Jump to content

[Επίσημο] HTC One S


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και πώς ακριβώς σου βγάζει 2 μέρες;;

 

Με ασύρματο, 3G και λοιπά; Και το βράδυ αναμένο; Ρωτάω γιατί ίσως κάνω εγώ κάτι λάθος, αν και δεν αφήνω να τρέχουν από πίσω προγράμματα (που ούτως ή άλλως ελάχιστα έχω περάσει).

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου χρήση ήταν λίγα μηνύματα, λίγο web browsing, tapatalk, και ..2-3 κλήσεις. Το 3g ανοιχτό μονίμως. Φόρτιση κάθε βραδύ.

 

Καλύτερα να μην κάνουμε σύγκριση κινητών εδώ, αλλά εν προκειμένω, 450ευρω για κινητό που ξεφλουδίζει και την htc να λέει ότι είναι cosmetic issue not covered by warranty στην τελευταία μας κουβέντα την οποία έχω σώσει παρεπιπτόντως και βίντεο των τεχνικών να λένε ότι η συσκευή δεν χρειάζεται θήκη, είναι για μένα γελοιο απλα. Μπορεί να είναι εμφανισιακά πολύ καλή συσκευή και γι'αυτο την πήραν αρχικά αλλά δεν περίμενα τέτοια εξέλιξή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βαρέθηκα να περιμένω το service και αύριο θα πάω να τους το πάρω.Για ένα ψιλοξεφλούδισμα στη usb δεν αξίζει αναμονή 6 εβδομάδων στο service.Απλά θα προτείνω σε όλους τους φίλους να μην ψωνίζουν από μαγαζιά που φέρνουν παραεισαγωγής γιατί η ταλαιπωρία μετά στο service θα είναι απίστευτη.Πάντως σαν κινητό δεν παίζεται!!!Όσο για τη μπαταρία κι εμένα μου έβγαζε άνετα 2 ημέρες και με αρκετή χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την μπαταριά είναι και ψυχολογικό μέχρι ένα σημείο. Εμένα για παράδειγμα όταν πήγαινέ στο 40% δεν το άφηνα αφόρτιστο την νύχτα γιατί την επομένη μετά μου έφτανε μέχρι το απόγευμα με πολύ ελάχιστη χρήση. Ωστόσο αν το χρειαζόμουνα για κλήσεις κλπ με λιγότερο από 40% μπαταρίας τότε εύκολα την τελειώνεις και μένεις χωρίς κινητό. Γι'αυτο και η λύση της αλλαγής μπαταρίας από χρήστη είναι θεωρώ ουσιώδης.
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα και πάλι :)

 

Να ξαναγυρίσω στο θέμα της μπαταρίας... Επειδή με έχει πιάσει μια σχετική τρέλα, πείτε μου σας παρακαλώ αν τα παρακάτω είναι φυσιολογικά ή όχι:

 

http://p123.iimmgg.com/images/is12th/db70cc42849b3baa4874b838a2857e19.png

 

http://p127.iimmgg.com/images/is12th/324bb62a2eeb67f461de672747e6eda2.png

 

Το κινητό δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου, ζήτημα 3-4 φορές να το ξεκλείδωσα για να σημειώσω κάτι. Επίσης είχα ανοιχτό το 3G kai Viber, χωρίς ωστόσο να χρησιμοποιηθούν.

 

74% σε 9 ώρες αναμονής ουσιαστικά.

 

Έχω αρχίσει και την ψωνίζω με το θέμα, τελείως ειλικρινά :O Ή κάνω κάτι λάθος εγώ ή όντως η αυτονομία είναι για τα πανηγύρια.

 

Τι πιστεύετε;

 

 

EDIT

 

όπως βλέπετε και στις φώτο είναι ανοιχτό το ασύρματο, το οποίο και μόλις είχα ενεργοποιήσει. Μετά από 2+ ώρες πλήρης ακινησίας έπεσε η μπαταρία πλέον στο 61%. Μη μου πείτε ρε παιδιά ότι αυτό είναι φυσιολογικό, θα τρελαθώ.

