Jump to content

Το... νέο iPad vs Rest of the world. H... άποψή μας


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

E’ primavera svegliatevi bambine... Σήμερα φίλοι του myphone.gr ξεκινάμε με ένα από τα πιο γνωστά ιταλικά τραγούδια, ύμνος στην αρχή της άνοιξης. 9 λεπτά είναι, αφήστε το να σας συνοδεύει όσο θα διαβάζετε αυτό το (άτυπο) συγκριτικό. :p

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FODHm57mA0U]E' primavera svegliatevi bambine - YouTube[/ame]

 

Άνοιξη λοιπόν έρχεται, αλλά η άνοιξη της τεχνολογίας ξεκίνησε από τον Φεβρουάριο με την έκθεση της Βαρκελώνης. Τις προάλλες, η Apple βγήκε με την σειρά της από τον χειμώνα με την παρουσίαση του καινούργιου iPad.

 

To tablet που στην κυριολεξία θέσπισε αυτή την κατηγορία έφτασε στην τρίτη του έκδοση και με πολλές βελτιώσεις θέλει να συνεχίσει να λέγεται ο βασιλιάς όλων. Όμως αυτή την φορά, οι άλλες εταιρίες δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια. Στην Βαρκελώνη λοιπόν είδαμε συσκευές άξιες να κοντράρουν στα ίσια το ipad, ευελπιστώντας να πάρουν ένα σημαντικό μερίδιο από την παγκόσμια αγορά tablets. Πάμε να δούμε λοιπόν τι καινούργιο μας έχει η Apple για το iPad αλλά και την άποψή μας για τα δύο (κατά τη γνώμη μας) ισχυρότερα tablets που ανακοινώθηκαν στη Βαρκελώνη.

 

Apple iPad (3rd Gen)

Τι μας άρεσε: H οθόνη σίγουρα. Οι πρώτες πληροφορίες μιλούν για εντυπωσιακή ευκρίνεια, και η... μυθική ανάλυση 2048 x 1536 την κάνει μοναδική. Το τετραπύρηνο graphic chipset μας υπόσχεται μοναδικές επιδόσεις (δυο φορές πιο γρήγορο από τον Tegra3 όπως λένε οι ίδιοι) στα τρισδιάστατα παιχνίδια, ενώ η αναβάθμιση της κάμερας μας αφήνει παγερά αδιάφορους. Μοναδική χρήση των φωτογραφικών μηχανών στα tablets 10’’ μου φαίνεται ότι είναι για να τραβάς φωτογραφίες χωρίς να σε καταλαβαίνουν...

 

Τι δεν μας άρεσε: Ο σχεδιασμός. Ίδιο και απαράλλακτο με το iPad 2. Η παρατεταμένη... απεργία των σχεδιαστών της Apple που ξεκίνησε με το iPhone 4S φαίνεται ότι επηρέασε και το iPad και έτσι το σχέδιο δεν άλλαξε καθόλου. Όπως και η αυτονομία μπαταρίας (θετικό) και οι διαστάσεις (με εξαίρεση το πάχος). Και το Home Button. Φυσικά για HDMI εξόδους και επέκταση χώρου με MicroSD ούτε για αστείο...

 

Asus Trasformer Pad Infinity 700

Τι μας άρεσε: Πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα για τον πιο δυνατό ανταγωνιστή του iPad αυτή την στιγμή. Το πρώτο που θα φορέσει τον πανίσχυρο Τegra3 (η Nvidia επιμένει ότι είναι πιο ισχυρός από το πακέτο του iPad) , πλήρες σε συνδεσιμότητα, πανάλαφρο και με πολύ καλή οθόνη (SuperIPS+)

 

Τι δεν μας άρεσε: Η ημερομηνία κυκλοφορίας. Απλά γιατί δεν υπάρχει ακόμα, αν και οι φήμες λένε πριν το καλοκαίρι. Όταν δηλαδή το iPad θα έχει σαρώσει τα πάντα στο διάβα του. Και από τιμή δεν ξέρουμε φυσικά τίποτα, αν και λογικά κανείς δεν θα τολμήσει να ανέβει πιο ψηλά από το μήλο...

