Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Swype για αλλαγή γλώσσας απλά θα σέρνεις το δάχτυλο από το ς κάτω αριστερά στο space και θα λάβει έτσι εύκολα εναλλαγή γλώσσας...

Sent using Swype (free from amazon) !

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Στο στοκ πληκτρολόγιο της Samsung έχει το πλήκτρο πρόχειρο το οποίο με εξυπηρετεί πολύ. Στο Swype+ Dragon που κατέβασα προχτές πώς μπορώ να το έχω;
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει και τα τρία πληκτρολόγια: smart keyboard, swifktey και swype. Χρησιμοποιούσα πότε το swiftkey και πότε το swype, μιας και πότε κολλούσε το ένα και πότε το άλλο. Χθες όμως και αφού είχα αρκετά κολλήματα με το swype (μου αρέσει περισσότερο σε σχέση με το swifktey), είπα να δοκιμάσω πάλι το smart keyboard που το είχα παροπλίσει. Μιας και δε με ενδιαφέρει το swiping στο να γράφω, αλλά το typing, το smart keyboard μου φάνηκε πολύ γρήγορο και βολικό.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει και τα τρία πληκτρολόγια: smart keyboard, swifktey και swype. Χρησιμοποιούσα πότε το swiftkey και πότε το swype, μιας και πότε κολλούσε το ένα και πότε το άλλο. Χθες όμως και αφού είχα αρκετά κολλήματα με το swype (μου αρέσει περισσότερο σε σχέση με το swifktey), είπα να δοκιμάσω πάλι το smart keyboard που το είχα παροπλίσει. Μιας και δε με ενδιαφέρει το swiping στο να γράφω, αλλά το typing, το smart keyboard μου φάνηκε πολύ γρήγορο και βολικό.

Αν θες δοκίμασε και αυτό εγώ έχω μια αυτό και μια στο SwiftKey είναι πολύ καλό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δοκίμασε και αυτό εγώ έχω μια αυτό και μια στο SwiftKey είναι πολύ καλό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5

 

το εχω βαλει και εγω σε κινεζικο ταμπλετ, πολυ καλο εχω να πω

Link to comment
Share on other sites

Σε AOSP ρομ στην Nav Bar το Swype μου βγάζει αριστερά και δεξιά τα βελάκια για μετακίνηση του κέρσορα.

Γίνεται κάτι τέτοιο σε στοκ Samsung Rom;

Υπόψιν έχω ενεργοποιήσει την Nav Bar.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Σε AOSP ρομ στην Nav Bar το Swype μου βγάζει αριστερά και δεξιά τα βελάκια για μετακίνηση του κέρσορα.

Γίνεται κάτι τέτοιο σε στοκ Samsung Rom;

Υπόψιν έχω ενεργοποιήσει την Nav Bar.

Αυτό που λες είναι feature που μπήκε πριν 3 περίπου μήνες στις CM rom και από τότε βλέπω πως το υιοθέτησαν και άλλες AOSP rom.

 

Δε νομίζω να μπορείς να το βάλεις σε stock rom.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξη ελληνικής φωνητικής πληκτρολόγησης πλέον και στο Android.

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και Εισαγωγή -> Φωνητική Αναζήτηση -> Γλώσσες και από τη λίστα να επιλέξει τα Ελληνικά.

Όσοι διαθέτουν αγγλικό μενού, θα βρουν τη σχετική ρύθμιση ακολουθώντας τη διαδρομή Settings -> Language & Input -> Voice Search -> Language, επιλέγοντας φυσικά τα Ελληνικά στο τελευταίο βήμα.

ΣΕ οποιον δεν φαινεται καντε απεγκατασταση το google search και μετα ξαναεγκατασταση και τα δειχνει στην επιλογη γλωσσας μετα.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

και με το module Swype tweaks από το xposed framework μπορείς να χρησιμοποιείς την φωνητική πληκτρολόγηση και στο Swype...Επιτέλους η Google κατάλαβε πως υπάρχουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μα το Swype δεν έχει φωνητική πληκτρολόγηση ούτως ή άλλως;

 

Έχει και μάλιστα πολύ καλή.

και με το module Swype tweaks από το xposed framework μπορείς να χρησιμοποιείς την φωνητική πληκτρολόγηση και στο Swype...Επιτέλους η Google κατάλαβε πως υπάρχουμε...