 

Είχα και εγώ θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας. Έκανα τις έξης αλλαγές. Απενεργοποίησα τον αυτόματο έλεγχο για αναβαθμίσεις λειτουργικού και την ταχεία εκκίνηση, στον λογαριασμό google άφησα τον συγχρονισμό στις επαφές, ημερολόγιο και mail, και απενεργοποίησα το "εμφάνιση σε μένα". Τέλος απεγκατέστησα την εφαρμογή Gmail (Από τις ρυθμίσεις, εφαρμογές, απενεργοποίησα το gmail, tweeter και κάποιες άλλες που δεν χρησιμοποιώ) και χρησιμοποιώ την δικιά του εφαρμογή για τα mail. Αποτέλεσμα; Από το πρωί μέχρι τώρα (7:00 - 21:30) με ΒΤ ανοιχτό Wi-Fi off, τρεις σύντομες κλείσεις, δύο-τρία mail, 10 λεπτά ιντερνετ και μία ώρα παιχνίδι, η μπαταρία είναι στο 40%. Για εμένα είναι ικανοποιητικό, αν και δεν φτάνει το iPhone 4s που μου έβγαζε δύο ημέρες με λίγο περισσότερη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάρει από amazon, το άλλαξα 3 φορές όπου και οι 3 συσκευές ξεφλούδισαν και το έδωσα πίσω για επιστροφή χρημάτων. Μόλις βγήκε το samsung galaxy s3, πήρα αυτό. Φυσικά καμία σχέση επίπεδο και τεχνολογία.

 

Ωστόσο εδώ είναι το htc one s φορουμ

 

Όντως καμία σχέση. Έπιασα λίγο στα χέρια μου το S3 προχθές και αισθανόμουν ότι κρατάω κινεζια τριετίας... Πλέον τα κινεζικα έχουν πολυ καλύτερη ποιότητα κατασκευής απο αυτο...αρκετά όμως οι συγκρίσεις. Το κινητο είναι απλά απαιχτο. Μακράν το καλύτερο design και ποιότητα κατασκευής στην αγορα των smartphone...

Edited by Alkis27
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να το δω στο πλαισιο κι οχι μονο δεν υπηρχε αλλα δεν ειχαν κ ενημερωση για το ποτε θα ρθει.. :/ και στο site λεει παραδοση σ 72ωρες. Οοοο,τι να ναι
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Λογική χρήση θα εννοείς πιστεύω χρήση σαν κινητό τηλέφωνο και σε καμία περίπτωση σαν smartphone.

 

Είναι λογικό όμως να δίνεις 450φεύγα ευρώ για να έχεις ένα... απλό τηλέφωνο; :O

 

Φίλε πάρε την αντιπροσωπεία τηλέφωνο γιατί ΟΧΙ δεν είναι φυσιολογική αυτή η διάρκεια της μπαταρίας. Στο δικό μου όταν το είχα αφήσει στη δουλειά να δω πόσο κρατάει στο 8ωρο ήταν 91% νομίζω.. στο 2ωρο έπαισε απο το 100% (αλλά όπως είπαμε... τίποτα δεν το έκανα, απλός άναβα την οθόνη που και πού να τσεκάρω)

Ή πρίν το πας αντιπροσωπεία κάνε ένα "format" να δεις. Μπορεί να φταίει και καμία εφαρμογή...

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω το θέμα της μπαταρίας τώρα :)

 

Θα κάνω και τα παραπάνω βήματα που πρότεινε ο φίλος και βλέπουμε.

 

Εφαρμογές δεν έχω μέσα πολλές (ελάχιστες δηλαδή). Καμμιά δε φαίνεται να τραβάει "ρεύμα" σε σταθερή βάση.

 

Για να δούμε... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να το δω στο πλαισιο κι οχι μονο δεν υπηρχε αλλα δεν ειχαν κ ενημερωση για το ποτε θα ρθει.. :/ και στο site λεει παραδοση σ 72ωρες. Οοοο,τι να ναι

 

Όταν λέει παράδοση σε 72 ώρες σημαίνει ότι υπάρχει σε κάποια καταστήματα, και όχι στις αποθήκες. Ζήτα να σου πουν σε ποια καταστήματα υπάρχει. Πάρε τηλέφωνο στο 800111234 και ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω το θέμα της μπαταρίας τώρα :)

 

Θα κάνω και τα παραπάνω βήματα που πρότεινε ο φίλος και βλέπουμε.

