Jump to content

Sony PSP vs. Nintendo DS


htrul18
 Κοινοποίηση

Ποιό πιστεύετε ότι θα νικήσει στη μάχη των handhelds?  

208 members have voted

  1. 1. Ποιό πιστεύετε ότι θα νικήσει στη μάχη των handhelds?

    • Sony PSP
      152
    • Nintendo DS
      56


Recommended Posts

http://www.dsgaming.co.uk/html/modules/news/article.php?storyid=314

 

Nintendo DS News : DS Sells Out Across Europe

 

First, we brought you the news that the Nintendo DS had sold 87, 000 units in the UK in just two days. Now, we bring you phenomenal news from across the whole continent...

 

As reported previously, the DS sold 87, 000 units in two days in the UK. HOwever, although the UK is the biggest European gaming market, that is not to say that the rest of Europe didn't do (or rather buy) their part.

 

As a quick reminder, the DS:

 

-Sold 500, 000 in just one week in America

-Sold 500, 000 in just four days in Japan

 

The Nintendo DS now holds the records for the fastest-selling system in both the UK and Australia in the entire history of gaming. Huge pressure was on Europe to match it, especially with the nes that Nintendo was going to provide 650, 000 units for the European launch, which was more than analysts' predictions.

 

And Europe have bought the DS in their hordes. Of the 650, 000 units made available on Friday 11th March, over 600, 000 had been sold by Sunday! This means that Europe, in just one weekend, managed to buy more DS consoles than the U.S. and Japan managed in a week and four days respecitvely.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή τα multirama από όπου πήρα το DS δεν φάνηκαν πολύ πρόθυμοι να μου το αλλάξουν (έχει καμμένο πίξελ στην οθόνη), για πείτε μου κάνα "επιχείρημα" (κάνα νόμο ή τίποτα τέτοιο :Ρ) να τους παρουσιάσω για να μου το αλλάξουν (όχι τίποτε άλλο αλλά βαριέμαι να τρέχω στην μεταμόρφωση στην Nortec).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Καλα στα multirama βρηκες να πας, αν δε θελουν να στο αλλαξουν η μονη λυση ειναι η Νορτεκ που θα στο αλλαξει σιγουρα. Το μονο που μπορεις να κανεις γι'αυτους ειναι να τους δυσφημεις με καθε ευκαιρια. :down:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση ότι μέσα σε ένα διάστημα από την αγορά του προΐόντος είναι υποχρεωμένοι να μου το αλλάξουν αυτοί...αλλά δεν είμαι σίγουρος. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;

 

Η Nortec είναι μόνο στην Μεταμόρφωση;;;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Thx :)

 

Κάτι ακόμα. Μπορείς να βγάλεις μία φώτο δίπλα σε ένα κινητό να συγκρίνω περίπου το μέγεθος;

Το αγόρασα σήμερα. Μόλις το άνοιξα. Το φορτίζω τώρα. Ειναι σαν τα καινούργια palm σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση ότι μέσα σε ένα διάστημα από την αγορά του προΐόντος είναι υποχρεωμένοι να μου το αλλάξουν αυτοί...αλλά δεν είμαι σίγουρος. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;

 

Η Nortec είναι μόνο στην Μεταμόρφωση;;;

 

Αυτό που λες είναι το DOA (Dead on Arrival). Δηλαδή σε περίπτωση που το προιόν δε λειτουργεί σωστά ή καθόλου είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν εντός κάποιων ημερών από την αγορά (στα κινητά νομίζω είναι 3/5 μέρες, η Plextor πάλι έδινε 7 ημέρες). Τώρα για καμμένα pixels δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι... :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί και παίξει και με τα δύο μηχανήματα και το μόνο που έχω να πώ είναι ότι το PSP είναι ανώτερο σε γραφικά και δύναμη μεγαλύτερη οθόνη τα πλήκτρα σε καλύτερη διάταξη τι να πώ?Εχω μείνει το DS σου δείνει την αίσθηση του ψεύτικου πλαστικούρα και αυτό με απογοήτευσε πολύ δεν σου γεμίζει το μάτι για συσκευή που κοντράρει ένα μηχάνημα σαν το PSP με τίποτα ,κρίμα.

