Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που συνεχίζει να με χαλάει στο Swype, είναι πως εξακολουθεί μερικές φορές να μην γυρνάει την γλώσσα, με χειρονομία από το κουμπί Swype στο space. Πρέπει να κρατήσεις το space.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αυτό που συνεχίζει να με χαλάει στο Swype, είναι πως εξακολουθεί μερικές φορές να μην γυρνάει την γλώσσα, με χειρονομία από το κουμπί Swype στο space. Πρέπει να κρατήσεις το space.

 

Ισχύει. BUG που είχε και η beta έκδοση και έλεγα ότι θα διορθωθεί, αλλά δεν... Επίσης έχω παρατηρήσει πολλές φορές, όταν θες να προσθέσεις κείμενο ανάμεσα σε 2 παραγράφους, το Swype κολλάει. Γράφει αργά και η πορτοκαλί γραμμή που ενώνει τα γράμματα εμφανίζεται αφού έχεις σχηματίσει τη λέξη .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συνεχίζει να με χαλάει στο Swype, είναι πως εξακολουθεί μερικές φορές να μην γυρνάει την γλώσσα, με χειρονομία από το κουμπί Swype στο space. Πρέπει να κρατήσεις το space.

 

Αυτό ισχύει μόνο αν το φορτώσεις πρώτη φορά ή αν εντωμεταξύ έχεις αλλάξει πληκτρολόγιο και επανέλθεις στο swype. Μετά αλλάζει κανονικά με το gesture.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο αν το φορτώσεις πρώτη φορά ή αν εντωμεταξύ έχεις αλλάξει πληκτρολόγιο και επανέλθεις στο swype. Μετά αλλάζει κανονικά με το gesture.

 

Δεν άλλαξα κανένα πληκτρολόγιο. Το έχω σαν κύριο από την μέρα που το αγόρασα.

Το άλλο που παρατηρώ είναι ότι μου εμφανίζει μια πορτοκαλί υπογράμμιση κάτω από λέξεις που δεν θα έπρεπε, όπως την λέξη "άλλο", "αγόρασα", "έπρεπε"στο παρόν μήνυμα. Δεν μπορεί να γνωρίσει την λέξη "υπογράμμιση" αλλά να μην ξέρει το "δεν".

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που με ενοχλούν, όπως το ότι θα πρέπει να κάνω swipe κάθε φορά που βάζω κόμμα ή τέλεια για να αφήσει ένα κενό. Μετά τα εισαγωγικά δεν αφήνει κενό, το βάζεις μόνος σου και μάλιστα μετά εμφανίζει μήνυμα ότι δεν χρειάζεται να το κάνω αυτό και ότι το Swype το κάνει μόνο του όταν χρειάζεται.

Στα τελευταία, το swiftkey είναι το καλύτερο.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα κανένα πληκτρολόγιο. Το έχω σαν κύριο από την μέρα που το αγόρασα.

Το άλλο που παρατηρώ είναι ότι μου εμφανίζει μια πορτοκαλί υπογράμμιση κάτω από λέξεις που δεν θα έπρεπε, όπως την λέξη "άλλο", "αγόρασα", "έπρεπε"στο παρόν μήνυμα.

 

Και το "άλλο" και το "αγόρασα" και το "έπρεπε" που τα δοκίμασα επειδή τα ανάφερες μου τα βγάζει μια χαρά σωστά με τη μία χωρίς να μου τα υπογραμμίζει ώστε να τα αλλάξω.Δοκίμασε τα σε SMS μήπως είναι θέμα του internet browser σου.

 

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που με ενοχλούν, όπως το ότι θα πρέπει να κάνω swipe κάθε φορά που βάζω κόμμα ή τέλεια για να αφήσει ένα κενό

 

Δεν σε καταλαβαίνω ούτε σε αυτό.Εγώ όποτε βάζω κόμμα και μετά γράφω μια λέξη που αφήνει ένα κενό μετά το κόμμα.Τι στο καλό άλλο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς? :p

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Και το "άλλο" και το "αγόρασα" και το "έπρεπε" που τα δοκίμασα επειδή τα ανάφερες μου τα βγάζει μια χαρά σωστά με τη μία χωρίς να μου τα υπογραμμίζει ώστε να τα αλλάξω.Δοκίμασε τα σε SMS μήπως είναι θέμα του internet browser σου.

