Jump to content

Galaxy Ace : Root - Unroot


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το κινητό με την περιορισμένη μνήμη, η λύση (όπως ανέφερα και πιο πάνω) είναι μόνο μία: Root και εγκατάσταση του Link2SD. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να περάσετε πάρα πολλές εφαρμογές (εγώ όσο το είχα, του είχα περάσει πάνω από 40) χωρίς προβλήματα. Η διαδικασία εγκατάστασης είναι σχετικά απλή (ακολουθήστε τις κατά γράμμα) και μονόδρομος αν δεν θέλετε να είστε αναγκασμένοι να περνάτε εφαρμογές μόνο αφού πρώτα σβήσετε κάποια άλλη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η sd σε τι format την εχειs ? εμενα μου το έκανε σε μια NTFS και μόλις την έκανα fat32 δούλεψε :) το ίδιο μήνυμα μου έβγαζε και εμενα ( αλλα εγώ έβαζα rom )

 

 

μου το κανει σε fat 16. πως τη κανουμε fat 32?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα όλες τις απαντήσεις και μιας που δεν βρήκα κάποια να μου κάνει θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έχω πρόβλημα χώρου εσωτερικής μνήμης του κινητού( Samsung Galaxy ace 5830i GB 2.3.6). Πολλές εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω στην κάρτα..δεν υπάρχει καν επιλογή

 

Διάβασα & μου είπανε ότι πρέπει να κάνω root το κινητό για να γίνω super user(κάτι σαν admin στο pc;;)

 

ΟΚ!! Έχω βάλει διάφορα zip στην sd(από διάφορα site) κάθε φορά και με άλλο όνομα,μέχρι 1.15 Mb έχω βρει, και κάθε φορά κάνω την ίδια παρακάτω διαδικασία..

 

Πατάω το συνδυασμό των 3 κουμπιών για να με βγάλει σε αυτό το μενού που ανεφέρεται και πριν.

Επιλέγω apply update from sd card...και μου βγάζει το εξής μνμ...

 

Ε: failed to mount /sd card(No such file or directory)

E: can't mount /sd card

και σαν τελευταία γραμμή λέει: Install from sd card complete

 

Έχω μπερδευτεί!!! :blink: ;)

 

Το googlara λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Δεν θα έπρεπε να δείξει την sd μου και να διαλέξω το zip που έχω φορτώσει;;...κλπ...

 

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..το έκανα μόλις root το ace μου και τώρα θέλω να το κάνω android 4. ξέρει κανένας κανέναν οδηγό στα ελληνικά;

ευχαριστώ προκαταβολικά...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα όλες τις απαντήσεις και μιας που δεν βρήκα κάποια να μου κάνει θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έχω πρόβλημα χώρου εσωτερικής μνήμης του κινητού( Samsung Galaxy ace 5830i GB 2.3.6). Πολλές εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω στην κάρτα..δεν υπάρχει καν επιλογή

 

...

Ευχαριστώ.

 

Καταρχήν, σίγουρα δε χρειάζεσαι πολλά αρχεία, αρκεί μόνο αυτό που υπάρχει στο πρώτο Post. Το πρόβλημά σου φαίνεται να είναι ότι δεν διαβάζει την SC. Όταν την έχεις στο τηλέφωνο, λειτουργεί κανονικά; Ίσως χρειαστεί να την κάνεις format (αφού πάρεις backup ότι έχεις περασμένο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλυσπέραα εχώ ένα Samsung Galaxy ace με κωδικό μοντέλου GT-S5839i, έκδοση android 2.3.6, αριθμό κατασκευής GINGERBREAD.BOLK2 δίαβασα τις αλλές απαντήσεις αλλά επείδη δεν βρήκα ακρή μήπως μπορεί καποίος να μου πεί αναλυτικά βήμα βήμα τη πρέπει να κάνω για να περνάω όλες τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα όλες τις απαντήσεις και μιας που δεν βρήκα κάποια να μου κάνει θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έχω πρόβλημα χώρου εσωτερικής μνήμης του κινητού( Samsung Galaxy ace 5830i GB 2.3.6). Πολλές εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω στην κάρτα..δεν υπάρχει καν επιλογή

 

Διάβασα & μου είπανε ότι πρέπει να κάνω root το κινητό για να γίνω super user(κάτι σαν admin στο pc;;)

 

ΟΚ!! Έχω βάλει διάφορα zip στην sd(από διάφορα site) κάθε φορά και με άλλο όνομα,μέχρι 1.15 Mb έχω βρει, και κάθε φορά κάνω την ίδια παρακάτω διαδικασία..