 

Εφαρμογές δεν έχω μέσα πολλές (ελάχιστες δηλαδή). Καμμιά δε φαίνεται να τραβάει "ρεύμα" σε σταθερή βάση.

 

Για να δούμε... :confused:

 

Ένα σημερινό δείγμα...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες και ήταν στο 85% ;;;; :X:X:X:X:X:X

 

 

Τώρα που βλέπω το δικό μου για σήμερα, σε λίγο κλείνει 16 ώρες, είναι στο 59%, αλλά ούτε καν το χρησιμοποίησα σήμερα και ούτε μένει στο 3G. Δόντι και ασύρματο ούτε λόγος. Μονάχα το κολπάκι που κάνει μόνο του το juicedefender και συνδέεται κάθε τέταρτο για λίγο για να δει εάν έχω λάβει τίποτε :p

 

 

EDIT υπάρχει περίπτωση να έγινε η στραβή στην αρχή που δεν το άφησα να φορτίσει 500 ώρες πχ;

Edited by Trendelenburg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως το κάνουμε debrand?Είναι Γερμανικό vodafone.

 

Μόνο αν το κάνεις unlock από htcdev.com, αλλά χάνεις την εγγύηση..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες και ήταν στο 85% ;;;; :X:X:X:X:X:X

 

 

Τώρα που βλέπω το δικό μου για σήμερα, σε λίγο κλείνει 16 ώρες, είναι στο 59%, αλλά ούτε καν το χρησιμοποίησα σήμερα και ούτε μένει στο 3G. Δόντι και ασύρματο ούτε λόγος. Μονάχα το κολπάκι που κάνει μόνο του το juicedefender και συνδέεται κάθε τέταρτο για λίγο για να δει εάν έχω λάβει τίποτε :p

 

 

EDIT υπάρχει περίπτωση να έγινε η στραβή στην αρχή που δεν το άφησα να φορτίσει 500 ώρες πχ;

Φιλε κανε ενα hard reset αφου κανεις backup τα δεδομενα σου. Δεν εχει σχεση η διαρκεια φορτισης της μπαταριας κατι αλλο φταει

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες και ήταν στο 85% ;;;; :X:X:X:X:X:X

 

 

Τώρα που βλέπω το δικό μου για σήμερα, σε λίγο κλείνει 16 ώρες, είναι στο 59%, αλλά ούτε καν το χρησιμοποίησα σήμερα και ούτε μένει στο 3G. Δόντι και ασύρματο ούτε λόγος. Μονάχα το κολπάκι που κάνει μόνο του το juicedefender και συνδέεται κάθε τέταρτο για λίγο για να δει εάν έχω λάβει τίποτε :p

 

 

EDIT υπάρχει περίπτωση να έγινε η στραβή στην αρχή που δεν το άφησα να φορτίσει 500 ώρες πχ;

Μόλις γύρισα απο live Αλκίνοος Ιωαννίδης ;) και είπα να ανεβάσω τα τελικά αποτελέσματα πρίν το βάλω για φόρτιση. Όπως καταλαβαίνετε τράβηξα περίπου 82 φωτογραφίες και 12 λεπτά βίντεο. Να τονίσω οτι το bluetooth είναι μόνημα ενεργό..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κανε ενα hard reset αφου κανεις backup τα δεδομενα σου. Δεν εχει σχεση η διαρκεια φορτισης της μπαταριας κατι αλλο φταει

 

 

Χμ.......

 

Ναι δε λέω, ακούγεται καλή σαν ιδέα.

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ούτε πώς γίνεται το μπακ απ και ούτε βέβαια το ριζέτ :lol:

 

ΥΓ το κινητό ήρθε χωρίς εταιρείες περασμένες και λογότυπα πχ vodafone κλπ. Απλά το λέω. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν απάντησε...

 

Βρήκα το mybackup και λέω να προχωρήσω στο reset που μου προτάθηκε.

 

2 ερωτήσεις έχω μονάχα: με το πρόγραμμα αυτό (ή κάποιο άλλο αν έχετε να προτείνετε) η επαναφορά θα είναι 100% πλήρης ή θα πρέπει πάλι να διαμορφώσω επιλογές κλπ;

 

Κι η επόμενη ερώτηση... Πώς κάνω hard reset;; :p

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν απάντησε...

 

Βρήκα το mybackup και λέω να προχωρήσω στο reset που μου προτάθηκε.

