4 ειμαι ευχαριστημενος.πολυ γρηγορη και ελαφρια

 

Εγώ καλύτερη slim βρήκα την 3,0 έως 3,2 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλύτερη slim βρήκα την 3,0 έως 3,2 αν θυμάμαι καλά.

 

Μεχρι και την 3.4 δουλευε ρολοι μετα...jw6 ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα με την 3.2 και αυτη ειχα μεχρι το σαββατο.Αν δεν ειχα κανει την πατατα με το gps.conf δεν θα την αλλαζα.

Τωρα 2 ημερες με την 4.0 και σεμα 1,25 δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο παραπονο (βεβαια ειναι ακομα νωρις)

Παρολα αυτα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο οι ics και ειδικα η σλιμ, που ερχεται χωρις ολες τις περιτες εφαρμογες της samsung+google

Παντως αν και οποτε την αλλαξω παλι σε ics θα ψαχτω...η αληθεια ειναι ότι για καμμια ώρα που επαιξα με την jw6 μου φανηκε γρηγορη και με αμεση ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα με την 3.2 και αυτη ειχα μεχρι το σαββατο.Αν δεν ειχα κανει την πατατα με το gps.conf δεν θα την αλλαζα.

Τωρα 2 ημερες με την 4.0 και σεμα 1,25 δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο παραπονο (βεβαια ειναι ακομα νωρις)

Παρολα αυτα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο οι ics και ειδικα η σλιμ, που ερχεται χωρις ολες τις περιτες εφαρμογες της samsung+google

Παντως αν και οποτε την αλλαξω παλι σε ics θα ψαχτω...η αληθεια ειναι ότι για καμμια ώρα που επαιξα με την jw6 μου φανηκε γρηγορη και με αμεση ανταποκριση

 

Εγω αναμεσα σε αυτες παιζω μπαλα, οταν θελησω να εχω παλι ics θα βαλω την slim και οταν θα θελω στοκ θα βαζω την jw6 :p

Οτι καλυτερο για τον γαλαξια (μου :rolleyes:) αυτες οι ρομ!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε πούτη μου μόνο με την slim δε βλέπει modem και μετά περνώντας άλλο modem εμφανίζει λάθος ΙΜΕΙ? Τα νεύρα μου :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εμα ρε Νικο τοσο χαλια η τελευταια slim..;:confused:

μηπως δεν ακολουθησες σωστα την διαδικασια..;η κατι πηγε στραβα ή μαλλον ο Καναδος τα εκανε θαλασσα :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εμα ρε Νικο τοσο χαλια η τελευταια slim..;:confused:

μηπως δεν ακολουθησες σωστα την διαδικασια..;η κατι πηγε στραβα ή μαλλον ο Καναδος τα εκανε θαλασσα :rolleyes:

 

Εντάξει τελικά την έβαλα από την αρχή και απλά δεν έβλεπε modem. Πέρασα modem και πάλι καλά έδειξε το κανονικό ΙΜΕΙ, αλλιώς θα το είχα πετάξει στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

πριν περασω την τελευταια 4.1 εβαλα μεσα στο ZIP αρχειο στον καταλογο Apps το LatinIME.apk για τα ελληνικα, αλλα αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μην εχω καθολου Keyboard.

Κατεβασα το perfect keyboard για να να εχω καποιο keyboard.

Πως μπορω να βαλω τωρα το android keyboard που ερχεται με την SLIM ?

Ευχαριστω

 

Ακυρο, εκανα Copy Paste το LatinIME.apk στο System\Apps του αλλαξα permissions, εκανα Restart και Ο.Κ.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να περασω ελληνικο πληκτρολογιο??Ειδα την πρωτη σελιδα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως το κανω copy και πως βαζω τα permissions..χρησημοποιω το ΟΙ file manager???

 

Ακυρο...το Βρηκα...

Edited by i_am_ugf
Βρηκα την λυση
Link to comment
Share on other sites

Για να αναθερμάνω λίγο την κουβεντούλα, να αναφέρω ότι αποφάσισα να συνοδεύσω την απόλυσή μου από το στρατό με ένα ολικό ρεκτιφιέ του κινητού. Όντας ήδη 2+ μήνες στην CM9 είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό και πιο ανάλαφρο ένεκα καλοκαιριού. Προφανώς δεν υπήρχε άλλη επιλογή πέρα από την slim.