 

Πατάω το συνδυασμό των 3 κουμπιών για να με βγάλει σε αυτό το μενού που ανεφέρεται και πριν.

Επιλέγω apply update from sd card...και μου βγάζει το εξής μνμ...

 

Ε: failed to mount /sd card(No such file or directory)

E: can't mount /sd card

και σαν τελευταία γραμμή λέει: Install from sd card complete

 

Έχω μπερδευτεί!!! :blink: ;)

 

Το googlara λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Δεν θα έπρεπε να δείξει την sd μου και να διαλέξω το zip που έχω φορτώσει;;...κλπ...

 

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

Ευχαριστώ.

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με δύο διαφορετικές κάρτες, αλλά με μια τρίτη μου την διάβασε κανονικά και τελείωσα την διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια!

Εχω to samsung galaxy Ace GT-S5839i εδω και 5μιση μηνες και εχω καποια προβληματα....

Το λογισμικο μου ειναι 2.3.6

 

1ο. Εδω και τοσους μηνες δεν εχει κανει ουτε ενα update ενω το ελεγχω πολυ συχνα

2ο. Η μνημη..... πολυ μεγαλο προβλημα, ειμαι συνεχεια σε φαση να μειωνω χωρο

3ο. Δε μου εμφανηζει το "ς" οταν γραφω παρα μονο οταν περιστρεφω τη συσκευη!

4ο. Κολλαει τραγικα! Βγαζω μια φωτο και μου την εμφανιζει μετα απο λιγη ωρα + το αναγκαστηκο κλεισιμο που μου βγαζει καθε τοσο στις εφαρμογες.....

 

Απο εφαρμογες εχω: facebook, fb messanger, fb pages mananger, twitter, instagram, foursquare και vider και AppsMgrIII για να καθαριζω τη μνημη!

 

Τι μου προτεινετε να κανω?

Να κανω μια επαναφορα ρυθμησεων ή να ψαχτω κατευθειαν για root?

 

Αν μπορειτε να μου παραπεμψετε καποια topic σχετικα με αυτα που σας ρωταω θα με βοηθουσε πολυ (πιστευω)!!!

 

Ευχαριστω

Edited by Mits_Pits
Link to comment
Share on other sites

για root ξεκινα απο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330723

update δεν νομιζω να υπαρξει και αλλο ειναι παλιο τηλεφωνο

μνημη εχει ενα θεματακι ειναι γεγονος αλλα με root πολλα διορθωνονται με τα καταληλα προγραμματα

για το πληκτρολογιο πατα ενα clean cache και μαλλον θα ειναι οκ μπου το ειχε κανει και μενα παλιοτερα

αν και εχει 2 ηδη περασμενα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση qsd330!

Το clean cache για το πληκτολογιο σε ποια εφαρμογη να το κανω?

Εχεις να μου προτεινεις καμια εφαρμογη για μετα το root?

 

Και κατι ακομα.....

Εκανα update στις εφαρμογες που εχω και απο τοτε η μνημη μου τα εχει παιξει για τα καλα!

Το fb πχ ενω εχω κανει διαγραφη δεδομενων (αρα πρεπει να ξαναβαλω τους κωδικους μου για να ανοιξει) και με κλειστο το ιντερνετ τα δεδομενα γεμιζουν παλι......

Τι στο καλο γινετε?

 

Αααα και κατι ακομα...

