Jump to content

[Επίσημο] HTC One S


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω και εγώ το one S και όσον αφορά τη μπαταρία γενικά βλέπω ότι με μέτρια χρήση είμαι κοντά στις 11το βράδυ με έξοδο από την πρίζα στις 7 το πρωί και έχω κοντά στα 40% μπαταρία.

Με το brightness δεν ξέρω τι να κάνω μιας και ελέγχοντας σε αρκετά σκοτεινό μέρος η φωτεινότητα ήταν ήδη αρκετά χαμηλά ρυθμισμενη στο αυτόματο.

 

Η προηγούμενη one S συσκευή μετά από 1-2 εβδομάδες φάνηκε να κρατάει καλύτερα η μπαταρια. Άλλαξα τη συσκευή λόγω chips.

 

Ποια είναι η γνώμη σου για την οθόνη;;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω και εγώ το one S και όσον αφορά τη μπαταρία γενικά βλέπω ότι με μέτρια χρήση είμαι κοντά στις 11το βράδυ με έξοδο από την πρίζα στις 7 το πρωί και έχω κοντά στα 40% μπαταρία.

Με το brightness δεν ξέρω τι να κάνω μιας και ελέγχοντας σε αρκετά σκοτεινό μέρος η φωτεινότητα ήταν ήδη αρκετά χαμηλά ρυθμισμενη στο αυτόματο.

 

Η προηγούμενη one S συσκευή μετά από 1-2 εβδομάδες φάνηκε να κρατάει καλύτερα η μπαταρια. Άλλαξα τη συσκευή λόγω chips.

 

Τι πρόβλημα δηλαδη σου έβγαλε το πρώτο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σου για την οθόνη;;;

 

Ερχόμενος από το desire-z η οθόνη είναι καταπληκτική! Θεωρώ το one-x πολύ μεγάλο, οπότε το one-s ήρθε κουτί.

 

Τι πρόβλημα δηλαδη σου έβγαλε το πρώτο?

 

Είχε ένα απειροελάχιστο ξεφλουδισμα το κεραμικο στην πάνω μεριά και γύρω από την θύρα USB. Δεν ήξερα ότι είναι όντως θέμα αυτό αλλά μόλις διάβασα στα φορουμ τι γίνεται το αντελλαξα με καινούριο και του φόρεσα μια θήκη gel.

 

Από ότι φαίνεται δεν πρόκειται η htc να κάνει κάτι, οπότε απλά προσέχετε τις συσκευες! Πάλι την ίδια θα αγόραζα γιατί είναι στα μέτρα μου. Σίγουρα όχι την γκρι, γιατί θα είναι πιο εμπαθής στα γρατσουνισματα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το γκρι φαινεται πιο καλο για το θέμα γρατζουνιων.

Ας Μας πει και καποιος κατοχος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το anodized aluminium δεν σε σώζει από γρατσουνιές, αλλά σίγουρα δεν θα έχει φθορά ξεφλουδισματος. Και το desire-z αλλά και αλλά μοντέλα παλιότερα με τέτοιου είδους επεξεργασία, δεν σώθηκαν όταν γρατσουνιστικαν.

 

Τουλάχιστον στο προηγούμενο one-s μερικές γρατσουνιές από το τζιν στο βάλε βγάλε, έφυγαν από μονές τους ενώ στην αρχή νομιζα ότι ήταν μονιμες

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το γκρι φαινεται πιο καλο για το θέμα γρατζουνιων.

Ας Μας πει και καποιος κατοχος

Εγώ ως τώρα δεν έχω τίποτα, με φυσιολογική χρήση (δεν το βάζω μαζί με τα κλειδιά).

Αλλά επειδή δεν υπάρχει άφθαρτο κινητό λέω να του βάλω μια θήκη...

Θα παραγγείλω μια από τις cruzerlite που κυκλοφόρησαν σήμερα από amazon, όποιος άλλος θέλει για να μην πληρώσουμε μεταφορικά, pm me.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως τώρα δεν έχω τίποτα, με φυσιολογική χρήση (δεν το βάζω μαζί με τα κλειδιά).

Αλλά επειδή δεν υπάρχει άφθαρτο κινητό λέω να του βάλω μια θήκη...