 

 

 

Δεν σε καταλαβαίνω ούτε σε αυτό.Εγώ όποτε βάζω κόμμα και μετά γράφω μια λέξη που αφήνει ένα κενό μετά το κόμμα.Τι στο καλό άλλο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς? :p

 

Το τελευταίο έχω αγορασμένο κανονικά, αλλά κάτι δεν κάνω σωστά ίσως.Τώρα βλέπω πως από τον chrome κάνει αυτά που λες.κενό όμως Δεν αφήνει και όπως βλέπεις το "τώρα"είναι κεφαλαίο ενώ το"κενό"ξεκινάει με μικρό.Μετά τα εισαγωγικά δεν υπάρχει κενό.

Τώρα άλλαξα σε SwiftKey και όλα γίνονται όπως "πρέπει". Δοκίμασε το να το δεις.

Νομίζω πως θα προτιμήσω το μαμά της 4.2.2, το οποίο θέλει βέβαια καλύτερη ακρίβεια.

Μπορεί να είμαι απλά παράξενος :-P

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Το FAQ το διαβάζει κανείς πριν παραπονεθεί για bugs;

 

Η αλλαγή έτσι λειτουργεί, δεν είναι bug. Είναι αλλαγή ανάμεσα στις πρόσφατες γλώσσες και όχι ανάμεσα σε όλες.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μοναδικό πάρα πολύ μικρό αρνητικό του καταπληκτικού Swype είναι ότι δεν έχει dedicated smiley key όπως είχε σε παλιότερες εκδόσεις.Το κουφό είναι ότι αν στο κινητό μου φορέσω ICS το έχει.Στη jelly bean μου το αντικαθιστά με το enter πράγμα το οποίο ( το να μπει στη θέση του smile το enter ) είχαν ζητήσει πολλοί χρήστες στο forum του Swype και έκαναν χαλάστρα σε όσους δεν γράφουμε με παραγράφους τα sms και θέλουμε dedicated χαμογελάκι :) Απορώ γιατί κάποιοι χρήστες χρησιμοποιούν enter στα sms,απορώ γιατί η Nuance πείστηκε από αυτή τη μερίδα χρηστών και τέλος απορώ γιατί στην ΙCS έχει το χαμογελάκι ενώ στην JB όχι. ( γεμάτος θεωρητικές απορίες είμαι :p ) Mπορεί ωστόσο αυτή η διαφορά μεταξύ ICS και JB να εντοπίζεται μόνο στο δικό μου μοντέλο.

 

Άντε να πάρει και την 1η θέση στις πωλήσεις αφού είναι η εταιρία που δημιούργησε αυτή τη φοβερή τεχνολογία και αξίζει Respect :)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μοναδικό πάρα πολύ μικρό αρνητικό του καταπληκτικού Swype είναι ότι δεν έχει dedicated smiley key όπως είχε σε παλιότερες εκδόσεις.Το κουφό είναι ότι αν στο κινητό μου φορέσω ICS το έχει.Στη jelly bean μου το αντικαθιστά με το enter πράγμα το οποίο ( το να μπει στη θέση του smile το enter ) είχαν ζητήσει πολλοί χρήστες στο forum του Swype και έκαναν χαλάστρα σε όσους δεν γράφουμε με παραγράφους τα sms και θέλουμε dedicated χαμογελάκι :) Απορώ γιατί κάποιοι χρήστες χρησιμοποιούν enter στα sms,απορώ γιατί η Nuance πείστηκε από αυτή τη μερίδα χρηστών και τέλος απορώ γιατί στην ΙCS έχει το χαμογελάκι ενώ στην JB όχι. ( γεμάτος θεωρητικές απορίες είμαι :p ) Mπορεί ωστόσο αυτή η διαφορά μεταξύ ICS και JB να εντοπίζεται μόνο στο δικό μου μοντέλο.

