Jump to content

Sony Ericcson T68i


brutus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Baggy

 

Υπαρχει ζοομ για την MCA-20?

 

 

Αντιγραφή από το site της Sony Ericsson:

 

Τι διαφορές έχουν μεταξύ τους τα διάφορα μοντέλα CommuniCam™ που κυκλοφορούν στην αγορά:

MCA-10, MCA-10 View, MCA-20 και MCA-25;

MCA-10 διαθέτει αισθητήρα CIF.

Η MCA-10 μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι 5 φωτογραφίες.

MCA-10 View:

Η CommuniCam™MCA-10 View έχει λίγο-πολύ τις ίδιες λειτουργίες με την MCA-10, αλλά με την MCA-10 View μπορείτε επίσης να βλέπετε μια προεπισκόπηση της φωτογραφίας στην οθόνη του τηλεφώνου.

MCA-20:

Με την CommuniCam™ MCA-20 μπορείτε να στέλνετε τις εικόνες σας ως e-mail ή MMS.

Αντί να χρησιμοποιείτε οπτικό σκόπευτρο, όπως με την MCA-10, μπορείτε να χρησιμοποιείτε την οθόνη του τηλεφώνου ως σκόπευτρο.

Η MCA-20 υποστηρίζει φωτογραφίες full VGA.

Η MCA-20 μπορεί να αποθηκεύσει 14-208 φωτογραφίες ανάλογα το μέγεθος κάθε φωτογραφίας.

MCA-25:

Η CommuniCam™MCA-25 έχει λίγο-πολύ τις ίδιες λειτουργίες με την MCA-20 αλλά με πρόσθετες δυνατότητες όπως το οπτικό σκόπευτρο, τα εφέ και το ψηφιακό ζουμ.

Η MCA-25 μπορεί να αποθηκεύσει 10-147 φωτογραφίες ανάλογα την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έχεις χρόνο... γιατί όχι;;; :rolleyes:

Όπως προαναφέρθηκε πρέπει να έχει και κάποια παιχνίδια extra... :p

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas. exw ki egw ena t68i . 8a i8ela na mou apantisei kapoios sta eksis

a)pws mporw na dw tin ekdosi tou kin mou

b)poia einai i teleutaia anava8misi kai ti epipleon prosferei

c)kai poso kostizei mia anava8misi.

euxaristw olous ek twn proterwn

kaitigarmpi fan club

 

join k eseis to fan club tis kaitoulas

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον garbofan

 

b)poia einai i teleutaia anava8misi kai ti epipleon prosferei

 

 

Sta ypoloipa den apantw giati yparxoyn sto thread kai mporeis na kaneis ton kopo na ta diabaseis.

Analogws ti ekdosh mporei na prosferei beltiwsh taxythtas sta menu/T9 , dior8wsh bugs, nea paixnidia.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vegos

Thanx, αλλά δεν έπαιξε με αυτούς. Για την ακρίβεια, δεν μπορούσα να κάνω ούτε pair τη συσκευή με το PC, ούτε τίποτα.

 

 

Poia einai h diadikasia gia pairing poy kaneis?

exeis dokimasei na kaneis to pairing apo ton ypologisth kai oxi apo to thlefwno ?

Sto site ths Belkin grafei oti prepei na ginetai apo to pc.

Link to comment
Share on other sites

@Sogoku που έγραψε " ...popo me afton to kodiko sta servis infos mou dixnei poles plirofories, alla den 3ero poia einai gia to litourgiko.

R6A012 leei stn arxi. na tis kanw update? mias ki exw ekgihsh..."

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Reignman

 

Αν έχεις χρόνο... γιατί όχι;;; :rolleyes:

Όπως προαναφέρθηκε πρέπει να έχει και κάποια παιχνίδια extra... :p

 

 

 

Σε επικοινωνία με Service Kαλλιθέας μου είπαν ελάχιστες μή ορατές διαφορές η R8A από την R6A ,ούτε παιχνίδια...και δεν αξίζει τον κόπο ,εκτός αν κολλάει το υπάρχων Software ή δεν κρατά η μπαταρία όσο νομίζετε ...

-Τι να υποθέσει κανείς ,άμα δεν πεί κάποιος πιό υπεύθυνα ,που έκανε αναβάθμιση και είδε διαφορά ? -Μπορεί (υποθετικά) να γίνει και χειρότερο το τηλ. από ότι το είχε συνηθίσει κανείς......

