Jump to content

Sony PSP vs. Nintendo DS


htrul18
 Κοινοποίηση

Ποιό πιστεύετε ότι θα νικήσει στη μάχη των handhelds?  

208 members have voted

  1. 1. Ποιό πιστεύετε ότι θα νικήσει στη μάχη των handhelds?

    • Sony PSP
      152
    • Nintendo DS
      56


Recommended Posts

Με 250 παίρνεις το deluxe pack (απόσο ξέρω μόνο αυτό θα έρθει ευρώπη) το οποίο έχει μέσα κάτι έξτρα καλούδια σε σχέση με το απλό πακέτο (θήκη, memory stick κλπ κλπ).

 

Toυλάχιστον έτσι έχουν τα rumors.

 

Πάντως δεν νομίζω να δώσει κανείς 150 ευρώ για memory stick...Τα 256 megabyte έχουν γύρω στα 60 νομίζω και είναι αρκετά για 2-3 επισόδια simpsons :P

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα επιπλέον καλούδια του psp δεν είναι και τίποτα εντυπωσιακό, ένα memory stick 32mb, ακουστικά με remote control,μια θήκη και ενα λουράκι αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα δεν αξίζουν τα 50+ δολάρια που θα πληρώσεις (και κατ' επέκτασιν τα 50+ ευρώ που θα πληρώσεις εδώ)

Πολλοί θα θελήσουν να αξιοποιήσουν στο έπακρο το psp τους, και αυτό θα σημαίνει mp3,saves και video ταυτόχρονα στο memory stick. Άρα τουλάχιστον 512 mb (γνώμη μου). Επιπλέον, η θήκη δεν έχει καθόλου επιπλέον χώρους για δισκάκια κλπ, ενώ το remote είναι εντελώς στοιχειώδες (play/ff/rew/stop). Προσωπικά θα προτιμούσα να μας έδινε την επιλογή η sony όπως έκανε και στην Ιαπωνία...

Γενικά όμως 250 ευρώ μου φαίνονται πολλά ο,τι και να είχε μέσα το πακέτο... Σκέψου μόνο οτι αυτή τη στιγμή με 320 ευρώ παίρνεις ΤΩΡΑ το psp από import site στην Αγγλία (δηλαδή χωρίς επιπλέον φόρους) που σκέψου πόσο ξεζουμίζουν ακόμη το γεγονός οτι έχει βγει μόνο στην Ιαπωνία.Αυτή η τιμή είναι για το value pack ΜΑΖΙ με το ridge racers...To lik-sang το έχει τώρα 250 ευρώ (μόνο το value pack).Περιμένω γερά price drops όταν επιτέλους βγει το psp και σε ευρώπη-αμερική...Ίσως τελικά το import είναι η καλύτερη επιλογή, θα πρέπει να συγκρίνουμε τιμές από import sites με την τιμή που θα έχει στην ευρώπη μετά το release για να ξέρουμε βέβαια...

Shall I say I was wrong, if I'm right?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παίζει παιχνίδια PS1 αφού είναι διαφορετικά εντελώς μηχανήματα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το DS έχει έρθει στα καταστήματα; Το διαφημίζουν το Πλαίσιο και ο Γερμανός...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το DS έχει έρθει στα καταστήματα; Το διαφημίζουν το Πλαίσιο και ο Γερμανός...

Ε, για να το διαφημίζουν... :p

Επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του ήταν ή η Παρασκευή ή το Σάββατο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To agorasa tin proigoumeni tetarti apo ta 7seven.To paketo perilanbanei to metroid dio painakia to louraki masi me to sistima gia tin o8oni afis ta manual kai to metasximatisti.

