Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την δοκιμή του gboard, επέστρεψα στο SwiftKey. Σε καμία περίπτωση το gboard δεν με ικανοποίησε στην πρόβλεψη λέξεων και στο ακατανόητο να μην μπαίνει αυτόματα κενό έπειτα από σημείο στίξης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όσο λειτουργεί θα το δουλεύω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι και εγώ το ίδιο θα πράξω. Απλά μου προκαλεί εντύπωση, γιατί δεν έχει αλλάξει κάτι στην εφαρμογή το τελευταίο καιρό μετά την ανακοίνωση για "κλείσιμο" και λέω "γιατί να φεύγει ο κόσμος; Αφού λειτουργεί όπως και πριν."

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Δάκρυα μόνο πιστέ ακόλουθε!

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πολύ καλό.

 

Και εγώ παραμένω στο swipe, κάποιοι δυσκολευόμαστε πραγματικά να προσαρμοστούμε σε άλλο.

Έχω κρατήσει και backup του apk, ώστε να το έχω και στο μέλλον, όσο δουλεύει ακόμη εννοείται.

Αν βγει κάτι σαν αυτό, το βλέπουμε. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο παράπονο που έχω από το SwiftKey, είναι ότι πάσχει λίγο στις πτώσεις κ κλίσεις. Σχεδόν ποτέ δεν τις μαντεύει σωστά. Κάτι που το touchpal έκανε υποδειγματικά.

 

Δε βλέπω κάνα μήνυμα για touchpal. Το δουλεύει κανείς? Έχει ακόμα το ίδιο πλάνο με συνδρομή? Από διαφημίσεις, τα ίδια?

me > you
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο παράπονο που έχω από το SwiftKey, είναι ότι πάσχει λίγο στις πτώσεις κ κλίσεις. Σχεδόν ποτέ δεν τις μαντεύει σωστά. Κάτι που το touchpal έκανε υποδειγματικά.

 

Δε βλέπω κάνα μήνυμα για touchpal. Το δουλεύει κανείς? Έχει ακόμα το ίδιο πλάνο με συνδρομή? Από διαφημίσεις, τα ίδια?

 

5 euro το χρόνο ! θα αγοράσω όλοι την σαπίλα του μάρκετ αυτό όμως όχι γιατί το θεωρώ κοροϊδία

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

5 euro το χρόνο ! θα αγοράσω όλοι την σαπίλα του μάρκετ αυτό όμως όχι γιατί το θεωρώ κοροϊδία
Εγώ πάλι τα δίνω και για μένα και για τη γυναίκα μου γιατί με έχει βολέψει όσο κανένα άλλο και τα έχω δοκιμάσει όλα.

Είναι κοροϊδία όντως αλλά απ την άλλη μισό ευρώ το... μήνα πάει στην ευχή για να έχω το πληκτρολόγιο που με βολεύει και χρησιμοποιώ καθημερινά

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα όργανα στο Swype.

Πρώτο κρούσμα: πήγα να τονίσω ένα γράμμα (με παρατεταμένο πάτημα στο γράμμα) και δεν εμφανίζονταν οι επιλογές του γράμματος...

Έκανα ένα restart την εφαρμογή και έφτιαξε.

Δεύτερο κρούσμα: πήγα να γράψω ένα κωδικό σε Wi-Fi και απλά δεν εμφανιζόταν το πληκτρολόγιο. Γύρισα σε gboard, ξαναγύρισα στο Swype, και απλά έφτιαξε.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κανει αλλα κουλα:

εστησα δυο νεα τηλεφωνα, και ενω μου βγαλε την πιστη μεχρι να φερει τις λεξεις που συχρονιζω,

δεν μου τις προτεινει!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κανει αλλα κουλα:

εστησα δυο νεα τηλεφωνα, και ενω μου βγαλε την πιστη μεχρι να φερει τις λεξεις που συχρονιζω,

δεν μου τις προτεινει!