Μα το swype έχει αυτήν την επιλογή πάνω από ένα χρόνο χωρίς κανένα μοντουλες

Link to comment
Share on other sites

Έχει και μάλιστα πολύ καλή.

 

Μα το swype έχει αυτήν την επιλογή πάνω από ένα χρόνο χωρίς κανένα μοντουλες

Ναι ρε παιδιά το ξέρω.Αλλά της Google είναι αρκετά καλύτερο μετά από εκτενείς δοκιμές που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά το ξέρω.Αλλά της Google είναι αρκετά καλύτερο μετά από εκτενείς δοκιμές που έκανα.

 

Καλύτερο ή γρηγορότερο; Γιατί το swype πιάνει και "." ";" "," κτλ. Της google τα πιάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο ή γρηγορότερο; Γιατί το swype πιάνει και "." ";" "," κτλ. Της google τα πιάνει;

Όχι, δεν τα πιάνει κι αυτό είναι ένα μείον.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε με τα σημεία στίξης; αν εννοείτε ότι το Swype τα προσθέτει με σύρσιμο, δεν νομίζω πως είναι τίποτα ιδιαίτερο. Ένας από τους κυριότερους λόγους που έχω παροπλίσει το Swype είναι ότι μετά το κόμμα, δεν βάζει κενό. Πρέπει να μπει το κόμμα με swipe.

Στο μόνο που υστερεί το πληκτρολόγιο της Google, είναι το λεξικό του, που τουλάχιστον στα ελληνικά είναι... ανύπαρκτο. Μετά από αρκετό καιρό όμως, το έχω φέρει εκεί που θέλω και δύσκολα το αλλάζω.

Εκτός και αν εννοείτε το κόμμα κλπ με φωνητική πληκτρολόγηση.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το swype μετά το κόμμα, μια χαρά βάζει κενό. Δεν βάζει στην τελεία και στο ερωτηματικό. Όσον αφορά τα σημεία στίξης, για την φωνητική λέμε.
Link to comment
Share on other sites

Το Swype είναι κορυφαίο στην φωνητική συνολικά. Της google θέλει πολύ δρόμο ακόμα. Μέχρι να "καταλάβει" ότι είναι ελληνικά μερικές φορές, τα γράφει όλα στα αγγλικά και μετά αλλάζει όλη την πρόταση στα ελληνικά. Είναι γρηγορότερο ίσως, αλλά όχι πιο αξιόπιστο. Τα σημεία στίξης είναι σοβαρό πρόβλημα. Τελικά το μόνο μείον του Swype για μένα είναι πως είναι "βαρύτερο" και κάπως πιο "αργό" ,αλλά είμαι πιο ήσυχος για το αποτέλεσμα.

Τα έχω δοκιμάσει σε 3 smartphones & 1 tablet .

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο δουλεύει αρκετά καλά. Σίγουρα στο Swype καλύτερα. Έχει δρόμο η Google που έχει κάνει άλματα τον τελευταίο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Για τους root χρήστες και λάτρεις του Swype προτείνω το παρακάτω module.. δίνει τη δυνατότητα theming αλλά και εναλλαγής σε Google φωνητική αναγνώριση αντί του Dragon για όποιον ενδιαφέρεται.

 

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/mod-swypetweaks-v1-1-0-t2646572

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Το Swype είναι κορυφαίο στην φωνητική συνολικά. Της google θέλει πολύ δρόμο ακόμα. Μέχρι να "καταλάβει" ότι είναι ελληνικά μερικές φορές, τα γράφει όλα στα αγγλικά και μετά αλλάζει όλη την πρόταση στα ελληνικά. Είναι γρηγορότερο ίσως, αλλά όχι πιο αξιόπιστο. Τα σημεία στίξης είναι σοβαρό πρόβλημα. Τελικά το μόνο μείον του Swype για μένα είναι πως είναι "βαρύτερο" και κάπως πιο "αργό" ,αλλά είμαι πιο ήσυχος για το αποτέλεσμα.

Τα έχω δοκιμάσει σε 3 smartphones & 1 tablet .

 

Όταν έχεις και τις δύο γλώσσες στη φωνητική αναγνώριση, μπορεί να καθυστερήσει λίγο να καταλάβει σε ποια μιλάς. Θεωρώ ότι είναι πλεονέκτημα όμως, γιατί στο Swype πρέπει να έχεις επιλέξει τη γλώσσα εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς με note ii να του δουλέψει η πρόβλεψη λέξης στην εφαρμογή s note με το swiftkey ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...