Μετα το update κολλαει συνεχεια το κινητο σε οποια λειτουργεια κι αν κανω!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

a) πας ρυθμισεις προγραμματα διαχειριση βρισκεις την εφαρμοφη πληκτρολογιου εκει εχει 2 κουμπια καταρισμος cache και δεδομενων

b)του κανεις κακο με τισ συνεχεις αναβαθμισεις αν δεν σου κολαει ή δεν τις χρειαζεσαι μην τις κανεις γαμιζεις τον χωρο σου τζαμπα ειδικα στις ενσωματομενεσ εφαρμογες

το fb προφανως ανοιγει μονο του και ξαναφωρτωνει να το εχεις ευκαιρο οταν το χρειαστεις το ιδιο κανουν ολες οι εφαρμογες και ακομα περισσοτερο οι προεγκατεστιμενες

το οτι κολαει ή δεν σου εκατσε καλα το update ή παραγεμισε και ξεμαινει απο μνημη

 

οσων αφορα το root χρησιμοποιω αυτη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SystemCleanup.Inteks.org&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5TeXN0ZW1DbGVhbnVwLkludGVrcy5vcmciXQ..

που ειναι τζαπα μπορεισ με αυτη να απενεργοποιησεις απεγκαταστησεις προεγκατεστιμενες εφαρμογες (με πολυ προσοχη το ποιες) να σου αδειασει χωρος ram και δεδομενων και να σου κανει και καποιο καθαρισμο σε cache

επεισης sdmaid και titanium backup ειναι απο τισ κοριφαιες αλλα επι πληρωμη

 

αν συνεχισει να σερνετε μαλλον δεν γλυτωνεις το factory reset αλλα τελευταια εσχατη λυση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη το κινητο ενος φιλου μου δεν εχει χωρο στην εσωτερικη μνημη και θελει να περασει ολες τις εφαρμογες που ποιανουν χωρο στην εξωτερικη καρτα sd που εχει βαλει στο κινητο μπορειτε να μου πειτε αν χρειαζεται να κανει ρουτ τη συσκευη του για να περασει στην καρτα sd ακομα και εφαρμογες του κινητου?

 

Εχεη την android 2.3.6.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ qsd330!!!

Ελπιζω με το root να γινει κατι γιατι δεν την παλευω αλλο με αυτο το κινητο..... :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να κάνω root το Ace La fleur edition και έχω αποτύχει με όλους τους πιθανούς τρόπους..ακολουθώ τις οδηγίες που έχω βρει για το s5830i μιας και αυτό το μοντέλο [υποτίθεται] οτι είναι αλλά παρ’ ότι πετυχαίνει η εγκατάσταση στο recovery στάδιο, όταν κάνει reboot το κινητό ανοίγει κανονικά, δεν εμφανίζει το Superuser και με ενα πρόγραμμα που έκανα έλεγχο είδα οτι δεν έχει γίνει τίποτα..

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι να κάνω [εκτός απ τον μπλέ κάδο, αυτό το χω σκεφτεί άπειρες φορές..] ; Διάβασα κάπου οτι ίσως να φταίει και το ThinkfreeOffice αλλά δεν υπάρχει πουθενά το αρχείο που χρησιμοποιείς για να το απεγκαταστήσεις αφού είναι κολλημένο στο λειτουργικό..

Το τηλεφωνάκι μπορείτε να το δείτε και εδώ

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

διστυχως δεν υπαρχει κατι ακομα . το θεμα σου εχει αναπτηχθει και στην xda εδω

 

υπομονη και εκει καινουριο ειναι το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά απο αναρίθμητες απόπειρες να το κάνω root, το μόνο που κατάφερα ήταν να το βάλω σε ένα ανεξάντλητο restart loop...

Μετά απ’ αυτό, το πήγα service και μου πέρασαν ξανά τη rom απο πάνω..ανοίγοντάς το όμως, είδα οτι πλέον δεν έλεγε La Fleur! πονηρεύτηκα και ακολούθησα την παραδοσιακή συνταγή root για το 5830i και...όλα πήγαν ρολόι...

Με λίγα λόγια, αν δεν περάσετε τη rom του S5830i, root ΔΕΝ γίνεται..

Αυτά για να βοηθήσω τυχόν συμπάσχοντες..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια ενω εχω κανονικα μια sd card στο κινητο των 8gb οταν παω στο recovery menu και παταω την επιλογη update from sd card μου βγαζει το εξης μηνυμα:

E: failed to mound /sdcard (No such file or directory)

E: can't mound /sdcard

Δοκιμασα και αλλη sd card των 512mb με τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.