 

Άντε να πάρει και την 1η θέση στις πωλήσεις αφού είναι η εταιρία που δημιούργησε αυτή τη φοβερή τεχνολογία και αξίζει Respect :)

 

Διότι οι περισσότεροι το χρησιμοποιουν ίσως εκτός SMS. Email και γράψιμο σε φόρουμ απαιτεί πολύ μεγαλύτερη χρήση του keyboard από ότι τα SMS, και φυσικά εξυπηρετεί περισσότερο το enter από ότι τα smileys. Ίσως θα μπορούσαν να το βάλουν ως layout στα options. Το Swiftkey πάντως έχει το enter και τα smileys στο ίδιο κουμπί, με long press βγαίνει η λίστα με τα smileys.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Σωστός δεν το είχα σκεφτεί αυτό.Ίσως στο εξωτερικό να γράφουν περισσότερο στο internet σε σχέση με τα sms.Πάντως όταν φορούσα ICS είχε το πολύ καλό ότι μόνο στα sms έβγαζε το smile key και σε όλους τους άλλους τρόπους το enter.Εντάξει πάντως έχει το long press του Ζ ( όπως το long press του enter στο swiftkey που ανέφερες ) που κάπως με εξυπηρετεί.:)
Link to comment
Share on other sites

Το FAQ το διαβάζει κανείς πριν παραπονεθεί για bugs;

 

Η αλλαγή έτσι λειτουργεί, δεν είναι bug. Είναι αλλαγή ανάμεσα στις πρόσφατες γλώσσες και όχι ανάμεσα σε όλες.

Για μένα δεν είναι θέμα bug ή feature αλλά καλής και κακής υλοποίησης. Και θεωρώ ότι είναι κακή υλοποίηση το να πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το spacebar κάθε φορά που κάνω reboot και κυρίως κάθε φορά που αλλάζω πληκτρολόγιο. Υπάρχει πολύς κόσμος που δουλεύει με περισσότερα από ένα πληκτρολόγια και ο τρόπος που έχουν διαλέξει δεν είναι καθόλου εύχρηστος.

Διότι οι περισσότεροι το χρησιμοποιουν ίσως εκτός SMS. Email και γράψιμο σε φόρουμ απαιτεί πολύ μεγαλύτερη χρήση του keyboard από ότι τα SMS, και φυσικά εξυπηρετεί περισσότερο το enter από ότι τα smileys. Ίσως θα μπορούσαν να το βάλουν ως layout στα options. Το Swiftkey πάντως έχει το enter και τα smileys στο ίδιο κουμπί, με long press βγαίνει η λίστα με τα smileys.

Έτσι είναι. Λογικό να έχει το enter αντί για dedicated smileys key. Σε οποιαδήποτε άλλη γραφή πλην SMS το enter είναι απαραίτητο και πολλοί δεν χρησιμοποιούν smileys ούτε στα SMS. Ο τρόπος που έχει επιλέξει το SwiftKey πάντως, όντως, τα καλύπτει και τα δύο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή γλώσσας στο swype είναι μεγάλο μείον για μένα. Θεωρώ πολύ θεμελιώδες πράγμα την αλλαγή γλώσσας. Οι μόνοι που δεν την χρησιμοποιούν είναι οι αγγλόφωνοι. Κάθε keyboard θεωρώ ότι από τη σύλληψη του πρέπει να έχει έναν πολύ εργονομικό τρόπο αλλαγής των γλωσσών. Όχι ότι η αλλαγή στο swype το καθιστά unusable, αλλά αν χρησιμοποιείς και λοιπα keyboard τότε είναι ενοχλητικό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις όμως ότι δεν είναι λογικό μια εταιρία που φτιάχνει keyboard να στηρίζεται τόσο στο σκεπτικό ότι θα υπάρχουν χρήστες που θα χρησιμοποιούν παράλληλα για τους δικούς τους λόγους και άλλα keyboards πέρα από αυτό.Eγώ μόνο το Swype χρησιμοποιώ και αλλάζω εύκολα γλώσσα με σύρσιμο.Όποτε τυχαίνει να κάνω restart το κινητό ( βασικά κάνω σπάνια καθώς δεν υπάρχει λόγος για μένα ) κάνω ένα long press διαλέγοντας γλώσσα μια φορά και μετά αλλάζω κανονικά τις 2 γλώσσες με swiping.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις όμως ότι δεν είναι λογικό μια εταιρία που φτιάχνει keyboard να στηρίζεται τόσο στο σκεπτικό ότι θα υπάρχουν χρήστες που θα χρησιμοποιούν παράλληλα για τους δικούς τους λόγους και άλλα keyboards πέρα από αυτό.Eγώ μόνο το Swype χρησιμοποιώ και αλλάζω εύκολα γλώσσα με σύρσιμο.Όποτε τυχαίνει να κάνω restart το κινητό ( βασικά κάνω σπάνια καθώς δεν υπάρχει λόγος για μένα ) κάνω ένα long press διαλέγοντας γλώσσα μια φορά και μετά αλλάζω κανονικά τις 2 γλώσσες με swiping.