 

Samsung Galaxy Note 10.1

Τι μας άρεσε: Φυσικά η τεχνολογία της ακίδας. Το S-Pen αλλά και οι προεγκατεσημένες εφαρμογές όπως το Adobe Photoshop Touch και Adobe Ideas, ειδικά σχεδιασμένες για το συγκεκριμένο tablet το αναγάγουν σε ένα σημαντικό εργαλείο για τον επαγγελματία και όχι μόνο.

 

Τι δεν μας άρεσε: Όλα τα υπόλοιπα. Hardware... περσινό, το οποίο μπορεί σε άλλους να φαίνεται ισχυρό, αλλά η εμπειρία μας με το πρώτο Galaxy tablet μας κάνει να είμαστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί.

 

And the Winner (we say) is...

Το iPad δεν έχει αντίπαλο αυτή την στιγμή. Δεν είχε ούτε το iPad2, πόσο μάλλον το καινούργιο. Ο ανταγωνισμός προσπαθεί, με ιδιαίτερο ζήλο, αλλά ακόμα δεν είναι εύκολο να πλησιάσει τον ιδρυτή της κατηγορίας tablets. Πάντως, έχουμε δυο παρατηρήσεις να κάνουμε, ως προς τον ημερολογιακό χρόνο που θα ακολουθήσει μέχρι την παρουσίαση του.. καινούργιου καινούργιου iPad:

 

 

  • Μέσα στην χρονιά θα πρέπει να περιμένουμε την κυκλοφορία των πρώτων Win8 tablets. Σίγουρα θα είναι ένας ισχυρότατος αντίπαλος για την Apple, μια και το καινούργιο λειτουργικό της Microsoft έχει φτιαχτεί ειδικά για tablets και γενικά touch συσκευές.
  • Η αναβάθμιση του iPad δεν μας άφησε και ιδιαίτερα ενθουσιασμένους. Δεν διόρθωσε κανένα από τα παλιά προβλήματα, ενώ και εμφανισιακά έμεινε ακριβώς το ίδιο. Το σίγουρο είναι ότι οι ιδιαίτερα ευέλικτες εταιρίες όπως η Samsung π.χ. θα το εκμεταλλευτούν και θα παρουσιάσουν σίγουρα από Σεπτέμβρη μεριά πολύ ισχυρά tablets. Χωρίς να υπολογίζουμε και άλλους παραγωγούς, όπως η Fujitsu η Huawei (ακόμα και η Nokia φημολογείται ότι θα μπει στην αγορά με Win ταμπλέτα) που σίγουρα θα παρατάξουν θηρία (με η χωρίς Win).

 

 

Οι πιο πάνω γραμμές αποτελούν τις δικές μας απόψεις για το θέμα. Εσείς τι πιστεύετε; Ο δικός σας νικητής ποιος είναι; Θα το αγοράσετε το iPad, ή θα επιλέξετε κάποιο άλλο tablet; Σας άρεσε το τραγούδι; Περιμένουμε τα σχόλια σας :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απλα η apple παίζει μόνη της.

Αυτή θέσπισε την κατηγορία και πάντα θα παίζει μόνη της.

iOS απλά είναι σταθερότατο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προς το παρων παιζει μονη της αλλα το μελλον θα δειξει. ελπιζω να βρεθει ενας ικανος αντιπαλος ετσι ωστε να ειμαστε ωφελημενοι οι καταναλωτες. τωρα απλα δεν την αγγιζει τιποτα .
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις στο πολύ ωραίο και περιεκτικό άρθρο του vlachaquito :)

 

- Nέο Design σε iphone και ipad θα βλέπουμε κάθε 2 χρόνια ενώ hardware updates κάθε 1.

