Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κανένας καλός τρόπος να σώσουμε τα contacts τουλάχιστον χωρίς να χρειάζεται να κάνω sync με outlook?

Υπάρχει καμία καλή εφαρμογή που να το κάνει σε cloud π.χ? Πλάκα... πλάκα... το κινητό έχει κάτι για backup μέσα... να το κάνω ή δεν ενδείκνυται για hard reset μην τυχόν και περάσει σαβούρα ξανά...

 

Τις επαφές μπορείς να τις κάνεις εξαγωγή στην εσωτερική μνήμη. (Επαφές-> επιλογές->διαχειρηση επαφων->Εισαγωγή εξαγωγή)

Η επιλογή για backup που έχει το κινητο νομίζω είναι για να κρατάει καποιες ρυθμήσεις στο σερβερ της google βαση του account σου (κωδικους wifi κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τις επαφές μπορείς να τις κάνεις εξαγωγή στην εσωτερική μνήμη. (Επαφές-> επιλογές->διαχειρηση επαφων->Εισαγωγή εξαγωγή)

Η επιλογή για backup που έχει το κινητο νομίζω είναι για να κρατάει καποιες ρυθμήσεις στο σερβερ της google βαση του account σου (κωδικους wifi κλπ)

 

Σε ευχαριστώ... γενικά..επειδή δεν το έχω ψάξει και πολύ με τα android... ότι υπάρχει στην "επιπλέον μνήμη".

Internal Memory που είναι στον φάκελο /storage/sdcard0 θα μείνει ως έχει μετά το hard reset.

 

Ρωτάω γιατί εκεί μέσα είναι σχεδόν τα πάντα.... φωτογραφίες, μουσική, φάκελος του SYGIC (navigation), Roms από emulators κλπ, όπως επίσης και εφαρμογές που τις έχω κάνει Move εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ... γενικά..επειδή δεν το έχω ψάξει και πολύ με τα android... ότι υπάρχει στην "επιπλέον μνήμη".

Internal Memory που είναι στον φάκελο /storage/sdcard0 θα μείνει ως έχει μετά το hard reset.

 

Ρωτάω γιατί εκεί μέσα είναι σχεδόν τα πάντα.... φωτογραφίες, μουσική, φάκελος του SYGIC (navigation), Roms από emulators κλπ, όπως επίσης και εφαρμογές που τις έχω κάνει Move εκεί...

 

Δεν θα πειραχτει τιποτε απο αυτα. Μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωω... μου έβαλες δουλειά για το Σαββατοκύριακο...:)

Yπάρχει κανείς που να είχε επιτυχία όσον αφορά το Wifi με Hard reset?

 

Υπάρχει κανένας καλός τρόπος να σώσουμε τα contacts τουλάχιστον χωρίς να χρειάζεται να κάνω sync με outlook?

Υπάρχει καμία καλή εφαρμογή που να το κάνει σε cloud π.χ? Πλάκα... πλάκα... το κινητό έχει κάτι για backup μέσα... να το κάνω ή δεν ενδείκνυται για hard reset μην τυχόν και περάσει σαβούρα ξανά...

 

Δυστυχώς το κινητό μου δεν είναι rooted να είχα μέσα το titanium backup

Το WiFi δεν νομίζω να φτιάξη με το hard reset, αλλά γενικός επιβάλλεται να το κάνεις μετά από μεγάλες αναβαθμίσης, τουλάχιστον έτσι λένε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελες;

 

http://www.techtv.gr/htc3.jpg

 

ναι. και απ ότι φαίνεται είναι ξεκλείδωτο το κινητό σου. άρα περνα μια custom. Rom (viperX για παράδειγμα) να ξεμπερδεύεις. έχεις ξανά δοκιμάσει; αν όχι πρέπει να σου πούμε ένα ένα τα βήματα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

ναι. και απ ότι φαίνεται είναι ξεκλείδωτο το κινητό σου. άρα περνα μια custom. Rom (viperX για παράδειγμα) να ξεμπερδεύεις. έχεις ξανά δοκιμάσει; αν όχι πρέπει να σου πούμε ένα ένα τα βήματα.

 

Δεν έχω ιδέα... :wacko:

 

Δεν θα χάσω αρχεία απο μέσα; (τηλέφωνα, μηνύματα, εφαρμογές..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα... :wacko:

 

Δεν θα χάσω αρχεία απο μέσα; (τηλέφωνα, μηνύματα, εφαρμογές..)

 

χάνονται ολα. θα πρέπει να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας. και αφού λογικά δεν είσαι root δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις titanium backup. μέσω Google και HTC λογικά ότι κρατήσεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του wifi, μετά την αναβάθμιση, έχει αυξηθεί και η κατανάλωση μπαταταρίας (έχω κάνει επαναφορά).

