Jump to content

Galaxy Ace, Y και Mini : Εγκατάσταση rom


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω πάρει στον γιο μου ένα ace S5839i και έχει κολλήσει στο λογότυπο Samsung και δεν κάνει τίποτα άλλο .Προσπάθησα να το βάλω σε recovery mode με power bottom και home bottom ταυτόχρονα αλλά δεν μπαίνει με τίποτα καμιά ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια για το 5830i που θα βρω καμια official rom να φλασαρω με το odin????

 

Στο sammobile. Νομίζω το τσέχικο πρέπει να περάσεις γιατί αυτό Ελλάδα δεν ήρθε ποτέ επίσημα

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω πάρει στον γιο μου ένα ace S5839i και έχει κολλήσει στο λογότυπο Samsung και δεν κάνει τίποτα άλλο .Προσπάθησα να το βάλω σε recovery mode με power bottom και home bottom ταυτόχρονα αλλά δεν μπαίνει με τίποτα καμιά ιδέα.

 

Καλησπερα,

Ακριβως το ιδιο προβλημα εμφανιστηκε αφου το φλασαρα για να περασω το Jelly Bean.

Το μονο πραγμα που κανει ειναι να εμφανιζει συνεχεια την αρχικη εικονα της συσκευης: Samsung GT-5839i

Υπαρχει ... θεραπεια;; :cry::cry::cry:

 

Τελικα η μοναδικη λυση ηταν παραδοση της συσκευης στη Samsung για επαναφορα: 15 ευρουλακια διοτι εκτος εγγυησης!

Edited by christos1414
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα,

Ακριβως το ιδιο προβλημα εμφανιστηκε αφου το φλασαρα για να περασω το Jelly Bean.

Το μονο πραγμα που κανει ειναι να εμφανιζει συνεχεια την αρχικη εικονα της συσκευης: Samsung GT-5839i

Υπαρχει ... θεραπεια;; :cry::cry::cry:

 

Τελικα η μοναδικη λυση ηταν παραδοση της συσκευης στη Samsung για επαναφορα: 15 ευρουλακια διοτι εκτος εγγυησης!

 

εχω ακριβως το ιδιο προλημα παιδια βοηθηστε εχω το samsung galaxy y και απο τοτε που το αναβαθμισα σε 4.4.2 kitkat adroid τα εχει παιξει μονο το λογοτυπο της samsung εκτελει συνεχομενα χωρις να κανει τιποτα αλλο. υπαρχει λυση χωρις να χρειαστει να το δωσω στο καταστημα που το πηρα να το κανουν service? αν οχι η εγγυηση θα μετρησει ??? υπαρχει τροπος απλα συνηθως το κανουν οι ειδικοι αν ειναι απλος τροπος και τον ξερετε πειτε τον.. θα περιμενω την απαντηση σου ή γενικοτερα την απαντηση καποιου που θα μπορεσει να με βοηθησει :(

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο προλημα παιδια βοηθηστε εχω το samsung galaxy y και απο τοτε που το αναβαθμισα σε 4.4.2 kitkat adroid τα εχει παιξει μονο το λογοτυπο της samsung εκτελει συνεχομενα χωρις να κανει τιποτα αλλο. υπαρχει λυση χωρις να χρειαστει να το δωσω στο καταστημα που το πηρα να το κανουν service? αν οχι η εγγυηση θα μετρησει ??? υπαρχει τροπος απλα συνηθως το κανουν οι ειδικοι αν ειναι απλος τροπος και τον ξερετε πειτε τον.. θα περιμενω την απαντηση σου ή γενικοτερα την απαντηση καποιου που θα μπορεσει να με βοηθησει :(

 

Δοκίμασε να μπεις στο recovery και να κάνεις factory reset. Αν αυτό δεν βοηθήσει φλασάρισε ξανά κι αν δεν πιάσει και αυτό πέρνα ξανά την μαμά rom. Γενικά από την στιγμή που το κινητό ανοίγει δεν υπάρχει λόγος να πάει σε service.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις στο recovery και να κάνεις factory reset. Αν αυτό δεν βοηθήσει φλασάρισε ξανά κι αν δεν πιάσει και αυτό πέρνα ξανά την μαμά rom. Γενικά από την στιγμή που το κινητό ανοίγει δεν υπάρχει λόγος να πάει σε service.