Τουλάχιστον οι τόνοι δουλεύουν άψογα :)
me > you
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δουλεύουν typing πληκτρολόγια, το Fleksy μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις και με την επαναφορά της δυνατότητας αποθήκευσης του προσωπικού λεξιλογίου σε google λογαριασμό ώστε να μην χάνεται και να μεταφέρεται από συσκευή σε συσκευή, είναι μια χαρά. Κουράζει στην αρχή γιατί το λεξιλόγιο του είναι φτωχό αλλά μετά πάει αέρας. Το swiftkey είναι ανώτερο βέβαια σε προβλέψεις και λεξιλόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δουλεύουν typing πληκτρολόγια, το Fleksy μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις και με την επαναφορά της δυνατότητας αποθήκευσης του προσωπικού λεξιλογίου σε google λογαριασμό ώστε να μην χάνεται και να μεταφέρεται από συσκευή σε συσκευή, είναι μια χαρά. Κουράζει στην αρχή γιατί το λεξιλόγιο του είναι φτωχό αλλά μετά πάει αέρας. Το swiftkey είναι ανώτερο βέβαια σε προβλέψεις και λεξιλόγιο.

 

Λογικό να είναι φτωχό, αφού τα ελληνικά τα έχει ακόμα σε beta :angry:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δουλεύουν typing πληκτρολόγια, το Fleksy μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις και με την επαναφορά της δυνατότητας αποθήκευσης του προσωπικού λεξιλογίου σε google λογαριασμό ώστε να μην χάνεται και να μεταφέρεται από συσκευή σε συσκευή, είναι μια χαρά. Κουράζει στην αρχή γιατί το λεξιλόγιο του είναι φτωχό αλλά μετά πάει αέρας. Το swiftkey είναι ανώτερο βέβαια σε προβλέψεις και λεξιλόγιο.
Ήμουν από τους πρώτους που είχα αγοράσει το Fleksy (μαζί με διάφορα skins και δεν θυμάμαι τι άλλο), μιλούσα αρκετά και με τον Δημήτρη, τον υπεύθυνο της εταιρίας.

 

Το πληκτρολόγιο όμως είχε σταματήσει για ένα μεγάλο διάστημα να αναπτύσσεται και να υποστηρίζεται, οπότε πλέον είμαι επιφυλακτικός.

Το δοκίμασα για λίγο όταν ξαναβγήκε στο Play, όμως χάθηκε το λεξιλόγιό μου που το είχα εμπλουτίσει αρκετά με δικές μου λέξεις, χάθηκαν όλα όσα είχα αγοράσει (κάποια μού τα έκαναν restore, όχι όλα), δεν ξανά ασχολούμαι.

 

Εδώ θέλω να κάνω στη άκρη και το Swype γιατί ποιος ξέρει μέχρι πότε θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε, όμως το Gboard δεν λέει να αποθηκεύσει με τίποτε τις λέξεις που προσπαθώ να γράψω με swipe!!!!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αποθηκεύει τις λέξεις το GBoard.

Υποτίθεται πως το κάνει αυτόματα.

 

Εγώ σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα εκτός από κάποιες λίγες που επιμένει να μην τις μαθαίνει... Big time!

Το "φαΐ" πχ.. με ΤΊΠΟΤΑ μιλάμε. Κοντεύω να το σπάσω όποτε θέλω να γράψω την λέξη κ δεν το κάνει ποτέ.

Επίσης το "άτιμος"... Επίσης ΠΟΤΈ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αποθηκεύει τις λέξεις το GBoard.

Υποτίθεται πως το κάνει αυτόματα.

 

Εγώ σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα εκτός από κάποιες λίγες που επιμένει να μην τις μαθαίνει... Big time!

Το "φαΐ" πχ.. με ΤΊΠΟΤΑ μιλάμε. Κοντεύω να το σπάσω όποτε θέλω να γράψω την λέξη κ δεν το κάνει ποτέ.

Επίσης το "άτιμος"... Επίσης ΠΟΤΈ!!

Να ήταν μόνο αυτές οι λέξεις που δεν αποθηκεύει.... Σε πληροφορώ φίλε πως εμένα τουλάχιστον, δεν αποθηκεύει καμία λέξη. Και αν το κάνει θα είναι για λίγο και όταν γράψεις την λέξη στην ίδια εφαρμογή. Τι εννοώ; γράφω συχνά σημειώσεις στο Keep. Ε, για λίγο αποθηκεύει την λέξη για να την γράψω ξανά στο Keep. Αλλού όχι.