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις για το T68i:

 

1) Από τότε που το αναβάθμισα σε R8A015, κάνει restarts αρκετές φορές την ημέρα. Στα καλά καθούμενα ζητάει το PIN. Είναι πρόβλημα της νέας έκδοσης; Και πως λύνεται ( έχει βγει νεότερη; ). Η συσκευή είναι εντός εγγύησης. Μπορεί να μου την αντικαταστήσουν αν την παω στο service?

 

2) Αγόρασα τον Bluetooth adapter της Billionton και εγκατέστησα τους Widcomm drivers v. 1.3.2.7. Το τηλέφωνο επικοινωνεί με το PC, όμως με προβλήματα:

 

-> 2.1:

 

Αφού στείλω κάτι από το κινητό στο PC, μετά δεν μπορώ να το βρώ στο PC.

 

Π.χ. πηγαίνω από το μενού της συσκευής στο "Ψυχαγωγία" > Οι εικόνες μου. Επιλέγω μια φωτογραφία, πατάω το κουμπάκι κάτω από το YES > Αποστολή > Ως Bluetooth > Αποστολή σε ... Computer.

 

Στα Windows 2000 πετάγεται το μπαλονάκι:

 

Request to access PIM Item Transfer service

 

Bluetooth device 'T68i' is attempting to access the PIM Item Transfer Folder or PIM items on this computer. Click here to grant or deny permission.

 

Κάνω κλίκ και ανοίγει ενα παράθυρο:

 

Bluetooth device 'T68i' is sending file 'abc.gif' to your PIM Item Transfer Folder . Click OK to accept the file or Cancel to reject.

Allow access: For the current task

 

Επιλέγω OK και το αρχείο μεταφέρεται. Το θέμα είναι που μεταφέρεται; Που βρίσκεται το PIM Item Transfer Folder ?

 

-> 2.2:

 

Όταν κάνω συγχρονισμό με το Outlook (από το T68i IrMC Synchronization στο My Bluetooth Places), οι αριθμοί μεταφέρονται κανονικά, όμως στη θέση του ελληνικού oνόματος υπάρχουν αλφαριθμητικοί χαρακτήρες!

 

-> 2.3:

 

Δεν ανοίγει το Bluetooth Exchange Folder στο My Bluetooth Places. Συμβαίνει και σε σας αυτό;

 

Nα σημειώσω ότι στέλνω κανονικά αρχεία από το PC στο κινητό, επειδή διάβασα ότι σε κάποιους ούτε αυτό δεν δουλεύει. :!:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μάλλον ισχύει (?) αυτό που μου απάντησαν στην SE Καλλιθέας .....και η πρακτική να γίνει και χειρότερο το τηλ. από ότι το είχε συνηθίσει κανείς......
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

re pedia enas filos mou vrike peripou 150 evro to t68i metin kamera kai polla alla extra apo agglia alla den exei perasmena ta ellinika panw... tha mporei na pernei sms me ellinikous xaraktires i....??

meta mporei na tous valei apo monous tou meso ir i bt i cable me kapia anavathmisi (flash)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μαύρα τα ακούω βρε παιδιά τα πράγματα για την R8. :eek:

Αυτή τη στιγμή έχω R2 και ήθελα να την αναβαθμίσω για να

υποστηρίζει zoom για την MCA25... :happy: αλλά έτσι που μου

τα λέτε το σκέφτομαι δυο φορές... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Δύο ερωτήσεις για το T68i:

 

1) Από τότε που το αναβάθμισα σε R8A015, κάνει restarts αρκετές φορές την ημέρα. Στα καλά καθούμενα ζητάει το PIN. Είναι πρόβλημα της νέας έκδοσης; Και πως λύνεται ( έχει βγει νεότερη; ). Η συσκευή είναι εντός εγγύησης. Μπορεί να μου την αντικαταστήσουν αν την παω στο service?

 

 

Dokimases na kaneis master reset? Kamia fora xreiazetai meta to update.

Na sto alla3oyn den nomizw. Logika kanena update 8a kanoyn pali.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον powerulez

 

. tha mporei na pernei sms me ellinikous xaraktires i....??

meta mporei na tous valei apo monous tou meso ir i bt i cable me kapia anavathmisi (flash)

 

 

Monos toy den mporei na to kanei update gia na exei ellhnika. 8a prepei na paei se SP kai logika 8a plhrwsei.

Isws na thn glitwsei an einai entos eggyhshs kai zhthsei mono update tou software (kapoios eixe pei oti 8a perasoyn thn ellhnikh ekdosh)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Kwsths

 

Dokimases na kaneis master reset? Kamia fora xreiazetai meta to update.

Na sto alla3oyn den nomizw. Logika kanena update 8a kanoyn pali.

