Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έκανα και εγώ την ενημέρωση, πολύ αναβαθμισμένο πιο σαφές στην πληκτρολόγηση και πιο smooth. Πλάκα έχει η λέξη που "φεύγει" από τα πλήκτρα προς το κείμενο...

 

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ο τρόπος που σβήνει.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Του έκανα και ένα uninstall/reinstall να σιγουρευτώ ότι και με τα ελληνικά όλα οκέι και νομίζω είμαι κοντά στο να βγάλω το SwiftKey μετά από μήνες.

Κατάφεραν να φτιάξουν ένα εξαιρετικό πληκτρολόγιο και μάλιστα free.

Ναι, έχει πλάκα το εφέ με τις λέξεις αν και τα βγάζω αυτά.

Η ευκολία που έχει στις ρυθμίσεις είναι ξεχωριστό προσόν. Κλείνω με 2 κινήσεις το Curve και το ενεργοποιώ όταν το χρειάζομαι για να έχω το punctuation και το gesture για τα κεφαλαία.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Η ευκολία που έχει στις ρυθμίσεις είναι ξεχωριστό προσόν. Κλείνω με 2 κινήσεις το Curve και το ενεργοποιώ όταν το χρειάζομαι για να έχω το punctuation και το gesture για τα κεφαλαία.

 

Δύο ερωτήσεις. Τι είναι αυτό το "punctuation" και πως λειτουργεί αυτό το gesture για τα κεφαλαία; :D

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου την δίνει στο TouchPal είναι πως δεν κολλάει το ερωτηματικό στην προηγούμενη λέξη και δεν βάζει αυτόματα κενό μετά από αυτό. Αυτό το κάνουν και το swiftkey και το Swype.

 

Εννοώ το ελληνικό ερωτηματικό γιατί στο αγγλικό το κάνει μια χαρά.

Edited by zalaros
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου την δίνει στο TouchPal είναι πως δεν κολλάει το ερωτηματικό στην προηγούμενη λέξη και δεν βάζει αυτόματα κενό μετά από αυτό. Αυτό το κάνουν και το swiftkey και το Swype.

 

Εμένα το κολλάει κανονικά το ερωτηματικό, στο κενό έχεις δίκιο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις. Τι είναι αυτό το "punctuation" και πως λειτουργεί αυτό το gesture για τα κεφαλαία; :D

Είναι τα σημεία στίξης και εννοώ και τα σύμβολα γενικότερα. Παρενθέσεις, κάθετοι κλπ. Όταν δεν έχεις ενεργοποιημένο το Curve αν κάνεις swipe προς τα κάτω σε ένα γράμμα εισάγει το σημείο στίξης που αντιστοιχεί και αν κάνεις swipe προς τα πάνω σου κάνει κεφαλαίο το γράμμα. :)

Το μόνο που μου την δίνει στο TouchPal είναι πως δεν κολλάει το ερωτηματικό στην προηγούμενη λέξη και δεν βάζει αυτόματα κενό μετά από αυτό. Αυτό το κάνουν και το swiftkey και το Swype.

 

Εννοώ το ελληνικό ερωτηματικό γιατί στο αγγλικό το κάνει μια χαρά.

Ισχύει. Αφήνει κενό πριν όταν γράφεις με πρόβλεψη. Επειδή συνήθως χρησιμοποιώ το αγγλικό δεν με ενοχλεί αλλά μπορούμε να στείλουμε ένα feedback να το διορθώσουν.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα σημεία στίξης και εννοώ και τα σύμβολα γενικότερα. Παρενθέσεις, κάθετοι κλπ. Όταν δεν έχεις ενεργοποιημένο το Curve αν κάνεις swipe προς τα κάτω σε ένα γράμμα εισάγει το σημείο στίξης που αντιστοιχεί και αν κάνεις swipe προς τα πάνω σου κάνει κεφαλαίο το γράμμα. :)

 

Ισχύει. Αφήνει κενό πριν όταν γράφεις με πρόβλεψη. Επειδή συνήθως χρησιμοποιώ το αγγλικό δεν με ενοχλεί αλλά μπορούμε να στείλουμε ένα feedback να το διορθώσουν.

 

Ε, στείλτε το βρε! :p

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Αφήνει κενό πριν όταν γράφεις με πρόβλεψη. Επειδή συνήθως χρησιμοποιώ το αγγλικό δεν με ενοχλεί αλλά μπορούμε να στείλουμε ένα feedback να το διορθώσουν.

Κι όμως παιδιά σε εμένα δεν αφήνει κενό ανάμεσα στην τελευταία λέξη και το ερωτηματικό ενώ έχω την πρόβλεψη ενεργή, όσες φορές κι αν δοκίμασα το κολλάει από πίσω. Μόνο που δεν δημιουργεί κενό για να ξεκινήσω την επόμενη λέξη και πρέπει πρώτα να πατήσω το space..
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως παιδιά σε εμένα δεν αφήνει κενό ανάμεσα στην τελευταία λέξη και το ερωτηματικό ενώ έχω την πρόβλεψη ενεργή, όσες φορές κι αν δοκίμασα το κολλάει από πίσω. Μόνο που δεν δημιουργεί κενό για να ξεκινήσω την επόμενη λέξη και πρέπει πρώτα να πατήσω το space..