 

Τα δοκιμασα ολα εκτος απο το να περασω την μαμα ρομ γιατι απλα μου απετυχε μηπως μπορεις να με βοηθησεις σε αυτο τι να κανω ακριβως ωστε να μην αποτυχει ξανα? σε παρακαλω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκιμασα ολα εκτος απο το να περασω την μαμα ρομ γιατι απλα μου απετυχε μηπως μπορεις να με βοηθησεις σε αυτο τι να κανω ακριβως ωστε να μην αποτυχει ξανα? σε παρακαλω πολυ!

Τώρα είμαι στους δρόμους μόλις πάω σπίτι θα το ψάξω και θα σου πω

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στους δρόμους μόλις πάω σπίτι θα το ψάξω και θα σου πω

 

οκ ευχαριστω! οποτε να πειρμενω να μου πεις μην το παω για service σωστα? σιγουρα μπορω να το φτιαξω ? υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω! οποτε να πειρμενω να μου πεις μην το παω για service σωστα? σιγουρα μπορω να το φτιαξω ? υπαρχει τροπος?

 

Τώρα που είδα και το νήμα για το Galaxy Y μια χαρά οδηγίες σου έχουν δώσει τα παιδιά εκεί, αν δεν τα κατάφερες με αυτά που σου είπαν καλύτερα πήγαινε το να είσαι ήσυχος...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είδα και το νήμα για το Galaxy Y μια χαρά οδηγίες σου έχουν δώσει τα παιδιά εκεί, αν δεν τα κατάφερες με αυτά που σου είπαν καλύτερα πήγαινε το να είσαι ήσυχος...

 

Τα δοκιμασα ολα με καθε λεπτομερεια χωρις να κανω λαθος το εγγυομαι αλλα απετυχε. Μου δειχνει fail.. υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω? Και αν οχι και το παω σε service μετα απο αυτο που απετυχε υπαρχει περιπτωση να μην ξαναλειτουργησει ποτε..????

Edited by Th3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημέρα σας.Ειμαι καινουργιο μέλος και δεν ξέρω να χρησιμοποιω την ιστοσελιδα σας..ελπιζω να τα καταφερω..εχω ενα προβλημα..εχθες κολλησε το κινητο μου (galaxy Ace ) και εβγαλα την μπαταρια και την ξανα εβαλα..Απο τοτε οταν παω να το ανοιξω , παει να ανοιξει κανονικα μεχρι να εμφανιστει το λογοτυπο της samsung και μετα κλείνει..Πατησα το "volume -" το "home" και το "Power" και μου βγαζει ενα σκετο DOWNLOADING ...το αφησα ετσι για 3 ωρες αλλα τιποτα..ακομη ετσι είναι ...τι να κανω;; βοηθηστε με σας παρακαλωωωωω :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψαχνω 2 ημερες για το ιδιο προβλημα, σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα μια λυση οπου και μου επαιξε..

με καθε επιφυλαξη , δεν φερω καμια ευθυνη!

Μιλαω για ελληνικο μοντελο GT-S5830i,

 

Τι εκανα ..

εβγαλα μπαταρια, ξαναβαλα..

Πατωντας volume -/+ μαζι και το power button ανοιξε η συσκευη σε se odin mode,

παταω μια φορα το volume up.. τωρα περιμενει στο Downloading ...

Το συνδεω με το usb και περιμενω να το αναγνωρισουν τα windows (εχω κανει εγκατασταση τo kies για τα usb drivers).

 

Αποσυμπιεζοντας το αρχειο που εχω ανεβασει τρεχω το αρχειο Odin3 v1.85.exe.