 

 

Είσαι σίγουρος ? - Αμα κάνει master reset ,το τηλ. επανέρχεται στην εργοστασιακή κατάσταση και κάνει restore και το αρχικό software που είχε όταν κατασκευάστηκε ή ζητά να εισάγεις την τότε version άμα δεν υπάρχει σε backup στο κινητό σου από την αναβάθμιση .

Το έκανε γνωστός μου και "καταστράφηκε" ! ,και ξανά SE service ,όπου

αυτή την φορά πλήρωσε !

Link to comment
Share on other sites

Hallo και πάλι.

Το παλιό κινητό χάλασε και το Τ68i είναι ανάμεσα στους υποψήφιους αντικαταστάτες, μιας και έχει φτυνήνει αρκετά πια. Θα θελα λοιπόν να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες όχι υπό το πρίσμα του φανατικού Ericssonakia, αλλά με νηφαλιότητα και σωστή κρίση.

 

1. Πού κυμαίνεται η αυτονομία του σε δίκτυο Vodafone και με τί είδους χρήση?

2. Έχει καλό πομποδέκτη ή μέτριο? (Το 2ο έχω ακούσει). Είναι αισθητό στην πράξη το γεγονός ότι έχει χαμηλό SAR?

3. Πόση είναι η πραγματική ελεύθερη μνήμη του? Είναι δυναμική? Τί προεγκατεστημένο μπορεί να διαγραφεί για να ελευθερωθεί μνήμη?

4. Αληθεύει ότι η ποιότητα κατασκευής και τα πλαστικά του δεν είναι και τα καλύτερα και ότι γρατσουνίζεται εύκολα?

5. Η τελευταία έκδοση λογισμικού του είναι η R8?

6. Πόσο κάνουν οι add-on κάμερες MCA-20, MCA-25?

7. Ποια είναι τα κυριότερα Bugs του και πόσα από αυτά έχουν διορθωθεί? Εξακολουθεί να υφίσταται ο χαμηλής έντασης ήχος ειδοποίησης για τα εισερχόμενα sms και η απουσία του τελικού ς? Πώς διαχειρίζεται τα ελληνικά στον τηλεφωνικό κατάλογο?

8. Η πλοήγηση στα μενού και το γράψιμο sms (ειδικά με το Τ9 ενεργοποιημένο) είναι αργή?

9. Συνεργάζεται καλά με υπέρυθρες και με bluetooth συσκευές?

10. Σε ποια χρώματα βγαίνει? (Μόνο σε λευκό και με γαλάζιο περίβλημα στην οθόνη?)

11. Φαίνεται σε γενικές γραμμές η οθόνη των 256 χρωμάτων στον ήλιο ή έχει τα προβλήματα του 610?

 

Αυτά για την ώρα.

Thnx :alien:

Link to comment
Share on other sites

1) 30' ομιλιας/ημέρα -72 ώρες stanby

2) Πολύ καλή λήψη-εκπομπή !

3)Τα μισά πράγματα που έχει (χονδρικά) μπορούν να διαγραφούν....κανένα πρόβλημα χωρητικότητας και για "σκληρή" χρήση εκτός αν θέλεις μεγάλα email ή ΜΜS ( με ασυμβατότητες όπως όλα τα δίκτυα και τα τηλ. μεταξύ τους)

4) Στα τελευταία μοντέλα φαίνεται να έχουν ρίξει την ποιότητα κατασκευής ,ξεφάφει και το λογότυπο αν δεν του βάλεις θήκη......οπότε και στα "εσωτερικά" υλικά δεν ξέρω τι γίνεται .....γενικά πάντως σαν ποιότητα κατασκευής από το γνήσιο Σουηδικό Τ68 (που μπορούσε να γίνει Τ68ι) η μέρα με την νύκτα ,αλλά έχω δεί μερικά Τ68ι πολύ καλής ποιότητας "Made in China", σκυλιά σε αντοχή (και χωρίς θήκη ,με πεσίματα κλπ) , οπότε όπως σου κάτσει....(και ανάλογα πόσα θέλει να βγάλει η κάθε Vodafone που παραγγέλνει ανάλογης διαλογής τηλ στην SE για να κάνει "προσφορά" ή όχι )

5) Η τελευατία έκδοση είναι η R8A αλλά ως τώρα από γνώμες έχει μέτρια

αποτελέσματα (προς το χειρότερο θα έλεγα)

6)οι κάμερες έχουν από 60ε -αλλά προτείνεται η ΜCA-25 (75ε) λόγω ζοομ ,αλλά μη την παρεις πακέτο με τη συσκευή διότι "λόγω προσφοράς"

η συσκευή θα είναι από τις "μάπα"....