Αν και το PSP κοστίζει 250 ευρώ θα το προτιμήσω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο επόμενο παρόμοιο υβριστικό ποστ σου θα φροντίσω προσωπικά να ξαναποστάρεις μετά από πολλές μέρες :mad:
http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

koita file.kapioi kanoun post kai grafoun aidies hori na dokimasoun kan to proion.kai liga tou ipa tou ahil.

Ο καθένας γράφει ότι θέλει και αξιολογείται ανάλογα..Το βρίζεις δεν λύνει κανένα πρόβλημα.Είναι η τελευταία προειδοποίηση :!:

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το psp ειναι πολυ ανωτερο σε γραφικα και ειναι gadget δηλαδη

παιζει mp3 ταινιες απο dvd παιζουν με φοβερα γραφικα στο psp οπως και ta

mini dv (home video)......http://psp.connect.com/ εδω υπαρχουν φοβερα

κλιπακια ......

epishs με αυτο http://www.pspvideo9.com/ το προγραμμα που διατιθεται δωρεαν κανεις μετατροπη τα αρχεια βιντεο σε μορφη που παιζει στο psp (mp4)....

παιξε το ridge racer kai to lumines και πες μου μετα για τις δυνατοτητες του

......το ds ειναι καλο φορητο αλλα κατωτερο σε δυνατοτητες καλο παιχνιδι

το mario για ds ........θα στηριχθει η νιν μονο στο gameplay θα βγαλει καλα

παιχνιδια αλλα σε ποιοτητα δες το ridge racer gia psp και ds ekei φαινεται

η διαφορα σε ποιοτητα γραφικων........

Link to comment
Share on other sites

signomi gia tis vrisies kai den tha ksanagini.ego diafono.to ds ine paihnidara kai tin latreyo.to psp ine m*****a.

 

νομιζω οτι με αφορισμους δεν απαντας ......16 εκατομυρια χρωματα εχει

η 4,3 ιντ οθονη του psp .....260.000 η 3 ιντζων οθονη του ds......

το pro evoloution soccer 4 ua kykloforhsh kai gia τα δυο μηχανηματα αλλα

πιστευω με αυτα που ειδα οτι στο psp ua einai απολαυση..............

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
νομιζω οτι με αφορισμους δεν απαντας ......16 εκατομυρια χρωματα εχει

η 4,3 ιντ οθονη του psp .....260.000 η 3 ιντζων οθονη του ds......

το pro evoloution soccer 4 ua kykloforhsh kai gia τα δυο μηχανηματα αλλα

πιστευω με αυτα που ειδα οτι στο psp ua einai απολαυση..............

wi fi connection puc1c1 ??internet tsabe sta hotspots...k multiplayer games... oxi k asxima :p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπορεί η κόντρα μεταξύ Ds και Psp να μην έχει κριθεί ακόμα αλλά η αλήθεια είναι ότι το Ds τα έχει πάει πολύ καλύτερα και έχει σίγουρα το προβάδισμα.Απο εκεί και πέρα νομίζω η τακτική της nintendo είναι πιο έξυπνη και ορθολογική με τη wi-fi connection(αν δεν κάνω λάθος η sony δεν έχει ακόμα επίσιμη υποστήριξη online gaming για το Psp),το καλύτερο software(πολλοί must have τίτλοι) και τη σταδιακή εκμετάλευση των multimedia δυνατοτήτων(opera browser,tv κλπ) που ήδη έχει το Psp.