Θα παραγγείλω μια από τις cruzerlite που κυκλοφόρησαν σήμερα από amazon, όποιος άλλος θέλει για να μην πληρώσουμε μεταφορικά, pm me.

 

Πολυ όμορφες,δεν ειναι σιλικονης,θερμοπλαστικο λεει,εγω έχω βάλει μια ultra thin θηκη της htc.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ultra thin στο προηγούμενο που έπαθε το ξεφλουδισμα φυσικά σε σημείο που δεν κάλυπτε. Πανεμορφη η συγκεκριμένη, αλλά παρήγγειλα και εγώ την cruzerlite με το ανθρωπάκι του android για τον χαβαλέ. Θα είναι εδώ αυριο!
Link to comment
Share on other sites

Απο amazon δεν έχω παραγγείλει ποτε,ειναι σαν το eBay?σε ποσες μέρες έρχεται το αντικείμενο?

Ποσο σου βγήκε η θηκη?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

To amazon είναι πολύ καλύτερο από τι eBay. Πιο αξιόπιστο,σου επιστρέφουν άμεσα χρήματα αν υπάρχει πρόβλημα και μπορείς να ακυρώσεις αγορά αν δεν έχει σταλεί ακόμα.

 

Εδώ μου έστειλαν καινούρια συσκευή HTC one S χωρίς να τους στειλω την παλιά. Είχα 1 μήνα καιρό να το κάνω και τα έξοδα δικά τους!

 

Στο θέμα μας τώρα, πήρα την διαφανή και τη μαύρη. Η κάθε μια ήταν 10λιρες αγγλιας και μηδέν έξοδα αποστολής. Ωστόσο μένω Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η amazon είναι παγκόσμια εταιρία, φαντάζομαι πως θα το στέλνανε. Ίσως τα έξοδα αποστολης να είναι διαφορετικά.

 

Σίγουρα άμα υπήρχε amazon.gr, αλλα δεν πιστεύω ότι αν κανείς την παραγγελία από το αγγλικό παράρτημα θα έχουν διαφορετικούς κανονισμούς.

 

Σε κάθε περίπτωση το συνιστώ ανεπιφύλακτα

 

Ένα καινούριο bug, που φάνηκε να είναι μονο στο one x είναι και στο one.s

 

Φαίνεται το wifi αν δεν είναι στο best performance ή ρυθμισμένο manually πέφτει η σύνδεση του μόνη της.... Λένε στο one-x ότι βγάζουν κάποια αναβάθμιση λογισμικού, αλλά η HTC δεν έχει βγάλει κάτι καινούριο για το one-s

 

Λοιπόν μετά από τεστ χθες και σήμερα, μόνο με σεταρισμενο το wifi σε best quality φαίνεται να μην πέφτει. Αλλιώς το σήμα χάνεται συνεχώς. Δοκίμασα και το static με το ρουτερ μου αλλά τίποτα.

 

Μου φαίνεται και αυτή η συσκευή πάει για αλλαγή....

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

το πήρα και εγώ απο cityshop, σε 2 μέρες ήταν αθήνα. και απο εγγύηση πήρα την htc hellas και καλύπτεται μια χαρά. Made in germany.

TO ceramic metal.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα άμα υπήρχε amazon.gr, αλλα δεν πιστεύω ότι αν κανείς την παραγγελία από το αγγλικό παράρτημα θα έχουν διαφορετικούς κανονισμούς.

 

Σε κάθε περίπτωση το συνιστώ ανεπιφύλακτα

 

Μια χαρά είναι το amazon.uk αλλά κινητά δεν στέλνει Ελλάδα... :(

Το amazon.de στέλνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εχουμε και λέμε,πλέον και μετα απο τόσες μέρες που έχω στην κατοχή μου το htc one s ειμαι σε θέση να γραψω καποια ασφαλής συμπεράσματα σχετικα με την συσκευη.

Καταρχήν,να αναφέρω οτι έχω στην κατοχή μου και τα 2 χρώματα,κάτι που δεν είχα αναφέρει για κάποιους λόγους που θα μάθετε παρακάτω κι αφορούν την ποιότητα και αυτο που έχει ακουστεί σχετικα με το ξεφλουδισμα στο ceramic metal.