- Hdmi δεν βάζουν γιατί θέλουν να προωθήσουν την Apple TV την οποία μπορείς να χειριστείς με remote app στο iphone/ipad και να δεις το περιεχόμενο του itunes σου.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση του iPad δεν μας άφησε και ιδιαίτερα ενθουσιασμένους. Δεν διόρθωσε κανένα από τα παλιά προβλήματα, ενώ και εμφανισιακά έμεινε ακριβώς το ίδιο. Το σίγουρο είναι ότι οι ιδιαίτερα ευέλικτες εταιρίες όπως η Samsung π.χ. θα το εκμεταλλευτούν και θα παρουσιάσουν σίγουρα από Σεπτέμβρη μεριά πολύ ισχυρά tablets. Χωρίς να υπολογίζουμε και άλλους παραγωγούς, όπως η Fujitsu η Huawei (ακόμα και η Nokia φημολογείται ότι θα μπει στην αγορά με Win ταμπλέτα) που σίγουρα θα παρατάξουν θηρία (με η χωρίς Win).

 

Δηλαδή για να καταλάβω, έχουμε:

 

  • το καλύτερο panel φορητής συσκευής που έχει κατασκευαστεί ποτέ - τετραπλασιασμός της πυκνότητας από πέρσυ
  • τη μεγαλύτερη σε μέγεθος μπαταρία - +50% από πέρσυ (σε σχεδόν το ίδιο κέλυφος!)
  • τον ισχυρότερο CPU/GPU συνδιασμό - 2Χ από πέρσυ
  • το εξαιρετικό iPhoto το οποίο προστίθεται στα iWork και iLife (τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν πουθενά αλλού)

 

... κι εσείς δεν είσαστε "ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι" γιατί δεν άλλαξε το ... πίσω καπάκι (με κάποια πλαστικούρα made in Korea ίσως) ; Μήπως να χρησιμοποιούμε λίγο στα σοβαρά τις συσκευές πριν καταθέτουμε "απόψεις" :rolleyes: ;

 

Α, και κάτι για την συνδεσιμότητα: η Apple για το θέμα αυτό υϊοθετεί 3 λύσεις: wifi-sync, iCloud και Airplay. Ακόμα κι αν το iCloud έχει πολύ δρόμο ακόμα για να υλοποιηθεί στη βάση όσων υποσχέθηκε ο Jobs περσυ, δεν ξέρω πόσοι τη σήμερον ημέρα χρησιμοποιούν usb sticks για συνδεσιμότητα; Κάποιοι παλιοί χρήστες Nokia ίσως ...

Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

μπλιαχ ποy δεν εχει hdmi,που δεν αλλαξε εξωτερικα,που δεν παιρνει καρτες μνημης..

 

αλλα παρολα αυτα kai χωρις να το εχω δει,μαλλον ειναι μονοδρομος και παλι το ipad,gia

οποιον τελοςπαντων ανεχεται τις ελλειψεις:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, έχουμε:

 

  • το καλύτερο panel φορητής συσκευής που έχει κατασκευαστεί ποτέ - τετραπλασιασμός της πυκνότητας από πέρσυ
  • τη μεγαλύτερη σε μέγεθος μπαταρία - +50% από πέρσυ (σε σχεδόν το ίδιο κέλυφος!)
  • τον ισχυρότερο CPU/GPU συνδιασμό - 2Χ από πέρσυ
  • το εξαιρετικό iPhoto το οποίο προστίθεται στα iWork και iLife (τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν πουθενά αλλού)

 

... κι εσείς δεν είσαστε "ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι" γιατί δεν άλλαξε το ... πίσω καπάκι (με κάποια πλαστικούρα made in Korea ίσως) ; Μήπως να χρησιμοποιούμε λίγο στα σοβαρά τις συσκευές πριν καταθέτουμε "απόψεις" :rolleyes: ;

 

Α, και κάτι για την συνδεσιμότητα: η Apple για το θέμα αυτό υϊοθετεί 3 λύσεις: wifi-sync, iCloud και Airplay. Ακόμα κι αν το iCloud έχει πολύ δρόμο ακόμα για να υλοποιηθεί στη βάση όσων υποσχέθηκε ο Jobs περσυ, δεν ξέρω πόσοι τη σήμερον ημέρα χρησιμοποιούν usb sticks για συνδεσιμότητα; Κάποιοι παλιοί χρήστες Nokia ίσως ...

 

Είσαι υπερβολικός...

Σου έδωσε μια άχρηστη ανάλυση που ακόμα και full HD βίντεο θα κάνουν pixel (Όσο καινοτομία είναι οι περισσότεροι πυρήνες τόσο είναι και η μεγαλύτερη ανάλυση) .

