Jump to content

Galaxy Ace, Y και Mini : Εγκατάσταση rom


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ένα από τα δύο: samfirmware.com ή samsung-firmwares.com.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για το galaxy y δεν ειναι αυτος ο οδηγος..

 

Εδώ θα δεις πως φλασάρεις stock ROM στο Galaxy Y το οποίο έχει μία Custom Rom πάνω του:

 

 

Τονίζω ότι δεν έχω το κινητό και δεν έχω δοκιμάσει την πιο πάνω διαδικασία επομένως δεν ευθύνομαι αν συμβεί κάτι στην συσκευή σου.

 

 

Σόρυ αλλά επειδή είμαι λίγο χαζό (εως πολύ) αυτό που δείχνει το video με τις οδηγίες που έχω δώσει τι διαφορά έχουν;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα το "S5830BUKC2 ## 2.2.1 2011 March S5830VODKC1 United Kingdom (Vodafone)" και πηγα να το βαλω στο κινητο και ξαφνικα νεκρωσε. Τωρα ουτε ανοιγει ουτε τιποτα. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει ή τι μπορω να κάνω ; S.O.S :(:(:(:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα το "S5830BUKC2 ## 2.2.1 2011 March S5830VODKC1 United Kingdom (Vodafone)" και πηγα να το βαλω στο κινητο και ξαφνικα νεκρωσε. Τωρα ουτε ανοιγει ουτε τιποτα. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει ή τι μπορω να κάνω ; S.O.S :(:(:(:(:(:(:(

 

Τίποτα τίποτα; Βγάλε την μπαταρία και βάλτην ξανά. Πάτα το "volume -" το "home" και το "Power" και δες αν μπαίνει σε download mode αν δεν κάνει ακόμα τίποτα το έκαψες. Μην αγχώνεσαι το παίρνεις το πας στο σερβις και τους λες πως δεν ανοίγει. Αν έχεις εγγύηση θα στο αντικαταστήσουν. Μην τους πεις για φλασαρίσματα και τέτοια.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα τίποτα; Βγάλε την μπαταρία και βάλτην ξανά. Πάτα το "volume -" το "home" και το "Power" και δες αν μπαίνει σε download mode αν δεν κάνει ακόμα τίποτα το έκαψες. Μην αγχώνεσαι το παίρνεις το πας στο σερβις και τους λες πως δεν ανοίγει. Αν έχεις εγγύηση θα στο αντικαταστήσουν. Μην τους πεις για φλασαρίσματα και τέτοια.

 

Ενταξει φιλε μου... τελικα εβγαλα την μπαταρια και ανοιξε παλι...!! Παλι καλα..!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι roms από το Samfirmware δυστηχώς ακόμα δεν περιλαμβάνουν "επίσημη ελληνική"

 

π.χ. Netherlands rom μια χαρά (εφόσον τις "σπάσεις" με το splitfus) αλλά ελληνικό πληκτρολόγιο? Μπά... μονο manually install μετά.

 

Εάν κάποιος έχει nandroid backup από galaxy y pro (GT-B5510) (Cosmote κατά προτίμηση) και δεν έχει πρόβλημα να το μοιραστεί θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.

 

Μετά το root άρχισα να σβήνω όλα τα προ εγκαταστημένα apps/services μέχρι που φυσικά το κράσαρα.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι το nan backup (cwm recovery) που είχα φτιάξει είναι "corupted.... "

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα έχω το galaxy ace από την vodafone με την τελευταίε έκδοση 2.3.5

Μπορώ από εδώ να κατεβάσω την 2.3.6 αλλά από άλλη χώρα π.χ. Γερμανία

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

SOS

ειχα κάνει root και είχα βαλει μια custom rom Και πήγα να περάσω αυτή της vodafone τώρα!

Το θέμα είναι πως έκανα όλη την διαδικασία, αλλά μόλις τελείωσε πάει να ξεκινήσει βγαζει το σημα τις vodafone και της samsung μια το ένα μια το άλλο συνέχεια εδώ και 20λεπτά!!!!!!!

Τι κάνω?????

