Jump to content

Fixing Windows 8: Η άποψη ενός πρώην εργαζόμενου στην Microsoft


Stratosnen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η απορια μου ομως ειναι τι συμβαινει με την Microsoft, που υποτιθεται αφουγκραζεται διαρκως την γνωμη του πελατη, πριν ακομα και απο το consumer preview, με τα WP7 στα smartphones, που ναι επισης ενα αθλος κατα την χρησιμοποιηση τους (ενεργοποιηστε wifi και bluetooth σε 2 κινησεις ή χρησιμοποιειστε αναλογες συντομευσεις, αν μπορειτε) και τα οποια δεν πηγαν στην αγορα οπως θα ηθελαν.

 

H ms τα τελευταια χρονια και ιδιαιτερα μετα την αποχωρηση του Bill Gates, υποφερει απο βιομηχανικη μυωπια, λογω μεγεθους και κυριως λογω οτι εχει μαθει να λειτουργει χωρις ανταγωνισμο. Κλασσικο παραδειγμα τα Wp, τα οποια δεν εχουν καμια στρατηγικη, αλλα ειναι παμε να χτυπησουμε (ποιους?). Το εχω ξαναπει σε πολλα posts. Μια εταιρεια ειναι οι ανθρωποι της. Δειτε λοιπον τον Steve Ballmer και βγαλτε συμπερασμα για την Ms...

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως το γεγονός ότι ανοίγει πολύ γρήγορα το PC με win8 είναι πάρα πολύ θετικό βήμα. Για το UI πιστεύω πως θα το βελτιώσουν.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να φανταστείτε το εξής:

 

Windows 8 σε Δημόσια Υπηρεσία.

 

Καλημέρα σε όλους.

 

Καλησπέρα! :)

 

Offtopic: Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα :lol: :rotfl: Αν και δεν ξέρω ποιος θα την πληρώσει περισσότερο σε μια τέτοια περίπτωση. Αυτοί του δημοσίου ή εμείς.. :X

 

Ontopic: Μα καλά, με την εξέλιξη των λειτουργικών συστημάτων κάνουμε "πρακτικό" και γρήγορο το να τσεκάρουμε το fb και αφήνουμε στην άκρη πιο σοβαρά πράγματα, π.χ. να είναι εμφανής μια μπάρα, που να δείχνει ποιες εργασίες έχουμε ανοιχτές;... :down: Μια ιδέα, για διόρθωση της απουσίας της μπάρας εργασιών.. Είναι τόσο δύσκολο να εμφανίζεται η μπάρα στο σημείο που όλοι γνωρίζουμε, μόλις απλά πηγαίνουμε τον κέρσορα/βελάκι στο κάτω μέρος της οθόνης; :rolleyes:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει gesture για να βλέπεις ποια προγράμματα είναι ανοικτά. Για δείτε εδώ:

 

List of Windows 8 touch-based gestures

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

τι πινουν εκει στην microsoft,ενω βγαλανε ενα αισχος λειτουργικο για κινητα με αποτελεσμα να παλευουν να φτασουν το 2% της αγορας,αυτοι συνεχιζουν και πανε να χαλασουν και τα 8ρια τωρα με αυτα τα παλιο τετραγωνακια.

Αλλα ειπαμε αφου υπαρχουν τα 7ρια (και το αντροιντ)ας κανουν οτι θελουν.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι παλιότεροι αγκομαχάνε να μάθουν τα Windows 7 που είναι πολύ εύκολα στην χρήση... άντε να βάλεις να τα Windows 8 σε καμιά δημόσια υπηρεσία... ούτε σε 30 χρόνια δεν θα μπορείς να πάρεις μία αίτηση!!! τα μισά σε Metro τα άλλα μισά σε παράθυρα ανοιχτά... θα γίνεται το σώσε!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το Metro UI δεν θα ειναι το default UI σε desktop συστηματα. Αυτα θα ξεκινάνε με το κανονικο taskbar. Το Metro UI ειναι φτιαγμενο για touch based input aka tablets, touchscreens.