Μεγαλύτερη μπαταρία αλλά ίδια αυτονομία.

CPU/GPU κάτσε να δούμε...

Καλά το software που λες, εσύ ξέρεις ποσό χρήσιμο είναι.

Air play, icloud και αλλά τέτοια υπάρχουν και από αλλού και είναι πολύ καλύτερα σε περιπτώσεις που δεν είναι όλες σου οι συσκευές της apple.

Όσο για το ποιος χρησιμοποιεί USB stick εσύ προφανώς κανείς upload τα αρχεία που θέλεις να μεταφέρεις. Οπότε αν θέλεις να μεταφέρεις 500ΜΒ περιμένεις κάνα 3ωράκι να ανέβουν. Πρέπει να είσαι πολύ μπροστά...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ισχυρότερο χαρτί του άη παντ 3 είναι οι πιο πλήρεις εφαρμογές του. Η οθόνη είναι σημαντικά αναβαθμισμένη αλλά και του Άσους ίδιο αριθμό πίξελ ανά ίντσα έχει. Στα υπόλοιπα υπήρξε μάι ανανέωση περισσότερο παρά αναβάθμιση...
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, έχουμε:

 

  • το καλύτερο panel φορητής συσκευής που έχει κατασκευαστεί ποτέ - τετραπλασιασμός της πυκνότητας από πέρσυ
  • τη μεγαλύτερη σε μέγεθος μπαταρία - +50% από πέρσυ (σε σχεδόν το ίδιο κέλυφος!)
  • τον ισχυρότερο CPU/GPU συνδιασμό - 2Χ από πέρσυ
  • το εξαιρετικό iPhoto το οποίο προστίθεται στα iWork και iLife (τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν πουθενά αλλού)

 

... κι εσείς δεν είσαστε "ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι" γιατί δεν άλλαξε το ... πίσω καπάκι (με κάποια πλαστικούρα made in Korea ίσως) ; Μήπως να χρησιμοποιούμε λίγο στα σοβαρά τις συσκευές πριν καταθέτουμε "απόψεις" :rolleyes: ;

 

Α, και κάτι για την συνδεσιμότητα: η Apple για το θέμα αυτό υϊοθετεί 3 λύσεις: wifi-sync, iCloud και Airplay. Ακόμα κι αν το iCloud έχει πολύ δρόμο ακόμα για να υλοποιηθεί στη βάση όσων υποσχέθηκε ο Jobs περσυ, δεν ξέρω πόσοι τη σήμερον ημέρα χρησιμοποιούν usb sticks για συνδεσιμότητα; Κάποιοι παλιοί χρήστες Nokia ίσως ...

 

+100000

 

Αυτη τη στιγμή υπάρχει

1. το iPad και

2. πολυπληθή υπερμεγέθη smart phones, αυτο δηλαδή που κατηγορούσαν ότι θα ήταν το iPad όταν παρουσιάστηκε.

 

Δεν έχει καν νόημα να μιλάμε για ανταγωνισμό. Είναι απλα ανύπαρκτος.

 

Ο πιο σημαντικός λόγος: η μπαταρία. Κανείς δεν θα μπορέσει να παράξει κάτι αντίστοιχο πολυ απλα γιατι δεν θα μπορέσουν να δώσουν αντίστοιχη αυτονομία.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ελλειψη επεκτασιμοτητα, εν ετει 2012, μονο σαν καπριτσιο της Apple μου φανταζει. Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερβολικός...

Σου έδωσε μια άχρηστη ανάλυση που ακόμα και full HD βίντεο θα κάνουν pixel (Όσο καινοτομία είναι οι περισσότεροι πυρήνες τόσο είναι και η μεγαλύτερη ανάλυση) .

 

Σοβαρά μιλάς τώρα; (ποιος μίλησε αποκλειστικά για βίντεο; )

 

http://ipadinsight.com/wp-content/uploads/2012/03/New-iPad-Retina-Display-Comparison.jpg

 

http://cdn.pocket-lint.com/images/Fq2W/ipad-retina-screen-how-good-0.jpg?20120308-190623

 

http://cdn.pocket-lint.com/images/Fq2M/ipad-retina-screen-how-good-7.jpg

 

Μεγαλύτερη μπαταρία αλλά ίδια αυτονομία.