7) Θέμα συνήθειας....οι ήχοι έχουν βελτιωθεί -Προσωπικά με βολέυουν κεφαλαία λόγω χαμηλής ανάλυσης οθόνης....(Ένα "κολπάκι" όπως ειπώθηκε για το τελικό σίγμα ίσως είναι, όταν έρχεται η στιγμή να το εισάγεις, πιέζοντας δίεση #, να αλλάξεις γλώσσα-αγγλικά- και να το εισάγεις κανονικά από το πλήκτρο 7-και δουλεύει...

8) Αρκετά ικανοποιητική, το Τ9 δεν το χρησιμοποιώ ,δεν με βολεύει πιά αφού θέλω 160 χαρακτήρες στα SMS γρήγορα (από συνήθεια στο χέρι μου)

9)Κανένα πρόβλημα -προτείνω ειδικά ΒΤ

10) Επίσης και σε μπεζ με γκρί (δείχνει καλύτερο σε κατασκευή) αλλά δεν θα το βρείς διότι με επιδότιση συσκευής δίνουν συνήθως το θαλασσί

(αυτοί ξέρουν γιατί !)

11) Δεν έχω δεί καμιά οθόνη να μην έχει προβλήματα στον ήλιο !!! (από ΤV ,Videocamera Finder κλπ ) πόσο μάλλον μια τόσο δα LCD οθονούλα σε τηλέφωνο ! -Δες και υπόλοιπες συσκευές σε κατάστημα και κρίνε μόνος σου !

Μην πιστέυεις σε διαφημίσεις (ή τον καθένα που παινεύει το δικό του έγχρωμο κινητό) -Ετσι και ο "διάδοχος" του Τ68ι το Τ610 ,πολύ καλό τηλ. .....αλλά να το βλέπουμε περισσότερο το θέμα από τηλ. χρήση δηλ. κατά πόσο τα θέλουμε αυτά σε καθημερινή πρακτική ....

Link to comment
Share on other sites

Loipon ,to t68 einai apo tis kalyteres agores poy mporeis na kaneis twra file alfisti ,afta poy prosferei sthn timh poy erxetai twra dyskola tha ta vreis kai se kainoyrgia modela.

 

Na symlphrvsw apla oti me thn xrhshmopoihsh toy ellhnikoy t9 (160 xar) aftomatws exeis vevaia kai to teliko s,to na xrhshmopoieis to t9 tha to synithiseis se 2 meres einai geloia ypothesh!

 

Apo pleyras aftonomias einai oti kalytero yparxei se exgrwmo kinhto .

 

Mexri thn R6 ...kati ....den thymamai mporoyses na svhseis tis proegatesthmenes eikones ..ta panta.Apo ekei kai pera prostethike afto to aparadekto xarakthrisiko poy eixe to kainoyrgio tote t300.

 

An proerxesai apo ericsson syskeves genika h taxythta plohghshs den tha se dysaresthsei an kai se sxesh me alla thlefwna einai sxetika argo,

antexetai pantws.

 

H symergasia toy me alles syskeves krinetai apsogh apo emena toylaxiston, no problem.

 

Egw eixa gia panw apo 1,5 xrono ena t68M anavathmismeno se i xwris kanena sovaro parapono apo thema poiothtas kataskevhs.

 

Gia thn othonh twra

 

Oles oi STN othones exoyn afto to provlhma ston hlio , vasika einai thema synhtheias tipota to fovero.

 

To pio omorfo gia mena einai to mineral grey t68i, poly pio mourato apo to galazio t68i kai apo oti thymamai se kapoia poy eixa dei me elafrws kalyterh kai pio fwteinh othonh.

 

Sxetika me to SAR toy thlefwnoy pragmati exei apo ta xamhlotera ,an milas poly wra kalo einai na pareis ena kinhto me xamhlo SAR level.

 

Na prosekseis to joystick poy apo oti thymamai htan kai to efpathestero shmeio aftoy toy thlefvnoy.

 

Afta :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

Είσαι σίγουρος ? - Αμα κάνει master reset ,το τηλ. επανέρχεται στην εργοστασιακή κατάσταση και κάνει restore και το αρχικό software που είχε όταν κατασκευάστηκε ή ζητά να εισάγεις την τότε version άμα δεν υπάρχει σε backup στο κινητό σου από την αναβάθμιση .

Το έκανε γνωστός μου και "καταστράφηκε" ! ,και ξανά SE service ,όπου

αυτή την φορά πλήρωσε !

 

 

Είναι σίγουρο αυτό; Του περισσεύει τόση μνήμη για να αποθηκεύει και την εργοστασιακή έκδοση; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Nαι σε συμπιεσμένη μορφή ,όλες οι συσκευές της ericsson .........

