Jump to content

LG Optimus L7 (P700)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει διαθεσιμο root για ν10k???

Τι πονεκτηματα εχει το root στο L7 και τι μειονεκτηματα???

Ποσο θα αλλαξει η jelly bean το L7??Ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 664
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από το ρώσικο forum 4PDA προκύπτει ότι ο χρήστης payback κατόρθωσε να χακάρει τον bootloader της συσκευής έτσι ώστε να μπορέσουμε να εγκαταστήσουμε Custom Recovery. Έφτασε επιτέλους η ώρα του developing για την συσκευή μας; CWM, CyanogenMod και ένα σωρό custom ROM είναι προ των πυλών; Θα δείξει!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Υπαρχει διαθεσιμο root για ν10k???

Τι πονεκτηματα εχει το root στο L7 και τι μειονεκτηματα???

Ποσο θα αλλαξει η jelly bean το L7??Ευχαριστω.....

 

Το root σου δίνει πλήρη πρόσβαση στο κινητό να το διαχειριστείς όπως θέλεις εσύ από μνήμη, ταχύτητα επεξεργαστή κλπ κλπ.

Η Jelly Bean θα αλλάξει σίγουρα πάρα πολύ το κινητό, τώρα στο καλύτερο, στο χειρότερο θα δείξει...Μην ξεχνάμε ότι είναι βασισμένη για 2πύρηνους επεξεργαστές και πάνω ενώ εμείς έχουμε μονοπύρηνο.

 

Και εγω ενδιαφερομαι να μαθω....

 

Δεν ξέρει κανείς ρε παιδία? :blink:

 

Δεν υπάρχει με την έννοια ενός έτοιμου προγράμματος, συνδέουμε τη συσκευή τρέχουμε το πρόγραμμα και είμαστε root...Διατίθεται με τη μέθοδο του φλασαρίσματος και χρειαζόμαστε το KDZ, την V10K.kdz και το system.img.ext4 της rooted έκδοσης της V10K.

Οδηγίες φλασαρίσματος μόνο στα αγγλικά από εδώ... Στην πρώτη οδηγία ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ patch_V10J_ROOT_DEODEX.zip αλλά αντίστοιχα το V10K open europe rooted.7z Ακολουθείτε κανονικά τα υπόλοιπα βήματα. Αν θέλετε για τα υπόλοιπα βήματα υπάρχει και βίντεο το οποίο είναι για άλλο είδους αρχείο αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια. Το βίντεο εδώ...

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα τι γίνεται...Βγαίνεις κράζεις το κινητό και στα καπάκια το ''πουλάς'' και μάλιστα ακριβότερα από ότι θα το βρει κάποιος καινούριο. Αν ήσουν/είσαι πωλητής πρέπει να αναθεωρήσεις την πολιτική σου!

 

EDIT: Επίσης είχες μονοπύρηνο στα 1008 και πήρες τετραπύρηνο στα 1.500... :S Κάτι δεν πρέπει να είχες προσέξει στα χαρακτηριστικά στην αρχή.

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν εγινα σαφης αγορασα το κινητο πριν ενα μηνα 280 ευρω... την τιμη που το δινω δεν γνωριζω αν επιτρεπεται καν να την αναφερω σε αυτο το φορουμ γιατι δεν ειναι ο σκοπος του να πουλα κινητα.... δευτερον νομιζω οτι εχω το ελευθερο αν με αφηνεις και εσυ να εκφερω την γνωμη μου για κατι που εποιασα στα χερια μου και δοκιμασα.... και αν προσεξες εχω σχολιασει σε προηγουμενα σχολεια οτι αρχικα ημουν ικανοποιημενος απο το κινητο και τωρα αναθεωρω....

 

Καλησπερα και σε εσενα....

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν εγινα σαφης αγορασα το κινητο πριν ενα μηνα 280 ευρω... την τιμη που το δινω δεν γνωριζω αν επιτρεπεται καν να την αναφερω σε αυτο το φορουμ γιατι δεν ειναι ο σκοπος του να πουλα κινητα.... δευτερον νομιζω οτι εχω το ελευθερο αν με αφηνεις και εσυ να εκφερω την γνωμη μου για κατι που εποιασα στα χερια μου και δοκιμασα.... και αν προσεξες εχω σχολιασει σε προηγουμενα σχολεια οτι αρχικα ημουν ικανοποιημενος απο το κινητο και τωρα αναθεωρω....

 

Καλησπερα και σε εσενα....