 

Αυτή είναι και η διαφορά με τους ασιάτες κατασκευαστές. Δε σου δίνει μόνο πολύ μεγαλύτερη πυκνότητα, αλλά και όλα τα παρελκόμενα (μπαταρία, cpu/gpu/ νέες εκδόσεις στις σουίτες προγραμμάτων etc.) ώστε να μπορείς πραγματικά να την αξιοποιήσεις. Το καινούριο panel έχει τουλάχιστον 2πλάσιο αριθμό από LEDs, που είναι ο μεγαλύτερος καταναλωτής ενέργειας μιας συσκευής. Και όλα αυτά χωρίς στην ουσία το μέγεθος να αλλάξει...

 

CPU/GPU κάτσε να δούμε...

 

Δε νομίζω τα νούμερα να απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

 

Καλά το software που λες, εσύ ξέρεις ποσό χρήσιμο είναι.

 

Μα αγαπητέ, αυτό είναι το σημαντικότερο στοιχείο. Για ποιο άλλο λόγο αγοράζεις μία συσκευή αν όχι για τα προγράμματα που μπορεί να τρέξει; Αλλά με αυτό κανείς εδώ δεν ασχολείται - όλοι μετράνε mhz's ...

 

Air play, icloud και αλλά τέτοια υπάρχουν και από αλλού και είναι πολύ καλύτερα σε περιπτώσεις που δεν είναι όλες σου οι συσκευές της apple.

 

Μπα; Που αλλού υπάρχει airplay?

 

Όσο για το ποιος χρησιμοποιεί USB stick εσύ προφανώς κανείς upload τα αρχεία που θέλεις να μεταφέρεις. Οπότε αν θέλεις να μεταφέρεις 500ΜΒ περιμένεις κάνα 3ωράκι να ανέβουν. Πρέπει να είσαι πολύ μπροστά...

 

Αν έχω ένα τόσο μεγάλο αρχείο φυσικά δε θα χρησιμοποιήσω wifi, αλλά καλώδιο. Γιατί να κάνω διπλό κόπο με usb? Παρά ταύτα, το παράδειγμα είναι ατυχές γιατί το 99% των αρχείων που διακινώ συστηματικά στις φορητές συσκευές είναι πολύ μικρότερου μεγέθους. Και φυσικά γίνεται ασύρματα :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το ipad δειχνει να εχει το πανω χερι αλλα ας δουμε στην πραξη τι θα γινει γιατι δεν πιστευω σε καμια περιπτωση τα benchmarks της Apple.

Οντας παλιος κατοχος ipad 2 και νυν Blackberry Playbook εχω να πω οτι το μεγαλο ατου του πρωτου ειναι το App Store.

Κατα τα αλλα το ταπεινο Playbook δεν εχει τιποτα να ζηλεψει... ( για την ακριβεια ειναι ανωτερο σε μερικους τομεις)

Για τα android tablets δεν εχω αποψη γιατι δεν εχει πεσει στα χερια μου ακομα καποιο.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

παίζει μόνη της μέχρι να βγεί το Infinity... Με Tegra3, Super IPS+, ICS , και συνδεσιμότητα που όλα τα Apple θα ζήλευαν είναι απλά πολύ μπροστά!!!

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ούτε ipad ούτε iphone... Γιατί? Γιατί πολύ απλά μου θέτει περιορισμούς στο τι θα κάνω και κυρίως με ποιούς θα το κάνω.