 

 

Απο την αλλη καταλαβαινω οτι ο μεταφραστης του κειμένου, ο οποιος εχει δεδηλωμένη αντιπαθεια για all things windows, ιδιως μετα την Elop εποχη, γιατι επέλεξε να μεταφράσει - και να υποστηριξει μετα, ενα τετοιοα αρθρο.

 

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει gesture για να βλέπεις ποια προγράμματα είναι ανοικτά. Για δείτε εδώ:

 

List of Windows 8 touch-based gestures

 

Gestures με mouse?

Tragic!!!

 

Αν και πολύ δύσκολα θα έχω κάποια επαφή με το w8 μόνο αρνητική είναι αυτή η κίνηση, το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει επιλογή κατά την πρώτη εκκίνηση, και φυσικά τουλάχιστον το charm menu ή η κλασική κάτω μπάρα να είναι συνέχεια εμφανείς ακόμη και στο metro ui..

Απλά η άποψη μου, για μένα και την χρήση windows που κάνω (μόνο lineage 2 :p ) τα xp είναι μια χαρά, για όλα τα υπόλοιπα linux..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Gestures με mouse?

Tragic!!!

 

Αν και πολύ δύσκολα θα έχω κάποια επαφή με το w8 μόνο αρνητική είναι αυτή η κίνηση, το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει επιλογή κατά την πρώτη εκκίνηση, και φυσικά τουλάχιστον το charm menu ή η κλασική κάτω μπάρα να είναι συνέχεια εμφανείς ακόμη και στο metro ui..

Απλά η άποψη μου, για μένα και την χρήση windows που κάνω (μόνο lineage 2 :p ) τα xp είναι μια χαρά, για όλα τα υπόλοιπα linux..

 

Εντάξει τώρα πάει αλλού το θέμα... Πάει εκεί που λέμε οτι όλοι βρίζουν τα windows, αλλά όλοι τα έχουν... Το θέμα είναι οτι το Metro UI είναι μεν κάτι διαφορετικό, κάτι καινούργιο, αλλά μόνο για οθόνες αφής... Πρέπει να υπάρχει και επιλογή της κλασσικής εμφάνισης και όχι με τη χρήση εξωτερικών προγραμμάτων που υπάρχουν αυτή τη στιγμή για αλλαγή ης έναρξης...

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Τα δουλέυω καθημερινά σε λάπτοπ

ανοίγουν σε χρόνο DT >10 δεύτερα από το ΟΝ του laptop-επιλογή λειτουργικου-login σύνολο 10 δεύτερα ανοίγει το ΜΕΤΡΟ αν έχεις αφής οθόνη είναι αρκετά καλό

αν δεν έχεις κάνεις κλικ στην εφαρμογή "Desktop" και βρίσκεσαι σε γνώριμα μονοπάτια των Win7 για τα προγράμματα ποσός σε ενδιαφέρει είτε τα επιλέγεις απο το METRO είτε από συντομεύσεις στην επιφάνεια είτε τα καρφιτσόνης όπως στα 7 στην μπάρα

εγώ δεν τα αλλάζω περιμένω την επίσημη πλέον

για να σβήσεις τον υπολογιστή απλά πράγματα (εδώ θέλει βελτίωση)ακουμπάς το ποντίκι πάνω εκεί που ήτανε το start παλια ανοίγει υπομενου διαλέγεις settings και

power

όποιος θέλει να περιμένει να ανοίξει ο υπολογιστής του ας γυρίσει και στα ΧΡ όποιος αντί να περιμένει θέλει να σερφάρει ας τα βάλει

και όταν τα εγκατέστησα ΟΛΟ το hardware εγκατεστησε μόνο του τους οδηγούς του δεν χρειάστικε Τιποτα από το χρήστη

Τα Καλύτερα WINDOWS by FAR

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το Metro UI δεν θα ειναι το default UI σε desktop συστηματα. Αυτα θα ξεκινάνε με το κανονικο taskbar. Το Metro UI ειναι φτιαγμενο για touch based input aka tablets, touchscreens.