Δεν πειραζω τιποτα απο τις ρυθμισεις που μου βγαζει, προσθετω στα δεξια πεδια

pit,pda,phone,bootloader,csc.. τα αρχεια απο τον φακελο μου, και παταω start περιμενω 1 λεπτο..

θα δω μπαρα στο odit και στο κινητο οταν το κινητο κανει reboot βγαζω το usb καλωδιο λογικα θα

ανοιξει σαν την 1η φορα. Με Ελληνικο μενου και γραφη !!

 

https://www.mediafire.com/?mcqnpb2rkjx9pjp

Edited by ganagnost02
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω 2 ημερες για το ιδιο προβλημα, σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα μια λυση οπου και μου επαιξε..

με καθε επιφυλαξη , δεν φερω καμια ευθυνη!

Μιλαω για ελληνικο μοντελο GT-S5830i,

 

Τι εκανα ..

εβγαλα μπαταρια, ξαναβαλα..

Πατωντας volume -/+ μαζι και το power button ανοιξε η συσκευη σε se odin mode,

παταω μια φορα το volume up.. τωρα περιμενει στο Downloading ...

Το συνδεω με το usb και περιμενω να το αναγνωρισουν τα windows (εχω κανει εγκατασταση τo kies για τα usb drivers).

 

Αποσυμπιεζοντας το αρχειο που εχω ανεβασει τρεχω το αρχειο Odin3 v1.85.exe.

Δεν πειραζω τιποτα απο τις ρυθμισεις που μου βγαζει, προσθετω στα δεξια πεδια

pit,pda,phone,bootloader,csc.. τα αρχεια απο τον φακελο μου, και παταω start περιμενω 1 λεπτο..

θα δω μπαρα στο odit και στο κινητο οταν το κινητο κανει reboot βγαζω το usb καλωδιο λογικα θα

ανοιξει σαν την 1η φορα. Με Ελληνικο μενου και γραφη !!

 

https://www.mediafire.com/?mcqnpb2rkjx9pjp

 

 

αψογος!!!μου εφερε εχθες ενας φιλος το δικο του γιατι κολαγε στην εκκίνηση και σε 2 λεπτακια ηταν ετοιμο το τηλ. :up::up::up:

XPERIA Z1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το καταλάβατε παιδιά, αλλά στο πρώτο ποστ είναι ο οδηγός..

 

Το εχω καταλαβει φιλε πολυ καλα, απλα με εκεινον δεν επαιξε.. αφου βρεθηκε λυση δεν ειναι καλο να ποσταριστει να βοηθηθουν και αλλοι με το ιδιο μοντελο και προβλημα ;

Η πρεπει ο καθενας να ανοιγει δικο του ποστ; να γεμιζουμε θεματα..

 

Μπραβο tzacool2 !! αντε με τα μπρικια μας..

δοκιμασα 25 προγραμματα-εκδοσεις κτλ εχω φαει 15 ωρες τις 2 ημερες αν νομιζει ο DeathAngel οτι επεμβαινω στο εργο του να το διαγραψω το ποστ..

Edited by ganagnost02
Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις ακριβώς την ίδια διαδικασία με μόνη διαφορά ένα vol up στον bootloader. Παρέθεσε νέα αρχεία, βελτιώσεις, ότι νομίζεις και ζήτα να ενημερωθεί ο οδηγός όπως είναι το σωστό.

Οι οδηγοί γίνονται για να μαθαίνουν άτομα που δεν γνωρίζουν, από "καλή καρδιά" ας πούμε. Οχι για μόστρα η κέρδος (που δεν υπάρχει).

Το πρώτο ποστ έχει πάντα τον οδηγό και ενημερώνεται όταν πρέπει να γίνουν αλλαγές.

 

Δεν σου την λέω. Σου εξηγώ πως έχουν απλά τα πράγματα σε κάθε κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου την λες αλλά πετάς ένα για μόστρα η κέρδος.. δεν ξέρω που πάει.. εισαι μοδ η αδμιν για να ξέρω δηδ ρωταω..