Στα μεγάλα μείον η μη χρήση του τάμπλετ σαν σκληρό δίσκο, δεν μου αρέσει ρε φίλε το itunes!, και η απουσία HDMIout

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς τώρα; (ποιος μίλησε αποκλειστικά για βίντεο; )

 

http://ipadinsight.com/wp-content/uploads/2012/03/New-iPad-Retina-Display-Comparison.jpg

 

http://cdn.pocket-lint.com/images/Fq2W/ipad-retina-screen-how-good-0.jpg?20120308-190623

 

http://cdn.pocket-lint.com/images/Fq2M/ipad-retina-screen-how-good-7.jpg

 

 

 

Αυτή είναι και η διαφορά με τους ασιάτες κατασκευαστές. Δε σου δίνει μόνο πολύ μεγαλύτερη πυκνότητα, αλλά και όλα τα παρελκόμενα (μπαταρία, cpu/gpu/ νέες εκδόσεις στις σουίτες προγραμμάτων etc.) ώστε να μπορείς πραγματικά να την αξιοποιήσεις. Το καινούριο panel έχει τουλάχιστον 2πλάσιο αριθμό από LEDs, που είναι ο μεγαλύτερος καταναλωτής ενέργειας μιας συσκευής. Και όλα αυτά χωρίς στην ουσία το μέγεθος να αλλάξει...

 

 

 

Δε νομίζω τα νούμερα να απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

 

 

 

Μα αγαπητέ, αυτό είναι το σημαντικότερο στοιχείο. Για ποιο άλλο λόγο αγοράζεις μία συσκευή αν όχι για τα προγράμματα που μπορεί να τρέξει; Αλλά με αυτό κανείς εδώ δεν ασχολείται - όλοι μετράνε mhz's ...

 

 

 

Μπα; Που αλλού υπάρχει airplay?

 

 

 

Αν έχω ένα τόσο μεγάλο αρχείο φυσικά δε θα χρησιμοποιήσω wifi, αλλά καλώδιο. Γιατί να κάνω διπλό κόπο με usb? Παρά ταύτα, το παράδειγμα είναι ατυχές γιατί το 99% των αρχείων που διακινώ συστηματικά στις φορητές συσκευές είναι πολύ μικρότερου μεγέθους. Και φυσικά γίνεται ασύρματα :)

 

Η ανάλυση έχει ένα όριο. Από εκεί και μετά δεν υπάρχει λόγος και μπορώ να σου πω ότι ακόμα και η εκπληκτική οθόνη του iPhone 4 θεωρείται από κάποιος που δεν ξέρουν τι βλέπουν χειρότερη από αυτή του s2. Καλά τα νούμερα αλλά η πραγματικότητα είναι πολύ πιο απλή.

Καλά αυτό με τις μπαταρίες δε θα το σχολιάσω. Λίγο να ψάξεις θα βρεις μόνο σου τις απαντήσεις.

Η σύγκριση με τον γελοίο tegra (είμαι κι εγώ από αυτός που ελπίζουν με κάποιο τρόπο να μπορούσαν να βγουν τα benchmark και να αποδειχθεί η ανικανότητα της nvidia) δεν μου λέει τίποτα. Άλλωστε δεν είναι μόνο τα γραφικά και στον υπολογιστικό τομέα έμεινε πίσω πια όταν κάποιοι πέρασαν ήδη στα 28 nm (μεγαλύτερη ταχύτητα, μικρότερη κατανάλωση).

Μιλάς για εξειδικευμένα προγράμματα...αυτό ήθελα να σου πω.

Υπάρχει το πρωτόκολλο dlna που προωθούν όλοι οι υπόλοιποι.

Αν θέλεις να μου δώσεις από τον υπολογιστή σου ένα βίντεο 500ΜΒ στο δικό μου τι θα κάνεις; icloud;

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας βάζει (ή θα έπρεπε να βάζει) τις προτεραιότητες του και από εκεί να κρίνει αν του κάνει μια συσκευή ή όχι.

Σίγουρα το νέα ipad είναι καλύτερο από το Ipad2, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει που δεν έχει καινούργιο σχέδιο, ίσα ίσα.

Αυτό που μου την δίνει είναι η πολιτική της apple να συγκρίνει τις συσκευές της με άλλους κατασκευαστές και να πλασάρει τα δικά της αποτελέσματα χωρίς αποδείξεις όπως λέει ότι είναι 4 φορές ποιο γρήγορος από τον Tecra 3, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Πιστεύω ότι το ipad είναι η ποιο σωστή τιμολογιακά προσεγμένη συσκευή της apple.