 

Poli kali siskeui!I o8oni afis einai ola ta lefta milame!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το Metroid πως σου φαίνεται; Από ποιότητα κατασκευής τί λέει;

 

Πήρες και κάνα άλλο παιχνιδάκι;

 

edit: 'Εχουμε κάνα νέο για το release date του PSP; Ψήνομαι για το DS τώρα που το βλέπω αλλά μου αρέσει περισσότερο το PSP...αν είναι όμως να κάνει 2-3 μήνες να βγει...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Το Metroid πως σου φαίνεται; Από ποιότητα κατασκευής τί λέει;

 

Πήρες και κάνα άλλο παιχνιδάκι;

 

edit: 'Εχουμε κάνα νέο για το release date του PSP; Ψήνομαι για το DS τώρα που το βλέπω αλλά μου αρέσει περισσότερο το PSP...αν είναι όμως να κάνει 2-3 μήνες να βγει...

 

H poiotita kataskeuis tou mou arese para poli.Stibari kataskeui kai den trizei ka8olou!Paixnidi den pira.To Metroid poli kalo kai san xirismos me tin o8oni afis kai san grafika!O ixos einai katapliktikos!

 

Basika einai to deutero ds pou pira,to proto eixe 2 kamena pixel stin o8oni afis kai to piga piso sta 7seven kai mou dosane kainourgio to opoio den eixe kanena apolitos problima.

 

Pantos exo minei apolita euxaristimenos apo ti siskeui!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Thx :)

 

Κάτι ακόμα. Μπορείς να βγάλεις μία φώτο δίπλα σε ένα κινητό να συγκρίνω περίπου το μέγεθος;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Einai pio megalo apo oti perimena alla einai poli boliko sto xirismo,boleuei para poli sto paiksimo.

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Shodan: το PSP να το περιμένεις μάλλον μέσα/τέλη απριλίου από ότι λέει ο πολύς ο κόσμος, αν και ακόμη (!) περιμένουμε να πει κάτι η sony σχετικά με το θέμα. Όσο για το μέγεθος του DS, πέρα από τις φωτογραφίες που έχω βάλει σε προηγούμενες σελίδες, σκέψου οτι (κλειστό) είναι περίπου στο μέγεθος του πρώτου gba. Σε σύγκριση με το 7610 μου (μισο να δω) είναι (πάλι κλειστό) 1,5 φορά στο φάρδος και 1,3 στο μήκος και το πάχος. υπολόγισε διπλάσιο εμβαδό οταν το ανοίγεις (προφανώς)..

 

john75:Πιο καλή αξία είναι το vip pack, με mario 64 και demo του wario ware και του metroid, 185 euro αν δεν κάνω λάθος...

Shall I say I was wrong, if I'm right?
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε σήμερα ο αδερφός μου το βασικό πακετό.

 

Οι εντυπώσεις μου:

 

ποιότητα κατασκευής: πολύ καλή. Φαίνεται στιβαρό, δεν τρίζει. Βέβαια αν το περίβλημα ήταν από κάποιο μέταλο θα είχα κάνει άγαλμα στην ninty αλλά δεν πειράζει

 

πακετό: όπως ειπώθηκε παραπάνω το πακέτο περιλαμβάνει την κονσόλα, το metroid prime hunters demo, τον μετασχηματιστή και το λουράκι που είναι ταυτόχρονα και thumbstrap (το περνάς δηλαδή στον αντίχειρά σου και το χρησιμοποιείς για να πατάς την οθόνη αφής).

 

γραφικά: πολύ όμορφα και γρήγορα (τουλάχιστον στο metroid το οποίο έπαιξα αρκετά). Αναμένω να δω με τα μάτια μου γραφικά από PSP για να συγκρίνω.

 

ηχός: καλός αν και δεν με εντυπωσίασε. Πιθανότατα όμως να είναι το παιχνίδι που έπαιζα το οποίο να μην είχε κορυφαίο ήχο. Πολύ καλή η ιδέα της Ninty να βάλει 2 ηχεία για πραγματικό stereo ήχο.

 

gameplay: Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο. Ο χειρισμός του metroid είναι απλά ΚΟΡΥΦΗ, νιώθεις ότι παίζεις στο PC σου και όχι σε κάποια κονσόλα χειρός. Πραγματικά δεν έχω ξαναπαίξει first person shooter τόσο άνετα σε οποιαδήποτε κονσόλα.