Δεν είναι έτσι. Ας πούμε εγώ έχω το Note και για να γράψω χειρόγραφα θα πρέπει οπωσδήποτε να γυρίσω σε stock keyboard. Από τη στιγμή, λοιπόν, που αυτή την δουλειά δεν μπορώ να την κάνω με το δικό τους πληκτρολόγιο θα πρέπει να την κάνω με κάποιο άλλο. Επίσης ο κόσμος που χρησιμοποιεί Emoji συνήθως χρησιμοποιεί και πληκτρολόγιο για αυτό γιατί το Android δεν περιλαμβάνει by default τέτοια δυνατότητα.

Συνεπώς, δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος δουλεύει κι άλλο keyboard εκτός από το δικό τους αλλά αν με το δικό τους μπορεί να κάνει κάποιος όλες τις δουλειές που θέλει ένας χρήστης. Όταν το swype αποκτήσει χειρόγραφο ανάλογο του stock, Emoji panel, πληκτρολόγηση με tap ανάλογη του Swiftkey και φυσικά διατηρώντας το άψογο swype του τότε μπορεί να θεωρεί πως δεν χρειάζεται κανείς να αλλάζει πληκτρολόγιο. Μέχρι τότε όμως καλό είναι να ακούσει και τους χρήστες και να αναθεωρήσει ως προς το συγκεκριμένο θέμα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας κι εγώ Swype πριν από τις παλιές καλές μέρες του 3.26 συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Έδιωξαν το κουμπί για αλλαγή πληκτρολογίου, το κουμπί για αλλαγή γλώσσας και το κουμπί για smileys.

Και τα τρία είχαν κάποια χρησιμότητα, ενώ για τα δύο τελευταία υπάρχουν λίγο πιο άβολες εναλλακτικές.

 

Για το πρώτο όμως - τη στιγμή που έχουν καταγεγραμμένα όλα τα παράπονα χρηστών στο φόρουμ, θα έπρεπε να είναι εμφανές ότι το Swype από μόνο του δεν αρκεί για όλες τις ανάγκες - αφήστε τουλάχιστον τη δυνατότητα να αλλάξουμε χωρίς να κάνουμε καταδύσεις στα μενού του λειτουργικού.

 

Να σημειώσω ότι μετά από προσπάθεια χρησιμοποιώ κι εγώ αποκλειστικά τις τελευταίες (beta) εκδόσεις, και έχω φύγει από το "παλιό" Swype. Πλέον είναι καλύτερο στα σημεία, αλλά θα προτιμήσω να γυρίσω στο παλιό, παρά να πληρώσω για ένα πληκτρολόγιο που δε με καλύπτει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

...ένα πληκτρολόγιο που δε με καλύπτει πλήρως.

 

Αυτό το τελευταίο για μένα δεν υπάρχει. Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι πληκτρολόγιο υπάρχει.