Την καταπίνει για πλάκα, έχοντας τους ίδιους συγχρονισμούς με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πειραχτει τιποτε απο αυτα. Μην ανησυχεις.

 

Ρε παιδιά μετά από factory reset με volume down και κουμπί start χάνονται τα πάντα...φωτογραφίες, μουσική κτλ. Τι λέτε τωρα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για το προβλημα με wifi μετα το update σε 4.2.2. Εχω το router ZTE του ΟΤΕ, μετα το update το γνωστο προβλημα με το σημα και connect/disconnect! Αλλαζω το router με ενα παλιο NETGEAR που ειχα ... Ολα ειναι OK! Σημα εχω σε ολο το σπιτι. Αυτο σαν μια προσωρινη λυση μεχρι η HTC να διορθωσει τα bugs απο το update οπως και τη προηγουμενη φορα ... Κατι παιζει με τα router στη φαση αυτη. Δεν ξερω τι ακριβως αλλα σαν προσωρινη λυση εμενα ειναι OK και αναμενω την HTC!!!
Link to comment
Share on other sites

τελικά μπορεί κάποιος να μας πει υπεύθυνα αν με factory reset επηρεάζονται τα αρχεία στην sd memory του κινητού? και για όσους δεν είναι root τι γίνεται από backup?
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιρεαζονται εκτός αν επιλέξεις να διαγραφεί και αυτός ο χώρος... Περάσα μετά κόπων και βασανων την maximus.. Αλλο κινητό, πολύ γρήγορο και πολύ ωραίο στο μάτι του νέο sense.. Έβγαλε και fix για το wifi.. Πραγματικά το wifi μου τόσο καιρό νόμιζα είχε πρόβλημα.. Πλέον είναι καμπάνα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, βοήθεια.

Είμαι στοκ χωρίς καμιά προσπάθεια για root.

Σήμερα, εκεί που καθόταν το κινητό, πιάνοντας το, διαπίστωσα ότι ήταν ζεστό (στις θερμοκρασίες που φτάνει όταν παίζουμε παιχνίδια).

Το power button καμία ανταπόκριση (μόνο μία μικρή δόνηση αγού το κράτησα πατημένο για 10 δευτερόλεπτα).

Power + volume down button, πάλι τίποτα.

Σύνδεση με υπολογιστή, δεν το αναγνωρίζει.

Μετά από δύο ώρες "ζεστασιάς", το κινητό κρύωσε.

Ήταν σα να δούλευε, αλλά δεν άνοιγε με την καμία, και πια αποφορτίστηκε.

Το βάζω πρίζα με τα γνήσια παρελκόμενα, ούτε λαμπάκι ανάβει, ούτε ανοίγει.

Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Άφησέ το μερικά λεπτά στην πρίζα χωρίς να το πειράζεις. Μετά κοίτα αν ανάψει το λαμπάκι φόρτισης.

Μάλλον είχε κολλήσει κάποια βαριά εφαρμογή στο παρασκήνιο και στράγγισε την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Άφησέ το μερικά λεπτά στην πρίζα χωρίς να το πειράζεις. Μετά κοίτα αν ανάψει το λαμπάκι φόρτισης.

 

Μετά από μισή ώρα φόρτισης, τίποτα ακόμη...

Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

με το factory reset σβήνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ τελικά. έχασα τα πάντα χωρίς backup. κι από την sd και παντού. ευτυχώς με πληροφόρησατε εγκαίρως....
Link to comment
Share on other sites

με το factory reset σβήνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ τελικά. έχασα τα πάντα χωρίς backup. κι από την sd και παντού. ευτυχώς με πληροφόρησατε εγκαίρως....

 

Εγώ το εγραψα μόλις στην προηγούμενη σελίδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιρεαζονται εκτός αν επιλέξεις να διαγραφεί και αυτός ο χώρος... Περάσα μετά κόπων και βασανων την maximus.. Αλλο κινητό, πολύ γρήγορο και πολύ ωραίο στο μάτι του νέο sense.. Έβγαλε και fix για το wifi.. Πραγματικά το wifi μου τόσο καιρό νόμιζα είχε πρόβλημα.. Πλέον είναι καμπάνα

 

Καλησπέρα,

 

Δεν είμαι πολύ καιρός κάτοχος android κινητού... και αυτά που ήξερα σαν πιο αξιόπιστα είναι τα ROMs από Cyanogen και από Team Venom ViperX

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός που ακολούθησες για να βάλεις την Maximus? Έχεις κανένα official link να διαβάσω για αυτήν...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός που ακολούθησες για να βάλεις την Maximus? Έχεις κανένα official link να διαβάσω για αυτήν...

Ευχαριστώ

Η σελίδα της ρομ στο xda είναι αυτη.

