Jump to content

LG Optimus L3 (E400)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορία :

 

Το κινητό είναι πάντα με ανοιγμένο BT επειδή μου χρειάζεται μέσα στο αυτοκίνητο για ανοιχτή ακρόαση. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν γίνεται αυτόματα διότι όταν τσεκάρω την επιλογή για να είναι ανιχνεύσιμη η συσκευή, αρχίζει μια αντίστροφη μέτρηση. μπαίνοντας και βγαίνοντας από το αμάξι θα πρέπει να επαναλαμβάνω αυτή την διαδικασία σύνδεσης. Σε συσκευές χωρίς android αυτό δεν υπήρχε σαν πρόβλημα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνεται η σύνδεση αυτόματα και μόνιμα ????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Πρόσφατα έκανα root το κινητό για να έχω το link2sd και όλα πήγαν καλά. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετά από 2 μέρες όταν παρατήρησα μεγάλη πτώση της μπαταρίας μου. Με το gsambatterymonitor και το betterbatterystats παρατήρησα αρχικά wakelock από mediascanner τον οποίο και μπλοκαρα αλλά και 50% κατανάλωση από το phone radio του κινητού. Έχετε κατά νου κάποιο καλύτερο radio που μπορώ να περασω? Αν ναι η διαδικασία ποια είναι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλά Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

 

Εχω ένα LG E400 και προσπαθώ να το κάνω pairing με το αυτοκίνητο. Ενώ στο οχημα μου εμφανίζει pin 4 ψηφίων στο κινητό μου ζητάει να του εισάγω 16 ψηφία. Μήνυμα HIGH SECURITY ENABLED. Υπάρχει κάποια λύση ή θα χρειαστεί να του αλλάξω έκδοση στο λειτουργικό?

 

ευχαριστώ,

 

Δεν Ξέρω αν το έκανα Post στο σωστό μέρος, :O

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω...Οπότε θα περάσω στην δική μου απορία. Αναφορά παράδοσης σε μυνήματα πως μπορώ να έχω εκτός από το μη πρακτικό *#;

 

Μέχρι στιγμής το κινητό αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις στην γυναίκα μου. Δεν το χρησιμοποιεί για να μπαίνει internet και εφαρμογές βέβαια. Το ροζ είναι στυλάτο.

 

Και απαντώντας στον πιο πάνω φίλο το SAR του είναι 1,10 ...τσιμπημένο το λες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,σήμερα πήρα το κινητό από την Vodafone,

Το πρόβλημα είναι όμως πως δεν μπορώ να συνδεθώ από την κάρτα SIM στο ίντερνετ.

Η κάρτα είναι What's up.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε:)

Βοήθεια παιδιά!!!Μετά από ένα update που έκανα (μέσα από τις ρυθμίσεις) το κινητό μπαίνει συνέχεια στο Recovery και δεν μπουτάρει. Είναι ρουταρισμένο, του πέρασα κάποια στιγμή τη τελευταία ICS, για δοκιμή, αλλά επανέφερα με restore αυτή που είχε διότι η ανάλυση της οθόνης με την ICS ήταν για κλάματα.

Έκανα και wipe data/factory reset (μέσα από το recovery), ξαναέκανα restore τη Ρομ αλλά επιμένει να μη μπουτάρει. Μπαίνει στο recovery.

Τι μπορώ να κάνω;;;:(

EDIT:"Ξεκόλλησε" φλασάροντας την τελευταία Ρομ ακολουθώντας τα βήματα αυτά...http://www.lg-phones.org/how-to-flash-lg-optimus-l3.html..Αλλά τώρα δεν ρουτάρεται. Δοκίμασα δύο διαφορετικούς τρόπους, αλλά τίποτα!!!

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω φιλε!Ενω συνδεομαι και εχω σημα καμπανα μου πεταει μετα απο λιγο φου κανει πως φορτωνει τα δεδομενα οτι δεν υπαρχει συνδεση σε δικτυο!Ενω συνεχιζω να εχω φουλ σημα!!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τη RAM που έχει δεν μπορεί να υποστηρίξει αξιοπρεπώς κάποια νεότερη έκδοση. H ICS χρειάζεται τουλάχιστον 512.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια από αυτές τις Rom?

http://get.cm/?device=e400

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα επειδη ειμαι λιγο εως πολυ ασχετη κ σημερα το πηρα το τηλ μου το εφεραν δωρο μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε να βγαλω τις ρυθμισεις τις βονταφον απο μεσα κ να βαλω τις γουιντ η πως να του κανω μια γενικη εκκαθαριση κ να το ξαναρυθμισω??? σας ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες. :)

 

 

Εδώ και 2 μέρες προσπαθώ να rootάρω το L3, χωρίς επιτυχία όμως... Παίζει ρόλο που το πήρα απ' την Vodafone και έχει βάλει μέσα -κλασσικά- τις δικιές της βλακείες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. :)

Εδώ και 2 μέρες προσπαθώ να rootάρω το L3, χωρίς επιτυχία όμως... Παίζει ρόλο που το πήρα απ' την Vodafone και έχει βάλει μέσα -κλασσικά- τις δικιές της βλακείες;

 

Δεν έχει σημασία από που το πείρες όλα γίνονται Root διάβασε προσεκτικά παρακάτω:

 

 

Καταρχήν κατεβάζεις τους drivers του κινητού ώστε να το βλέπει ο υπολογιστής.

https://www.dropbox.com/s/dqycivg8x1gdgil/LGUnitedMobileDriver_S4981MAN37AP22_ML_WHQL_Ver_3.7.2.exe

 

Μετά κατεβάζεις το αρχείο που θα κάνει το Root στο κινητό σου.

https://www.dropbox.com/s/tmazmc4uq6segyp/LGE400%20Root%20Tool%20%28Windows%29%20.zip

 

Οδηγίες:

1)Κάνεις εγκατάσταση τους drivers στα Windows.