 

2 ερωτήσεις έχω μονάχα: με το πρόγραμμα αυτό (ή κάποιο άλλο αν έχετε να προτείνετε) η επαναφορά θα είναι 100% πλήρης ή θα πρέπει πάλι να διαμορφώσω επιλογές κλπ;

 

Κι η επόμενη ερώτηση... Πώς κάνω hard reset;; :p

 

:)

 

 

1) Μια χαρά είναι το mybackup.Θα κρατήσει μόνο τις εφαρμογές σου,πιθανα save παιχνιδιών ή ρυθμίσεις μιας εφαρμογής πρέπει να τις ξανά κανείς.

2) Ρυθμίσεις-Αποθήκευση-Εργοστασιακες ρυθμίσεις.Μην πατήσεις μετά να σβηστεί η SD....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να το δω στο πλαισιο κι οχι μονο δεν υπηρχε αλλα δεν ειχαν κ ενημερωση για το ποτε θα ρθει.. :/ και στο site λεει παραδοση σ 72ωρες. Οοοο,τι να ναι

 

Στο Πλαίσιο της Μεταμόρφωσης έχουν ένα εκθεσιακό σε ασημί , αλλά δεν το έχουν διαθέσιμο και φυσικά η κοπέλα εκεί δεν είχε ιδέα του πότε θα έρθει και προσπαθούσε είς μάτην να με πείσει να πάρω το Xperia S , λόγω καλύτερης κάμερας και ανάλυσης οθόνης. Αλλά τελικά είχα ψηθεί τόσο με το Ονε που απαρνήθηκα τον παλιό μου έρωτα γι' αυτό.:rolleyes:

 

Ρε παιδιά, εσάς στην φόρτιση αργεί πολύ και δεν φτάνει και ποτέ στο 100% ?

Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εσάς στην φόρτιση αργεί πολύ και δεν φτάνει και ποτέ στο 100% ?

 

Καλημέρα, αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τη χρήση του, μιας και το κράτησα μία μόλις μέρα (δεν δούλευε η δόνηση και το έστειλα πίσω), παρατήρησα και εγώ ότι στη μία μόνο φόρτιση που του έκανα, το συγκεκριμένο έφτανε στο 99% και έμενε εκεί για πολύ ώρα. Δεν το άφησα συνολικά πάνω από τρεις ώρες (δεν πρασίνισε ποτέ το led) μιας και το συσκεύασα και το επέστρεψα στο κατάστημα δυστυχώς.

Edited by jpjp
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είδα κι εγώ, δεν πρασινίζει ποτέ. Βέβαια η αυτονομία του για την χρήση που του κάνω είναι σε καλά επίπεδα με το σκεπτικό πως είναι και οι πρώτες φορτίσεις. Άρα δεν νομίζω να επηρρεάζει σε κάτι αυτό με την φόρτιση, απλά μου φάνηκε παράξενο.

 

Πάντως έχω πάθει την πλάκα μου με το πόσο γρήγορο είναι στο ιντερνετ, πάει σφαίρα λές και είναι υπολογιστής σχεδόν. :happy: Πραγματική απόλαυση. Γενικά είναι απόλαυση αυτό το κινητό, είναι άκρως ερωτεύσιμο τελικά και η οθόνη μια χαρά ωραιότατη είναι, δεν μπορώ να το αφήσω από τα χέρια μου, συνέχεια το σκαλίζω :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είδα κι εγώ, δεν πρασινίζει ποτέ. Βέβαια η αυτονομία του για την χρήση που του κάνω είναι σε καλά επίπεδα με το σκεπτικό πως είναι και οι πρώτες φορτίσεις. Άρα δεν νομίζω να επηρρεάζει σε κάτι αυτό με την φόρτιση, απλά μου φάνηκε παράξενο.

 

Το ποτέ δεν είναι λογικό ίσως θέλει περισσότερο χρόνο, πάντως σε κάθε περίπτωση όταν φορτίσει πλήρως θα πρασινίσει

http://www.htc.com/help/au/howto_iframe.aspx?id=160288&type=1&p_id=438

 

Όσον αφορά το τηλέφωνο (ερχόμενος από Desire) είναι πράγματι πολύ δυνατό και στο πολύ λίγο που το δούλεψα με ενθουσίασε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...