SOS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
SOS

ειχα κάνει root και είχα βαλει μια custom rom Και πήγα να περάσω αυτή της vodafone τώρα!

Το θέμα είναι πως έκανα όλη την διαδικασία, αλλά μόλις τελείωσε πάει να ξεκινήσει βγαζει το σημα τις vodafone και της samsung μια το ένα μια το άλλο συνέχεια εδώ και 20λεπτά!!!!!!!

Τι κάνω?????

SOS

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχει κάποια λύση:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!Εχω το ace S5830i και θελω να ρωτησω ποιο kernal να βαλω καθως και ποια ρομ με τελευταιο android βασισμενη σε samsung αν υπαρχει

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ παιδια ! χριεαζομαι τη βοηθεια σασ ! εχω το samsung galaxy ace s5830 i .πριν μια εβδομαδα το ρουταρα και περασα μια καινουργια ρομ ! ομως τωρα κολλαει παρα πολυ το κινητο μου και ανοιγοκλεινει μονο του ! γνωριζει καποιοσ πωσ μπορω να βγαλω τη ρουτ? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, εχω το galaxy y pro duos και δυστυχως η εταιρια που το παραγγειλα μου εφερε το πολωνικο. Δεν εχw ιδιαιτερο προβλημα αλλα το φυσικο πληκτρολογιο δεν γραφει ελληνικα. Εχω βρει το firmware που εχουν τα ελληνικα τηλεφωνα και εχω κατεβασει το odin 1.85. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ειμαι τρελα σχετικη μ'αυτα (ειχα αγχωθει ακομα και με το root αλλα τα καταφερα). Θα μποροuσε καποιος να μου πει βημα βημα τι να κανω για το συγκεκριμενο κινητο και τη συγκεκριμενη εκδοση odin? Ευχαριστω.

 

=EDIT=

 

Υπαρχει τροπος να μπει το ελληνικο πληκτρολογιο χωρις να αλλαξει ολο το firmware? Δηλαδη να γινει εγκατασταση μονο της γλωσσας στο φυσικο πληκτρολογιο? (Η ελληνικη υπαρχει και σαν γλωσσα τηλεφωνου και σαν γλωσα εικονικου πληκτρολογιου. Το τονιζω γιατι ακομα και απο την ιδια την εταιρια δεν καταλαβαν τη διαφορα και μου ειπαν να κατεβασω εφαρμογη...το προβλημα μου ειναι το ΦΥΣΙΚΟ πληκρολογιο) :)

Edited by AndieRoo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα

εχω το 5839ι και κολαει στο λογοτυπο εκκινησης ειμαι σε stock rom

κατεβασα odin 3.07 και rom απο sammobile το αρχειο με επεκταση tar.md5 αλλα συνεχιζει να κανει το ιδιο πραγμα

ειναι ρουταρισμενο αλλα δε εχω περασει καποια custom

 

καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να κατεβασεις το odin3 ver. 1.85 γιατι τα νεοτερα εχουν ενα θεματακι.

 

Και ξαναπερνα απο την αρχη με τα απαραιτητα wipes την ρομ που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαξε κατι .συνεχιζει το ιδιο κολιμα

 

βρικα και pit file αξιζει να δοκιμασω ??? (totoro0623)

ops ειναι τα Pit ??

 

ειναι σε εγγυηση αλλα δεν θελω να περιμενω 15 μερες αν ειναι κατι απλο

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαξε κατι .συνεχιζει το ιδιο κολιμα

 

βρικα και pit file αξιζει να δοκιμασω ??? (totoro0623)

ops ειναι τα Pit ??

 

ειναι σε εγγυηση αλλα δεν θελω να περιμενω 15 μερες αν ειναι κατι απλο

 

Κατι κανεις λαθος, δεν γινεται αλλιως. Εκτος αν εχει θεμα η συσκευη.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση, το πας στη smartec με την αποδειξη, πας για ενα καφε, γυρνας και το παιρνεις.