 

2)Συνδέεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή με το καλώδιο USB το κινητό θα σου βγάλει στην οθόνη του 3 επιλογές εσύ θα επιλέξεις ''σύνδεση με λογισμικό'' "pc suite" πας ρυθμίσεις μετά εφαρμογές μετά ανάπτυξη και τικάρεις το εντοπισμός σφαλμάτων USB να είναι ενεργοποιημένο όπως και δήποτε αλλιώς δεν θα δουλέψει το Root.

 

3)Εφόσον έχει πλέον αναγνωρίσει το κινητό σου από τον υπολογιστή κάνεις αποσυμπίεση το αρχείο με το root και τρέχεις το "run.bat" περιμένεις μέχρι να τελειώσει το root και μετά το κινητό θα κάνει μόνο του επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την διαδικασία κάνω, και μου βγάζει αυτό:

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g365/Zisis1992/Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdaomicron-1_zpse727bccc.jpg

 

Τι κάνω λάθος; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις παλιότερη έκδοση από αυτή που έχεις στο κινητό. Τα τελευταία firmware δεν μπορούσαν να γίνουν root
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις παλιότερη έκδοση από αυτή που έχεις στο κινητό. Τα τελευταία firmware δεν μπορούσαν να γίνουν root

 

:blink: Και πώς θα γίνει πάλι αυτό; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Χθες αλλαξα οθονη (οχι digitizer) σε εναν φιλο μου που του εσπασε, η διαδικασια ηταν πολυ ευκολη. Κοστος ~14 ευρω :D

 

@Zisis1992 Δοκιμασε αυτο: πριν ''τρεξεις'' το αρχειο για να rootαρεις απενεργοποιησε τα antivirus στο pc σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Είχα όντως πρόβλημα με το Anti virus. Το απεγκατέστησα, έκανα reboot το laptop και μετά το ξαναδοκίμασα. Πάλι τα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουμε downgrade την Rom σου ώστε να γίνετε Root με τον ίδιο τρόπο που προσπαθείς τώρα.

 

θα χρειαστείς αυτό

http://007support.webs.com/KDZ_FW_UPD_EN.7z

Και

Αυτην την Rom η οποία είναι παλιά

http://adf.ly/HvnqG

 

1)Κανεις αποσυμπίεση το zip αρχείο και κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου το αρχείο msxml.msi.

2)Μετά τρέχεις το αρχείο KDZ_FW_UPD.exe θα σου ανοίξει ένα πρόγραμμα.

3)Κλείνεις το κινητό σου και ΜΕΤΑ το συνδέεις στον υπολογιστή.Μετά το ανοίγεις σε emergency mode πως;

Κρατώντας το + και το - από την ένταση ταυτόχρονα πατημένα και τα 2 μαζί,μετά πατάς το power και το αφήνεις.

4)Πας τώρα στο πρόγραμμα στον υπολογιστή και επιλέγεις TYPE βάλε 3GQCT ή CDMA (δοκίμασε το πρώτο αν δεν σε δουλέψει το δεύτερο)

5)Στο Phone Mode βάλε DIAG.

6)Στο KDZ file δώσε το αρχείο V10B_00.kdz την Rom που κατέβασες.

7)Μετά πάτα Launch software update και περιμένεις μέχρι να σου γράψει το πρόγραμμα =FINISHED= το κινητό μπορεί να αναβοσβήνει την οθόνη μην πανικοβληθείς ΠΡΟΣΟΧΗ σε καμία περίπτωση μην το αποσυνδέσεις μέχρι να γράψει το πρόγραμμα =FINISHED=.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το μετανιώσω μετά και θέλω να κάνω unroot πώς θα ξαναεπιστρέψω στην τελευταία έκδοση;
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το μετανιώσω μετά και θέλω να κάνω unroot πώς θα ξαναεπιστρέψω στην τελευταία έκδοση;

 

Ορίστε η τελευταία έκδοση V10M_00 και την κατεβάζεις από εδώ.

 

http://adf.ly/Hvojt

 

Κάνεις ακριβώς την ίδια διαδικασία με την προηγούμενη και το επαναφέρεις στην τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το root δουλεύει μέχρι και τη V10J έκδοση.

Από την V10K και μετά δεν δουλεύει!

 

ΕΔΩ όλες οι εκδόσεις

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το root δουλεύει μέχρι και τη V10J έκδοση.

Από την V10K και μετά δεν δουλεύει!

 

ΕΔΩ όλες οι εκδόσεις

 

V10j-OCT-17-2012 η έκδοσή μου, οπότε λογικά θα είμαι οκ... Αλλά πάλι τα ίδια...

 

 

Edit: Το κατάφερα τελικά, όλα λειτουργούν ρολόι. Την διαδικασία την έκανα με το Superoneclick v1.7 . Πολύ πιο γρήγορο και εύκολο πρόγραμμα! :D

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας. ;)

Edited by Zisis1992
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L3 (E400)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...