Το πρώτο που αγορασα ήταν το κεραμικο μαύρο.

Όταν το παρελαβα,άνοιξα την συσκευασία του κι έβγαλα το πολυπόθητο κινητο πραγματικα εξεπλαγην ευχάριστα με το design του.

Τι να λέμε τωρα σχετικα με το θέμα αυτο.

Κανένα Μα κανένα κινητο ως τωρα δεν μου χέι αφήσει αυτη την αίσθηση που μου άφησε το one s.

Πολυτέλεια παντου,τόσο καιρο,η αλήθεια να λέγεται είχα συνηθίσει με τις πλαστικουρες,πχ,galaxy s2,Xperia s,prada 3.0 και καποια αλλα και ειναι απόλυτα λογικο οτι το one s μου φάνηκε υπερπολυτελης συσκευη,ωραία ήταν και τα προηγούμενα μου κινητα,καλής ποιότητας πλαστικα,όμως ήταν πλαστικα,τίποτα παραπάνω.

Αφου λοιπόν το περιεργαζομαι για λίγο,αφαιρώ τα αυτοκόλλητα της εταιρείας για να το ενεργοποίησω και να δω τι λεει και το περιεχόμενο.

Βάζω μεσα την ενεργοβορα κάρτα της cosmote,microsim >.

Τέλος πάντων,επιστροφή στο δικο μας,βάζω λοιπον την καρτα,ενεργοποιώ την συσκευη,περιμένω να φορτώσει και να με παει στις αρχικές ρυθμίσεις,wifi,play κτλ.

Τα ρυθμιζω όλα αυτα λοιπόν και επιτελους βλεπω το sense του κινητου,αρχική οθονη κι ετοιμοπολεμο.

Το sense 4 πραγματικα ειναι υπέροχο,βαρύ,αν και το κινητο δεν μασάει όπως φαινεται,αλλα πανέμορφο και αρκετα παραμετροποιησιμο,καμία άλλη εταιρεία δεν έχει ασχοληθει έτσι με τον launcher του κινητου της,καμία.

Και φυσικα ούτε που μπήκα στην διαδικασία να δοκιμάσω άλλον launcher πχ Apex η κάποιον άλλον,προς το παρόν μου ειναι αχρείαστα όλα αυτα.

Ρυθμιζω λοιπόν την οθονη και τις εφαρμογές όπως εγω θελω,ανοίγω τον play και αρχίζω τις εγκαταστάσεις με εφαρμογές που είχα σε αλλα κινητα μου,φτιάχνουν φακέλους,τις τοποθετώ ομορφα μεσα σε αυτούς και ημαστε ready.

Εγκατεστησα γύρω στις 117 εφαρμογές,ούτε που το κατάλαβε το κινητο,ούτε που κόλλησε,φυσικα το wifi του παίρνει άριστα,όταν με αλλα κινητα είχα χαμηλό σημα με το one s έχω full σήμα.δεν μασάει τίποτα,ταχυτατο.

Ας εξερευνησουμε την οθονη.

Τα χρώματα ειναι πραγματικα πολυ ζεστά σαν απεικόνιση και ζωντανά,στα 10cm δεν έχεις κανένα θέμα,αν πλησιασεις πιο κοντα θα δεις pixels,όμως δεν δουλεύουμε το κινητο μας με κολλημένο το πρόσωπο μας στην οθονη,οποτε και δε θα πρέπει να μας απασχολήσει αυτο καθώς η οθονη του ειναι πολυ καλη.για κάποιους που το συγκρίνουν με το galaxy s2 να Πω οτι τζάμπα η σύγκριση καθώς και στο galaxy που έχει και super amoled plus φαίνονται τα pixels σε κοντινή απόσταση.οποιος δε τα βλέπει,μάλλον χρειάζεται οφθαλμίατρο για χρήση γυαλιων κοντινης απόστασης.

Προσωπικα λοιπόν,εμένα που ειμαι αρκετα παράξενος με τις συσκευές κινητων,το συγκεκριμένο με καλύπτει.

Στην κάμερα τωρα,λίγα θα Πω,πολυ καλη,δεν ειναι της κλάσης του Xperia s αν και στις νυχτερινές μου φαινεται καλυτερη του one s.