 

Για τις δικές μου προτεραιότητες δεν θα το έπερνα, γιατί δίνω βάση πολύ στην συνδεσιμότητα κάτι που η apple έχει την δικιά της άποψη που εγώ δεν την συ μερίζομαι. Προσωπικά πιστεύω οτι το Asus transformer 700 είναι μια πολύ ποιο ολοκληρωμένη λύση. Αυτό που αξίζει κάποιος να περιμένει είναι τα win8 όπου πιστεύω οτι θα κόψουν την φόρα των ipad.

 

Πάντως γεγονός είναι οτι ο απλός ο κόσμος, θα πάει στα τυφλά στο ipad, οπότε όλα τ'άλλα είναι λεπτομέρειες. Έχουν το καλύτερο marketing και έχουν πιάσει για τα καλά την σκέψη του μέσου καταναλωτή!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση έχει ένα όριο. Από εκεί και μετά δεν υπάρχει λόγος και μπορώ να σου πω ότι ακόμα και η εκπληκτική οθόνη του iPhone 4 θεωρείται από κάποιος που δεν ξέρουν τι βλέπουν χειρότερη από αυτή του s2. Καλά τα νούμερα αλλά η πραγματικότητα είναι πολύ πιο απλή.

 

Σου έδειξα εικόνες όχι νούμερα. Δε διαφωνώ ότι υπάρχει κάποιο όριο στη χρησιμότητα της υψηλής ανάλυσης. Μόνο που αυτό το όριο σε καμία περίπτωση δεν το είχε πιάσει η προηγούμενη γενιά των συσκευών. Τώρα μπορούμε να πούμε ότι πιάνουμε αυτό το όριο :)

 

Καλά αυτό με τις μπαταρίες δε θα το σχολιάσω. Λίγο να ψάξεις θα βρεις μόνο σου τις απαντήσεις.

 

:confused:

 

Η σύγκριση με τον γελοίο tegra (είμαι κι εγώ από αυτός που ελπίζουν με κάποιο τρόπο να μπορούσαν να βγουν τα benchmark και να αποδειχθεί η ανικανότητα της nvidia) δεν μου λέει τίποτα.

 

Ούτε κι εμένα μου λέει κάτι. Η ουσία είναι πως έχουμε σημαντική αναβάθμιση γραφικών πάρα το πολύ μεγάλο φορτίο της αυξημένης ανάλυσης. Τι άλλο θέλουμε δηλαδή;

 

Άλλωστε δεν είναι μόνο τα γραφικά και στον υπολογιστικό τομέα έμεινε πίσω πια όταν κάποιοι πέρασαν ήδη στα 28 nm (μετασκευή ταχύτητα, μικρότερη κατανάλωση).

 

Ποιες συσκευές μαζικής παραγωγής υπάρχουν σήμερα στην αγορά βασισμένες στα 28nm? Θέλουμε τουλάχιστον ένα εξάμηνο γι' αυτό...

 

Μιλάς για εξειδικευμένα προγράμματα...αυτό ήθελα να σου πω.

 

Καθόλου εξειδικευμένα. Μιλάω για πολύ στοιχειώδη προγράμματα. Αν θέλεις να δεις εξειδικευμένα προγράμματα, πες μου να σου προτείνω. Το App Store είναι τίγκα :rolleyes:

 

Υπάρχει το πρωτόκολλο dlna που προωθούν όλοι οι υπόλοιποι.

 

Πρωτόκολλα υπάρχουν πολλά και πάντα θα υπάρχουν. Έτοιμο προϊόν, που μάλιστα να προσφέρει όσα υπόσχεται, μπορείς να μου δείξεις;

 

Αν θέλεις να μου δώσεις από τον υπολογιστή σου ένα βίντεο 500ΜΒ στο δικό μου τι θα κάνεις; icloud;

 

Αν θέλω να μεταφέρω ταινίες από ένα desktop σε ένα άλλο, δε θα χρησιμοποιήσω φυσικά ούτε iPad ούτε iCloud ούτε καλώδια. Θα βγάλω το μπρελόκ με τα κλειδιά όπου έχω ένα πολύ μικρό φλασάκι. Δεν επιλέγω πλατφόρμα με βάση ένα τέτοιο σενάριο :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γεγονός είναι οτι ο απλός ο κόσμος, θα πάει στα τυφλά στο ipad, οπότε όλα τ'άλλα είναι λεπτομέρειες. Έχουν το καλύτερο marketing και έχουν πιάσει για τα καλά την σκέψη του μέσου καταναλωτή!