Από το ένα μου αρέσει κάτι που δεν έχει το άλλο. Το stock της 4.2.2 είναι αρκετά πιο ελαφρύ από όλα, αλλά έχω βαρεθεί να συμπληρώνω άγνωστες λέξεις και θέλει ακρίβεια, για το swype τα έγραψα παραπάνω αλλά έχει την καλύτερη πρόβλεψη, ενώ το SwiftKey έχει μερικά πράγματα που για μένα είναι σημαντικά και δεν τα κάνουν τα άλλα. Ακόμη και που ξέρει που να βάλει το "," την τέλεια αλλά και τα εισαγωγικά είναι σημαντικό και κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Θα ήθελα να μπορώ να σβήνω την τελευταία λέξη χωρίς παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού και στην λειτουργία για συνεχόμενη γραφή περνώντας πάνω από το space, να μην τα "χάνει" στην τρίτη - τέταρτη λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο για μένα δεν υπάρχει. Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι πληκτρολόγιο υπάρχει.

Από το ένα μου αρέσει κάτι που δεν έχει το άλλο. Το stock της 4.2.2 είναι αρκετά πιο ελαφρύ από όλα, αλλά έχω βαρεθεί να συμπληρώνω άγνωστες λέξεις και θέλει ακρίβεια, για το swype τα έγραψα παραπάνω αλλά έχει την καλύτερη πρόβλεψη, ενώ το SwiftKey έχει μερικά πράγματα που για μένα είναι σημαντικά και δεν τα κάνουν τα άλλα. Ακόμη και που ξέρει που να βάλει το "," την τέλεια αλλά και τα εισαγωγικά είναι σημαντικό και κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Θα ήθελα να μπορώ να σβήνω την τελευταία λέξη χωρίς παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού και στην λειτουργία για συνεχόμενη γραφή περνώντας πάνω από το space, να μην τα "χάνει" στην τρίτη - τέταρτη λέξη.

 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ! Τι στο καλό, τόσο μειοψηφία είμαστε!?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πολύ θα ήθελα να έβλεπα ένα post Swype vs Swiftkey, και τις απόψεις των χρηστών για το ένα ή το άλλο πρόγραμμα... Χρησιμοποιώ και τα 2, και πότε αλλάζω το ένα και πότε το άλλο μέχρι να αποφασίσω πιο θα κρατήσω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πολύ θα ήθελα να έβλεπα ένα post Swype vs Swiftkey, και τις απόψεις των χρηστών για το ένα ή το άλλο πρόγραμμα... Χρησιμοποιώ και τα 2, και πότε αλλάζω το ένα και πότε το άλλο μέχρι να αποφασίσω πιο θα κρατήσω.

 

Αρκετά ενδιαφέρον μου ακούγεται, αλλά αν στην έκδοση Android 5 κάνουν βελτιώσεις στο stock πληκτρολόγιο, δεν βλέπω να χρησιμοποιώ κανένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πολύ θα ήθελα να έβλεπα ένα post Swype vs Swiftkey, και τις απόψεις των χρηστών για το ένα ή το άλλο πρόγραμμα... Χρησιμοποιώ και τα 2, και πότε αλλάζω το ένα και πότε το άλλο μέχρι να αποφασίσω πιο θα κρατήσω.

 

Κατά βάση απευθύνονται σε διαφορετικούς χρήστες. Για tapping το swiftkey είναι το καλύτερο. Για swiping και φωνητική πληκτρολογηση καλύτερο είναι το swype.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ξαναρωτησει καποια στιγμη,αλλα ουτε που θυμαμαι ποσες σελιδες πισω και (το σηματνικοτερο) ποια ηταν και αν υπηρξε καποια απαντηση:O:O. χρησιμοποιουσα τo swiftkey για πολυ καιρο και τωρα αγορασα και το swype. υπαρχει καποιος τροπος να εισαγω στο λεξιλογιο του swype , τις λεξεις που εχω αποθηκευμενες στο swiftkey?

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά έχω βάλει το Swift Keys και όταν αλλάζω από unicode σε αυτόματο για μην βγάζει ερωτηματικά από 160 χαρακτήρες μου πάει σε 60 πως το διορθώνω αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορώ να κάνω για να έχω 160 χαρακτήρες πάντα?

 

Αν εισαι με στοκ, τότε μόνο strip unicode. Αλλιώς, βάζεις είτε GoSMS είτε Hancent που έχουν επιλογή να σου μετατρέπουν αυτόματα τα πάντα σε κεφαλαία (όπως κι αν τα έχεις γράψει εσύ) πριν το στείλεις.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...