 

Η ρομ μπορώ να πω ότι με κατέπληξε ευχάριστα αφού με την CM9 τα πήγαινα άριστα και θεωρούσα ότι το κινητό δεν μπορούσε να δώσει κάτι περισσότερο. Με την τελευταία έκδοση λοιπόν σε συνδυασμό με τον semaphore βλέπω ίσως την καλύτερη διαχείριση μνήμης από τότε που χρησιμοποιώ τον γαλαξία. Οι εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα και όταν αναγκαστικά θα ελαχιστοποιησεις κάποια για να μιλήσεις ή να ασχοληθείς με κάτι παράλληλα, η εφαρμογή δεν θα κλείσει ούτε και θα προκαλέσει κολλήματα και fcs. Το δεύτερο που με ευχαρίστησε ιδιαίτερα είναι η πολύ καλή αυτονομία ήδη από τους πρώτους κύκλους φόρτισης. Αν συνυπολογίσουμε και την παραμετροποιηση της ρομ που φτάνει σε πολύ καλά επίπεδα έχουμε μία ωραιότατη έκδοση της ics που δίνει για μία ακόμη φορά νέο αέρα στον γαλαξία.

 

Δεδομένων των τελευταίων νέων και φημών που κυκλοφορούν σχετικά με την ενδεχόμενη έλευση της cm10 jb στο κινητό δεν βλέπω το λόγο να το αφήσω ακόμη για τον νέο του συγγενή. Αυτό που ζούμε με το γαλαξία είναι πρωτόγνωρο αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για μία συσκευή διετίας που σύμφωνα με τα επίσημα χείλη δεν θα μπορούσε να σηκώσει ούτε την ics...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Για να αναθερμάνω λίγο την κουβεντούλα, να αναφέρω ότι αποφάσισα να συνοδεύσω την απόλυσή μου από το στρατό με ένα ολικό ρεκτιφιέ του κινητού. Όντας ήδη 2+ μήνες στην CM9 είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό και πιο ανάλαφρο ένεκα καλοκαιριού. Προφανώς δεν υπήρχε άλλη επιλογή πέρα από την slim.

 

Η ρομ μπορώ να πω ότι με κατέπληξε ευχάριστα αφού με την CM9 τα πήγαινα άριστα και θεωρούσα ότι το κινητό δεν μπορούσε να δώσει κάτι περισσότερο. Με την τελευταία έκδοση λοιπόν σε συνδυασμό με τον semaphore βλέπω ίσως την καλύτερη διαχείριση μνήμης από τότε που χρησιμοποιώ τον γαλαξία. Οι εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα και όταν αναγκαστικά θα ελαχιστοποιησεις κάποια για να μιλήσεις ή να ασχοληθείς με κάτι παράλληλα, η εφαρμογή δεν θα κλείσει ούτε και θα προκαλέσει κολλήματα και fcs. Το δεύτερο που με ευχαρίστησε ιδιαίτερα είναι η πολύ καλή αυτονομία ήδη από τους πρώτους κύκλους φόρτισης. Αν συνυπολογίσουμε και την παραμετροποιηση της ρομ που φτάνει σε πολύ καλά επίπεδα έχουμε μία ωραιότατη έκδοση της ics που δίνει για μία ακόμη φορά νέο αέρα στον γαλαξία.

 

Δεδομένων των τελευταίων νέων και φημών που κυκλοφορούν σχετικά με την ενδεχόμενη έλευση της cm10 jb στο κινητό δεν βλέπω το λόγο να το αφήσω ακόμη για τον νέο του συγγενή. Αυτό που ζούμε με το γαλαξία είναι πρωτόγνωρο αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για μία συσκευή διετίας που σύμφωνα με τα επίσημα χείλη δεν θα μπορούσε να σηκώσει ούτε την isc...