 

Και ένα μικρό παράπονο...μου φαίνεται ότι η τοποθέτηση των πλήκτρων Α και Β είναι λίγο ανάποδη...

 

Αναμείνατε φωτογραφίες.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Η Sony καθυστερεί την ημερομηνία κυκλοφορίας του PSP στην Ευρώπη για αρκετούς μήνες.

 

Ενώ η release date στην Αμερική παραμένει η 24η Μαρτίου, παράγοντες της Sony δήλωσαν πως η συσκευή θα αργήσει αρκετά να έρθει στην Ευρώπη, ώστε να έχουν παραχθεί αρκετές συσκευές για να καλήψουν την αναμενόμενα μεγάλη ζήτηση...

 

Κρίμα πάντως, και ήθελα να το δω το μηχάνημα....

 

 

Πηγή: http://www.gamespot.com/news/2005/03/14/news_6120420.html?tag=lastword_psp_headline

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά δεν νομίζω να είναι ανώτερο...αν έχεις ακούσει αναφορές από Ιαπωνία τα PSP δεν είναι και top κατασκευαστηκά (προβλήματα με συγκεκριμένο πλήκτρο, καμμένα πίξελ κλπ). Από πλευράς χαρακτηριστικών είναι ελαφρώς καλύτερο και πιστεύω πως θα βγάζει καλύτερα γραφικά (αλλά δεν κρίνω πριν τα δω με τα ίδια μου τα μάτια).

 

Το DS όμως είναι τρομερά πρωτοποριακό. Και αν το χειριστεί σωστά η nintendo θα κάνει θαύματα. Πχ. σκεφτόμουν σήμερα ότι θα μπορούσε να βγάλει cartidge με web browser software και email client επάνω που πιστευώ ότι θα δούλευε τέλεια στην συσκευή λόγω touchscreen (θα είχες την πάνω οθόνη για προβολή της σελίδας και από την κάτω θα έλεγχες το pointer και θα έγραφες μέσω handwritting recognition).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά δεν νομίζω να είναι ανώτερο...αν έχεις ακούσει αναφορές από Ιαπωνία τα PSP δεν είναι και top κατασκευαστηκά (προβλήματα με συγκεκριμένο πλήκτρο, καμμένα πίξελ κλπ). Από πλευράς χαρακτηριστικών είναι ελαφρώς καλύτερο και πιστεύω πως θα βγάζει καλύτερα γραφικά (αλλά δεν κρίνω πριν τα δω με τα ίδια μου τα μάτια).

 

Το DS όμως είναι τρομερά πρωτοποριακό. Και αν το χειριστεί σωστά η nintendo θα κάνει θαύματα. Πχ. σκεφτόμουν σήμερα ότι θα μπορούσε να βγάλει cartidge με web browser software και email client επάνω που πιστευώ ότι θα δούλευε τέλεια στην συσκευή λόγω touchscreen (θα είχες την πάνω οθόνη για προβολή της σελίδας και από την κάτω θα έλεγχες το pointer και θα έγραφες μέσω handwritting recognition).

 

Vasizomai sthn apopsh enos kalou filou pou eide kai sto 3GSM World Congress kai aytes tis meres sth Cebit tis 2 paixnidomhxanes, tis testare endelexws kai mou metefere xwris kanena endoiasmo pws to PSP ton xetrelane(malista mou eipe pws 8a mporouse aneta na kanei 400 euro xwris na htan ypervolh,me thn o8onh kai thn poiothta pou antikryse).Ton empisteyomai apolyta(allwste h lexh poiothta gia ayton einai apolyth) kai anamenw na to dw ki egw apo konta.

Gia mena allwste to PSP einai kati perissotero apo paixnidomhxanh( mp3 player kai mobile home cinema,pou me thn ekplhktikh o8onh pou dia8etei einai oti prepei gia tainies en kinhsei).