 

Σαφώς και μπορείς. Όμως δε μπορείς να πάρεις smartάκι και να τρέχεις σε F1. Οπότε ή εξήγησε τι χρήση έκανες και σε απογοήτευσε η συσκευή (για να είναι εμπεριστατομένη η άποψη σου) ή μην οδηγείς σε λάθος συμπεράσματα μελλοντικούς και παροντικούς χρήστες. Γι' αυτό και το σχόλιο για τους επεξεργαστές. Είχες Hyundai και πήρες Audi, λογικό να έχεις αυξημένες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο αλλαχθηκε αμεσα... ειχα λαθος εντυπωση στην αρχη... φοβερα λαγκς που για την χρηση που κανω ενα κινητο σπανε νευρα πραγματικα...

 

Γράψε αν θες τη χρήση που έκανες για να έχουμε και οι υπόλοιποι μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησω λοιπον να το κραζω... σημειωση οτι αγαπω τα LG απο τα slint up της απο κοοκιε αρενα μεχρι τωρα L7 και συνεχισα στο 4χ... 1ον η χρηση που κανω ειναι αρκετα απαιτητικη... και το καταλαβα αφου το αγορασα μιλωντας με ενα παλικαρι που ασχολειται με το θεμα κινητα.... θελω ταυτοχρονα να ειμαι και να γραφω σε σκυπε και φβ να ακουω μουσικη και να σερφαρω χωρις να εχει κανενα κολλημα.... μονο αυτο ειχα... επερνε πρωτοβουλια να κλεινει το σκυπε και το πιο απιθανο οταν ειχα και μονο φβ ανοιχτο η μουσικη να κολλαει... αν ειναι δυνατον... απο smoothnes ειχα lagnes.... επισης ενα σοβαρο θεμα ειχε με το ιστορικο κλησεων.... κολλουσε και εκει δηλαδη οδηγουσες και περιμενες να κατεβει για να καλεσεις καποιον που σε πηρε την προηγουμενη μερα....οσο για τα παιχνιδια παιζει καλα μεχρι το angry birds... μετα η αλλοινε την εικονα με ενα ροζ χρωματι στα εφε η με πετουσε αγνοωντας το επιπεδο που ειχα φτασει..τι να πω κριμα ελπιζω να εγινα σαφης παιδες... ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση με το κινητο αυτο που μου εμεινε κιολας τωρα και δεν εχωτ να το κανω...

 

Περιμενω τις γνωμες σας...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησω λοιπον να το κραζω... σημειωση οτι αγαπω τα LG απο τα slint up της απο κοοκιε αρενα μεχρι τωρα L7 και συνεχισα στο 4χ... 1ον η χρηση που κανω ειναι αρκετα απαιτητικη... και το καταλαβα αφου το αγορασα μιλωντας με ενα παλικαρι που ασχολειται με το θεμα κινητα.... θελω ταυτοχρονα να ειμαι και να γραφω σε σκυπε και φβ να ακουω μουσικη και να σερφαρω χωρις να εχει κανενα κολλημα.... μονο αυτο ειχα... επερνε πρωτοβουλια να κλεινει το σκυπε και το πιο απιθανο οταν ειχα και μονο φβ ανοιχτο η μουσικη να κολλαει... αν ειναι δυνατον... απο smoothnes ειχα lagnes.... επισης ενα σοβαρο θεμα ειχε με το ιστορικο κλησεων.... κολλουσε και εκει δηλαδη οδηγουσες και περιμενες να κατεβει για να καλεσεις καποιον που σε πηρε την προηγουμενη μερα....οσο για τα παιχνιδια παιζει καλα μεχρι το angry birds... μετα η αλλοινε την εικονα με ενα ροζ χρωματι στα εφε η με πετουσε αγνοωντας το επιπεδο που ειχα φτασει..τι να πω κριμα ελπιζω να εγινα σαφης παιδες... ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση με το κινητο αυτο που μου εμεινε κιολας τωρα και δεν εχωτ να το κανω...

 

Περιμενω τις γνωμες σας...

 

Είδες, είναι αυτό που σου είπα. Σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου, δεν ήταν το ιδανικό κινητό. Ήθελες ταχύτητα και multitasking για βαριά χρήση. Και φαίνεται από το ότι το πήρες πριν ένα μήνα, και το αντικατέστησες με 4πύρηνο. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή. Δε μπορεί να κάνω στίβο και να παίρνω μπασκετικό παπούτσι και να κάνω μετά φασαρία ότι δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που θέλω. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και δε το λέω για να δημιουργηθούν εντάσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησω λοιπον να το κραζω...

Περιμενω τις γνωμες σας...

 

Έκανες λάθος επιλογή γι΄αυτά που ζητούσες, άρα άδικο το κράξιμο, στο κινητό τουλάχιστον.