 

Γιατι συμβαινει αυτο στο gt-s5839i με android 2.3.6?

 

Επισης η επιλογη που εχουν ολα τα samsung στο recoveru menu wipe cache partition αν την επιλεξουμε σβηνει δεδομενα του χρηστη και ρυθμισεις ή απλα σβηνει προσωρινα αρχεια και τιποτα αλλο?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενω εχω κανονικα μια sd card στο κινητο των 8gb οταν παω στο recovery menu και παταω την επιλογη update from sd card μου βγαζει το εξης μηνυμα:

E: failed to mound /sdcard (No such file or directory)

E: can't mound /sdcard

Δοκιμασα και αλλη sd card των 512mb με τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.

 

Γιατι συμβαινει αυτο στο gt-s5839i με android 2.3.6?

 

Επισης η επιλογη που εχουν ολα τα samsung στο recoveru menu wipe cache partition αν την επιλεξουμε σβηνει δεδομενα του χρηστη και ρυθμισεις ή απλα σβηνει προσωρινα αρχεια και τιποτα αλλο?

 

Το wipe cache σβήνει μόνο τα προσωρινά αρχεία. Τώρα για το άλλο με την κάρτα, δεν είχα ποτέ το 5839i και δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο format που εκανε το ιδιο το κινητο.

 

Ψηλιαζεσαι τι μπορει να φταιει?

 

Και δοκιμασα και αλλη καρτα sd που ηταν σε fatx αλλα παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ριξε μια ματια σε ηυ το δικο μου ειναι fat32 και δεν ειχα θεμα δεν ξερω αν μπορει να δει αλλα file system . κανε και ενα backup kai format μετα αργο μπας και εχει θεμα η καρτα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και απο εμενα

Εχω το samsug gt-s5830 2.3.5 και θελω να ρωτησω ποιο αρχειο να κατεβασω για να το βαλω στην καρτα sd ωστε να το τρεξω. Εδω https://docs.google.com/file/d/0BxsALes8Iuidc055YXpKak5TZHFaYTlNNmY5Skp2QQ/edit?usp=drive_web (απο το πρωτο ποστ) βλεπω καμια 10 αρχεια συνολο.Πρεπει ολα να τα κατεβασω.

Δευτερη ερωτηση για ποιο λογο εκτος για την μεταφορα αρχειων απο την μνημη στην sd υπαρχει καποιος αλλος λογος να γινει το κινητο root.Ααα και σβησιμο καποιες εφαρμογες που δεν χρειαζονται.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το ζιπ που υπάρχει στην πρώτη σελίδα. ΔΕΝ το κάνεις αποσυμπίεση.

 

Με δικαιώματα root μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το ζιπ που υπάρχει στην πρώτη σελίδα. ΔΕΝ το κάνεις αποσυμπίεση.

 

Με δικαιώματα root μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στη συσκευή.

Οκ ευχαριστω αυτο το βρηκα.

Τωρα πριν κανω βαλω το αρχειο στην καρτα sd εκανα μια δοκιμοι να αναψω το κινητο οπως περιγραφεται στο 1ποστ. Πατημα home + Power αναβει κανονικα. Πατημα home + ενταση (+)+power ξεκιναει βγαζοντας μαυρη οθονη με ασπρα γραμματα επανω αριστερα ##############

#RAMDUMP mode

(ARM9 mode)

##############

και οποιο κουμπι πατησω δεν γινεται τιποτα.Βγαζοντας την μπαταρια μονο το επαναφερω. Αν αντι για το κουμπι ενταση + πατησω ενταση - μου βγαζει μαυρη οθονη με κιτρινα γραμματα Downloading.... χωρις να δεχεται κανενα κουμπι.

Γνωριζει κανενας τι γινεται ?

Επισης στην καρτα sd μπορει να εχει και αλλα αρχεια οταν τοποθετησω το αρχεια για root η θελει φορματ και μονο αυτο το αρχειο.Επισης μετα την εγκατασταση (οταν με το καλο γινει)μπορω να σβησω το αρχειο η δεν κανει.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...