 

 

Επισης αν δεις τους 2 οδηγους καλυτερα εχουν διαφορες..

Edited by ganagnost02
Link to comment
Share on other sites

Το οποιο πηγαινει σε αυτους που γραφουν τους οδηγους (σε εμενα πχ) οπως ειναι λογικο.

Ενοοειται πως δεν εχω καμια σχεση με την διαχειριση.

 

Τελος παντων, δεν υπαρχει κατι αλλο για συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψαχνω 2 ημερες για το ιδιο προβλημα, σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα μια λυση οπου και μου επαιξε..

με καθε επιφυλαξη , δεν φερω καμια ευθυνη!

Μιλαω για ελληνικο μοντελο GT-S5830i,

 

Τι εκανα ..

εβγαλα μπαταρια, ξαναβαλα..

Πατωντας volume -/+ μαζι και το power button ανοιξε η συσκευη σε se odin mode,

παταω μια φορα το volume up.. τωρα περιμενει στο Downloading ...

Το συνδεω με το usb και περιμενω να το αναγνωρισουν τα windows (εχω κανει εγκατασταση τo kies για τα usb drivers).

 

Αποσυμπιεζοντας το αρχειο που εχω ανεβασει τρεχω το αρχειο Odin3 v1.85.exe.

Δεν πειραζω τιποτα απο τις ρυθμισεις που μου βγαζει, προσθετω στα δεξια πεδια

pit,pda,phone,bootloader,csc.. τα αρχεια απο τον φακελο μου, και παταω start περιμενω 1 λεπτο..

θα δω μπαρα στο odit και στο κινητο οταν το κινητο κανει reboot βγαζω το usb καλωδιο λογικα θα

ανοιξει σαν την 1η φορα. Με Ελληνικο μενου και γραφη !!

 

https://www.mediafire.com/?mcqnpb2rkjx9pjp

 

 

Μπράβο φίλε σωστός με έσωσες, έφτιαξα ένα κινητό φίλου που του ήρθε από Λίβανο και δεν είχε Ελληνικά!

Να συμπληρώσω ότι χρειάστηκε να αφαιρέσω την sd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια καλησπερα θελω την βοηθεια σας!εχω ενα samsung galaxy ace gt-s5830i ξαφνικα μου κολησε στο logo και κανει ολο επανεκινησεις.εχω προσπαθησει απειρες φορες με odin να περασω rom εξαρχης και μου βγαζει fail sto komati toy partition..τι πρεπει να κανω?μηπως η rom που κατεβασα ειναι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψαχνω 2 ημερες για το ιδιο προβλημα, σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα μια λυση οπου και μου επαιξε..

με καθε επιφυλαξη , δεν φερω καμια ευθυνη!

Μιλαω για ελληνικο μοντελο GT-S5830i,

 

Τι εκανα ..

εβγαλα μπαταρια, ξαναβαλα..

Πατωντας volume -/+ μαζι και το power button ανοιξε η συσκευη σε se odin mode,

παταω μια φορα το volume up.. τωρα περιμενει στο Downloading ...

Το συνδεω με το usb και περιμενω να το αναγνωρισουν τα windows (εχω κανει εγκατασταση τo kies για τα usb drivers).

 

Αποσυμπιεζοντας το αρχειο που εχω ανεβασει τρεχω το αρχειο Odin3 v1.85.exe.

Δεν πειραζω τιποτα απο τις ρυθμισεις που μου βγαζει, προσθετω στα δεξια πεδια

pit,pda,phone,bootloader,csc.. τα αρχεια απο τον φακελο μου, και παταω start περιμενω 1 λεπτο..

θα δω μπαρα στο odit και στο κινητο οταν το κινητο κανει reboot βγαζω το usb καλωδιο λογικα θα

ανοιξει σαν την 1η φορα. Με Ελληνικο μενου και γραφη !!

 

https://www.mediafire.com/?mcqnpb2rkjx9pjp

 

 

 

'Αψογος, Ευχαριστώ.

ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...