 

Τελικά έβαλα να δοκιμάσω την νέα έκδοση R8A15 που κυκλοφορεί...(είχα την R6A)

Η ορατή διαφορά ως τώρα είναι ότι μου χαμήλωσε λίγο την φωτεινότητα του πληκτρολογίου !! ,και τα μενού γίνανε 15% πιό αργά ,με το joystik.....(θέμα συνήθειας...)

 

Oμως περιλαμβάνει τα παρακάτω παιχνίδια (που ρωτήθηκε) :

 

- Tukon Struggle

- Tennis

- Kατεδάφιση

-Q

-Path

-North Territory

-Naval fleet

-Four piles

-Erix

-Contrary

-Ballpop

-Animar

 

(Zήτησα σε γνωστό μου τεχνικό να κρατήσει σε backup την παλιά μου software version ,για καλο και για κακό ,μια και η SE δεν αναβαθμίζει προς τα πίσω...)

 

Η δοκιμή συνεχίζεται και περιμένω ερωτήσεις......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πήγα σήμερα το t68i για αναβάθμιση από R4A στην πιο καινούρια. O τεχνικός είπε πως η νεότερη είναι η R6A (εγώ ξέρω ότι είναι η R7A επίσημα από e-mail apo tin SE) την οποία και μου εγκατέστησε. Να σημειώσω ότι ούτε απόδειξη αγοράς ζήτησε, ούτε και κανένα χαρτί ότι έγινε αναβάθμιση μου έδωσε. Έμεινα δυσαρεστημένος από την R6A αφού κατά τη συγγραφή μηνυμάτων δεν μπορώ πλέον να επιλέξω με το joystick τα γράμματα, κάτι που με διευκόλυνε πολύ για τα ελληνικά με το σύστημα abc... . Είναι κανένας με το ίδιο πρόβλημα; Όσοι έχουν την R8A είναι ευχαριστημένοι; Τι διαφορές έχουν οι εκδόσεις μεταξύ τους;

 

Σχετικά με το master reset που αναφέρει κάποιος ότι ξαναζητάει το αρχικό firmware, αυτό είναι απλώς αδύνατο! Κατά την αναβάθμιση firmware λογικά γράφεται όλο το τσιπάκι που περιέχει το λογισμικό. Η εντολή master reset είναι του λογισμικού και λογικά αποκλείετε να υπάρχει σε άλλο τσιπ του κινητού.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι η R6A έκδοση .Mάλλον σε "αλμπάνη" τεχνικό έπεσες....

 

Μήπως έχει άλλο πρόβλημα το τηλ .σου ?

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις λοιπόν master reset αν νομίζεις ότι δεν τρέχει τίποτε ? (και γράφουμε έτσι για να περνά η ώρα...ενώ άλλοι έτρεχαν και δεν έφταναν μετά το reset...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το τελευταίο πράμα που θα κάνω είναι το master reset. Το κινητό το πήγα σε εξουσιοδοτημένο service που προτείνεται από τη se, και η αναβάθμιση έγινε μπροστά μου! σχετικά με την R6A κατάλαβες τι εννοώ ακριβώς; Όταν γράφεις μήνυμα μπορείς (τουλ στην R4Α που είχα) να επιλέξεις τα γράμματα από το τέλος με το joystick. Αν ξέρεις τίποτα νέοτερο ειδοποίησέ με. Ξέρεις τίποτα για την R8A;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

Nαι σε συμπιεσμένη μορφή ,όλες οι συσκευές της ericsson .........

 

Εαν εννοείς το master reset από το μενού των ρυθμίσεων, τότε αυτό δεν αλλάζει την έκδοση firmware (το δοκίμασα). ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Εαν εννοείς το master reset από το μενού των ρυθμίσεων, τότε αυτό δεν αλλάζει την έκδοση firmware (το δοκίμασα). ;)

 

 

Mε ποιά έκδοση software ?....ίσως παίζει ρόλο και πόσες φορές του έχεις κάνει συνολικά update .Πάντως σε γνωστό με την R6A έγινε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον anonymous-root

 

.. Όταν γράφεις μήνυμα μπορείς (τουλ στην R4Α που είχα) να επιλέξεις τα γράμματα από το τέλος με το joystick. Αν ξέρεις τίποτα νέοτερο ειδοποίησέ με. Ξέρεις τίποτα για την R8A;

 

 

 

Δεν κατάλαβα....το joystik πάει προς μία πλευρά γραμμάτων και επιστρέφει κατά ένα χαρακτήρα πίσω....Αυτό εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericcson T68i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...