Εν αναμονή του pro evolution για Ds που θα υποστηρίζει και online!:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και τα 2, ds και psp, και μπορώ να πω ότι το καθένα έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το psp σίγουρα έχει καλύτερα γραφικά και περισσότερη ισχύ αλλά έχει και τη διπλάσια τιμη..Επίσης το psp έχει πιο "συμβατικά" παιχνίδια ενώ το ds έχει κάποια εντελώς παρανοϊκά games που με τη χρήση της γραφίδας γίνονται απόλαυση, ειδικά κάποια που κυκλοφορούν δυστυχώς μόνο στην ιαπωνική προς το παρόν αγορά. Γενικά το ds είναι πιο "παιχνιδιάρικο" και διασκεδαστικό ενώ το psp είναι μιο κανονική home console σε σμίκρυνση.

Εξαρτάται από το τι ψάχνει κανείς!

wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

an to doume teleiws wma, to PSP einai kata polu anwtero apo to DS...

Oxi mono se titlous, gameplay, grafika...alla kai se leitourgeies!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Εχω και τα 2, ds και psp, και μπορώ να πω ότι το καθένα έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το psp σίγουρα έχει καλύτερα γραφικά και περισσότερη ισχύ αλλά έχει και τη διπλάσια τιμη..Επίσης το psp έχει πιο "συμβατικά" παιχνίδια ενώ το ds έχει κάποια εντελώς παρανοϊκά games που με τη χρήση της γραφίδας γίνονται απόλαυση, ειδικά κάποια που κυκλοφορούν δυστυχώς μόνο στην ιαπωνική προς το παρόν αγορά. Γενικά το ds είναι πιο "παιχνιδιάρικο" και διασκεδαστικό ενώ το psp είναι μιο κανονική home console σε σμίκρυνση.

Εξαρτάται από το τι ψάχνει κανείς!

me vriskeis apolita simfono na simpliroso oti to ds xtipaei kai se pio mikres ilikies me pio vatous sinolika titlous:O

Δεν τη βάζω όπου να'ναι:elephant:
Link to comment
Share on other sites

an to doume teleiws wma, to PSP einai kata polu anwtero apo to DS...

Oxi mono se titlous, gameplay, grafika...alla kai se leitourgeies!!!

 

 

Ok να το δούμε ωμά…

 

Τίτλους… ναι όντως έχει περισσότερα ραλάκια και μεταφορές από παλιότερα παιχνίδια!!!

 

Gameplay… say what???

 

Γραφικά… ναι όντως είναι καλύτερο, αν και σε ορισμένες περιπτώσεις αχρείαστο μιας και μιλάμε για φορητή κονσόλα (εκτός και είχε οθόνη 8-9 ιντσών).

 

Περισσότερες λειτουργίες… το ίδιο με τα από πάνω γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος από εδώ μέσα ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΕ ταινία στο PSP.

 

Χρήματα… 269€ vs 129€. 60€ vs 45€. Τσάμπα πράγμα το άτιμο το PSP αξίζει κάθε cent, το θεωρώ υπερτιμολογημένο.

 

Πωλήσεις… καμία σχέση και η διαφορά μεγάλη, η οποία θα μεγαλώσει με το Lite. Ξέρετε αν υπάρχει πιθανότητα μείωσης στην τιμή του PSP; Ωραίο ανέκδοτο ε;;;

 

 

Τελικά τι αποκόμισα και από τις δυο κονσόλες;

 

Μου άρεσε η αίσθηση ότι ειχα ένα PS2 στην τσέπη μου, αλλά μόνο αυτό. Μετάνιωσα γιατί έδωσα τόσα χρήματα για κάτι που έχω ξαναζήσει, τίποτα καινούριο μα τίποτα.

 

Με το DS από την άλλη, ευχαριστήθηκα τα περισσότερα παιχνίδια, ακόμα και το CHAOS THEORY και ξέρετε γιατί; Γιατί πωρώθηκα με το ξεκλείδωμα στις πόρτες.

Άντε να δούμε το Resident Evil, το Age Of Empires και γιατί όχι και το Opera…

 

Πλάκα δεν έχουν όλα αυτά;;;

Αυτό δεν είναι gaming;;;

Αυτά δεν κάνουν την διαφορά από το παίζω ένα παιχνίδι και δεν το παρακολουθώ μηχανικά;;;

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Ok να το δούμε ωμά…

 

Τίτλους… ναι όντως έχει περισσότερα ραλάκια και μεταφορές από παλιότερα παιχνίδια!!!