 

[spoiλer]Απο την αλλη καταλαβαινω οτι ο μεταφραστης του κειμένου, ο οποιος εχει δεδηλωμένη αντιπαθεια για all things windows, ιδιως μετα την Elop εποχη, γιατι επέλεξε να μεταφράσει - και να υποστηριξει μετα, ενα τετοιοα αρθρο.[/spoiλer]

 

1. Περιμένω να ανακαλέσεις. Εκτός αν μπορείς να βρείς κάπου τη δεδηλωμένη αντιπάθεια.

2. Ποιά πηγή στηρίζει την πληροφορία που μας δίνεις;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

(...) αν δεν έχεις κάνεις κλικ στην εφαρμογή "Desktop" και βρίσκεσαι σε γνώριμα μονοπάτια των Win7 για τα προγράμματα ποσός σε ενδιαφέρει είτε τα επιλέγεις απο το METRO είτε από συντομεύσεις στην επιφάνεια είτε τα καρφιτσόνης όπως στα 7 στην μπάρα

εγώ δεν τα αλλάζω περιμένω την επίσημη πλέον

για να σβήσεις τον υπολογιστή απλά πράγματα (εδώ θέλει βελτίωση)ακουμπάς το ποντίκι πάνω εκεί που ήτανε το start παλια ανοίγει υπομενου διαλέγεις settings και

power (...)

 

Πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά το desktop. Δεν υπάρχει ρύθμιση να γίνεται αυτόματα. Γιατί;

Για να σβήσεις τον υπολογιστή δεν ακουμπάς εκεί που ήταν το start παλιά. Πηγαίνεις σε μία από τις δύο δεξιές γωνίες και μερικά δέκατα μετά εμφανίζεται το Charms menu. Κατόπιν επιλέγεις settings (λογικά ασύνδετο), μετά power και μετά shut down (δεν κλείνει με το power).

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά το desktop. Δεν υπάρχει ρύθμιση να γίνεται αυτόματα. Γιατί;

Για να σβήσεις τον υπολογιστή δεν ακουμπάς εκεί που ήταν το start παλιά. Πηγαίνεις σε μία από τις δύο δεξιές γωνίες και μερικά δέκατα μετά εμφανίζεται το Charms menu. Κατόπιν επιλέγεις settings (λογικά ασύνδετο), μετά power και μετά shut down (δεν κλείνει με το power).

 

windows key+Ι και εισαι αμεσως στα settings

Απο εκει μετα power και shut down

Φαινεται οτι τα εχεις δουλεψει πολυ :wacko:

Link to comment
Share on other sites

1. Περιμένω να ανακαλέσεις. Εκτός αν μπορείς να βρείς κάπου τη δεδηλωμένη αντιπάθεια.

2. Ποιά πηγή στηρίζει την πληροφορία που μας δίνεις;

 

1) Ενα απλο search στα post σου το δειχνει ξεκάθαρα. Και αυτο θα φανει και στο εγγυς μελλον. Περιμενω επιλεκτικη θεματολογια μεταφράσεων ειτε Symbian lover ειτε Microsoft hater.

 

2)To δήλωσε ο ιδιος ο Stevn Sinofsky προσφατα, απλα δεν μπορω να θυμηθω την περισταση. Το Metro UI ειναι η πρώτη προσπαθεια να κανει τα Windows λειτουργικα σε περιβάλλον touch και να ενοποιησει το mobile κομματι του sw/OS

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

windows key+Ι και εισαι αμεσως στα settings

Απο εκει μετα power και shut down

Φαινεται οτι τα εχεις δουλεψει πολυ :wacko:

 

μέχρι τώρα μετά απο update ανοίγαμε windows και ....τα δουλεύαμε, τώρα θα θέλουμε manual για να κάνουμε ότι και πριν? ξέχνα το metro ui ρε MS (για desktop) και δώσε μας το υπόλοιπο :lol::lol::lol: αν και ούτε πάλι θα είμαι ικανοποιημένος.