Αφού διορθώθηκε όμως με αγορά κάποιου που σε καλύπτει όλα καλά, πλην του ότι σου έμεινε, μέχρι να τη πουλήσεις, μια συσκευή (άσχετο 280 πολλά τη πλήρωσες άρα διπλό λάθος θεωρώ :) ) που δε σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αστα φιλος!!! δοξα το θεο το 4χ βγηκε αψογο και με το παραπανω!!! πολυ ικανοποιημενος!!! επισης η μνημη με στριμωγνε λιγο στα 2,7 κατι γιγα και την μη δυνατοτητα εφαρμογης στην SD!!! ολα καλα πλεον!!! αμα θελει κανεις την συσκευη μου λεει...κριμα να την δωσω 120 σε μεταχειρισμενα το κινητο δεν εχει καμια σχεση με αυτα που δινουν απο τον ιουνιο...ουτε κατω δεν εχει πεσει!!! Επισης ξεκινω να το κραζω ως απαιτητικος χρηστης οχι γι αυτον που κανει την δουλεια του!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω το lg optimus P700.Προσπαθω να μεταφερω στην καρτα SD,διαφορες εφαρμογες που εχω στην εσωτερικη μνημη,αλλα ειναι αδυνατο.Εχω χρησιμοποιησει διαφορα προγραμματα,οπως το app 2 SD,αλλα λεει οτι,''η συσκευη δεν διαθετει εξωτερικη μνημη,ή οτι η εξωτερικη μνημη ειναι προσομειωμενη''Στο κινητο εχω τοποθετησει μια αδεια sd καρτα χωρητικοτητος 8gb.Επισης λεει οτι,''η λειτουργια μεταφορας εφαρμογων στην SD καρτα,μπορει να μην υποστηριζεται απο αυτη την συσκευη.''

Ζητω την βοηθεια σας για τα εξης :

1.Ειναι δυνατον το συγκεκριμενο κινητο να μην υποστηριζει την μεταφορα εφαρμογων απο την εσωτερικη μνημη στην καρτα SD ;

2.Τι σημαινει προσομειωμενη εξωτερικη μνημη;

3.Πως μπορω να μεταφερω εφαρμογες απο την εσωτερικη μνημη του κινητου στην καρτα SD ;

Ευχαριστω πολυ.

 

Kανεις δεν μπορει να βοηθησει ;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω το lg optimus P700.Προσπαθω να μεταφερω στην καρτα SD,διαφορες εφαρμογες που εχω στην εσωτερικη μνημη,αλλα ειναι αδυνατο.Εχω χρησιμοποιησει διαφορα προγραμματα,οπως το app 2 SD,αλλα λεει οτι,''η συσκευη δεν διαθετει εξωτερικη μνημη,ή οτι η εξωτερικη μνημη ειναι προσομειωμενη''Στο κινητο εχω τοποθετησει μια αδεια sd καρτα χωρητικοτητος 8gb.Επισης λεει οτι,''η λειτουργια μεταφορας εφαρμογων στην SD καρτα,μπορει να μην υποστηριζεται απο αυτη την συσκευη.''

Ζητω την βοηθεια σας για τα εξης :

1.Ειναι δυνατον το συγκεκριμενο κινητο να μην υποστηριζει την μεταφορα εφαρμογων απο την εσωτερικη μνημη στην καρτα SD ;

2.Τι σημαινει προσομειωμενη εξωτερικη μνημη;

3.Πως μπορω να μεταφερω εφαρμογες απο την εσωτερικη μνημη του κινητου στην καρτα SD ;

Ευχαριστω πολυ.

 

Kανεις δεν μπορει να βοηθησει ;

 

Για κάποιο λόγο δεν το έχει στις προεπιλογές των ρυθμίσεων η LG. Από 'κει και πέρα μπορείς λογικά μέσω τρίτων προγραμμάτων (Gemini App, Titanium Backup, App2SD, RemountSD κλπ κλπ) να μετακινήσεις εφαρμογές στην SD. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ! Λογικά πρέπει να είσαι root...

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νευρα.. ώρες ώρες έχει παρα πολλά κολλήματα και σε στιγμές που πραγματικά το χρειάζομαι εχει τρομερά lag! Σκεφτούμε να το πάρω από εκεί που το αγόρασα , λέτε να μπορεί να διορθωθεί κάτι με το service? :O
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν το έχει στις προεπιλογές των ρυθμίσεων η LG. Από 'κει και πέρα μπορείς λογικά μέσω τρίτων προγραμμάτων (Gemini App, Titanium Backup, App2SD, RemountSD κλπ κλπ) να μετακινήσεις εφαρμογές στην SD. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ! Λογικά πρέπει να είσαι root...