 

Καλως τον Παναγιωτη, αφου το λες κι εσυ, το εχει πει κι ο Παρης δεν θα μου ξεφυγει, με την πρωτη ευκαιρια θα την περασω ελπιζω μονο να μην αργησω;)

Καλος πολιτης φιλε μου !!! :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Από χθες που εγκατέστησα πάνω στην slim τον τελευταίο semaphore το κινητό μου παρουσιάζει ένα παράξενο και ενοχλητικό φαινόμενο. Όταν το έχω κλειδωμένο χωρίς να το χρησιμοποιώ ξυπνάει από μόνο του μπαίνει στην lockscreen και μετά από λίγα δευτερόλεπτα σβήνει πάλι. Μπορεί να το κάνει για μερικές φορές και μετά να σταματήσει. Αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Από χθες που εγκατέστησα πάνω στην slim τον τελευταίο semaphore το κινητό μου παρουσιάζει ένα παράξενο και ενοχλητικό φαινόμενο. Όταν το έχω κλειδωμένο χωρίς να το χρησιμοποιώ ξυπνάει από μόνο του μπαίνει στην lockscreen και μετά από λίγα δευτερόλεπτα σβήνει πάλι. Μπορεί να το κάνει για μερικές φορές και μετά να σταματήσει. Αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο?

 

Οσο καιρο ειχα αυτο τον συνδυασμο δεν μου εκανε ποτε κατι τετοιο :rolleyes:

Γιατι δεν δοκιμαζεις να τον ξαναφλασαρεις..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω Ηρακλή. Έτσι, θα διαπιστώσω αν φταίει και ο kernel.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι εδώ και περίπου 3 μήνες με την σλιμ 3.4 και semaphore. Η συσκευή είναι στα καλύτερά της, αλλά ήρθε ο καιρός να προχωρήσω σε αναβάθμιση μιας και τελευταία κάνει κάποια άνευ λόγου ρισταρτ.

 

Θα ήθελα μόνο αν είναι εύκολο να μου επιβεβαιώσετε τα βήματα για να προχωρήσω στην αναβάθμιση.

 

Αρχικά, κατεβάζω από το site της rom το I9000_4.2.zip και το Slim_Common.zip.

Κάνω Full Wipe (wipe data factory reset και format system) μιας και είμαι σε έκδοση πριν της 3.7

Τα wipe cache, dalvik cache χρειάζονται ή γίνονται με το Full wipe?

Μετά περνάω το I9000_4.2.zip και το Slim_Common.zip και κάνω επανεκίννηση.

Μετά κατεβάζω και περνάω τον sempaphore και είμαι μια χαρά. Σωστά;

 

Ερωτήσεις: α) τις εφαρμογές που έχω περασμένες και ρυθμισμένες να τις κάνω μπακ απ και επαναφορα με το τιτανιουμ ή να τις ξαναβάλω από την αρχή για να γίνει καθαρή η νέα εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι εδώ και περίπου 3 μήνες με την σλιμ 3.4 και semaphore. Η συσκευή είναι στα καλύτερά της, αλλά ήρθε ο καιρός να προχωρήσω σε αναβάθμιση μιας και τελευταία κάνει κάποια άνευ λόγου ρισταρτ.

 

Θα ήθελα μόνο αν είναι εύκολο να μου επιβεβαιώσετε τα βήματα για να προχωρήσω στην αναβάθμιση.

 

Αρχικά, κατεβάζω από το site της rom το I9000_4.2.zip και το Slim_Common.zip.

Κάνω Full Wipe (wipe data factory reset και format system) μιας και είμαι σε έκδοση πριν της 3.7

Τα wipe cache, dalvik cache χρειάζονται ή γίνονται με το Full wipe?

Μετά περνάω το I9000_4.2.zip και το Slim_Common.zip και κάνω επανεκίννηση.

Μετά κατεβάζω και περνάω τον sempaphore και είμαι μια χαρά. Σωστά;

 

Ερωτήσεις: α) τις εφαρμογές που έχω περασμένες και ρυθμισμένες να τις κάνω μπακ απ και επαναφορα με το τιτανιουμ ή να τις ξαναβάλω από την αρχή για να γίνει καθαρή η νέα εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στην θεση σου θα εκανα τα εξης;

θα εβαζα μια στοκ 2.3.6, μετα semaphore για να εχω cwm recovery, μετα την τελευταια nightly, αμεσως μετα με την σειρα πρωτα το i9000 4.2 και απευθειας το slim common 4.2 , και τελος τον semaphore 1.2.6 και θα φυσαει :)

Ξερω ξερω, χρονοβορα διαδικασια αλλα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...