 

Αυτό στο κάνει όταν έχεις γράψει όλη τη λέξη σωστά και πατήσεις ερωτηματικό. Αν πατήσεις να μπει η λέξη από την μπάρα με τις προτεινόμενες θα δημιουργήσει κενό. Η αλήθεια είναι ότι το χάλασαν περισσότερο από την προηγούμενη έκδοση σε αυτό το θέμα. Στείλτε όλοι μπας και το αλλάξουν γιατί άλλο μειονέκτημα δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο κάνει όταν έχεις γράψει όλη τη λέξη σωστά και πατήσεις ερωτηματικό. Αν πατήσεις να μπει η λέξη από την μπάρα με τις προτεινόμενες θα δημιουργήσει κενό. Η αλήθεια είναι ότι το χάλασαν περισσότερο από την προηγούμενη έκδοση σε αυτό το θέμα. Στείλτε όλοι μπας και το αλλάξουν γιατί άλλο μειονέκτημα δεν βρίσκω.

 

Α μάλιστα, έτσι συμφωνώ. Δεν μου είχε τύχει να πατήσω ερωτηματικό μετά από λέξη που επέλεξα απ'τη μπάρα. Κάτι άλλο που παρατήρησα εγώ, αφήνει πάντα ένα ενοχλητικό κενό μετά από απόστροφο, κάτι που προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ. Για να γράψω "απ'την" ας πούμε πρέπει να πατάω κι ένα space πριν το "την" διαφορετικά έχω το "απ' την". Ζω και με αυτό βέβαια και δεν είναι λόγος να μου χαλάσει τη συνολική εικόνα του πληκτρολογίου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, έτσι συμφωνώ. Δεν μου είχε τύχει να πατήσω ερωτηματικό μετά από λέξη που επέλεξα απ'τη μπάρα. Κάτι άλλο που παρατήρησα εγώ, αφήνει πάντα ένα ενοχλητικό κενό μετά από απόστροφο, κάτι που προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ. Για να γράψω "απ'την" ας πούμε πρέπει να πατάω κι ένα space πριν το "την" διαφορετικά έχω το "απ' την". Ζω και με αυτό βέβαια και δεν είναι λόγος να μου χαλάσει τη συνολική εικόνα του πληκτρολογίου.. :)

 

Σε εμένα μετά την απόστροφο δεν δημιουργεί κενό και αυτό για μένα είναι σωστό γιατί μπορεί να θέλεις να γράψεις "απ' την" αλλά και "να 'ρθεις".

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κείμενο έχει ελληνικά και αγγλικά, αφήνει κενό; denνομίζω

Σωστά δεν νομίζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το SwiftKey νομίζω πως είναι ακόμη μπροστά. Μπορεί να το πλησίασαν αρκετά, αλλά ακόμη μπροστά.

Εκτός του stock Google που είναι το καλύτερο :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το SwiftKey νομίζω πως είναι ακόμη μπροστά. Μπορεί να το πλησίασαν αρκετά, αλλά ακόμη μπροστά.

Εκτός του stock Google που είναι το καλύτερο :-)

 

Σε διόρθωση και λεξικό πάντως είναι χαλαρά πίσω. Μόνο σε πρόβλεψη υπερέχει.

Link to comment
Share on other sites

Το SwiftKey, όπως έχω ξαναπεί, έχει την καλύτερη ανοχή από ό,τι κυκλοφορεί όταν κάνεις πολλά λάθη και πρέπει να μαντέψει τι εννοείς. Παρόλα αυτά και το TouchPal είναι πολύ καλό σε αυτό.

Ο λόγος που μένω στο TouchPal είναι πως overall με καλύπτει περισσότερο από πλευράς λειτουργιών.

- Έχει τα gestures που μου λείπουν στο SwiftKey και την επεξεργασία λεξικού.

- Σε ρωτάει αν θες να προσθέσεις μια λέξη και δεν μαθαίνει αριθμούς και άλλα άκυρα. Και με αφήνει να βάλω και emoticons στο Viber! ;-)

- Δεν έχει τα κολλήματα του Swype καθώς είναι πολύ ελαφρύ.

- Έχει quick settings panel κι έτσι μπορώ να ενεργοποιώ / απενεργοποιώ το Curve και τη λειτουργία με το ένα χέρι όποτε με βολεύει.

- Μπορώ να κλείσω με μια κίνηση την πρόβλεψη κι έτσι γλιτώνω την επιπλέον εφαρμογή μηνυμάτων που δεν ήθελα έτσι κι αλλιώς να βάλω.

 

Σαφώς έχει κάτι θεματάκια με τα ερωτηματικά και τα κενά και γράφω περισσότερα γράμματα από ότι έγραφα στο SwiftKey (τουλάχιστον μέχρι να μάθει τη γραφή μου) αλλά για τις δικές μου ανάγκες είναι πιο ολοκληρωμένο. Τέλειο πληκτρολόγιο δεν υπάρχει, υπάρχει αυτό που μας ταιριάζει καλύτερα.