γνώμη μου είναι ότι δεν θα δούμε κάτι πολύ διαφορετικό στην τελική εκδοση -τουλάχιστον όχι officially από MS- διότι απο ότι φαίνεται θέλουν να υποστηρίξουν αυτό το ui

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

boot αμεσο, επαθα πλακα! αλλα το νεο gui ειναι λιγο περιεργο. παλι καλα καποιες συντομευσεις ειναι εδς και μπορεις να βρεις αυτο που θες πληκτρολογοντας το. δεν το εχω στο μηχανημα ουτε 24 ωρες και η πιο πολλες δουλειες που εκανα ηταν απο το linux μιας και τα 8 δε τα εχω συνηθησει ακομα. εχει δικιο παντως που γραφει οτι ο power user θα την παλεψει, γιατι οντως οπως το βλεπω τωρα θα αρχισουν χειροτερα παραπονα απ οτι με τα βιστα
Link to comment
Share on other sites

Το Metro UI δεν θα ειναι το default UI σε desktop συστηματα. Αυτα θα ξεκινάνε με το κανονικο taskbar. Το Metro UI ειναι φτιαγμενο για touch based input aka tablets, touchscreens.

 

 

Απο την αλλη καταλαβαινω οτι ο μεταφραστης του κειμένου, ο οποιος εχει δεδηλωμένη αντιπαθεια για all things windows, ιδιως μετα την Elop εποχη, γιατι επέλεξε να μεταφράσει - και να υποστηριξει μετα, ενα τετοιοα αρθρο.

 

Και τι σημασια εχει ;

Εχεις δουλεψει το consumer preview ; Ακομα και η λειτουργικοτητα του back-forward, της οργανωσης των φακελων κτλ εχει παει περιπατο. Μιλαμε για ενα εν μερει νεο λειτουργικο, πιο εντυπωσιακο στο ματι και πολυ δυσκολο στην αντιληψη και τον χειρισμο.

Αντιλαμβανομαι και συμφωνω με τον προλαλησαντα περι "μυωπιας", εγω βλεπω πλεον μια προσπαθεια απο ηγετες στο λογισμικο να γινουν ουραγοι. Προσωπικα, υπολογιζα στην αποκτηση windows 8 tablet. Μετα και τις τελευταιες μου διαπιστωσεις για τις δυνατοτητες του android και του market, θα αρκεστω σε αυτο. Και δε θα ειμαι μονο εγω.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημασια εχει ;

Εχεις δουλεψει το consumer preview ; Ακομα και η λειτουργικοτητα του back-forward, της οργανωσης των φακελων κτλ εχει παει περιπατο. Μιλαμε για ενα εν μερει νεο λειτουργικο, πιο εντυπωσιακο στο ματι και πολυ δυσκολο στην αντιληψη και τον χειρισμο.

Αντιλαμβανομαι και συμφωνω με τον προλαλησαντα περι "μυωπιας", εγω βλεπω πλεον μια προσπαθεια απο ηγετες στο λογισμικο να γινουν ουραγοι. Προσωπικα, υπολογιζα στην αποκτηση windows 8 tablet. Μετα και τις τελευταιες μου διαπιστωσεις για τις δυνατοτητες του android και του market, θα αρκεστω σε αυτο. Και δε θα ειμαι μονο εγω.

 

Έχεις δουλέψει το λειτουργικό σε tablet?

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα πάει αλλού το θέμα... Πάει εκεί που λέμε οτι όλοι βρίζουν τα windows, αλλά όλοι τα έχουν... Το θέμα είναι οτι το Metro UI είναι μεν κάτι διαφορετικό, κάτι καινούργιο, αλλά μόνο για οθόνες αφής... Πρέπει να υπάρχει και επιλογή της κλασσικής εμφάνισης και όχι με τη χρήση εξωτερικών προγραμμάτων που υπάρχουν αυτή τη στιγμή για αλλαγή ης έναρξης...

 

Το ότι το windows έχει επικρατήσει και το 99% των παιχνιδιών γράφονται μόνο γιαυτο δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να μου αρέσει και σαν λειτουργικό, επίσης δεν είπα κάτι κακό πέρα από το ότι δεν θα έχω κάποια επαφή..

Όσο για το ότι πρέπει να υπάρχει επιλογή συμφωνούμε..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

1. Περιμένω να ανακαλέσεις. Εκτός αν μπορείς να βρείς κάπου τη δεδηλωμένη αντιπάθεια.