To monadiko meion,h diarkeia ths mpatarias de me apotrepei apo thn agora tou me to pou emfanistei... :)

Link to comment
Share on other sites

Xairete k pali ;)

Edw k arketous mhnes eimai anamesa sto dhlima DS or PSP...Ean upirxe h dynatothta agoras k twn dyo 8a to ekana sigoura ! Alla pros to paron I have to stick to one of them,dioti meta to Game Gear mou,den eixa pote "dikh mou" forhth consola. Olo tou aderfou to advance SP kai ta loipa....

 

Exw dokimasei to DS dyo fores kai gia na eimai apolyta eilikrinhs,DEN borw na dw to innovation paidia,kai polu fovamai oti den uparxei.Epeza paixnidia me stylus sto PDA moy,kai paixnidia me fovera grafika.Mporousa na kanw split(me software) thn o8onh tou PDA mou..It "looked like" the DS.Vevea den 8a kanw kan anafora sthn poiothta twn paixnidiwn,dioti,kai logika vevea,ta paixnidia ths Ninty einai KLASSEIS anwtera me ayta twn tritwn etairiwn pou paragoun gia to OS twn PDA'S(Windows Mobile etc)

Me ayta k me ayta,prin dyo evdomades o soigatoikos mou edw sto L'pool,mou xtypise thn porta kai mou fanerwse ena PSP.To PSP htan ekei brosta mou,me kostos 200 lirwn apo to EBay.Epeksa to Ridge Racers pou exei apisteyta grafika,alla ligo stupid physics/handling :P Em,akousa k kana Mp3 na elenxw ton hxo. Ola sta kinezika, alla ta volepsa afou o idios einai gnwsths Japanese,kai ws apotelesma katalavenei k kapoia kinezika.

 

Anyway,sas berdepsa twra.8elw na kataliksw legontas pws pistevw pws arketos kosmsos 8a paei gia PSP,kai oloi ekeinoi pou perimenoun "kati"(kapoia epanastash) apo thn Ninty 8a speysoun na agorasoun DS,to opoio paei ekseretika stis pwliseis.Ean 8elei kapoios na pei thn gnwmh tou parakalw,8a me voi8isei polu,an k nomizw pws to PSP na einai h prwth mou agora kai meta vlepoume gia DS.Ayth h trith genia 8a mas faei !

 

GIATI/POTE stamatisame na apolamvanoume ta paixnidia pou exoume twra,kai panta anazhtoume/perimenoume thn epomenh genia FPS,MMO,RPG etc ??? !

 

Filika,

Triantafyllos Psaras

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το PSP αργεί ακόμα να έρθει επίσημα ευρώπη. Μπορείς βέβαια με 250 ντόλαρς + τα ταχυδρομικά (άλλα 30 νομίζω) να το πάρεις από το lik sang σαν import, αλλά δεν ξέρω τί παίζει με την εγγύηση.

 

Πέραν από αυτό, το innovation στο DS για μένα τουλάχιστον είναι στον τρόπο χειρισμού. Σίγουρα έχουμε όλοι μας (ή τουλάχιστον αρκετοί από εμάς) παίξει παιχνίδια σε PDA, αλλά για μένα τουλάχιστον δεν είναι το ίδιο. Όπως είπα, την ευκολία με την οποία έπαιζα metroid στο DS, την έχω συναντήσει στο PC μόνο χρησιμοποιώντας το ποντίκι μου...σκέψου τί άλλο μπορούμε να δούμε σε λίγο καιρό (βλέπε Nintendogs κλπ κλπ).

 

Εκεί που το DS χάνει πολύ σε σχέση με το PSΡ είναι επίσης το αρχικό line up παιχνιδιών...δεν γίνει το PSP να σκάσει μύτη στην USA με 20+ τίτλους, ΟΛΟΥΣ μεγάλα ονόματα και το DS να έχει μόνο το Mario 64 έξώ...και κανένα παιχνίδι με σοβαρά full 3d γραφικά (πέραν του demo του metroid)...

 

 

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων να αναφέρω ότι και γω μάλλον θα πάρω το PSP μόλις βγει :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...