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως δεν εχω ιδιαιτερη εξοικειωση και δεν ξερω πως μπορω να κανω root.Επισης θελω να ρωτησω αν συμφερει να κανω root ή να περιμενω τυχον αναβαθμισεις του λογισμικου του lg L7(700) ; Αν δεν κανω λαθος,θα γινει αναβαθμιση σε jelly bean.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως δεν εχω ιδιαιτερη εξοικειωση και δεν ξερω πως μπορω να κανω root.Επισης θελω να ρωτησω αν συμφερει να κανω root ή να περιμενω τυχον αναβαθμισεις του λογισμικου του lg L7(700) ; Αν δεν κανω λαθος,θα γινει αναβαθμιση σε jelly bean.

 

Από το "θα" μέχρι να γίνει υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση...Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη λύση για αυτό που θες...

Link to comment
Share on other sites

Από το "θα" μέχρι να γίνει υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση...Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη λύση για αυτό που θες...

 

Τελικα τα περασα στην καρτα sd μεσω υπολογιστη.

pkatsaras,ευχαριστω για τον χρονο σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι root και θελω να μεταφερω apps στην εξωτερικη sd

Ποιο θεωρειτε το καλυτερο app γι αυτη τη συσκευη που να λειτουργει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ειμσι καινουργια εψαξα αλλα δεν βρηκα θεμα για το l7 αν υπαρχει κ δεν το βρηκα ζητω συγνωμη!

 

Το προβλημα μου ειναι με την μπαταρια το κινητο το πηρα προχθες η μπαταρια πεφτει απιστευτα γρηγορα πχ για να καταλαβετε χθρς το βραδυ αφου φορτισε πληρως εκλεισα wifi εκλεισα τα δεδομενα. Μηπως απο κει ετρωγε την μπαταρια εκλεισα ανοιχτες τυχον εφαρμογες κ το αφησα με 78% μπαταρια κ τωρα μολις ξυπνησα εχει 35% μα που την τρωει βρε παιδια θα τρελαθω εχει συμβει σε καποιον αλλον;;; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάποια κακογραμμένη εφαρμογή που έχεις εγκαταστήσει σου καταναλώνει την μπαταρία. Ξεκίνα να αφαιρείς εφαρμογές μέχρι να βρεις ποια είναι αυτή που ευθύνεται.

Επίσης καλό είναι να κάνεις μία επανεκκίνηση στο κινητό σου μήπως και έχει κολλήσει κάτι στο σύστημα και σου καταναλώνει μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οι μονες εφαρμογες που εχω βαλει ειναι το fb το twitter! Το εκανα πριν τα εσβησα ολα και εμπαινα στο fb οχι απο την εφαρμογη αλλα απο το ιντερνετ απο το εικονιδειο με την γη:rolleyes:!

 

Να τρωει τοσο πολυ μπαταρια το wifi???Εχω παθει πλακα απογοητευτηκα παρα πολυ!:O:cry::cry::cry:

Εχω χαμηλωσει φωτεινοτητα ,των φοτισμο των ''κουμπιων''....

 

Θα κανω και το αλλο που μου λες και οποια αλλη ''λυση'' ευπροσδεκτη ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από το 3G. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται αυτή η κατανάλωση μπαταρίας από το WiFi ή από οτιδήποτε άλλο από την στιγμή που το κινητό σου είχε κλειστή οθόνη και υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι σε κατάσταση αναμονής.

Ίσως να είχε μείνει κάτι ανοιχτό και να σου κράταγε τον επεξεργαστή ενεργοποιημένο. Δοκίμασε να κάνεις μία επανεκκίνηση του κινητού σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με την σειρά μου το παράπονο μου

Είχα όλο το βράδυ το κιν στην πρίζα... το έβγαλα στις 6 και 30 το πρωι για να πάω στην δουλεία.. Δεν μηλισα σχεδον καθολου στο τηλ.. οταν σχολασα στις 5 ειχε φτασει στο 22%.. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ

Την αλλη ,μερα ειχα κλεισει ΟΛΑ.. wifi και δεδομενα gps... και ειχε 98%( τις 5μμ)

???????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες καθόλου τα στατιστικά της μπαταρίας μήπως και ευθυνόταν κάποια εφαρμογή; Επίσης αν το "Σύστημα Android" είναι ψηλά τότε σημαίνει ότι ο επεξεργαστής σου για κάποιο λόγο μένει ενεργοποιημένος και γι' αυτό σου καταναλώνει την μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L7 (P700)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...