 

Το πρόβλημα δεν το χεις εσύ φίλος, τουλάχιστον κανείς δεν μπορεί να το δείξει αυτό στο παρόν άρθρο, το πρόβλημα το έχει το παλικάρι και μιλάμε για δεδηλωμένη υπερσυμπάθεια ...

 

In other words, παλικάρια που δεν μπορούν να αντικρούσουν τα επιχειρήματα που έχεις γράψει και απλά καταλήγουν σε προσωπική επίθεση ... Not much of παλικάρια after all :rolleyes:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

windows key+Ι και εισαι αμεσως στα settings

Απο εκει μετα power και shut down

Φαινεται οτι τα εχεις δουλεψει πολυ :wacko:

παιδια σε desktop ή laptop πατας ctrl+alt+ delete και κατω δεξια εχει να κανεις shutdown !

 

Σε ταμπλετακι με Windows 7 απο το Πλαισιο αξιζει να τα βαλω;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Guest PranKsteR
Δεν ξέρω πως είναι η εμπειρία χρήσης σε κάποια touch συσκευή, πάντως και γω τα έχω βάλει σε dual boot στο desktop μου και δεν με βόλεψαν καθόλου. δεν είμαι και φανατικός των gestures, προτιμώ τα συμβατικά και προφανή click από το να σκέφτομαι αν χρειάζεται να κάνω το χέρι μου πάνω κάτω δεξιά αριστερά για να κάνω την δουλειά μου. αυτό συνηθίζεται βέβαια αλλά με πολύ χρήση και όχι από ανθρώπους που δεν είναι μυημένοι με τα μηχανήματα. το metro ui το είχα στην μπούκα έτσι κι αλλιώς από τα windows phone που δεν μπορώ να το βλέπω καθόλου ήρθε και στο desktop να δέσει το γλυκό....

θα συμφωνήσω λοιπόν ότι χρειάζεται να γίνουν αρκετά πράγματα μέχρι την τελική έκδοση για να καταφέρει να γίνει λειτουργικό γενικής αποδοχής, όπως είναι τώρα τα xp ή τα 7.....

 

Απο ενα ταμπλετ σου απανταω. Η εμπειρια χρησης ειναι απο αλλο πλανητη!! Ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος κε το μετρο υι. Το ντεσκτοπ απλα ξεχνα το αμα εισαι σε ταμπλετ. Θα ειναι χρησιμο αμα το κουμπωσεις σε κανενα πληκτρολογιο με ποντικι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν το χεις εσύ φίλος, τουλάχιστον κανείς δεν μπορεί να το δείξει αυτό στο παρόν άρθρο, το πρόβλημα το έχει το παλικάρι και μιλάμε για δεδηλωμένη υπερσυμπάθεια ...

 

In other words, παλικάρια που δεν μπορούν να αντικρούσουν τα επιχειρήματα που έχεις γράψει και απλά καταλήγουν σε προσωπική επίθεση ... Not much of παλικάρια after all :rolleyes:

 

Προσωπικη επιθεση επειδη εκανα λογικό συνειρμο; Το οτι ειναι αντι microsoft μπορει να το ψαξει ο καθενας, μεχρι και την οθόνη του 710 εβγαλε sub par γιατι πρασινιζει λεει οτον το κοιτας υπο γωνία.

 

Θα δεχομουν ανετα την προσωπικη άποψη αν ειχε δουλεψει το λειτουργικο ο ιδιος σε καποιο tablet. Γιατι εκει αλλαζει κατα πολυ ο τροπος διάδρασης με το UI μιας και τα swipes ειναι φυσικες κινησεις που σου δινουν την δυνατοτητα να ελεγχεις τα παντα.

 

Νταξ, παλικαρ' μ'; :rolleyes:

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι σας βιάζεστε πολύ και περισσότερο ο τύπος που μόλις έφυγε από τη microsoft άρχισε τη γνωστό τροπάριο.

Δείτε τις διαφορες της developer και της consumer εκδοσης για να καταλάβετε πόσο θα προσαρμοστούν μέχρι να ανακοινωθούν και να κυκλοφορήσουν.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...