 

Gameplay… say what???

 

Γραφικά… ναι όντως είναι καλύτερο, αν και σε ορισμένες περιπτώσεις αχρείαστο μιας και μιλάμε για φορητή κονσόλα (εκτός και είχε οθόνη 8-9 ιντσών).

 

Περισσότερες λειτουργίες… το ίδιο με τα από πάνω γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος από εδώ μέσα ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΕ ταινία στο PSP.

 

Χρήματα… 269€ vs 129€. 60€ vs 45€. Τσάμπα πράγμα το άτιμο το PSP αξίζει κάθε cent, το θεωρώ υπερτιμολογημένο.

 

Πωλήσεις… καμία σχέση και η διαφορά μεγάλη, η οποία θα μεγαλώσει με το Lite. Ξέρετε αν υπάρχει πιθανότητα μείωσης στην τιμή του PSP; Ωραίο ανέκδοτο ε;;;

 

 

Τελικά τι αποκόμισα και από τις δυο κονσόλες;

 

Μου άρεσε η αίσθηση ότι ειχα ένα PS2 στην τσέπη μου, αλλά μόνο αυτό. Μετάνιωσα γιατί έδωσα τόσα χρήματα για κάτι που έχω ξαναζήσει, τίποτα καινούριο μα τίποτα.

 

Με το DS από την άλλη, ευχαριστήθηκα τα περισσότερα παιχνίδια, ακόμα και το CHAOS THEORY και ξέρετε γιατί; Γιατί πωρώθηκα με το ξεκλείδωμα στις πόρτες.

Άντε να δούμε το Resident Evil, το Age Of Empires και γιατί όχι και το Opera…

 

Πλάκα δεν έχουν όλα αυτά;;;

Αυτό δεν είναι gaming;;;

Αυτά δεν κάνουν την διαφορά από το παίζω ένα παιχνίδι και δεν το παρακολουθώ μηχανικά;;;

oraios eisai esi alla to kalitero apo ola einai oti ta grafika den paizoun rolo stin othoni tou psp kalo bravo sto telos tha to pistepsis kai esi oso gia tis poliseis to accent einai to proto aytokinito kai to ds i proti konsola de simenei oti prepei na ta paroume kai emeis

Δεν τη βάζω όπου να'ναι:elephant:
Link to comment
Share on other sites

oraios eisai esi alla to kalitero apo ola einai oti ta grafika den paizoun rolo stin othoni tou psp kalo bravo sto telos tha to pistepsis kai esi oso gia tis poliseis to accent einai to proto aytokinito kai to ds i proti konsola de simenei oti prepei na ta paroume kai emeis

 

Πάρε την Πόρσε τότε και άσε εμάς τους ταπεινούς με το 206 ή οτιδήποτε διαλέξουμε…

Αλλά μην ξεχάσεις να την πας και στο χωράφι!!!

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Πάρε την Πόρσε τότε και άσε εμάς τους ταπεινούς με το 206 ή οτιδήποτε διαλέξουμε?

Αλλά μην ξεχάσεις να την πας και στο χωράφι!!!

Τιμές Ιαπωνίας:

DS Lite 16000 Yen=115 Euro.

PSP 21000 Yen=150 Euro

Τα συμπεράσματα δικά σας και φυσικά δεν μένουμε Ιαπωνία ούτε αγοράζουμε απο εκεί,αλλά έλα ντε που οι τιμές που πληρώνουμε εδώ δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα:)

Link to comment
Share on other sites

οκ να το δουμε ωμα ..........to ds einai για την κορη μου 9 ετων που παιζει

μανιωδως και μεχρι 15-16 χρονων...... το psp ειναι για μεγαλα παιδια

οπως εγω ........:)...............αυτη ειναι η αληθεια δεν μπορεις να ασχοληθεις

πολυ ωρα με το ds ενω με το psp μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα

περα απο την εκπληκτικη οθονη που εχει ............................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...