 

Και τις ανάγκες.

 

Ο μέσος χρήστης internet που θέλει σερφάρισμα, email και media, είναι ιδανικός υποψήφιος για το iPad.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Η Apple έχει παίξει μπουνίδια με τα USB και τις microSD slots και οι fans της το χουν κάνει Ευαγγέλιο ...

That's just sad ... :O

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Και τις ανάγκες.

 

Ο μέσος χρήστης internet που θέλει σερφάρισμα, email και media, είναι ιδανικός υποψήφιος για το iPad.

 

Για αυτα που αναφερεις, γιατι να μην παει σε ενα Playbook που κοστιζει τα μισα (και βγαλε) ;;

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Θα τα σαρώσει λέμε όλα και πάλι.

Ότι καλύτερο για tablet

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα (νομιζω στο engadget) οτι οι καρτες microSD ειναι ο κυριος λογος για τον οποιο το Android δεν εχει την αναμενομενη αποδοση/ταχυτητα.

Οι περισσοτεροι εχουν μεχρι class4 γιατι ειναι οικονομικες.

Αρα απο αυτη τη σκοπια καλα κανουν. Μια χωρητικοτητα εως 32GB νομιζω καλυπτει το 90%+ των χρηστων.

Το ειδα με το iPad2 που ειχα. Πηρα το 64GB μοντελο και δε γεμιζα ποτε πανω απο 15GB με φουλ χρηση.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο ipad αν έχανε αντί να έπερνε 0,6mm σε πάχος και 50 γραμμάρια σε βάρος, θα το είχαν κάνει θέμα στην παρουσίαση...10% lighter and thinner....OYAAAAAOY. Στο ipad 2 μας τα είχαν πρίξει οτι ήταν ποιο λεπτό και από το iphone 4, τώρα όμως είναι ποιο παχύ!

Τώρα όμως τουμπεκί ψιλοκομμένο. Όχι φυσικά οτι είναι πρόβλημα αυτό, απλά λέω!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα (νομιζω στο engadget) οτι οι καρτες microSD ειναι ο κυριος λογος για τον οποιο το Android δεν εχει την αναμενομενη αποδοση/ταχυτητα.

Οι περισσοτεροι εχουν μεχρι class4 γιατι ειναι οικονομικες.

Αρα απο αυτη τη σκοπια καλα κανουν. Μια χωρητικοτητα εως 32GB νομιζω καλυπτει το 90%+ των χρηστων.

Το ειδα με το iPad2 που ειχα. Πηρα το 64GB μοντελο και δε γεμιζα ποτε πανω απο 15GB με φουλ χρηση.

 

Δε διαφωνώ. Έτσι είναι. Αλλά θέλω το slot και την επιλογή διαφόρων επιπέδων μνήμης. Αν θα βάλω κάτι στο slot ή όχι είναι δικό μου θέμα. Κάποιες φορές οι μνήμες μιας συσκευής κολλάνε, χαλάνε ή απλά θέλεις να μεταφέρεις αρχεία χωρίς να μπλέξεις τη συσκευή (πχ λόγω μπαταρίας).

Οι επιλογές δεν έκαναν κακό σε κανέναν. Δυστυχώς όμως βλέπω ότι τις κάρτες τις διώχνουν και από το android... Μόνο καλό δεν είναι αυτό.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Τo Android 4 είναι πολύ καλύτερο από το iOS 5 για ταμπλέτα, αλλά οι κατασκευαστές από το χώρο του Android πληρώνουν την βεβιασμένη είσοδό τους στην αγορά με μετριότατα προϊόντα πέρυσι τέτοια εποχή.

Τώρα βγάζουν εξαιρετικά προϊόντα αλλά ο κόσμος έχει δει τις περυσινές πατάτες και φοβάται να τα πάρει.

 

Καλύτερα για εμάς που ξέρουμε, γιατί πέφτουν οι τιμές τους και τα βρίσκουμε φθηνότερα. :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...