Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραπέμπω δύο screen shots για να δεις τι εννοώ. Στο swype τα γράμματα υπάρχουν στο επάνω μέρος μεν, αλλά θα πρέπει να πατάς παρατεταμένα, ενώ στο SwiftKey υπάρχουν μόνα τους και βολεύει περισσότερο εάν θες να γράφεις πολλούς αριθμούς.

 

Και στο Touchpal ενώ οι αριθμοί είναι μαζί με τα γράμματα, τα εισάγεις με μία κίνηση χωρίς να περιμένεις - έτσι έχεις και την ταχύτητα εισαγωγής και γλιτώνεις το χώρο της παραπάνω γραμμής. Επιπλέον, το ίδιο ισχύει και στους ειδικούς χαρακτήρες που έχουν όλα τα άλλα πλήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλημερα παιδια,ψαχνω ενα πληκτρολογιο που τα γραμματα να μην ειναι κολλημενα μεταξυ τους αλλα να υπαρχει ενα κενο για να αποτρεπει τα λαθη στην γρηγορη πληκτρολογιση.Κατα καιρους εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα,τι εχετε να προτεινετε?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,ψαχνω ενα πληκτρολογιο που τα γραμματα να μην ειναι κολλημενα μεταξυ τους αλλα να υπαρχει ενα κενο για να αποτρεπει τα λαθη στην γρηγορη πληκτρολογιση.Κατα καιρους εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα,τι εχετε να προτεινετε?

Fleksy .....

Link to comment
Share on other sites

Fleksy .....

 

Το εχω αλλα μου την σπαει που δεν εχει ερωτηματικο στο κεντρικο μενου,δεν εχει τελικο ς στο κεντρικο μενου.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται το SwiftKey να μην τονιζει τα κεφάλαια;;

Απο οτι ειδα το κανει και το swype. Μονο το google keyboard δεν τα τονιζει. Μπορω καπως να το αλλαξω;

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Το εχω αλλα μου την σπαει που δεν εχει ερωτηματικο στο κεντρικο μενου,δεν εχει τελικο ς στο κεντρικο μενου.

Προσθεσαν στην τελευταία τους αναβάθμιση και το τελικό σ..

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσαν στην τελευταία τους αναβάθμιση και το τελικό σ..

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το δοκιμασω σε λιγο και θα γραψω εντυπωσεις :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία αναβαθμιση; που ακριβώς φίλε μου;

 

Την εχεις και δεν υπαρχει?

 

Edit : Οντως δεν υπαρχει αλλα θα την κρατησω προς το παρον.

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις και δεν υπαρχει?

 

Edit : Οντως δεν υπαρχει αλλα θα την κρατησω προς το παρον.

Δουλεύω πολύ το Fleksy εδώ και καιρό. Ναι μεν μπορείς να βάλεις το "ς " αλλά με απευθείας πληκτρολόγηση όχι.

Είναι και το μόνο αρνητικό πιστεύω.

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο τα βλέπω ξανά και ξανά τόσο βλέπω ότι το TouchPal έχει γίνει πια μακράν το καλύτερο. Ειδικά βλέποντας τις φωτογραφίες με τις διατάξεις σε τάμπλετ τόσο του Swype όσο και του swiftkey, όπου δεξιά και αριστερά υπάρχει άχρηστος χώρος. Απορώ, θεωρούν τόσο αναγκαία την ύπαρξη του κουμπιού tab;
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται το SwiftKey να μην τονιζει τα κεφάλαια;;

Απο οτι ειδα το κανει και το swype. Μονο το google keyboard δεν τα τονιζει. Μπορω καπως να το αλλαξω;

Το έψαχνα και εγώ αλλά δεν βρήκα κάτι.Αν το έχει βρει κάποιος ευπρόσδεκτος.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας ενδιαφέρει ο τονισμός των κεφαλαίων από τη στιγμή που μπορείτε να γράφετε κανονικά με μικρά και το μήνυμα να πηγαίνει με κεφαλαία χωρίς τόνους στον παραλήπτη ;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας ενδιαφέρει ο τονισμός των κεφαλαίων από τη στιγμή που μπορείτε να γράφετε κανονικά με μικρά και το μήνυμα να πηγαίνει με κεφαλαία χωρίς τόνους στον παραλήπτη ;

Αν το τηλεφωνο είναι στα Αγγλικά, δεν συμβαίνει αυτό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας ενδιαφέρει ο τονισμός των κεφαλαίων από τη στιγμή που μπορείτε να γράφετε κανονικά με μικρά και το μήνυμα να πηγαίνει με κεφαλαία χωρίς τόνους στον παραλήπτη ;

Σε πολλές περιπτώσεις δεν γίνεται η μετατροπή αυτή.

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και πάνω που ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Swype, έκανα μια δοκιμή σε όλα και τελικά κατέληξα στο TouchPal

Είχα καταλήξει στο Swype ως καλύτερο στο ελληνικό swiping και στη φωνητική πληκτρολόγηση, αλλά στο πρώτο έχει βελτιωθεί το TouchPal και στο δεύτερο η φωνητική πληκτρολόγηση της google, αρκεί να διαλέξεις μόνο ελληνικά στις γλώσσες

 

Παλιότερα μου έκανε κάτι κολλήματα το TouchPal, αν δεν μου τα κάνει πάλι, θα ξανακαταληξω σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ, έχω αγοράσει όλα τα keyboards και τα χρησιμοποιώ κατά καιρούς αλλά όλο στο touch pal γυρίζω.

Άλλα είναι σε μερικά σημεία καλύτερα σίγουρα αλλά το TP είναι καλύτερο στο σύνολο για μένα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιπτώσεις δεν γίνεται η μετατροπή αυτή.

 

Αν χρησιμοποιείς κατάλληλη εφαρμογή sms ( πχ chompsms με ρύθμιση συμπαγών μηνυμάτων ) και όχι καμιά stock, υπάρχει πάντα η επιλογή αυτής της μετατροπής ως ρύθμιση, οπότε όταν στέλνεις μήνυμα στους 70 χαρακτήρες, τα κρατά μικρά τονισμένα και όταν ξεπερνά τους 70 χαρακτήρες τα μετατρέπει σε κεφαλαία μη τονισμένα. Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής τα 3 τελευταία χρόνια περίπτωση να στείλω τονισμένα κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Update στο Swype!

Καλύτερη εισαγωγή αριθμών και καλύτερη πρόβλεψη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση του swype όσοι την βάλετε όλα οκ; Δεν χάλασαν πάλι τίποτα; να την περάσουμε άφοβα όσοι δεν την βάλαμε ακόμα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...