Στον τομέα του ήχου,καλυμενος κι εκει,δυνατο ηχείο και ποιοτική απόδοση.

Στο θέμα κλήσης επισης ειμαι ευχαριστημένος,πολυ καλο σήμα,πολυ καλη ποιότητα συνομιλίας.

 

Ειναι γρήγορο???

Πλάκα κάνετε?

Το κινητο ειναι τουμπανακι,biturbo κατάσταση και δεν μαζεύεται λέμε.

Ταχύτατο απο κάθε άποψη.δυσκολα περίμενα ενα κινητο να με καλύψει περισσοτερο απο το sg2,κι όμως,διαψευτηκα,είχα την ψευδαίσθηση βέβαια πριν καιρο οτι το Xperia s θα με κάλυπτε σε όλα τα παραπάνω,όμως???μπα...

Το one s ήρθε να συμπληρώσει λοιπόν το κενό που μου είχε αφήσει το sg2.

 

Δεν ξέρω πραγματικα τι αλλο να γραψω,για να χέι καποιος μια καθαρή εικόνα θα πρέπει να έχει το κινητο στα χέρια του λίγες μέρες,εκει θα καταλάβει πολλα περισσότερα απο αυτα που γραφω.

Στον τομέα της αυτονομίας,να προσθέσω οτι,προ εκπλήξεως μου,το κινητο τα παει αρκετα καλα.συμβαδιζει με το sg2,μπορει και λίγο καλυτερα,Xperia ευτυχως δεν ειναι,θα είχε φάει σουταρισμα.

Ας πούμε,σε 2 ώρες και κατι,σερφαρισματος με wifi,κάνοντας ταυτόχρονα κι άλλες εργασίες με το κινητο μου καταναλώνει περίπου 14%.μιλάμε για χρήση με πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα να τρέχουν,μηνύματα να έρχονται,κλησεις,εγκαταστάσεις και απεγκαταστασεις εφαρμογών,bt μόνιμα ανοιχτό και συνδεμενο.

Μια χάρα το βλεπω,ως δια μαγείας.ελπιζω να κρατήσει έτσι.

 

Ποιότητα κατασκευής.

Ας ξεχασω οτι πλαστικο κινητο έχω πάρει ως τωρα εδω μιλάει το μέταλλο.κι όχι απλα μιλάει,αλλα ειναι και πολυ καλα φτιαγμένο στο σωμα του κινητου.

Με το μαύρο χρώμα,που έχει γίνει ντορος για λίγο διάστημα,να Πω οτι δεν αντιμετώπισα κανένα απόλυτος πρόβλημα.το έσυρα σε τραπέζια,μου έπεσε απο μικρή απόσταση στο έδαφος,ευτυχως δεν είδα ούτε ξεφλουδισμα,ούτε και κανένα σημάδι,παλι καλα να λέμε.

Τσεκαρα βέβαια και το serial number κι οντως η συσκευη μου δεν ειναι μεσα στο serial number κάποιων ελατωματικων παρτιδων που λένε οτι παρουσιάστηκε το πρόβλημα.

Η γνώμη μου?καλο ειναι να προσέχουμε τα κινητα μας,είτε έχουν κεραμικής επίστρωση είτε όχι,βαμμένα ειναι και καποια στιγμη θα γίνει το κακο.

Και μην ξεχνάμε,τέτοια κινητα δεν ειναι για χύμα άτομα,δεν ειναι για να μπαίνουν στην στενή τσέπη των τζιν,γι αυτο άλλωστε υπαρχουν κι ενα σωρό θηκες.ας τα προσέχουμε λοιπόν.

Κι άλλωστε,σε όποιον παρουσιάσει πρόβλημα,η αντικατάσταση ειναι στο προγράμμα,οποτε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Βέβαια,υπάρχει και η μάστιγα ανθρώπων που δεν έχουν την δυνατότητα να αλλαζουν ευκολα κινητο,η που αλλάζουν 1 συσκευη στα 2 χρονια,η ακόμα χειρότερα,τους κολλημένους με μια εταιρεία,να κραζουν ενα πρόβλημα που Η εταιρεία δέχτηκε και φυσικα αποζημιώνει και που σωστα κανει,με αντικατάσταση συσκευής.