Όταν το κείμενο έχει ελληνικά και αγγλικά, αφήνει κενό; denνομίζω

Πρέπει να μην συμπληρώσω τη λέξη για να έχω αυτό το θέμα. Πράγμα που δεν το κάνεις γράφοντας φυσιολογικά. Συνήθως όταν το κάνω δεν θέλω κενό ανάμεσα.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Με κάψατε με τα πληκτρολόγια τελευταία!

Σειρά μου λοιπόν..

 

Αρνητικά:

 

1. Ενώ γράφεις με Swype* δεν σου δείχνει ταυτόχρονα τί λέξεις ψάχνει στη πάνω μπάρα (όπως κάνουν Swype + SwiftKey).

2. Αφού γράψεις μια λέξη δεν βάζει αυτόματα κενό σε μερικές περιπτώσεις. Για παράδειγμα αν μετά από μια ελληνική λέξη αλλάξεις γλώσσα και γράψεις σε άλλη, στα κολλάει.

3. Εάν γράψεις μια λέξη λάθος και πατήσεις επάνω της, δεν σου δίνει άλλες επιλογές λέξεων όπως τα άλλα 2.

 

Θετικά:

 

1. Φαίνεται πιο smooth/ελαφρύ από τα άλλα δύο.

2. Ακρίβεια πολύ καλύτερη από το SwiftKey, κοντά στο Swype.

3. Αφάνταστη ευκολία με τις συντομεύσεις αριθμών και συμβόλων.

4. Slide από το delete προς τα πίσω σβήνει ολόκληρη τη λέξη, εύκολα και γρήγορα!

5. Είναι δωρεάν.

 

Γενικά μου άρεσε και θα το κρατήσω για δοκιμή μερικές μέρες..

 

Υ.Γ. Συμφωνώ βασικά με όσα είπε η Ελένη, τώρα είδα το post

Link to comment
Share on other sites

Με κάψατε με τα πληκτρολόγια τελευταία!

Σειρά μου λοιπόν..

 

Νομίζω πως απλά και περιεκτικά με κάλυψες απόλυτα Σοφέ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο touch pal αυτό που μου την σπάει και συνεχίζω με το Swype είναι τα φτηνιάρικα skins που έχει και τα οποία μου χαλάνε όλη την αισθητική...Τους το είπα και στο play store...ελπίζω να εισακουσθώ...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο touch pal αυτό που μου την σπάει και συνεχίζω με το Swype είναι τα φτηνιάρικα skins που έχει και τα οποία μου χαλάνε όλη την αισθητική...Τους το είπα και στο play store...ελπίζω να εισακουσθώ...

 

Το βασικό του θέμα με μπλε, γκρι, μαύρο χρώμα μου αρέσει πολύ περισσότερο από το πορτοκαλί του Swype...Χρησιμοποιώ τώρα και τη μέθοδο εισαγωγής Τ+ και μου φαίνεται πιο γρήγορη από το swyping. Και αυτό σε κινητό με οθόνη 5ιντσών! :-)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο touch pal αυτό που μου την σπάει και συνεχίζω με το Swype είναι τα φτηνιάρικα skins που έχει και τα οποία μου χαλάνε όλη την αισθητική...

Πράγματι τα περισσότερα είναι χαμηλής αισθητικής, ωστόσο το default και τα Blue & Clasick είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα περισσότερα είναι χαμηλής αισθητικής, ωστόσο το default και τα Blue & Clasick είναι ok.

 

Μόλις μου απάντησαν στο play store ότι στο επόμενο update θα βάλουν επιλογή για να φτιάχνουμε μόνοι μας skin οπότε μάλλον όταν θα συμβεί αυτό θα φύγω για πάντα από το Swype...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το TouchPal. Θα το προσπαθήσω για λίγες μέρες. Φαίνεται να έχει μεγαλύτερες ανοχές από το Swiftkey. Βέβαια με χαλάνε κάποια πράγματα... όπως ότι δεν έχει χειρονομία για να αλλάζει γλώσσα. Ας είναι μόνο αυτό και θα το συνηθίσω...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το TouchPal. Θα το προσπαθήσω για λίγες μέρες. Φαίνεται να έχει μεγαλύτερες ανοχές από το Swiftkey. Βέβαια με χαλάνε κάποια πράγματα... όπως ότι δεν έχει χειρονομία για να αλλάζει γλώσσα. Ας είναι μόνο αυτό και θα το συνηθίσω...

 

Μπορειτε να αλλάξετε τη λειτουργία του κόμματος αριστερά απ'το space σε "εναλλαγή γλώσσας" για πιο γρήγορα (αλλάζει με ένα μόλις κλικ), έτσι κι αλλιώς υπάρχει κι άλλο κόμμα κάτω απ'το "Μ" που μπαίνει με gesture οπότε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...