Τι 15 μερες?! Samsung εχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/photo/my-images/51/odinfb.jpg

 

εβαλα odin 3 αρχεια pda,phone,csc

ειχα κατεβασει απο sammobile οπου και το splitαρα

δεν βλεπω να κανω κατι λαθος εχω διαβασει τους αδηγους

στο τελος μου γραφει pass succed1/failed0

 

δεν ειμαι απο αθηνα και το εχει ξανακανει το προβλημα και εκανε 15 μερες να ερθει

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

εβαλα odin 3 αρχεια pda,phone,csc

ειχα κατεβασει απο sammobile οπου και το splitαρα

δεν βλεπω να κανω κατι λαθος εχω διαβασει τους αδηγους

στο τελος μου γραφει pass succed1/failed0

 

δεν ειμαι απο αθηνα και το εχει ξανακανει το προβλημα και εκανε 15 μερες να ερθει

 

Αρα εγινε κανονικα το φλασαρισμα.

Για ποιο λογο το εκανες split?

Ρομς με ενα αρχειο τις βαζεις με τη μια στο pda η σε ξεχωριστη θεση σε καποιες περιπτωσεις (στο 5839i οπως βλεπω μπαινει στο pda και γινεται με οντιν 3.07)

 

Το εστειλες στη smartec και εκανε 15 μερες??

ΑΠΟ-ΚΛΕΙΕΤΑΙ

Σε μια μερα το αργοτερο φτιαχνεται στη smartec και ενα 3ημερο περιπου χανεις με τα courier.

Φανταζομαι το αφησες στο μαγαζι που το πηρες

Link to comment
Share on other sites

σαν ενα αρχειο δεν ξεκιναγε το odin 1,85 (εκτος και αν κανει παρα πολυ ωρα)

στο 3,07 το εκανε παλη οκ (ηταν και η πρωτη μου πρασπαθεια αλλα τιποτα)

ε ναι το πηγα στο μαγαζι απο οπου το πηρα

 

οπως ειπα το ξαναεκανε παλιοτερα να ζητησω αντικατασταση?

Link to comment
Share on other sites

σαν ενα αρχειο δεν ξεκιναγε το odin 1,85 (εκτος και αν κανει παρα πολυ ωρα)

στο 3,07 το εκανε παλη οκ (ηταν και η πρωτη μου πρασπαθεια αλλα τιποτα)

ε ναι το πηγα στο μαγαζι απο οπου το πηρα

 

οπως ειπα το ξαναεκανε παλιοτερα να ζητησω αντικατασταση?

 

Ναι, αλλα αστο στη smartec.

Η εγγυηση καθε συκευης ειναι απο τον κατασκευαστη και οχι απο τα καταστηματα.

Τα καταστηματα κρατανε τις συσκευες για μερες χωρις λογο. Στα επισημα service points τα στελνουν και αυτοι (smartec για τα samsung).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

μου εχει δωσει το boss να του φτιαξω το 5830.ειδα οτι ειχε μια αναβαθμιση 31mb και την κατεβασα.το τηλεφωνο ζητησε επανεκινηση.

με το που παει να ανοιξει,κανει Install.εκτος του οτι το κανει πολυ αργα,την πρωτη φορα κολλησε στο 86% και τις 2-3 επομενες φορες που το παραβιασα βγαζοντας την μπαταρια,

κολλαει στο 44-46%.προσπαθησα να κατεβασω καποια εκδοση για να την περασω με odin,αλλα βλεπω οτι το sammobile εχει αλλαξει τροπο κατεβασματος και δεν μπορω να βρω ακρη.τι κανω..?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,

 

εχω ενα ace gt-s5830 και του περασα χτες την εκδοση Android 4.0.4.

δεν εχω ομως ελληνικο πληκτρολογιο αν και το μενου της συσκευης μου ειναι κανονικα σε διαφορες γλωσσες μεταξυ των οποιων και ελληνικα.πως μπορω να βαλω ελληνικο πληκτρολογιο?

Μερικα στοιχεια για την εκδοση που εβαλα μηπως σας βοηθησουν καθοτι ειμαι ασχετος

 

MaclawStudio Rom version Final 3

CyanogenMod version 9-2013415-UNOFFICIAL-gio

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...