Παράλληλα με το μαύρο,μετα απο λίγες μέρες απόκτησα και το σκούρο γκρι,oh my God,τι χρώμα,πανέμορφο κι αυτο,μάλιστα επέλεξα να κρατησω το γκρι και να δώσω το μαύρο,προσωπικα μου αρέσει περισσοτερο το γκρι,έχω βαρεθεί την μαυρίλα.

Ποιοτικα κι αυτο ειναι κορυφη.

Όπως το βλέπει βέβαια ο καθένας.

http://i256.photobucket.com/albums/hh194/taksidiotis/DSC_0448.jpg

 

Α,επισης τα capacitive πλήκτρα ειναι πολυ ωραία και άμεσα κατα το πάτημα για επιλογη.

Σε γενικές γραμμές,αξίζει το κινητο,κακα τα ψέμματα,η htc με είχε απομακρύνει για καιρο απο πελατη της,δεν με ενθουσίαζαν οι προτάσεις τις.

Τωρα όμως δείχνει να μπαίνει και παλι στο παιχνιδι.

Το one s ειναι μια πραγματικα ολοκληρωμένη συσκευη απο κάθε άποψη.

Σε benchmark τεστ βέβαια,αφήνει κατα πολυ πίσω κάθε αλλο κινητο με 2 πυρινες.

http://i256.photobucket.com/albums/hh194/taksidiotis/Screenshot_2012-04-17-13-05-41.png

Προχωρηστε άφοβα σε αγορα,το προτεινω.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο ταξιδιώτης απόλυτα. Να πρόσθεσω ότι στο benchmark μου έβγαλε 5122 με κανένα άλλο δεν πέτυχα τόσο σκορ ούτε καν με το one x .
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.και μάλιστα χωρις root η καποια άλλη rom,μαμά πραγματα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα θα σχολιασω,

πρεπει να εισαι πολυ τρελος(με την καλη εννοια) για να παρεις και τα δυο κινητα σε διαφορετικο χρωμα!!!!!!!!:D:D:D:D

 

υγ: πολυ καλη παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα θα σχολιασω,

πρεπει να εισαι πολυ τρελος(με την καλη εννοια) για να παρεις και τα δυο κινητα σε διαφορετικο χρωμα!!!!!!!!:D:D:D:D

 

υγ: πολυ καλη παρουσιαση.

 

Μπήκα στον πειρασμό....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη για άλλη μια φορά άψογη παρουσίαση. Πάνω που είχα ψηθεί για windows phone πολιτείες, με βλέπω από το EVO να πηγαίνω στο S. Αν και το Χ αποτελεί εξίσου πειρασμό.

 

Ελπίζω μόνο μην αρχίσουν και εδώ τα προβλήματα από τους πρώτους κατόχους.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικό πληκτρολόγιο το αγορασμένο από εξωτερικό ή κατεβάζουμε από το google play;

 

Μολις βάλεις τη κάρτα sim έχει και ελληνικα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τελεία η παρουσίαση του " ταξιδιωτης22 " ,εμπεριστατωμένη,αναλυτική,τα είχε όλα!!!

 

Να σε ρωτήσω το γκρί,δεν έχει την ειδική επίστρωση;Μόνο το μαύρο;Σε αυτα τα δύο χρώματα βγαίνει έτσι;

 

Ευτυχώς εδώ δεν βλέπω να υπάρχουν τα κρούσματα του X στις πρώτες παρτίδες.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα η amazon μου στέλνει αύριο καινούρια συσκευή και πάλι. Ελπίζω να είναι με νεότερο serial number. Ωστόσο η T-Mobile uk είπε ότι σε επικοινωνία με την htc έχουν ήδη αρχίσει να προμηθεύονται συσκευές με καλύτερη επεξεργασία. Ας ελπίσουμε και με αναβαθμισμένο firmware για το bug του WiFi.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει οι κάτοχοι του κινητού ότι στα capasitive πλήκτρα,πως το Δεξι που μας λέει ποιες εφαρμογές τρέχουν ότι έχει περισσότερο φωτισμό από τα αλλά 2?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...