SwiftKey λοιπόν και τίποτα άλλο. Αποθηκεύει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο αυτές οι λέξεις που δεν αποθηκεύει.... Σε πληροφορώ φίλε πως εμένα τουλάχιστον, δεν αποθηκεύει καμία λέξη. Και αν το κάνει θα είναι για λίγο και όταν γράψεις την λέξη στην ίδια εφαρμογή. Τι εννοώ; γράφω συχνά σημειώσεις στο Keep. Ε, για λίγο αποθηκεύει την λέξη για να την γράψω ξανά στο Keep. Αλλού όχι.

SwiftKey λοιπόν και τίποτα άλλο. Αποθηκεύει τα πάντα.

Όχι σε εμένα δεν γίνεται αυτό...

Δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει στην περίπτωσή σου!

Link to comment
Share on other sites

Το gboard και σε μένα δεν αποθήκευε καμία λέξη, γι αυτό και δεν το κράτησα, αλλά διαβάζοντας εδώ ότι σε κάποιους αποθηκεύει και σε άλλους όχι, λέω μήπως σχετίζεται αυτό με την έκδοση Android;

Εγώ είμαι με 5.1

 

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το gboard και σε μένα δεν αποθήκευε καμία λέξη, γι αυτό και δεν το κράτησα, αλλά διαβάζοντας εδώ ότι σε κάποιους αποθηκεύει και σε άλλους όχι, λέω μήπως σχετίζεται αυτό με την έκδοση Android;

Εγώ είμαι με 5.1

 

Tapatalk

 

Το ιδιο και σε μενα γιαυτο και πηγα swiftkey

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την έκδοση Android γιατί το έβαλα σε 3 διαφορικές εκδόσεις και τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Και για μένα αυτός ήταν ο βασικός λόγος που δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το gboard.

 

Από κει και πέρα το fleksy αυτή την στιγμή λειτουργεί άψογα, έχω τεστάρει το sync του με τον λογαριασμό και έχω μεταφέρει λεξιλόγιο σε άλλη συσκευή και κάθε μήνα σχεδόν βγάζει ενημέρωση, οπότε σίγουρα δεν το έχουν παρατήσει.

Τον καιρό που το παράτησαν (για 1-1μιση χρόνο) δούλεψα σχεδόν αποκλειστικά το swiftkey το οποίο για μένα είναι top σε προβλέψεις/λεξιλόγιο αλλά παραμένει κάπως "βαρύ" . Δεν έχει και τα gestures του fleksy τα οποία αν τα συνηθίσεις είναι τρομερά βολικά.

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα αυτός ήταν ο βασικός λόγος που δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το gboard.

 

Από κει και πέρα το fleksy αυτή την στιγμή λειτουργεί άψογα, έχω τεστάρει το sync του με τον λογαριασμό και έχω μεταφέρει λεξιλόγιο σε άλλη συσκευή και κάθε μήνα σχεδόν βγάζει ενημέρωση, οπότε σίγουρα δεν το έχουν παρατήσει.

Τον καιρό που το παράτησαν (για 1-1μιση χρόνο) δούλεψα σχεδόν αποκλειστικά το swiftkey το οποίο για μένα είναι top σε προβλέψεις/λεξιλόγιο αλλά παραμένει κάπως "βαρύ" . Δεν έχει και τα gestures του fleksy τα οποία αν τα συνηθίσεις είναι τρομερά βολικά.

 

Ερωτηματικο επανω αριστερα και τελικο ς προσθεσαν στο ελληνικο πληκτρολογιο στην κυρια οθονη?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηματικο επανω αριστερα και τελικο ς προσθεσαν στο ελληνικο πληκτρολογιο στην κυρια οθονη?

 

Όχι. Τελικό "ς" βγαίνει με πατημένο το Σ σαν επιλογή και ερωτηματικό (το λατινικό "?") με πατημένο το πλήκτρο στα δεξιά το space bar.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Τελικό "ς" βγαίνει με πατημένο το Σ σαν επιλογή και ερωτηματικό (το λατινικό "?") με πατημένο το πλήκτρο στα δεξιά το space bar.

 

Υπάρχει και το δικό μας ερωτηματικό. Είναι κάτω από το 4.

Όντως, τα gestures είναι εθισμός... Αν τα συνηθίσεις, κόλλησες.

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Google, αν αντιγράψεις το πως αποθηκεύονται οι λέξεις στο Swype θα τους κλείσεις όλους... Αλλά που...

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...