Έχει και έναν οδηγό για να την περάσεις.Η διαδικασία είναι ίδια για όλες τις ρομ.

Link to comment
Share on other sites

με το factory reset σβήνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ τελικά. έχασα τα πάντα χωρίς backup. κι από την sd και παντού. ευτυχώς με πληροφόρησατε εγκαίρως....

 

Εγω ηξερα οτι για να σβηστει η sd πρεπει να κανεις wipe. Και οτι το απλο reset με τα κουμπια ειναι το ιδιο με αυτο που κανεις μεσα απο την συσκευη. Λυπαμαι αν εχασες τα δεδομενα σου.. Το ειπε ο chrisdental ομως οποτε επρεπε να το ψαξεις λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... σε μια προσπάθεια μου να το κάνω root ξεκλείδωσα το bootloader αλλά τελικά δεν έκανα τίποτα άλλο. Έμεινα εκεί, μόνο σ'αυτό.

Είχα καιρό αυτά τα κίτρινα σημάδια στην οθόνη αλλά δεν έλεγα να πάρω τηλέφωνο την HTC να δω αν θα μου το κάνουν.

Πήρα σήμερα και με το IMEI μου είπαν ότι είμαι εντός εγγύησης, αλλά όταν είπα για τον ξεκλείδωτο bootloader, μου είπαν ότι ο ξεκλείδωτος bootloader με βγάζει εκτός εγγύησης. :(

Λυπήθηκα που software επέμβαση καθηλώνει ένα hardware πρόβλημα.

Μπορώ να κάνω κάτι?

Ξανακλειδώνει ο bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... σε μια προσπάθεια μου να το κάνω root ξεκλείδωσα το bootloader αλλά τελικά δεν έκανα τίποτα άλλο. Έμεινα εκεί, μόνο σ'αυτό.

Είχα καιρό αυτά τα κίτρινα σημάδια στην οθόνη αλλά δεν έλεγα να πάρω τηλέφωνο την HTC να δω αν θα μου το κάνουν.

Πήρα σήμερα και με το IMEI μου είπαν ότι είμαι εντός εγγύησης, αλλά όταν είπα για τον ξεκλείδωτο bootloader, μου είπαν ότι ο ξεκλείδωτος bootloader με βγάζει εκτός εγγύησης. :(

Λυπήθηκα που software επέμβαση καθηλώνει ένα hardware πρόβλημα.

Μπορώ να κάνω κάτι?

Ξανακλειδώνει ο bootloader?

Καλημερα ,ριξε μια ματια εδω , υπαρχει αυτο το tool που ξανακλειδωνει ο bootloader , αν ηταν για ξεκλειδωμα θα μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2133336

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,ριξε μια ματια εδω , υπαρχει αυτο το tool που ξανακλειδωνει ο bootloader , αν ηταν για ξεκλειδωμα θα μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2133336

 

Στο κλείδωμα του θα γράφει relocked?

Γιατί έτσι νομίζω πάλι θα είναι εκτός εγγυησης αφου θα είναι φανερό ότι τον ξανακλείδωσα και ότι δεν είναι απείραχτο το λογισμικό του.

Από τη "μαμά" έγραφε locked ενα τώρα θα γράφει relocked.

Νομίζω ότι... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Στο κλείδωμα του θα γράφει relocked?

Γιατί έτσι νομίζω πάλι θα είναι εκτός εγγυησης αφου θα είναι φανερό ότι τον ξανακλείδωσα και ότι δεν είναι απείραχτο το λογισμικό του.

Από τη "μαμά" έγραφε locked ενα τώρα θα γράφει relocked.

Νομίζω ότι... :cry:

Φιλε μου δεν ξερω τι θα γραφει , δυστυχως δεν εχω ξανακλειδωσει bootloader, για να ξερω

Να προτεινω κατι , με καθε επιφυλαξη ,αν ξανα εβαζες την official rom ,νομιζω πως θα κλειδωνε και θα ησουν οκ

με καθε επιφυλαξη, και παλι, μπορει να κανω λαθος.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα και με το IMEI μου είπαν ότι είμαι εντός εγγύησης, αλλά όταν είπα για τον ξεκλείδωτο bootloader, μου είπαν ότι ο ξεκλείδωτος bootloader με βγάζει εκτός εγγύησης. :(

 

Ξαναπάρε και άσε απέξω το θέμα bootloader.

Η ίδια η htc σου δινει τα εργαλεία για ξεκλείδωμα και στο σερβις για τέτοια θέματα δεν το λαμβάνουν καθόλου υπόψιν.

Έχουν αναφερθεί αρκετές φορές από μέλη εδώ στο φόρουμ επισκευές hardware εντός εγγύησης με περασμένη custom rom μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...